EKSTRA
MENÜ

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rahim Ağzı Kanseri Aşısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 167 Rahim Ağzı Kanseri Aşısı haberi bulunmuştur.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Haberleri

Hangi aşı ne zaman yapılmalı Bebekler ve çocuklar için aşı takvimi

Hangi aşı ne zaman yapılmalı? Bebekler ve çocuklar için aşı takvimi

Uzmanlar “Çocuğunuzun sağlığı için aşı takvimini takip edin” diyor. Peki, aşı takviminde neler var? Hangi dönemde hangi aşı yaptırılmalı? İşte, bebek ve çocuklar için detaylı aşı takvimi…

Rahim Ağzı Kanserini Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz

Rahim Ağzı Kanserini Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

Birçoğumuz kanserle ilgili bilgiye sahip olsak da harekete geçmek ve tedavi olmak için geç kalıyoruz. Bu durum kanserin dünyadaki ölüm sebeplerinde zirvede olmasına sebep oluyor. her gün binlerce kişi geç kalınmış teşhis sebebiyle hayatını kaybediyor. Çünkü gerçek anlamda kanseri tanımıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Attila Okur, rahim ağzı kanserine dair detayları ve korunma yöntemlerini anlattı.

Rahim ağzı kanserine dur demek elinizde

Rahim ağzı kanserine dur demek elinizde!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Attila Okur, rahim ağzı kanserine dair detayları ve korunma yöntemlerini sizler için anlattı.

22.08.2017Sağlık
Kadınların kanser rehaveti

Kadınların kanser rehaveti

Türkiye’de 20 kadından sadece biri rahim ağzı kanseri testi yaptırıyor. Uzmanlar, “Bu çok acı bir tablo. Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 60’ı tedavi edilemeyecek derecedeyken karşımıza geliyor” diyor.

15.05.2016Gündem
Rahim ağzı kanseri ve HPV aşısı

Rahim ağzı kanseri ve HPV aşısı

Rahim ağzı kanseri, smear tarama programları ve erken dönem lezyonlarının etkin tedavisinin mümkün olması nedeniyle önlenebilir bir kanser türü olarak kabul edilir.

25.04.2016Sağlık
Erken yaşta cinsel ilişki rahim ağzı kanseri tetikliyor

Erken yaşta cinsel ilişki rahim ağzı kanseri tetikliyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik, "Erken yaşta cinsel ilişki, çok sayıda cinsel eş, eşin başka cinsel partnerlerinin olması, kötü hijyen, sigara ve kötü beslenme gibi diğer faktörler, rahim ağzı kanserine neden olan insan papillom virüsünü (HPV) tetiklemektedir" dedi.

7.04.2016Sağlık
“Erkek çocuklarınıza da rahim ağzı kanseri aşısı yaptırın”

“Erkek çocuklarınıza da rahim ağzı kanseri aşısı yaptırın”

Kaliforniya Üniversitesi Jinekolojik Onkoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Prof. Dr. Krishnansu Tewari, rahim ağzı kanserini önlemek için yapılan HPV aşısının, erkekleri de kanserden koruduğunu söyledi.

22.02.2016Sağlık
Böbrek kanseri için kullanılan ilaç rahim ağzı kanserinde ömrü uzatıyor

Böbrek kanseri için kullanılan ilaç rahim ağzı kanserinde ömrü uzatıyor

Dünyada yılda 500 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konuyor ve bunların yarısı da yaşamını kaybediyor. Ve daha önce böbrek başta birçok kansere karşı kullanılan bir ilaç, rahim ağzı kanserinde de ömrü uzatıyor.

5.10.2015Sağlık
Rahim ağzı kanseri aşısı ne kadar koruyucudur

Rahim ağzı kanseri aşısı ne kadar koruyucudur?

KadınHastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji UzmanıProf. Dr.MeteGüngör, Rahim ağzı kanseri aşısı hakkında bilgi veriyor.

Erkekler de rahim ağzı kanseri aşısı yaptırabilir mi

Erkekler de rahim ağzı kanseri aşısı yaptırabilir mi?

KadınHastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji UzmanıProf. Dr.MeteGüngör, erkeklerin Rahim ağzı kanseri aşısı yaptırması hakkında bilgi veriyor.

Rahim ağzı kanseri aşısı kimlere yapılır

Rahim ağzı kanseri aşısı kimlere yapılır?

KadınHastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji UzmanıProf. Dr.MeteGüngör,Rahim ağzı kanseri aşısıhakkında bilgi veriyor.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ne Kadar Önemli

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ne Kadar Önemli?

Rahim ağzı kanserinin azaltılmasında HPV aşısının rolü...

24.10.2011Sağlık
Hepatit-C ve AIDSe darbe

Hepatit-C ve AIDS'e darbe

Çalışmalarını ABD'de yürüten Türk bilim insanlarından kronik Hepatit-C ve AIDS'e karşı iki yeni ilaç geliştirildiği müjdesi geldi.

5.07.2011Kelebek
Her 10 kadından 8i bu virüsle karşılaşıyor

Her 10 kadından 8'i bu virüsle karşılaşıyor!

Dünya'da yaklaşık her 10 kişiden 1'inde şu anda varolan sinsi ve yaygın HPV'ye karşı nasıl korunacağınızı biliyor musunuz? Aşılanma kampanyasına siz de katılın, HPV'ye karşı önleminizi alın!

25.10.2010Cinsellik
Ayrıldık ama dostluğumuz baki kalacak

Ayrıldık ama dostluğumuz baki kalacak

“Kavak Yelleri”nin sevilen oyuncuları Pelin Karahan ve ıbrahim Kendirci, şimdilerde HPV virüsü ve Rahim Ağzı Kanseri aşısıyla ilgili bir sosyal sorumluluk projesinde yer alıyor. Artık sevgili olmadıkları halde birlikte çalışabilen ve bundan hiç rahatsızlık duymayan iki genç oyuncu, Hafta Sonu dergisine konuştu.

16.10.2010Kelebek
HPV aşısı tartışması

HPV aşısı tartışması

Domuz gribi aşısına karşı muhalif çıkışlarıyla gündeme gelen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, şimdi de rahim ağzı kanseri aşısı olarak pazarlanan HPV aşısıyla ilgili sorular soruyor. Küçükusta kendi sitesinde paylaştığı kaygılarında yalnız değil. Bazı kadın hastalıkları ve doğum uzmanı profesörler de aynı düşüncede

16.07.2010Kelebek
Haydi erkek çocukları Rahim ağzı kanseri aşısına

Haydi erkek çocukları! Rahim ağzı kanseri aşısına

Rahim ağzı kanserinden koruyan HPV aşısının erkeklere uygulanması için ilk resmi izni ABD verdi. FDA (Federal İlaç ve Gıda Kurumu), MSD firmasını, rahim ağzı, vajina ve vulva kanserleriyle siğillerden koruyan aşısını kız çocuklarından sonra, 9-26 yaşlarındaki erkeklere de yapılabilmesi için ruhsatlandırdı.

18.12.2009Kelebek
Prezervatif bile bu hastalıktan korumuyor

Prezervatif bile bu hastalıktan korumuyor

Rahim ağzı kanseri, sağlıklı kadınlarda yapılan düzenli tarama ile önlenebilen tek kanser türü olmasına rağmen bu hastalıktan korunmak sanıldığı kadar kolay değil!

25.11.2009Kelebek
Prezervatif HPV virüsü bulaşmasını engeller mi

Prezervatif HPV virüsü bulaşmasını engeller mi?

Rahim ağzı kanseri, sağlıklı kadınlarda yapılan düzenli tarama ile önlenebilen tek kanser türü.

Rahim ağzı kanseri aşısı tehlikeli mi

Rahim ağzı kanseri aşısı tehlikeli mi

Rahim ağzı kanseri aşısının İngiltere’de bir kız çocuğunun ölümüne neden olduğu yönündeki şüpheleri, Türkiye’deki uzmanlar yersiz buldu. Aşının güvenlik testlerinden geçirildiğini hatırlatan uzmanlar, “Biz öneriyoruz” diyor.

30.09.2009Gündem
The Guardian - 29 Eylül

The Guardian - 29 Eylül

- Gordon Brown kötü ebeveynlerle savaş sözü verdi
- Mandelson: Seçimler "herkese açık"
- Kız öğrenci HPV aşısından sonra hayatını kaybetti

29.09.2009Gündem
Dünya gündeminden kısa kısa - 29 Eylül

Dünya gündeminden kısa kısa - 29 Eylül

Dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler aşağıda yer almaktadır:

29.09.2009Gündem
Kanser aşısına DSÖ tavsiyesi

Kanser aşısına DSÖ tavsiyesi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kuadrivalan etken maddeli rahim ağzı kanseri aşısının yeterli kalite, güvenlik ve etkinliğe sahip olduğunu, ulusal bağışıklama programlarında kullanılabileceğini açıkladı.

1.06.2009Kelebek
Dokuz yaşındaki kız çocuğuna rahim ağzı kanseri aşısı yapılır mı

Dokuz yaşındaki kız çocuğuna rahim ağzı kanseri aşısı yapılır mı?

HPV aşısı, Hepatit B’den sonra kanserden koruyan ikinci aşı olarak geliştirildi. Rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsüne karşı etkili aşının yapılması için önerilen yaş 9-12. Amaç, kızlara cinsel yaşam başlamadan, yani virüsle karşılaşmadan aşının uygulanması ve koruyucu etkisinin gelişmesi. Ancak annelerin bu konudaki fikirleri farklı. Kimi önerilen zamanda aşıyı yaptırmayı tercih ederken, kimi erken buluyor. Daha ileri yaşlara öteliyor. İşte uzmanların ve annelerin HPV aşısıyla ilgili düşünceleri.

20.03.2009Kelebek
RAHİM AĞZI KANSERİ

RAHİM AĞZI KANSERİ

Rahim ağzı kanseri, gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Dünyada yılda 500.000 yeni rahim ağzı kanseri çıktığı ve tahminen 1.500.000 kadar da bu kanserle yaşayan olduğu tahmin edilmektedir.

26.05.2008Sağlık
Aşı hayat kurtarıyor

Aşı hayat kurtarıyor

HÜRRİYET Kadın Kulübü Yaşar Holding Gıda Grubu Pınar’ın sponsorluğunda gerçekleştirdiği eğitici faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi.

24.04.2007Ege
Onları rotavirüsten aşı ile koruyun

Onları rotavirüsten aşı ile koruyun

Çocuklarda görülen akut ishallerin en önemli nedeni rotavirüs. Dünyada yılda 600 binden fazla çocuğun ishal, kusma ve aşırı sıvı kaybına bağlı ölümünden sorumlu. Yılda 114 milyondan fazla çocuk rotavirüs yüzünden hasta oluyor.

23.03.2007Kelebek
Rahim ağzı kanseri aşısı martta

Rahim ağzı kanseri aşısı martta

Genç kızlarda ve kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açan HPV’ye (Human Papilloma Virüs) karşı koruma sağlayan aşıya Sağlık Bakanlığı ruhsat verdi. Kansere karşı bilimin kazandığı zaferin ilk halkası olarak nitelenen aşı "Gardacil" adıyla Mart’tan itibaren piyasaya çıkacak.

5.03.2007Gündem
Rahim ağzı aşısı

Rahim ağzı aşısı

Tıp dünyası, dünyada her yıl 240 bin kadının ölümüne yol açan rahim ağzı kanserini önleyen aşının Amerika'da onaylanmasının heyecanını yaşıyor.

Rahim ağzı kanseri aşısı yolda

Rahim ağzı kanseri aşısı yolda

Rahim ağzı kanserine karşı geliştirilen aşının Türkiye'de görülen tiplere uygunluğu araştırıldıktan sonra ruhsatlandırılıp ruhsatlandırılmamasına karar verilecek.

10.04.2006Kelebek
Rahim ağzı aşısı yüzde yüz etkin

Rahim ağzı aşısı yüzde yüz etkin

Rahim ağzı kanseri aşısı testi, aşının kanseri önlediğini ortaya koydu.

Sinsice ilerliyor... Her yıl 1 defa test yaptırılmalı

Sinsice ilerliyor... Her yıl 1 defa test yaptırılmalı

Belirti göstermeden ilerleyen kadın ve erkeklerde cinsel hastalıklara neden olan HPV virüsü hakkında önemli bilgiler veren Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilüfer Tuğut Ocak, 21 yaşını geçen her kadının yılda 1 kez smear testi yaptırması gerektiğini söyledi.

29.01.2021Sağlık
Ergenlikte yapılan aşı rahim ağzı kanserini önlüyor

Ergenlikte yapılan aşı rahim ağzı kanserini önlüyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Sema Ağar Sezgin, 40 yaş altı kadınlarda en sık görülen üçüncü kanser olan rahim ağzı (serviks) kanseri hakkında önemli bilgiler verdi. Sezgin, “Erken yaşta ilk cinsel ilişki, birden fazla cinsel partner varlığı, sigara içimi, kötü beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek) rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır. 9 ila 14 yaşlarındaki kız çocukları ve erkek çocuklarına aşı yapılması rahim ağzı kanseri riskini azaltmaktadır” dedi.

27.01.2021Sağlık
Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı: Belirtileri neler, korunmak için ne yapmalı

Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı: Belirtileri neler, korunmak için ne yapmalı?

Özellikle genç kadınların sağlığını tehdit eden bir hastalık olarak öne çıkan rahim ağzı kanseri, önleme, tanı ve tedavideki gelişmeler sayesinde korkutucu olmaktan çıkıyor. Peki, bu hastalıktan korunmak için neler yapmalı? Erken tanı yöntemleri var mı? Genç kadınlarda görülme nedenleri neler?

22.01.2021Sağlık
Kadın Kanserlerinde Tek Önlenebilir Kanser

Kadın Kanserlerinde Tek Önlenebilir Kanser

Kovid pandemisi nedeniyle kadınların hastaneye gitmekten çekindiğini ancak jinekolojik kanserlere yakalanma tehlikesinin arttığını söyleyen Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirkıran, kadın kanserleri konusunda uyarılarda bulundu.

Uzmanından uyarı: HPV aşısı için en doğru zaman çocukluk çağı

Uzmanından uyarı: HPV aşısı için en doğru zaman çocukluk çağı

Rahim ağzı kanserinin her yıl 500 bin kadını etkilediğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, Ulusal Aşı Takvimi dışında kalan HPV aşısının çocukluk çağında yapılması önerisinde bulundu. Akıncı, "Rahim ağzı kanserinin nedeni yüzde 95 HPV virüsü. Virüsteki bulaşmayı ancak aşıyla engelleyebiliriz. O nedenle bu aşının 9 ila 11 yaşları arasında yapılmasını öneririm" dedi.

16.01.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Yanlış besleniyoruz

Sadece gereğinden çok yemiyor, aynı zamanda yanlış yiyecekler içeren bir beslenme modeline doğru sürüklenip gidiyoruz. Bu yanlışlar ne mi?..

31.05.2014

HPV sadece ünlüleri değil, herkesi tehdit ediyor!

HPV virüsü olan bir kişi tuvalete oturduktan sonra siz de eğer oturursanız hastalık size de bulaşabilir.

9.06.2013

Sevdiğim adamı iki yıl önce aldattım şimdi çok pişmanım

Sevdiğim adamı aldattım. Pişmanlığımı içime atıp bunu nişanlımdan gizlemeliyim diye düşünüyorum ama o şüpheleniyor.

28.01.2013

7 günlük evlilik 70 yıllık kinle bitti

Z.İ., 16 yaşındayken bir arkadaş toplantısında genç ve yakışıklı S.İ. ile tanışıyor, deli gibi platonik aşık oluyor.

15.03.2010

Yaşlıları bekleyen tehlike

Yaşlanınca başımıza gelmesinden korktuğumuz birçok şey var. Bunlardan biri de görme kayıplarıdır.

18.12.2007

Rahim ağzı kanserini önlemek artık mümkün

Rahim ağzı kanseri jinekolojik kanserlerin sık görülenlerinden biridir. Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen kanserlerin ilk sıralarında yer alır.

14.11.2007

HPV aşıları nelerdir? Kimlere uygulanır?

HPV virüsünün en sık görülen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında olduğunu bilmekteyiz. Yüksek riskli HPV tiplerine bağlı rahim ağzı, vulva, vajen, anal bölge kanser öncüsü lezyonları ve kanserleri önemli bir toplum sağlığı olarak önemini korumaktadır. Özellikle rahim ağzı kanseri olgularının neredeyse tamamında HPV virüsünün tespit edilmiş olduğunu, HPV ve serviks (rahim ağzı) kanseri yazılarımda dile getirmiştim.

21.01.2021