EKSTRA
MENÜ

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rahim Ağzı Kanseri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.070 Rahim Ağzı Kanseri haberi bulunmuştur.

Rahim Ağzı Kanseri Haberleri

Kadınların yaptırması gereken sağlık taramaları

Kadınların yaptırması gereken sağlık taramaları

Birçoğumuz vücudundan gelen sinyalleri dikkate almayarak duymazlıktan geliyor. Oysa alınan bir küçük önlem ve uzman önerilerine kulak vermek birçok hastalığın daha başlamadan fark edilmesine yarıyor. Tüm hastalıkların başarıyla tedavi edilebilmesi için erken tanının şart olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer kadıların genç kızlıktan itibaren yaptırması gereken sağlık taramalarını, uyması gereken kuralları anlattı.

15.08.2018Sağlık
Smear (PAP) Testi nedir, kimlere yapılır

Smear (PAP) Testi nedir, kimlere yapılır?

Smear testi, servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan sitolojik bir tarama testidir. Bu sitolojik tarama testi ile henüz semptomatik hale gelmemiş olan preinvazif ve erken invazif servikal lezyonlar saptanır. Peki, smear testi hangi yaş aralıklarında ve hangi durumlarda yapılır?

24.07.2018Gündem
Genital uçuk nedir, nasıl tedavi edilir

Genital uçuk nedir, nasıl tedavi edilir?

Genital uçuk veya tıbbi olarak ‘Kondilom’ , hpv enfeksiyonu sonucu genital bölgede oluşan genital siğillere verilen isimdir. Genital siğil ile eş anlamlıdır. Hpv virüsü genital bölge dışında ağızdan da siğil yapabildiği için tüm bu cinsel ilişki ile geçen siğiller kondilom adını alır. Peki, genital uçuk nasıl anlaşılır?

23.07.2018Gündem
Aile hekimleri sorunlar altında eziliyor: Süpermen değiliz

Aile hekimleri sorunlar altında eziliyor: Süpermen değiliz

Türkiye’de sağlık sistemi içinde en önemli uygulamalardan biri ‘aile hekimliği.’ Halen 25 bin 800 aile sağlığı merkezinde (ASM), toplam 24 bin 350 aile hekimi görev yapıyor. Aile hekimi başına düşen kayıtlı ortalama nüfus ise 3 bin 350. Sistemin önemli sac ayağı olan aile hekimleri, hasta sayısının fazlalığı, her geçen gün listeye eklenen yeni görevler, şiddet, kirada adaletsizlik, çalışma güvencesizliği gibi birçok sorunla baş etmek zorunda. Aile hekimleri, “Biz süpermen değiliz” diyor. Söz şimdi hekimlerde:

21.07.2018Gündem
Rahim ağzı kanseri nedir Rahim ağzı kanseri belirtileri

Rahim ağzı kanseri nedir? Rahim ağzı kanseri belirtileri

Kadın kanserlerinde ilk sıralarda yer alan rahim ağzı kanseri, tıp dünyasında serviks kanseri olarak da biliniyor. Dünyada yılda 500 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konulduğunu ve bu kişilerin yarısının hayatını kaybettiğini söyleyen uzmanlar, Türkiye'de de yılda yaklaşık bin 800 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulduğunu belirtiyor. Peki, Rahim ağzı kanseri nedir? Rahim ağzı kanseri belirtileri neler?

19.07.2018Gündem
Kanser hastaları yapay yumurtalıklarla çocuk sahibi olabilecek mi

Kanser hastaları yapay yumurtalıklarla çocuk sahibi olabilecek mi?

Bilim insanları, kanser tedavisi ve doğurganlığa zarar veren diğer tedaviler sonrası kadınların çocuk sahibi olabilmelerine yardımcı olacak "yapay yumurtalık" üretiminde ilerleme kaydetti. Yapay yumurtalığın 3-4 yıl içinde insanlarda da denenmesi bekleniyor.

2.07.2018Teknoloji
Kırmızı Ödülleri’nde Rahim Ağzı Kanseri’ne dikkat çekildi

Kırmızı Ödülleri’nde Rahim Ağzı Kanseri’ne dikkat çekildi

Reklam sektörünün en yaratıcı ajanslarının ödüllendirildiği, reklam verenlerin başarılarının belgelendiği "Kırmızı Ödülleri”nde her yıl farklı bir içerikle Canlı Canlı Kırmızı konsepti verilen brief konusuna göre hazırlanan tasarımların katılıp yarıştıkları Hürriyet Özel Ödülü bu yıl sivil toplum kuruluşu, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği iş birliği ile sahiplerini buldu. Türkiye’de Rahim Ağzı kanserine dikkat çekmek için yapılan çalışmada geceye katılanların oylarıyla Tasarist’ten Musa Çelik ve Ali Metehan Erdem birincilik ödülüne layık görüldü. Yarışmada Medya Park’tan Suat Yıldız ve Emel Nerkis ikinci olurken Lebleve Creative’den Melik Turan Ocaklı ve Hüseyin Gümüşçü üçüncülük ödülünün sahipleri oldu.

3.06.2018Ekonomi
Aldatan koca, eşine virüs bulaştırdı. Kanser olan eşten milyonluk dava

Aldatan koca, eşine virüs bulaştırdı. Kanser olan eşten milyonluk dava

Kocasının yaşadığı yasak ilişkiler başını yaktı. Eşinin cinsel yolla bulaşan HPV virüsü taşıyıcısı olduğunu, virüsü kendisine bulaştırdığını ve bu yüzden rahim ağzı kanseri olduğunu ileri sürdü. Defalarca ameliyat geçiren ve birçok hastalıkla boğuşan öfkeli kadın, kocasına boşanma davası açtı. 1 milyon TL de tazminat istedi.

2.06.2018Gündem
Avustralya, Türkiyeden öğrenci bekliyor

Avustralya, Türkiye'den öğrenci bekliyor!

Avustralya İstanbul Konsolosluğu’nun katılımı ve Hub Edu Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı’nın organizasyonuyla Avustralya’daki eğitim ve yaşam fırsatları İstanbul’da düzenlenen seminerde masaya yatırıldı.

24.05.2018Ekonomi
Kanserden koruyan 10 öneri

Kanserden koruyan 10 öneri

Modern çağın korkutucu hastalığı kanser günümüzde hızla yaygınlaşıyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bin kişiye kanser tanısı konulurken, önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde her 2 kişiden birine kanser tanısı konulacağı tahmin ediliyor. Buna karşın teknoloji ve tıp alanında yaşanan hızlı gelişmelerle pek çoğunun gerek erken evrede yakalanabilmesi, gerekse de en yeni yöntemlerle tedavi edilebilmesi hayatta kalma oranını da yükseltiyor.

31.03.2018Sağlık
Spiral, rahim ağzı kanserini önlüyor

Spiral, rahim ağzı kanserini önlüyor

Servikal (rahim ağzı) kanseri, kadınlarda en sık görülen üçüncü kanser türü. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, spiralin rahim ağzı kanserini önlediğine dikkat çekti.

23.03.2018Sağlık
Her Kadının Düzenli Yaptırması Gereken Testler

Her Kadının Düzenli Yaptırması Gereken Testler

Kadınların bazı sağlık taramalarını düzenli ve zamanında yaptırması hayat kurtarıyor. Kanser tarama testleri, mamografi, tiroit, D vitamini düzeyi gibi testlerin ihmale gelmediğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Halime Kaya Sezer, kadınların düzenli olarak yaptırması gereken sağlık taramalarını anlattı.

Erken tanı hayat kurtarır

Erken tanı hayat kurtarır!

Erken tanıyla önceden müdahalenin çoğu hasta için hayat kurtarıcı olduğunu vurgulayan Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, özellikle meme ve kolon kanseri gibi hızla yayılan kanser türlerinde erken tanıda ultrasonun önemini anlattı.

1.02.2018Sağlık
Aç kalarak kanseri yenmeye çalıştı

Aç kalarak kanseri yenmeye çalıştı!

Banu Mısırlıoğlu, 3’üncü çocuğunu dünyaya getirdikten sonra kansere yakalandı. Kemoterapiyi reddeden kadın, aç kalarak kanseri yenebileceğini düşündü. Doktorlar bilimsel açıdan mümkün olmadığını söylemesine rağmen açlık orucuna devam eden Mısırlıoğlu, yaşamını yitirdi.

6.01.2018Gündem
Bu enfeksiyon kansere yol açabiliyor

Bu enfeksiyon kansere yol açabiliyor!

Kadın kanserleri günümüzde giderek yaygınlaşırken, en büyük etkenlerden biri HPV virüsü. 200’den fazla türü bulunan bu virüs cinsel yolla bulaşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Turan, HPV’nin rahim ağzı kanserinden dil ve bademcik kanserine dek birçok kansere yol açabildiğini belirtirken, kanserin HPV virüsü alındıktan yıllar sonra ortaya çıkabildiğini, HPV kaynaklı hastalıkların çoğunun HPV aşısıyla engellenebileceğini söylüyor. Prof. Dr. Cem Turan, bu tehlikeli virüsü anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

3.01.2018Sağlık
Sinsice gelişip yıllar sonra ortaya çıkabiliyor

Sinsice gelişip yıllar sonra ortaya çıkabiliyor

Kadın kanserleri günümüzde giderek yaygınlaşırken, en büyük etkenlerden biri HPV virüsü. 200’den fazla türü bulunan bu virüs cinsel yolla bulaşıyor.

2.01.2018Sağlık
Kanserde spermli kemoterapi umudu

Kanserde spermli kemoterapi umudu

İngiliz bilim dergisi New Scientist’in haberine göre Almanya’daki Leibniz Enstitüsü’ndeki bilim insanları, rahim ağzı kanseriyle mücadelede yeni bir yöntem geliştirdi.

16.12.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Cinsel ilişkiden sonra kanarsanız...

Cinsel ilişki sonrası kanamanın en önemli olası nedeni rahim ağzı kanseridir.

19.08.2018

Ticari Check-Up’ı bırakın

DÜZENLİ tıbbi kontrollerden geçmek, sadece erken teşhis için değil bazı sağlık sorunlarını tahmin edebilmek için de şart. Bu incelemeler sayesinde sağlık sorunları erkenden yakalanıp kolay ve hızlı çözülebiliyor.

17.06.2018

Kadınlar için bir kalp riski testi

Çoğu kadın, kalp damar hastalıklarının bir erkek hastalığı olduğunu zannediyor. Bu nedenle de kalp riski taramalarını ihmal ediyorlar.

3.05.2018

Omega-3 seviyesi ölçülmeli mi?

Bugün özellikle şehirlerde yaşayan birinin “benim omega-3’üm yeterli” diyebilmesi mümkün değil. Böyle olduğu için de kanda ölçümler yapmaya da hiç gerek yok.

10.04.2018

40 yaş virajını dönenler için 10 önemli sağlık tavsiyesi

40 yaş mühim. 40’ıncı yaş gününde alacağınız kararların içinde sağlıkla ilişkili şeyler de mutlaka olmalı. Yeni bir yıla daha merhaba demek üzereyiz. Dolayısıyla bu plan “Yeni yılda yeni bir ben lazım!” diyenler için de çok mühim. Buyurun...

21.12.2017