MENÜ

Rejim

Rejim ile ilgili tüm haberleri, son dakika Rejim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Rejim haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 15.206 Rejim haberi bulunmuştur.

Rejim Haberleri

İstanbul’un göbeğinde dehşet anları kamerada

İstanbul’un göbeğinde dehşet anları kamerada

Şişli'de 14 Kasım gecesi yolda yürürken öldürülen Mesut Mevlevi'nin İran eski istihbarat ajanı ve rejim muhalifi olduğu iddia edildi.

16.11.2019Haber
Rusya: ABD petrol için Suriye’yi bölmek istiyor

Rusya: ABD petrol için Suriye’yi bölmek istiyor

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, petrol sahalarını kontrol altına almak için ABD’nin Suriye’yi bölmeye çalıştığını öne sürdü.

13.11.2019Dünya
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD petrol için Suriyeyi bölmek istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD petrol için Suriye'yi bölmek istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, petrol sahalarını kontrol altına almak için Suriye'yi bölmeye çalışan ABD'nin, terör örgütü PKK'nın kontrolündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve PYD temelinde yerel yönetimlerin kurulması için Körfez ülkelerinden de büyük yatırımlar yapmasını talep ettiğini belirterek, "Son derece pervasız şekilde bu kısmı Suriye'den ayırmak ve petrol sahalarını kontrol etmek istiyor." dedi.

12.11.2019Dünya
Bahçeli: Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiyedir

Bahçeli: Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'dir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 10 Kasım mesajında, "Aziz Atatürk’ün yolundan sapanlar, terör örgütleriyle emel birliği içinde olanlar, demokrasi ve insan haklarını keyiflerine göre çarpıtıp tahrip edenler zamanı geldiğinde hesap verecekler, bedel ödeyeceklerdir. Herkes bilmelidir ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye'dir, Türk vatanının istiklal ufkudur" dedi.

9.11.2019Gündem
Rusyadan İdlibde çadır kampına saldırı

Rusya'dan İdlib'de çadır kampına saldırı

Suriye'de Rusya'ya ait savaş uçaklarının, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki bir çadır kampına düzenlediği hava saldırısında bir çocuk yaşamını yitirdi, 3 sivil yaralandı.

9.11.2019Dünya
Harekat kesinlikle devam edecek

Harekat kesinlikle devam edecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti dönüşünde gazetecilere ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı son telefon görüşmesini ayrıntılarıyla anlattı. Erdoğan, 13 Kasım’da yapacağı ABD ziyaretine ilişkin “Trump, ‘İyi bir hazırlık yapıyoruz’ dedi” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın mektubuyla ilgili, “Mektubu Trump’a takdim edeceğim. Ferhat Abdi Şahin denilen adamın birçok terör saldırısında rol aldığını biliyoruz. Sayın Başkan’a mektupla birlikte bu bilgileri takdim edeceğiz” diyen Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken özetle şunları söyledi:

9.11.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan net konuştu: Diğer ülkeler çıkmadan biz çıkmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan net konuştu: Diğer ülkeler çıkmadan biz çıkmayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Macaristan dönüşünde gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, “Barış Pınarı Harekatı devam edecek diyebilir miyiz?” sorusuna, “Kesinlikle. Burada son terörist bölgeyi terk etmedikten sonra biz bu işi bırakmayız. Bu işin bir boyutu. İkinci olarak, diğer ülkeler buradan çıkmadıktan sonra biz buradan çıkmayız. Biz Suriye’nin birliğine, beraberliğine ve bütünlüğüne taraftarız. Asla parçalanmasını da istemeyiz” cevabını verdi.

8.11.2019Gündem
Teröristler çıkmış değil

Teröristler çıkmış değil

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “YPG/PYD, DEAŞ, PKK bütün bunların 120 saat içinde çekileceği sözünü verenler bunu gerçekleştirmiş değil. Aynı şekilde Rusya ile yaptığımız mutabakatta da ne yazık ki 150 saat geçti; o bölgelerden de teröristler çıkmış değil” dedi. Erdoğan, dün Macaristan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

8.11.2019Gündem
Macron: NATO’nun beyin ölümü yaşandı

Macron: NATO’nun beyin ölümü yaşandı

ÖZELLİKLE Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği Barış Pınarı operasyonu sonrasında NATO’ya yönelik olumsuz çıkışlarıyla dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron eleştirilerine bir yenisini ekledi.

8.11.2019Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan ziyareti öncesi konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan ziyareti öncesi konuştu

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan'a gitmeden önce önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasın Türk sporcuların karşı karşıya kaldıkları durumla "Görevi spor müsabakaları düzenlemek olan kurumların bu sürece aynı hoyratlıkla dahil olmasının hiçbir amacı yoktur. Gol attıktan sonra asker selamı veren sporcularımızla ilgili akla hayale gelmedik eleştiriler hatta disiplin soruşturmaları yapılıyor. Bu aleni bir hukuksuzluktur. UEFA’nın haksız ve siyasi tavrını reddediyoruz" ifadelerini kullandı. Bağdadi'nin eşinin yakalanması ile ilgili de konuşan Erdoğan "Olay ciddi boyutlara doğru gidiyor. Bağdadi'nin yakın çevresi ülkemizi hedef aldı. Bunlar ülkemize gelmenin gayreti içinde. En son Azez’de ablasının eşinin ve çocuğunun yakalanması vardı" dedi.

7.11.2019Gündem
İş adamları Türkiye-Rusya ayrıcalıklı ticaret anlaşmasını bekliyor

İş adamları Türkiye-Rusya ayrıcalıklı ticaret anlaşmasını bekliyor

Rus-Türk İş Adamları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, "Beklentimiz, Türkiye ile Rusya arasında ayrıcalıklı ticaret anlaşmasının imzalanması. Bu anlaşma imzalandığı zaman bugünkü rakamlar, hedef gösterilen, iki devlet başkanının andığı rakamlara ulaşacak." dedi.

5.11.2019Ekonomi
MSB açıklamasının şifresi: Ayn El Arap’ı işaret etti

MSB açıklamasının şifresi: Ayn El Arap’ı işaret etti

SOÇi’de varılan mutabakat uyarınca Türk ve Rus askerlerinin bugün yapacağı ikinci ortak devriyenin Fırat’ın doğusunun batı ucunda Ayn El Arap (Kobani) bölgesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanlığı, bugünkü ortak devriyeyi izlemek isteyen basın mensuplarının Ayn El Arap’ın karşısında bulunan Suruç’taki Askeri Gazino önünde olmalarını istedi.

5.11.2019Gündem
ABD, Deyrizorda iki yeni üs kuruyor

ABD, Deyrizor'da iki yeni üs kuruyor

ABD, Suriye'nin petrol zengini Deyrizor ilinde iki yeni üs kurmak için çalışma başlattı.

4.11.2019Dünya
İrandaki futbol maçında Barış Pınarı gözaltısı

İran'daki futbol maçında 'Barış Pınarı' gözaltısı

İRAN İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari, Tebriz'de cuma günü oynanan Traktör-İstiklal futbol maçı sonrasında 7 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

4.11.2019Futbol
Beşir Sudanda aklanırsa Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanabilir

Beşir Sudan'da aklanırsa Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanabilir

Sudan'da geçiş dönemi yönetiminin ortağı Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) yöneticilerinden İbrahim eş-Şeyh, başkent Hartum'da düzenlediği basın toplantısında, "Devrik lider Ömer el-Beşir, içeride işlediği suçlardan dolayı Sudan'daki yargılamalardan aklanırsa yurt dışında Uluslararası Ceza Mahkemesinde (UCM) cezalandırılacak. ÖDBG, devrik lider Ömer el-Beşir'in Sudan mahkemelerinde aklanması durumunda UCM'ye teslim edilmesini kabul etti. Bu konuda herhangi bir sorun yok." dedi.

4.11.2019Dünya
Son dakika... Bakan Pekcan ihracat rakamlarını açıkladı

Son dakika... Bakan Pekcan ihracat rakamlarını açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Ekim ayı ihracatımız GTS sistemine göre 16 milyar 336 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İlk 10 aydaki kümülatif ihracatımız yüzde 2,1'lik artışla 148 milyar 842 milyon dolar olarak gerçekleşti. İlk 10 ayda yüzde 13,2 daha az ithalat olurken, ithalatımız 172 milyar 71 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı (10 ayda) yüzde 55,6 azalarak 23 milyar 228 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir" açıklamasında bulundu.

2.11.2019Ekonomi
‘Türkiye’yi düşmana dönüştürmek istemiyoruz’

‘Türkiye’yi düşmana dönüştürmek istemiyoruz’

TÜRKİYE ile Rusya arasında 22 Ekim tarihinde varılan Soçi Mutabakatı sonrasında verdiği ilk röportajda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’den bir düşman yaratmak istemediklerini, bu konuda Rusya ve İran gibi dostlara iş düştüğünü söyledi.

2.11.2019Dünya
Kamışlı’da binaya Suriye bayrağı asıldı

Kamışlı’da binaya Suriye bayrağı asıldı

MARDİN’in Nusaybin ilçesinin karışında bulunan, terör örgütü YPG kontrolündeki Suriye’nin Kamışlı kentinde, binaya Suriye bayrağı asıldı.

1.11.2019Gündem
Barış Pınarı Harekatı bilgilendirme toplantısı: Tel Abyadda 1 ton amonyum nitrat ele geçirildi

Barış Pınarı Harekatı bilgilendirme toplantısı: 'Tel Abyad'da 1 ton amonyum nitrat ele geçirildi'

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Plan Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Piyade Albay Olcay Denizer, Tel Abyad'da patlayıcı madde yapımında kullanılan 1 ton amonyum nitrat ele geçirildiği söyledi. Denizer, Türkiye'ye yönlendirilmiş 75 roket tespit edildiğini de belirtti.

1.11.2019Gündem
Çavuşoğlu: Tüm teröristler çıkarılacak

Çavuşoğlu: Tüm teröristler çıkarılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güvenli Bölge'de gerçekleştirilen Türk-Rus ortak devriyelerine ilişkin, "Rusya ile vardığımız mutabakatın özü şudur; Fırat Nehri'nden Irak sınırına kadar, 30 kilometre derinliğe kadar tüm PKK/YPG teröristleri çıkarılacak. 10 kilometrelik derinlikte birlikte devriye gezeceğiz, birlikte devriye faaliyetleri başladı." dedi.

1.11.2019Dünya
Bitmiş değil hazır olun

Bitmiş değil hazır olun

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sınırın sıfır noktasındaki birlikleri denetlerken, “Burada herhangi bir şey bitmiş değil, her an her şey olabilir. Ona göre herkesin her an hazırlıklı olması lazım” dedi.

1.11.2019Gündem
MSB açıkladı: Yakalanan 18 Rejim unsuru teslim edildi

MSB açıkladı: Yakalanan 18 Rejim unsuru teslim edildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, "Rasulayn'ın güneydoğusunda ele geçirilen 18 rejim unsurunun Rusya Federasyonu makamlarıyla yapılan koordine neticesinde teslim edildiği" bildirildi.

31.10.2019Gündem
Son dakika... Bakan Akardan yakalanan 18 rejim askeri hakkında açıklama

Son dakika... Bakan Akar'dan yakalanan 18 rejim askeri hakkında açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rasulayn'ın güneydoğusundaki arama tarama faaliyetleri sırasında ele geçirilen 18 kişinin durumuna ilişkin, "Rejim ordusuna mensup olduğu anlaşılan 18 kişinin Ruslara teslim edilmesi konusu şu anda Ruslarla görüşülüyor, konuşuluyor. Bu konudaki gelişmeleri Sayın Cumhurbaşkanı'mıza arz ettik, talimatlarını aldık." dedi.

31.10.2019Dünya
YPG/PKK ile Esed rejimi birleşemedi

YPG/PKK ile Esed rejimi 'birleşemedi'

Beşşar Esed rejimi ve Rusya, Barış Pınarı Harekatı'yla darbe yiyen YPG/PKK'nın rejimle birleşmesini isterken; örgüt, kendi yapısını koruma güvencesi verilmediği gerekçesiyle teklifi kabul etmedi.

31.10.2019Dünya
Tarihi bir an

Tarihi bir an

Sekiz yıldır süren Suriye içsavaşına diyalog yoluyla kalıcı siyasi çözüm bulunmasını hedefleyen Suriye Anayasa Komitesi dün İsviçre’nin Cenevre kentinde ilk oturumunu yaptı. Esad rejimi ve Suriyeli muhaliflerin temsilcileri savaş döneminde ilk kez aynı salonda bir araya gelirken, BM Temsilcisi Pedersen “Bu tarihi bir an” saptamasında bulundu.

31.10.2019Dünya
Bakan Çavuşoğlu: Barış Pınarı Harekatını eleştireceğinize Yemende  yaptıklarınıza bakın

Bakan Çavuşoğlu: "Barış Pınarı Harekatı'nı eleştireceğinize Yemen'de yaptıklarınıza bakın"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'yla Yemen meselesinin kıyaslanamayacağını, harekatın terör örgütüne karşı yapıldığını belirterek, "Sizin (Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri) Yemen'de ne işiniz var? Yemen'e girdiniz, Yemen'i mahvettiniz. Önce bunların hesabını versinler." dedi.

30.10.2019Gündem
İdlibe hava ve kara saldırıları sürüyor

İdlib'e hava ve kara saldırıları sürüyor

Suriye'deki Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki sivil yerleşimler ile askeri muhaliflerin cephe hatlarına havadan ve karadan saldırdı.

30.10.2019Dünya
Suriye Anayasa Komitesi toplantısı başladı

Suriye Anayasa Komitesi toplantısı başladı

İsviçre'nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye Anayasa Komitesi toplantısı, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in açılış konuşmasıyla başladı.

30.10.2019Dünya
Dünya iklim değişikliğine ayak uyduramıyor

'Dünya iklim değişikliğine ayak uyduramıyor'

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hepcan, "İklim elbette değişiyor, bu normal bir olay ama bu değişimi çok kısa sürede çok hızlı bir şekilde yaşıyoruz şu an. Dünya iklim değişikliğine ayak uyduramıyor." dedi.

30.10.2019Teknoloji
Trump’ın petrol planına üç engel

Trump’ın petrol planına üç engel

ABD Başkanı Trump, petrol şirketleriyle anlaşarak Suriye’nin doğusundaki petrolü işler hale getirmek istiyor. Hürriyet’e konuşan Oxford Üniversitesi’nden Ortadoğu enerji uzmanı Dargin, ABD’nin Suriye’nin doğusundaki petrolü kontrol etme arzusu önünde üç büyük engel bulunduğunu söyledi.

30.10.2019Dünya
Son dakika... MSB: Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi sağ ele geçirildi

Son dakika... MSB: Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi sağ ele geçirildi

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerince kontrol altına alınan Rasulayn'ın güneydoğusunda "rejim unsuru olduğunu" iddia eden 18 kişi sağ ele geçirildi.

29.10.2019Gündem
Cenevrede Suriye Anayasa Komitesi için ön görüşmeler başladı

Cenevre'de Suriye Anayasa Komitesi için ön görüşmeler başladı

İsviçre'nin Cenevre kentinde yarın ilki düzenlenecek Suriye Anayasa Komitesi toplantısı öncesinde teknik düzeyde görüşmeler yapılıyor.

29.10.2019Dünya
Almanya’da merkez partilere ağır darbe

Almanya’da merkez partilere ağır darbe

ALMANYA’nın doğu eyaletlerinden Thüringen’de eyalet seçimlerinde merkez partiler tarihi oy kaybına uğrarken, aşırı sol ve aşırı sağın sandıktan güçlü çıkması ülkede derin endişe yarattı.

29.10.2019Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: YPGlilerin DEAŞlıları para karşılığı bıraktığına dair duyumlar geliyor

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: YPG'lilerin DEAŞ'lıları para karşılığı bıraktığına dair duyumlar geliyor

Gine-Bissau Dışişleri Bakanı Suzi Carla Barbosa ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG'lilerin DEAŞ'lıları para karşılığı bıraktığına dair duyumlar geliyor." dedi.

28.10.2019Dünya
Keşif sırasında PKK/YPG saldırısı

Keşif sırasında PKK/YPG saldırısı

Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de varılan mutabakat sonrası Rusya ve rejim birlikleri Türkiye sınır hattında devriyelerini sıklaştırdı.

28.10.2019Gündem
Türkiye çektiği kartla masayı dağıttı

'Türkiye çektiği kartla masayı dağıttı'

Ankara, uluslararası kurallar ve müttefiklik gereği Barış Pınarı harekâtı başlamadan ABD başta olmak üzere müttefikleri bilgilendirdi. Ankara elde ettiği başarının farkında; ama “temkinli, dikkatli ve tetikte.” Kartların yeniden dağıtıldığı Suriye masasında bir kaynağımın deyişiyle, “Türkiye çektiği kartla masayı dağıttı. Ancak şimdi başka bir aktör, hatta diğer aktörler yeni bir kartla karşılık vermeye çalışacaktır.”

26.10.2019Gündem
Esas mesele terörün sona erdirilmesi

Esas mesele terörün sona erdirilmesi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye-Rusya arasında Soçi’de imzalanan mutabakat muhtırasına ilişkin eleştirilere yanıt vererek, “Bizim için esas mesele PKK-YPG ve diğer terör örgütlerinin varlığını sona erdirmektir” dedi.

25.10.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerikanın Mazlum kod adlı teröristi bize teslim etmesi lazım

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika'nın Mazlum kod adlı teröristi bize teslim etmesi lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mazlum denilen kod adlı kırmızı bültenle aranan terörist. Amerika'nın bu adamı bize teslim etmesi lazım." dedi. Erdoğan, "Şu anda bu teröristlerle bize zarar verme noktasına gelmeleri halinde, biz bunların kafasını ezeriz, ne gerekiyorsa onu yaparız." ifadelerini kullandı.

24.10.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

24.10.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 105. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Suriye’deki kaotik durum uzunca bir süredir asıl niyetleri gizlemenin örtüsü olarak kullanılıyordu. Bu teröristlere ev sahipliği yapan Amerikan senatosundaki insanları görüyoruz. Ne zamandan beri bu teröristlerle dost oldunuz? Artık bu oyun bitti" dedi.

24.10.2019Gündem
Altun’dan mutabakat yorumu: Esas mesele terörü sona erdirmek

Altun’dan mutabakat yorumu: Esas mesele terörü sona erdirmek

İLETİŞİM Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye-Rusya arasında Soçi’de imzalanan mutabakat muhtırasına ilişkin eleştirilere yanıt vererek, “Bizim için esas mesele PKK-YPG ve diğer terör örgütlerinin varlığını sona erdirmektir” dedi.

24.10.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Kim kazandı?

Geçen hafta Berlin’i Soğuk Savaş döneminde ikiye ayıran duvarın yıkılmasının yıldönümü Almanya’da törenlerle anıldı. Duvarı atlayarak Doğu’dan Batı’ya kaçmak isterken hayatını kaybeden binlerce kişi için dualar edildi, mumlar yakıldı.

14.11.2019

ABD-YPG ittifakı artık petrol kuyularından geçiyor

“Türkiye ile müzakere etmeye çalıştılar. Ancak anlaşmaya varamadıklarını söyleyip, Kürtlere ‘Siz artık kendi başınasınız, biz çekiliyoruz’ dediler. Ardından Kürtleri ve Suriye’yi terk ettikten sonra Kürtler karşısında herhangi bir moral yükümlülükleri olmadığını ama petrol için geri geldiklerini söylediler. Bu dış politikada ilginç bir zikzak.”

14.11.2019

Rusya ile henüz hangi konularda anlaşamadık?

Türk ve Rus askeri heyetleri ikinci tur görüşmelerini tamamladılar. Rus askeri heyeti dün akşam ülkesine döndü. Bundan sonra yeni bir askeri heyet mi gelecek, yoksa müzakereler video konferans yöntemiyle mi sürdürülecek henüz net değil. Ama görüşmeler sürecek. Çünkü iki ülke arasında kurulması gereken mekanizmalar var.

4.11.2019

DEAŞ’ın parası ve Rusya ile yeni süreç

DÜN saat 18.00’de, Rusya ile varılan mutabakata göre 150 saatlik süre doldu. Rusya’dan YPG’nin 30 kilometre güneye çekilmesinin tamamlandığı mesajı beklenenden önce geldi. Böylece ABD ile yapılan anlaşmanın ardından Rusya ile mutabakat da devreye girmiş oldu.

30.10.2019

Suriye Anayasa Komitesi’nin bugün toplanması iyi haber, peki ne beklemeliyiz?

BUGÜN Cenevre’de Birleşmiş Milletler’in gözetiminde çalışmalarına başlayacak olan Suriye Anayasa Komitesi, 2011 yılında patlak veren iç savaşın ardından dokuzuncu yılında seyreden Suriye krizine barışçı bir çözüm bulunması yönünde bugüne kadar atılmış en değerli adımı oluşturuyor.

30.10.2019

Bağdadi olayı Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

ABD’nin önceki gün DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’yi İdlib’de ortadan kaldırdığı baskının dikkat çekici yönlerinden biri, bu hadisenin Türkiye-Suriye sınırının yanı başında yaşanmış olmasıdır.

29.10.2019

Barış Pınarı ve sonrası

TÜRKİYE’nin Barış Pınarı harekâtı sonrasında ABD ve Rusya ile yürüttüğü müzakereler çerçevesinde öngördüğü şekilde sınırın Suriye tarafında 30 km’lik bir güvenlik kuşağının oluşturulması için önemli adım atılmış oldu.

25.10.2019

Erdoğan’dan YPG sorusuna yanıt: Atmazlarsa bizim görev başlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile imzalanan mutabakat sonrası Soçi’den Ankara’ya dönerken uçakta gazetecilerle sohbeti sırasında, “Bu anlaşma ile terör koridoruna bir darbe daha vurduk. Sayın Putin, YPG konusunda çok kararlı konuştu, ‘Biz onları buralardan kesinlikle atarız’ dedi. Bu sözü verdiğine göre atılmayınca bizim görev başlar” dedi.

24.10.2019