EKSTRA
MENÜ

Radyoaktif Madde

Radyoaktif Madde ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Radyoaktif Madde haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 539 Radyoaktif Madde haberi bulunmuştur.

Radyoaktif Madde Haberleri

Radyoloji nedir Radyolog ne demek Radyoloji uzmanı (Radyolog) ne iş yapar

Radyoloji nedir? Radyolog ne demek? Radyoloji uzmanı (Radyolog) ne iş yapar?

Tıpta önemli alanlardan birisi olan Radyoloji hastalıkların tespitinde önemlidir. Radyoloji pek çok farklı bölüme de hizmet vermektedir. Radyoloji ne demek? Radyolog ne demek? Tüm bu konularda detaylı bilgiyi sizler için derledik.

31.10.2020Araştırma
Denize dökülme ihtimali olan kirli su, insan DNAsına zarar verebilir

'Denize dökülme ihtimali olan kirli su, insan DNA'sına zarar verebilir'

Çevre örgütü Greenpeace, Japonya'da Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali'nden denize bırakılma ihtimali olan kirli suyun, insan DNA'sına zarar verme tehlikesi taşıyan radyoaktif madde içerdiğini bildirdi.

23.10.2020Teknoloji
Son dakika… Kocaeli’de büyük panik Radyoaktif kapsül alarmı..

Son dakika… Kocaeli’de büyük panik! Radyoaktif kapsül alarmı..

Kocaeli’de boş radyoaktif kapsül için ekipler kimyasal alarma geçti. Olay yerine AFAD, UMKE, Türkiye Atom Enerji Kurumu, bomba imha ekipleri sevk edildi. Özel elbise ve ekipmanlar ile uzun süre inceleme yaptılar.

21.10.2020Gündem
Araştırma Sonuçları Çok İlginç: Hastalıkların % 72’si Gıda Kaynaklı

Araştırma Sonuçları Çok İlginç: Hastalıkların % 72’si Gıda Kaynaklı!

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Ergün, 820 milyon insanın açlık, 1.5 milyardan fazla insanın ise yoksulluk sınırının altında olduğunu belirterek mevcut hastalıkların % 72’sinin gıda kaynaklı olduğunu söyledi.

16.10.2020İyi Yaşam
İzmir Gaziemirde toprağa gömülen radyoaktif  maddeler tehlike saçmaya devam ediyor

İzmir Gaziemir'de toprağa gömülen radyoaktif maddeler tehlike saçmaya devam ediyor

İZMİR'in Gaziemir ilçesindeki, halk arasında 'İzmir'in Çernobil'i olarak bilinen ve yıllar önce kapatılmasına rağmen toprağa gömülen radyoaktif maddeler nedeniyle risk oluşturan eski kurşun fabrikasında inceleme yapan bilirkişi, raporunu tamamladı. Raporda ağır kimyasal ve radyoaktif kirleticilerin bölgede hala yer aldığı belirtilirken, gün içinde kendiliğinden alev alan toprak objektiflere yansıdı. Mahalle sakinleri ise "Kanser oluyoruz, burada yaşayanların çoğu astım hastası" diyerek acil çözüm istedi.

30.09.2020Haber
İzmirde korkutan tehlike Toprak zehir kusuyor...

İzmir'de korkutan tehlike! 'Toprak zehir kusuyor...'

İZMİR'in Gaziemir ilçesindeki, halk arasında 'İzmir'in Çernobil'i olarak bilinen ve yıllar önce kapatılmasına rağmen toprağa gömülen radyoaktif maddeler nedeniyle risk oluşturan eski kurşun fabrikasında inceleme yapan bilirkişi, raporunu tamamladı. Raporda ağır kimyasal ve radyoaktif kirleticilerin bölgede hala yer aldığı belirtilirken, gün içinde kendiliğinden alev alan toprak objektiflere yansıdı. Mahalle sakinleri ise "Kanser oluyoruz, burada yaşayanların çoğu astım hastası" diyerek acil çözüm istedi.

30.09.2020Gündem
Memedeki her kitle kanser demek değildir

Memedeki her kitle kanser demek değildir

Meme kanseri tedavisinde günümüzde memenin tamamının alınmasına göre daha çok meme koruyucu cerrahilerin uygulandığını söyleyen Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Altınyollar, “Meme kanseri tedavisinde öncelik meme kanserli dokunun sağlam sınır ile çıkarılması, mümkün olduğunda sağlıklı meme dokusunu koruyabilmektir. Bu nedenle hastanın durumuna uygun en doğru tedavi belirlenmeli” diyerek memede en sık görülen kistler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

28.10.2019Sağlık
Son dakika... Rusyada radyoaktif madde tespit edildi

Son dakika... Rusya'da radyoaktif madde tespit edildi

Rusya'da ay başında askeri birlikte yaşanan patlamanın ardından bölgede radyoaktif izotop tespit edildi.

26.08.2019Dünya
Gürcistan-Ermenistan sınır kapısında radyoaktif madde ele geçirildi

Gürcistan-Ermenistan sınır kapısında radyoaktif madde ele geçirildi 

Gürcistan’ın Marneuli kentinin Sadakhlı köyündeki Gürcistan-Ermenistan sınır kapısında, Rusya’ya radyoaktif madde taşıdığı tespit edilen bir kişi gözaltına alındı.

15.07.2019Dünya
Boluda radyoaktif madde operasyonu

Bolu'da radyoaktif madde operasyonu

Bolu Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, bir otomobilde nükleer silah başlıkları ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan 18,01 gram kaliforniyum ele geçirildi.

6.07.2019Haber
Piyasa değeri 72 milyon dolar... Boluda bir otomobilde kaliforniyum ele geçirildi

Piyasa değeri 72 milyon dolar... Bolu'da bir otomobilde kaliforniyum ele geçirildi

Bolu Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, bir otomobilde nükleer silah başlıkları ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan 18,01 gram kaliforniyum ele geçirildi.

6.07.2019Gündem
Çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu İşte çernobil patlamasının tarihi

Çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu? İşte çernobil patlamasının tarihi

İnternet üzerinde yayın yapan ve dünya çapında çok sayıda izleyicisi bulunan Chernobyl isimli dizi ile Çernobil faciası gündeme geldi. Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen patlamada çok sayıda kişi can vermişti. Peki, hala günümüzde yankıları devam eden çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu? İşte çernobil patlamasının tarihi ile ilgili bazı bilgiler.

5.06.2019Gündem
Nükleer tıpa sızdırıyor

Nükleer 'tıpa' sızdırıyor

ABD, Soğuk Savaş döneminde Kuzey Pasifik’te onlarca nükleer bomba testi yaptı. Bu testlerden kalan ölümcül radyasyona sahip atıkları bir atolde toplayıp, üzerini 45 santimlik beton kapakla kapattı. Ama kötü haber: Şimdi o kapak çatladı ve ölüm sızdırıyor.

27.05.2019Dünya
Aranan radyoaktif maddeye ulaşılamıyor

Aranan radyoaktif maddeye ulaşılamıyor

Malezya’da bir kamyonette taşınan ve yanlış ellere geçerse terörizm amaçlı ‘kirli bomba’ da yapılabilecek radyoaktif bir cihaz kayboldu.

21.08.2018Dünya
Tespih sandı, hayatı karardı... 18 yaşında emekli ettiler

Tespih sandı, hayatı karardı... 18 yaşında emekli ettiler!

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde 1.5 yıl önce tespih sandığı radyoaktif maddeyle temas ettikten sonra vücudunda derin yaralar oluşan 18 yaşındaki Eyüp Bapun tedavi gördüğü GATA'dan taburcu oldu. Kendi dokusundan yapılan nakille bacakları ve elleri kesilmekten kurtulan Bapun artık yüzde 80 engelli. Talihsiz genç 18 yaşında malulen emekli oldu.

31.07.2018Gündem
TSH nedir

TSH nedir?

Hipofiz bezinden Tiroid Uyarıcı Hormon veya bir diğer adıyla Tiroid Stimule Edici Hormon salgılanması tiroid bezi fonksiyonlarının düzenlenmesinde ilk basamakları oluştururlar.Bu hormon Tiroid bezinin çalışmasını düzenleyen peptid yapıda bir hormondur. Peki tiroid bezi nedir?

27.07.2018Gündem
Nükleer enerji güvenliği

Nükleer enerji güvenliği

Coğrafi konum, toprak yapısı, iklim koşulları ve radyoaktif elementler gibi maruz kaldığımız doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen birçok faktör vardır. Buna ek olarak, dünya genelinde her geçen gün enerji üretimi, tıp, endüstri, araştırma, tarım ve hayvancılık gibi alanlarda kullanılan yapay radyasyona da maruz kalıyoruz. Son yüzyılda ise bu radyasyon maruziyeti, nükleer bomba denemeleri ve bazı teknolojik ürünlerin kullanımı ile birlikte artış göstermiştir.

İngilterenin Rusyaya verdiği süre doldu

İngiltere'nin Rusya'ya verdiği süre doldu

İngiltere hükümetinin eski casus Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın Salisbury'de Rus yapımı sinir gazıyla zehirlenmesine ilişkin soruları yanıtlaması için Moskova'ya verdiği süre Salı gece yarısı sona erdi.

14.03.2018Dünya
İngiltere teyakkuzda: Dünya kupasından çekiliyor mu

İngiltere teyakkuzda: Dünya kupasından çekiliyor mu?

Eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızının İngiltere'de bilinçlerini yitirmiş şekilde bulunmalarının ardından konuyla ilgili Londra'da Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı düzenlendi. Öte yandan İngiliz parlamentosunda milletvekillerine hitap eden Dışişleri Bakanı Johnson "bir devlet sorumluluğu tespit edilirse Majestelerinin hükümeti uygun ve güçlü bir şekilde yanıt verecektir” dedi. Olayla ilgili dikkat çeken detaylar da ortaya çıkıyor... Skripal'in eşi ile oğlunun son birkaç yıl içinde trafik kazalarında öldükleri belirtilerek, Rus ajanın da İngiliz polisine, hayatından duyduğu endişeyle ilgili başvuruda bulunduğu iddia ediliyor.

6.03.2018Dünya
İngiltereden casus açıklaması Müdahale varsa karşılık veririz

İngiltere'den 'casus' açıklaması! 'Müdahale varsa karşılık veririz'

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, eski Rus ajanı Sergey Skripal’in bir alışveriş merkezinde bilincini yitirmiş şekilde bulunmasında herhangi bir devletin sorumluluğunun tespit edilmesi halinde “güçlü” karşılık vereceklerini söyledi.

6.03.2018Dünya
Devlet uyur, radyasyon uyumaz

Devlet uyur, radyasyon uyumaz

İzmir Gaziemir’de 1940’ta kurulan, altı yıl önce arazisine gömdüğü radyoaktif madde içeren tehlikeli atıklar nedeniyle tarihin en yüksek cezası kesilen kurşun fabrikası kaderine terk edildi. Konunun tek yetkilisi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), ‘arazi sahiplerinin yapısındaki değişiklikten dolayı’ çalışmaların durduğunu açıkladı. Gittik, yerinde gördük. Güvenlik için çekilen tel örgüler açılmıştı. Çocuklar okula gitmek için atıkların gömüldüğü araziden geçiyor, mahalledeki kadınlar yemek için ot topluyordu. Ölçüm cihazı, normalin tam 219 katı radyasyon seviyesi gösteriyordu.

10.02.2018Haber
Devlet uyur, radyasyon uyumaz

Devlet uyur, radyasyon uyumaz

İzmir Gaziemir’de 1940’ta kurulan, altı yıl önce arazisine gömdüğü radyoaktif madde içeren tehlikeli atıklar nedeniyle tarihin en yüksek cezası kesilen kurşun fabrikası kaderine terk edildi. Konunun tek yetkilisi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), ‘arazi sahiplerinin yapısındaki değişiklikten dolayı’ çalışmaların durduğunu açıkladı. Gittik, yerinde gördük. Güvenlik için çekilen tel örgüler açılmıştı. Çocuklar okula gitmek için atıkların gömüldüğü araziden geçiyor, mahalledeki kadınlar yemek için ot topluyordu. Ölçüm cihazı, normalin tam 219 katı radyasyon seviyesi gösteriyordu.

10.02.2018Hürriyet Pazar
Berlinde radyoaktif madde içeren iskambil kağıtları bulundu

Berlin'de radyoaktif madde içeren iskambil kağıtları bulundu

Alman polisi, Berlin'deki bir restorana yaptığı baskında radyoaktif madde içeren iskambil kağıtları buldu.

29.11.2017Dünya
İskambil kartlarında radyoaktif madde

İskambil kartlarında radyoaktif madde

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir restorana düzenlenen baskında iskambil kartlarında radyoaktif madde bulundu.

29.11.2017Dünya
Greenpeace’ten nükleer eylem

Greenpeace’ten nükleer eylem

Nükleer santrallerdeki güvenlik açıklarına dikkati çekmek isteyen Greenpeace üyeleri, Fransa’nın güneyindeki bir santrale girerek eylem yaptı.

28.11.2017Dünya
ATMnin 50 yılı: Bankacılığı değiştirdi ama mucidine hiç kazandırmadı

ATM'nin 50 yılı: Bankacılığı değiştirdi ama mucidine hiç kazandırmadı

Bugün, İngilizce "Automated Teller Machine" kelimelerinin kısaltması olan ATM makinelerinden ilk kez para çekilişinin 50'nci yılı.

28.06.2017Teknoloji
Türkgözü Sınır Kapısı’nda radyasyon paniği

Türkgözü Sınır Kapısı’nda radyasyon paniği

Gürcistan Gümrük Kapısı'ndaki cihazlar radyasyon alarmı verdi, sınır kapısı 2,5 saat geçişlere kapatıldı. Salınımın Türkiye tarafından kaynaklandığı tespit edildi ve Türkiye uyarıldı. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) hattındaki kaynak çalışmalarında radyasyon salınımı olduğu ihbarı üzerine Ankara’dan gelen Türkiye Atom Eneriji Kurumu (TAEK) heyeti bölgede inceleme yaptı. Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, "Heyetin yaptığı ölçüm ve incelemeler sonucunda insan sağlığını tehdit edici ve sıkıntıya sokacak herhangi bir şeyin olmadığı belirlendi. Sağlıkla ilgili sıkıntının olmayışı sevindirici" dedi.

9.05.2017Gündem
Nükleer ‘tespih’ yatağa düşürdü, yetmedi davalık oldu

Nükleer ‘tespih’ yatağa düşürdü, yetmedi davalık oldu

17 yaşındaki inşaat işçisi Eyüp B.’nin hayatı, kuzeninin kimliğiyle başladığı işte bulup tespih tanesine benzettiği iridyum 192 adlı radyoaktif maddeyle karardı. 3 yakınıyla radyasyona maruz kalan ve artık yürüyemeyen Eyüp, 2 gün çalıştığı şirketin şikâyeti nedeniyle bir de davalık oldu.

14.03.2017Gündem
Türk cerrahın tekniği tıp literatürüne girdi

Türk cerrahın tekniği tıp literatürüne girdi

Türk bilim insanlarının bulduğu bir cerrahi teknik, bilimsel dergi Surgery Innovation’da yayınlanarak dünya tıp literatürüne girdi. Endokrin cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil’in literatüre giren bu tekniği ile tiroid kanserlerinde nükleer tıbbın kullanılmasına olan ihtiyaç ve ameliyat sonrası ses kısıklığı gibi komplikasyonlar ortadan kalkıyor.

7.02.2017Gündem
Nükleer okul yolu

'Nükleer' okul yolu

Dört yıl önce İzmir Gaziemir’de ‘nükleer atık gömüldüğü’ ortaya çıkmıştı. Devlet duruma el koydu. Arazi karantinaya alındı, etrafı tellerle çevrildi. Tarihin o döneme kadarki en büyük cezası kesildi. Peki ya sonuç? Ceza ödenmedi. Sorumlular beraat etti. Tel örgüler söküldü, halk nükleer atıkların üzerine basarak işine, okuluna gitmeye devam ediyor...

23.12.2016Gündem
Mersin’deki afet tatbikatı nefes kesti

Mersin’deki afet tatbikatı nefes kesti

Mersin Valiliği koordinasyonunda Mersin AFAD tarafından hazırlanan afet tatbikatı çerçevesindeki senaryolarda, ekiplerin deprem enkazından yaralı kurtarma, zincirleme trafik kazası, okul yangını ile kimyasal ve radyoaktif madde kazalarına müdahaleleri gerçeğini aratmadı. AFAD, AKUT, UMKE, 112 Acil, itfaiye, asker, polis ve sivillerin katıldığı, kentin 4 ayrı noktasında gerçekleştirilen saha tatbikatları, canlı yayın araçları ve MOBESE kameraları vasıtasıyla anında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne aktarılarak, Vali Özdemir Çakacak tarafından anında izlendi.

1.12.2016Gündem
Radyoaktif değil Belki de pildir

Radyoaktif değil! Belki de 'pil'dir

Sakarya’da vücudundaki morluklarla hastaneye gelen çocukta ‘radyoaktif zehirlenme’den şüphelenilince, ortalık karıştı. Hastane kapatıldı, AFAD çağırıldı. Sonunda Vali, “Radyoaktif madde yok. Pil olabilir” dedi.

20.10.2016Gündem
Sakarya’da radyoaktif madde paniği

Sakarya’da radyoaktif madde paniği

Sakarya’da16 yaşındaki bir gencin rahatsızlanması sonucu kaldırıldığı hastanedeyapılan incelemelerde radyasyon tespit edildi. Gencin evinin bulunduğusokak karantinaya alınırken, uzman ekibin gelmesi bekleniyor. Arifiye ilçesi Neviye Mahallesi'nde yaşayan 16 yaşındaki Eyüp Bapun, 4 gün önce birden fenalaşarak Sakarya Kadın Doğum ve ÇocukHastalıkları Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan tetkiklersonucunda 16 yaşındaki çocukta radyasyon tespit edildi. Bunun üzerineçocuğun yaşadığı mahalleye AFAD ve UMKE ekipleri gönderildi. Çocuğun evinin bulunduğu sokağa girişler yasaklanırken, evlerboşaltıldı. Karantina altına alınan sokağa kimse sokulmuyor. AtomEnerjisi'nden gelecek olan uzman ekip ölçüm yapacak. Öte yandan çocuğunbulunduğu hastanede müşahede altında tutulduğu bölüm de karantina altınaalındı. Kardeşinde radyasyon çıkan İbrahim Bapun, “Geçtiğimiz hafta kardeşim işyerinde çalışırken tespihe benzer demir bir madde bulmuş. Bir süreoynadıktan sonra eve getirmiş. Pazartesi günü kardeşim rahatsızlandı.Hastanede yapılan tahlillerde radyasyon tespit edildi. Şu anda tedavialtına alındı. Ne olduğunu biz de tam bilmiyoruz” dedi.

20.10.2016Haber

Yazar Sonuçları

Hızlı yemek kilo aldırıyor

ESKİ bir bilgi bir kez daha teyit edildi: Güvenilir bir araştırmanın sonuçlarına göre sadece çok yiyip kötü beslenenler kilo almıyor.

19.08.2018

Ateşleyen slogan...

Antalya’da düzenlenen 6’ncı Uluslararası Resort Turizm Kongresi sık sık tekrarlanmalı...

27.11.2016

Radyoaktif tespih tarafından ısırılan ülke!

Örümcek tarafından ısırılan adam olsa, en azından çizgi roman kültürüyle ne yapacağımızı bilirdik. Ama bulduğu ‘tespih’i eve getirip, bütün mahalleyi yakan gencin hikâyesi o kadar tuhaf ki, Batı basınına bu konuyu da zor anlatacağız bence! Nereye gönderme yapacağım spottan belli oldu, sürprizi kaçtı, tüh!

22.10.2016