EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Pide

Pide ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pide haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.291 Pide haberi bulunmuştur.

Pide Haberleri

Ankarada ekmeğe yüzde 33.3 zam

Ankara'da ekmeğe yüzde 33.3 zam

Ankara'da ekmeğin fiyatına yüzde 33.3 zam yapıldı. Piyasada daha önce 200 gramı 200 bin liradan satılan ekmeğin gramajı 300'e yükseltilirken, fiyatı 400 bin lira oldu.

10.02.2003Ekonomi
Dostluğa giden yol bu sefer mideden geçti

Dostluğa giden yol bu sefer mideden geçti

Son günlerde Atina'daki bütün kitapçıların vitrinlerinde başköşeye bir kitap oturdu: Türkler ve Yunanlılar Aynı Masada. Yazarları iki yemek ustası, Türkiye'den Engin Akın ve Yunanistan'dan Mirsini Lamraki.

15.02.2003Gündem
Beşinci kuşak pastacı

Beşinci kuşak pastacı

Nathalie Stoyanof, 'Beyaz Fırın'da beşinci kuşağı temsil ediyor. Koç Üniversitesi'nde İşletme eğitimi alan Stoyanof, aile mesleğini devam ettiriyor. İş başına geldikten sonra 'Beyaz Fırın'ın ürün çeşidini artırmasının yanında, pek çok yarışmada da ödül almasını sağladı.

8.03.2003Gündem
Rol ve...

Rol ve...

Saddam'ın savaşacak nitelikteki askerleri sadece başkent Bağdat ve çevresinde konuşlanmış... Diğer bölgelerdeki askerlerin ise ne doğru düzgün askeri ekipmanları, ne giyecek bir üniforması, ne de boğazlarından geçecek öğünleri var.

10.03.2003Gündem
Türkiye’nin en iyi 10 köftecisi

Türkiye’nin en iyi 10 köftecisi

Köfte ve piyaz. Bu ikiliye kim hayır diyebilir? Peki köftenizi nasıl tercih edersiniz? Tekirdağ, Sultanahmet, Filibe, İnegöl? Ya da belki ıslama veya şiş köfte olarak! Evet, bildiniz bu hafta en iyiler listemizde köfteciler var.

14.03.2003Gündem
Cephedeki CNN TÜRK muhabirleri

Cephedeki CNN TÜRK muhabirleri

Irak Krizi'ni İstanbul dışında 17 farklı noktadan izleyen CNN Türk, savaşa hazır! Ama yanlış anlamayın, onların savaşa hazırlığı, sıcak çatışma başladığında bölgeden ‘‘güvenilir ve anında’’ habercilik yapmak için.

15.03.2003Gündem
Erguvan kenti Çatalca

Erguvan kenti Çatalca

İstanbul'un hem yanı başında hem de kentten çok farklı bir atmosfere sahip Çatalca. Ulaşımı kolay, gezi seçenekleri fazla. Sahilleri, kumsalları doyumsuz. Lokantalarında her damağa uygun yemekler var. Keyifli saatler için ideal.

21.03.2003Seyahat
Ege’nin mistik kasabası Birgi

Ege’nin mistik kasabası Birgi

Ödemiş'e 9 kilometre uzaklıktaki Birgi zamana direnen tarihi kasabalardan biri. Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri yaz aylarında ücretsiz olarak restorasyon projeleri hazırlıyorlar. Birgi gittikçe eski harabe görünümünden uzaklaşıyor.

27.03.2003Gündem
Eski İstanbul burada Küçük Ayasofya

Eski İstanbul burada Küçük Ayasofya

Sultanahmet'in görkemi yıllarca ezmiş komşu Küçükayasofya'yı. Balkonlarından Marmara'nın alabildiğine izlendiği ahşap evler, Küçükayasofya Camii, camiyi çevreleyen medreseler yakın zamana kadar kimsenin ilgisini çekmemiş.

17.04.2003Seyahat
En iyi lahmacun yapan lokantalar

En iyi lahmacun yapan lokantalar

İçine ister sumak koyun, ister limon sıkın, ister nar ekşisini deneyin. Bazen giriş yemeği, bazen ana yemek. Ama her haliyle damak tadımızın vazgeçilmezlerinden biri artık lahmacun. Lahmacun aynı zamanda Türk tipi fast food yiyeceğin de baş tacı.

17.04.2003Seyahat
Ankara’nın denizi Çakraz

Ankara’nın denizi Çakraz

Ankara'ya 320, İstanbul'a 435 kilometre uzaktaki Çakraz'ı sevmek biraz kedi sevgisi gibi bir duygu belki: ‘‘Kedi sevmek, kedinin, kendisini seven (kendisinin de sevdiği) kişi karşısındaki bağımsızlığını baştan kabul etmek demektir.’’ Kendini ‘mevsiminde sevdiren’ Çakraz, Ankara'dan dört saat uzaklıkta. Bu nedenle Ankara'nın denizi olarak da anılır.

1.05.2003Spor Arena
Yatgeber Sofrası ardından Spası

"Yatgeber Sofrası" ardından Spa'sı

Bir kadının Konya’yı gezmekle, Spa’da vakit geçirmek arasında bir tercih yapması gerektiğinde hangisini seçeceğini tahmin edersiniz. Ama ben üç gün içinde ikisine de bol bol vakit buldum. Bu sayede hepsini anlatabileceğim rahat rahat. Konya deyince aklımda kalanlarla başlayalım isterseniz. Etli ekmek, “Yatgeber Sofrası” ve Seda Sayan”ın terliği! (Şenay Ordu'nun Konya anılarını okuyorsunuz.)

7.05.2003Kelebek
En iyi 10 yol lokantası

En iyi 10 yol lokantası

Eskiden en büyük şikáyetlerden biri, turistlere rezil olacağız korkusuyla yollardaki duraklama tesislerinin (bunlara dinlenme tesisi demek zordu) pisliğiydi. Ama artık bir turizm ülkesi haline gelen Türkiye'de karayollarındaki bu tesisler tüm işletmecilerin imrendiği mekánlara dönüştü.

15.05.2003Seyahat
Pentagon’a klima satıyor Çinlilere dürüm döner yediriyor

Pentagon’a klima satıyor Çinlilere dürüm döner yediriyor

Teba Holding, 80'den fazla ülkeye ürün satarak, pişirici ev aletleri ihracatımızın yüzde 75'ini gerçekleştiriyor. Türkiye'nin ABD'deki ilk ve tek üretim merkezi, Teba'ya ait. NASA'ya, Amerikan Deniz ve Hava Kuvvetleri'ne, Pentagon'a, Moskova Parlamentosu'na klima santralı satmış.

24.05.2003Gündem
Mencilis mağarası

Mencilis mağarası

Dünya Tarih Mirası listesine giren Safranbolu'nun tarihi konaklarını, camilerini ve muhteşem doğal güzelliklerini bilmeyen kalmamıştır herhalde. Artık binlerce turistin ilgisini çekecek bir de mağarası oldu: Mencilis (Bulak) Mağarası.

29.05.2003Seyahat
Karadeniz’deki Akdeniz kenti Ereğli

Karadeniz’deki Akdeniz kenti Ereğli

Zonguldak'a bağlı, Karadeniz kıyısındaki bu güzel ilçe, Avrupa Birliği Akdeniz Ülkeleri Belediyeleri Örgütü'ne Türkiye'de üye olan ilk kent. Mavisiyle, yeşiliyle Akdeniz şehirlerinden farksız. Ereğli, adını mitolojik kahraman Herkül'den alıyor. Herkül, kahramanlıklarından en zorunu buradaki Cehennemağzı Mağaraları'nda gerçekleştirmiş.

19.06.2003Gündem
Sağlıklı bir yaşam için...

Sağlıklı bir yaşam için...

Sağlıklı bir kalp için sağlıklı beslenin. Kalbinizin dostu olan, düşük kolesterollü bir diyet uygulayın. Sağlıklı bir yaşam için aşağıdaki noktaları mutlaka göz önünde bulundurun:

Dönerciye standart geldi

Dönerciye standart geldi

Türk Standartları Enstitüsü, özgün Türk yemeklerinden biri olan dönerin ustasına da standart getirdi. Buna göre, dönerciler israfı önleyecek, hijyen kurallarına uyacak, her türlü garnitürleri bilecek ve hazırlayacak, ilk yardım kurallarını, kaza ve yaralanmalar ile ilgili hukuki kuralları bilecek. Dönerci ustaları sınava girecek.

15.07.2003Gündem
Annenizin mutfağı sizleri bekliyor..

Annenizin mutfağı sizleri bekliyor..

Unutulmuş yüzlerce Akdeniz yemeğini sofralara taşıyan Uluslararası Akdeniz Mutfakları Konservatuvarı'nın sloganı: Fast food'u bırakıp anne mutfağına dönmeliyiz.

Talibanı fırıncı yaptı

Taliban'ı fırıncı yaptı

Afganistan'da savaş sırasında Özbek General Raşit Dostum'un güçleri tarafından yakalanan 1047 Taliban askeri ve El Kaide örgütü militanı Şıbırgan Kenti'ndeki cezaevinde tutuluyor.

5.08.2003Dünya
VREEMD  yani Tuhaf

VREEMD ! yani Tuhaf !

Hollanda’da yaşayan bizimkiler, Hollandaca ve Türkçe yayımlanan bir mizah dergisi çıkardılar. Yeni değil, ta Nisan ayında. Adı Vreemd yani Garip, Tuhaf, Acaip gibi bir şey. Nasıl bir dergi? diye sordum. Benim yaşımdakilerin hepsinin yüreğini hoplatacak bir cevap geldi: Eski Gırgır gibi!..

12.08.2003Kelebek
Kızılırmakın ikiye böldüğü seramik merkezi Avanos

Kızılırmak'ın ikiye böldüğü seramik merkezi Avanos

Kızılırmak'ın kızıl sularıyla ikiye böldüğü Avanos, Nevşehir'in merkez ilçesi. Tarihi Tunç Devri'ne kadar dayanıyor. Avanos'un eski evleri, önceki medeniyetlerin barınma amacıyla kayalara oydukları mağaraların üstüne yapılmış.

22.08.2003Seyahat
Dereyle deniz arasındaki milli park: KASTRO

Dereyle deniz arasındaki milli park: KASTRO

Tekirdağ'ın Karadeniz'e açılan tek kıyısı olan Kastro dişbudak ağaçlarıyla süslü yemyeşil bir koy. Koruma altındaki bu milli parkta denize girebilir, Bahçeköy Deresi'nde deniz bisikletiyle gezebilir ya da muhteşem ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Buranın resmi adı Çamlı Koy, ancak halk Kastro demeyi sürdürüyor. Yöre halkı bu ismin bir zamanlar burada yaşayan orman köylüsü Rumlardan kaldığını söylüyor.

28.08.2003Seyahat
Türkiye’nin en iyi 10 kanatçısı

Türkiye’nin en iyi 10 kanatçısı

Kanadın seveni de çok sevmeyeni de. Ancak bir dönem özellikle evinde mangal yapmaya meraklı olanların gözdesi olan tavuk kanadı, giderek daha fazla restoranın mönüsüne ekleniyor. Hatta kanatçı adıyla açılan restoranların sayısı giderek artıyor.

28.08.2003Kelebek
Türkiye’nin en iyi 10 pidecisi

Türkiye’nin en iyi 10 pidecisi

Peynirlisi ve kıymalısı bilinir en çok. Aslında o kadar çok çeşidi var ki. Kavurmalısı, pastırmalısı, açık veya kapalısı, yumurtalı veya yumurtasızı... Hatta isterseniz enginarlısı bile var.

11.09.2003Spor Arena
Çalışanların çoğu döneri tercih ediyor

Çalışanların çoğu döneri tercih ediyor

Çoğunluğu memur bir grup çalışan üzerinde yapılan araştırmada, ''fast food'' türü gıda tüketenlerin yüzde 60.8'inin döneri tercih ettiği belirlendi.

11.10.2003Gündem
Döner büyük farkla önde

Döner büyük farkla önde!

Çoğunluğu memur bir grup çalışan üzerinde yapılan araştırmada, "fast food" türü gıda tüketenlerin yüzde 60.8'inin döneri tercih ettiği belirlendi.