EKSTRA
MENÜ

Plastik Sanatlar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.152 haberi bulunmuştur.

Plastik Sanatlar Haberleri

Sanat Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir Sanat Dalları Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sanat Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir? Sanat Dalları Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sanat nedir ve çeşitleri nelerdir? Sanat dalları ve özellikleri hakkında bilgi edinmek için içeriğimizi okumaya devam edin. Sanatın insan hayatına katkıları nelerdir? Sanat hangi alanlarda daha çok öne çıkmaktadır tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

4.05.2021Araştırma
2. Heykelde Yeni Keşifler yarışmasına başvurular başladı

2. Heykelde Yeni Keşifler yarışmasına başvurular başladı

Türkiye’nin 49 yıllık geçmişe sahip en köklü sanat ve kültür dergisi Milliyet Sanat’ın, heykel sanatının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “II. Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasına başvurular başladı.

1.05.2021Keyif
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e ‘yılın sanat insanı ödülü

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e ‘yılın sanat insanı' ödülü

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, UNESCO onaylı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği tarafından ‘yılın sanat insanı’ ödülüne layık görüldü.

19.04.2021Gündem
Dünya Sanat Günü nedir, ne zaman ortaya çıktı Dünya Sanat Günü sözleri

Dünya Sanat Günü nedir, ne zaman ortaya çıktı? Dünya Sanat Günü sözleri

Dünya Sanat Günü, her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir. 2012 yılı itibarıyla kutlanmaya başlanılmıştır. Meksika’nın Guadalajara kentinde yapılan 17. Dünya Plastik Sanat Dernekleri Genel Kurulu’nda (A.I.A.P) Türkiye’yi temsil eden UPSD’nin ((Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) önerisiyle Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, “dünya sanat günü” ilan edildi.

15.04.2021Gündem
Dijital heykeller geleneksel sanatla buluştu

Dijital heykeller geleneksel sanatla buluştu

CerModern, Hande Şekerciler'in Helenistik ve Rönesans dönemi etkileri taşıyan heykelleriyle Arda Yalkın ve Şekerciler'in bilindik formların dışına çıkarak hazırladıkları dijital heykellerin estetik buluşmasına ev sahipliği yapıyor.

7.04.2021Keyif
Küçük ressamlar yarışıyor

Küçük ressamlar yarışıyor

Bu yıl 40'ıncı düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması için geri sayım başladı. Geçtiğimiz yıl 5 binden fazla resmin katıldığı yarışmaya bu yıl online başvuruların da kabul ediliyor. Yarışma için son başvuru tarihi ise 2 Nisan 2021 olarak belirlendi.

16.03.2021Keyif
Kültür-sanata yön veren 10 kadın

Kültür-sanata yön veren 10 kadın

Türkiye’nin önde gelen kültür ve sanat kurumlarının dümeninde farklı disiplinlerden, hayallerden ve kariyer öykülerinden gelen yetenekli, öngörülü ve yaratıcı kadınlar var. 10 sanat kurumunun 10 yöneticisinden, onları bugün bulundukları yere taşıyan, sanatla temaslarını yöneticilik noktasına ulaştıran ‘karar anı’nın öyküsünü dinledik, tanışmak isteyecekleri kadın sanatçıları sorduk. Ortaya sanat dünyamıza yön veren isimlerin kısa portreleri çıktı.

4.03.2021Kitap Sanat
Ressam Cemal Toy, sanat yaşamını ve eserlerini anlattı

Ressam Cemal Toy, sanat yaşamını ve eserlerini anlattı

Ressam Toy, "Küçük Ayasofya'yı, Sultanahmet'i, Osmanlı'daki yalıları, hem Matrakçı Nasuh'un üslubuyla hem de Paul Klee veya Matisse'in yaklaşımıyla iç içe geçmiş motifler ve kompozisyonla yepyeni bir sanat sentezi olarak karşımıza çıkarıyorum." dedi.

26.02.2021Keyif
Datça’da festival yoksa sanat ve doğa var

Datça’da festival yoksa sanat ve doğa var

Antikçağdan günümüze, bir işaretparmağı gibi sonsuz maviliğin üzerinde sere serpe uzanan Datça’da bu yıl pandemi nedeniyle Badem Çiçeği Festivali düzenlenmiyor. Yine de büyülü yarımadaya gitmek, erken baharın tadını çıkarmak için neden çok: Resim, heykel, seramik, mozaik, doğa ve mitoloji... Siz hangisini tercih ederdiniz?

7.02.2021Seyahat
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan çok önemli dil mesajı: Devrilmeye mahkumdur

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli 'dil' mesajı: Devrilmeye mahkumdur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 – 2020 Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diline sahip çıkmayan milletler tıpkı kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgarlar karşısında devrilmeye mahkumdur." dedi. Ayrıca gençlerin son dönemde İngilizce kökenli ifadeleri kullandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu vahim tablo son yıllarda sosyal medya dili ve plaza diliyle daha da kötüleşmektedir. "Forward etmek", "done olmak", "aksiyon almak"... Dilde müstevlilerin adeta mahkumu durumdayız." ifadelerini kullandı.

20.01.2021Gündem
Din Felsefesi nedir Din Felsefesi temel kavramları ve temsilcileri hakkında bilgi

Din Felsefesi nedir? Din Felsefesi temel kavramları ve temsilcileri hakkında bilgi

Din felsefesinde yaradılış, Tanrı, kainat, cennet, cehennem gibi konular ele alınır. Bu konular aynı zamanda din felsefenin temel kavramları arasında yer almaktadır. Tarihi Antik Çağlara kadar uzanan din felsefesinde metafizik, teoloji, kelam ve mantık gibi ilimlere sıklıkla başvurulur. Din felsefesinin temsilcileri kimdir, bu felsefi akımın temel kavramları nelerdir? İşte, detaylar.

13.12.2020Araştırma
Çok yönlü bir kültür adamı: Abidin Dino

Çok yönlü bir kültür adamı: Abidin Dino

Sanat hayatı boyunca 50'nin üzerinde sergiye imza atan usta ressam Abidin Dino, vefatının 27'nci yılında anılıyor.

7.12.2020Keyif
Plastik Sanatlar Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Plastik Sanatlar Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite okumak isteyen her genç ilgi ve yeteneğine daha uygun olan bölümde okumak ister. Bu sebeple özellikle sanat alanında eğitim almak isteyen kişiler ilgi ve yeteneğine uygun olan bu alanlarla ilgili araştırma içine girer. Yetenekli olan kişilerin özellikle seçtiği bölümlerden bir tanesi de plastik sanatlar bölümüdür. Birçok öğrenci için plastik sanatlar bölümü tam olarak bilinmeyen bölümler arasındadır. Bu sebeple öğrenciler plastik sanatlar bölümü ile ilgili birçok detayı merak eder. Plastik sanatlar bölümü ile ilgili detayları derledik.

Yaşıtları Cin Ali çizerken o sergi açıyordu... Resmin harika çocuğu Bedri Baykam

Yaşıtları Cin Ali çizerken o sergi açıyordu... Resmin harika çocuğu Bedri Baykam

“Bedri Baykam sergisi yılın en şaşırtıcı ve mutlu sanat olayı bence. Seyirciler, ‘Saygı duyuyor insan bu resimlere’ derken ressam Bedri arkadaşlarıyla tabancalı, yumruklu bir oyun tutuşturmuştu.” Bu cümleler, ilk ‘küratörü’ ressam Kayıhan Keskinok’un bugün meslekte 60’a yakın yılı geride bırakmış Bedri Baykam hakkında yazdığı ilk eleştiri yazısına ait. Tarih, 1963. Sanatçı, altı yaşında! Bedri Baykam ile zamanda geriye yolculuk yapmak için Taksim’deki atölyesinde bir araya geldik…

27.09.2020Gündem
Ressamlardan iyilik projesine anlamlı destek

Ressamlardan 'iyilik projesi'ne anlamlı destek

Sosyal medyada bir araya gelen ressamlar, "Bulaşıcı olan iyiliktir" sloganıyla yaptıkları resimlerin satışından elde edecekleri geliri, koronavirüsten hayatını kaybeden kişilerin çocuklarının eğitimi için bağışlayacak.

17.09.2020Keyif
Fikret Otyam anılıyor

Fikret Otyam anılıyor

Eserlerindeki sürmeli kadın figürleriyle dikkati çeken ressam, fotoğraf sanatçısı, gazeteci ve yazar Fikret Otyam, vefatının 5'inci yılında anılıyor.

8.08.2020Keyif
38. DYO Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

38. DYO Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

"Pentür" dalında ödül alan eserlerin sanatçılarına 25'er bin, "Özgün Baskı" resim dalında ödül alan eserin sanatçısına ise 10 bin lira "Başarı Ödülü" verildi

7.05.2020Keyif
Çocukların bilgisayar ve TV süresi 1.5 saati geçmemeli... Hareketli oyunlar beyin gelişimini destekler

Çocukların bilgisayar ve TV süresi 1.5 saati geçmemeli... Hareketli oyunlar beyin gelişimini destekler

Çocukların öğretimlerini evlerde sürdürdüğü ve teknolojik iletişim aletlerinin önünde çok fazla zaman geçirdiği şu günlerde özellikle erken yaşlarda fiziksel aktivitenin çocuklar için çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

13.04.2020Eğitim
Ankaranın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Ankarada Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Ankara'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Ankara'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin başkenti olan Ankara şehri Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehridir. Ankara ülkenin tarihine yön vermiş çok önemli bir şehirdir. Ankara hangi bölgede yer alır? Ankara’nın ilçeleri nelerdir? Ankara’da gezilecek yerler nerelerdir? Ankara’nın tarihi yerleri ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

28.03.2020Seyahat
ArtAnkara 6. Çağdaş Sanat Fuarı açıldı

ArtAnkara 6. Çağdaş Sanat Fuarı açıldı

ArtAnkara 6. Çağdaş Sanat Fuarı, yerli ve yabancı 125 sanat galerisinin katılımıyla açıldı.

12.03.2020Keyif
Unganerden Herkes Gittiyse Çıkabilir miyim

Unganer'den Herkes Gittiyse Çıkabilir miyim?

Ressam Tülin Unganer'in yapıtlarından oluşan Herkes Gittiyse Çıkabilir miyim? adlı sergi 17 Mart'ta Galeri A'da açılıyor. Ungan'ın bu ilk kişisel sergisi, 30 Mart tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

10.03.2020Keyif
Dünyaca ünlü kuklalar İzmirde sahne hazırlığında

Dünyaca ünlü kuklalar İzmir'de sahne hazırlığında

İzmir'de bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası Kukla Günleri, 21 ülkeden 50 kukla tiyatrosu grubu ve 223 temsil ile her yaş grubundan insanı 5-22 Mart tarihlerinde kukla sanatıyla buluşturacak.

3.03.2020Keyif
Reha Yalnızcıkın  yorumuyla Seyahatnameden

Reha Yalnızcık'ın " yorumuyla Seyahatnameden"

Ressam Reha Yalnızcık'ın 40. sanat yılına özel hazırladığı "Seyahatnameden" adlı sergi, 7 Mart'ta sanatseverlerle buluşacak.

26.02.2020Keyif
Seramik sanatının duayeni Hamiye Çolakoğlunun adı müzede yaşayacak

Seramik sanatının duayeni Hamiye Çolakoğlu'nun adı müzede yaşayacak

Hacettepe Devlet Konservatuvarında açılan müzede, seramik sanatının gelişiminde öncü rolü olan Çolakoğlu'nun eserlerinin yanı sıra çeşitli belge ve dokümanlar da yer alacak.

26.02.2020Keyif
Ressam Figen Batı: Varlığımın izlerini tuvalime aktarmaya çalışıyorum

Ressam Figen Batı: "Varlığımın izlerini tuvalime aktarmaya çalışıyorum"

Ressam Figen Batı, varlığının izlerini tuvaline yansıtmaya çalıştığını belirterek, "Sanatımın temelini oluşturan 'evren, zaman ve ben' sorusuyla eserlerimi oluşturuyorum. Eserlerimde bugünden, dünden ve yarından izler var." dedi.

26.02.2020Keyif
Ressam Musa Aktaşın 30. yıl resim sergisi sanatseverlerle buluştu

Ressam Musa Aktaş'ın 30. yıl resim sergisi sanatseverlerle buluştu

Ressam ve şair Musa Aktaş'ın sanat hayatının 30. yılına özel hazırladığı resim sergisi, sanatseverlerle buluştu.

25.02.2020Keyif
Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe sergisi açıldı

"Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe" sergisi açıldı

Özel Fransız Lisesi Notre Dame de Sion'da (NDS) açılan sergiye ilişkin açıklama yapan lisenin sergilerden sorumlu küratörü Aylin Koşunyan, Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahatine ilişkin yazdığı bir makalenin ardından, bu gezinin görseller eşliğinde bir sergiye dönüşebileceği fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

19.02.2020Keyif
Nurgül Yeşilçay Instagramdan duyurdu: 40 yaşımdan sonra ilk kez

Nurgül Yeşilçay Instagram'dan duyurdu: 40 yaşımdan sonra ilk kez

Ünlü oyuncu Nurgül Yeşilçay, hayatıyla ilgili heyecanlı bir gelişmeyi Instagram sayfasından duyurdu. Yeşilçay, paylaşımında 11 Mart'ı heyecanla beklediğini belirtip takipçilerine "Belki orada görüşürüz" diye seslendi.

INSTAGRAM, BACKGRID USA

15.02.2020Magazin
Duvarları Olmayan Müzeden yeni sergi

Duvarları Olmayan Müze'den yeni sergi

Dünya genelinde internet bağlantısı olan tüm masaüstü ve mobil cihazlardan erişime açılacak olan "Varmak Üzere" sergisi, sanatseverlerle buluşacak.

4.02.2020Keyif
İstanbul sanat galerilerinde 2019 böyle geçti

İstanbul sanat galerilerinde 2019 böyle geçti

Aralarında 14. Contemporary Istanbul ile 16. İstanbul Bienali'nin de bulunduğu birçok etkinlik, yerli ve yabancı önemli sanatçıları 2019'da İstanbullu sanatseverlerle buluşturdu.

27.12.2019Keyif
Düzenli Delilik sergisi bilgi kavramını sorguluyor

"Düzenli Delilik" sergisi "bilgi" kavramını sorguluyor

Marcus Graf'ın küratörlüğünü üstlendiği "Düzenli Delilik" sergisi Akbank Sanat'ta ziyaretçilerini bekliyor.

27.12.2019Keyif
Devrim Erbilin 40 parçalı eseri 2. İstanbul Art Showda satıldı

Devrim Erbil'in 40 parçalı eseri "2. İstanbul Art Show"da satıldı

Sanat hayatının 60. yılını kutlayan ressam Devrim Erbil'in "2. İstanbul Art Show" için hazırladığı özel eseri, parça parça satıldı.

24.12.2019Keyif
Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran ‘Alaçatı paraçatı’ yok artık

Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran ‘Alaçatı paraçatı’ yok artık

Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran, “Beldemizde sezonu uzatmak ilk hedefimiz” diyordu. Doğa oyununu oynadı, görevdeki ilk yılında kış çok geç geldi. Oran ile görüşmek, gelecek sezonla ilgili planlarını öğrenmek üzere İzmir’in yolunu tuttum.

10.12.2019Magazin
Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

6.12.2019Keyif
Taş, Kağıt, Makas sergisi 30 Kasıma kadar ziyaret edilebilecek

'Taş, Kağıt, Makas' sergisi 30 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek

Aynı oyun parkında oyun oynayan iki çocuğun hikayesinin anlatıldığı, en sevdikleri oyun olan taş kağıt makastan yola çıkılarak hazırlanan "Taş, Kağıt, Makas" sergisi 30 Kasım'a kadar görülebilecek.

19.11.2019Keyif
Resim eleştirmenleri

Resim eleştirmenleri

Edebiyatın popülerliğine, yaygınlığına karşılık resim ve müzik dallarının izleyicisi pek yoktur. Hele şimdi günlük gazetelerde resim eleştirmenlerine çok az yer veriliyor. Eskiden yalnız resim eleştirmenleri değil, diğer dalların eleştirmenleri de günlük gazetede kendilerine yer bulurlardı.

31.10.2019Kitap Sanat
Pazar linç yedim, pazartesi unuttular

Pazar linç yedim, pazartesi unuttular

1990’ların ortalarında bir gece vakti canlı yayınla hayatımıza daldı. Agresifti, sivri dilliydi. Eleştiriyor, yayına bağlananların yüzlerine telefon kapatıyor, bazen sinir bozuyor ama yine de çılgınlar gibi izleniyordu. Okan Bayülgen, “Gece Kuşu”yla başladığı fenomen gece yayınlarına “Televizyon Çocuğu”, “Zaga”, “Disko Kralı” gibi onlarca farklı isim ve formatla devam etti. Bir gün sözlerinden dolayı sosyal medyada linç edilince “Gelecek garantimdi” dediği birikimiyle iki yeni mekan açtı. Şimdilerde “Uykusuzlar Kulübü” ile ekranda olan Bayülgen’le İstanbul’daki mekanında buluştuk.

15.10.2019Magazin

Yazar Sonuçları

İngiliz mutasyonu süper bulaşıcı - ‘Uçurumun kıyısındayız’

İnsanlık tarihinde bazı olaylar vardır. Tarihin akışını değiştirir. ‘COVID-19 salgını’ da böyle bir şey sanırım. Bugüne kadar dünyada 3 milyon kişinin ölümüne yol açtı. Her geçen gün de daha çok can alıyor. Ülkemizde de vefat edenlerin sayısı 35 bini aştı. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz.

20.04.2021

Atlara fısıldayan kadın

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Tüm kadınların bu anlamlı günü kutlu olsun. Elbette bu önemli günde konuğumuz, kadın bir ressamımız olacak. İstanbul’da yaşayan ve çalışmalarını bu şehirdeki atölyesinde sürdüren, Ankara’daki sanatseverlerin de galerilerde ve müzayedelerle çıkan eserleriyle tanıdığı, son dönemin beğenilen kadın ressamlarından Nazan Pamuk’u ağırlıyoruz bu hafta.

8.03.2021

Mutluluğa yelken açan resimler

Kosova doğumlu Gültekin Serbest, 3 Mart Çarşamba günü Medya Sanat’ta (Üsküp Çaddesi/Çankaya) açılacak ve “Yelken açtım mutluluğa” adını verdiği sergisiyle, kendisi gibi izleyiciyi de mutluluğa yelken açmaya davet ediyor.

1.03.2021

Mavinin ressamı

Deniz, sandallar, deniz fenerleri, sahil boyunca kimi belirgin kimi soyutlanmış insan figürleri... Tuvale taşıdığı temalar nedeniyle maviyi çok tercih ediyor. Maviyi öylesine çok sevip kullanıyor ki, isminin ve soyadının ilk harfleriyle “ozblue-ozmavi” isimlendirdiği özel bir mavi rengi üretip, tescil ederek piyasaya sunmuş. Atölyesinin ismi de mavi.

14.12.2020

Pandemi dönemi sanatı müzesi neden olmasın?

Geçen hafta İstanbul Kültür Sanat Vakfı ‘Pandemi Sırasında Kültür-Sanatın Birleştirici Gücü ve Alanın İhtiyaçları’ başlıklı bir metin hazırlamış ve sektörün ihtiyaçlarına ilişkin çözüm önerileri sunmuştu.

6.05.2020

‘Vatandaşlık temel geliri’ nedir?

Vatandaşlık Temel Geliri Araştırma Geliştirme Kültür ve Yayma Derneği Başkanı Dr. Ali Mutlu Köylüoğlu, bu ilginç projeyi bize anlatırken ‘acil durum vatandaşlık temel gelirini mutlak ihtiyaç ve çözüm’ olarak tanımladı. Yaklaşık beş yıldır çalışmalar yürütüyorlar. Dünyada gittikçe büyük ilgi görüyor. Oluşumun gerekçesini Köylüoğlu şöyle anlatıyor:

15.04.2020

‘Alaçatı paraçatı’ yok artık

Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran, “Beldemizde sezonu uzatmak ilk hedefimiz” diyordu. Doğa oyununu oynadı, görevdeki ilk yılında kış çok geç geldi. Oran ile görüşmek, gelecek sezonla ilgili planlarını öğrenmek üzere İzmir’in yolunu tuttum.

11.12.2019