EKSTRA
MENÜ

Paul Auster

Paul Auster haberleri sayfasında güncel ve son dakika Paul Auster hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 284 Paul Auster haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Paul Auster Haberleri

PEN Amerika’ya borcumu ödüyorum

PEN Amerika’ya borcumu ödüyorum

Orhan Pamuk, PEN Amerika’ya destek için başlatılan kampanyaya katılarak ‘Kar’ romanının Amerika’daki ilk baskısının içine iki desen çizerek bağışladı.

27.11.2014Keyif
Pamuk’un ‘Kar’ına 13 bin dolar

Pamuk’un ‘Kar’ına 13 bin dolar

ULUSLARARASI Yazarlar Birliği’nin (PEN) Amerika bölümüne gelir sağlamak için Christie’s müzayede evi tarafından önceki gün düzenlenen ve büyük kısmı Amerikalı yazar, şair ve sanatçılara ait olmak üzere imzalı, resimli, derkenarlı birinci baskı kitap müzayedesine 72 yapıt katıldı.

3.12.2014Keyif
Pamuk’un ‘Kar’ına 13 bin dolar

Pamuk’un ‘Kar’ına 13 bin dolar

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un ABD’de en çok sevilen romanı ‘Kar’ın Amerika’daki ilk baskısı Christie’s’in düzenlediği müzayedede 13 bin dolara alıcı buldu.

7.12.2014Keyif
Gündemdeki konulara Müjde Ar’dan yorumlar

Gündemdeki konulara Müjde Ar’dan yorumlar

- 16 YAŞINDAKİ ÇOCUK: Çocuk 16 yaşında ama pabuç kadar dili var. Annesi-babası bu çocuğu niye terbiye etmemiş, bilmiyorum. Ayrıca o çocuk içeri atılmamıştır. Soğuk diye içeri almışlardır. “Gel yavrum gel, üşürsün” demiştir devletimiz.

1.01.2015Gündem
Orhan Pamuk: Bizi terk eden bir babayla büyüdüm

Orhan Pamuk: Bizi terk eden bir babayla büyüdüm

Orhan Pamuk yeni romanı ‘Kırmızı Saçlı Kadın’da büyük efsanelerin, destanların kaderimizi nasıl etkilediğini yazmış. Binlerce yıldır yeryüzünde yaşamış tüm insanların suçluluk duyguları, korkuları nasıl oluyor da hayatımızı etkiliyor? İnsanlığın ortak bilinçaltı, aşklarımızdan ülkemizdeki siyasete kaderimizi nasıl belirliyor? Ve Doğu’yla Batı’yı ayıran ne? Pamuk son romanını ve akademisyenlerden günlük tartışma programlarına Türkiye’deki gelişmeleri nasıl gördüğünü anlattı.

30.01.2016Hayat
Paul Auster: PEN Amerika’ya  başkan oluyor

Paul Auster: PEN Amerika’ya başkan oluyor

Amerikalı ünlü yazar Paul Auster, Trump’ın başkan seçilmesi üzerine, bir sonraki dönemde PEN Amerika’nın yeni başkanı olacağını belirtti.

22.01.2017Dünya
Artık rahatlıkla ‘Hayatımın  kitabını yazdım’ diyebilirim

Artık rahatlıkla ‘Hayatımın kitabını yazdım’ diyebilirim

7 yıl aradan sonra yazdığı romanı ‘4 3 2 1’ sonrası yorgun ve endişeli. 70 yaşına bastığına, dünyada ifade özgürlüğünün tehlike altında olmasına ve Trump’ın başkan olduğuna inanmakta güçlük çekiyor. Artık daha çok ses çıkarmaya karar veren yazar Paul Auster ile Brooklyn’deki evinde buluştuk.

11.02.2017Keyif
Calvino’nun gözünden Amerika

Calvino’nun gözünden Amerika

Italo Calvino, öldükten 30 yıl sonra yayımlanan ‘Amerika’da Bir İyimser’ kitabında, 156 başlıkta ‘imge’sini bilip ‘gerçekliği’ ile yüzleştiği Amerika’yı anlatıyor. Bir taraftan kabuğundan çekirdeğine kadar soyduğu ülkeyi anlatırken diğer taraftan kendi hayatından altı aylık bir kesit sunuyor.

4.05.2017Kitap Sanat
Man Booker Roman Ödülü kısa listesi açıklandı

Man Booker Roman Ödülü kısa listesi açıklandı

2017 Man Booker Roman Ödülü kısa listesi açıklandı. Türkçeye de çevrilen ‘Lincoln in the Bardo’ (Arafta), 6 eserle birlikte finale kaldı.

14.09.2017Kitap Sanat
ABD’nin ‘47’liler’i

ABD’nin ‘47’liler’i

İsmi Nobel Edebiyat Ödülü kazanmaya en yakın adaylar arasında sayılan Paul Auster, Türkiye’de de sevilen bir yazar. Son romanı ‘4 3 2 1’ de ABD’de yayımlanmasından çok kısa bir süre sonra Türkçede. Usta yazar bu kez, Archie Ferguson adlı roman kahramanının ABD’nin siyasi ve kültürel tarihiyle iç içe geçen dört ayrı hayat hikâyesini anlatıyor.

12.10.2017Kitap Sanat
Man Booker Ödülü George Saundersın

Man Booker Ödülü George Saunders'ın

Dünyanın en önemli Edebiyat ödüllerinden Man Booker Ödülü’ne bu yıl, Türkçeye 'Arafta' adıyla çevrilen ilk romanı 'Lincoln in the Bardo' ile 58 yaşındaki ABD’li yazar George Saunders layık görüldü. Ödüle, Paul Auster, Ali Smith, Emily Fridlund, Mohsin Hamid ve Fiona Mozley’nin de aralarında olduğu önemli yazarlar aday gösterilmişti.

18.10.2017Kitap Sanat
Arafta ödül getirdi

'Araf'ta ödül getirdi

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri sayılan Man Booker Roman Ödülü’nü bu yıl ilk romanı ‘Arafta’ ile George Saunders kazandı. Saunders’ın Türkçede yayımlanmış altı kitabı daha bulunuyor.

18.10.2017Kitap Sanat
Hürriyet Pazar farkıyla 52 hafta

Hürriyet Pazar farkıyla 52 hafta

Hem Türkiye hem de dünya zorlu bir yılı geride bıraktı. Gazeteciliğin de zorlandığı bir dönemdi yaşadığımız. Ama Hürriyet Pazar olarak her şeye rağmen çağının, yaşadıklarının tanığı olmaya, üzerimize düşeni yerine getirmeye çalıştık… En zor zamanda Kuzey Kore’ye de girdik, taciz karşıtı kampanya da başlattık. Kırkpınar Meydanı’nda da güreştik; engelli, hatta evsiz vatandaşlarımız arasında yaşayarak katılımcı gazetecilik örnekleri de verdik. Çok iddialı bir projemiz de alanının önde gelen 100 uzmanına danışarak belirlediğimiz dev seçkilerdi. Sinemamızın, müziğimizin, mimarimizin, edebiyatımızın ‘En İyi 100’lerini belirledik. Geleneğimizi sürdürdük; söyleşiler ilk önce hep bizdeydi. Bu ülkenin efsaneleri sadece Hürriyet Pazar okurlarına konuşmayı seçti. Basının zor günlerinde ‘Cumhuriyet Davası’nı günbegün mahkemede izledik; özgürlüğüne kavuşanları, mağdurları sayfalarımızda konuk ettik. Yeni yılın ilk sayısında da, 2017’de yaptığımız öne çıkan işleri sizlerle paylaşalım istedik. 2018’de de aynı çizgimizi sürdüreceğiz. Bize olan güveninize sadık kalarak…

Engin Akyürek:Tuba da Beren de işinde iyi

Engin Akyürek:Tuba da Beren de işinde iyi

Şu sıralar Latin Amerika’da Engin Akyürek rüzgarı esiyor. Onun için “Maradona’dan daha popüler” diyorlar... Okuduğu kitaplar Arjantin’de bir anda en çok satanlar listesine giriyor. Kolombiya’dan Şili’ye hayranları bana bile ulaşıp Engin’i soruyorlar... Önümüzdeki hafta vizyona girecek “Çocuklar Sana Emanet” filmini fırsat bilip ben de gittim Engin’e bu durumu sordum. Dizilerden girdik, yazarlığından çıktık... Cansu Dere dedikodusunun nereden çıktığını tartışıp sevgilisi olup olmadığına uzandık.

17.03.2018Magazin
Kışın keyfine varmak için 18 uzmandan 50 öneri

Kışın keyfine varmak için 18 uzmandan 50 öneri

Havalar iyiden iyiye soğudu ve sabah karanlığa uyanmak da pek mutlu etmiyor. Hele bir de evden çıkasınız gelmiyorsa, listemiz tam size göre. Alanında uzman isimlere danıştık, kışınıza sıcaklık katacak öneriler aldık. Kedi evi yaparak patili dostlarımızın hayatını kurtarabilir, battaniye altına kıvrılıp Paul Auster’ın ‘Kış Günlüğü’ kitabını okuyabilirsiniz. Yanınıza bir fincan sıcak çikolata almayı da unutmayın...

16.12.2018Hürriyet Pazar
Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Nicedir merak ettiğiniz eserleri okumak, kitaplığınızda hep gözünüze çarpan ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları elinize almak, yeni yazarlar keşfetmek, yarım kalan klasikleri bitirmek için bundan daha iyi bir zaman olabilir mi? Jürimize danıştık, evde geçirdiğimiz zamanı daha anlamlı kılacak önerilerini sorduk. İster zamana direnen bir kitabın kapağını aralayın, ister çağdaş edebiyatın parlayan yıldızlarının izini sürün...

Hayalim 20nci yüzyıl İstanbul’unun ruhunu kucaklamak...

Hayalim 20'nci yüzyıl İstanbul’unun ruhunu kucaklamak...

İstanbul’un kendi halindeki semtlerinden kimi köhne kimi görkemli kareleri kitaplarına taşıyor Tolga Gümüşay. “İstanbul’un tüm zamanlarına karşı büyük bir merak ve tutku besliyorum. Galata’da tarihi bir apartmanda, sırtımı Kule’ye yaslayarak yazıyorum” diyen yazarla yeni romanı ‘İstanbul Maviyken’i konuştuk...

29.05.2020Kitap Sanat
En iyi 10 babalar günü hediyesi Bu yıl son dakikaya bırakmayın

En iyi 10 babalar günü hediyesi! Bu yıl son dakikaya bırakmayın

21 Haziran Pazar, Babalar Günü. Bu yıl son dakikaya kalmayın, özellikle de internet üzerinden sipariş verecekseniz kargo süresini mutlaka aklınızda bulundurun. Ne alacağınıza henüz karar vermediyseniz de önerilerimize göz atın.

Salgın devam ederken nasıl yaşayacağız

Salgın devam ederken nasıl yaşayacağız?

Kapsamlı bir derleme olan ‘Salgın: Tükeniş Çağında Dünyayı Yeniden Düşünmek’ COVID-19 pençesindeki hayatlarımızı yeniden inşa ederken bize zihin açıcı şeyler anlatıyor. Böyle dönemlerde gerçek uzmanların sesine kulak vermek hepimize iyi gelecek.

23.10.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Özrün efendisi

“Özür dilemek çok karmaşık bir iştir” der Paul Auster.

26.09.2014

Hikaye anlatıcısı

“GÜZEL anlatılmış bir hikayeyle, gerçek arasındaki fark nedir acaba?” (¹)

29.07.2016

Kuş Cenneti en iyi şekilde korunuyor

EGE Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı’nın İzmir Kuş Cenneti milli park ilan edilmediği için savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığını iletmiştim 2 Ocak’taki yazımda. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden bir açıklama geldi, iletiyorum:

5.01.2018

Sinema daha özgür, dizide 2 yıl aynı sakalla geziyorsun

Şu sıralar Latin Amerika’da Engin Akyürek rüzgarı esiyor. Onun için “Maradona’dan daha popüler” diyorlar... Okuduğu kitaplar Arjantin’de bir anda en çok satanlar listesine giriyor. Kolombiya’dan Şili’ye hayranları bana bile ulaşıp Engin’i soruyorlar... Önümüzdeki hafta vizyona girecek “Çocuklar Sana Emanet” filmini fırsat bilip ben de gittim Engin’e bu durumu sordum. Dizilerden girdik, yazarlığından çıktık... Cansu Dere dedikodusunun nereden çıktığını tartışıp sevgilisi olup olmadığına uzandık.

17.03.2018

Cümleten geçmiş olsun sahillerimize!

YAZ öyle yordu, öyle hırpaladaki sahil kasabalarını, bir tekme tokat dövmediği kaldı.

26.09.2018

Tezgahımda senin için neler var?

KARŞINIZDA görmekte olduğunuz bu bilgiç ve bilmiş Bilge ablanız bu hafta az-öz yazacak.

20.12.2018

Düzenin kenarındakiler

ABD’deki seçimlerin dünyayı etkileyeceğini ve olası bir iktidar değişiminin dünyayı etkileyeceğini söylüyor ve yazıyorduk...

11.11.2020

CHP için tarım her zaman çok önemli

GEÇENLERDE konu edinmiştim: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘İzmir Tarımı’ modelini açıkladı. CHP Milletvekili Atila Sertel de bu modeli AK Partili belediyelerin de uygulaması gerektiğini savundu. Benim de kafama bazı sorular takıldı: ‘CHP Genel Merkezi, İzmir Tarımı’nı benimsedi mi? Bu model bir parti politikası haline gelir mi? Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, herhangi bir yorumda bulundu mu?’

6.02.2021

Ayşe, Sibel ve Gülse tarihi mi değiştirdi

Ayşe’den kastım Ayşe Arman... Sibel Kekilli ve Gülse Birsel...

6.02.2021

Sözler-hevesler ve yeni bir yıl

Savurulup giden dumanla, uçup giden “an”ların, hayatın bir ilgisi var sanırım.

31.12.2013

Ruhun ve savrulup giden dumanın ağırlığı

SAVRULUP giden bir şeylerle ilgisi var, geride bıraktığımız yılların. Her yeni yılın da, “hayat”tan olmasa bile, “ömür”den eksilttiği şeyler var... Bazen bir “an”a sığan “hayat”lar, tüm ömre bedel geliyor çünkü. En azından hikayelerde...

29.12.2014