EKSTRA
MENÜ

Pisa

Pisa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pisa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.188 Pisa haberi bulunmuştur.

Pisa Haberleri

40 yıllık eğitimci Salih Yılmaz: Mahçup olmamak için çok çalıştım

40 yıllık eğitimci Salih Yılmaz: Mahçup olmamak için çok çalıştım

40 yıllık eğitimci Salih Yılmaz, bugüne kadar ortaklıklar yoluyla dershane, özel okul kuruluşlarını yaptı. Final ve Ekol dershaneleri , BJK Okulları’nda farklı kişilerle ortaklık yapan Yılmaz, Final Dershaneleri’ni kapattıktan sonra 1992 yılında açılan ve kurucusu olduğu Oğuzkaan Koleji’ne ağırlık verdi. Bu okulların sayısını 10’a çıkaran Salih Yılmaz, başarıyla üniversiteden mezun olduktan sonra öğrenci karşısına çıkmak için sabahlara kadar çalıştığını ve bu nedenle 4 dişinin düştüğünü söyleyerek, “Öğrenci karşısında mahcup olmamak için çok çalıştım, fakültenin en başarılı mezunuydum, 3,5 yılda bitirdim. Ama çocukların sorularına yanıt vermek için günlerce sabahlara kadar çalıştım, birçok yeni yayın aldım, oradaki soruları çözdüm. Yeni öğretmenlerin de böyle olması lazım” diyor.

19.08.2018Eğitim
Tehlikeli ve yersiz şaka

Tehlikeli ve yersiz şaka

Geçen hafta Türkiye’deki bazı gazeteler ve internet sitelerinde, Adana-Bodrum seferini yapan uçaktaki yolculardan birinin “Çantamda bomba var” diye bağırdığı ve bunun üzerine görevlilerin emniyet birimlerini devreye soktuğu haberi vardı.

8.08.2018Avrupa
Yeni bakanı bekleyen 10 önemli eğitim sorunu

Yeni bakanı bekleyen 10 önemli eğitim sorunu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un ne gibi yenilikler yapacağı şimdiden merak konusu. Prof. Dr. Selçuk’un projeleri henüz bilinmiyor ama yeni bakanı bekleyen önemli eğitim sorunları var. Liselere yerleştirme, üniversite sınavı, açık lise, eğitimde kalite; başlıca sorunlardan. Bakan Selçuk, geçen hafta ilk kez basın önüne geçtiğinde yol haritasıyla ilgili ufak da olsa ipuçları verdi. Örneğin, çok tepki çeken öğretmen performans sistemiyle ilgili, “İlan edilenin işlevsel olduğunu düşünmüyorum ve böyle bir şeyi bakanlık olarak uygulamayacağız” dedi.

23.07.2018Eğitim
Bu alışveriş matematik için

Bu alışveriş matematik için

Gerek Liselere Geçiş Sınavı (LGS) gerekse Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) öğrencileri en çok zorlayan test, matematik oldu.

20.07.2018Eğitim
Her 10 liseliden biri doktor olmak istiyor

Her 10 liseliden biri doktor olmak istiyor

OECD’nin PISA 2015 verilerine göre, 72 ülkede 15 yaş düzeyindeki her 10 öğrenciden biri doktor olmak istiyor. İkinci en çok istenen meslek öğretmenlikte oran yüzde 8; hukukta ise yüzde 4 civarında. Kararsızların oranı ise yüzde 15.

15.07.2018Eğitim
Sınav ‘yemlik soru’ ile başlamalı

Sınav ‘yemlik soru’ ile başlamalı

Bu yıl sınava giren adaylar için zor bir dönem oldu.

3.07.2018Eğitim
Lise için yükselen trend: Yurtdışı

Lise için yükselen trend: Yurtdışı

Yurtdışında eğitim denildiğinde çoğumuzun aklına yükseköğretim geliyor. Ancak aileler, çocuklarını lise hatta ilkokul işin bile başka ülkelere gönderebiliyor. Türkiye’de ailelere danışmanlık sağlayan kuruluşlar, son yıllarda ortaöğretim düzeyinde de yurtdışına ilginin arttığını belirtiyor. Peki, hangi ülkeler bu alanda ön plana çıkıyor? Başvuru için neler isteniyor? Sizin için Kanada, ABD, İngiltere ve İsviçre’yi araştırdık.

24.06.2018Eğitim
OECD başarılı öğretmenin peşinde

OECD başarılı öğretmenin peşinde

OECD, PISA 2015 verilerinden yola çıkarak, başarılı ülkelerin ‘öğretmen politikaları’nı inceledi. ‘Etkili Öğretmen Politikaları Raporu’na göre, bu ekonomilerde üç noktanın benzer olduğu tespit edildi: Mesleğe adım atmadan önce kapsamlı pratikler, öğretmenlere özel olarak oluşturulan kişisel gelişim fırsatları ve yapıcı güçlü değerlendirmeler.

18.06.2018Eğitim
ÖSYM’den önemli karar... Sınav verileri açıklanacak

ÖSYM’den önemli karar... Sınav verileri açıklanacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, başlatacakları yeni bir uygulama kapsamında, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü tezler ile kamu kurumlarındaki uzmanlık tezlerini desteklemek için verilerini paylaşacaklarını açıkladı. Özer, “Verilerimizi kullanmak isteyenler bize başvuru yapacak. Başvuruların bir takvimi olacak ve bir Danışma Kurulu tarafından değerlendirilecek. Başvuru takvimi, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak” dedi.

18.06.2018Eğitim
Büyüklere yaz tatili ödevleri

Büyüklere yaz tatili ödevleri

Nitelikli bir eğitimi, okul öncesinin de öncesine almamız gerekiyor. Bunun da tek yolu anne-baba eğitimidir. Gerçekten de bir insanı eğitmeye kendisinden başlamak çok geç. Özellikle de ülkemiz için. Anne-baba eğitimi çoğu zaman atladığımız en kritik aşama.

18.06.2018Eğitim
MEB Müsteşarı: LGS hep aynı şekilde olacak

MEB Müsteşarı: LGS hep aynı şekilde olacak

Liselere Geçiş Sınavı’ndaki (LGS) soruların zorluğunun ardından tartışmalar devam edip, bazı veliler bu konuda dava açmaya hazırlanırken, dün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Eğitim ve Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sınavla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Gelecek yıllarda da soruların aynı şekilde olacağını söyledi.

12.06.2018Eğitim
MEB Müsteşarı Tekin’den ‘zor LGS’ açıklaması: Sınavlar bu şekilde devam edecek

MEB Müsteşarı Tekin’den ‘zor LGS’ açıklaması: Sınavlar bu şekilde devam edecek

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, EBA üzerinden öğretmenlerin sorularını cevapladı. LGS’de soruların zor olduğuyla ilgili eleştirilere cevap veren Tekin, sınavların bu şekilde devam edeceğini söyledi. Tekin ayrıca, “Öğretmenlere zorunlu hizmet affı olacak mı?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Zorunlu hizmet affı yok. Biz o bölgelerdeki öğretmenlerimizin zorunlu hizmet sürelerini artırmak istiyoruz.”

11.06.2018Eğitim
Sorular benzer eleştirisi

Sorular benzer eleştirisi

LGS’de soruların sınav esnasında dışarı çıkarıldığı iddiası gündemdeyken, matematik sorularının Altın Nokta Yayınevi’ne ait sınava hazırlık kaynağı Nartest Yayınları’ndakilerle örtüştüğü öne sürüldü.

7.06.2018Eğitim
UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine alındı

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alındı

Binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasıyla açık hava müzesini andıran Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alındı. Pisa kulesinden daha fazla eğik Ulucami minaresi ve kalesi başta olmak üzere bir çok tarihi içerisinde barındıran Harput, için süreç geçen yıl şubat ayında başlatılmıştı.

7.06.2018Seyahat
LGS sorularında ilginç tesadüf

LGS sorularında 'ilginç' tesadüf

Liseye Geçiş Sınavı'nın matematik sorularının Altın Nokta Yayınevi’ne ait sınav hazırlık yayınları Nartest’teki sorularla benzerlik göstermesi tartışma yarattı

6.06.2018Gündem
Eğitim mitleri

Eğitim mitleri

PISA’nın patronu olarak bilinen OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher, ‘Dünya Sınıfları, 21’inci Yüzyıl Eğitim Sistemlerini Nasıl İnşa Edebiliriz’ adlı bir rapor hazırladı.

1.06.2018Eğitim
Ekonomiye üç eksenli yapılandırma

Ekonomiye üç eksenli yapılandırma

İYİ Parti ‘Milletle Sözleşme’ adını verdiği seçim beyannamesini bugün açıklayacak. 138 sayfa ve 404 maddeden oluşan beyannamede ekonomi politikalarından eğitime, TRT’nin özelleştirilmesinden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) kapatılmasına, YÖK’ün kaldırılmasından Passolig uygulamasına son verilmesine kadar birçok başlık yer alacak.

29.05.2018Gündem
Ödev tartışmaları

Ödev tartışmaları

Aile ile okul arasında kuşkusuz en önemli sorunlardan biri de ‘ev ödevleri’.

8.05.2018Eğitim
Dünyaca ünlü Fin matematikçi Maarit Rossi: Matematikte ezberi kenara bırakın

Dünyaca ünlü Fin matematikçi Maarit Rossi: Matematikte ezberi kenara bırakın

Fin matematikçi Maarit Rossi, matematik öğretiminde ezberin bir kenara bırakılması gerektiğini belirterek, “Öğrencilerin matematik sayesinde günlük hayat problemlerine çözüm üretmesi gerekiyor” dedi.

7.05.2018Eğitim
Mucizeler şehri: Pisa

Mucizeler şehri: Pisa

Herkesi ha düştü ha düşecek yapısıyla kendine çekmeyi başaran Pisa Kulesi’ni sizler için gezdik. Tabii ki gitmişken, herkesin yaptığını biz de yaptık. Eğik kuleyi düşmesin diye tutmuş gibi poz verdik. Fotoğraflarda görüldüğü kadar kolay olmadığını da söylemek gerek. İşte dünyanın dört bir yanından turist akınına uğrayan Pisa Kulesi hakkında bilmeniz gerekenler.

2.05.2018Seyahat
Singapur eğitimini dünyaya anlatan Duriye Aziz Türkiye’ye geliyor

Singapur eğitimini dünyaya anlatan Duriye Aziz Türkiye’ye geliyor

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından 28 Nisan’da İstanbul’da özel bir okulda düzenlenecek ‘Singapur Matematik Eğitimi’ seminerinin konuğu Duriya Aziz olacak. Aziz, özellikle Singapur modeli matematik eğitimi çalışmalarıyla tanınıyor.

18.04.2018Eğitim
Eskişehir’de PISA provası

Eskişehir’de PISA provası

Bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Araştırması (PISA) Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde (MTAL)  gerçekleştirildi.

18.04.2018Eğitim
Çok internet fene zarar

Çok internet 'fen'e zarar

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), PISA 2012 ve 2015’te elde ettiği, 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin internet kullanım verilerini karşılaştırdı.

17.04.2018Eğitim
Kadınlar Köln’de çalıştay düzenledi

Kadınlar Köln’de çalıştay düzenledi

Feminist Kadınlar İnisiyatifi, şiddete ve cinsel istismara uğrayan kadın ve çocuklar için Köln’de Günter Wallraf Taş Evi’nde ‘Kadın Çalıştayı’ düzenledi. Çalıştaya Almanya ve Fransa’dan kadın inisiyatifi temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’den Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ile Van Barosu’ndan Müjde Tozbey Erden de katıldı.

17.04.2018Avrupa
Ailelerin kara kutusu: Kitap ve kitaplıklar

Ailelerin kara kutusu: Kitap ve kitaplıklar

Kil tabletler zamanından, elektronik kitaba kadar insanoğluna can suyu oldu kitap. Hâlâ da oluyor. Üstelik bu vefalı dosta ulaşmak zor değil. Ancak günümüz gençleri ve çocukları tehlikeli sularda ‘dijital ortamlarda’ su yüzünde durabilmeyi bile öğrenmeden sörf yapmaya kalkışıyorlar. Bu çocuklar, çift diplomalı yüksek lisanslı bile olsalar eğitim yoksunu olarak tek kanatlı kuş gibidirler. Diplomayla edindiği tek kanatla uçamaz.

16.04.2018Eğitim
Aşk şehri Siğnağide sevgi dolu beş gün

Aşk şehri Siğnaği'de sevgi dolu beş gün

Gürcistan denince aklımıza öncelikle Tiflis ve ya Batum geliyor, aslında bu küçük ülkenin keşf edecek o kadar güzel şehirleri var ki. Siğnaği'den bahsedelim mesela. Adına aşk şehri deniyor. Aslında aşk adı pek yakışmış Siğnaği'ye. Bu minik, kasaba ruhlu şehir adeta aşk dolu, sevgi dolu. Sokaklarında cıvıl-cıvıl aşıklar dolanıyor. Yeni dünya evine girmiş çiftler ellerinde çiçekler, gülerek ilerliyor  sokaklarda. Kısa bir bilgiyi paylaşmadan edemeyeceğim. Siğnaği'de kıyılan nikah ve verilen nikah cüzdanı dünyanın dört bir yanında geçerli. Peki bizimle birlikte aşk dolu sokaklarda kaybolmaya ne dersiniz? O zaman kemerlerinizi sıkıca bağlayın çünkü büyük bir hızla Siğnaği'ye uçuyoruz.

13.04.2018Seyahat
Şarkılara konu olan Portofino

Şarkılara konu olan Portofino

İtalya’nın her köşesine âşık olmamak mümkün mü? Portofino’da bir gün, hiç uyanmak istemediğim harika bir rüya gibiydi. Peki, bir günde nereleri gezebilirsiniz, ne yer ne içersiniz? İşte size Portofino gezi rehberi…

12.04.2018Seyahat
Öğretmen mutluluğu ölçülecek

Öğretmen mutluluğu ölçülecek

Öğrencilerin okuma, matematik ve fen becerisini ölçtüğü PISA ile gündem yaratan OECD’nin merceğinde öğretmenler de var. Eğitimcilerin iş memnuniyetini ölçen TALIS için hazırlıklar başladı. ‘PISA Patronu’ Andreas Schleicher, Türkiye için özel bilgi notu olacağını söylüyor.

9.04.2018Eğitim
Milan Gattuso ile sözleşme yeniledi

Milan Gattuso ile sözleşme yeniledi

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) ekiplerinden Milan, teknik direktör Gennaro Gattuso'nun sözleşmesini 2021 yılına kadar uzattı.

5.04.2018Futbol
Liseye giriş sınavları için geri sayım başladı... Uzmanlardan adaylara: Son tekrarlara başlayın

Liseye giriş sınavları için geri sayım başladı... Uzmanlardan adaylara: Son tekrarlara başlayın

Ortaokul 8’inci sınıfta okuyan adaylar için geri sayım başladı. Akademik başarısı yüksek liselere girmek isteyenlerin sınavı MEB tarafından 2 Haziran’da yapılacak. Sınava yaklaşık iki ay kala öğrenciler, ‘Kalan sürede nasıl bir program uygulamalıyım?’, ‘LGS soruları nasıl olacak?’, ‘Sadece test çözmek yeterli mi?’ sorularının cevaplarını merak ediyor. Uzmanlar ise, “Son tekrarlara başlayın” uyarısında bulunuyor.

3.04.2018Eğitim
Ölçme değerlendirmede değişim zamanı

Ölçme değerlendirmede değişim zamanı

Birçok ülke bilimsel araştırma bulgularına dayanarak eğitim sistemlerini geliştirmek, sorunları çözmek, modeller geliştirerek yenilikçi eğitim anlayışlarını dünyaya yaymak istiyor. Ülkeler bu hedeflere ne derece ulaştığını anlayabilmek için bilimsel bir “ölçme ve değerlendirme” anlayışına ihtiyaç duyuyor.

2.04.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Yüksek yargı

Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Cirit’i elbette bir hukukçu olarak ilgiyle, saygıyla izliyorum

5.09.2018

TÜİK’in verileri üzerine bir eleştiri

OKUL Kütüphanecileri Derneği Başkanı-Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Aydın İleri, TÜİK’in kütüphane raporu üzerine düşüncelerini, yorumlarını, saptamalarını e-posta ile gönderdi.

15.08.2018

Eğitim niye başarısız?

HER sınav sonunda bir başarısızlık tablosu ortaya çıkıyor. İster üniversiteye girmek için yapılan YKS sınavları, ister liselere girmek için yapılan LGS, ister PISA olsun başarısız kalıyoruz.

31.07.2018

Suyunun suyunun suyu işte

“YENİ öğretmenler sınavdan çaktı...”

30.07.2018

Bu alışveriş matematik için

Gerek Liselere Geçiş Sınavı (LGS) gerekse Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) öğrencileri en çok zorlayan test, matematik oldu.

19.07.2018

Sınav ‘yemlik soru’ ile başlamalı

Bu yıl sınava giren adaylar için zor bir dönem oldu.

2.07.2018

MEB Müsteşarı: LGS hep aynı şekilde olacak

Liselere Geçiş Sınavı’ndaki (LGS) soruların zorluğunun ardından tartışmalar devam edip, bazı veliler bu konuda dava açmaya hazırlanırken, dün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Eğitim ve Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sınavla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Gelecek yıllarda da soruların aynı şekilde olacağını söyledi.

11.06.2018

Eğitim mitleri

PISA’nın patronu olarak bilinen OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher, ‘Dünya Sınıfları, 21’inci Yüzyıl Eğitim Sistemlerini Nasıl İnşa Edebiliriz’ adlı bir rapor hazırladı.

31.05.2018

Sınav kaygısı nasıl yenilir?

Haftaya ‘Liselere Geçiş Sınavı‘ yapılacak. Birçok öğrenci ve veli bu sınav için kaygılı. Acaba sınav kaygısı neden oluşuyor ve bu kaygı nasıl yenilir?

25.05.2018

Genç nüfusumuz hızla yaşlanıyor!

FARKINDA değiliz ama Türkiye hızla yaşlanıyor!

19.05.2018

Ödev tartışmaları

Aile ile okul arasında kuşkusuz en önemli sorunlardan biri de ‘ev ödevleri’.

7.05.2018

Mucizeler şehri: Pisa

Herkesi ha düştü ha düşecek yapısıyla kendine çekmeyi başaran Pisa Kulesi’ni sizler için gezdik. Tabii ki gitmişken, herkesin yaptığını biz de yaptık. Eğik kuleyi düşmesin diye tutmuş gibi poz verdik. Fotoğraflarda görüldüğü kadar kolay olmadığını da söylemek gerek. İşte dünyanın dört bir yanından turist akınına uğrayan Pisa Kulesi hakkında bilmeniz gerekenler.

30.04.2018

Eğitimi dert edelim...

NÜFUSUNUN yarısı gençlerden oluşan Türkiye’nin bu yüzyılda iddialı olması çocuklarını daha iyi eğitmekten geçiyor.

28.04.2018

Okula ait hissetmeyen çocuklar ve ödedikleri bedeller

SİZİ bir odaya alıp bir tane yapboz versem. Sonra da, “Hadi bakalım! Bu yapbozu tamamla” desem.

13.04.2018

Şarkılara konu olan Portofino

İtalya’nın her köşesine âşık olmamak mümkün mü? Portofino’da bir gün, hiç uyanmak istemediğim harika bir rüya gibiydi. Peki, bir günde nereleri gezebilirsiniz, ne yer ne içersiniz? İşte size Portofino gezi rehberi…

10.04.2018