EKSTRA
MENÜ

Radyasyon

Radyasyon haberleri sayfasında güncel ve son dakika Radyasyon hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.947 Radyasyon haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Radyasyon Haberleri

Dünya tarihi baştan yazılacak... Vikingler Amerika kıtasına Kristof Kolombdan önce gitmiş

Dünya tarihi baştan yazılacak... Vikingler Amerika kıtasına Kristof Kolomb'dan önce gitmiş!

Hepimizin okul sıralarında öğrendiği, tarihin en önemli adımlarında biri olarak kabul edilen 'Amerika kıtasının keşfi'yle ilgili bilgiler yeni bir araştırma sonucunda kökten değişeceğe benziyor. Kristof Kolomb tarafından bulunduğu sanılan Amerika'ya meğer çok daha önce başkaları ayak basmış...

22.10.2021Dünya
Meslek hastalığı nedir Meslek hastalığı örnekleri ve unsurları

Meslek hastalığı nedir? Meslek hastalığı örnekleri ve unsurları

Meslek hastalığı belirli alanlarda karşılaşılabilen bir durumdur. Meslek hastalığı her meslekte meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Her mesleğin de kendine özgü hastalıklar oluşturma potansiyeli mevcuttur. İşte, Meslek hastalığı nedir, nedenleri nelerdir sorusunun cevabı, meslek hastalığının örnekleri ve unsurlarını tüm detayları

19.10.2021Gündem
Peteşi nedir, neden olur Peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi

Peteşi nedir, neden olur? Peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi

Ciltte nokta biçiminde kanamalarla damar dışına kan çıkması anlamına gelen peteşi nedenleri ve belirtileri halk arasında merak edilen cilt hastalıkları arasında yer alıyor. Peki peteşi nedir, neden olur? İşte, peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi.

14.10.2021Sağlık
Lazer epilasyon işleminizi kim yaptı Yüksek derecede atışla yandım. İzler hâlâ duruyor...

Lazer epilasyon işleminizi kim yaptı? 'Yüksek derecede atışla yandım. İzler hâlâ duruyor...'

Lazer epilasyon uygulamasını her gün binlerce kişi yaptırıyor. Peki uygulamanın riskleri var mı? Geçtiğimiz günlerde Danıştay Onuncu Dairesi'nin kararıyla epilasyon cihazlarının güzellik salonlarında kullanımı iptal edildi. Bu karar neden alındı, ne anlama geliyor? Uzmanlara sorduk, yorumlarını aldık...

12.10.2021Gündem
Beyaz Kan Hücresi Nedir, Nasıl Yükselir Ve Arttırılır Beyaz Kan Hücresi Ne İşe Yarar Ve Özellikleri Nelerdir

Beyaz Kan Hücresi Nedir, Nasıl Yükselir Ve Arttırılır? Beyaz Kan Hücresi Ne İşe Yarar Ve Özellikleri Nelerdir

B lenfosit (B hücresi), antikor üreterek adaptif bağışıklık tepkisinden sorumlu olan bağışıklık sisteminin beyaz kan hücreleridir. B Hücreleri olmadan vücudumuz istilacı patojenlere karşı savaşamaz ve bu da bağışıklık yetmezliği bozukluklarına neden olur. Beyaz Kan Hücreleri hakkında tüm detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Kenevir nedir, ne işe yarar İşte, kenevirin kullanıldığı yerler

Kenevir nedir, ne işe yarar? İşte, kenevirin kullanıldığı yerler

Ülkemizde de yetiştirilen kenevir nedir, ne işe yarar merak konusu. Kozmetikten ilaç sektörüne kadar pek çok alanda kullanılan kenevirin tohumlarının yanı sıra yağı da sıklıkla kullanılıyor. Ancak kullanımında dikkat edilmesi gereken kenevir, uyuşturucu etkisinden dolayı öncesinde doktora danışılması öneriliyor. Peki, kenevir nedir, ne işe yarar? İşte, kenevirin kullanıldığı yerler…

8.10.2021Sağlık
Çinin Mars keşif araçları güneş kesintisi nedeniyle faaliyetlerine ara verdi

Çin'in Mars keşif araçları "güneş kesintisi" nedeniyle faaliyetlerine ara verdi

Çin'in Tienvın-1 görevi kapsamında Mars'a gönderdiği keşif araçlarının, "güneş kesintisi" nedeniyle faaliyetlerine ara verdiği bildirildi.

6.10.2021Teknoloji
Önce kendine aşık ediyor sonra... 74lük kara dulun korkunç planı

Önce kendine aşık ediyor sonra... 74'lük kara dulun korkunç planı

Eş bulma ajansı üzerinden tanıştığı dört erkeğin önce cüzdanlarını boşalttı sonra canlarını aldı. Üstelik bunu 60 yaşından sonra yapmaya başladı. Peki ama neden? 74 yaşındaki 'kara dul'un yaptıklarını okuyunca dudağınız uçuklayacak...

3.10.2021Dünya
Termodinamik Kanunları nelerdir ve isimleri nedir Termodinamik Yasaları ve açıklamaları

Termodinamik Kanunları nelerdir ve isimleri nedir? Termodinamik Yasaları ve açıklamaları

William Thomson, 1749'da termodinamik terimini ortaya atan isimdir. "Termodinamik" kelimesi, sırasıyla ısı ve güç anlamına gelen Yunanca "thermes" ve "dynamikos" kelimelerinden türetilmiştir. Peki, Termodinamik Kanunları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

1.10.2021Araştırma
Detoks suyu ne işe yarar, nasıl yapılır ve hazırlanır Zayıflatan yağ yakıcı detox suyu tarifi ve yapımı

Detoks suyu ne işe yarar, nasıl yapılır ve hazırlanır? Zayıflatan yağ yakıcı detox suyu tarifi ve yapımı

Çağımız dijital çağ olarak anılan ve son derece fazla olumsuz etkiler altında kalınan bir dönemdir. Kullanılan sayısız elektronik ürün, radyasyon yaymaktadır. Genellikle kapalı binalarda ve ortamlarda geçen iş hayatı insanın fiziki ve ruhsal sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bir de buna hızlı ve doğal olmayan beslenme düzeni eklendiğinde başka sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Günümüzde modern devletlerin üst sıralarda yer alan sağlık sorunları arasında "obezite" gelmektedir. Kişiler bir miktar sağlıklı beslenme veya sağlıklarını korumak adına farklı arayışlara yönelmektedir. Televizyonlarda, basın ve yayın organlarında sıklıkla işitilen "detoks ve detoks suyu" kavramları da bunlardandır. İşte ilgiyle okuyacağınız detoks nedir, ne işe yarar zayıflatan detoks suyu tarifleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Bebeklerde kalça ultrasonu ne zaman ve nasıl çekilir

Bebeklerde kalça ultrasonu ne zaman ve nasıl çekilir?

Bebeklere yapılan kalça ultrasonu, son yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından da tarama yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Bebeklerde kalça çıkıklığını erken teşhis etmede oldukça önemli olan kalça ultrasonu ihmal edilmemesi gerekmektedir. Peki kalça ultrasonu ne zaman ve nasıl çekilir? İşte kalça ultrasonu hakkında merak edilenler…

Şikayetleri 4 ay önce başlamıştı... Doktorlar da şaşkına döndü: Basketbol topu büyüklüğünde

Şikayetleri 4 ay önce başlamıştı... Doktorlar da şaşkına döndü: Basketbol topu büyüklüğünde

Bandırma'da yaşayan Murat Güney (58) 4 ay önce başlayan kusma şikayetleri üzerine doktora gitti. Güney'in karnından 7.5 kilo ağırlığında tümör çıkarıldı. Doç. Dr. Oktay Akça, "Basket topu büyüklüğünde bir kitleydi. Literatürde de çok nadir görülen bir vaka" dedi.

25.09.2021Gündem
Güneşin Katmanları Var Mıdır Ve Nelerdir İçten Dışa Doğru Güneşin Katmanlarının Sıralaması Ve Özellikleri

Güneşin Katmanları Var Mıdır Ve Nelerdir? İçten Dışa Doğru Güneşin Katmanlarının Sıralaması Ve Özellikleri

Güneş, bir yıldız olma özelliğinin yanı sıra güneş sistemindeki en büyük ışık ve ısı kaynağıdır. Güneşin içten dışa doğru olan katmanları bulunmaktadır. Bu katmanların ne olduğu ve özellikleri hakkında detaylı olarak derledik.

24.09.2021Araştırma
13 yaşında menopoza girdi, şimdi 43 yaşında ve 2 çocuğu var

13 yaşında menopoza girdi, şimdi 43 yaşında ve 2 çocuğu var

Claire Pape, hayatında sadece bir kez regl oldu ve hemen ardından henüz 13 yaşındayken menopoza girdi, 17 yaşında da çocuk sahibi olamayacağını öğrendi. Claire, şu anda 43 yaşında ve 2 çocuk annesi. Ve kendisi gibi erken menopoz teşhisi olan kadınlara umut vermek için hikayesini milyonlarla paylaşıyor.

20.09.2021Gündem
5 Ekim hangi burç ve burcu ne 5 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

5 Ekim hangi burç ve burcu ne? 5 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji hep odak noktası ve merak konusu olmuştur. İşte 5 Ekim hangi burç, özellikleri, 5 Ekim tarihinde doğanların yükseleni, 5 Ekim tarihinde gerçekleşen tarihi olaylar ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

14.09.2021Burçlar
Lenf Kanseri (Lenfoma) Nedir, Neden Olur Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Kanseri (Lenfoma) Nedir, Neden Olur? Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Son yıllarda adını ne yazık ki sıklıkla duyduğumuz lenfoma kanseri ya da yaygın kullanılan lenf kanseri birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edildiğinde tedavisi edilebiliyor. Boyun, koltuk altı ve kasıkta oluşan şişliklerin her geçen gün büyümesi gibi belirtilerin dikkate alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu şişkinliklerin lenf bezleri tümörünün habercisi olabileceğini vurguluyor. Peki, Lenf kanseri nedir, neden olur? Lenf kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

13.09.2021İyi Yaşam

Belli bir yaştan sonra erkeklerin spermlerindeki risk... ‘40’tan önce spermleri dondurun’

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, yaşlı erkeklerin spermlerinde meydana gelen mutasyon sebebi ile çocukların otizm ve kalp hastalıklarına yakalanma riski artıyor. 15 erkekten biri çocuklarına negatif mutasyon geçirme riskiyle karşı karşıya! Tüm bunlar ne anlama geliyor?

31.08.2021Dünya
Sezyum-137 elementini satmak isterken yakalandılar Saniyeler içinde öldürebiliyor

Sezyum-137 elementini satmak isterken yakalandılar! Saniyeler içinde öldürebiliyor

Erzincan'da jandarma yurt dışından yasa dışı yollarla getirdikleri 'Sezyum-137' kimyasal elementini satmak isteyen 3 kişiyi yakaladı. Nükleer sanayinde kullanılan 20 gramlık kimyasal Türkiye Enerji Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu'na gönderildi. Sadece 10 miligramlık bir maddesi bir binayı yerle bir etmeye yetecek Sezyum 137, ten temasında ise ölümcül hale gelebiliyor.

27.08.2021Gündem
Polisin operasyonlarda vazgeçilmezi: Jammer timi

Polisin operasyonlarda vazgeçilmezi: Jammer timi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün operasyonunda 'Jammer' ekibi kritik rol üstleniyor. Jammer ekibi, 1 Mayıs 2021'de göreve başladı. Ekipte en çok ASELSAN'ın geliştirdiği sırt tipi sinyal karıştırıcıları taşıyan polisler dikkat çekiyor. İstanbul emniyetinin çeşitli birimlerinde 50 sırt tipi sinyal karıştırıcı bulunuyor. Eğitmen ve operatör polis memuru Anıl Darçin, 'Cihaz kesinlikle radyasyon yaymıyor. Radyo frekansı ile kontrol ediliyor. Cihazın uzun süreli kullanımında radyo dalgasına maruz kaldığımız için; hem vücut ısısında artma, kan dolaşımında hızlanma gerçekleşiyor, kullanan operatör için baş ağrısına sebep oluyor, kalıcı bir hasar bırakmıyor.' dedi.

27.08.2021Haber
Operasyonlarda kritik rol oynuyor Polisin vazgeçilmezi...

Operasyonlarda kritik rol oynuyor! Polisin vazgeçilmezi...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün operasyonunda 'Jammer' ekibi kritik rol üstleniyor. Jammer ekibi, 1 Mayıs 2021'de göreve başladı. Ekipte en çok ASELSAN'ın geliştirdiği sırt tipi sinyal karıştırıcıları taşıyan polisler dikkat çekiyor. İstanbul emniyetinin çeşitli birimlerinde 50 sırt tipi sinyal karıştırıcı bulunuyor. Eğitmen ve operatör polis memuru Anıl Darçin, 'Cihaz kesinlikle radyasyon yaymıyor. Radyo frekansı ile kontrol ediliyor. Cihazın uzun süreli kullanımında radyo dalgasına maruz kaldığımız için; hem vücut ısısında artma, kan dolaşımında hızlanma gerçekleşiyor, kullanan operatör için baş ağrısına sebep oluyor, kalıcı bir hasar bırakmıyor.' dedi.

27.08.2021Gündem
Tomografide Alınan Radyasyon Vücuttan Kaç Günde Atılır Radyasyon Vücuttan Nasıl Gider

Tomografide Alınan Radyasyon Vücuttan Kaç Günde Atılır? Radyasyon Vücuttan Nasıl Gider?

Doktor kontrolüne gittikten sonra ya da herhangi bir muayeneden sonra doktor tarafından istenilen bir takım tetkikler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tomografidir. Tomografi olan bir hastanın vücudundan radyasyon kalmaktadır. Bundan dolayı tomografi ile kalınan radyasyonun kaç günde atılacağı merak edilmektedir. Peki tomografi alınan radyasyon vücuttan kaç günde atılır? Radyasyon vücuttan nasıl gider? İşte tomografi ve radyasyon ile ilgili bütün bilgiler.

25.08.2021Araştırma
Tomogrofi Nedir Ve Neden Çekilir Bilgisayarlı Ve Renkli Tomografi Çekilmesinin Nedenleri

Tomogrofi Nedir Ve Neden Çekilir? Bilgisayarlı Ve Renkli Tomografi Çekilmesinin Nedenleri

Dünya üzerinde aklını kullanabilme becerisine sahip yegane varlık insandır. İnsanın bu özelliği ona pek çok şey katmaktadır. Zaman ilerledikçe katılan şeylerden en önemlisi teknoloji olmaktadır. Teknolojiyle beraber tıp dünyası da ilerlemekte ve gelişmektedir. Hayatımıza giren tomogrofi kavramının ne olduğunu detaylarıyla sizler için derledik.

21.08.2021Araştırma
Taek nedir, nerede kuruldu Taek ne yapar, kısaca özeti..

Taek nedir, nerede kuruldu? Taek ne yapar, kısaca özeti..

Taek kelimesi bir kısaltmadır. Bu kısaltmanın uzun hali ise Türkiye Atom Enerjisi Kurumu demektir. Bu kurum bir devlet dairesini ifade etmektedir. Dolayısıyla da bu devlet dairesinin resmi görevleri, sorumlulukları ve yaptığı işler bulunmaktadır. Taek nedir, nerede kurulmuştur, Taek ne yapmaktadır tüm detayları ile derledik.

19.08.2021Araştırma
Cep telefonları kanser riskini artırıyor mu | 6 SORU 6 YANIT

Cep telefonları kanser riskini artırıyor mu? | 6 SORU 6 YANIT

ABD'de yapılan tartışmalı bir çalışma cep telefonuyla 10 yıl boyunca günde sadece 17 dakika geçirmenin beyin tümörü riskini çok büyük oranda artırdığına işaret etti. Kamu sağlığı kuruluşları ise risk olmadığı yönünde görüş bildiriyor. Biz de konuyu beyin ve sinir cerrahisi alanında Türkiye'nin en önde gelen isimlerinden biriyle masaya yatırdık...

16.08.2021Gündem
Fizikçi müzisyen Volga’dan ücretsiz konser

Fizikçi müzisyen Volga’dan ücretsiz konser

‘Dokunmam Tenine’ adlı teklisini dijital platformlarda dinleyicilere sunan Atilla Volga, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ücretsiz açıkhava konserleri kapsamında 15 Ağustos Pazar günü saat 20.00-21.00 arasında Sarıyer Kireçburnu’ndaki Haydar Aliyev Parkı’nda izleyicilerle buluşacak.

13.08.2021Kitap Sanat
Atilla Volga’dan ücretsiz konser

Atilla Volga’dan ücretsiz konser

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pandemiden en çok etkilenen mesleklerden olan müzisyenleri ücretsiz açıkhava konserleriyle halkla buluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda yetenekli genç müzisyen Atilla Volga, 1 Ağustos Pazar günü saat 20.00-21.00 arasında Sarıyer Kireçburnu’ndaki Haydar Aliyev Parkı’nda izleyicilerle buluşacak.

29.07.2021Kitap Sanat
Sayısal bölümler taban puanları 2021: YKS 2 ve 4 yıllık sayısal bölümleri, sıralamaları ve taban puanları

Sayısal bölümler taban puanları 2021: YKS 2 ve 4 yıllık sayısal bölümleri, sıralamaları ve taban puanları

Merakla beklenen YKS sonuçları nihayet açıklandı. 2 yıllık (Önlisans) bölümlerin 2021 Üniversite Taban Puanları, üniversite sınavına giren öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. İstedikleri üniversite için tercih yapacak olan üniversite adayların, bölümlerin sıralamaları ve taban puanlarını öğrenmesi gerekiyor. İşte, 2 yıllık, 4 yıllık önlisans üniversite bölümleri taban puanları ve başarı sıralamaları 2021

28.07.2021Eğitim
Aragonit Taşı Nedir Ve Ne İşe Yarar Aragonit Taşı Nasıl Anlaşılır Ve Kullanılır Aragonit Taşı Faydaları Ve Özellikleri

Aragonit Taşı Nedir Ve Ne İşe Yarar? Aragonit Taşı Nasıl Anlaşılır Ve Kullanılır? Aragonit Taşı Faydaları Ve Özellikleri

Aragonit taşı, yapısı bakımından kırılgan ve işlenmesi zor bir taştır. Aynı zamanda yaklaşık olarak 2,7 milyar yaşındadır. Britanya, Fransa, Namibya, Brezilya, Meksika, Sicilya, Avusturya ve İspanya’nın Aragon kentinde çıkarılan aragonit taşı, pek çok özelliğe ve şifa gücüne sahip olan değerli taşlar arasında yer alır. Aragonit taşı nedir ve ne işe yarar? Tüm detayları ile sizler için derledik.

28.07.2021İyi Yaşam
Macronun zor anları... Yerli halkın ilgisi yüzünden alay konusu oldu

Macron'un zor anları... Yerli halkın ilgisi yüzünden alay konusu oldu!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Fransız Polinezyası ziyareti ilginç görüntülere sahne oldu. Macron'un bu ziyarette üzerine takılan çiçeklerin yoğunluğu alay konusu olurken Fransız Cumhurbaşkanı için "yürüyen çiçek" benzetmesi yapıldı.

27.07.2021Dünya
Teratojen Nedir, Neden Olur Tıpta Teratojen Ne Anlama Gelir

Teratojen Nedir, Neden Olur? Tıpta Teratojen Ne Anlama Gelir?

Teratojen terimi, tıp bilimi ile ilgili bir terimdir. Tıp dünyasının yabancı olmadığı bu teratojen sözcüğü, günlük hayatta pek bilinmeyen bir kelimedir. Teratojen, sözcük anlamı ile normalden farklı olan yani anormal bir yapı ortaya çıkaran anlamına gelir. Teratojen nedir, neden olur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Purpura Nedir Ve Belirtileri Nelerdir Purpura Hastalığı Nedenleri Ve Tedavisi

Purpura Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Purpura Hastalığı Nedenleri Ve Tedavisi

Hayatı tehdit eden purpuranın uyarı işaretlerini biliyor musunuz? Purpura ile ilgili potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullar hakkında bilmeniz gerekenleri detayları ile derledik.

22.07.2021Sağlık
Prostat Kanseri Nedir Ve Neden Olur Prostat Kanseri Belirtileri, Tedavisi Ve Ameliyatı

Prostat Kanseri Nedir Ve Neden Olur? Prostat Kanseri Belirtileri, Tedavisi Ve Ameliyatı

Ülkemizdeki erkeklerde cilt kanserinin yanı sıra en yaygın görülen kanser türü Prostat kanseridir. 2018 yılından bu yana Kanser araştırmalarında 164.690 erkeğe prostat kanseri teşhisi konmuştur. Peki, prostat kanseri nedir, neden olur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Adenokarsinom (Adekanser) Nedir Ve İyi Huylu Mudur Adenokarsinom Akciğer Kanseri Yaşam Süresi Ve Tedavisi

Adenokarsinom (Adekanser) Nedir Ve İyi Huylu Mudur? Adenokarsinom Akciğer Kanseri Yaşam Süresi Ve Tedavisi

Çok nadir görülen bir adenokarsinom formu olan adenoid kistik karsinom, sinonazal mukozada başlayıp kafa tabanını işgal edebilir. Beyindeki adenokarsinom semptomları, tümörün konumuna bağlıdır ve baş ağrısı ve nöbetleri içerebilir. Peki, Adenokarsinom nedir ve tedavisi var mıdır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
İmpotans nedir ve belirtileri nelerdir İmpotans nedenleri ve tedavisi

İmpotans nedir ve belirtileri nelerdir? İmpotans nedenleri ve tedavisi

Cinsel yönden meydana gelebilecek sorunlar içerisinde impotans gelmektedir. Bu hastalığın tam olarak ne olduğu ise birçok kişinin merak ettiği konular içerisinde geliyor. Peki, impotans nedir ve belirtileri nelerdir? İmpotans nedenleri ve tedavisi üzerini merak edilen bilgiler.

19.07.2021Araştırma
Pet Nedir, Ne İşe Yarar Pet Emarı Ve Tomografisi Kanserde Neden Önemlidir

Pet Nedir, Ne İşe Yarar? Pet Emarı Ve Tomografisi Kanserde Neden Önemlidir?

Kanser hücreleri, büyümek için yeterli enerjiye sahip olmak için çok miktarda şeker veya glikoza ihtiyaç duyar. PET taraması, florodeoksiglukoz (FDG) adı verilen glikoza benzer bir radyoaktif molekül kullanır. Peki, PET taraması nedir ve nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.07.2021Sağlık
Yapay zeka ile yüzde yüze yakın doğrulukla birkaç saniyede kovid teşhisi

Yapay zeka ile yüzde yüze yakın doğrulukla birkaç saniyede kovid teşhisi

SAĞLIK Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Teknokent işbirliği ile akciğer tomografisinden Kovid teşhisini birkaç saniye içinde yüzde 99,9 doğrulukla koyabilen yapay zeka geliştirildi.

29.06.2021Haber
Çernobil

Çernobil

Bir anda tüm insanların ortadan yok olduğunu hayal edin. Dünya üzerinde tek bir insan bile yok. Hiç kimsenin olmadığı bir şehrin merkezinde tek başınasınız. Sokaklar bomboş. Arabalar yolun ortasında duruyor, içleri boş. İnsanlara dair hiçbir ses yok, ortalık sessiz, sadece cılız kuş cıvıltıları ve rüzgarın sesi var. Teninizde hafif bir esinti hissediyorsunuz.

28.06.2021Seyahat
Röntgen Nedir Ve Nasıl Çalışır Röntgen Neden Ve Nasıl Çekilir Röngen Kim Tarafından Bulunmuştur

Röntgen Nedir Ve Nasıl Çalışır? Röntgen Neden Ve Nasıl Çekilir? Röngen Kim Tarafından Bulunmuştur

Günümüzde hastalıkların belirlenmesinde ve tedavi edilmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Özellikle de elektronik görüntüleme cihazları bu işlemler için önemli bir yere sahiptir. Röntgen nedir ve nasıl çalışır? Röntgen neden ve nasıl çekilir? Röngen kim tarafından bulunmuştur? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

27.06.2021Araştırma
Meslek Hastalığı Nedir Ve Nedenleri Nelerdir Meslek Hastalığı Örnekleri Ve Unsurları

Meslek Hastalığı Nedir Ve Nedenleri Nelerdir? Meslek Hastalığı Örnekleri Ve Unsurları

Meslek hastalığı Türkçe kökenli bir kelime öbeğidir. Her meslekte meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Her mesleğin de kendine özgü hastalıklar oluşturma potansiyeli mevcuttur. Meslek hastalığı nedir, nedenleri nelerdir, meslek hastalığının örnekleri ve unsurlarını tüm detayları ile sizler için derledik.

25.06.2021Araştırma
Çinde şimdi de nükleer sızıntı şüphesi... Sonuçları salgından kötü olabilir

Çin'de şimdi de nükleer sızıntı şüphesi... 'Sonuçları salgından kötü olabilir!'

Çin'in Guangdong eyaletindeki Taishan Nükleer Santrali'nde yaşanan sızıntıyla ilgili şüpheler giderek büyüyor. CNN'de yer alan habere göre, Fransız şirketin olağandışı şikayeti üzerine ABD hükümeti harekete geçti. Santralde yaşanabilecek bir kaza ya da büyük bir sızıntının, koronavirüs salgınından bile daha büyük bir felaket meydana getirmesinden korkuluyor.

15.06.2021Dünya
Ulaştırma Bakanından Çamlıca Kulesi’nde CNN Türke özel açıklamalar

Ulaştırma Bakanı'ndan Çamlıca Kulesi’nde CNN Türk'e özel açıklamalar

Çamlıca Kulesi 4 yılda tamamlandı, megakentin en yüksek yapısı olarak yerini aldı. Kule, Çamlıca'daki anten kirliliğini ortadan kaldırdı. CNN Türk ekibinden Fulya Öztürk, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Çamlıca Kulesi’nde bir araya geldi.

13.06.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Eyvah mememi kaybedecek miyim?

Bir hafta sürecek yazı dizimizin ilkini dün okudunuz. Okumayanlar için yenileyeyim: ‘Ben meme kanseriyim.’ Kolayca yazdığıma bakmayın zira kötü haberi hazmetmek bile uzunca zamanımı aldı. Bugün bu satırları yazmamın sebebi de içinizden birine umut olma, birini erken tanı ile kurtarma ihtimalim var diyedir. Başıma gelen ilginç bir durum ile devam edeyim bugün. Meme kanseriyim dediğimde ister istemez meraklı gözler inceden memenize yöneliyor çünkü benim de olduğu kadar herkesin aklında ‘Acaba memesine ne oldu?’ sorusu var. Doktorum, Prof. Dr. Cihan Uras, ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Herkes memesini kaybedecek diye bir şey yok, saçmalama” diyor.

5.10.2021

Yüzünüzdeki kılcal damar probleminden kurtulabilirsiniz

Kılcal damarlar, küçük kan damarlarının çapı büyüdüğünde ve yüzeye yakın görünür ince çizgiler haline gelmesi sonucu oluşur. Toplumda oldukça yaygın olan bu damarlanma türü daha çok yüz ve bacaklarda görülmekle birlikte vücudun herhangi bir yerinde de oluşabilmektedir.

23.09.2021

Aşı karşıtlığı büyük sorun

HER gün yayınlanan Türkiye Kovid-19 haritası özellikle son iki haftadır artan ölüm oranıyla dikkat çekiyor.Aşı ile önlenebilen bir hastalık yüzünden nasıl bu kadar çok insanımızı kaybediyoruz?Bu soruya yanıt bulmaya çalıştık.

20.09.2021

Apartmanda veteriner kliniği açılabilir mi?

Bir apartman veya sitede isteyen istediği şekilde işyeri açabilir mi? Veteriner kliniği, 7/24 çalışacak bir yemek imalathanesi ya da pastane açmak mümkün mü? Bu işyerlerini açmak için diğer kat maliklerinin tümünün izni gerekir mi? Apartmanın altındaki işyerinin koku, aşırı yoğunluk, gürültü vb. şekilde verdiği rahatsızlıktan mağdur olan apartman sakini mahkemeye başvurabilir mi? Bu dava yönetici tarafından açılabilir mi? İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı avukat Mustafa Şeref Kısacık tüm bu sorularınızı yanıtladı.

23.08.2021

Yapılacak çok iş var yurduma kolay gelsin

MEMLEKET yangın yeri. Tarihe geçecek bu orman yangını asla unutulmaz. Unutulmaması, dersler çıkarılması da şart. Belki öyküler yazılacak, besteler yapılacak... Bu yangın uzadıkça geçmişte tanık olduklarımı, sonrasını anımsıyorum.

10.08.2021

Kalp yetmezliğiyle ilgili merak edilenler

Organlarımızın beslenebilmesi ve çalışabilmesi için gerekli oksijen ve besinler kanla taşınır. Kalbimiz, kanın vücudumuzun en uç noktalarına kadar ulaşabilmesi için bir pompa gibi çalışır. Bu pompa güçlü değilse, organlarımız yeterince beslenemez. Kalbin pompa fonksiyonunun bozulması kalp yetmezliğidir.

21.06.2021

Saçlarımız dökülmek zorunda mı?

Saç dökülmesi, bir ölçüye kadar normal kabul edilir. Dikkat ederseniz, saçlarınızın her zaman biraz döküldüğünü fark edersiniz. Çünkü yeni canlı saçların çıkması için ölü saç tellerinin dökülmesi gerekir.

18.06.2021