EKSTRA
MENÜ

Rehberlik

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 11.714 haberi bulunmuştur.

Rehberlik Haberleri

Eskimeyen eski tat ‘cantık’

Eskimeyen eski tat ‘cantık’

‘Bursa’ dendiğinde, akla gelen yemeklerin başında pek tabii yoğurtlu, salçalı ‘Bursa kebabı’ var. Ama biz size eski şehrin, eskimeyen bir lezzetinden bahsedeceğiz: Cantık. Tadı boyundan büyük bu pidenin orijinalini yiyebileceğimiz adresler...

17.10.2021Seyahat
Özel Eğitim Çocuk Dergisi yayında

Özel Eğitim Çocuk Dergisi yayında

Özel Eğitim Çocuk dergisinin "Sonbahar 2021" sayısı ozelegitimcocuk.meb.gov.tr adresinden yayınlandı.

15.10.2021Eğitim
Kılavuz ne demek, ne anlama geliyor Kılavuz kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Kılavuz ne demek, ne anlama geliyor? Kılavuz kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Eski metinlerde ''kılabuz'' şeklinde geçen kılavuz sözcüğü, öz Türkçedir. 11. yüzyıldan beri kullanılmaktan bu kelime, yol gösteren, rehber ve öncülük eden kimse anlamına gelir. Osmanlı döneminde, evlenme işlerinde aracılık eden kadınlara çöpçatan değil kılavuz denirdi. Bilim, coğrafya, matematik gibi uzmanlık alanlarına dair yazılmış akademik kitaplar da kılavuz olarak nitelendirilir. Kılavuz ne demek, TDK sözlük anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

14.10.2021Sözlük
Rüyada ev bakmak ne anlama gelir Rüyada arkadaşla, sevgiliyle ve ölmüş biriyle kiralık, satılık ve yeni ev bakma

Rüyada ev bakmak ne anlama gelir? Rüyada arkadaşla, sevgiliyle ve ölmüş biriyle kiralık, satılık ve yeni ev bakma

Ev bakmak, yeni evli çiftlerden üniversite öğrencilerine kadar pek çok insanın yaşamlarının belli zamanlarında yapmak zorunda olduğu bir iştir. Aradığı şartlara uygun bir ev arayışında olanlar bazen gazetelerden bazen emlak ofislerinden bu konuda yardım almaktadır. İstenilen kiralık ya da satılık evin bulunması ise kuşkusuz tarifsiz bir mutluluk ve huzur vermektedir. Ev bakmak, günlük yaşantımızın bir parçası iken rüyalarımıza girmesi de son derece olağandır. Peki Rüyada ev bakmak ne anlama gelir? Rüyada arkadaşla, sevgiliyle ve ölmüş biriyle kiralık, satılık ve yeni ev bakma ne anlama gelir tüm detayları ile sizler için derledik.

14.10.2021Rüya Tabirleri
Ders kitapları yönetmeliği yenilendi

Ders kitapları yönetmeliği yenilendi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulacak ders kitabı ve diğer eğitim araç-gereçlerinin niteliklerinin arttırılmasına yönelik usul ve esaslar yeniden düzenlendi.

14.10.2021Eğitim
Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu: Sosyal medyada manipule edenlerin yüzde 69u bot hesaplardır

Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu: Sosyal medyada manipule edenlerin yüzde 69'u bot hesaplardır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Galata Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu. Soylu 'siyasi cinayetler' tartışmasına ilişkin, 'Bir siyasi cinayetler tartışması vardı. Buradan Türkiye'ye sesleniyorum. Sosyal medyada 'siyasi cinayetler' tartışmasını manipüle edenlerin yüzde 69'u bot hesaplardır. Dünyada bunu birkaç yabancı yapar bir de biz yaparız. Yine buradan söyleyeyim dünyadaki tüm ülkelerle yarışmaya hazırız' ifadelerini kullandı.

14.10.2021Gündem
‘Zeka Gücü’ne 25 yeni sınıf

‘Zeka Gücü’ne 25 yeni sınıf

Turkcell, özel yetenekli çocukları geleceğin dünyasına hazırlamak için Millî Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Zeka Gücü’ projesi kapsamında, Türkiye’ye 25 yeni teknoloji sınıfı kazandırdı. Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu’nun ev sahipliğinde Düzce Bilim ve Sanat Merkezi’nde (BİLSEM) gerçekleştirilen toplu açılış törenine Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar ve Düzce Valisi Cevdet Atay katıldı.

13.10.2021Teknoloji
İşrak ne demek, ne anlama geliyor İşrak kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı..

İşrak ne demek, ne anlama geliyor? İşrak kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı..

Dilimize Arapçadan geçmiş olan İşrak kelimesi şark sözcüğünden türetilmiştir. Şark, güneşin doğduğu yer anlamına gelirken işrak da, aydınlatma, nurlandırma, açıklama ve izah etme demektir. Tasavvufta, dervişlerin feyz ve ilham yoluyla aydınlanmasına ve gizli hakikatlerin sırrına vakıf olmasına da işrak denir. İşrak ne demek, TDK sözlük anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

13.10.2021Sözlük
52 ilde “Kitap benim” buluşması

52 ilde “Kitap benim” buluşması

“Kitap Benim” projesi kapsamında toplumda okuma farkındalığı oluşturmak amacıyla açık alanlarda okuma etkinliği düzenledi. İstanbul’dan İzmir’e, Denizli’den Van’a kadar Türkiye’nin dört bir yanında öğrenciler; sahillerde, parklarda, bahçelerde sosyal mesafeye dikkat ederek ve maskelerini takarak kitap okudu.

13.10.2021Eğitim
Müfit Can Saçıntı: Senaryosu  hayatın içinden  olan diziler tutar

Müfit Can Saçıntı: Senaryosu hayatın içinden olan diziler tutar

Müfit Can Saçıntı, senaryo yazarlığı ve yönetmenlik yaparken ‘ilk aşkım’ dediği oyunculuktan da kopmadı ve dizi, film TV projeleriyle adını duyurdu. Şöhreti ise 2010 yılında “Çocuklar Duymasın”da canlandırdığı ‘Mustafa Ali’ karakteriyle yakaladı. “Mandıra Filozofu”nda hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olan Saçıntı, şimdilerde “Parasız Yaşamanın Sırrı” isimli ilk romanı üzerinde çalışıyor. Saçıntı ile Harput Kısa Film Festivali’nde bir araya geldim ve pek çok konuyu konuştum.

13.10.2021Keyif
Mesleki eğitim güç kazanıyor

Mesleki eğitim güç kazanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek amacıyla bir yıl önce başlatılan ve bugüne kadar 1 milyar lira bütçe harcanan "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" ile okulların eğitim ortamları zenginleştirildi.

12.10.2021Eğitim
DSÖden iklim değişikliğiyle mücadele için reçete

DSÖ'den iklim değişikliğiyle mücadele için reçete

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) İklim Değişikliği ve Sağlık COP26 Özel Raporunda, 31 Ekim-12 Kasım tarihlerinde İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı (COP26) öncesinde liderler ve COP26 ülke delegasyonlarına iklim değişikliğiyle mücadeleyi hızlandırmaları yönünde çağrı yapıldı.

11.10.2021Dünya
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaştan gençliğin önemine vurgu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan gençliğin önemine vurgu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ali Erbaş, genç nüfusun önemine işaret ederek, "Bir ülkenin ahlaklı, ilkeli, barışı ve huzuru, birlikte yaşama tecrübesini her şeyin üzerinde tutan, Rabb'inin rızasına göre hareket etmeye çalışan, Peygamberini, Kitabını tanıyan bir gençliğe sahip olması en büyük zenginliktir. İşte Türkiye, böyle bir hazineye sahip." dedi.

8.10.2021Gündem
Kraliçeden onay çıktı: Artık taç giymeye hazır

Kraliçe'den onay çıktı: Artık taç giymeye hazır

Son dönemde çalkantılı günler geçiren İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth, bazı aile üyelerinin yarattığı sorunlarla da boğuşuyor bir yandan da. Torunu Prens Harry ile Meghan Markle'ın aileden ayrılığı, ardından eşi Prens Philip'in ölümü, bunlara ek olarak Andrew'nun adının taciz skandallarına karışması derken aileyi ayakta tutmakta zorlandığı zamanlar da oluyor.

8.10.2021Magazin
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimlik numarasıyla sorgulama yapan SGK çalışanlarına yeniden soruşturma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimlik numarasıyla sorgulama yapan SGK çalışanlarına yeniden soruşturma

Rize Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kimlik numarasıyla sorgulama yapan SGK çalışanı 4 şüpheli hakkında soruşturma başlattı. Olayla ilgili ilk soruşturmanın 5 yıl önce yapıldığı ancak şüphelilerin sorgulama yaptıktan sonra bilgileri kaydettiklerine, ele geçirdiklerine veya yaydıklarına yönelik yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle dava açılmasına yer olmadığına karar verildiği öğrenildi. Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma talebi ve Yargıtay Başsavcılığı’nın ihbarıyla Yargıtay 12'nci Dairesi'nce yapılan incelemede, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısının eksik inceleme yaptığı görüşüyle karar bozuldu. Dosya, soruşturmanın yeniden yapılması için Rize Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

8.10.2021Gündem
İskenderun’un  100 yılı tuvalde

İskenderun’un 100 yılı tuvalde

Ressam Zahit Büyükişliyen, F Sanat Galerisi’nde açtığı ‘Alexandrette 1921-İskenderun 2021’ başlıklı yeni sergisinde İskenderun’un küçük bir sahil kasabası oluşu ile sanayileşmesini renklerle veriyor. Akdeniz sıcağını hissediyorsunuz, tabii sanayiyle birlikte artan hava kirliliğini de...

8.10.2021Kitap Sanat
Cinsel istismar sanığı imama 27,5 yıl hapis cezası

Cinsel istismar sanığı imama 27,5 yıl hapis cezası

Mersin'in Tarsus ilçesinde E.S.'ye (21), 12 yaşındayken cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yerel mahkemede 25 yıl hapis cezasına çarptırılan imam Mehmet D. (59), yeniden yargılandığı Adana Bölge İdare Mahkemesi'nde bu kez 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmada suçlamaları kabul etmeyen Mehmet D. tutuklandı.

7.10.2021Gündem
Sınavsız üniversite mümkün mü

Sınavsız üniversite mümkün mü?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Akademik Yıl Açılış Töreni’nde üniversite sınavına gerek bırakmayacak bir sistem gerektiğini söylemesi, daha önce de MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, “Gelin üniversite sınavlarını kaldıralım” çağrısı ‘sınavsız üniversite’yi gündeme getirdi. Biz de konuyu uzmanlarına sorduk...

7.10.2021Eğitim
Taksim Camisinin imamı motosikletiyle ilgi odağı oluyor

Taksim Camisi'nin imamı motosikletiyle ilgi odağı oluyor

Taksim Camisi'nde imam olarak görev yapan Abdullah Özkan, motosiklet aşkıyla cemaati şaşırtırken gençlerin ilgi odağı oluyor.

6.10.2021Gündem
Sosyal medya üzerinden şantaj amaçlı görüntülü aramalara karşı dikkat

Sosyal medya üzerinden şantaj amaçlı görüntülü aramalara karşı dikkat

Emniyet, son günlerde sosyal medya üzerinden aramalarla elde edilen görüntüleri kullanarak vatandaşlardan şantaj ve tehdit yoluyla menfaat sağlayanlara karşı dikkatli olunmasını istedi.

5.10.2021Gündem
Ümraniyede ortalık karışmıştı... Flaş görüntülerin ardından Valilikten açıklama geldi

Ümraniye'de ortalık karışmıştı... Flaş görüntülerin ardından Valilik'ten açıklama geldi

Ümraniye'de kağıt toplayıcılarına yönelik polisin yaptığı baskında olay çıktı. Kağıt toplayıcıları polisi taş yağmuruna tutarken, polis biber gazı ile gruba müdahale etti. Yaşanan olaylar sırasında belediyeye ait araçlar zarar görürken, sokak aralarında kovalanan göstericiler gözaltına alındı. İstanbul Valiliği, çıkan olayların ardından açıklama yayınladı. 951 personelin katılımıyla eşzamanlı denetim gerçekleştirildiğini belirten Valilik, "Denetim çalışmalarını engellemek için atık kâğıt ve çöpleri yakan, taş atarak görevli personele ve araçlara saldırmak suretiyle 25 personelin yaralanmasına ve 8 araçta maddi hasara sebebiyet veren yaklaşık 20 kişilik gruptan 3 şüpheli şahıs hakkında adli işlem başlatılmıştır." ifadelerine yer verdi.

4.10.2021Gündem
Erbaş: Gençleri zaafa sürükleyen etkenlere karşı önlem almalıyız

Erbaş: Gençleri zaafa sürükleyen etkenlere karşı önlem almalıyız

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bediüzzaman Sempozyumu’nda açıklamalarda bulundu. Erbaş, "Bugün gençliğin iman bilincini güçlendirmek ve inanç dünyasını doğru bilgiyle donatmak ve bu hususta onları zaafa sürükleyen etkenlere karşı önlemler almak hepimizin ideali olmalıdır." dedi.

3.10.2021Gündem
RAM raporu nedir, nereden alınır

RAM raporu nedir, nereden alınır?

RAM raporu, Türkiye'de çok az bir kitlenin bildiği tasdikleme işlemidir. Açılımı Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) olan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı merkezler aracılığıyla alınan RAM raporu, öğrencinin ya da öğrenime hazırlanan çocukların durumu hakkında tespit sunmaktadır. RAM raporu almak için belirli kriterlere sahip olmak gerekmektedir.

1.10.2021Gündem
Çocuklarla iletişimde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarla iletişimde dikkat edilmesi gerekenler

“İletişim”, içinde insanın bulunduğu akla gelebilecek tüm alanlarda altı çizilmesi gereken çok temel bir konudur. Okul sistemi, aile sistemi, eğitim-öğretim süreçleri, birey olma ve toplumla bütünleşme süreçleri kendi içlerinde farklı gereklilikleri barındırsa da sağlıklı iletişim olmadan eksik ve aksak kalacaktır. Özel Ata İlkokulu Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi,“Çocuklarla Etkili İletişim” konusu hakkında bilgi verdi.

1.10.2021Eğitim
O artık ergen Kurallar, sınırlar ve sorumluluk...

O artık ergen! Kurallar, sınırlar ve sorumluluk...

Bir buçuk yıl süren uzun bir aradan sonra okulların yüz yüze eğitime geçmesi ile birlikte okul-aile ve öğrencinin yeniden bir araya geldiği, heyecan veren bir uyum sürecini geride bıraktık. Uzaktan eğitim süreci ile birlikte aile-okul ve öğrenci üçgeni içinde farklılaşan sorumluluklar oldu. Özel Ata Koleji Ortaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi, psikososyal uyumu sağladığımız bu günlerde aile olarak ergenlik dönemindeki çocuklarımızın sorumluluk duygusunun gelişimine sağlayacağımız katkılar ve onların akademik-sosyal ve duygusal gelişimini hızlandıracak faktörler hakkında bilgi verdi.

1.10.2021Eğitim
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İtibar suikastı yapmaya çalışıyorlar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İtibar suikastı yapmaya çalışıyorlar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kurum olarak yapıcı, yararlı, ufuk açıcı eleştirileri kimden gelirse gelsin önemsediklerini ve dikkate aldıklarını belirterek, "Ancak milletimizin dini ve sosyal hayatına, insanlığın huzur ve geleceğine hizmet eden teşkilatımızın mesnetsiz ithamlarla yıpratılmaya çalışılması asla kabul edilebilir bir tutum değildir" dedi. Erbaş, "Bu milletin değerlerine yabancı çevrelerce üretilen yanlış bilgi ve mesnetsiz yorumlar üzerinden bir algı yönetimi ve itibar suikastı yapılmaya çalışıldığını da maalesef görüyoruz" ifadelerini kullandı.

1.10.2021Gündem
Sistoskopi Nedir, Nasıl ve Neden Yapılır

Sistoskopi Nedir, Nasıl ve Neden Yapılır?

Sistoskopi, dilimizi İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Tıp alanında bazı hastalıkların tanısının konmasında etkili bir tanısal testtir. Vücudun ilgili bölüm sistoskop kamerasıyla izlenir. Peki, sistoskopi nedir, ne kadar sürer, sistoskopi nereden ve nasıl çekilir? İşte sistoskopi hakkında detaylı bilgiler…

30.09.2021İyi Yaşam
Dünya PDR Günü ne zaman

Dünya PDR Günü ne zaman?

Dünya PDR Günü, ülkemizde Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından 2020 yılında tasdiklenmiş ve 30 Eylül tarihi olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl ilki kutlanan Dünya PDR Günü, bu yıl ikinci etkinlik günü ile öne çıkacak. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği'nin ilk genel kurul tarihi olan 30 Eylül 1989 tarihi dikkate alınarak belirlenen bu tarih, her yıl kutlanmaya devam edilecek.

30.09.2021Gündem
Ticaret Bakanlığı 60 müfettiş yardımcısı alacak İşte başvuru şartları

Ticaret Bakanlığı 60 müfettiş yardımcısı alacak! İşte başvuru şartları

Ticaret Bakanlığı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında istihdam edilmek üzere 60 müfettiş yardımcısı alımı yapacak. Söz konusu alımın duyulmasının ardından, başvuru şartları ve diğer gereklilikler merak konusu oldu. İşte, Ticaret Bakanlığı müfettiş yardımcısı alımının detayları...

26.09.2021Gündem
100’üncü yılında Kurtuluş Savaşı’nın izinde...

100’üncü yılında Kurtuluş Savaşı’nın izinde...

Setur, Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında tarihimizin bu çok önemli savaşlarının yaşandığı mekânları kapsayan ‘İstiklal Treni Turu’ düzenliyor.

26.09.2021Seyahat
Rehberlik Türleri Ve Alanları Nelerdir Temel İşlevlerine Göre Rehberlik Kaça Ayrılır

Rehberlik Türleri Ve Alanları Nelerdir? Temel İşlevlerine Göre Rehberlik Kaça Ayrılır?

Her bireyin kendi yetenekleri, potansiyelleri ve ihtiyaçları vardır. Rehberlik, bireyleri bir bütün olarak inceler, fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel yapıyı ifade eder. Rehberlik herkes içindir. Peki, Rehberlik ve türleri nelerdir detayları ile derledik.

24.09.2021Araştırma
Ticaret Bakanlığı 60 müfettiş yardımcısı alacak - İşte Ticaret Bakanlığı 60 müfettiş yardımcısı başvuru şartları

Ticaret Bakanlığı 60 müfettiş yardımcısı alacak - İşte Ticaret Bakanlığı 60 müfettiş yardımcısı başvuru şartları

Ticaret Bakanlığı müfettiş alımı için yazılı ilan paylaşımında bulundu Ticaret Bakanlığı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında istihdam edilmek üzere 60 müfettiş yardımcısı alımı yapacak. Giriş sınavları için başvurular, 4-13 Ekim'de Kariyer Kapısı "https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr" üzerinden gerçekleştirilecek. İşte Ticaret Bakanlığı 60 müfettiş yardımcısı başvuru şartlar

24.09.2021Gündem
BESe 50 bine yakın çocuk katıldı

BES'e 50 bine yakın çocuk katıldı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, 18 yaş altındaki 50 bine yakın çocuğun Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil olduğunu belirterek, "18 yaş altı çocuklarımız ve otomatik katılımdan gelen destekle yılın sonunda sistemin toplam fon büyüklüğünün 200 milyar TL’ye ulaşabileceğini öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

23.09.2021Ekonomi
9 ayda patent tescil rekoru

9 ayda patent tescil rekoru

Mesleki eğitim okul ve kurumları, BİLSEM’ler ve fen liselerinin 2021 yılının ilk dokuz ayında yaptığı 3 bin 249 ürün tescil başvurusunun 1.157’si onay aldı. Diğer başvuruların büyük kısmı da değerlendirme aşamasında.

23.09.2021Eğitim
Tarot falı nasıl bakılır Tarot kartlarıyla aşk falı nasıl bakılır, herkes bakabilir mi

Tarot falı nasıl bakılır? Tarot kartlarıyla aşk falı nasıl bakılır, herkes bakabilir mi?

Türkçeye Farsçadan geçmiş bulunan fal sözcüğünün sözlük anlamı talih veya baht şeklinde ifade edilir. Fal bakmak, bireyin talihi ve geleceği konusunda kehanette bulunmak anlamına gelmektedir. Günümüzde en fazla bakılan fal çeşitleri şu biçimde sıralanabilir: Tarot falı, iskambil falı ve kahve falıdır. Tarihin milattan öncesindeki dönemlerine kadar uzanmakta olan tarot falında her kart bir çeşit karakteri ve aynı zamanda da duyguyu temsil etmektedir. Tarot falı konusunda merak edilenleri sizler için derledik.

23.09.2021Araştırma
Çocuk psikoloğu nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Çocuk psikoloğu olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Çocuk psikoloğu nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Çocuk psikoloğu olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Psikologluk mesleği en çok tercih edilen mesleklerden bir tanesidir. Çocuk psikoloğu da psikologluğun bir çeşidi olarak bilinmektedir. Tercih döneminde adaylar kendine uygun en iyi mesleği seçmekte ve buna yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Çocuk psikoloğu mesleği de o mesleklerden bir tanesidir. Son günlerde çocuk psikoloğu ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki, çocuk psikoloğu nedir? Çocuk psikoloğu ne iş yapmaktadır? Çocuk psikoloğu nasıl olunur? Çocuk psikoloğu maaşları nelerdir? Çocuk psikoloğu iş imkanları nelerdir? İşte çocuk psikoloğu ile ilgili tüm detaylar.

23.09.2021Araştırma
Özel öğrenciler için etkinlik seti hazırlandı

Özel öğrenciler için etkinlik seti hazırlandı

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim gören öğrencileri için Türkçe Dersi Uyarlanmış Etkinlikler Seti hazırlandı.

22.09.2021Eğitim
Yatırımda ‘domino’ etkisi

Yatırımda ‘domino’ etkisi

TÜGİAD, Türk iş insanları dernekleri tarafından kurulan Hollanda merkezli girişim sermayesi yatırım fonu Domino Ventures ile bir ilke imza attı. Genel Başkan Nilüfer Çevikel, fon sayesinde Türk girişimcilere sermaye ve stratejik destek sağlanarak yüksek getiri elde edileceğini söyledi. Fonun ilk yatırımcısı da Çevikel oldu.

22.09.2021Ekonomi
MEB ve YÖK eğitimde iş birliği yapacak

MEB ve YÖK eğitimde iş birliği yapacak

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında eğitimde iş birliği protokolü imzalandı. MEB; öğretmenlerin mesleki gelişimi, öğrencilerin ve ailelerin ihtiyaç duyacağı konularda program ve etkinlikler düzenlenmesi gibi pek çok başlık içeren iş birliği protokolüyle, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’nın yürütülmesi için YÖK’e destek verecek.

21.09.2021Eğitim
Konyada FETÖnün mahrem yapılanmasına yönelik operasyon: 11 şüpheli yakalandı

Konya'da FETÖ'nün 'mahrem yapılanmasına' yönelik operasyon: 11 şüpheli yakalandı

Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonda 11 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 3'ü tutuklandı, "kripto" olduğu belirlenen 132 şüphelinin örgütle iltisakı deşifre edildi.

21.09.2021Gündem
Son dakika haberi: Sıfır otomobillerde stokçuluk iddiasına Bakan Muştan açıklama

Son dakika haberi: Sıfır otomobillerde 'stokçuluk' iddiasına Bakan Muş'tan açıklama

İzmir'de Özel Tüketim vergisi (ÖTV) indirimi sonrası bir araç bayisinin araç stokladığına dair iddiaların ardından Ticaret Bakanı Mehmet Muş'tan bir paylaşım geldi. Söz konusu şirket "görüntülerdeki otomobillerin kurumsal firmalara filo kiralama faaliyetleri adına ayrılmış olduğunu" belirtirken, Bakan Muş konuya ilişkin müfettiş görevlendirildiğini ve usulsüzlük olup olmadığına dair incelemenin devam ettiğini açıkladı. Muş, "Arz talep dengesiyle uyuşmayan haksız fiyat artışlarıyla fırsatçılık yapanlara asla ve asla müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

20.09.2021Ekonomi
Bakan Özer: Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok

Bakan Özer: Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz." dedi. Özer, “Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok. Okulların yüz yüze eğitime ara vermesinde istediğiniz kadar dijital platformları verimli bir şekilde kullanabilirsiniz ama okul sadece öğretmenin gerçekleştirildiği mekanlar değildir. Öğrencilerimizin psikososyal gelişimlerini tamamladığı, ortak çalışmalar üretebildiği, sıcak yemeklerin yenildiği, kültür, sanat ve spor aktivitelerinin yapıldığı mekanlar. Dolayısıyla yüz yüze eğitimin yerine ikame edilecek hiçbir mekanizma yoktur” dedi.

20.09.2021Gündem
Biraz daha yanımda kalamaz mısın

Biraz daha yanımda kalamaz mısın?

Okulun ilk günü hem çocuk hem de ebeveyni için karmaşık duyguların yaşanabildiği bir gün olarak tanımlanabilir. Eskiden mavi ya da siyah önlüklerin ütülenip başucuna asılması, yakaların kolalanması ile hatırlanan bugün artık sembolik önlükler olmasa da benzer duyguların ve heyecanların yaşandığı bir gün olmaya devam ediyor. 12 yıl sürecek olan eğitim hayatının bu ilk adımı çocuk için olduğu kadar ebeveynler için de önem taşır.

20.09.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

Geleceğe yatırım otonom taşıma robotu

Yolları İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde kesişir. Dr. Pınar Oğuz Ekim, 3 yıl önce Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde okuyan öğrencileri Bekir Bostancı, Sercan Çağdaş Tekkök ve Mehmet Emre Söyünmez’le birlikte TÜBİTAK için projeler geliştirmeye başlar. Süreç içerisinde sterilizasyon robotundan akıllı reklam robotuna kadar çeşitli proje ve ürünler ortaya çıkar. Bekir Bostancı, Sercan Çağdaş Tekkök ve Mehmet Emre Söyünmez, hocaları Dr. Pınar Oğuz Ekim’le birlikte İzmir Bilimpark’ta Advoard Robotik’i kurar. Ve yapay zeka aracılığıyla rota çizebilen, insan gücüne olan ihtiyacı üçte iki oranında azaltan otonom taşıma robotunu piyasaya çıkarırlar. Amerikalı bir şirketten de yaklaşık 1 milyon TL’lik yatırım desteği alan Advoard Robotik’in gündeminde ise hem otonom taşıma robotlarını geliştirmek hem de farklı sektörlere ürünler geliştirmek ile yurtdışına açılmak var.

16.10.2021

Pandemi çocukları böyle değiştirdi

Yüz yüze eğitimde 40 gün geride kaldı, bir buçuk yıl sonra sınıflara dönen öğretmenler, öğrencilerindeki değişimi anlattı: Göz teması kuramıyorlar, bireyselleşip duygusallaşmışlar, dikkatlerini toparlayamıyorlar, yazmayı unutmuşlar...

16.10.2021

Bu kadın 'Yetmez ama evetçi'leri fabrika ayarlarına döndürür mü

Bu yıl ekonomi dalında Nobel alan üç ekonomisti tanımıyorum.

13.10.2021

Yapay zeka alanında öne çıkan trendler

Yapay zeka, her sektör üzerindeki dönüştürücü etkisi nedeniyle teknoloji trendleri arasında en ilgi çekici konuların başında geliyor. Bir önceki yazımda, Google’ın, arama deneyimini uçtan uca değiştirecek, yapay zekâ odaklı son açıklamalarına değinmiştim. Bu hafta da yapay zeka (artificial intelligence- AI) özelinde öne çıkan son trendleri analiz ettim.

11.10.2021

YÖK Başkanı Erol Özvar: Üniversitelilerin yarısından fazlası çift doz aşılı

Üniversiteler bu yıl yüz yüze eğitim ağırlıklı olmak üzere yavaş yavaş açılmaya başladı. YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversite öğrencilerinin yüzde 65.6’sının çift doz aşısının yapıldığını söyledi, yeni öğretim yılında yüz yüze eğitim ve salgına yönelik alınan önlemleri Hürriyet’e anlattı:

25.09.2021