EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Pekmez

Pekmez ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pekmez haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.860 Pekmez haberi bulunmuştur.

Pekmez Haberleri

SİZDEN GELENLER

SİZDEN GELENLER

Hep geç kalıyorum sizden gelenleri yayımlamakta. Okumuyorum zannetmeyin, MUHAKKAK okuyorum. Varsa cevap da veriyorum. Ama klavye sorunu belimi büküyor. Türkçe harflere çevirmek o kadar el tutuyor ki, hep sonraya bırakıyorum. Geç de olsa Osman Bey’in yüzümü kızartan fıkrasını, Yeliz’in ve Eda’nın yurt dışındaki tanıtımımızla ilgili şikayetlerini, Gülay’ın okul anılarını, Burcu’nun eğitimle ilgili dokunaklı hikayesini, Murat’ın Rusya’da işittiklerini ve nihayet Pınar’ın gönderdiği ‘Kanada Günlüğü’nü ancak bugün sizlerle paylaşabiliyorum...

26.05.2004Kelebek
Türkiye’nin en iyi 10 gözlemecisi

Türkiye’nin en iyi 10 gözlemecisi

Mantı Kayseri’nin, Künefe Hatay’ın, tantuni Mersin’in, etli ekmek Konya’nındır. Türkiye’nin neresinde yerseniz yiyin, ait oldukları ilin adıyla anılırlar. Bu hafta en iyilerini seçtiğimiz gözleme ise tüm Türkiye’nin geleneksel lezzetidir.

27.05.2004Kelebek
Türkiye’nin en iyi 10 gözlemecisi

Türkiye’nin en iyi 10 gözlemecisi

Mantı Kayseri’nin, Künefe Hatay’ın, tantuni Mersin’in, etli ekmek Konya’nındır. Bu hafta en iyilerini seçtiğimiz gözleme ise tüm Türkiye’nin geleneksel lezzetidir.

27.05.2004Kelebek
Gıdaklayan patates solungaçlı domates

Gıdaklayan patates solungaçlı domates

Genleriyle oynayarak istenilen özelliklerde ürün alma, kamuoyuna sunulduğu gibi bir ‘Yeşil Devrim’ mi, yoksa bilimadamlarının oynadığı tehlikeli bir tanrıcılık oyunu mu? Daha iyi bir hasat için patatese tavuk, domatese balık geni koymak açlığa çözüm olabilir mi yoksa Frankeştayn bitkiler mi yaratılıyor?

5.06.2004Kelebek
Gıdaklayan patates solungaçlı domates

Gıdaklayan patates solungaçlı domates

Genleriyle oynayarak istenilen özelliklerde ürün alma, kamuoyuna sunulduğu gibi bir ‘Yeşil Devrim’ mi, yoksa bilimadamlarının oynadığı tehlikeli bir tanrıcılık oyunu mu?

5.06.2004Kelebek
Ah yolculuk, seni gidi çetin ceviz karnıma giren ağrı gibisin

Ah yolculuk, seni gidi çetin ceviz karnıma giren ağrı gibisin!

Reyan Tuvi, bir yıldır sizler için Türkiye’nin hemen her yanını gezdi. Hürriyet Seyahat birinci yaşını kutlarken, bütün bu gezdiği yerler içinden bir ‘parlayan yıldızlar’ seçmesi yapmaya karar verdik. Bu nedenle Reyan Tuvi, bu kez de masa başında oturarak Türkiye’yi yeniden dolaştı ve sizler için en etkilendiği yerleri seçti.

27.06.2004Kelebek
Yaşlılıkta doğru beslenme

Yaşlılıkta doğru beslenme

Birleşmiş Milletler yaşlı insanlar için beş temel ilke benimsedi. Bağımsızlık, katılımcılık, bakım, kendine yetebilme ve huzur... Zamanı durduramasanız bile, bazı önlemlerle daha uzun süre iyi hissetmek mümkün.

7.07.2004Kelebek
Kansere karşı Japon diyeti

Kansere karşı Japon diyeti

Ses teli kanseri nedeniyle sesini kaybeden ve özel bir terapiyle Candan Osma, 8 yıldır Japonların ‘makrobiyotik beslenme’ formüllerini uyguluyor. Osma, Madonna, Richard Gere ve Gwyneth Palthrow gibi ünlülerin de bu yöntemi uyguladığına dikkat çekti.

31.07.2004Kelebek
Bakanlıktan kadınlara incelik uyarısı

Bakanlık'tan kadınlara "incelik" uyarısı

Sağlık Bakanlığı, menopoz dönemini sağlıklı geçirmek isteyen kadınlara önerilerde bulundu. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı bastırılıp dağıtılan önerilerde, menopozun doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu 48-55 yaş arası dönem olduğu belirtilirken, beslenme durumu, sosyo-ekonomik durum, aşırı alkol ve aşırı kahve içilmesinin menopozu etkileyen faktörler arasında yer aldığı kaydedildi.

4.08.2004Gündem
Akdağ: Et bulamayan yumurta yesin

Akdağ: Et bulamayan yumurta yesin

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, et, tavuk gibi pahalı besinleri almakta zorlanan vatandaşların yumurta veya kurubaklagiller gibi eşdeğer ama daha ucuz besinleri tüketmesini önerdi.

11.08.2004Kelebek
Bu sümbül ve nergis kokusunu başka hiçbir yerde bulamazsınız KARABURUN YARIMADASI

Bu sümbül ve nergis kokusunu başka hiçbir yerde bulamazsınız KARABURUN YARIMADASI

Denizden içeride, yamaçlara kurulu köylerde, çoğu terk edilmiş eski taş evler, yağhaneler ve camiler var. Yeniliman, Karadeniz’deki avlanma yasağı yüzünden, burada balığa çıkan teknelerle dolu. Seferihisar’a bağlı Gödence köyü, antik Teos kentinin şarap ve zeytinyağı bölgesiydi. Ayrıca, tiyatronun beşiğiydi ve MÖ 3. yüzyılda ilk kez, İonyalı Aktörler Birliği burada kurulmuştu.

22.08.2004Seyahat

Yazar Sonuçları

Türk tatlı sanatı

Adı Arapça’dan gelse de, helva bizim çok eski ulusal tatlılarımızın başında gelir.

2.06.2004

Çocuklar her şeyi hisseder

Geçen cumartesi günüydü. Arkadaş grubumuz içinde gerçekten üzücü bir dönem içindeydik. Mantığımıza sığmayan bir sağlık sorunu yaşıyorduk.

11.06.2004

Hemen kararan mantar

Mantarı çok severim de, hemen sararıp solmasına ve süratle kararmasına canım sıkılır. Ama bu konuda çok kıymetli bilgiler edinip, hemen sizinle paylaşmak istedim.

22.06.2004

Zirvede ziyafet

İda Dağı’nın zirvesinde bu kez efsanelerin peşinde koşmadım. Kurulan sofralarda bir avuç yemek severle birlikte, birbirinden lezzetli yemekler yedim. Bu hafta size bu eşsiz ziyafeti anlatacağım.

26.06.2004

Sivrisinek pekmezciyi tanırmış

Buğday Dergisi’nde yer alan bir habere göre, Biyo-Gökova Projesi kapsamında ve sivrisinekler ile mücadelenin doğal yöntemleri hakkında yayımlanan kitapçık, GökovaAkyaka’yı Sevenler Derneği tarafından ‘Siz Sivrisinek Üretiyor musunuz?’ başlıklı güzel bir broşüre dönüştürülmüş.

11.07.2004

Yemekte görgü kuralı

İşte size yüzyıllar öncesinde yazılmış bir çeşit görgü kuralları mesnevisi. "Evin, barkın, sofran ve tabakların temiz, yiyecek ve içeceklerin de seçkin olsun.

22.07.2004

Tarikat demokrasisi

Kimilerinin yere göğe sığdıramadıkları “halk” dünyanın her yerinde “halk”tır! Abartmanın, kutsallaştırmanın gereği yok.

22.07.2004

Hz. İsa’nın zor anı

Gazetelerde okudum: Mel Gibson’un yönetmenliğini yaptığı, benim doğru çevirisi ‘Tutku’ değil ‘İsa’nın Çilesi’ olması gerektiği kavgasını verdiğim filmde Hz.İsa’yı canlandıran James Caviezel bir haftalık Meksika turnesine çıkmış.

7.08.2004

Kışa Hazırlık - 4

Meyve biraz değişime uğruyor, ama reçel, marmelat, pekmez yaparak yazı kışa taşımak, yaz hazırlıklarından bir diğeri...

18.08.2004

Çiçek çiçek sofralar

Çocukken akasya ağaçlarına tırmanıp, ya da sarkan dallarına uzanıp çiçeklerinin ballarını yediniz mi hiç? Ya da hanımeli çiçeklerinin içindeki ballı özü emdiniz mi?

23.08.2004