EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Pul Biber

Pul Biber ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pul Biber haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.232 Pul Biber haberi bulunmuştur.

Pul Biber Haberleri

Meraklısına çiğ köfte VCD’si

Meraklısına çiğ köfte VCD’si

Urfalı Mehmet Durak Parlakçı, yörenin otantik yemeği olan çiğköfte ve yumurtalı köftenin gerçek usulde hazırlanışını, tüm Türkiye ve özellikle Almanya’da yaşayan Türklere tanıtmak için bir VCD hazırladı. Parlakçı, VCD’sini Türkiye’nin büyük alışveriş merkezlerinde satmaya hazırlanıyor.

13.10.2004Kelebek
Tantuni yemek için en iyi 10 adres

Tantuni yemek için en iyi 10 adres

Tantuni, Mersin dışında pek fazla bilinmeyen bir kebap çeşidi. Özel bir sac üzerinde yapılıyor. Mersin’den çıktığı biliniyor. Satırla doğranmış dana eti, kırmızı toz biber, sıvı yağ (bazıları don yağıyla yapıyor) ve soğanla pişiriliyor. Genellikle, açık ekmek denen bir tür küçük yufka içinde dürüm (Mersin’de buna ‘sıkma’ deniliyor) yapılarak servis ediliyor.

9.12.2004Kelebek
Antepliler kıza gı der mi, Rum aksanıyla nasıl Türkçe konuşulur

Antepliler kıza gı der mi, Rum aksanıyla nasıl Türkçe konuşulur?

Gaziantep’in ünlü baklavacısı Kahraman Usta’nın (Erdal Özyağcılar) kızı Nazlı (Nehir Erdoğan) İstanbul’dan Atina’ya göç etmiş Niko (Özgür Çevik) adında bir Yunanlı’ya aşık olursa ne olur? Neler olabileceğini cuma akşamları Kanal D ekranlarında yayınlanan ‘Yabancı Damat’ adlı dizide izliyoruz.

21.01.2005Kelebek
Gıdalar kontrol altında

Gıdalar kontrol altında

Çoğu kanserojen olan ve sağlığı tehdit eden çeşitli maddelerin gıdalarda bulunup bulunmadığı, Sağlık Bakanlığı'nca Türkiye genelinde toplanacak numunelerle incelenecek.

23.01.2005Gündem
Gıdalar kontrol altında

Gıdalar kontrol altında

Çoğu kanserojen olan ve sağlığı tehdit eden çeşitli maddelerin gıdalarda bulunup bulunmadığı, Sağlık Bakanlığı'nca Türkiye genelinde toplanacak numunelerle incelenecek. Sağlık Bakanlığı, gıdaların sağlığa etkileriyle ilgili görev ve yetkileri çerçevesinde çalışma başlattı.

23.01.2005Gündem

Yazar Sonuçları

Ramazanlık gönderme

Ramazanlık gönderme, unutulmayan geleneklerimizden biri.

17.10.2004

Kavuğu yeter

Osmanlı saray örgütünde dini bayram törenlerine her zaman çok önem verilmiş.

18.10.2004

Tüller içinde limonlar

Şimdi, Osmanlı’nın son yıllarında Balıkhane Nazırlığı yapan Ali Rıza Bey’e kulak verelim ve o dönemde hazırlanan iftar sofralarının şıklığından dem vuralım.

20.10.2004

İlk orucum

İlk orucumu tuttuğum günü hatırlıyorum. 7-8 yaşlarındaydım. Tutturmuştum "Oruç tutacağım" diye.

21.10.2004

Kışa Hazırlık - 1

Osmanlı mutfağının ünlü tatlılarından biri olan elmasiyeyi bilmeyenler için, bu özel tatlıyı tanıtalım. Bir tür meyveli jöle elmasiye. Biz bugün yaparken jöle ya da yaprak jelatin kullanıyoruz ama Osmanlı döneminde yapılışı biraz daha zahmetliymiş.

26.10.2004

Şişli’de bir iftar

İftara 10 dakika kala Şişli Camii Pasajındayım. Esnafta tatlı bir telaş. Kiminin annesi elinde bir tencere et yemeğiyle gelmiş, kimi pideleri kapmış.

27.10.2004

Ramazanda eğlence

Kim ne derse desin, ramazan deyince akla gelen ilk sözcüklerden biriymiş Direklerarası.

8.11.2004

Maniler duyulmaz oldu

"Akşamdan pilavı pişirdim/ Gene karnımı şişirdim/ Çok mani diyecektim ama/ Defteri yolda düşürdüm." Artık oturduğumuz apartmanlar çok katlı olduğundan duyamıyoruz davulcu manilerini.

8.11.2004

Ramazanda eğlence

Kim ne derse desin, ramazan deyince akla gelen ilk sözcüklerden biriymiş Direklerarası.

8.11.2004

Bir dirhem sos bin ayıp örter

Sos, bizim mutfağımızda bizatihi çok fazla yeri olmayan bir gastronomi ürünü. Zira bizde sos, esas itibarıyla, yemeğin bir parçası olarak ortaya çıkıyor.

27.11.2004

Kahveniz Türk olsun

Yaklaşık beş yüz yıldır Türk insanının gözde içeceği olan, pişiriliş biçimi, sunumu ve yarattığı kahvehane kültürüyle tamamen bize has Türk kahvesi, Kurukahveci Mehmet Efendi gibi lokal markalar haricinde, dış pazara açılabilecek markalar üretememiştir.

2.12.2004

Şeker beyaz renkte değil

Kristal bir yapıya sahip olan şeker çay kaşığının içinde ya da kavanozda göründüğü beyaz rengi, tek başına kaldığında koruyamaz. Çünkü, kristal yapılar üzerine düşen ışınları kırarak saydam bir görünüme sahip olur.

2.12.2004

Konuğunuz şeker hastasıysa

Konuksever bir ulus olduğumuz için evimizden yemek davetlerimiz eksik olmaz. Sağlık sorunları nedeniyle, bazı insanlar yemek konusunda seçici olmak zorundadır.

5.12.2004

Tam çocuklara göre yemekler

Çocuklara karşı sevdamı, tutkumu sizlerle hiç paylaştım mı bilmiyorum. Ne zaman bir yerlerde çocuk görsem, gözlerim parlar.

7.12.2004

Kestane kebap, yemesi sevap

70’li yıllar...Erzurum’a gitmişiz. Ailece Cumhuriyet Caddesi’nde turluyoruz.

13.12.2004

Trabzon hurması sever misiniz?

Trabzon hurması batıda persimon adıyla biliniyor. Anavatanı Çin ve Kore . Yüzyıllar önce İpek Yolu ‘nun önemli duraklarından biri olan Trabzon’a deve kervanlarıyla gelen hurma fidanları dikilmiş ve tüm Anadolu’ya buradan yayıldığı için Trabzon hurması denilmiş.

15.12.2004

Eniştem Keko’nun Kuşhan Kliniği’ndeki gizli günlüğü

Dr. Muzaffer Kuşhan Tesisleri’nin Şile’deki girişi... Kapının önündeki birbirinden havalı otomobil modellerini park halinde yan yana görünce, ilk işim, obezite ile zenginlik arasında paralel kurmak oluyor.

24.12.2004

Osmanlı’da yılbaşının anlamı

Hicri takvim kullanan Osmanlı Devleti’nde yeni yıl muharrem ayında başlıyordu. Osmanlı yüksek devlet görevlileri padişahı ziyaret ederek, ondan muharremiye adı altında para ve armağanlar alırlardı.

2.01.2005

Mucize bitki soya

Uzak Doğuluların "kemiksiz et" diye andıkları kolesterolü düşürmek de dahil olmak üzere birçok yararı olan bir bitkiden, soya fasulyesinden söz edelim bugün.

17.01.2005

Kakuleli kahve, çıngırdak şekeri

Osmanlılar bayram ziyaretlerini yemek saatine denk getirmezlermiş. Çünkü o zaman ev sahibinin sadece kurban etiyle hazırlanmış yemekler ikram etmek zorunda kalacağı ve bu durumun da evsahibini bedavacı durumuna düşürebileceği düşünülürmüş.

19.01.2005

Soya, bin derde deva

Alternatif bir protein kaynağı ve hakkında birçok şey söylenmiş ya da söylenmekte olan bir bitki soya. Biz onu pek fazla tanımıyoruz.

24.01.2005

Fıçı birası Galyalılardan armağan

MS 70’li yıllarda Roma, egemenliği altındaki Galya’nın parasal gücünün şarapçılıktan geldiğini anlayınca, Galya topraklarındaki üzüm bağlarını söktürdü.

1.02.2005

Yakamozlar gülümsüyor

Çoğunlukla sonbahar gecelerinde denizin üzerindeki ışık oyunlarına bakıp da hayran olmayan var mıdır? Yakamozların bir tür bakteri olduklarını öğrenince ne kadar şaşırmıştım!

9.02.2005