EKSTRA
MENÜ

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rahim Ağzı Kanseri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.082 Rahim Ağzı Kanseri haberi bulunmuştur.

Rahim Ağzı Kanseri Haberleri

Rahim ağzı kanseri ve HPV aşısı

Rahim ağzı kanseri ve HPV aşısı

Rahim ağzı kanseri, smear tarama programları ve erken dönem lezyonlarının etkin tedavisinin mümkün olması nedeniyle önlenebilir bir kanser türü olarak kabul edilir.

25.04.2016Sağlık
O haplar kanser riskini azaltıyor mu

O haplar kanser riskini azaltıyor mu?

Jinekolojik kanserler olarak da adlandırılan serviks (rahim ağzı), endometriyum (rahim) ve over (yumurtalık) kanser türleriyle ilgili bilgilendirme yapan Prof. Dr. Ateş Karateke rahim ağzı kanseri ile mücadelenin en önemli adımı kadınların tarama konusunda duyarlı olmasıdır diyor.

13.04.2016Sağlık
Anormal kanama, kilo kaybı, alt karın ağrısına dikkat

Anormal kanama, kilo kaybı, alt karın ağrısına dikkat

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ateş Karateke: "Yaklaşık olarak meme kanserlerinin yüzde 5-10'u, yumurtalık kanserinin ise yüzde 20'si genetik kaynaklı. Ailesinde veya yakın akrabalarında yumurtalık veya meme kanseri nedeniyle tedavi gören bir hasta varsa, düzenli kontroller ve smear testi ile kanser erken evrede tespit edilebilir."

12.04.2016Sağlık
Erken yaşta cinsel ilişki rahim ağzı kanseri tetikliyor

Erken yaşta cinsel ilişki rahim ağzı kanseri tetikliyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik, "Erken yaşta cinsel ilişki, çok sayıda cinsel eş, eşin başka cinsel partnerlerinin olması, kötü hijyen, sigara ve kötü beslenme gibi diğer faktörler, rahim ağzı kanserine neden olan insan papillom virüsünü (HPV) tetiklemektedir" dedi.

7.04.2016Sağlık
Kadınlara kanserden korunma için bisiklet önerisi

Kadınlara kanserden korunma için bisiklet önerisi

Haftada 1 buçuk saat egzersiz yapan kadınların kanserden ölüm riski yüzde 16 azalıyor. Uzmanlar kadın kanserlerinden korunmada bisiklet kullanımını öneriyor.

4.04.2016Sağlık
Kadınlarda kanser riskinde artış var

Kadınlarda kanser riskinde artış var

Kansere karşı farkındalığı arttırmak için her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan kanser haftasına girerken ortaya vahim bir tablo da çıktı. Yapılan araştırmalara göre kanser kadınlar için de korkulu bir rüya oluyor.

31.03.2016Sağlık
Yanlış teşhis yüzünden rahmi alındı

Yanlış teşhis yüzünden rahmi alındı

Kayleigh Wadhams, anormal kanamaları nedeniyle doktora gittiğinde 25 yaşındaydı. Doktorlar ona hormonal bir hastalık olan polikistik over sendromu teşhisi koydular ancak genç kadın tahlil yapılmasını istediyse de doktorlar teşhiste kararlıydı. Bu teşhis ise Kayleigh Wadhams'ın 26 yaşında rahminin alınmasına neden oldu, menopoza girdi ve bir daha çocuk sahibi olamayacağı söylendi.

19.03.2016Sağlık
Erkeğe de HPV

Erkeğe de HPV

Kadınlarda meme ve akciğerden sonra en çok ölüme sebebiyet veren rahim ağzı kanserinden korunmak için aşı etkili bir yöntem. HPV aşısının kızların yanı sıra taşıyıcı durumundaki erkeklere de çocukken yapılması öneriliyor.

29.02.2016Gündem
Genital siğil nedir, nasıl bulaşır

Genital siğil nedir, nasıl bulaşır?

Aşılar, kadın ve erkekleri sık rastlanan HPV tiplerine karşı koruyor.

26.02.2016Sağlık
“Erkek çocuklarınıza da rahim ağzı kanseri aşısı yaptırın”

“Erkek çocuklarınıza da rahim ağzı kanseri aşısı yaptırın”

Kaliforniya Üniversitesi Jinekolojik Onkoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Prof. Dr. Krishnansu Tewari, rahim ağzı kanserini önlemek için yapılan HPV aşısının, erkekleri de kanserden koruduğunu söyledi.

22.02.2016Sağlık
Kadınlar jinekolojik muayeden korkuyor

Kadınlar jinekolojik muayeden korkuyor

Türkiye’de yılda ortalama 2 bin kadına yumurtalık kanseri teşhisi konuluyor. Kanser çoğunlukla 3.evrede, yani birçok organa yayıldığı dönemde keşfediliyor. Teşhisteki bu ciddi gecikmenin en önemli sebebi ise Türk kadınının jinekolojik muayeneden korkması.

10.02.2016Sağlık
Erken tanı çok önemli

"Erken tanı çok önemli"

UŞAK Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Devlet Hastanesi’nde kemoterapi gören kanser hastaları ziyaret ederek karanfil dağıttı.

4.02.2016Ege

Yazar Sonuçları

Mersin Akdeniz Rotary’den projeler…

Bu haftaki röportaj konuğumuz Akdeniz Rotary Kulübü Başkanı Mutlu Koyuncuoğlu. 1 yıl sürecek olan başkanlık görevini Haziran ayında devralan Koyuncuoğlu ile projeleri hakkında konuştuk.

2.02.2016