EKSTRA
MENÜ

Pikan Cevizi

Pikan Cevizi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Pikan Cevizi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 46 Pikan Cevizi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Pikan Cevizi Haberleri

Kuru meyve trendi dünyada yükselişte

Kuru meyve trendi dünyada yükselişte

ULUSLARARASI Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), tarafından 25-27 Mayıs’ta gerçekleşen 2021 INC 3D Çevrimiçi Konferansı tamamlandı. Konferans, dünyanın 70’ten fazla ülkesinden kuru ve kabuklu meyve endüstrisindeki bin 300’den fazla sektör profesyonelini bir araya getirdi.

6.06.2021Ekonomi
Pikan Cevizinin Faydaları Nelerdir İşte Vitamin Zengini Pikan Cevizinin Sağlığa Yararları

Pikan Cevizinin Faydaları Nelerdir? İşte Vitamin Zengini Pikan Cevizinin Sağlığa Yararları

Kuru yemişler doğru miktarlarda tüketilirse sağlık için oldukça yararlı. Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz pikan cevizi de sağlık atıştırmalıklardan biri. Peki pikan cevizinin faydaları nelerdir? İşte vitamin zengini pikan cevizinin sağlığa yararları...

Pikan Cevizi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Pikan Cevizi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgİ

Pikan Cevizi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Pikan Cevizi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgİ

 Dünya genelinde farklı coğrafyalara ait birbirinden farklı ağaç türleri bulunuyor. Özellikle meyve ağaçları sağlığa pek çok faydası bulunan meyveler veriyor. Günümüzde en çok merak edilen ise genellikle pikan ceviz ağacı oluyor. Pikan cevizi ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

24.03.2021Bitki Bakımı
Pikan Cevizi Nasıl Yetişir Pikan Cevizi Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Pikan Cevizi Nasıl Yetişir? Pikan Cevizi Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Pikan cevizi sadece 14 ilde üretimi yapıldığı için oldukça yüksek fiyatlar ile satılmaktadır. Son zamanlar da adından sıklıkla bahsettiren pikan cevizi de dikkatleri çekmektedir. Aynı zamanda da çok fazla duyulmadığı için araştırılmaya başlanmıştır. Pikan cevizi nerede yetişir? Nasıl yetişir ve yetiştirilir? İşte, tüm detaylar.

16.02.2021Bitki Bakımı
Pikan cevizi tam bir vitamin zengini Günde bir avuç yerseniz…

Pikan cevizi tam bir vitamin zengini! Günde bir avuç yerseniz…

Hepimizin bildiği gibi kuruyemişler de doğru miktarda tüketildiğinde, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Son zamanlarda faydalarıyla sürekli adını duyuran pikan cevizi ise sağlıklı atıştırmalıklar listesinin başlarında yer alıyor.

30.12.2020Sağlık
Anavatanı Amerika kıtası ama artık Türkiyede de çok seviliyor

Anavatanı Amerika kıtası ama artık Türkiye'de de çok seviliyor

Antalya’da, Amerika kıtası menşeli bir tür olan ve Türkiye’ye ilk olarak 1953’te getirilen pikan cevizinde hasat dönemi başladı.

Amerikadan geldi, üretimi 2 bin tonu aştı

Amerika'dan geldi, üretimi 2 bin tonu aştı

Antalya'da, Amerika kıtası menşeli bir tür olan ve Türkiye'ye ilk olarak 1953'te getirilen pikan cevizinde hasat dönemi başladı.

29.11.2020Haber
Amerika’dan geldi, üretimi 2 bin tonu aştı

Amerika’dan geldi, üretimi 2 bin tonu aştı

ANTALYA’da, Amerika kıtası menşeli bir tür olan ve Türkiye’ye ilk olarak 1953’te getirilen pikan cevizinde hasat dönemi başladı. Klasik cevize göre farklı bir görünüm ve ince kabuğa sahip pikan cevizinin Türkiye’deki üretimi, 2 bin tonu aştı.

29.11.2020Ekonomi
Hem şekersiz hem çok leziz: Pikan cevizli güllaç

Hem şekersiz hem çok leziz: Pikan cevizli güllaç

Ramazan ayının en sevilen tatlısı olan güllacı şekersiz yapıyoruz! Gelin enfes ve bir o kadar da sağlıklı tarifimize...

13.05.2020Evdehayat
En Sağlıklı Atıştırmalıklardan: Pikan Cevizinin Muhteşem Faydaları

En Sağlıklı Atıştırmalıklardan: Pikan Cevizinin Muhteşem Faydaları

Son dönemlerin en meşhur besinlerinden biri pikan cevizi. Peki nedir bu pikan cevizi? Neye iyi gelir? Sağlığa faydaları nelerdir? İşte cevaplar...

Vitamin zengini pikan cevizi nelere faydalı

Vitamin zengini pikan cevizi nelere faydalı?

Yeterli ve dengeli beslenme olarak özetlenen sağlıklı beslenmeyi dönemsel bir diyet gibi düşünmek değil de yaşam biçimine çevirmek ömrü uzatıyor ve organları rahatlatıyor...

8.01.2020Sağlık
Muzlu Glütensiz Ekmek Tarifi

Muzlu Glütensiz Ekmek Tarifi

Banana bread, yani muzlu ekmek! İçi yumuşacık, hafif tatlı, pikan cevizi ve kabak çekirdeğiyle dolu glütensiz besleyici ekmek tarifi…

1.01.2020Hamur İşi
66 yıl önce Amerika’dan getirildi Kilosu 40 liraya satılıyor

66 yıl önce Amerika’dan getirildi! Kilosu 40 liraya satılıyor

AMERİKA kıtası menşeli bir tür olan ve Türkiye’ye ilk olarak 1953’te getirilen pikan cevizinde hasat dönemi başladı. Klasik cevize göre çok daha farklı bir görünüm ve ince kabuğa sahip pikan cevizinin Türkiye’deki üretimi yaklaşık 2 bin tona çıktı. Ürünün bu yılki fiyatı 25 ile 40 TL arasında değişiyor.

30.11.2019Ekonomi
Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Tüm aileye ve çevreye dağıtılan aşure zamanı geldi bile. Komşuların birbirinin kapısını çaldığı geleneksel tadımız aşurenin, turna yemişli (cranberry) ve pikan cevizli tarifini Sedef İybar paylaştı.

9.09.2019İyi Yaşam
Hafif Bayram Tatlısı: Pikan Cevizli Muhallebi

Hafif Bayram Tatlısı: Pikan Cevizli Muhallebi

Evlerde bayram telaşı başladı bile. Bayram temizliği, bayram ziyaretleri, bayram harçlıkları derken her evde bir bayram havası! Peki bayram tatlısız olur mu? Olmaz. Sedef İybar, yazın en sıcak günlerine denk gelen Kurban Bayramı için hazırladığı son derece hafif ve lezzetli pikan cevizli muhallebi tarifi verdi.

Pikan Cevizli Yeşil Salata Tarifi

Pikan Cevizli Yeşil Salata Tarifi

Uzun ve sıcak yaz günlerinde, vücudun kaybettiği vitamin ve minerali geri kazanmak için sağlıklı ve hafif yiyecekler tüketmenin önemi artıyor. d.ream Akademi Profesyonel Şefleri’nin hazırladığı, sofralarınıza sağlık katacak ‘Pikan Cevizli Yeşil Salata’ tarifi tam da bu günler için ideal.

Şekersiz Bir Tatlı: Pikan Cevizli Güllaç Tarifi

Şekersiz Bir Tatlı: Pikan Cevizli Güllaç Tarifi

Güllaç, Ramazan ayının en sevilen tatlısı olarak sofraları süslemeye devam ediyor. Peki bu tarifi şekersiz deneyerek oldukça sağlıklı bir hale getirmeyi düşündünüz mü? Sedef İybar, uzun saatler tutulan orucun ardından hafifliği ve lezzetiyle Ramazan sofralarının baştacı olan şekersiz ve pikan cevizli güllaç tarifini paylaştı.

Pikan Cevizinin 7 Muhteşem Faydası

Pikan Cevizinin 7 Muhteşem Faydası

Pikan cevizinin adını özellikle son dönemlerde sıkça duymaya başladık. Sağlıklı atıştırmalıklar listesinin başında yer alan pikan cevizinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Beyin Cerrahı Doçent Doktor Tufan Cansever, pikan cevizinin yararlarını anlattı. İşte pikan cevizinin 7 muhteşem faydası...

Kalpleri Eritir: Çikolatalı Fondant

Kalpleri Eritir: Çikolatalı Fondant

Akışkan çikolatası ve lezzetiyle en romantik tatlılardan birisi o! Kalpleri eriten bu çikolatalı fondant, sevgililer gününde yapılabilecek en doğru tarif olacaktır. Unutmayın, bu tatlı fırından çıkar çıkmaz yeniyor zamanlamayı iyi ayarlamanızı tavsiye ederiz!

5.02.2019Tatli
Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalı

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalı?

Soğuk kış günlerinde bünyeyi korumak her zamankinden daha zor. Peki güneş ışığının daha az görüldüğü bugünlerde kendimizi nasıl koruyacağız? Beyin Cerrahı Doçenti Dr.Tufan Cansever kışın bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Elmalı Pikan Cevizli Barlar

Elmalı Pikan Cevizli Barlar

Elma ve cevizin eşsiz uyumu bu tarifte birleşti. Üstelik bu sefer pikan ceviziyle lezzetini zirveye taşıdı. İşte sonbahara yakışacak pratik ve lezzetli elmalı pikan cevizli bar tarifi...

2.10.2018Tatli
Öğrenciler her gün bir avuç pikan cevizi tüketmeli

Öğrenciler her gün bir avuç pikan cevizi tüketmeli

Tüm okullarda ilk ders zili çaldı. Uzun yaz tatilinin yerini yeni öğretim yılı aldı. Uyku saatleri ve beslenme düzeni okul düzenine göre ayarlandı. Bu tatlı telaşın içinde sağlıklı atıştırmalıkları unutmamakta fayda var. Pikan cevizi gibi vitamin ve mineral deposu atıştırmalıklar öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişiminde olumlu rol oynuyor.

Pikan Cevizli Güvercin Pastası

Pikan Cevizli Güvercin Pastası

Size kendinizi özel ve değerli hissettiren sevgililerinize ellerinize yaptığınız bir tatlıdan güzel bir hediye olamaz.

İşte gelecek yıldaki  yeni siz için 50 maddelik İlham listesi

İşte gelecek yıldaki " yeni" siz için 50 maddelik" İlham" listesi

2017 kararlarınızın kaçını gerçekleştirdiniz? Bahse girerim bilmiyorsunuz. Hatta neye yazdığınızı, nereye koyduğunuzu bile unuttunuz. Çünkü istatistikler bunu aramızda sadece yüzde 8’imizin yapabildiğini söylüyor.

16.12.2017Hürriyet Pazar
Sağlıklı atıştırmalık: Pikan cevizi

Sağlıklı atıştırmalık: Pikan cevizi

Son yıllarda hayatımıza giren pikan cevizi de kısa sürede gönülleri fethetti, tatlılara olduğu kadar yemeklere de lezzet kattı. Peki faydalarını biliyor muyuz?

7.11.2017Ebeveyn
Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Tüm aileye ve çevreye dağıtılan aşure zamanı geldi bile. Komşuların birbirinin kapısını çaldığı geleneksel tadımız aşurenin, turna yemişli (cranberry) ve pikan cevizli tarifini Sedef İybar paylaştı.

Öğrencilere sağlıklı bir atıştırmalık: Pikan cevizi

Öğrencilere sağlıklı bir atıştırmalık: Pikan cevizi

Pikan cevizinin beyin gelişimine olumlu katkılarına değinen Doç. Dr. Tufan Cansever, bu mucizevi besinin faydalarını sıralıyor…

Yüksek mutfaklardan basit sırlar, kolay tavsiyeler

Yüksek mutfaklardan basit sırlar, kolay tavsiyeler

Tezgâhlar yıl boyunca beklediğiniz meyve ve sebzelerle doluyor. Ramazan mesaisi, yaz mevsimi derken mutfakta hareket asıl şimdi başlıyor. Üç ‘fine dining’ restoranın yüksek mutfağına sızdık. Personel yemeklerinin tadına baktık, tarifler kopardık. Başrolde mevsim malzemeleri, gastromiye yön veren ekiplerden yıkama, saklama ve pişirmeye dair basit fikirler aldık.

Pikan cevizinin faydaları

Pikan cevizinin faydaları

Antioksidan kaynağı olan bu gıda, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

6.08.2014Sağlık
Tabiat eczanesinden mucizeler

Tabiat eczanesinden mucizeler

Dışarıdan vitamin, mineral destekleri içmenize gerek yok. Ülkemizde yaygın şekilde tüketilen kuruyemişlerin hepsi adeta bir derde deva. İçlerinde bulunan kaliteli yağlar, özellikle Omega-3 beyin gelişiminde ve iyi kolesterolün yükselmesinde önemli bir yardımcı. Çocuklarda hem sert hem de alerji nedeni olduğundan 3 yaşından önce dikkatli tüketilmesi gerekse de hem yetişkinler hem de çocuklar için faydaları saymakla bitmiyor. Uzman diyetisyen Serkan Tutar, hem yerli hem dünya mutfağından kuru yemişlerin faydalarını anlattı.

17.12.2013Kelebek
Bu cevizin kilosu 150 lira

Bu cevizin kilosu 150 lira

Bayramiç ilçesinde bir çiftçi, kökeni Güney Amerika'nın Amazon bölgesi olan "pikan" cinsi cevizin fidesini üretmeye başladı.

5.12.2013Ekonomi
Alanya tropik meyve cenneti oldu

Alanya tropik meyve cenneti oldu

Türkiye'de ticari anlamda yetiştirilmeyen 36 farklı tropikal meyve ve sebze çeşidinin Alanya'da yetiştirilmesi için çalışmalar yapılıyor.

26.09.2013Ekonomi
Ceviz Suyu Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Ceviz Suyu Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ceviz, yağlı tohumlar arasında yer alan ve en zengin omega-3 kaynaklarından biri olan harika bir yemiştir. Sağlığa sayısız faydası olan cevizin suyu da son zamanlarda kendisi kadar rağbet görüyor. İnternette ceviz suyunun kilo verdirdiğine dair haberler yer alıyor. Peki ceviz suyu gerçekten kilo verdiriyor mu? Ceviz suyu diyeti doğru bir zayıflama yöntemi mi yoksa zararlı mı?

22.12.2020Diyet Rehberi

Yazar Sonuçları

Aldığınız besinlerle güçlenin

COVID-19’a karşı kendinizi savunmak için yapabileceğiniz çok şey var. Aldığınız besinlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye odaklanmak bunların en önemlilerinden... Günlük beslenmenize bu küçük eklemeleri yapmanızı öneririm.

6.12.2020

Akdeniz’in tropik meyveleri

Muz, avokado, mango, papaya, pitaya (ejder meyvesi), lychée (liçi), passiflora (çarkıfelek), guava, kivi ve daha adını bildiğimiz bilmediğimiz daha birçok tropik meyve...

2.05.2020

İyi malzemeleriyle beni etkileyen yerler

Kaliteli malzemeye ulaşmak dünyanın her yerinde zor. Ancak Kaliforniya, özellikle de Berkeley iyi malzeme için gereken tüm koşullara sahip: Uygun doğa, alım gücü ve eğitim düzeyi yüksek bir kesim...

9.02.2020

Doğada mücadele: Platinum Park Ve evde bir dizi: ‘Wild District’

Size İstanbul’a ilk yağmur damlası düştüğünde, en salaş kıyafeterinizi giyip gideceğiniz bir yer önereceğim: Ayazağa Platinum Park.

21.09.2019

Meral Okay’a rahmet dilemekten korkanlar

SENARİST ve oyuncu Meral Okay’ın cenazesi dün Bebek Camisi’nden kaldırılırken geride çok kişiyi ağlattı.

10.04.2012

2.5 milyar dolarlık çerez pazarına 300 milyon dolarlık ithalat damgası

LEBLEBİYLE rakının, peynir ve üzümle şarabın, tuzlu fıstıkla biranın, buzlu badem ve fındıkla viskinin içildiği Türkiye’de, Bertovetia ceviziyle malt viski, Pistachios’la da şampanya yudumlamak moda oldu. 2.5 milyar dolarlık pazar, ithal çerezlerle 300 milyon dolarlık yeni soluk kazandı. Amerika’nın Pekan cevizi, Hindistan’ın Kaju fıstığı pazarı hareketlendirdi.

16.02.2008

Yeni deseeem yeni değil!

Beyoğlu’nda bir kulüp açıldı: Opera. İsmi, dekorasyonu yepisyeni. Ama kendisi değil. Yeri, tarzı, 30 metrelik yüksek tavanıyla tarihi El Hamra Sineması... Daha önce Chanta Club, ondan da önce X Large’dı.

16.09.2016

Gazipaşa’da üretim var da tanıtım yok

TÜRKİYE’nin ‘tropikal’ bölgesi sayılan Gazipaşa’ya yaptığımız 24 saatlik gezi sonrası şunları gözlemledik:

“Müşteri yoksa pazar yok; pazar yoksa müşteri yok.”

22.10.2010