EKSTRA
MENÜ

Porselen

Porselen haberleri sayfasında güncel ve son dakika Porselen hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.283 Porselen haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kütahya Porselen, 1970 yılında temelleri atılan, 1984 yılında %75’i grubumuza geçmiş, %25’i hissesi de halka açık olarak İMKB de işlem görmekte olan bir firmadır. Her yıl tek ürün bazında yüzden fazla form, otellere yönelik en az iki yeni koleksiyon ve 1000 e yakın desen üretmektedir.

Porselen Haberleri

Bir nefes alma sanatı: Balkon

Bir nefes alma sanatı: Balkon

‘Akbank 39. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi’ bu yıl ‘balkon’ teması üzerinden çalışmalar üreten sanatçılara alan sağlıyor. Küratör Murat Tabanlıoğlu’nun mimari bakış açısıyla yorumladığı sergi 20 Kasım’a kadar görülebilir.

15.10.2021Kitap Sanat
Evini küçük dokunuşlarla kışa hazırlamak isteyenler için 6 öneri

Evini küçük dokunuşlarla kışa hazırlamak isteyenler için 6 öneri!

Sıcak günler geride kaldı… Doğanın kabuk değiştirmesiyle birlikte sonbahar ve kış esintileri yavaş yavaş evlerin enerjisine karışıyor. Evinizin atmosferine sıcaklık ve kimlik kazandırarak kasvetli havayı dağıtacak ipuçlarıyla evinizi kışa hazırlayın.

11.10.2021Trend Ürünler
Dünya bebekleri sergileniyor

Dünya bebekleri sergileniyor

Rahmi M. Koç Müzesi, ‘Dünya Bebekleri Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.

28.09.2021Keyif
TİA Gençlik Endeksi G-250 araştırma sonucu belli oldu

TİA Gençlik Endeksi G-250 araştırma sonucu belli oldu

Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin akademik denetiminde gerçekleştirdiği TİA Gençlik Endeksi G-250, Türkiye’de 18-24 yaş arası gençlerin marka tercihlerini ortaya koyuyor. Bilgisayar destekli telefonla aram yani CATİ yöntemi kullanılarak gerçekleşen araştırmada yaklaşık 3500 genç ile görüşüldü. Araştırma ile gençlerin en çok güvendiği ve zihinlerinde yer eden markalar belirlendi.

20.09.2021Ekonomi
Annesini darbederek öldürdüğü iddiasıyla gözaltında Adliyeye sevk edildi

Annesini darbederek öldürdüğü iddiasıyla gözaltında! Adliyeye sevk edildi

Aydın'ın Nazilli ilçesinde, evinde darbedilmiş olarak ölü bulunan Ayşe B.'nin (60) cinayet şüphelisi olarak gözaltına alınan oğlu Mustafa B. (39), polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Mustafa B.'nin, susma hakkını kullanıp, ifadesini savcılıkta vereceğini söylediği öğrenildi.

15.09.2021Gündem
Sema Güral Sürmeli: Türk ürünlerine yoğun ilgi var

Sema Güral Sürmeli: Türk ürünlerine yoğun ilgi var

Türk horeca (Hotel-Restoran-Cafe) sektörünün lider firmalarının yanı sıra dünyanın en önemli üreticilerinin yer alacağı HOSTECH by TUSİD fuarı geçen çarşamba günü başladı. 800’ün üzerinde marka ürünlerini sergilerken 100 ülkeden 2 bini VIP olmak üzere, yaklaşık 50 bin yabancı müşterinin ağırlanması bekleniyor.

12.09.2021Ekonomi
Adeti en çabuk ne söktürür İşte en hızlı adet söktürücü çaylar

Adeti en çabuk ne söktürür? İşte en hızlı adet söktürücü çaylar

Mevsim geçişleri ve hormonal değişiklikler bazı zamanlarda adet düzensizliğine ve gecikmelere neden olabilir. Bunlar herkesin yaşayabileceği durumlar olduğu gibi sıklıkla tekrarlıyorsa mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Bunun yanında adeti en çabuk ne söktürür diye merak edenlere, aşağıda en hızlı adet söktürücü çayları paylaşıyoruz.

4.09.2021Sağlık
Nafi Güral: Türkiye’nin potansiyeli yüksek

Nafi Güral: Türkiye’nin potansiyeli yüksek

60 yılı aşkın süredir iş hayatında yer alan ve Türkiye’ye büyük yatırımlar kazandıran NG Topluluğu Kurucu Başkanı Nafi Güral ile Türkiye ekonomisini ve yatırımlarını konuştuk. Türk ekonomisinin geleceğine her zaman güvendiğine dikkat çeken Güral, “Türkiye sanayisi çok güçlü ve yaşadığı tecrübeler sayesinde de hareket kabiliyeti son derece gelişkin. Son dönemdeki yeni yatırımlar da Türkiye’nin Avrupa’nın önde gelen tedarikçilerinden biri olma potansiyelinin çok yüksek olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu. Türkiye’nin hâlâ bazı sorunları çözemediğini vurgulayan Güral, “İki temel sorunumuz halen büyük oranda çözülmüş değil. Bunlardan ilki katma değerli ürün üretimi ve ihracatı. Diğeri ise ölçek ekonomisi. Türkiye sanayisi Ar-Ge yatırımlarına ayırdığı payı arttırdıkça, katma değerli ürün üretimi ve ihracatı artacaktır ve o zaman milli ekonomimiz için daha başka şeyler konuşuyor olacağımıza inanıyorum. Bugün dünyanın en büyük ekonomilerinden biriyiz. Ölçek ekonomisine dair sorunlarımızı da çözdüğümüz zaman daha güçlü bir Türkiye’den bahsedeceğiz” dedi.

29.08.2021Ekonomi
Geçmişte ve günümüzde herkesin birbiriyle paylaştığı özel bir tat...

Geçmişte ve günümüzde herkesin birbiriyle paylaştığı özel bir tat...

Bir zamanlar sarayda ve konaklarda özel Saksonya porseleninden testilere konup dağıtılan aşure, zengin bir kültürel mirasa işaret ediyor. Muharrem ayında olduğumuz bu günlerde hâlâ tüm Anadolu’da süren bu geleneğin tarihçesine uzanalım...

21.08.2021Lezzetli Hayat
4 çığlık sesinin ardından... 17 yaşındaki Gamze Açarın ölümünde kan donduran gelişme

4 çığlık sesinin ardından... 17 yaşındaki Gamze Açar'ın ölümünde kan donduran gelişme!

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde lise öğrencisi Gamze Açar’ın (17) iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5’inci katından düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili 4’ü tutuklu 5 sanık hakkında hazırlanan iddianamede tanık ifadesine yer verildi. Tanık Ö.E. ifadesinde, 4 çığlık sesinin ardından 'Oğlum ne yapacağız, başımıza kalmasın, nasıl kurtulacağız bu işten?' ve 'Saçmalama oğlum, kendini attı deriz, yırtarız, bizim başımızı yakmazlar' şeklinde konuşmalar duyduğunu anlattı.

29.07.2021Gündem
Yaz sıcağında onlara göz kulak olalım

Yaz sıcağında onlara göz kulak olalım

Dünyayı paylaştığımız hayvan dostlarımızın bakımı hepimizin görevi. Sokaklarda yaşayan kedi ve köpeklerle birlikte martıları, ebabilleri ve kirpileri de düşünüp hepsine uygun su kapları kullanabiliriz. Sokak hayvanlarının ömrünün kısa olmasının en önemli sebeplerinden biri susuzluk. Evcil hayvanlarımızın da sıcakta özel bakıma ihtiyacı olduğunu hatırlayıp sık sık şampuansız yıkarsak serinlemelerine yardımcı olabiliriz.

11.07.2021Hürriyet Pazar
Seramik Nedir Ve Nasıl Yapılır Seramik Nasıl Pişirilir Ve Kesilir

Seramik Nedir Ve Nasıl Yapılır? Seramik Nasıl Pişirilir Ve Kesilir

Seramik maddesinin en yaygın kullanımı tuğla ve porselen ürünleridir. Seramik sözcüğü Fransızcadan céramique kelimesinden alıntıdır. Fransızca olan bu kelimenin Türkçe karşılığı ise çömlekçilik demektir. Kelime eski Yunanca da ise pişmiş topraktan çömlek Türkçe anlamından türemiştir. Seramik nedir, nasıl yapılır, nasıl pişirilir ve nasıl kesilir tüm detayları ile derledik.

27.06.2021Araştırma
Arter bu kez çok ‘Tedbir’li

Arter bu kez çok ‘Tedbir’li

Arter Koleksiyonu’ndan seçilen 11 sanatçının 13 çalışmasını içeren yeni grup sergisi ‘Tedbir’ ile örgü şişleri, altın yaldızlı ip yumakları, küçük porselen biblolarla görsel bir müzik yaratan Füsun Onur’un ‘Opus II - Fantasia’ adlı yerleştirmesi Emre Baykal’ın küratörlüğünde Arter’de.

18.06.2021Kitap Sanat
İhracatta küresel marka atağı

İhracatta küresel marka atağı

TİM Marka Konseyi çatısı altında markaları uluslararası arenada güçlendireceklerini ifade eden TİM Başkanı Gülle, “Küresel fırsatları yakından takip ederek markalı ihracatımızı artıracağız. Bunun sonucu olarak da ihracat birim değerimizi 2030 yılına kadar 2 doların üzerine çıkaracağız” diye konuştu.

16.06.2021Ekonomi
Sanata hasret kalanlara...

Sanata hasret kalanlara...

Contemporary İstanbul için bugün son gün... Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki etkinlikte bu yıl 20’den fazla galeri gezebilirsiniz. Fuar öncekilere göre biraz sönük gelebilir ama sanat hasretinizi dindirecektir.

ABD, Türkiye ve beş ülkeden ithalata vergi getirdi

ABD, Türkiye ve beş ülkeden ithalata vergi getirdi

ABD, Türkiye ve diğer beş ülkeden yapılan bazı ürünlerin ithalatına yüzde 25 vergi getirileceğini açıkladı. Açıklamaya göre, yeni vergiler uluslararası müzakereler sürerken askıda olacak. Yürürlüğe girmesi durumunda, Türkiye’den ithal 310 milyon dolarlık ürün ek gümrük vergisine tabi olacak.

3.06.2021Ekonomi
Tekinsiz katmanlar, iç içe doğumlar: Porselen Bir Mevzu

Tekinsiz katmanlar, iç içe doğumlar: Porselen Bir Mevzu

Gökçe Bilgin'den yazmak üzerine, edebiyat üzerine, adını efsanelerden almış, kaleme kağıda sarılmış bir kadın üzerine bir ilk roman. Zümrüt'ün peşinde bir yolculuk. 'Porselen Bir Mevzu' hem okurun konforlu okuma deneyimine saldıran hem zihnini habis bir illet gibi ele geçiren hem de her şeye rağmen merakı diri tutan bir anlatı.

1.06.2021Kitap Sanat
Turizmde yatırımlar hız kesmiyor

Turizmde yatırımlar hız kesmiyor

20 otel ile hizmet veren Kilit Grup 21’inci oteli için Antalya’da 1 milyar TL’lik yatırım yaptı. Pandeminin bitmesiyle otelleri etap etap açmayı planladıklarını söyleyen Kilit Grup Yönetim Kurulu üyesi Tolga Kilit, “Şu anda yerli turist ve Ukrayna ağırlıklı bir pazar var. İnanıyorum ki 15 Haziran’dan sonra daha farklı konuları konuşacağız” diye konuştu.

30.05.2021Ekonomi
Özkütle nedir ve nasıl bulunur Özkütle hesaplama ve formülü konu anlatımı

Özkütle nedir ve nasıl bulunur? Özkütle hesaplama ve formülü konu anlatımı

Özkütle maddelere özgü karakteristik özelliklerden biridir ve özellikle fizik dersinde sık sık karşılaştığımız bir kavramdır. Öğrencilerin korkulu rüyası olan fizik dersinde özkütle kavramının büyük önemi vardır. Peki özkütle nedir ve nasıl bulunur? Özkütle hesaplama ve formülü konu anlatımı detayları ile derledik.

27.05.2021Araştırma
Emaye Nedir, Nereden Alınır Emaye Ürünler Nasıl Kullanılır, Nasıl Temizlenir

Emaye Nedir, Nereden Alınır? Emaye Ürünler Nasıl Kullanılır, Nasıl Temizlenir?

Günlük yaşamda kullanılan pek çok farklı çeşitte mutfak ürünleri bulunuyor. Güzel ve lezzetli yemekler yapmak için mutfak gereçlerinin de doğru seçilmesi gerekir. Emaye mutfak gereçleri çok fazla ön plana çıkıyor. Emaye nedir, nereden alınır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

26.05.2021Araştırma
Kütahyanın alan kodu kaçtır Kütahya telefon kodu hakkında bilgi

Kütahya'nın alan kodu kaçtır? Kütahya telefon kodu hakkında bilgi

Ege ile Marmara bölgesi arasında adeta bir köprü görevi üstlenmekte olan Kütahya, içerisinde sahip olduğu yer altı kaynakları ile de tüm dünyanın dikkatlerini üstüne toplamayı başarmış olan bir ilimizdir. Doğal kaynakları da bir hayli fazla olan Kütahya, her sene çok fazla sayıda turisti de içerisinde barındırmaktadır. İşte, tüm detaylar.

11.05.2021Araştırma
Kütahya Yemekleri - Kütahyada Ne Yenir Ve Neyi Meşhur Kütahya Mutfağı Yemeklerinin İsimleri Ve Listesi

Kütahya Yemekleri - Kütahya'da Ne Yenir Ve Neyi Meşhur? Kütahya Mutfağı Yemeklerinin İsimleri Ve Listesi

Kütahya, porselen üzerine oluşmuş bir sanatsal kültüre sahiptir. Bunun yanı sıra kültürel miras değeri taşımakta olan değerlere sahiptir. Geçmişten gelen çini üretimin yanı sıra meşhur yemekleri de bölgesel kültür içinde bulundurmaktadır. Yemeklerinin içerikleri olarak etli yemekler ve hamur işinden oluşan yemekler bulunur. Kütahya’nın meşhur yemekleri nelerdir? İşte, tüm detaylar.

6.05.2021Lezizz
Anemon Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Anemon Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Anemon Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Anemon Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Anemon çiçeği nedir ve bakımı nasıldır? Anemon çiçeği anlamı, özellikleri, faydaları ve yetiştiriciliği nasıl yapılır? Sizler için tüm bu soruları ve anemon çiçeğine dair detaylı bilgileri derledik.

30.04.2021Bitki Bakımı
Evkur saat kaçta açılıyor/kapanıyor Hafta sonu açık mı Evkur çalışma saatleri 2021

Evkur saat kaçta açılıyor/kapanıyor? Hafta sonu açık mı? Evkur çalışma saatleri 2021

85 mağaza, 213.000 m2 kapalı alan ve 3600 çalışanıyla ülkede en büyük mobilya ve alışveriş mağazaları arasında yer alan Evkur, ev eşyası alışverişinin yanı sıra teknolojik ürünleri de tüketiciye sunuyor. Peki, Evkur saat kaçta açılıyor/kapanıyor? Hafta sonu açık mı? İşte Evkur çalışma saatleri 2021

23.04.2021Gündem
Bağdat Köşkü Nerede Ve Nasıl Gidilir Bağdat Köşkü Tarihi, Özellikleri Ve Giriş Ücreti Hakkında Bilgi

Bağdat Köşkü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Bağdat Köşkü Tarihi, Özellikleri Ve Giriş Ücreti Hakkında Bilgi

Bağdat Köşkü, Topkapı Sarayı'nın içinde yer almaktadır. Topkapı Sarayı her yıl pek çok sayıda turistin ziyaret ettiği tarihi bir yerdir. 1478 yılında inşası tamamlanmış olan bu yapı, imparatorluğun, eğitim ve idare binası da olmuştur. Topkapı Sarayı dünyanın sayılı müzeleri arasında yer almaktadır. İçinde hazineler, kutsal emanetler ve daha pek çok değerli eser barındırır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.03.2021Seyahat
Damla Sakızı Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Damla Sakızı Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Damla Sakızı Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Damla Sakızı Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Hemen hemen herkesin kullandığı ve sıkça tüketilen damla sakızı, esasında bir tarımsal üründür. Ağacından elde edilen özler ile üretimi sağlanan damla sakızı ağacının yetiştirilmesi de özel ilgi gerektirmektedir. Damla sakızı ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Damla sakızı ağacı özellikleri, bakımı ve faydaları hakkında bilgiler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.03.2021Bitki Bakımı
Harika Güral  “Kadın rol modellerini görünür kılmalıyız”

Harika Güral “Kadın rol modellerini görünür kılmalıyız”

Gastronomi alanındaki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek için ‘Gastronominin Güçlü Kadınları’ projesini başlatan Harika Güral, “Gelişim ve modernleşme istiyorsak, kadınların her sektörde özellikle gastronomi sektöründe söz sahibi olması gerekir” diyor

23.03.2021Keyif
HP Türkiyeye Yeşil Ofis sertifikası

HP Türkiye'ye Yeşil Ofis sertifikası

HP Türkiye, gelecek nesiller için yaşamı sürdürülebilir biçimde iyileştirmek amacıyla eğitim ve çevre konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Faaliyetlerinin odağında konumlandırdığı sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında 6-12 yaş öğrencileri ve öğretmenleri hedefleyen Kurcala.co Dijital Öğrenme Platformu'nu ERTEV ile hayata geçiren HP Türkiye, aynı zamanda WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından belirlenen kritlerleri yerine getirerek Yeşil Ofis Diploması'nı almaya hak kazandı.

22.03.2021Teknoloji
Pınar Altuğ: Bir tarafta meme bekleyen bir bebek, diğer tarafta seks bekleyen bir adam var

Pınar Altuğ: Bir tarafta meme bekleyen bir bebek, diğer tarafta seks bekleyen bir adam var

Hayatımıza girdiğinde 17 yaşındaydı. Kariyerine mankenlikle başladı, sonra Türkiye Güzeli seçildi... Hafızalara ‘Çocuklar Duymasın’ dizisinde canlandırdığı Meltem rolüyle kazındı. Oyuncu Yağmur Atacan’la yaptığı evlilik, aralarındaki yaş farkı yüzünden hep magazin haberlerine konu oldu. Sosyal medyada zaman zaman hedef olmasıyla ilgili de “Umurumda değil” diyor: “Bu içlerindeki mutsuzluğun dışavurumu. Bakıyor fotoğrafa, ‘Gözlerinin yanı kırışmış’ diyor... Kırışsın, ne olur? Sfenks gibi gezmek zorunda mıyız?”

21.03.2021Hürriyet Pazar
Kalay ustaları çırak bulamıyor

Kalay ustaları çırak bulamıyor

TÜRKİYE'de bakır kapların, yaygın kullanıldığı dönemlerin popüler mesleği kalaycılık, sanayinin gelişmesi ve bakır maliyetinin artmasıyla artık unutulmaya başladı. Balıkesir'in Edremit ilçesinde mesleğin son temsilcisi Elmas Kaplan ve Murat Olcan bakırcılığı yaşatmak için mücadele veren iki usta. Mesleği yaşatacak çırak bulamadıklarını söyleyen ustalar, zamanla kalaycılığın unutulacağını belirtti.

16.03.2021Gündem
Bu yıl 10’uncu kez yapılan Türkiye İtibar Endeksi sonuçları açıklandı

Bu yıl 10’uncu kez yapılan Türkiye İtibar Endeksi sonuçları açıklandı

Türkiye İtibar Akademisi tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin akademik denetiminde bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nın sonuçları belli oldu. Türkiye İtibar Akademisi adına saha çalışmaları İmGlobal tarafından yapılan ve çarpıcı sonuçlar ortaya koyan endekse göre; küresel salgın ve Covid-19 markaları da etkiledi. Kısıtlamalar nedeniyle kan kaybı yaşayan sektörlerde faaliyet gösteren markaların kamuoyu nezdindeki itibarlarında ciddi düşüşler var.

13.03.2021Ekonomi
Ev ve mutfak eşyaları sektöründe hedef Avrupa pazarında payı artırmak

Ev ve mutfak eşyaları sektöründe hedef Avrupa pazarında payı artırmak

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Burak Önder "Güçlü olduğumuz Avrupa pazarındaki payımızı daha da artırmak ve pazar payımızın düşük olduğu ülkelerde konumumuzu güçlendirmek hedefindeyiz" dedi.

9.03.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Bugün ne yapsak?

Trt 2’de ilginç bir belgesel var. Gizemli Tarih ‘Hititler’ saat 20.00’de başlayacak.

12.10.2021

Sarması da tatması da mutluluk

Sarma; Osmanlı’dan dünyaya yayılmış, Akdeniz ülkelerinde de sevilerek yenen özel bir lezzet. İstanbul mutfağından Anadolu’ya, en sevdiklerimden iki tanesini seçtim.

25.09.2021

Bitki çayıyla kendimizi koruyalım

Okullar açıldı, havalar soğuyor, kapalı alanlarda geçirilen süreler artıyor. Bugünlerde virüslere maruz kalma riskimiz hayli yüksek. Ama endişe etmeyin, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve virüslerden korunmak için ‘doğanın eczanesi’ her zaman olduğu gibi yanımızda...

11.09.2021

‘İkinci kadın’ konusunda okur yorumları

21 Ağustos tarihinde köşemde bir beyefendinin evli erkeklerle birlikte olan ikinci kadınları öven ilginç bir yazısını yayınladım. “İkinci kadın olmak çok mu kötüdür” başlıklı bu yazı, okurlarımdan tepki gördü. Pek çoğu bu beyefendiye öfkelendi. Okurlarımın bu konudaki düşüncelerini görmezden gelemeyeceğim için birkaçını sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Belki aralarında sizin de düşüncelerinizi yansıtan görüşler vardır.

26.08.2021

Açık hava diskoları

Açık hava sineması...

11.07.2021

‘Bu dünyaya orijinal işler bırakmaya çalışıyorum’

Dünyanın en ünlü endüstriyel tasarımcılarından biri olan Mısırlı Karim Rashid’le Kütahya Porselen için tasarladığı Skallop serisi vesilesiyle bir araya geldik. “Çoğu ürünün ve tasarımcının geçmişini bilirim. Bir şey tasarlarken onun tamamen ‘ben’ olduğundan emin olmaya çalışırım” diyen Rashid’e mutfakla arasının nasıl olduğunu da sordum: “Organik olmadığını bildiğim bir şeyi yiyemiyorum.”

11.07.2021

ANTALYA’DA LEZZET ZİRVESİ

Bu yıl ilk kez Antalya’da düzenlenen Uluslararası Gastronomi ve Turizm Zirvesi FSummit, Türkiye’den ve yurtdışından sektöründeki birçok lider ismi ağırladı. Turizm başkenti Antalya’yı gastronomi alanında da global bir buluşma noktası haline getirmeyi amaçlayan zirveden işte satır başları...

28.06.2021

Edip’ten Alev’e aşk mektupları

Edebiyat tarihinin gizli kalmış bir aşkı daha mektuplar aracılığı ile gün yüzüne çıktı.

16.06.2021

Mardin iftarı

Bunca kültürün bir arada yaşadığı bir kentte, sofraların birbiriyle kaynaşmaması, lezzetlerin birbiriyle buluşmaması mümkün mü?

8.05.2021

Edirne iftarı

Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Edirne...

19.04.2021

Ne izlesem, okusam, dinlesem

Azra Deniz Okyay’ın Antalya’da En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini alan filmi “Hayaletler”, MUBI Türkiye’de gösterimde. Yönetmenin ilk filmi de olan “Hayaletler”, dinamik kurgusu, yenilikçi senaryosu ve canlı oyunculuklarıyla haftanın en iyi ekran seçeneği. Çevrim içi platformlarda bu hafta Kundura Sinema ve İstanbul Modern’in ücretsiz izlenebilen seçkilerine bakmanızı öneririz. Raflardan bu haftaki tavsiyemiz ise, yıllarca erkek kimliğiyle yazmak zorunda kalmış Alice B. Sheldon’ın meşhur feminist distopyası “Houston, Houston, Duyuyor musun?”

16.04.2021

Geçmişin gölgesinde bir mola

Günümüzde saraylar, kasırlar, köşkler ve bazı müzeler uluslararası müzecilik standartlarına uygun olarak Milli Saraylar Başkanlığı idaresi altında. Milli Saraylar tanımı ilk olarak Büyük Önder Atatürk’ün kaldığı saraylar için kullanılmış. Halen Atatürk’ün anısına Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarında nöbet tutan askerler var. Cumhuriyet’in ilk yıllarında çalışmaya başlayan kurum, geçmişten gelen mirasımızın gelecek nesillere aktarımında çok önemli bir görev üstleniyor. Bu hafta, İstanbulseverlerle yeniden kavuşacak olan ‘İstanbul Hakkında Her Şey’ kitabımda detaylıca bahsettiğim saray, kasır ve müzelerin bazılarını yazdım...

16.04.2021

Musluktan su içilebilen bir dünya istiyoru

Dünyanın geleceğini ilgilendiren, varlığımızı sürdürmemiz için gerekli olan alanlara dikkati çekmek üzere belirlenmiş günlere ilişkin bir şeyler yazmak genelde içimden gelmiyor.

10.04.2021

Diş tedavisinde dijital gelişmeler

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte akıllı yazılımlar diş alanına da girdi. Teknoloji, günlük hayatta olduğu gibi diş tedavisinde de kolaylık sağlıyor.

27.03.2021

Dokularınızın Dostu: Seramik - Zirkon İmplant

Yeni yazımla, yine sizlerleyim kıymetli okurlar... Bugün, hastalar tarafından çok fazla talep edilen "Seramik- Zirkon" implantların detaylarından bahsedeceğim.

18.03.2021