EKSTRA
MENÜ

Potsdam

Potsdam ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Potsdam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 339 Potsdam haberi bulunmuştur.

Potsdam Haberleri

Son dakika: Hırvatistanda şiddetli deprem

Son dakika: Hırvatistan'da şiddetli deprem!

Hırvatistan'da 6.4 şiddetinde deprem meydana geldiği duyuruldu. İlk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti. Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları başlatıldı. Deprem bölgesinden gelen ilk fotoğraflarda binalarda hasar oluştuğu görülürken halkın ve bölgeden yayın yapan basın mensuplarının paniği de kameralara yansıdı. Depremin ardından Hırvatistan'ın komşusu Slovenya'da önlem olarak nükleer santral kapatıldı.

29.12.2020Dünya
Yoğun bakımda alarm

Yoğun bakımda alarm

Almanya’nın bazı eyaletlerinde koronavirüs (Kovid-19) salgınında tedavi gören hastaların artması sebebiyle yatak sıkıntısı yaşanıyor.

17.12.2020Avrupa
Almanya’da bazı eyaletlerdeki hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanıyor

Almanya’da bazı eyaletlerdeki hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanıyor

Almanya’nın bazı eyaletlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tedavi gören hastaların artması sebebiyle yatak sıkıntısı yaşanıyor.

17.12.2020Dünya
Kadına şiddete HAYIR

Kadına şiddete HAYIR

25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ydü. Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da Türkiye’de de bir dizi etkinlikler düzenlendi. Hatta kadına şiddeti protesto gösterileri de.

28.11.2020Avrupa
Voleybolda CEV Kupası Son 16 turu tek maç üzerinden

Voleybolda CEV Kupası Son 16 turu tek maç üzerinden!

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), Challenge Kupası’nın ardından CEV Kupası’nda da benzer bir değişikliğe gidildiğini açıkladı.

19.11.2020Voleybol
Yine anlaşamadılar... Sendika greve hazırlanıyor

Yine anlaşamadılar... Sendika greve hazırlanıyor

Kamuda çalışan 2 milyonu aşkın kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinden yine sonuç çıkmadı. Brandenburg eyaletinin başkenti Potsdam’da üç gün süren üçüncü tur görüşmelerinde taraflar toplu sözleşme masasından yine uzlaşamadan kalktı.

25.10.2020Avrupa
Kovid-19 birleşme kutlamalarını da vurdu

Kovid-19 birleşme kutlamalarını da vurdu

Eski Doğu Almanya olarak bilinen Almanya Demokratik Cumhuriyeti’nin tarihe gömülmesiyle iki Almanya 3 Ekim 1990’da eski Batı Almanya, yani Federal Almanya Cumhuriyeti çatısı altında birleşti. Hem de Berlin başta olmak üzere ülkenin doğusunda ve batısında yaşayan milyonlarca Alman ve göçmen kökenlilerin coşkuyla kutlamasıyla.

5.10.2020Avrupa
Birleşmenin 30. yaşında Merkel’den çağrı: Cesur olun

Birleşmenin 30. yaşında Merkel’den çağrı: Cesur olun

İki Almanya’nın birleşmesinin 30. yıl dönümü Brandenburg Eyaleti’nin başkenti Potsdam kentinde düzenlenen resmi törenle kutlandı. Törende konuşan Başbakan Merkel, “Bugün cesur olmamız gerektiğini biliyoruz. Pandemiye karşı yeni bir çığır açmak için cesur olmalıyız. Doğu ile batı arasındaki farkı kaldırmak için birlik ve beraberlik içinde cesurca çalışmalıyız. Demokratik Almanya’da cesur insanlar 1989 yılındaki barışçıl devrimi başlattı. Batı Almanya’da da cesur insanlar olduğu için birleşme yoluna girildi. Almanya’nın dostları da Almanya’ya birleşme konusunda güvenecek kadar cesurdular” dedi.

4.10.2020Avrupa
Almanyada kamu çalışanları uyarı grevi yaptı

Almanya'da kamu çalışanları "uyarı grevi" yaptı

Almanya'da hükümet ile toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci turunda anlaşamayan kamu çalışanları, ücret artışı talebiyle bugün birçok eyalette grev yaptı.

23.09.2020Ekonomi
Kamu çalışanları uyarı grevi yapacak

Kamu çalışanları uyarı grevi yapacak

Almanya’da hükümet ile toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci turunda anlaşamayan kamu çalışanları, ücret artışı talebiyle 22 Eylül’de ‘uyarı grevleri’ başlatacak.

21.09.2020Avrupa
Almanyada memurlar greve çıkıyor

Almanya'da memurlar greve çıkıyor

Almanya'da hükümet ile toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci turunda anlaşamayan kamu çalışanları, ücret artışı talebiyle 22 Eylül'de "uyarı grevleri" başlatacak.

21.09.2020Ekonomi
Almanyanın şehirleri neler Almanya başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Almanya'nın şehirleri neler? Almanya başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Almanya Avrupa'nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Özellikle ünlü sokakları ve ünlü şehirleri ile Almanya tam görülmeye değer bir ülkedir. Almanya'nın başkenti ve nüfus bilgileri internette en sık araştırılanlar arasında yer almaktadır. Almanya'ya gitmek isteyenler Almanya'nın yüzölçümü ve posta kodu bilgilerine de bakmaktadırlar. Peki, bu kadar fazlaca araştırılan Almanya'nın şehirleri neler? Almanya başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri nedir? İşte Almanya'ya dair tüm detaylar.

18.06.2020Seyahat
Almanyanın Telefon Kodu Nedir Almanya Telefon Kodları

Almanya'nın Telefon Kodu Nedir? Almanya Telefon Kodları

Haberleşme araçlarından en önemlilerinden biri telefondur. Telefonlar ülkeler ve şehirlerarası kodlar ile çağrıları gerçekleştirir. Telefon kodları hangi ülkeden çağrı geldiğinin ya da hangi ülkeye çağrı yapılacağının belirlenmesini sağlar. Almanya’da birçok Türk vatandaşının yaşaması nedeniyle Almanya telefon kodu merak ediliyor. Almanya’nın telefon kodu nedir? Almanya telefon kodları hakkında soruların cevaplarıyla detaylı bilgileri derledik.

6.04.2020Gündem
Doktorlar virüs kaptı iki hastane kapandı

Doktorlar virüs kaptı iki hastane kapandı

Koronavirüsle mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanları arasında artan vaka sayıları endişe verici boyutlara ulaştı.

3.04.2020Dünya
Almanya şokta 2 bin 300 doktor ve hasta bakıcıda...

Almanya şokta! 2 bin 300 doktor ve hasta bakıcıda...

Almanya’da doktor ve hemşirelere de koronavirüs bulaştı. Robert Koch Enstitüsü, Süddeutsche Zeitung’ gazetesine 2 bin 300 civarında doktor ve hasta bakıcıya koronavirüs bulaştığını açıkladı. Ancak gerçek sayının çok daha fazla olduğu belirtildi. Doktor ve hemşirelere koronavirüs bulaşmasının ağır hastalar için çok büyük sonuçları olacağı kaydedildi.

2.04.2020Avrupa
Gauland’ın dokunulmazlığı kaldırıldı

Gauland’ın dokunulmazlığı kaldırıldı

Aşırı sağcı AfD Meclis Grubu Başkanı Alexander Gauland’ın dokunulmazlığı kaldırıldı.

30.01.2020Avrupa
Baden Württember’de 3.5 şiddetinde deprem oldu

Baden Württember’de 3.5 şiddetinde deprem oldu

Almanya’nın Baden Württemberg Eyaleti’nde 3.5 şiddetinde meydana gelen deprem, küçük çapta paniğe yol açtı. Depremin merkez üssünün Albstadt olduğu açıklandı.

28.01.2020Avrupa
Berlin’de hakimler var, ya Hessen’de

Berlin’de hakimler var, ya Hessen’de?

Hessen Eyaleti’ndeki Ranstadt Belediyesi, aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokrat Parti’nin (NPD) 2019 yılı mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi kentin çeşitli kesimlerine astığı ‘İşgali durdur: Göç Öldürür!’ (Stoppt die Invasion: Migration tötet!) yazılı afişlerin nefret söylemi içerdiği ve halkı kışkırtıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istedi.

4.12.2019Avrupa
Yenilenebilir enerjiyle sanayi üretim değeri artacak

Yenilenebilir enerjiyle sanayi üretim değeri artacak

Mevcut yenilenebilir enerji politikalarının sürdürülmesi halinde Türkiye'nin güneş enerjisi sektörünün 10 yılda 1,36 milyar dolar, rüzgar enerjisi sektörünün ise 33,3 milyar dolar değerinde sanayi üretimi sağlaması bekleniyor.

13.11.2019Ekonomi
Ayrı yaşayan eşler ormanlık arazide kavga etti: Biri öldü, diğeri ağır yaralı

Ayrı yaşayan eşler ormanlık arazide kavga etti: Biri öldü, diğeri ağır yaralı

Almanya’nın Potsdam kentinde ayrı yaşayan eşler ormanlık alanın hemen yanındaki arazide tartıştı. 57 yaşındaki kocanın saldırısına karşılık veren 60 yaşındaki kadın hayatını kaybederken, koca ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

25.10.2019Avrupa
Azılı neonazi eşi bakanlığa sızmış

Azılı neonazi eşi bakanlığa sızmış!

Almanya’da Çevre, Doğayı Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı’nda neonazi skandalı yaşanıyor. 20 Kasım 2015’te Brandenburg Eyaleti’ndeki mülteci yurduna bombalı saldırı düzenleyenlerden neonazi Eric J.’nin karısı, Nicole S.’nin bakanlıkta çalıştığı ortaya çıktı. Kadının evinde yapılan aramalarda ise hükümetin önemli dosyalarına rastlandı.

4.10.2019Avrupa
Polonya ile ‘savaş tazminatı’ sancısı

Polonya ile ‘savaş tazminatı’ sancısı

Bundan tam 74 yıl önceydi. İtalya’nın Toskana bölgesinin kuzeyindeki Fivizzano kentinde nazilerin ‘SS’ olarak bilinen özel muhafız birliği askerleri; kadın, erkek, çocuk demeden 400’e yakın kişiyi katletti.

31.08.2019Avrupa
‘Biz Doğu Almanlar, sırtımızda iki çanta taşıyoruz’

‘Biz Doğu Almanlar, sırtımızda iki çanta taşıyoruz’

Pazar günü Almanya’nın iki doğu eyaleti Brandenburg ve Saksonya’da seçim var. AfD’nin sandıktan zaferle çıkmasından korkuluyor. Almanya’nın birleşme sürecindeki aktörlerinden, Doğu Almanya Sosyal Demokrat Parti başkanlığı ve Federal Meclis Başkanlığı yapan Wolfgang Thierse, Berlin’de görev yapan yabancı gazetecilere Doğu Almanya’daki gelişmeleri değerlendirdi.

29.08.2019Avrupa
Doğu eyaletlerinde kim kazanacak

Doğu eyaletlerinde kim kazanacak?

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD, Almanya’nın iki doğu eyaletinde gelecek hafta sonu yapılacak seçimlerden birinci çıkmayı istiyor. Bunun için de tüm gücünü seferber etmiş durumda. Koalisyon ortakları CDU ile SPD ise hem birinci parti konumunu hem de iktidarı kaybetme korkusu yaşıyor.

23.08.2019Avrupa
17 Ağustos’un yıl dönümünde İstanbul’u yine uyardı: Deprem 7’den büyük ve etkisi çok güçlü olacak

17 Ağustos’un yıl dönümünde İstanbul’u yine uyardı: Deprem 7’den büyük ve etkisi çok güçlü olacak

17 Ağustos depreminin 20’nci yıldönümünde dikkatler uzmanların yıllardır ‘büyük deprem’ uyarısında bulunduğu İstanbul’a çevrildi. Marmara bölgesindeki yer hareketlerini anbean izleyen Alman Profesör Bohnhoff, endişeyle beklenen büyük deprem riskinin günden güne arttığını söyledi.

16.08.2019Avrupa
Öğrenci yurdunda ölü bulunmuştu: Cenazesi Türkiye’ye gönderilecek

Öğrenci yurdunda ölü bulunmuştu: Cenazesi Türkiye’ye gönderilecek

Erasmus öğrenci değişim porgramıyla geldiği Almanya’nın Potsdam kentindeki öğrenci yurdunda ölü bulunan Dursun Karadavut’un otopsisi tamamlandı. Ancak otopsi raporu açıklanmadı. Talihsiz gencin cenazesi Türkiye’de toprağa verilecek.

23.07.2019Avrupa
Einstein’ı ziyaret ettik

Einstein’ı ziyaret ettik

‘20’nci yüzyılın dehası’, ‘Dünyanın en büyük bilim insanı’, ‘En büyük teorik fizikçi’ gibi unvanlarla anıldı. İzafiyet teorisiyle bilim dünyasında çığır açtı. İki kez Almanya vatandaşlığını geri vermesine rağmen Almanya’daki bir yer hariç, hiç bir yerde kendisini evinde hissetmedi. Şimdi müze olarak kullanılan göl kenarında ve doğanın içiresindeki yazlık evini ziyaret ettik.

13.07.2019Avrupa
Sığınmacılar için yürüdüler

Sığınmacılar için yürüdüler

Almanya’da, savaş bölgelerinden Avrupa’ya gelmeye çalışan sığınmacıların denizlerde ve Avrupa limanlarında yaşadıkları zorluklara dikkati çekmek için yürüyüş yapıldı.

7.07.2019Avrupa
‘Almanya’da ırkçı terör saldırıları riski yüksek’

‘Almanya’da ırkçı terör saldırıları riski yüksek’

Potsdam Üniversitesi bünyesinde bulunan Moses Mendelssohn Antisemitizm ve Aşırı Sağ Araştırma Merkezi Başkanı ve terör uzmanı Gideon Botsch, Almanya’da ırkçı terör saldırısı riski olduğunu söyledi:

18.06.2019Avrupa
16. Bienal’in sanatçıları açıklandı

16. Bienal’in sanatçıları açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali’nde yer alacak sanatçılar açıklandı. Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğünde, 14 Eylül–10 Kasım 2019 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek Yedinci Kıta başlıklı bienalde, üç farklı mekânda, sekizi Türkiye’den olmak üzere 26 ülkeden 57 sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserleri sergilenecek.

14.06.2019Kitap Sanat
Polis evini basmıştı Küçük kıza cinsel istismarda bulunmuş

Polis evini basmıştı! Küçük kıza cinsel istismarda bulunmuş

Almanya’nın Potsdam kentindeki bir mobilya mağazasında 6 yaşındaki Tuong’u kaçıran 58 yaşındaki sapık Willi D.’nin, küçük kıza cinsel saldırıda bulunduğu belirlendi.

28.05.2019Avrupa
Doğu niçin öfkeli

Doğu niçin öfkeli

Münih’teki öğrencilik yıllarımda, Berlin seyahatlerimden hep içimde bir buruk acıyla döndüm. Henüz Berlin Duvarı yıkılmamıştı. Berlin’e gitmek için Doğu Almanya’yı boydan boya geçerken, o kasvetli, gri hava beni hep melankolik yapardı.

18.05.2019Avrupa
Büyülü ormanların sessiz dili: Schorfheide

Büyülü ormanların sessiz dili: Schorfheide

Berlin’in 67 km kuzeyindeki Schorfheide bölgesi... Bir zamanlar Almanya’nın büyülü ormanları. Şimdi lanetli bölge gibi. Schorfheide, prenslerden Prusya krallarına, Alman imparatorlarından nazi diktatörlerine ve Doğu Almanya devlet başkanlarına kadar hükümdarların av bölgesi. Birinci Dünya Savaşı, nazi terörü, Berlin Duvarı... Hepsi burada av sırasında veya kamp ateşi başında planlanmış.

27.04.2019Avrupa
Türk akademisyene Humboldt ödülü

Türk akademisyene Humboldt ödülü

Polimer kimyası alanında araştırmalarıyla dünyaca tanınan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Alexander von Humboldt (AvH) Vakfı’nın verdiği, Almanya’nın saygın bilim ödüllerinden Humboldt Araştırma Ödülü’ne değer görüldü. ‘Bilimsel araştırmalara büyük katkısı’ nedeniyle Yağcı’ya verilen ödül, AvH Vakfı’nın 28-31 Mart’ta Almanya’da yapacağı 47’nci Araştırma Ödülleri Sempozyumu’nda takdim edilecek.

19.03.2019Eğitim
Işık kirliliğinin yıllara göre değişimini gösteren internet sitesi

Işık kirliliğinin yıllara göre değişimini gösteren internet sitesi

Yapay ışık kirliliğini gösteren yeni internet sitesi "Radiance Light Trend" hizmete girdi.

13.03.2019Teknoloji
Son dakika... Almanyada bomba paniği

Son dakika... Almanya'da bomba paniği!

Almanya'nın Potsdam şehrinde bomba şüphesi nedeniyle alarm verildi. Polis güvenlik önlemleri aldı ve 5 mahkeme binasını tahliye etti.

11.01.2019Dünya
Hakan Taş’tan alkollü kazaya özür: Pişmanlık duyuyorum

Hakan Taş’tan alkollü kazaya özür: Pişmanlık duyuyorum

Berlin’de eyalet hükümeti ortağı Sol Parti milletvekili Hakan Taş, alkol tesiri altında kaza yapıp olay yerinden kaçmakla suçlanıyor.

16.12.2018Avrupa
Scholz’un 24 korunan evine kapıyı kırıp girmişlerdi Bu kez lastik yakıp eve yuvarladılar

Scholz’un 24 korunan evine kapıyı kırıp girmişlerdi! Bu kez lastik yakıp eve yuvarladılar

24 saat korunan evine kapısı kırılarak girilen ve bazı eşları çalınan Almanya Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’un evine bu kez de kimliği belirsiz kişiler yanan araç lastiği ile saldırdı.

30.11.2018Avrupa
Scholz’un 24 korunan evine kapıyı kırıp girmişlerdi Bu kez lastik yakıp eve yuvarladılar

Scholz’un 24 korunan evine kapıyı kırıp girmişlerdi! Bu kez lastik yakıp eve yuvarladılar

24 saat korunan evine kapısı kırılarak girilen ve bazı eşları çalınan Almanya Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’un evine bu kez de kimliği belirsiz kişiler yanan araç lastiği ile saldırdı.

30.11.2018Avrupa
Almanya’dan yapay zekaya 3 milyar avro

Almanya’dan yapay zekaya 3 milyar avro

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yapay zeka alanında 2025 yılına kadar 3 milyar avrodan fazla kaynak ayıracaklarını ve bu konuda 100 adet profesörlük kadrosu oluşturacaklarını belirtti.

16.11.2018Teknoloji
Berlin’de döner büfesine ateş açan saldırgan ölü bulundu

Berlin’de döner büfesine ateş açan saldırgan ölü bulundu

Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarındaki Glasow kasabasındaki döner büfesi önünde oturan gruba salı akşamı silahla ateş açan saldırgan, dün ölü bulundu.

8.11.2018Avrupa
Alman sürücünün hayatını kurtardı

Alman sürücünün hayatını kurtardı

Almanya’da yanmakta olan bir araçtan, Alman sürücüyü Uğur Çakıoğlu kurtardı. Potsdam itfaiyesi Çakıoğlu için “Onun girişimi hayat kurtardı” dedi.

15.07.2018Avrupa
Burası da Almanya’nın Hollywood’u

Burası da Almanya’nın Hollywood’u

Almanya’nın Hollywood’u olarak tanınan Babelsberg, dünyanın en eski film stüdyosu. Hitler’in propaganda filmlerinden çok sayıda Oscar ödüllü filmlere ev sahipliği yapan Babelsberg, aynı zamanda bir tarih. Rüyalar burada beyaz sahneye uyarlanıyor.

30.06.2018Avrupa
AfD liderinin yüzerken giysileri çalındı

AfD liderinin yüzerken giysileri çalındı

Nazi dönemini “Alman tarihinde bir kuş pisliğine” benzeterek tepki çeken AfD lideri Alexander Gauland’ın yüzerken giysileri çalındı. Gauland, hırsızların “Naziler burada yüzemez!” diye bağırdıklarını iddia etti.

6.06.2018Avrupa
Yahudi düşmanlığına karşı kipa taktılar

Yahudi düşmanlığına karşı kipa taktılar

Almanya’da son dönemde Yahudilere yönelik saldırıların artması üzerine ülke genelinde gösteriler düzenlenerek Yahudilerle dayanışma gösterildi. Gösterilere federal ve eyalet düzeyinde çok sayıda politikacı da destek verdi.

26.04.2018Avrupa
Çalışanlar bir kez daha uyarabilir

Çalışanlar bir kez daha uyarabilir

Almanya’da geçen hafta havaalanları, yuvalar, hastane, temizlik ve benzeri birçok alanda uyarı grevi yapan çalışanlar, toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınmaması halinde yeniden iş bırakma eylemleri yapacak.

15.04.2018Avrupa
Almanya’da bu hafta 150 bin kamu çalışanı iş bıraktı

Almanya’da bu hafta 150 bin kamu çalışanı iş bıraktı

Ayda en az 200 euro olmak üzere yüzde 6 ücret artışı talep Alman kamu çalışanlarının, işverenler üzerindeki baskıyı artırmak üzere yaptığı uyarı grevinde bir hafta içinde 150 bin kamu çalışanı iş bıraktı. Grev nedeniyle hükümet ve belediyelerin kamu hizmetleri aksadı, bazı eyaletlerde metra ve tramvaylar çalışmadı.

14.04.2018Avrupa
Lufthansa grev nedeniyle 800 seferi iptal etti

Lufthansa grev nedeniyle 800 seferi iptal etti

Almanya'da sendikanın çağrısıyla yapılan "uyarı grevi" nedeniyle hava ulaşımında aksaklıklar yaşanıyor. Lufthansa 800 seferi iptal etti. Kuzey Ren-Vestfalya‘da ise grev nedeniyle birçok toplu taşıma seferi yapılamıyor.

10.04.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Ekmeklik buğday alerjik olabiliyor

Gıda konusunda en tartışmalı besin ekmektir. Ekmek deyince de buğday akla geliyor. Buğday da insanda ‘buğday alerjisi’, ‘çölyak hastalığı’ yapabiliyor. ‘Gluten hassasiyeti’ oluşabiliyor. Buğday alerjisi üzerine araştırmalar yapan İstanbul Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haydar Özpınar’ın araştırması sona ermiş.

6.11.2020

Tomor Dağı on binleri ağırladı

Balkanlar’a giderken her zaman heyecan duyarız. Önceki gün Arnavutluk’un başkenti Tiran’a indikten sonra, Berat üzerinden toplam 5 saat süren yolculuğun ardından Tomor Dağı’ndaki ‘Ali Abbas’ı (Celal Abbas) anma etkinlikleri’ne geldik. Sadece Arnavutluk’tan değil; Makedonya, Kosova, Saraybosna ve çevre ülke insanlarından, Alevi, Sünni ve Hıristiyanlardan geniş bir katılım vardı. Bir hafta süren etkinliklere bu yıl 100 bin kişinin katıldığını söyleyebiliriz. Gelenlerin birçoğu geçen haftaki ‘Hacı Bektaş-ı Veli anma törenleri’ne de katılmışlar.

23.08.2019