EKSTRA
MENÜ

Paylaşmak

Paylaşmak haberleri sayfasında güncel ve son dakika Paylaşmak hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 20.583 Paylaşmak haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Paylaşmak Haberleri

Ünlü sanatçılar onun perdesinde hayat buluyor

Ünlü sanatçılar onun perdesinde hayat buluyor

Yüzyıllardır Karagöz ve Hacivat’a sahne olan gölge oyunu perdesi, artık Kadıköy, Bahariye Caddesi’nde Zeki Müren’den Fazıl Say’a, Cem Karaca’dan Neşet Ertaş’a sanat dünyasından misafirleri ağırlıyor. Gölge ustası Cemal Fatih Polat “İnsanlar önce Karagöz-Hacivat diye geliyor ama perdede enteresan bir şey görünce hoşlarına gidiyor ve paylaşmak istiyorlar” diyor.

24.10.2021Hürriyet Pazar
Kiracısından ‘kiralık ev’

Kiracısından ‘kiralık ev’

Kiralardaki fahiş artışa karşı vatandaş kendi formülünü buldu; paylaşım modeli. Kirasını karşılamakta zorlananlar, ‘acil ev arkadaşı aranıyor’, ‘paylaşımlı ev’, ‘aile yanında kiralık oda’ başlığında ilanlar vermeye başladı. Öğrencilerin yanı sıra öğretmen, avukat, özel sektör çalışanı gibi farklı birçok meslekten vatandaş kiraya ortak arıyor.

24.10.2021Ekonomi
Bu pazar Köln’de pedofili ve çocuk istismarı protestosu var

Bu pazar Köln’de pedofili ve çocuk istismarı protestosu var!

Almanya’nın Köln kentinde Hayat Sağlam ve Beyza Ardıç adlı iki Türk kadının öncülüğünde pedofili ve çocuk istismarcılarına karşı gösteri düzenlenecek.

22.10.2021Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Stratejik yatırımlar için elverişli şartlar sunuyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Stratejik yatırımlar için elverişli şartlar sunuyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bölgesel Finans Konferansı’na gönderdiği video mesajda, “İstanbul Finans Merkezi ile dünyadaki önemli merkezlerden biri olmanın peşindeyiz. Bu projenin İslami finans açısından da bir merkez olmasını arzu ediyoruz. KDV istisnası, vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi gibi imkânlar, özellikle stratejik yatırımlar için elverişli şartlar sunuyor” dedi.

22.10.2021Ekonomi
Avrasya Hizmet Ödüllerinde KKTC Cumhurbaşkanı Tatardan önemli mesajlar

Avrasya Hizmet Ödülleri'nde KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan önemli mesajlar

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye temasları çerçevesinde Ankara'da Avrasya Hizmet Ödülleri Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı. Tatar, "Kıbrıs’ta Maraş’ın açılmasının ekonomi ve turizm açısından KKTC’ye faydaları olacağını belirterek, "Maraş KKTC’nin bir itici gücü olarak orada duruyor" dedi.

21.10.2021Haber
Avrasya Hizmet Ödüllerinde KKTC Cumhurbaşkanı Tatardan önemli mesajlar: Maraş KKTCnin itici gücü

Avrasya Hizmet Ödülleri'nde KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan önemli mesajlar: Maraş KKTC'nin itici gücü

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye temasları çerçevesinde Ankara'da Avrasya Hizmet Ödülleri Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı. Tatar, "Kıbrıs’ta Maraş’ın açılmasının ekonomi ve turizm açısından KKTC’ye faydaları olacağını belirterek, "Maraş KKTC’nin bir itici gücü olarak orada duruyor" dedi.

21.10.2021Gündem
Kadınların kendini  bulduğu cesaret öyküleri

Kadınların kendini bulduğu cesaret öyküleri

‘Geçer Diyenler Sizde Nasıl Geçti’ adlı ilk öykü kitabıyla okurla buluşan Arzu Hiçyılmaz’ın kaleminden çıkan öyküler sıradan insanların sıradışı deneyimlerini sunuyor. Öykülerin ortaklaştığı yer ise kadınlar. Kız çocukları, yaşlı kadınlar, yalnız kadınlar, kendi dünyasında çırpınan kadınlar.

21.10.2021Kitap Sanat
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan 10 büyükelçi mesajı: Bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 büyükelçi mesajı: Bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Angola, Togo ve Nijerya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerle sohbet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 büyükelçinin Osman Kavala çağrısına ilişkin "Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz?" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile yaşanan F-35 krizi, Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayetler işlenebilir' sözleri ve erken seçim tartışmalarına ilişkin de soruları yanıtladı. Hayatını kaybeden SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar'ın uzun süredir rahatsızlığı olduğunu hatırlatan Erdoğan "Afrika’ya hareket etmemden bir gün önce hastaneye varıp kendisiyle helalleştim. Helalleştikten sonra da yola çıktık. Mekanı cennet olsun" dedi.

21.10.2021Gündem
Son dakika... Erdoğandan yatırımcılara çağrı: Stratejik yatırımlara elverişli şartlar sunuyoruz

Son dakika... Erdoğan'dan yatırımcılara çağrı: Stratejik yatırımlara elverişli şartlar sunuyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Bölgesel Finans Konferası'na video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın döneminde iş dünyasının yanında olduklarını ve kontak kapatma yoluna gitmediklerini söyledi. Erdoğan "İnşallah 2021'i yüzde 9'luk bir büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. İhracatta da bir rekora imza atarak yıllık bazda 212 milyar doları geride bıraktık. Ayrıca ülkemiz iş kurma ve iş yapma imkanları açısından uluslararası yatırımcılar için oldukça cazip bir mevzuata sahiptir. KDV istisnası, vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi gibi imkanlar özellikle stratejik yatırımlar için elverişli şartlar sunuyor" dedi.

21.10.2021Ekonomi
Usta tiyatrocu tek perdelik oyununun sahnede 30uncu yılını kutlamaya hazırlanıyor

Usta tiyatrocu tek perdelik oyununun sahnede 30'uncu yılını kutlamaya hazırlanıyor

Oyuncu Metin Belgin, Alman senaryo ve oyun yazarı Patrick Süskind'in kontrbasçı bir devlet memurunu anlattığı "Kontrabas" oyununu, 29 yıldır tiyatro izleyicisiyle buluşturuyor.

20.10.2021Keyif
OPPO Enco Free2 incelemesi

OPPO Enco Free2 incelemesi

Bu makalemizde Oppo’nun en yeni kablosuz kulaklık modeli olan Enco Free2’yi inceleyeceğiz, dikkatimizi çeken özellikleri sizlerle paylaşacağız. O halde hazırsak, başlayalım!

20.10.2021Teknoloji
Linet kimdir, nereli

Linet kimdir, nereli?

Linet kimdir sorusu, son günlerde magazin gündeminde yer almasının ardından araştırılmaya başlandı. Linet’in nereli olduğu ve yaş merak ediliyor. Türkiye'deki ilk albümü 1995 yılında yayınlanan Linet, Türkçe ve İbranice'nin yanı sıra Arapça ve İngilizce şarkılar da söylemektedir. İşte 5 Mart 1975 tarihinde dünyaya gelen ünlü ismin biyografisi

18.10.2021Hayat
Yerli ve milli uygulamalarla 500 binden fazla siber saldırı engellendi

Yerli ve milli uygulamalarla 500 binden fazla siber saldırı engellendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, alınan önlemler ve geliştirilen yerli ve milli uygulamalarla 1 Ekim itibarıyla bu yıl 60 bin 795 siber saldırının engellendiğini belirterek, "2017-1 Ekim 2021 döneminde engellenen siber saldırı ise 502 bin 386'ya ulaştı." ifadesini kullandı.

17.10.2021Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: İmam hatiplerin fetret dönemini biz bitirdik

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: İmam hatiplerin fetret dönemini biz bitirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeniden Açılışının 70. Yılında İmam Hatip Okulları ve Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Katsayı uygulamasını kaldırıp 4+4+4 uygulamasını başlatarak imam hatiplilerin fetret devrini biz sonlandırdık" dedi.

15.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu İhracatı Geliştirme A.Ş. kuruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! İhracatı Geliştirme A.Ş. kuruldu

Ticaret Bakanlığı'nın koordinesinde, ihracatçıların finansmana erişim ve kredi kefalet sorunlarının çözümüne katkı sağlamak amacıyla İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE) kuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen ay TİM 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada "Bugün burada artan ihracatımızın hızına uygun finansmanı sağlayacak yeni bir mekanizma kurmakta olduğumuzun müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum." ifadelerini kullanmıştı.

15.10.2021Ekonomi
Cuma mesajları resimli 2021: Yeni resimli sözler, kısa, anlamlı, yazılı Cuma mesajları için en güzel alternatifler

Cuma mesajları resimli 2021: Yeni resimli sözler, kısa, anlamlı, yazılı Cuma mesajları için en güzel alternatifler

Cuma mesajları resimli 2021 alternatifleri ile 15 Ekim 2021 Cuma gününe anlam katacak. Resimli cuma mesajları kısa ve uzun seçenekleri ile cuma gününün manevi değerini sevdikleri ile paylaşmak isteyenlerin gönderilerini taçlandırmaya başladı. SMS, Facebook ve Whatsapp'a özel anlamlı ve farklı cuma mesajlarını tercih edecek olan Müslümanlar sevdiklerine dilek ve dualarını iletecekler. Kardeşlik ve sevgi ikliminin dört bir yana yayıldığı bu anlamlı günde, "Hayırlı Cumalar" ve "Cumanız Mübarek Olsun" gibi cuma sözlerinden farklı alternatiflere yönelecek olanlar ise yeni cuma mesajlarına ilgi gösterecek. Yazılı, resimsiz ve resimli cuma mesajları yakınlarınızı sevindirmenin en iyi yolu olacak. İşte, 2021 yılının en güzel örneklerinden 15 Ekim'e özel cuma mesajları.

15.10.2021Gündem
Ladies Meme Sağlığı Golf Turnuvası 2021 Kemerde gerçekleştirildi

Ladies Meme Sağlığı Golf Turnuvası 2021 Kemer'de gerçekleştirildi

Fuska Su ana sponsorluğunda Milliyet Gazetesi iş birliğinde, kadınları meme sağlığı konusunda bilinçlendirme amacıyla düzenlenen Ladies Meme Sağlığı Golf Turnuvası 2021, Kemer Country Golf Kulübü’nde gerçekleşti.

14.10.2021Diğer
TÜGVAdan İBB ile yaşanan tahliye tartışmalarına ilişkin yeni açıklama

TÜGVA'dan İBB ile yaşanan tahliye tartışmalarına ilişkin yeni açıklama

Türkiye Gençlik Vakfınca (TÜGVA), Adalar İlçe Temsilciliğinin tahliye edilmek istenmesine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) öne sürdüğü iddiaların ve yayınlanan “sözde” belgelerin vakıfla alakası olmadığı belirtilerek, "Bize saldıran, hakkımızda yalan ve iftira içerikli paylaşımlar yapanlardan hukuk önünde hesap soracağız" açıklaması yapıldı.

12.10.2021Gündem
Yaprak Medine: En orantısızı anaçlık

Yaprak Medine: En orantısızı anaçlık

Yeni yol almaya başladığı oyunculukta, iki dizide de canlandırdığı karakterlerle dikkatleri çeken Yaprak Medine ile sağlık okuyup, üç yıl hemşirelik yaptıktan sonra iki gün içinde istifasını verip modelliğe akabinde de oyunculuğa geçiş hikayesini konuştuk. Ve daha neler neler…

12.10.2021Televizyon
Suriye mesajı: Artık tahammül kalmadı

Suriye mesajı: Artık tahammül kalmadı

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde güvenlik güçlerine yönelik saldırılar ile Türkiye topraklarına yönelik taciz atışlarıyla ilgili olarak önemli mesajlar verdi: “Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede gereken adımları atacağız. Artık tahammülümüz kalmadı.”

12.10.2021Gündem
3600 mesajı: Kuru kuruya söz vermeyiz

3600 mesajı: Kuru kuruya söz vermeyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3600 ek gösterge konusunda kuru kuruya söz vermeyeceklerini belirterek, “Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz” dedi. Beştepe’de Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi Kapanış ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin Açılış Töreni’nde konuşan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

12.10.2021Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan terörle mücadele mesajı: Artık tahammülümüz kalmadı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan terörle mücadele mesajı: Artık tahammülümüz kalmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kritik Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Suriye'deki saldırılarla ilgili olarak 'Artık tahammülümüz kalmadı' diyerek, "Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca iklim değişikliği ve göç konusunda yeni yapısal düzenlemeleri açıklayarak, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ismini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştiriyoruz ve bünyesinde İklim Değişikliği ve Koordinasyon birimi kuruyoruz. Bir diğer kurumsal reformu da göç konusunda yapıyoruz. İçişleri Bakanlığımıza bağlı Göç idaresini, Göç İdaresi Başkanlığına yükseltiyoruz" dedi.

11.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerle buluştu Gençlerle samimi olmamızdan rahatsızlık duyuyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerle buluştu! "Gençlerle samimi olmamızdan rahatsızlık duyuyorlar"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleşen Adana ziyareti sonrası 81 ilden üniversite kazanan öğrencilerle gerçekleştirdiği Gençlerle Buluşma Programı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm siyasi hayatı boyunca gençlerle çalıştığını belirterek, "Bazılarının bizim gençlerimizle samimi olmamızdan rahatsız duyduklarını anlıyorum. İstanbul'a Büyükşehir Belediye Başkanı iken de gençlerle birlikteydim, Başbakanlık görevini üstlendiğimden de arkadaşlarımın çoğu gençlerden oluşuyordu. Cumhurbaşkanı oldum, yine gençlerle birlikteyim. Eğer bir gün Külliye'ye yolunuz düşerse oradaki çalışanların gençlerden oluştuğunu görürsünüz. 8 torunum var. Aile dostlarımız vesilesiyle yine gençlerle beraberim" ifadelerini kullandı.

10.10.2021Gündem
Hüseyin Avni Danyal: Metin  karakteri  sayesinde “Yargı”dayım

Hüseyin Avni Danyal: Metin karakteri sayesinde “Yargı”dayım

Kanal D’nin pazar akşamları ekrana gelen “Yargı” dizisinin “Metin Amir"i son dönemin en dikkat çekici karakterlerinden biri. Usta oyuncu Hüseyin Avni Danyal, canlandırdığı karakterin diziyi kabul etmesinde büyük bir etken olduğunu söylüyor: “Metin karakteri güçlü açmazlara sahip, doğurgan biri. ‘Yargı’ya evet dememde genel olarak hikayenin ve Metin karakterinin rolü büyük.”

10.10.2021Televizyon
Engin Altan Düzyatan: ‘Şöhretin büyüsüne kapılıp kendimi Kaf Dağı’nda görmedim’

Engin Altan Düzyatan: ‘Şöhretin büyüsüne kapılıp kendimi Kaf Dağı’nda görmedim’

Onu 20 yıldır izliyoruz. Hep farklı rollerin adamı oldu. İşleri konuşuldu, çok izlendi; kadınlar ona bayıldı. Yaptığı seslendirmelerle, karizmatik sesini hafızamıza kazıdı. Şimdilerde içinde bulunduğu dönemi “Bambaşka bir varoluşa geçtiğim çok güzel yıllar” olarak anlatıyor. Engin Altan Düzyatan’la buluştuk; projelerini, evliliğini, çocuklarını ve hayatını konuştuk: “Sorgulamadığım hiçbir şey yok. Klasik ezberci bir yapıda değilim.”

10.10.2021Hürriyet Pazar
Boşanma haberleriyle gündeme gelen Ece Erkenden yeni hamle

Boşanma haberleriyle gündeme gelen Ece Erken'den yeni hamle!

4 ay önce evlendiği eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu ile fotoğraflarını silip soyadını değiştiren Ece Erken geri adım attı.

9.10.2021Magazin
Rüyada Para Çaldırmak Ne Anlama Gelir Rüyada Cepten Ve Cüzdandan Para Çaldırıp Ağlamak

Rüyada Para Çaldırmak Ne Anlama Gelir? Rüyada Cepten Ve Cüzdandan Para Çaldırıp Ağlamak

Gerçek yaşamda kötü bir durum olarak öne çıkan para çaldırmak, çoğu zaman rüyaları da girer. Tabii bunun belli bir anlamı vardır ve gelecek üzerine bazı manalar sunar. Peki, rüyada para çaldırmak ne anlama gelir? Rüyada cepten ve cüzdandan para çaldırıp ağlamak üzerine tüm detayları sizler için derledik.

8.10.2021Mahmure
Rüyada Ölüyü Diri Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Ölüyü Diri Gördükten Sonra Ağlamak Ve Onunla Konuşmak

Rüyada Ölüyü Diri Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Ölüyü Diri Gördükten Sonra Ağlamak Ve Onunla Konuşmak

Her ne kadar korkutucu bir durum olarak öne çıksa dahi, rüyada ölüyü diri görmek farklı anlamlar sunmaktadır. Bu anlamları öğrenebilmek için ise rüya alemlerinin yorumlarını okumak yeterlidir. Peki, rüyada ölüyü diri görmek ne anlama gelir? Rüyada ölüyü diri gördükten sonra ağlamak ve onunla konuşmak hakkında tüm detayları derledik.

8.10.2021Mahmure
Rüyada Öleceğini Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Kanser Olduğunu Ve Yarın Öleceğini Görmenin Anlamı

Rüyada Öleceğini Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Kanser Olduğunu Ve Yarın Öleceğini Görmenin Anlamı

Her rüyanın kendine has pek çok anlamı vardır. Rüyalar görülen riyanın içeriğine göre farklı anlamlar kazanabilir. Rüyalarda baden insanlar öleceğini görebilir ya da hissedebilir. Ölüm, insanların en belirsiz olarak düşündüğü ve düşünmekten bile çoğu zaman korktuğu bir durumdur. Rüyada öleceğini görmek ne anlama gelir tüm detayları ile derledik.

7.10.2021Mahmure
Akşenerden Davutoğluna ziyaret

Akşener'den Davutoğlu'na ziyaret

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret etti.

6.10.2021Gündem
Sosyal medyada paylaşırken dikkat Dolandırıcılık tuzağına düşmeyin... Bilgilerinizi ve paranızı böyle çalıyorlar

Sosyal medyada paylaşırken dikkat! Dolandırıcılık tuzağına düşmeyin... Bilgilerinizi ve paranızı böyle çalıyorlar

İnternet üzerinden işlenen bilişim suçlarından birisi de çevrimiçi flört dolandırıcılığı. Birçok insan özellikle pandemiyle birlikte internet üzerinden tanışarak arkadaşlık kursa da birçoğu hüsranla da sonuçlandı. Çünkü yeni nesil dolandırıcılıklar arasında en popüler hale gelen dijital flört dolandırıcılığı son zamanlarda hızla artıyor. Sosyal medyada flört dolandırıcılığı tuzağına düşmemek için dikkat etmeniz gerekenler...

6.10.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Onun alzheimer’ı sizi de tüketmesin

Eski ABD Başkanı Ronald Reagan, 10 yılı aşkın bir süre alzheimer hastalığıyla mücadele etti. Babasının ölümüne kadar bakımını üstlenen kızı Patti Davis’in, bu travmatik süreçte sağlıklı kalabilmek için hasta yakınlarına önerileri var...

24.10.2021

Tutkulu bir dönem başlıyor

Dolunay dönemini geride bırakarak daha sakin bir haftaya giriyoruz. Umarım geçen hafta etrafı kırıp dökmediniz, ilişkilerinize zarar vermediniz. Bu hafta o kadar kötü değil. Evinizle, ailenizle ilgilenin ve tartışmalardan kaçının.

24.10.2021

‘Asma Yaprağı’ kitap oluyor

Alaçatı’nın en bilinen resto-ranlarından Asma Yaprağı’nın öyküsü kitap olacak. Restoranın işletmecisi Ayşe Nur Mıhçı’nın kaleme alacağı kitap, görsellerden, tariflerden, hikayelerden oluşacak.

20.10.2021

Hadi Kemal Bey, sıra sende

Kılıçdaroğlu, siyasi cinayetler iddiasını ortaya attı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bunun üzerine soruşturma başlattı.

19.10.2021

Hava ve çevre kirliliği sperm kalitesini düşürüyor

Hava ve çevre kirliliğinin sonuçlarının sperm kalitesine yansıması mümkün mü? Peki ya çevreyi kirleten unsurların endokrin fonksiyonlarına etki etmesi? Bu yazımda hava ve çevre kirliliğinin sperm kalitesi üzerindeki düşürücü etkilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu kez hem keyifli hem de düşündürücü okumalar diliyorum.

18.10.2021

İmamoğlu, cumhurbaşkanı adaylığından vazgeçmiyor

“İki belediye başkanından cumhurbaşkanı adayı olmadıklarını beyan etmeleri istendi” diye söze başladı. “Önce Mansur Yavaş sonra Ekrem İmamoğlu beklenen açıklamayı yaptılar” diye ilave etti.

18.10.2021

Enfes Bir Rustik Tat: Taze İncirli Galette

Yaz mevsiminin gözde meyvelerinden incirler Ağustos ayıyla birlikte tezgahlarda bolca yerini aldı. Bize de tadına doyamadığımız incirleri taze taze yemenin yanı sıra hangi tariflerde kullanacağımızı düşünmek kaldı. Günümüzde çoğu meyveyi her mevsimde bulmak mümkün oluyorken incir konusunda aynı şansa sahip olamıyoruz ne yazık ki. İncir mevsiminin de sonlarına yaklaşırken tadına doyabilmek için sizinle enfes bir tarif paylaşmak istedim.

14.10.2021

Sayılar neden hep aynı

Her akşam açıklanan salgın rakamları neredeyse düz bir çizgi halinde seyrediyor.

14.10.2021

Altın Portakal iyi geldi

Yaratıcısı ve senaristi olduğu “Alef” dizisiyle dikkat çeken Emre Kayiş’in yazıp yönettiği ilk uzun metraj film olan “Anadolu Leoparı”nı Antalya’da izledim. Filmi sevdim çünkü “Anadolu Leoparı”, soyu tükenmekte olan yaşlı leoparın hüzünlü kaderinden hareketle, onunla yazgı birliği içinde olan insanların duygu dünyasını ortaya koyuyor. Uğur Polat müthiş bir oyuncu, hakiki bir yetenek. Onun yalnızlığına kapılmamak imkansız.

13.10.2021

Nasreddin Hoca fıkrası gerçek oldu

ÖĞRENCİ okurlarımızdan; Recep Özkan (Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) ve arkadaşı Kerem İnam’ı (Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) dikkatleri için çok tebrik ediyorum. E-postalarında özetimle şöyle diyorlar:

9.10.2021

Geçti Bor’un pazarı!

Batı, Batı’nın demokrasisi diye haykıranlara bir çift sözümüz var. Batı’da tek bir seçim kaybeden siyasi parti lideri istifa etmeyi görev bilir. Bizde ise on seçimi üst üste kaybeden siyasi parti lideri, koltuğuna daha büyük bir iştahla sarılır ve asla bırakmaz.

9.10.2021

Kediler mi daha akıllı köpekler mi

Böyle bir kıyaslama durumunda tabii ki oyumu, yaşamını kedilerle paylaşan bir insan olarak kedilerden yana kullanabilirim. Ama her cinse eşit mesafede durup kararı bilim insanlarına bırakmalıyız. Bilim de burada işin çetrefilli olduğunu söylüyor.

9.10.2021

Bu tiramisu bizi bulutlara çekecek!

Dünyanın açık ara en çok tercih edilen tatlısından konuşalım! Rahatlıkla, ‘İtalyan mutfağının en bilinen tatlısı’ da diyebiliriz. Kelime olarak ‘Beni yukarı çek’ anlamına gelir, kahveseverlerin gözbebeğidir... Damakta yarattığı vurucu etkisiyle İtalya sınırlarını aşarak 7 kıtaya yayılmış bambaşka bir lezzettir...

9.10.2021

‘Sen bir hiçsin’

Sevgili okuyucularım, bugün yine beni çok etkileyen gerçek bir yaşamöyküsünü daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Güneydoğu Anadolu kültürü içinde “Sen bir hiçsin” mesajıyla büyüyen Öznur’un hikâyesi bu.

9.10.2021

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında taktik savaşı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beklenmedik bir hamle yaptı. Boksta buna ters kroşe diyorlar.

8.10.2021

‘AK Parti’yle anayasa için masaya oturmayacağız’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir süredir il il Türkiye’yi dolaşıyor, sorunları dinliyor. Mersin’de nakliyecilerle buluşmasına bazı gazeteciler de davetliydi. Bölge büyükşehir belediye başkanlarının ve bazı milletvekillerinin de katıldığı o buluşma öncesinde ise gazetecilerle yemekli akşam sohbetinde bir araya geldi. Aklındaki cumhurbaşkanı adayının bir anlamda robot resmini çizdi. Millet İttifakı’nın seçimi kazanması durumunda sistem değişimine kadar nasıl çalışması gerektiğini anlattı. İki dikkat çeken açıklama yaptı. AK Parti ile anayasa masasına oturmayacaklarını söyledi. 2023 seçimlerine giderken iktidar partisi tarafından gerilimin tırmandırılma olasılığından ve “siyasi cinayetlerden” de endişesi olduğunu açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

8.10.2021

Duygu dönüşmeden beden iyileşmez

Kişisel Gelişim Uzmanı, eğitmen Bahar Su Dinçeller, kendi kişisel gelişim yolculuğunu anlattığı “Bahar’ın Kitabı” ile kariyerine yazar kimliğini de ekledi. Sohbetimizde her insanın mutlaka bilinçaltı temizliği yapması gerektiğine dikkat çeken Dinçeller, bedensel hastalıkların altında duygu hasarlarının yattığını anlatarak, “Fiziki bedende kan akarken, enerji bedende duygu akar. Hiçbir hastalık yoktur ki duygular hastalanmadan sadece bedende olsun! Bu nedenle önce negatif duygu, düşünce, dil ve davranış dörtlüsünü denetlemeyi öğrenmek ve dönüştürmek gerekiyor” dedi.

7.10.2021