EKSTRA
MENÜ

Rahim Sarkması

Rahim Sarkması ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rahim Sarkması haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 81 Rahim Sarkması haberi bulunmuştur.

Rahim Sarkması Haberleri

Genital Organ Sarkmalarına TAP-GAN Tekniği

Genital Organ Sarkmalarına TAP-GAN Tekniği

Kadın genital organ sarkmalarında vajinal yoldan, yamalar kullanılmadan insanın kendi dokularının yardımıyla yapılan ameliyatların ön plana çıktığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ömer Lütfi Tapısız, rahmin bir parçasını ve güçlü bağlarını koruyarak geliştirilen 'TAP-GAN tekniği' diye adlandırılan özel bir ameliyat yöntemini anlattı.

Rahim Alma Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır

Rahim Alma Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

Günümüzde rahim koruyu yaklaşım artık daha ön planda olsa da bazı durumlarda rahim alma ameliyatı yapılabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser konu hakkında bilgiler verdi.

Kadınlarda Rahim Alma Ameliyatlarının Nedenleri

Kadınlarda Rahim Alma Ameliyatlarının Nedenleri

Günümüzde rahim koruyucu yaklaşım artık daha ön planda olsa da bazı durumlarda rahim alma ameliyatı yapılabilir. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser konu hakkında bilgiler verdi.

30 Yaşın Üzerindeki Her 4 Kadından 1i İdrar Kaçırıyor

30 Yaşın Üzerindeki Her 4 Kadından 1'i İdrar Kaçırıyor

Yapılan araştırmalara göre 30 yaşın üzerindeki her 4 kadından 1’i idrar kaçırmadan şikayet ediyor. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, çok doğum yapmış kadınlarda ve aşırı kilolu kadınlarda görülebilen bu sağlık sorunu hakkında Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman önemli açıklamalarda bulundu.

Kadınlarda rahim neden alınır Rahmi alınan kadın menopoza girer mi

Kadınlarda rahim neden alınır? Rahmi alınan kadın menopoza girer mi?

Kadınlarda rahmin alınması gereken durumlar nelerdir? Rahim alındıktan sonra cinsel yaşam nasıl etkilenir? Doç. Dr. Hasan Onur Topçu, kadınlarda rahmin alınması gereken durumları ve cerrahi yöntemleri ile ilgili bilgi aklımıza takılan soruları yanıtlıyor.

13.01.2020Sağlık
Kadın Hastalıklarında Laparoskopik Yöntemlerin Avantajları

Kadın Hastalıklarında Laparoskopik Yöntemlerin Avantajları

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Anıl Kulaksız, kadın hastalıklarında laparoskopik yöntemlerin avantajlarını açıkladı. Daha az ağrı, daha az enfeksiyon riski ve daha hızlı iyileşme sunan laparoskopik yöntemler nasıl uygulanır?

Genital problemler, kadınların yaşam kalitesini etkiliyor

Genital problemler, kadınların yaşam kalitesini etkiliyor

Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer konu hakkında bilgiler verdi.

11.11.2019Sağlık
Bu Hastalıkları Kadınların Yaşam Kalitesini Etkiliyor

Bu Hastalıkları Kadınların Yaşam Kalitesini Etkiliyor

Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer konu hakkında bilgiler verdi.

Rahim sarkması yaşam kalitesini düşürüyor

Rahim sarkması yaşam kalitesini düşürüyor!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, rahmin yaşın ilerlemesi, doğum şekli ve doğum sayısına göre deformasyona uğradığını söyleyerek, rahim sarkması hakkında açıklamalarda bulundu.

3.08.2018Sağlık
Kadınların yaşam kalitesini etkileyen “Rahim Sarkması”

Kadınların yaşam kalitesini etkileyen “Rahim Sarkması”

Rahimin genellikle idrar torbası ile beraber vajinadan aşağıya sarkması olarak ifade edilebilir. Birden fazla vajinal doğum yapan kadınlarda daha sık ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hafif dereceli sarkmalar tehlikeli ve önemli semptomlara neden olmazken, orta ve şiddetli vakalar hastaların yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Prof. Dr. Gamze Sinem Çağlar, rahim sarkmasının nedenlerini, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini anlattı.

1.08.2018Sağlık
Mesane/rahim sarkmasının robotik cerrahiyle tedavisi

Mesane/rahim sarkmasının robotik cerrahiyle tedavisi

Kadınlarda mesane/ rahim sarkmasının görülme sıklığı ve belirtileri hakkında açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Rahmi Onur, sarkma probleminin tedavisinde uygulanan “robotik cerrahi” ile ilgili önemli bilgiler verdi.

21.06.2018Sağlık
Kara Alıç bitkisi nedir, faydaları nelerdir

Kara Alıç bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

Kara Alıç bitkisinin faydaları ile ilgili internette araştırma yapan vatandaşlar, bu bitkinin özelliklerini merak ediyorlar. Kara Alıç'ın satenimsi yeşil yaprakları sonbaharda parlak kırmızı-mor bir renk alır, geniş odunsu çalılık bitkisi bu görüntüsüyle, Kuzey Amerika’nın doğu ve orta kesimlerindeki nemli orman ve çalılıkların işaret ışığı olur. Peki Kara Alıç bitkisinin faydaları nelerdir? İşte detaylar

28.02.2018Gündem
Kadınlarda Hayat Kurtaran 3 Öneri

Kadınlarda Hayat Kurtaran 3 Öneri

Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı/ Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, kadınlarda hayat kurtaran 3 öneride bulundu...

Kadınlar için hayat kurtaran 3 öneri

Kadınlar için hayat kurtaran 3 öneri

Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kistleri ve kanserleri, endometriozis, miyom… Uzmanlar her fırsatta ‘Erken tanı hayat kurtarır’ diyerek rutin kontrollerin ve testlerin önemine dikkat çekiyorlar. Ancak çoğumuz bu yaşamsal önem taşıyan öneriyi ya korkudan ya da ihmalkarlıktan genellikle kulak arkası ediyoruz.

11.03.2015Sağlık
Rahim sarkması tedavisi nasıl yapılır

Rahim sarkması tedavisi nasıl yapılır?

Yaşlı hastalarda rahim alınarak bu problem tek seferde çözülebiliyor.

5.11.2014Sağlık
Kariyer kadını kapalı ameliyat istiyor

Kariyer kadını kapalı ameliyat istiyor

İş hayatında zamanı etkin kullanmak çalışanlar için çok önemli. Özellikle kariyer hedefli çalışan kadınlar, işlere yetişememek kaygısıyla sağlık sorunlarının bile kısa sürede çözümlenmesi gerektiğini düşünüyorlar.

11.10.2014Sağlık
Rahim sarkması nasıl tedavi edilir

Rahim sarkması nasıl tedavi edilir?

Gerekli cerrahi tedavilerin ardından genç hastalar normal yaşamlarına geri dönüyor.

17.08.2014Sağlık
Kurt yöntemi tarihe geçti

'Kurt yöntemi' tarihe geçti

Kadınların özellikle ileri yaşlarda en büyük şikayeti haline gelen rahim sarkması problemini karın zarını açmadan, rahmini almadan ve küçük bir kesiyle gideren Türk Jinekolog ve Onkolog Op. Dr. Sefa Kurt'un ameliyat tekniği "Kurt Yöntemi" adı altında dünyaca ünlü tıp dergisinde yayımlanarak literatüre girdi, yabancı doktorlara örnek gösterildi.

11.12.2013Kelebek
Türkiye’de ilk kez uygulandı

Türkiye’de ilk kez uygulandı!

Robotik cerrahi ile doğurganlığı etkilemeden kanser ameliyatı…

11.03.2013Sağlık
Kadın dayanışması

Kadın dayanışması

Sivil havacılık alanına getirilen grev yasağını protesto ettikleri gerekçesi ile işten çıkartılan THY çalışanı kadınlar, Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu adı altında kendileri destek veren sivil toplum kuruluşları ile protesto gösterisi yaptı.

4.08.2012Gündem
İdrar kaçırmaya manyetik sandalye ile tedavi

İdrar kaçırmaya manyetik sandalye ile tedavi

Türkiye'de her üç kadından birinde görülen idrar kaçırma sorunu, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Türkiye'de ilk kez kurulan Ürojinekoloji Merkezi'nde cerrahi dışında yapılan manyetik sandalye uygulamasıyla yüzde 80 çözülüyor.

6.03.2012Sağlık
İdrar kaçırmaya manyetik sandalye ile tedavi

İdrar kaçırmaya manyetik sandalye ile tedavi

Türkiye'de her üç kadından birinde görülen idrar kaçırma sorunu, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Türkiye'de ilk kez kurulan Ürojinekoloji Merkezi'nde cerrahi dışında yapılan manyetik sandalye uygulamasıyla yüzde 80 çözülüyor.

6.03.2012Kelebek
Doğum Kesisi Ne Zaman Gerekli

Doğum Kesisi Ne Zaman Gerekli?

Epizyotomi hakkında her şey.

Cinsel İsteksizlik Neden Gelişir

Cinsel İsteksizlik Neden Gelişir?

Kadınlarda cinsel ilişki sıklığında azalma, neden görülür?

9.11.2010Sağlık
Rahim Sarkması veya Dönüklüğü Neden Oluyor

Rahim Sarkması veya Dönüklüğü Neden Oluyor?

Özellikle doğum sonrası karşılaşılan rahim pozisyonlarındaki bozukluklar en başta geliyor.

14.09.2010Sağlık
Vajina estetiğinizden memnun değil misiniz

Vajina estetiğinizden memnun değil misiniz?

Vajinanın estetik ameliyatları sıklıkla doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak genişleyen vajinayı eski haline getirmek için kullanılmıştır.

Rahminizden kolay vazgeçmeyin

Rahminizden kolay vazgeçmeyin

Tıp dilinde histerektomi denilen rahmi yerinden alma operasyonları kadınların sık geçirdiği ameliyatlardan. Bazı durumlarda rahmin alınması kaçınılmaz. Ancak uzmanlar rahmin de bir organ olduğunu hatırlatarak, “Rahminizden kolay vazgeçmeyin” diyor.

28.08.2009Kelebek
Normal mi sezaryen mi

Normal mi sezaryen mi

Dicle Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yalınkaya, normal doğumdan kaynaklanan rahatsızlıklara harcanan paranın sezaryen doğum için harcanan miktardan çok daha fazla olduğunu söyledi.

26.12.2008Kelebek
Gebelikte düşük kabusuna son

Gebelikte düşük kabusuna son

Kadın hastalıkları, kısırlık ve gebelikle ilgili birçok sorunun tıbbi gelişmelere paralel olarak çözümlenebildiği bildirildi.

24.05.2006Kelebek
Hamilelikten doğuma

Hamilelikten doğuma

Gebelik son adet kanamasının ilk gününden itibaren 40 hafta sürer ve 12 haftalık üç periyota ayrılır.Bu periyotlara trimester denir. Her trimesterde karşılaşılacak problemler de farklıdır.

Yazar Sonuçları

Kadınlarda cinsel ilişkide ağrı (disparoni)

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulması nispeten sık yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel yaşamın başlangıcının ilk aylarında kadınların çoğu az veya çok bu ağrıyı duyar. Kadının yeterince hazır olmadığı bir zamanda ilişkide bulunulması ağrının oldukça rahatsızlık verici boyutlara ulaşmasını sağlayabilir.

14.10.2020

Rahim sarkması riskini azaltmak için bunları mutlaka bilmelisiniz

Rahim sarkması, halk arasında rahim düşüklüğü veya rahim düşmesi olarak da adlandırılmaktadır.

3.10.2020

Rahim hakkında bilmemiz gerekenler

Rahim, kadında üreme sistemi organlarından bir tanesidir. Şekli baş aşağı duran bir armuta benzemektedir. Rahim kalın duvarlara sahiptir. Rahmin birincil görevi, bir fetüsü (üçüncü gebelik ayı başından doğuma kadarki devre içinde ana rahmindeki canlı) doğuma hazır olana kadar korumak ve beslemektir.

15.05.2020

Rahim sarkması nedir, nasıl tedavi edilir?

Rahim sarkması, vajinal duvarların komşuluğundaki mesane, rahim, kalın bağırsak oluşumlarının vajen duvarından fıtıklaşması olayıdır. Kişinin günlük yaşamındaki hareketlerini, cinsel durumunu da etkileyebilecek seviyelere çıkabilir. Rahim sarkması oldukça sık karşılaştığımız bir rahatsızlıktır.

5.03.2020

Beni sevmiyor ama ondan vazgeçemiyorum

Lise arkadaşıma aşığım ama o beni sevmiyor. Bu gerçeği biliyorum ama ondan bir türlü vazgeçemiyorum.

4.06.2017
Genital estetik

Genital estetik

Genital estetik ameliyatlar son zamanlarda hızla popülarite kazanmakla beraber estetik kaygıların yanı sıra işlevsel ve cinsel problemlere de yol açmasından dolayı önemi gün geçtikçe artmaktadır.

12.05.2015
İdrara sık mı çıkıyorsunuz

İdrara sık mı çıkıyorsunuz?

Sık idrara çıkanlara uyarı!

4.02.2015

İdrar kaçırma sorununa lazer tedavisi

Bu işlemle vajinanın sıkılaşması ve gençleşmesi de sağlanıyor.

19.01.2015

Aşk egzersizi

Çiçekler ve çikolatalar romantik anlar için ideal olabilir ama gün içinde kimseye çaktırmadan yapılacak birkaç basit egzersiz hareketinin seks yaşamını tamamen değiştirebileceğini biliyor muydunuz?

13.09.2014

Aşk egzersizleri

Gün içinde kimseye çaktırmadan yapılacak birkaç basit egzersiz hareketinin seks yaşamını tamamen değiştirebileceğini biliyor muydunuz?

9.09.2014

Yağlarınız kahverengi mi, beyaz mı?

Araştırmalar vücutta iki farklı renkte (kahverengi ve beyaz) yağ depolandığını gösteriyor: İkisi arasındaki temel fark kahverengi yağda “mitokondri” adı verilen enerji üretim organcıklarının beyaz yağa oranla daha fazla olması.

14.07.2010

Tuzu azaltmak için 10 emir

Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı çok önemli bir araştırma sonucuna göre Türk halkı eskisinden daha fazla tuz tüketiyor. Bu iyi bir haber değil. Çünkü aşırı tuz tüketimi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

2.09.2008