EKSTRA
MENÜ

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ramazan Bayramı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 12.782 Ramazan Bayramı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ramazan Bayramı Haberleri

Arefe günü neler yapılır Arefe günü hangi dualar okunmalı İşte arefe günü ibadetleri ve 1001 ihlas okumanın fazileti

Arefe günü neler yapılır? Arefe günü hangi dualar okunmalı? İşte arefe günü ibadetleri ve 1001 ihlas okumanın fazileti

Arefe günü yapılacak ibadetler ve okunacak dualar, mübarek Ramazan Bayramı'nın gelmesinin ardından Müslümanların yoğunlaştığı konulardan oldu. Bu yıl 12 Mayıs gününe denk gelen Ramazan Bayramı arefesi vesilesi ile bu günün faziletinden faydalanabilecek olanlar, dua, zikir ve ibadetlerini idrak edecekler. İslam alimlerine göre, arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye ise özen gösterilmeli. Peki, arefe günü neler yapılır? Arefe günü hangi dualar okunmalı? İşte arefe günü ibadetleri ve 1001 ihlas okumanın fazileti

12.05.2021Gündem
Seyahat izin belgesi alma ekranı: E-Devlet seyahat izin belgesi nasıl alınır

Seyahat izin belgesi alma ekranı: E-Devlet seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat izin belgesi alma işlemi gündemde yer almaya devam ediyor. Ramazan Bayramı’nı da içine alan 17 günlük tam kapanma 7 gün sonra bitecek. Tam kapanma döneminde uygulanan seyahat kısıtlamasından muaf olanlar ise seyahat izin belgesi alabilecek. Seyahat yol izni e Devlet ekranı Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebilecek. Önceki uygulamalardan farklı olarak toplu ulaşım aracıyla seyahat edecek olanların da bu belgeyi alması önem arz edecek. Peki, e-Devlet seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte, Seyahat izin belgesi alma ekranı.

11.05.2021Gündem
Kargolar bayramda çalışıyor mu  Kargolar arefe günü açık mı 2021 İşte merak edilenler

Kargolar bayramda çalışıyor mu? Kargolar arefe günü açık mı 2021? İşte merak edilenler

Kargolar bayramda çalışıyor mu sorusu tam kapanma ile beraber gündeme geldi. Daha önceki bayram dönemlerinde farklı kararlar alan şirketler Ramazan Bayramı'nda tam kapanma nedeni ile farklı kararlar alabilecekler. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede kargoların çalışma durumu hakkında bilgiler verildi. Peki, kargolar arefe günü açık mı, bayramda kargolar çalışıyor mu? İşte, Ramazan Bayramı kargo çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

11.05.2021Gündem
Ramazan bayramı ne zaman, hangi gün başlıyor İşte bayramın ilk günü

Ramazan bayramı ne zaman, hangi gün başlıyor? İşte bayramın ilk günü

Ramazan bayramının ne zaman olduğu merak ediliyor. Ramazan bayramı tarihi Diyanet'in dini günler takvimi ile belli oldu. Ramazan bayramı ile oruç ibadetini nihayete erdirecek olan milyonlarca Müslüman, bu yıl tam kapanma dolayısıyla bayramlaşma ritüelini yerine getiremeyecek. Bu nedenle evlerde geçirilecek olan ramazan bayramı, bayram mesajları, telefonlaşmaları gibi etkinliklerle ihya edilecek. Peki, Ramazan bayramı ne zaman, bayrama kaç gün var? İşte, 2021 bayramın ilk günü

11.05.2021Gündem
Bayramda nereler açık olacak Online siparişler kaça kadar verilecek Ramazan Bayramı için saat düzenlemesi

Bayramda nereler açık olacak? Online siparişler kaça kadar verilecek? Ramazan Bayramı için saat düzenlemesi!

Ramazan Bayramı'nda açık olan yerler bayrama kısa zaman kala gündeme geldi. Tam kapanma sürecinin içerisinde yer aldığı bayramda bakkal, market, manav gibi işletmeler hizmet vermeye devam edecek. Alınan karara göre Ramazan Bayramı'nda restoran, kafe ve lokantaların online sipariş saatinde değişiklik yapıldı. Bu işletmeler Ramazan Bayramı'nın birinci gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Peki, Bayramda nereler açık olacak? İşte, Ramazan Bayramı'nda açık olan yerler ve online sipariş ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

11.05.2021Gündem
Ramazan Bayramı ne zaman, hangi gün Arefe günü ve bayramın 1. günü ayın kaçında İşte 2021 bayram takvimi

Ramazan Bayramı ne zaman, hangi gün? Arefe günü ve bayramın 1. günü ayın kaçında? İşte 2021 bayram takvimi

Ramazan bayramı ne zaman sorusu gündemde yer almaya devam ediyor. Ramazan ayının son haftasına girildi. Tam kapanma dönemi içerisinde idrak edilecek olan bayram koronavirüs kısıtlamaları gölgesinde geçecek. Ramazan- Şerif'te oruç ibadetlerini idrak edenlerin manevi heyecanla beklediği Ramazan Bayramı mayıs ayının ikinci haftasında gerçekleşecek. Gözler şimdi bayramın 1. gününde.. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? Arefe günü hangi gün? Bayramın 1. günü ayın kaçında? İşte 2021 bayram takvimi ve konuyla ilgili ayrıntılar.

11.05.2021Gündem
Baklava nasıl yapılır ve kolay baklava çeşitleri nelerdir Evde kolay baklava tarifi yapımı ve malzemeleri

Baklava nasıl yapılır ve kolay baklava çeşitleri nelerdir? Evde kolay baklava tarifi yapımı ve malzemeleri

Ramazan Bayramı’nın gelmesiyle birlikte Türk mutfağında meşhur olan ev yapımı baklava tarifi araştırılmaya başlandı. Malzemeleri, şerbeti ve yapımıyla merak edilen evde baklava yapımı tüm ayrıntılarıyla haberimizde. Peki, Baklava nasıl yapılır ve kolay baklava çeşitleri nelerdir? İşte, evde kolay baklava tarifi yapımı ve malzemeleri

Şöbiyet baklava tarifi: Ev yapımı şöbiyet baklava nasıl yapılır

Şöbiyet baklava tarifi: Ev yapımı şöbiyet baklava nasıl yapılır?

Ramazan Bayramı yaklaşıyor ve birbirinden lezzetli baklava tarifleri internette aranmaya başladı. Bu aramalardan en popüler olanlarından biri de elbette şöbiyet baklava. Peki ev yapımı şöbiyet baklava nasıl yapılır? İşte, bayramlık şöbiyet baklava tarifi.

Aşı randevusu nasıl iptal edilir MHRS aşı randevu tarih değiştirme ekranı

Aşı randevusu nasıl iptal edilir? MHRS aşı randevu tarih değiştirme ekranı

Sağlık Bakanlığı aile hekimlerinin talebi üzerine Ramazan Bayramı dönemi için yeni bir karar aldı. 10-11-12 Mayıs tarihlerinde Aile Sağlığı Merkezleri'nin açık veya kapalı olması aile hekimliklerinin inisiyatifine bırakıldı. Vatandaşlar aşı randevularını hastanelere yönlendirebilecek ya da bayram sonrasına erteleyebilecek. Peki, aşı randevusu nasıl iptal edilir?

11.05.2021Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs vaka sayısı en çok azalan illeri duyurdu

Son dakika... Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs vaka sayısı en çok azalan illeri duyurdu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vaka sayısı en çok azalan illeri açıkladı. Bakan Koca'nın paylaştığı grafiğe göre vaka sayısı en çok düşen iller Kırklareli, Çanakkale, Düzce, İstanbul, Tekirdağ, Erzincan, Giresun, Yalova, Kocaeli ve Edirne oldu.

11.05.2021Gündem
Borsa yarın öğlene kadar açık olacak

Borsa yarın öğlene kadar açık olacak

Borsa İstanbul'da 12 Mayıs Çarşamba günü öğlene kadar işlem gerçekleştirilecek.

11.05.2021Ekonomi
Ramazan Bayramında nereler açık olacak Online sipariş saatleri değişiyor

Ramazan Bayramı'nda nereler açık olacak? Online sipariş saatleri değişiyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan 'tam kapanma' döneminde Ramazan Bayramı süresince bakkal, market, manav gibi işletmeler yine saat 10.00-17.00 arasında hizmet verecek. Yeme içme yerleri ile online yemek sipariş siteleri ise daha önceden açıklandığı gibi, perşembe gününden itibaren 24 saat yerine saat 01.00'e kadar servis yapabilecek.

11.05.2021Gündem
Çorum Emniyet Müdürü: Bayramda ara sokaklar da denetlenecek

Çorum Emniyet Müdürü: Bayramda ara sokaklar da denetlenecek

ÇORUM İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülser, Ramazan Bayramı'nda vatandaşların akraba ziyaretlerinden uzak durmasını isteyerek, "13 uygulama noktasının yanı sıra ara sokaklarda, kısmi açık olması muhtemel yerler önünde ve konutların bulunduğu ara sokaklarda da denetimler gerçekleştireceğiz" dedi.

11.05.2021Gündem
Yarın arefe mi Arefe (arife) ne zaman Arefe günü yarım gün tatil mi İşte 2021 arefe tarihi

Yarın arefe mi? Arefe (arife) ne zaman? Arefe günü yarım gün tatil mi? İşte 2021 arefe tarihi

Arefe ile ilgili paylaşımlar ardından "Arefe (arife) ne zaman, yarın arefe mi? Arefe günü tatil mi?" soruları gündeme geldi. Ramazan Bayramı'nın bir gün öncesi Arefe günü olarak biliniyor. Bu hafta çarşamba gününe denk gelen Arefe günü Ramazan ve Kurban bayramlarının ortak dini günleri arasında yer alıyor. Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil ediliyor. Peki, Arefe (arife) ne zaman, yarın arefe mi? Arefe günü tatil mi? İşte 2021 arefe tarihi

11.05.2021Gündem
Keşanda sürücüler denetlendi, e-Devlet izin belgesi hatırlatıldı

Keşan'da sürücüler denetlendi, 'e-Devlet izin belgesi' hatırlatıldı

EDİRNE'nin Keşan ilçesinde 17 günlük ‘tam kapanma’ sürecinde denetimler sürüyor. Polis, vatandaşları, yarın gece yarısından sonra e-Devlet'ten alınmayan, işletmeler tarafından yazılan çalışma izin belgelerinin geçersiz olacağı konusunda da uyardı.

11.05.2021Gündem
Son dakika... İçişleri Bakanlığı: Şehit aileleri arife ve bayramın ilk günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak

Son dakika... İçişleri Bakanlığı: Şehit aileleri arife ve bayramın ilk günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği'ne “Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre şehit aileleri, arife ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

11.05.2021Gündem
2021 Şevval ayı ne zaman başlayacak Şevval orucu ne zaman İşte Diyanet bilgisi

2021 Şevval ayı ne zaman başlayacak? Şevval orucu ne zaman? İşte Diyanet bilgisi

Ramazan ayının ardından, Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'na girilmesine kısa bir süre kala Şevval ayı hakkındaki tarih araştırmaları da hız kazandı. Vatandaşlar, Şevval ayının bu yıl ne zaman ve hangi tarihler arasında olacağını merak ediyor. Peki, Şevval ayı ne zaman başlıyor?

11.05.2021Gündem
Bayram Coşkusu TRT’de Yaşanacak

Bayram Coşkusu TRT’de Yaşanacak

Ayasofya’dan İlk Ramazan Bayramı Namazı Canlı Yayınla TRT 1’de

11.05.2021Televizyon
Tatile gidiyoruz diyerek hastaneye getirdiği eşine böbreğini verdi

'Tatile gidiyoruz' diyerek hastaneye getirdiği eşine böbreğini verdi

Muğla'nın Datça ilçesinde Emin Koca (45), 9 yıldır böbrek yetmezliği hastası olan 23 yıllık eşi İpek Koca'yı (43) ‘Tatile gidiyoruz" diyerek Bursa'ya götürüp, burada önceden anlaştığı özel hastanede böbreğini verdi. Başarılı bir nakille sağlığına kavuşan İpek Koca, "Eşim bana sürpriz yaptı. Fedakarlığının Anneler Günü, Ramazan Bayramı sürecine denk gelmesi beni ayrıca mutlu etti" dedi.

11.05.2021Gündem
Son dakika: İçişleri Bakanlığından Ramazan Bayramı açıklaması

Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı açıklaması

İçişleri Bakanlığı 17 Mayıs'ta sona erecek tam kapanma dönemi ile ilgili olarak son durum hakkında detayları paylaştı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'Ramazan Bayramını da içine alan süre boyunca şehirlerarası seyahat kısıtlaması ve sokağa çıkma kısıtlamasına dair yürütülen denetimlerde toplam 7 bin 251 kontrol noktasında 95 bin 948 kolluk personeli görev alacaktır.' ifadeleri kullanıldı.

11.05.2021Gündem
Batı Akdenizde Ramazan Bayramında hava nasıl olacak Meteorolojiden açıklama

Batı Akdeniz'de Ramazan Bayramı'nda hava nasıl olacak? Meteoroloji'den açıklama

Batı Akdeniz Bölgesi'nde, Ramazan Bayramı'nda havanın açık ve güneşli, bölgede ortalama sıcaklığın da 28 derece olmasının beklendiği belirtildi.

11.05.2021Gündem
Aman dikkat Koronavirüs bilim kurulu üyesinden Ramazan Bayramı uyarısı...

Aman dikkat! Koronavirüs bilim kurulu üyesinden Ramazan Bayramı uyarısı...

Sağlık Bakanlığı'ndan alınan son verilere göre, salgında 213 bin 863 Kovid-19 testi yapıldı, 13 bin 604 kişinin testi pozitif çıktı, 282 kişi hayatını kaybetti. Son durumu değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Ramazan Bayramı'nda komşu ve akraba ziyaretlerine karşı uyarıda bulanarak, "Bu bayram temaslardan kaçınacağız. 'Az sayıda ziyaretçi olabilir' demiyorum; hiç ziyaretçi olmayacak, kendi çekirdek ailenizle kalmaya devam edeceksiniz" ifadelerini kullandı. Tezer, ayrıca 17 Mayıs'ta Türkiye'de kademeli bir açılışın olması için çalışmalar yapıldığını belirtti.

11.05.2021Gündem
İlave tediye ödemeleri ne zaman Bakan bayram öncesi müjde verdi

İlave tediye ödemeleri ne zaman? Bakan bayram öncesi müjde verdi

Devlet ve bağlı müesseselerinde çalışan işçilere ödenecek tediyelerin tarihi 2021 Ramazan Bayramı öncesi merak konusu oldu. Tediye adı altında işçilerin hesaplarına yatırılan ikramiyelerin ne zaman ödeneceği yüz binlerce kamu işçisi ve ailesi tarafından bekleniyor. Peki, ilave tediye ödemeleri ne zaman?

11.05.2021Gündem
Son dakika... Kamu işçilerine ilave tediye ödemeleri bugün yapılacak

Son dakika... Kamu işçilerine ilave tediye ödemeleri bugün yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, 700 bini aşkın kamu işçisinin ilave tediyelerinin bugün hesaplara yatırılacağını bildirdi.

11.05.2021Ekonomi
Ramazan Bayramı tatili ne zaman başlayacak, kaç gün sürecek 9 günlük tatil kimleri kapsıyor İşte 2021 bayram takvimi

Ramazan Bayramı tatili ne zaman başlayacak, kaç gün sürecek? 9 günlük tatil kimleri kapsıyor? İşte 2021 bayram takvimi

Ramazan Bayramı tatili için kısa bir süre kala 9 günlük tatil açıklaması gelmişti. 29 Nisan’da başlayan ve 17 Mayıs’ta sona erecek olan tam kapanma süreci, Ramazan Bayramı’nı da kapsıyor. Nisan ayında başlayan Ramazan ayı, bu hafta 3 günlük bayramla uğurlanacak. Bazı çalışanlar Ramazan Bayramı öncesini kapsayan sürecin de dahil edilmesiyle 9 gün tatil yapacak. Peki, Ramazan Bayramı tatili ne zaman başlayacak, kaç gün sürecek? 9 günlük tatil kimleri kapsıyor? İşte 2021 bayram takvimi

11.05.2021Gündem
9 günlük tatil ne zaman başlayacak Resmi bayram tatili ne zaman başlayacak İşte tatilin 1. gün tarihi

9 günlük tatil ne zaman başlayacak? Resmi bayram tatili ne zaman başlayacak? İşte tatilin 1. gün tarihi

Ramazan Bayramı tatili ile ilgili araştırmalar mübarek ayın son günlerinde yoğunlaştı. Ramazan Bayramı tatili, milyonlarca çalışanın gündeminde yer alıyor. Ramazan Bayramı tatilini değerlendirmek isteyen milyonlarca çalışan, Ramazan'ın son günlerine kısa bir süre kala araştırmalarına hız verdi. Peki, resmi tatil ne zaman başlayacak? 9 gün tatil ne zaman?

11.05.2021Gündem
Arefe günü oruç tutuluyor mu Ramazan Bayramı arefesinde oruç tutulur mu Diyanet yanıt verdi

Arefe günü oruç tutuluyor mu? Ramazan Bayramı arefesinde oruç tutulur mu? Diyanet yanıt verdi!

Arefe günü oruç tutmanın caiz olup olmadığı Diyanet bilgisi ile merak ediliyor. Arefe günü oruç tutuluyor mu sorusuna yanıt arayan pek çok kişi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşlerini araştırıyor. Bayramın müjdecisi olan arefe gününde oruç tutmak gereklilikler arasında yer alıyor. Peki, bayramdan bir gün önce arefe günü oruç tutulur mu? Ramazan Bayramı arefesinde oruç tutuluyor mu? İşte, o konu hakkında Diyanet'in açıklamaları

11.05.2021Gündem
İsrail’den katliam: 20 ölü 9u çocuk

İsrail’den katliam: 20 ölü 9'u çocuk

Müslüman dünyası Ramazan Bayramı’na kavuşmayı beklerken İsrail, Filistinlilere yönelik şiddetin dozunu arttırdı. İsrail Güvenlik Konseyi Gazze Şeridi’ne kapsamlı hava saldırısı kararı verirken dün düzenlenen saldırıda 20 Filistinli hayatını kaybetti. Dört gündür tansiyonun düşmediği Mescid-i Aksa’da da İsrail polisi nöbet tutan Filistinlilere saldırmayı sürdürdü.

11.05.2021Dünya
Son dakika haberi... Meclisten İsraile ortak kınama

Son dakika haberi... Meclis'ten İsrail'e ortak kınama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un önerisiyle AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'nin TBMM grupları, ortak bildiri yayımlayarak, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını kınadı.

10.05.2021Gündem
Vaka sayısında 47. sıraya gerilemişti... Samsun Valisinden kritik uyarı

Vaka sayısında 47. sıraya gerilemişti... Samsun Valisi'nden kritik uyarı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı gerileyen kentte vatandaşlara rehavete kapılmamaları uyarısında bulundu.

10.05.2021Gündem
Tatlınızı yoğurtla tüketirseniz... Bayramda tatlı tüketirken 8 kurala dikkat

Tatlınızı yoğurtla tüketirseniz... Bayramda tatlı tüketirken 8 kurala dikkat!

Ramazan Bayramı’nın olmazsa olmazı tatlılar… Bir ay boyunca uzun açlık sürelerinin ardından mideye ani yüklenmelerin önemsenmediği bayram günlerinde tatlılar da şekerli-şerbetli denilmeden, porsiyonuna dikkat edilmeden dilediğince tüketilebiliyor. Hele bir de pandemi sürecinin yol açtığı stres, endişe ve kaygı tatlı tüketiminde hepten ipin ucunun kaçmasına yol açabiliyor. Ancak dikkat! Beslenme ve Diyet Uzmanı Roksi Menase, pandeminin gölgesinde bayramda tatlı tüketiminin 8 önemli kuralını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu, bir de evde hazırlayabileceğiniz pratik ve sağlıklı tatlı tarifi verdi.

10.05.2021Sağlık
Nüfus Müdürlüğü kaçta açılıyor/kapanıyor 2021 Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri

Nüfus Müdürlüğü kaçta açılıyor/kapanıyor? 2021 Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri

Nüfus Müdürlüklerinin mesai saatleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Nüfus cüzdanı çıkarma ve değişiklik, evlilik işleri gibi işlemlerin yapıldığı Nüfus Müdürlükleri her sabah aynı saatte açılıp aynı saatte kapanıyor. Peki, Nüfus Müdürlüğü kaçta kapanıyor/açılıyor? İşte, 2021 Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri

10.05.2021Gündem
Bayramda Hangi Besinler Tüketilmeli Bayramda Kilo Almamak İçin Bunlara Dikkat

Bayramda Hangi Besinler Tüketilmeli? Bayramda Kilo Almamak İçin Bunlara Dikkat

Ramazan Bayramı yaklaşıyor. Bayram sofrasında dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çeken uzmanlar; kahvaltılarda yağlı, hamur işi ve tatlı ağırlıklı öğünlerden uzak durulmasını, öğle yemeğinde protein ağırlıklı, akşam yemeğinde ise sindirimi kolay olduğu için sebze ağırlıklı beslenilmesini tavsiye ediyor. Peki bayramda hangi besinler tüketilmeli? Bayramda kilo almamak için bunlara dikkat...

Mesut Özilden, Suriyeli yetimlere iftar sofrası

Mesut Özil'den, Suriyeli yetimlere iftar sofrası

Fenerbahçe'nin yıldız oyuncusu Mesut Özil, Türk Kızılay tarafından Suriye'nin İdlib kentinde kurulan Taybe Yetimhanesi'nde kalan çocuklar ile ailelerine Razaman ayı boyunca iftar yemeği dağıttı.

10.05.2021Süper Lig
Büyükelçi Tuncalı’dan Ramazan Bayramı mesajı

Büyükelçi Tuncalı’dan Ramazan Bayramı mesajı

KKTC’nin Londra Büyükelçisi Oya Tuncalı, Ramazan Bayramı için bir kutlama mesajı yayımladı. Koronavirüs salgını nedeniyle farklı bir ramazan dönemi geçirildiğine dikkat çeken Tuncalı, şunları söyledi:

10.05.2021Avrupa
Mesut Özilden, Suriyeli yetimlere iftar sofrası

Mesut Özil'den, Suriyeli yetimlere iftar sofrası

Fenerbahçe'nin yıldız oyuncusu Mesut Özil, Türk Kızılay tarafından Suriye'nin İdlib kentinde kurulan Taybe Yetimhanesi'nde kalan çocuklar ile ailelerine Razaman ayı boyunca iftar yemeği dağıttı.

10.05.2021Futbol
Afganistanda yolcu otobüsüne bombalı saldırı: 11 ölü, 28 yaralı

Afganistan'da yolcu otobüsüne bombalı saldırı: 11 ölü, 28 yaralı

Afganistan'ın Zabul vilayetinde yolcu otobüsünün geçişi sırasında yola tuzaklanan bombanın patlaması sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı.

10.05.2021Dünya
Ev baklavası tarifi: Kolay ev baklavası nasıl yapılır

Ev baklavası tarifi: Kolay ev baklavası nasıl yapılır?

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala anne emeğini hatırlatan ev baklavası tarifi en çok aranan tatlılar arasında yer alıyor. Yapılışı biraz zahmetli olsa da bize bayramları hatırlatan ev baklavası, bayramda ikram etmek için hazırlıklar yapanların menüsünde baş sıralarda duruyor. Biz de kolay ev baklavası nasıl yapılır sizler için araştırdık. İşte kolay ev baklavası yapımı.

Son dakika... Ramazan Bayramında hava nasıl olacak Meteoroloji açıkladı: Sıcaklıklar artıyor

Son dakika... Ramazan Bayramı'nda hava nasıl olacak? Meteoroloji açıkladı: Sıcaklıklar artıyor

Meteoroloji'nin son verilerine göre 'Ramazan Bayramı'nda hava nasıl olacak?' sorusu yanıt buldu. Yurt genelinde etkili olan fırtınanın salı gününe kadar devam edeceği beklenirken Ramazan Bayramı'nda hava açık ve bol güneşli olacak. İşte Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporu...

10.05.2021Gündem
Son dakika... Evde bakım ödemeleri bayram öncesi hesaplara yatacak

Son dakika... Evde bakım ödemeleri bayram öncesi hesaplara yatacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Evde bakım ödemelerini bayram öncesinde hesaplara yatırıyoruz” açıklamasında bulundu.

10.05.2021Ekonomi
Küresel piyasalar, yeni haftaya karışık seyirle başladı

Küresel piyasalar, yeni haftaya karışık seyirle başladı

Küresel piyasalar yeni haftaya karışık bir görünümle başlarken, bugün ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomik gündeme ilişkin değerlendirmeleri takip edilecek.

10.05.2021Ekonomi
Taliban, Ramazan Bayramı için ateşkes ilan etti

Taliban, Ramazan Bayramı için ateşkes ilan etti

Taliban, Afganistan'da Ramazan Bayramı'nda 3 gün boyunca ateşkes uygulayacağını duyurdu.

10.05.2021Dünya
Baklava incelik ister Maharet hamuru ince açmak

Baklava incelik ister! Maharet hamuru ince açmak

Ramazan Bayramı öncesinde mesaileri artan baklavacıların imalathanesine girdik. Yeni başlayanların asgari ücret, ustaların ise 6-7 bin liraya kadar ücret aldığı bu işte en önemli mesele tecrübe ve el ayarı. Ustalar bu mesaide 2 saatten fazla çalışamıyor. O yüzden 2 saat çalışıp bir saat mola veriliyor. Açılan yufkadan karşısı görünmez ise onay alamıyorsunuz. Çok ince olması gerekiyor. Ben de ustamla beraber açtığım yufkadan karşıyı gördüm. Bu dönemde işleri azalan baklavacıların tek kurtarıcısı ise e-ticaret olmuş. Baklavacılar artık kuryelere çalışıyor.

10.05.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Tam kapanmada bayram coşkusu mümkün mü

Geleneksel aile buluşmaları ‘yok’, büyük sofralar ‘yok’, sarılma, kucaklaşma, el öpme ‘yok’... Bir kez daha buruk bir ‘Şeker Bayramı’ kapıda. Geçtiğimiz bayramı 4 günlük kapanma ile geçirmiştik, bu sefer bayram 17 gün süren tam kapanma ile geliyor. Böyle bir süreçte bayram coşkusunu yaşatmak mümkün mü? Mümkün ise nasıl? Özellikle de zaten uzun süredir ‘evde’ olan 65 yaş ve üzeri neler yapmalı? Uzmanlara sordum...

11.05.2021

'Tam' kapandık nasıl açılacağız

Ramazan Bayramı’nı da içine alan 17 günlük tam kapanma 7 gün sonra bitiyor. Hedef günlük vaka sayılarını 5 binin altına indirmek. Şu an 18 binin altında seyrediyor ve uzmanlara göre 7 gün içinde de en fazla 10 bin altına düşebilir. Elbette bu önemli bir gelişme ama asıl mesele kapanma değil sonrasındaki açılma! 1 hafta sonra eskisi gibi ‘tam açılma’ olursa ‘Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecek’ diyorlar.

10.05.2021