EKSTRA
MENÜ

Prezervatif

Prezervatif haberleri sayfasında güncel ve son dakika Prezervatif hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.886 Prezervatif haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Prezervatif Haberleri

Yaz Aylarında Genital Hijyen İçin 10 Altın Öneri

Yaz Aylarında Genital Hijyen İçin 10 Altın Öneri

Sıcak havaların gelmesi ile birlikte kadınlarda vajinal ve idrar yolları enfeksiyonlarında artış gözleniyor. Özellikle tatil zamanı ıslak mayo ile oturmak, dar kıyafetler giymek, hijyenik olmayan tuvaletler kullanmak hastalıklara davetiye çıkartıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan, yaz aylarında genital hijyen için 10 öneride bulundu.

HIV nedir HIV Virüsü nasıl bulaşır

HIV nedir? HIV Virüsü nasıl bulaşır?

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden daha etkili ve ucuzdur. HIV pozitif kişinin partneri olmak, korumasız cinsel ilişkiye girmek, damar içi ilaç bağımlısı olmak, ortak enjektör kullanımına maruz kalmak risk oluşturmaktadır. Ayrıca, HIV pozitif gebelerin bebekleri, riskli temas öyküsü bulunan kişiler risk altındaki gruplardır.

4.07.2019Sağlık
Hâlâ ‘geri çekiliyoruz’

Hâlâ ‘geri çekiliyoruz’

Araştırma şirketi A.C. Nielsen verilerine göre Türkiye’de 2016’da 98 milyon, 2017’de ve 2018’de 113’er milyon adet prezervatif satıldı. Aile planlamasında en sık kullanılan yöntem ise %25.5 ile geri çekilme yöntemi. Sınırlı etkisine rağmen bir türlü düşme eğilimine girmeyen geri çekilmeyi, %16.8 ile rahim içi araç, %15.8 ile prezervatif, %9.4 ile tüplerin bağlanması, %4.6 ile de doğum kontrol hapları izliyor. Diğer yöntemlerden farklı olarak, prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruyor. Batı ülkelerinde prezervatif tercihi %60-80’leri buluyor.

28.06.2019 Gündem
Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı

Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı?

“Ertesi gün hapı, korunmadan cinsel ilişkiye girdiğiniz ya da kullandığınız doğum kontrol yönteminin işe yaramadığını fark ettiğiniz bir cinsel ilişkinin ardından kullanılabilecek bir yöntem ama kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değil” diyen Jinekolog Op. Dr. Filiz Ak, ertesi gün hapının kullanımına ilişkin bilgiler verdi.

27.06.2019Sağlık
HPV nedir HPV belirtileri neler

HPV nedir? HPV belirtileri neler?

Rahim ağzı kanserinin yanı sıra vulva, vajina, penis kanseri, anal kanserler ve baş boyun kanserlerine de yol açabilen ve cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virüsü (HPV) son yıllarda oldukça yaygınlık göstermeye başladı.  100’den fazla farklı tipi olduğu bilinen HPV, başta genital bölge olmak üzere vücudun değişik yerlerinde siğil (kondilom) olarak kendini göstermektedir. Peki, HPV nedir? HPV nasıl belirti verir?

27.06.2019Sağlık
Hamilelikte eşinizin içinize boşalması sakıncalı mı

Hamilelikte eşinizin içinize boşalması sakıncalı mı?

Önceden “Hamilelikte seks zararlı mıdır?” sorusuna cevap aranırken şimdilerde ise en çok “Hamilelikte eşin, içine boşalması bebek ve doğum için tehlike yaratır mı?” sorusu merak ediliyor. İşte, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan’dan merak edilen konunun ayrıntıları…

Yaz aylarında kadınları tehdit eden 4 hastalık

Yaz aylarında kadınları tehdit eden 4 hastalık!

Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde veya hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz veya havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Ancak aşırı sıcak hava, fazla terleme ve hijyen koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. Peki neler yapmalı, nelerden kaçınmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülfem Şişmanoğlu, yaz aylarında en sık görülen dört kadın hastalığını ve bu sorunlara karşı hangi önlemleri almanız gerektiğini anlattı, önemli bilgiler verdi.

7.06.2019Sağlık
Neymarı tecavüzle suçlayan Najila Trindadeden olay açıklamalar: Prezervatif kullanmak istemedi ve bana...

Neymar'ı tecavüzle suçlayan Najila Trindade'den olay açıklamalar: 'Prezervatif kullanmak istemedi ve bana...'

Ünlü Brezilyalı futbolcu Neymar'ın kendisine tecavüz ettiği iddiası ile polise başvuran Najila Trindade Brezilya'da bir televizyon kanalına çıktı...

7.06.2019Futbol
Tatile Çıkacaklar İçin 9 Önemli Öneri

Tatile Çıkacaklar İçin 9 Önemli Öneri

Tatil sezonu açıldı. Güzel başlayan tatil günlerinin sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için turist ishali, hepatit A ve B, zatürre, grip, tifo ve zatürre gibi hastalıklara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, tatilde alınması gereken önlemleri anlattı.

6.06.2019İyi Yaşam
Vajina Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Vajina Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Vajinal sağlık kadınların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Çoğu zaman vajinal problemler söz konusu olduğunda doktora başvurmak genellikle kabus olur. Fakat vajinal sağlığınızda belirli noktalara dikkat edebilir, genital sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Türkiye’nin cinsellik haritası

Türkiye’nin cinsellik haritası

İnsanlığın varoluşundan bu yana bütün toplamlarda ve çağlarda cinsellik önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye’de de cinsellik hep en çok merak edilen konulardan birisi olurken, bir yandan da konuşulması en çok tabu olan konuların en başında gelmektedir.

28.05.2019Sağlık
HPV virüsü nedir, nasıl bulaşır

HPV virüsü nedir, nasıl bulaşır?

Cinsel yolla bulaşan virütik hastalıklar içerisinde HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonları en sık görülen hastalıkları oluşturur.100’den fazla çeşidi olan HPV virüsünün yaklaşık 30 türü genital bölgeye yerleşmeyi sever ve genellikle cinsel yolla bulaşır.

15.03.2019Sağlık
A’dan Z’ye Doğum Kontrol Hapları

A’dan Z’ye Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrolünün yanı sıra adet dengesini düzenlemek, krampları azaltmak gibi nedenlerle de tercih edilen doğum kontrol haplarıyla ilgili sıkça sorulan soruları sizler için yanıtladım.

Sinema Yasasında 1 Temmuz rahatsızlığı

Sinema Yasası'nda 1 Temmuz rahatsızlığı

Aralarında Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Şahan Gökbakar, Oktay Kaynarca, Timur Savcı’nın da olduğu sinema sektörü temsilcileri ve oyuncular, önceki gün Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la bir araya geldi.

31.01.2019Gündem
Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir

Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz bir terim var. Birçoğumuz ne olduğu bilmese de bu sorundan mustarip olan birçok kişi var. Astım hastası olup da aktif bir cinsel hayata sahip kişilerin çok yakından tanıdığı "sexersiz astımı", Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi anlatıyor.

30.01.2019Sağlık
Yer Atatürk Havalimanı... Midesinden 115 prezervatif çıktı...

Yer Atatürk Havalimanı... Midesinden 115 prezervatif çıktı...

ATATÜRK Havalimanı'nda Brezilyalı kadının midesinde kokain dolu 115 prezervatif çıktı. Tutuklanan kadının havalimanında polis ekipleri tarafından gözaltına alınması güvenlik kameralarına yansıdı.

25.01.2019Gündem
İlişki sırasında korunmayan polise 8 ay hapis

İlişki sırasında korunmayan polise 8 ay hapis

Almanya’nın başkenti Berlin’de alışık olunmadık bir davayı karara bağlayan hakim, cinsel ilişki sırasında korunmayan polis memuruna 8 ay hapis ve 3 bin euro para cezası verdi.

19.12.2018Avrupa
Ertesi gün hapı hakkında bilinmesi gerekenler

Ertesi gün hapı hakkında bilinmesi gerekenler

Ertesi gün hapı, korunulmamış cinsel temastan sonra kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Peki, bu hap nasıl kullanılır? Modern korunma yöntemlerinin başında gelen ertesi gün hapı ne zaman alınmalı? Ertesi gün hapı kullanırken nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilenler…

17.12.2018Sağlık
Polis müşteri gibi davrandı... Masaj salonunda yakalandılar

Polis müşteri gibi davrandı... Masaj salonunda yakalandılar!

Ankara'da "masaj salonu" adı altında fuhuş yaptırıldığı ihbarını alan polis ekipleri söz konusu adrese düzenlediği operasyonda içeriye "müşteri" gibi girdi. İş yeri çalışanlarının fuhuş için pazarlık teklifinde bulunduğu polisler kimlik kartlarını göstererek içeride bulunan 5'i kadın 13 kişiyi gözaltına aldı

12.12.2018Gündem
10 maddede Aidsle ilgili bilinmesi gerekenler

10 maddede Aidsle ilgili bilinmesi gerekenler

AIDS, bulaşma yolları nedeniyle toplumda utanılan ve konuşmaktan kaçınılan hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. HIV virüsü, insan vücuduna girdiği andan itibaren yıllar boyunca sessizce ilerleyerek bağışıklık sisteminin çökmesiyle AIDS’e neden oluyor.

30.11.2018Sağlık
’HIV Virüsü, dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmaz’

’HIV Virüsü, dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmaz’

OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsünün (HIV), dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmayacağını söyledi.

30.11.2018Gündem
HIV virüsü, dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmaz

HIV virüsü, dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmaz

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsünün (HIV), dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmayacağını söyledi.

30.11.2018Sağlık
Ankarada fuhuş operasyonu Üst daireden ses gelince...

Ankara'da fuhuş operasyonu! Üst daireden ses gelince...

Çankaya'da ruhsatsız çalışan ve fuhuş yapıldığı öne sürülen masaj salonuna düzenlenen baskında 4'ü kadın 17 kişi gözaltına alındı. Operasyonun yapıldığı masaj salonunun üst katından gelen sesler polisi alarma geçirdi. Masaj salonunda bulunanların baskından hemen önce üst kata çıkartıldıkları ve dışarı çıkmamaları konusunda uyarıldığı belirlendi. Şüphelilerden 3 kişi fuhşa aracılık ettikleri, yer ve imkan sağladıkları iddiasıyla adliyeye sevk edildi.

28.11.2018Gündem
İtalya’da ‘bedava prezervatif’ kavgası

İtalya’da ‘bedava prezervatif’ kavgası

İtalya’daki koalisyon hükümetinin ortakları 5 Yıldız Hareketi ile Lig Partisi arasında, İtalyan gençlerin yanı sıra mültecilere de bedava prezervatif dağıtılmasını öngören bir yasa tasarısı nedeniyle çatışma çıktı. Lig Partisi’nden gelen tepkiler üzerine tasarı geri çekildi.

20.11.2018Avrupa
Regl dönemi konusunda en çok merak edilen sorular

Regl dönemi konusunda en çok merak edilen sorular

Regl döneminde banyo yapılır mı? Adet kanamasının fazla olması problem yaratır mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özgür Ağlamış, regl dönemi ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.

14.11.2018Sağlık
Vajinal akıntı neden olur Vajinal akıntı çeşitleri

Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntı çeşitleri

“Kadın anatomisi ve fizyolojisi gereği sağlıklı her kadının vajinal akıntısı olur” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özgür Ağlamış; yeşil, sarı, kahverengi, beyaz, kokulu veya köpüklü akıntının nedenleri anlattı, tedavilerine ilişkin neler yapılabileceğinden söz etti.

31.10.2018Sağlık
Seks Ne Zaman Acı Verir

Seks Ne Zaman Acı Verir?

Bazen en çok zevk aldığımız şey canımızı çok yakar. işte sebepleri...

31.10.2018Cinsellik
Yeni evlenen çiftler için 8 maddede cinsellik

Yeni evlenen çiftler için 8 maddede cinsellik

Yeni evli çiftler cinsellikle ilgili neleri yanlış biliyor? Sağlıklı bir cinsel yaşam için nelerin bilinmesi gerekiyor. Evlenmek üzere olan çiftlerin cinsellikle ilgili en fazla neleri merak ediyor?

28.09.2018Sağlık
Cinsel Sağlık için Dikkat Edilmesi Gereken 5 Hijyen Konusu

Cinsel Sağlık için Dikkat Edilmesi Gereken 5 Hijyen Konusu

Cinselliğin insana verdiği zevkin dışında bir de düşünmeniz gereken faktörler var. Bu da hijyen. Cinsel sağlığınızı korumak için genital bölgenize bir takım hijyen kuralları uygulamanız gerekir. Güvenli cinsel ilişki, sağlıklı beslenme, genital bölge temizliği, iç çamaşırı tercihi, el temizliği gibi hijyen kurallarına uymanız gerekir. Peki bunları nasıl uygulamalısınız?

28.09.2018Cinsellik
Vajinit nedir, nasıl tedavi edilir

Vajinit nedir, nasıl tedavi edilir?

Vajinit, vajinada gerçekleşen iltihaplanma olarak tanımlanabilir. Kadınların üçte biri, yani önemli bir çoğunluğu hayatının bir döneminde bu hastalığın belirtilerini görebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, vajinit hakkında detaylı bilgi verdi.

27.09.2018Sağlık
Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri

Kadınların çoğunluğunda rastlanan vajinal enfeksiyonlar; koku, yanma, kaşıntı ve akıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Cinsel yaşamda sorun yaratmaması ve iç organlara ulaşan ağır enfeksiyon tablosuna yol açmamaları için bu şikayetler önlenebilir, enfeksiyon oluşmuşsa tedavi edilebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, konuyla ilgili önerilerde bulundu.

24.09.2018Sağlık
Prezervatif alırken utananlara yaratıcı çözüm

Prezervatif alırken utananlara yaratıcı çözüm

Türkiye’nin lider prezervatif markası Okey, prezervatif almaya utananları rahat ettirecek sıra dışı bir kampanyaya imza attı. Ürün ambalajlarını tıpkı bir müzik albümü şeklinde hazırlayan Okey, albüm kapaklarında yer alan şarkı isimleriyle de ürün özelliklerine gönderme yapıyor.

24.09.2018Etkinlikler
Türklerin ön sevişmesi 10 dakikayı geçmiyor

Türklerin ön sevişmesi 10 dakikayı geçmiyor!

Cinsellik Araştırması’na göre, Türkler ortalama 26,2 dakika sevişiyor. Evlilerde bu süre 23,6’ya düşerken, sevgilisi olan bekarlarda 33,3’e çıkıyor.

10.09.2018Sağlık
O prezervatif markası Türkiyede bir serisini toplatıyor... Testi geçemedi

O prezervatif markası Türkiye'de bir serisini toplatıyor... Testi geçemedi

GEÇEN hafta İngiltere ve İrlanda’da satılan bazı prezervatiflerini, “patlama riski” nedeniyle toplama kararı alan Durex, Türkiye’de de sınırlı toplatma yapacak. Şirket yetkilileri, tek bir seri için sınırlı bir toplatma kararı alındığını açıkladı.

15.08.2018Gündem
Seksin Beyniniz Üzerindeki 5 Etkisi

Seksin Beyniniz Üzerindeki 5 Etkisi

Seks yapmak neden bizim için bu kadar önemli? Üremek dışında bu aktiviteyle meşgul olmak için tüm insanlık adeta yarış halindeyiz. O halde beynimizde ve vücudumuzda hoşumuza giden etkileri olsa gerek.

30.07.2018Cinsellik
Doğum Kontrolü Hakkında Yapmamanız Gereken 4 Yanlış

Doğum Kontrolü Hakkında Yapmamanız Gereken 4 Yanlış

Bir çok kadın hayatlarının bir döneminde çeşitli doğum kontrol yöntemlerini kullanıyor. Ancak muhtemelen doktorunuza danışmadığınız ve çok yanlış bildiğiniz bir kaç doğum kontrolü hatasını siz de yapıyorsunuz. Ancak sonunda istenmeyen gebelik gibi ciddi bir durum söz konusu olabileceğinden bu durum sandığınızdan çok daha ciddidir ve ciddiye alınması gerekir. İşte genel olarak bir çok kadın tarafından yanlış bilinen doğum kontrolü bilgileri.

30.07.2018Cinsellik
290 milyon kişi hepatitli olduğunu bilmeden yaşıyor

290 milyon kişi hepatitli olduğunu bilmeden yaşıyor

Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, 290 milyon kişinin hepatitli olduğundan habersiz olarak hayatını sürdürdüğünü belirterek Dünya Hepatit Günü dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

28.07.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınır mı

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınır mı?

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak mümkün mü? Bu hapı kullanırken nelere dikkat edilmeli? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. İlker Günyeli’den merak edilen bu soruların yanıtlarını aldık.

19.06.2019

Hamileyken tekrar hamile kalınır mı?

Bildiğimiz gibi hamile olan bir kadının tekrar hamile kalabilmesi mümkün değil. Ancak bazen doktorların “imkansız” dediği bazı şeyler yaşandığında insan “acaba ben de aynı durumu yaşar mıyım?” diye düşünmeden edemiyor.

16.06.2019

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunun

Her ilişkide prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için etkili koruma sağlar.

1.04.2019
Lohusalık dönemi ve sonrasında yaşanan cinsel problemler nelerdir

Lohusalık dönemi ve sonrasında yaşanan cinsel problemler nelerdir?

Yeni doğum yaptınız, süt verip, emzirirken, anneliğin tadını çıkarırken kucağınızda en değerliniz olan bebeğiniz var iken cinsel hayatınızın gebe kalmadan önceki haline dönmesi kolay olmayabilir. Doğum sonrası bir çok kadın cinsel ilişkide ağrı veya cinsel dürtülerinde azalma gibi seksüel problemler yaşayabilmektedir.

27.03.2019

Kadınların Kabusu: Human Papilloma Virüs (Hpv) Enfeksiyonları

İnsan Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonları gerçekten günümüzün en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıklarındandır. Kadınların % 60-70 oranında, hayatı boyunca en az bir kez, bu enfeksiyonu geçireceği tahmin edilmektedir.

19.03.2019

Uçak koltuk cepleri mikrop lideri

Araştırmalar bildiklerimizden çok farklı sonuçlar ortaya çıkardı. Uçak koltuğundaki en kirli yerin genellikle yemek tepsisi konulan masaların olduğunu sanırdık. Dökülen yemekler, sıçramalar özellikle bu açılıp kapanan masaların bağlantı kolları arasını mikrop yuvasına çeviriyordu. Evet, yine oralar kirli ama daha kirli olan mikrop yuvaları ortaya çıktı.

23.01.2019

İlk cinsel deneyim hakkında partnerinizle konuşun

Çocukluktan itibaren doğal cinsel gelişim evrelerimize uygun, konuşma ve davranışlardan kaçınılarak, ayıplarla, yasaklarla büyüdüğümüz için cinselliği doğallaştıramıyoruz ve tabu dediğimiz sürece tabu olmaya devam ediyor. Doğru bilginin olmadığı yerde sağlıklı davranış olmaz ve hurafeler, şehir efsaneleri insana gerçekmiş, en doğruymuş gibi gelir. Çünkü konu ne olursa olsun insan bir sorun yaşadığında bu sorundan çıkmak için sırtını bir bilgiye dayama ihtiyacı duyar. Bu bilgi bilimsel değilse yaşanan sorun derinleşir.

25.10.2018

Doğum sonrası cinsel yaşam

Doğum sonrası cinsel yaşam en erken ne zaman başlamalıdır?

12.08.2018

"Geri Çekme" doğru bir doğum kontrol yöntemi midir?

Yaygın olarak bilinen adıyla “geri çekme” (Coitus interruptus) doğum kontrol yöntemleri arasında en sık kullanılan metotların başında gelir. Cinsel ilişki sırasında erkeğin penisini, orgazma ulaşmadan hemen önce vajinadan uzaklaştırması şeklinde tanımlanabilecek “geri çekme” yönteminin etkili bir doğum kontrol yöntemi olduğu inancı yaygındır.

30.07.2018

Cinsel aktiviteler neden yaz aylarında artar?

Hayvanlar alemindeki canlıların bir çoğu sadece belli mevsimlerde ürer. Bu türlerin aksine insanlar, biyoloji biliminde “sürekli üreyenler” (continuous breeders) olarak isimlendirilen bir kategoriye mensuptur ve her mevsim cinsel ilişkiye girerek üreme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte insanların cinsel ilişki sıklıkları mevsimlere göre değişkenlik gösterir ve yaz aylarında en üst düzeye çıkar.

26.07.2018