EKSTRA
MENÜ

Pitaya Meyvesi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 55 haberi bulunmuştur.

Pitaya Meyvesi Haberleri

Ejder Meyvesi Nelere İyi Geliyor, Nasıl Tüketilmeli Ejder Meyvesinin Faydaları

Ejder Meyvesi Nelere İyi Geliyor, Nasıl Tüketilmeli? Ejder Meyvesinin Faydaları

Ejder meyvesi diğer adıyla pitaya meyvesi protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleri, omega-3 ve omega-6 gibi çoklu yağ asitleri açısıdan oldukça zengin. Bu nedenle ona 'süper yiyecek'de deniyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Peki ejder meyvesi nelere iyi geliyor, nasıl tüketilmeli? İşte ejder meyvesinin faydaları...

Ejder Meyvesi Nasıl Yetişir Ejder Meyvesi Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Ejder Meyvesi Nasıl Yetişir? Ejder Meyvesi Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Türkiye'de iklimi sebebiyle çok sayıda sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Özellikle son yıllarda kökeni Asya ya da Amerika kıtası olan meyveler ve sebzeler ticari olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu meyvelerden biri de ejder meyvesidir. Peki, ejder meyvesi nasıl yetişir? Türkiye'de en çok ve en iyi şekilde nerelerde yetiştirilmektedir? İşte bu konu hakkında tüm merak edilenler.

18.02.2021Bitki Bakımı
Faydalarıyla şaşırtıyor Ancak pitaya meyvesi aşırı tüketilirse...

Faydalarıyla şaşırtıyor! Ancak pitaya meyvesi aşırı tüketilirse...

İçerdiği protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleri, omega-3 ve omega-6 gibi çoklu yağ asitleri bakımından zengin pitaya meyvesi ‘süper yiyecek’ olarak nitelendiriliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya, pandemi sürecinde özellikle bağışıklığı güçlendirmesi nedeniyle tüketimi artan bu meyvenin faydalarını anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

23.01.2021Sağlık
Uzmanlar ona ‘süper besin’ diyor… Bu renkli meyvenin faydalarına şaşıracaksınız

Uzmanlar ona ‘süper besin’ diyor… Bu renkli meyvenin faydalarına şaşıracaksınız

Anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika olan Pitaya meyvesi sağlığa olan faydası ve eğlenceli renkleriyle kendine hayran bırakıyor. Son yıllarda beslenme uzmanları tarafından ‘süper besin’ olarak adlandırılan Pitaya, yüksek C vitamini oranı ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, Pinen ile de solunum sistemini temizliyor.

21.01.2021Sağlık
Bağışıklığı güçlendiriyor, akciğerleri temizliyor... Fakat aşırı tüketilmemeli

Bağışıklığı güçlendiriyor, akciğerleri temizliyor... Fakat aşırı tüketilmemeli

İçerdiği protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleri, omega-3 ve omega-6 gibi çoklu yağ asitleri bakımından zengin pitaya meyvesi ‘süper yiyecek’ olarak nitelendiriliyor.

8.01.2021Sağlık
Pitaya Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Pitaya Meyvesinin Sağlığa Faydaları!

Protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminlerinin yanı sıra omega 3 ve omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan pitaya meyvesine olan talep koronavirüs döneminde daha da arttı. Pitayanın besin değeri bakımından çok zengin olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya, bu meyvenin ilginç faydalarını anlattı.

Ülkemizde yetiştirilen ve en çok tüketilen tropikal meyveler

Ülkemizde yetiştirilen ve en çok tüketilen tropikal meyveler

Sağlıklı beslenme açısından oldukça önemli olan tropikal meyveler, lezzetiyle de gönüllerimize taht kuruyor. Özellikle mineral, vitamin ve karbonhidrat açısından zengin olan bu meyveler, ılıman iklime sahip bol yağışlı bölgelerde yetişiyor. Ülkemizde daha çok muz, ananas, kivi gibi tropik meyveler tüketilirken, son dönemlerde avokado, mango ve kumkuatlar da popülerliğini artırmaya başladı. Her gün mutfağımızda daha fazla yer edinen, ülkemizde yetiştirilen tropikal meyvelere gelin yakından bakalım.

Silifkenin adı limondan sonra şimdi de pitaya ile anılıyor

Silifke'nin adı limondan sonra şimdi de pitaya ile anılıyor

Mersin’in Silifke ilçesinde yetiştirilen ve ejder meyvesi olarak bilinen tropikal pitaya meyvesi, Arap ülkelerinden yoğun talep görüyor.

Silifkede yetiştiriliyor Arap ülkelerinden yoğun talep var

Silifke'de yetiştiriliyor! Arap ülkelerinden yoğun talep var

MERSİN’in Silifke ilçesinde yetiştirilen ve ejder meyvesi olarak bilinen tropikal pitaya meyvesi, Arap ülkelerinden yoğun talep görüyor. Meyvenin kilosu 25 TL’den alıcı buluyor.

20.08.2020Ekonomi
Ejder meyvesine, üreticinin talebi artıyor

Ejder meyvesine, üreticinin talebi artıyor

Antalya’nın Alanya ilçesinde üretilen ejder meyvesi, üreticelerden de yoğun talep görüyor. Bir kişinin tek başına 4-5 dönüme bakabileceğini söyleyen Alanya Hal Komisyoncuları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hilmi Sevilgen, ejder meyvesinin bakımının çok kolay olduğunu ve talebin sürekli arttığını söyledi.

2.08.2020Ekonomi
Pitaya bahçesi servet kazandırıyor

Pitaya bahçesi servet kazandırıyor

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde son yıllarda artan pitaya bahçeleri sahiplerine servet kazandırıyor. Bakımı kolay, masraf yapmadan üretilebilen pitaya meyvesi, turfanda üretimin yerini almaya başladı. Tanesi 7 liradan satılan meyveye büyük rağbet görüyor.

18.12.2018Haber
Bir dönümlük serada yılda 50 bin lira kazandırıyor

Bir dönümlük serada yılda 50 bin lira kazandırıyor!

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde son yıllarda artan pitaya bahçeleri sahiplerine servet kazandırıyor. Bakımı kolay, masraf yapmadan üretilebilen pitaya meyvesi, turfanda üretimin yerini almaya başladı. Tanesi 7 liradan satılan meyveye büyük rağbet görüyor.

18.12.2018Ekonomi
Kış Aylarına Doğal Koruma: Pitaya Meyvesi

Kış Aylarına Doğal Koruma: Pitaya Meyvesi!

En bilinen adıyla Pitaya, içeriğindeki C vitaminin etkisiyle güçlü antioksidan bir özellik gösteriyor. İşte muhteşem faydaları...

20.10.2017İyi Yaşam
Sebzeyi bıraktı, pitaya üretecek

Sebzeyi bıraktı, pitaya üretecek

ANTALYA’nın Kumluca İlçesi’nde örtü altı turfanda sebze üretiminden beklediği kazancı elde edemeyen Bilal Bayram, pitaya meyvesi üretimine yöneldi.

23.09.2017Ekonomi
Ejder Meyvesi Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir Ejder Meyvesi Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Ejder Meyvesi Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir? Ejder Meyvesi Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Ülkemizde özellikle Akdeniz kıyılarında üretilen pembe kabuğunun rengi, içinin güzelliği ve lezzeti ile dikkat çeken ejder meyvesi, saksıda yetiştirilebilen bir meyvedir. Diğer adı pitaya olan ejder meyvesi, kaktüsgiller ailesinden geliyor. Ejder meyvesi fidanı nasıl ve ne zaman dikilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.04.2021Bitki Bakımı
Ejder Meyvesi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Ejder Meyvesi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Ejder Meyvesi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Ejder Meyvesi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Ejder Meyvesi (Pitaya) Orta ve Güney Amerika kökenli bir meyve olup günümüzde hem ülkemizde hem de Akdeniz ikliminin hakim olduğu yüksekliğin ise 200 rakım olduğu yerlerde üretiliyor. Ejder meyvesi ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.03.2021Bitki Bakımı
Gazipaşa’da üretilen passifloranın kilosu bahçede 75 lira

Gazipaşa’da üretilen passifloranın kilosu bahçede 75 lira

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yetiştirilen 'çarkıfelek', 'aşk meyvesi', 'gençlik iksiri' gibi isimlerle de anılan passiflora (passion fruit) hasadına başlandı. Üretici İsa Görgülüer’in bir yıl önce deneme amaçlı 500 metrekare açık alana ekimini yaptığı ve ilk meyvelerini aldığı passiflora, toptan kilosu 75 liradan alıcı buldu.

10.03.2021Ekonomi
Ejder Meyvesinin Şaşırtan Faydaları

Ejder Meyvesinin Şaşırtan Faydaları

Ejder meyvesi, özellikle son yıllarda popüler olan bir meyve. Ülkemizde de üretilmeye başlanan ejder meyvesi, harika görüntüsünün yanı sıra lezzeti ve faydaları ile de ilgi çekiyor. Yeni tanınan bu meyve hakkında pek çok soru bulunuyor; ejder meyvesi nereden alınır, nasıl tüketilir ve faydaları nelerdir? Bu soruların hepsini cevaplıyoruz.

Aydında üretti, tanesini 15 liraya satıyor

Aydın'da üretti, tanesini 15 liraya satıyor

Aydın İncirliova ilçesinde yaşayan Övünç Yorbik Uzak doğu seyahatinde tanıdığı ejder meyvesini (Pitaya) Aydın’da üretti. Tanesi 15 ile 25 TL arasında değişen fiyatlarda satılan ejder meyvesi, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Hobi amaçlı başladı Kilosunu 100 liradan satıyor

Hobi amaçlı başladı! Kilosunu 100 liradan satıyor

ANTALYA’nın Gazipaşa ilçesinde hobi amaçlı tropik meyve ve endemik bitkiler yetiştiren Ahmet Tural (64), 5 yıl önce diktiği 5 passiflora (çarkıfelek) ağacından ilk hasadını yaptı. Yaklaşık 10 kilo passiflora meyvesi toplayan Tural, kilosunu 100 liradan satmayı hedefliyor.

6.07.2020 Ekonomi
Bursalı çiftçi hem ejder meyvesi hem de fidesini üretiyor

Bursalı çiftçi hem ejder meyvesi hem de fidesini üretiyor

Kestel ilçesinde çiftçi Özhan Öztürk tarafından yaklaşık 15 ay önce kurulan serada fideleri de yetiştirilen ejder meyvesinde ilk ürünlerin hasadına başlandı.

24.11.2019Ekonomi
Ejder meyvesi Egeli üreticiye de umut oldu

Ejder meyvesi Egeli üreticiye de umut oldu

Akdeniz Bölgesi'nde üretimi yaygınlaşan ve "pitaya" adı verilen tropik meyveyi İzmir'de üretmeyi deneyen üretici Semih Elmas, talebe yetişebilmek için üretimini artırmayı hedefliyor.

13.11.2019Ekonomi
Ejder Meyvesinin Faydalarını Biliyor Musunuz

Ejder Meyvesinin Faydalarını Biliyor Musunuz?

Ejder meyvesi, ülkemizde yavaş yavaş tanınmaya başladı. Bu meyve, pek çok özelliği içinde barındırıyor. Görüntüsü oldukça sevimli tadı da bir hayli farklı olan ejder meyvesi hakkında bilmeniz gerekenler aşağıda.

Taylandda gemilerde çalışırken gördü Henüz dalındayken satılmaya başlıyor

Tayland'da gemilerde çalışırken gördü! Henüz dalındayken satılmaya başlıyor

AYDIN’da yaşayan Övünç Yorbik (48), Tayland’da gemilerde tayfa olarak çalışırken gördüğü ’Ejder meyvesi’ olarak bilinen pitaya adlı tropikal meyveyi yetiştirmek için bir arkadaşıyla sera kurdu. 15 ay sonra hasada başlayan iki arkadaş, büyüklüğüne göre tanesi 10 ile 25 liradan alıcı bulan ürün için talebe yetişemiyor.

9.10.2019Ekonomi
Emeği az, getirisi çok... Tanesi 20 TLye satılıyor

Emeği az, getirisi çok... Tanesi 20 TL'ye satılıyor!

MERSİN'in Erdemli ilçesinde ejder meyvesi olarak bilinen tropikal pitaya hasadına başlandı. Tanesi 20 TL’den alıcı bulan meyve, üreticisinin yüzünü güldürüyor.

26.09.2019Ekonomi
Tanesi 15 TL Yok satıyor...

Tanesi 15 TL! Yok satıyor...

Hem görünümüyle hem de tadıyla ilgi çeken ejder meyvesi, üretiminin büyük kısmının yapıldığı Mersin'de tanesi 15 liradan alıcı buluyor.

18.09.2019Ekonomi
Narenciye sektöründen 900 milyon dolar ihracat hedefi

Narenciye sektöründen 900 milyon dolar ihracat hedefi

Ege Bölgesi’nin geleneksel tarım ürünleri nar, mandalin, nektarin, şeftali ve ayva başta olmak üzere pitaya (ejder meyvesi), avokado ve muz gibi alternatif ürünlere yönelen narenciye sektörü, yeni sezon için 900 milyar dolar ihracat hedefi belirledi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) sektörel değerlendirme toplantılarına üreticilerin yoğun olduğu bölgelerde devam ediyor.

30.08.2019Ekonomi
Tanesi 35 lira Hasat başladı...

Tanesi 35 lira! Hasat başladı...

TÜRKİYE’nin tropikal meyve üssü olarak adlandırılan, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde mango hasadına başlandı. Bahçe sahibi Hatice Güven, geçen yıl 2 bin 350 mango hasadı yaptıkları bahçeden bu sene 5 bin meyve toplamayı hedeflediklerini söyledi.

16.08.2019Ekonomi
Afrika değil Gazipaşa

Afrika değil Gazipaşa

Asırlardır Türk kahvesi içiyoruz. Ancak bugüne kadar topraklarımızda -birkaç denemenin dışında- kahve çekirdeği yetiştirilmedi. Şimdi bir ilk gerçekleşiyor. Hayatının 50 yılını Almanya’da geçirmiş Yaşar Dağtekin 10 ağaçtan 30 kilo kahve çekirdeği üretti. Satışa başlayan üreticiyle bahçesinde buluştuk.

Gazipaşada mango ağacı sayısı 5 bini buldu

Gazipaşa'da mango ağacı sayısı 5 bini buldu

ANTALYA'nın Gazipaşa ilçesinde 7 yıl önce çekirdekten fide üretimiyle bölgedeki mango ağacı sayısı 5 bine yükseldi.

21.05.2019Gündem
Gazipaşa’dan çıkıyor, dünyaya ihraç ediliyor Bu yıl ilk kez...

Gazipaşa’dan çıkıyor, dünyaya ihraç ediliyor! Bu yıl ilk kez...

ANTALYA’nın Gazipaşa ilçesinde bu yıl ilk kez Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’ya avokado ihracatı yapılmaya başlandı. İlçede toplam 1700 dekar avokado bahçesinde yılda ortalama 850 ton rekolte elde ediliyor.

9.12.2018Ekonomi
Ejder Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir

Ejder Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ejder meyvesi, Dragon fruit, Pitaya olarak da bilinen bu tropikal meyve son zamanların en popüler meyvesi. Peki ejder meyvesi nedir, nelere iyi gelir?

Türkiyede ilk Tescil verildi...

Türkiye'de ilk! Tescil verildi...

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yetiştirilen ve halk arasında ejder meyvesi olarak bilinen Güney Amerika orijinli pitaya, Türkiye'nin tescillenen ilk tropikal meyvesi oldu.

25.11.2018Ekonomi
Mersinde kahve üretimi için bahçe

Mersin'de kahve üretimi için bahçe

Günlük hayatta birçok insanın vazgeçilmezleri arasında yer alan kahveyi Mersin'de yetiştirmeyi başaran Toroslar Belediyesi ekipleri, seri üretime geçmek amacıyla belediyenin 8 dönümlük arazisinde 2 bin fidanla kahve bahçesi oluşturdu.

26.10.2018Ekonomi
Ejder meyvesinin faydaları nelerdir

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir?

Ejder meyvesi nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Ejder meyveleri, içerdikleri vitaminler, minareller ve lifli yapısı nedeniyle birçok faydası sayılmaktadır. Peki, ejder meyvesi nedir? Nasıl yenilir?

3.10.2018Sağlık
Ejder meyvesi pitaya beklenenden daha karlı

Ejder meyvesi "pitaya" beklenenden daha karlı

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde, alternatif ürün olarak dikilen ve halk arasında 'Ejder meyvesi' olarak bilinen Pitaya'nın ilk denemesinde beklenenden fazla ürün elde edildiği belirtildi.

25.10.2016Haber

Yazar Sonuçları

100 yıllık albümümüzde gözüme çarpan birkaç şey

Dünden beri derin bir yakın tarih nostaljisi yaşıyorum.

24.10.2020

Okul gibi bir lokanta

Yemek araştırmacısı ve tam bir günümüz seyyahı Ömür Akkor’un 3 yıl önce konseptini kurup ortaklarıyla birlikte Bursa’da açtığı Zennup 1844, kısa sürede kentin en sevilen, iyi yemek için gidilen lokantası oldu.

1.08.2020

Akdeniz’in tropik meyveleri

Muz, avokado, mango, papaya, pitaya (ejder meyvesi), lychée (liçi), passiflora (çarkıfelek), guava, kivi ve daha adını bildiğimiz bilmediğimiz daha birçok tropik meyve...

2.05.2020