EKSTRA
MENÜ

Plastik Poşet

Plastik Poşet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Plastik Poşet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 684 Plastik Poşet haberi bulunmuştur.

Plastik Poşet Haberleri

Aliyev imzaladı Poşet ithalatı yasaklandı

Aliyev imzaladı! Poşet ithalatı yasaklandı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Çevre Koruması'na yönelik olarak Azerbaycan'a yapılacak olan plastik poşet ithalatı, üretimini ve satışını yasakladı.

2.01.2021Ekonomi
Plastik poşetten 1.8 milyon varil petrol tasarrufu

Plastik poşetten 1.8 milyon varil petrol tasarrufu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, 2020 yılında plastik poşet kullanımındaki azalma ile çevreye 8 bin 300 ton daha az sera gazı salınımı oldu. Bu uygulama ile 1.8 milyon varil petrol kullanımından da tasarruf edildi. Tasarrufun mali boyutu ise 1.8 milyar TL’ye ulaştı.

1.01.2021Ekonomi
Türkiye Çevre Ajansı kuruldu Poşetlerle ilgili önemli karar

Türkiye Çevre Ajansı kuruldu! Poşetlerle ilgili önemli karar

Ajans, depozito yönetim sistemini kurma, kurdurma, işletme veya işlettirme, ilgili tarafların depozito yönetim sistemine dahil olmasını sağlama ve bunların yükümlülüklerini belirleme ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen depozito bedeli, ücret ve teminatları alma ve iade etme faaliyetlerini yürütecek.

30.12.2020Ekonomi
Uzaktayken bitkilerinizi sulamanın 5 harika yolu

Uzaktayken bitkilerinizi sulamanın 5 harika yolu

Ev bitkilerinin evlerimizin mikroiklimi üzerinde inanılmaz etkileri olduğu bilinmektedir. Örneğin, daha fazla oksijen sağlarlar, daha temiz bir atmosfer yaratırlar ve havanın nemini dengelerler. Bitkiler bizden kalıcı bakıma ihtiyaç duyar ve aslında evde olmadığımızda bile bunu yapmamıza yardımcı olabilecek bazı yöntemler vardır. İşte bazıları…

Bakan Kurumdan çevreye ilişkin düzenlemeler içeren kanuna dair değerlendirme: Milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum

Bakan Kurum'dan çevreye ilişkin düzenlemeler içeren kanuna dair değerlendirme: Milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un "yaşanabilir çevre" vizyonuna büyük katkılar sunacağını belirterek, "Tüm bu yasal düzenlemelerde başta milletvekillerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." ifadesini kullandı.

24.12.2020Gündem
Türkiye Çevre Ajansının kurulmasına ilişkin yasa teklifi Meclisten geçti

Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulmasına ilişkin yasa teklifi Meclis'ten geçti

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

23.12.2020Gündem
Son dakika... Bakanlık açıkladı: Poşet ücreti...

Son dakika... Bakanlık açıkladı: Poşet ücreti...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca satış noktalarında plastik poşetlerden alınan ücretler yeni yılda da sabit 25 kuruş olarak kalacak. Açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için satış noktalarında ücretsiz verilen plastik poşetlere alternatif olarak kağıt/karton içerikli torbaların da sunulması zorunluluğu getirildi.

23.12.2020Ekonomi
İnisiyatif alın destek olacağız

İnisiyatif alın destek olacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, milyonlarca kişiyi ilgilendiren kentsel dönüşümde hiçbir engelin kalmadığını vurguladı. Belediyelerin harekete geçmesini isteyen Bakan Kurum, “Belediyelerimizin tespit, yıkım ve inşa konusunda önlerinde hiçbir engel yoktur. Tüm belediyelerimizi çok daha aktif olmaya davet ediyorum. Her türlü desteği vereceğimizin sözünü de veriyorum” diye konuştu.

14.12.2020Ekonomi
2022’den itibaren yasaklanacak

2022’den itibaren yasaklanacak

Almanya’da Ocak 2022 itibarıyla tek kullanımlık plastik poşetlerin yasaklanması kararlaştırıldı.

27.11.2020Avrupa
Son dakika... Almanyadan flaş karar 2022den itibaren yasak olacak

Son dakika... Almanya'dan flaş karar! 2022'den itibaren yasak olacak

Almanya'da tek kullanımlık plastik poşet kullanımı 2022'den itibaren yasaklanacak.

27.11.2020Dünya
Son dakika... Bakan Kurum: 110 bin konutun dönüşümünü başlattık

Son dakika... Bakan Kurum: 110 bin konutun dönüşümünü başlattık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Kentsel dönüşüm kapsamında yatırım bedeli 39 milyar lira olan 110 bin konutun dönüşümünü başlattık" dedi.

20.11.2020Ekonomi
Aksarayda jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Aksaray'da jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Aksaray'da jandarma ekipleri, Konya'dan kente uyuşturucu getirileceği bilgisi üzerine şüphe üzerine durdurduğu otomobilde yaptığı aramada bir miktar eroin ele geçirirken, 2 kişi gözaltına alındı.

24.10.2020Gündem
Çevrede dönüşüm zamanı

Çevrede dönüşüm zamanı

Türkiye, Meclis Başkanlığı’na sunulan 37 maddelik torba düzenlemeyle çevrecilikte yeni bir evreye geçmeye hazırlanıyor. AK Parti Gaziantep Milletvekili Sait Kirazoğlu ve diğer vekillerin teklifiyle pil, elektronik eşyalar, lastik ve akü de depozito kapsamına alınırken, atık motor yağının teslimi zorunlu hale getiriliyor. Elektrikli bisiklet ve scooter kullanıcı yaşı 15 olurken, bu araç sahiplerinin hak ve yükümlülükleri yasal çerçeveye kavuşturuluyor.

13.10.2020Ekonomi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, salgınla mücadelede doğayı korumanın önemini vurguladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, salgınla mücadelede doğayı korumanın önemini vurguladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde insan sağlığını korumanın yolunun, çevreyi, doğal alanları ve tabiat varlıklarını korumaktan geçtiğini söyledi.

30.09.2020Gündem
Dünya mirasını çöp yuvasına çevirdiler

Dünya mirasını çöp yuvasına çevirdiler

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesine bağlı Konarı köyünde yer alan kanyonda piknik yapan vatandaşlar, çöplerini geride bırakarak gitti. Vatandaşların bıraktığı çöpler nedeniyle kanyon çöplük alanına döndü.

5.08.2020Seyahat
Yeni Nesil Ambalaj Toptancısı: Ambalaj Store

Yeni Nesil Ambalaj Toptancısı: Ambalaj Store

Ambalaj Store, Türkiye'nin toptan ambalaj malzemesi satışı yapan ilk e-ticaret sitesi ve sektörde 2011 yılından bu yana hizmet vermeye devam eden bir e-ticaret firmasıdır.

29.07.2020Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hakkını söke söke alan bir ülke olarak devam edeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hakkını söke söke alan bir ülke olarak devam edeceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin ikinci yılında önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, ''Kimsenin hakkına göz dikmeyen ama kendi hakkını da söke söke alan bir ülke olarak hareket etmeye devam edeceğiz'' dedi. Libya'daki gelişmelerle ilgili de konuşan Erdoğan, ''Son zamanlardaki bazı gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kimse heveslenmesin ona da prim vermeyeceğiz'' ifadelerini kullandı. ''Biz ne sismik araştırma gemilerimizle, ne sondaj gemilerimizle birilerinin iznine tabi değiliz'' diyen Erdoğan, ''Biz uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa Doğu Akdeniz’de haklarımız neyse bu çerçeve içinde bu adımlarımızı attık. Bundan soran da bu adımlarımızı atmaya devam edeceğiz'' diye konuştu. Erdoğan konuşmasında ayrıca ''2019 yılında elektriğimizin yüzde 62'sini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan ürettik. Yani enerjide de artık Türkiye muhtaç olmaktan çıkmıştır ve çıkıyor'' sözlerine de yer verdi.

21.07.2020Gündem
Tek kullanımlık ürünlere talep zirve yaptı

Tek kullanımlık ürünlere talep zirve yaptı

KORONAVİRÜS salgınıyla mücadele kapsamında hijyenik, pratik ve ekonomik özellikleriyle tek kullanımlık plastik ürünler son aylarda tüketim rekoru kırdı. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Helil İnay Kınay, tek kullanımlık ürünlerin kullanımının ciddi çevresel sorunlara neden olabileceğini vurguladı.

30.05.2020Gündem
Koronavirüs sürecinde plastik poşet kullanımı arttı

Koronavirüs sürecinde plastik poşet kullanımı arttı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, “Koronavirüs pandemisi başladığından beri vatandaşların bez torba kullanımı azaldı. Vatandaşlarımız tek kullanımlık olması sebebiyle market poşetine yöneldiler. Türkiye genelinde poşet kullanımı bu süreçte yüzde 40-50 oranında arttı.” dedi.

23.05.2020Ekonomi
Can Bonomo: Sahnedeki manyaktan çok daha sakinim

Can Bonomo: Sahnedeki manyaktan çok daha sakinim

On parmağında on marifet: Şiir yazıyor, besteliyor, söylüyor, resim yapıyor, klip çekiyor; “Günün sonunda mesele, zamana güzel şeyler bırakmak” diyor. ‘Sahne hayvanı’ lakabının aksine gülmeyi güldürmeyi seven ve gayet sakin biri olduğunu anlatıyor. Can Bonomo’yla yeni şarkısı ‘Sen Bunları Duyma’ vesilesiyle konuştuk.

Poşette kafası kesilmiş köpek ölüsü bulundu

Poşette kafası kesilmiş köpek ölüsü bulundu

Edirne'nin Keşan ilçesinde, plastik poşet içinde kafası kesilmiş halde ölü yavru köpek bulundu.

24.03.2020Gündem
Bir yerde daha yasaklandı 1 Mart itibariyle yürürlükte...

Bir yerde daha yasaklandı! 1 Mart itibariyle yürürlükte...

New York'ta tek kullanımlık plastik poşetleri yasaklayan yeni eyalet yasası pazar günü yürürlüğe giriyor.

28.02.2020Ekonomi
GEKAP beyannamesi ne zaman verilir GEKAP beyannamesini kimler verecek

GEKAP beyannamesi ne zaman verilir? GEKAP beyannamesini kimler verecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi (GEKAP) olarak nitelendirilen plastik poşet, lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya, ilaç, plastik ambalaj, metal ambalaj, cam ambalaj, ahşap ambalaj geri kazanım katılım payı, ocak 2020 itibariyle tüm kalemlerde resmen başladı. Peki, GEKAP beyannamesi ne zaman verilir ve GEKAP beyannamesini kimler verecek? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

28.02.2020Ekonomi
Buz tutan yolda kayan işçi servisi devrildi

Buz tutan yolda kayan işçi servisi devrildi

Karabük’te işçi servisi buz tutan yolda kayarak devrildi. İçinde işçi bulunmayan servisin sürücüsü de kazayı yara almadan atlattı.

9.02.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu. Erdoğan, Selahattin Demirtaş'ın yazdığı tiyatro oyunu ile ilgili "Enteresan olan bir şey var; bir bakıyorsunuz ki ana muhalefetin başı ve heyeti, o parti ile birlikte bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro izliyorlar. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti geldiğinde bunlara da gereken dersi verecektir." ifadelerini kullandı. "Libya'daki meşru hükümetin ayakta kalması için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz." diyen Erdoğan, "Türkiye'nin güvenliğinin sınırları dışında başladığının bilinciyle siyasi, ticari, insanı, diplomatik ve askeri tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

16.01.2020Gündem
Son dakika... Poşet fiyatlarına ilişkin önemli açıklama

Son dakika... Poşet fiyatlarına ilişkin önemli açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, poşet fiyatlarının 2020'de 25 kuruştan satılmaya devam edeceğini açıkladı.

2.01.2020Ekonomi
Bit nasıl temizlenir Bit neden olur

Bit nasıl temizlenir? Bit neden olur?

Baş bölgesindeki saçlı derinin üstünde olan bit kişiye rahatsızlık verir, şiddetli kaşıntıya sebep olur. Bitler özellikle okul çağındaki çocuklarda daha sık görülür. Peki, bit neden olur, bit temizliği nasıl yapılır? İşte bit temizlemenin kolay yolları…

Geyiğin midesinden plastik poşet ve erkek iç çamaşırı dahil 7 kilo çöp çıktı

Geyiğin midesinden plastik poşet ve erkek iç çamaşırı dahil 7 kilo çöp çıktı

Tayland'ın kuzeyindeki Khun Sathan ulusal parkında ölen bir geyiğin midesinden erkek iç çamaşırı, plastik torbalar, hazır kahve poşetleri ve naylon sicim dahil toplam yedi kilo çöp çıktı.

27.11.2019Dünya
İngiltere’de siyah plastik kullanımı bitiyor

İngiltere’de "siyah plastik" kullanımı bitiyor

Tesco, Sainsburry’s, Waitrose ve Asda gibi süpermarketler aralık ayının sonundan itibaren uygulamaya başlayacak.

19.11.2019Ekonomi
Meclis’ten geçerse son 6 ayı...

Meclis’ten geçerse son 6 ayı...

Almanya’da Federal Hükümet plastik poşetlerin yasaklanması için adım attı. 2016 yılında Almanya genelinde plastik poşetler için ücret alınmaya başlanmıştı.

7.11.2019Avrupa
Ruanda tek kullanımlık plastik ürünleri yasakladı

Ruanda tek kullanımlık plastik ürünleri yasakladı

Yaklaşık 10 yıl önce plastik poşet kullanımını yasaklayarak Afrika’da çevreyi korumada öncü ülkelerden biri olan Ruanda, şimdi de tek kullanımlık plastik ürünlere yasak getirdi.

22.10.2019Dünya
Kılıçdaroğlu: Tehdit edilen Türkiye Cumhuriyeti

Kılıçdaroğlu: Tehdit edilen Türkiye Cumhuriyeti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik ciddi suçlamaları olduğunu belirterek, "Tehdit edilen Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Yöneticiler sesiz kalıyorsa bir sorun var demektir" dedi.

15.10.2019Gündem
Orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biriyiz

Orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biriyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York’ta gerçekleşen İklim Değişikliği Zirvesi’nde konuştu. Türkiye’nin hedeflerini ve mevcut adımlarını dünya liderlerine anlatan Erdoğan, “Türkiye iklim değişikliğiyle mücadele için evvela yerel düzeyde eyleme geçilmesi gerektiğinin farkındadır. Orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biriyiz” diye konuştu.

24.09.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan İklim Eylemi Zirvesinde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İklim Eylemi Zirvesi'nde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2023 itibarıyla yaklaşık 400 bin binada sıfır atık sistemine geçmiş olacağız." dedi.

23.09.2019Dünya
Plastik poşet kullanan markete 100 bin Euro ceza geliyor

Plastik poşet kullanan markete 100 bin Euro ceza geliyor

Almanya, plastik poşetlerin kullanımına 2020 yılının ikinci yarısından itibaren son vermek için yasa tasarısı hazırladı. Tasarıda plastik poşet kullanan marketlere 100 bin Euro’ya para cezası verilmesi de planlanıyor.

6.09.2019Avrupa
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Balıkçılarımızın hasretle beklediği Su Ürünleri Kanunu'ndaki değişikliği teknik düzeyde tamamladık. Meclisimizin açılmasıyla beraber milletvekillerimiz gerekli yasa teklifini parlamentomuza sunacaklardır." dedi.

31.08.2019Gündem
Zorunlu depozito dönemi başlayacak

Zorunlu depozito dönemi başlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar "Zorunlu depozito uygulaması 2021'de bu projeden sonra başlayacak. Bu sayede birçok çevre problemini çözmüş olacağız. Hedefimiz yıllık ortalama 40-50 milyar içecek ambalajını, piyasaya sürülen ambalajın yüzde 50'sini geri toplayabilmek" dedi.

28.08.2019Ekonomi
Manav poşetlerinin kullanımı yüzde 100ü aştı

Manav poşetlerinin kullanımı yüzde 100'ü aştı

Marketlerde poşetlerin ücretli hale getirilmesinin ardından ücretli poşet kullanımı yüzde 70 oranında azalırken, ücretsiz manav poşet kullanımı ise yüzde 100’ün üzerine çıktı.

26.08.2019Ekonomi
Almanya plastik poşetleri tamamen yasaklayacak

Almanya plastik poşetleri tamamen yasaklayacak

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze plastik poşetlerin tamamen yasaklanacağını açıkladı.

13.08.2019Dünya
Poşeti tamamen yasaklayacak tasarı yolda

Poşeti tamamen yasaklayacak tasarı yolda

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, ülke çapında plastik poşeti tamamen yasaklayacak bir yasa taslağı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

11.08.2019Avrupa
Bakan duyurdu Bugün başladı

Bakan duyurdu! Bugün başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bugün yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği ile artık tüm ülkemizde Sıfır Atık Projesi yaygınlaşmış hale gelecek. 2023 yılına geldiğimizde artık tüm illerimizde ilçelerimizde Sıfır Atık Projesi uygulanmış olacak ve bu anlamda da dünyaya örnek olacak bir adımı bugün itibarıyla atmış oluyoruz." dedi.

12.07.2019Ekonomi
Ücretsiz ders kitapları plastik poşetsiz dağıtılacak

Ücretsiz ders kitapları plastik poşetsiz dağıtılacak

MEB, ‘sıfır atık’ farkındalığını öğrencilere ücretsiz olarak sağlanan ders kitaplarının dağıtım süreçlerine de yansıtacak. Bu kapsamda 2019-2020 eğitim-öğretim yılında bakanlığa bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler için yaklaşık 147 milyon ücretsiz ders kitabının dağıtımında plastik poşetler kullanılmayacak.

8.07.2019Eğitim
Kişi başı poşet kullanımı 10 adete düştü

Kişi başı poşet kullanımı 10 adete düştü

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince, satış noktalarında plastik poşetlerin ücretlendirilmesi sonrası aylık kişi başı poşet kullanımı 35'ten 10'a geriledi.

6.07.2019Ekonomi
Bir ülke daha yasakladı Hem para hem de hapis cezası var

Bir ülke daha yasakladı! Hem para hem de hapis cezası var

Tek kullanımlık plastik poşet yasağı son olarak Yeni Zelanda'da yürürlüğe girdi. İşte poşete savaş açan ülkeler...

2.07.2019Ekonomi
Yeni Zelandada plastik poşet yasağı başladı

Yeni Zelanda'da plastik poşet yasağı başladı

Yeni Zelanda Çevre Bakanı Eugenie Sage, geçtiğimiz yıl yasalaşan "tek kullanımlık poşet yasağı"nın 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girmesiyle ilgili Çevre Bakanlığının resmi sayfasından açıklamada bulundu.

2.07.2019Dünya
Emine Erdoğandan G20 Liderler Zirvesinde Sıfır Atık mesajı

Emine Erdoğan'dan G20 Liderler Zirvesi'nde "Sıfır Atık" mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Doğanın korunması söz konusu olduğunda, ülkeler arasındaki sınırların kalkması ve ortak bir vicdanla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

29.06.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Gebelikte gizli tehlike: Mikroplastikler

Plastik ürünlerin ucuz, hafif, esnek, dayanıklı, pratik ve kullanışlı olması endüstriyel alanda kullanımının oldukça popüler olmasını sağlamıştır. Plastik materyalli ürünler hayatımızın her alanını çevrelerken özellikle son 60-70 yıl içerisinde üretimleri katlanarak artmaktadır. Öyle ki bazı bilim insanları yaşadığımız dönemi “plastik çağ” olarak dahi isimlendirmektedirler. Plastik ürünlerde gerek malzemenin direncini artırmak gerekse farklı ve istenilen özellikte ürün üretmek amacıyla birçok değişik kimyevi madde ve ağır metaller (bisfeno A, kurşun, bakır, kadimiyum vb.) gibi katkı maddelerinin kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra belki daha önemli olan mikroplastiklerin yapılarından dolayı yüzeylerinde çok değişik kalıcı organik kirleticileri emerek taşıyabilmeleridir.

31.12.2020

‘Restoranlar Evde’ ve hatırlattıkları

‘Restoranlar Evde’, geliri pandemiden zarar gören sektöre dağıtılmak için hazırlanmış bir kitap. 38 yazar ve 100 tarifin olduğu kitabın umut veren yanı, hatırlattığı kayıp yemeklerimiz ve bu konudaki ortak duyarlılığımız…

22.11.2020

Çöpümüzü kavanoza sığdırma zamanı

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde yaşanan doğal afetlerin çoğu iklim değişikliği ile bağlantılıydı. Bu konuda çalışmalar yürüten pek çok kurum ve kuruluş, son bir yıldır iklimle bağlantılı olarak yaşanan 100’ün üzerindeki felaketten yaklaşık 50 milyondan fazla insanın etkilendiğini bildirdi.

18.11.2020

Bildiklerinizi unutun! Hepimizin sebze sandığı meyveden oturtma yapıyoruz

Benim gibi tabiri caizse mutfağın tam ortasına doğmuş olanlar eminim ki kendilerini sıkça mutfakla ilgili tatlı atışmaların içinde buluyorlardır. Özellikle bir de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde büyüme fırsatı yakaladıysanız, orada ortak kültürden doğmuş şahane lezzetlerin kaynaklarını tartışmaktan asla vazgeçemezsiniz. 😊

17.04.2020