EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Paul Auster

Paul Auster ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Paul Auster haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 284 Paul Auster haberi bulunmuştur.

Paul Auster Haberleri

Başbakan, İl Başkanları Toplantısında konuştu

Başbakan, İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz, Avrupa'nın kimi ülkelerinde son yarım yüzyılda yaşanan bazı acı hadiseleri sineye çektik. Ancak bugün şunu herkes bilsin ki Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye, Avrupa'da sinsice yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobia karşısında susacak, tepkisiz kalacak, boynunu bükecek bir ülke değildir. Avrupalı dostlarımızı buradan samimiyetle uyarıyorum; Fransa'da ortaya çıkan tablo, Avrupa'daki sinsi tehlikenin ciddi bir tezahürüdür” dedi.

1.02.2012Gündem
Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz

'Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz'

Başbakan Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda son kitabı 'Kış Günlüğü' ilk olarak Türkiye'de yayınlanan Paul Auster'ın ''Demokrat yasaları olmayan ülkelere gitmiyorum'' sözlerine ''Gelsen ne olur gelmesen ne olur'' yanıtını verdi. Erdoğan, CHP liderinin Kılıçdaroğlu'nun 'din tüccarı' suçlamasına ise ''Benim ifademde dindarlar, dinsizler diye bir ifade yok. Dindar bir gençlik yetiştirme var'' sözleriyle karşılık verdi.

1.02.2012Gündem
Türk ve Çin hükümetlerini protesto ediyorum

Türk ve Çin hükümetlerini protesto ediyorum

Paul Auster’in son kitabı ‘Kış Günlüğü’ ABD'den bile önce ve ilk olarak Türkçe basılıp, Türkiye'de yayınlandı. Dünyaca ünlü yazarla kitabını konuşmak üzere Brooklyn’de buluştuk, Atatürk'ten Nazım Hikmet’e, Obama'dan Erdoğan'a geniş bir yelpazede söyleşirken Auster’in Türkiye’ye gelmeyi neden reddettiğini de öğrendik

29.01.2012Gündem
Avare

Avare

22.01.2012Seyahat
Avare

Avare

15.01.2012Kelebek
Avare

Avare

8.01.2012Seyahat
Kitap

Kitap

7.01.2012Kelebek
Dünya Kitap Ödülü Hakan Günday’ın

Dünya Kitap Ödülü Hakan Günday’ın

Dünya Kitap Dergisi’nin geleneksel Dünya Kitap Ödülleri’nin 2011 yılı sonuçları açıklandı.

15.11.2011Gündem
Hayatım filmlerimden daha güzel oldu

Hayatım filmlerimden daha güzel oldu

Bu hafta vizyona giren ‘Görünmeyen’, Ali Özgentürk’ün 1971’de yazdığı ilk film hikâyesi aslında. Son 30 yıl içinde senaryosu üzerinde tam 17 kez oynanmış. Gürgen Öz, Udo Kier, Ahmet Mekin, Hakan Eratik ve Sezen Aray, Halil Ergün, Muhammed Uzuner ve Kubat’ın rol aldığı film, günümüzde yaşanan bir aşk hikâyesi üzerinden, Macar sanatçı Bela Bartok’un 1936 yılında Anadolu dağlarında çıktığı Türk halk müziği örnekleri toplama serüvenini anlatıyor... Özgentürk’le hem filmi hem de Burçak Evren editörlüğünde hazırlanan ‘Ali Özgentürk’ kitabını konuştuk.

10.11.2011Kelebek
Doer partisi

Doer partisi

Türkiye’nin gelecek vaat edenleri Wanna’da buluşuyor

30.09.2011Kelebek
Avare

Avare

31.07.2011Kelebek
Daha insanlık ölmemiş ama bir an önce ölsün

Daha insanlık ölmemiş ama bir an önce ölsün

İnsan ırkının kökünün kurumasını savunan bir akım var: Voluntary Human Extinction Movement - İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi (VHEMT). Gönüllü olarak üremezsek dünyanın insansız çok daha güzel bir yer olacağını savunuyorlar. Doğurmama kampanyaları düzenliyorlar. Sloganları, ‘Mümkün olduğunca uzun yaşa ve tüken’. Hayır, şaka yapmıyorlar gayet ciddiler!

14.05.2011Kelebek
Avare

Avare

27.03.2011Kelebek
Avare

Avare

20.03.2011Kelebek
Nazan hemşire iki kez ağlattı

Nazan hemşire iki kez ağlattı

ESKİŞEHİR’de önceki akşam Ahmet Harman (50) yönetimindeki otomobil, çevre yolundan karşıya geçmek isteyen hemşire Nazan Biçici’ye (20) çarptı.

28.12.2010Gündem
Nazan hemşire kaza kurbanı

Nazan hemşire kaza kurbanı

Eskişehir'de, yolun karşısına geçmeye çalışırken bir otomobilin çarptığı 20 yaşındaki genç hemşire, hayatını kaybetti.

28.12.2010Gündem
Candan herkese yılbaşı hediyesi

Can'dan herkese yılbaşı hediyesi

Can Yayınları, yılbaşı dönemi için güzel bir kampanya başlattı.

25.12.2010Kelebek
Katille empati kurarım ama mesafemi korurum

Katille empati kurarım ama mesafemi korurum

Jean-Christophe Grange’yi Ortaköy Four Seasons Otel’de heyecanla bekliyorum. Uçağı rötarlı. Nihayet geliyor, odasına dahi çıkmadan röportaja başlıyor. Ne de olsa eski gazeteci ve bir Fransız erkeği! Sekiz romanını da okumuştum. Kitapları gibi röportaj da bir solukta bitti ne yazık ki. Grange, Doğan Kitap’ın davetlisi olarak iki günlüğüne İstanbul’a gelmişti. Cuma günü Fransız Kültür Merkezi’nde edebiyat söyleşisi, cumartesi günü de Beylikdüzü TÜYAP Kitap Fuarı’nda hayranlarıyla buluşup kitaplarını imzalayacaktı

6.11.2010Kelebek
En iyi 10 plaj kitabı

En iyi 10 plaj kitabı

Plajda kimi kumlara uzanır saatlerce güneşlenir, kimi de sudan kafasını çıkarıp kurumaya fırsat bulamaz. Bazıları da bir şezlonga uzanıp kışın yığdığı kitapların içinde kaybolmanın hayalini kurar. Bu haftanın jürisi deniz kum ve güneşe en çok yakışan kitapları seçti. Aralarında tuğla gibi olanlar da var bir çırpıda okunanlar da. İşte dalga sesleri eşliğinde en iyi 10 plaj kitabı

30.07.2010Kelebek
Görünmeyen

Görünmeyen

Paul Austerın yeni romanı Görünmeyen, dünya eleştirmenlerinin değerlendirmesinde yılın en iyi kitapları arasına alınmakla kalmadı, yazarın en önemli romanı olarak da tanımlandı.

13.01.2010Kelebek
Başbakan daha çabuk olsaydı takıma alırdım

Başbakan daha çabuk olsaydı takıma alırdım

Abdullah Avcı (46) teknik direktörü olmayan milli takım için düşünülen adaylardan. Kasımpaşa’da mahallenin abilerince keşfedilerek başlayan futbol hayatı, konuşulan bir teknik direktör olarak sürüyor. Çok emeğinin geçtiği Arda daha 16-17 yaşında bir oğlanken hocasındaki Mourinho ışığını görmüş. Yani Avcı teknik adamlığı kadar; saha kenarındaki iddialı tavırları ve modaya düşkünlüğüyle de dikkat çekiyor. Kendini aşma konusundaki hırsıyla bilinen Avcı’yı UEFA’nın verdiği prolisans eğitimi sırasında konuşturduk. Bu eğitim çok mühim, Avcı’nın deyimiyle “teknik direktörlüğün Schengen vizesi”. İki ders arasında Vefa Stadı’nın çukurlarını, Başbakan’ın futbol stilini ve çeyrek asırdır beraber olduğu lise aşkını anlattı.

2.01.2010Kelebek
Başbakan daha çabuk olsaydı takıma alırdım

Başbakan daha çabuk olsaydı takıma alırdım

Kasımpaşa’da mahallenin abilerince keşfedilerek başlayan futbol hayatı, konuşulan bir teknik direktör olarak sürüyor.

2.01.2010Kelebek
İstanbul’u yazanların İstanbul hatırası

İstanbul’u yazanların İstanbul hatırası

Dünyanın önemli kentleri edebiyatçılarıyla, yani kendini yazanlarla anılır biraz da. Prag Kafka’nın, St. Petersburg Dostoyevski’nin kentidir. Peki İstanbul kimin ya da kimlerin kentidir? Silentiarius, Nedim, Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nâzım Hikmet, Sait Faik, Orhan Veli, Necip Fazıl ya da Orhan Pamuk? Bu sorunun cevabı, 19 Temmuz 1928’de Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan şu fotoğrafta gizli biraz da.

1.12.2009Kelebek
Cilalı İbo’ya büyük ayıp

Cilalı İbo’ya büyük ayıp

“Yavyuum” deyişiyle tanınan Türk Şarlosu Feridun Karakaya’nın ismi verilen tiyatro salonunun adı Ahmet Mithat Efendi Sahnesi olarak değiştirildi.

18.07.2009Kelebek

Yazar Sonuçları

O değişmediğine göre kim değişti

KAVRAMLAR hercaidir, kimseye sadık kalmaz; kimsenin harim-i ismetine girmeyi kabul etmezler.

31.01.2012

Lefter şiirinin sırrı çözüldü

Babamın 1956’daki Macaristan maçından sonra yazdığı şiirin sırrı, iki okur sayesinde çözülmüş bulunuyor.

29.01.2012

‘Beni ailemden istediler’ gösterişçiliği

Birkaç gündür hem televizyon hem de gazetelerden İpek Tuzcuoğlu fışkırıyor.

29.01.2012

Onca yol gittim kendimden kaçamadım!

PAUL Auster’in dünyada ilk kez Türkiye’de yayımlanan “Kış Günlüğü” isimli yaşamöyküsünden sizlere geçenlerde söz etmiştim.

20.01.2012

Ankara bir deliyi ağırlıyor!

ALİ’nin okulundaki resim öğretmeni Narin Hanım, Ali ve sınıf arkadaşlarına ressamları anlatırken, Ankara’daki Salvador Dali resim sergisini görmelerini istemiş.

14.01.2012

Soruldukça yanıtı karamsarlaşan soru

ÇAĞDAŞ Amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olan Paul Auster’in anılarını bir roman kıvamında anlattığı “Kış Günlüğü” bu haftanın başında Türkiye’de de yayımlandı. Yayınevi kitabın Amerika’dan önce Türkiye’de yayımlandığını belirtiyor, yani ilk kez Amerikalılardan önce okuyabiliyoruz Auster’i. (Çeviren: Seçkin Selvi, Can Yayınları)

6.01.2012

Kalbin sızlamıyorsa ölmüşsün demektir

NEREDE okuduğumu tam olarak hatırlamıyorum. Büyük olasılıkla genç yaşta kaybettiğimiz İsveçli yazar Stieg Larsson’un Ejderha Dövmeli Kız’ında okumuş olmalıyım. Ama yanılmış olabileceğimi peşinen söyleyeyim. (Millenium üçlemesini hâlâ okumadıysanız, polisiye okumamışsınız demektir, ben söylemiş olayım!)

12.08.2011

Seks, Arınç’ın aklına nereden geldi?

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, alkollü içki ile ilgili yönetmelik hakkında sorulan bir soruyu yanıtlarken şunu da söyledi: “Hayat, içkiden ve seksten ibaret değil!”

23.01.2011

Amerika olduk nihayet

Telaşa mahal yok: Ne İran oluyoruz ne de Malezya. Aslında çoktan “küçük Amerika” olduk.

18.01.2011

Darbe nedir, niye yapılır

Balyoz muhabbeti sürerken hatırlamak gerek: Bugüne kadar hiçbir başarılı darbe “laiklik elden gidiyor” diye yapılmadı.

14.01.2011

Liselilerin yaşadığı sokaklar

Aynı sokakta yaşamak, gelip geçmek, alıştığımız görüntülerde belki de ayrıntıyı kaçırmamıza neden oluyor. Liselilerin gözünden sokaklar; hayata bakışın, yerleşme duygusunun da ipuçlarını içeriyor. Yeni semtlerle eski semtlerin farkı, sokak biriminde sergileniyor

30.07.2010

Sarı güvercin ideolojisi

SEVGİLİ güvercin kardeşlerim!

Taklacılar, kırçıllar, paçalılar, gerdanı büklüm büklüm olmuş tombullar, tüyü başı dağıtmış sıskalar; size sesleniyorum. Hakkınızı savunmak için gayet sıkıcı birtakım gelişmeleri göze alıyorum; umarım çatıda/çayırda gezerken beni hatırlarsınız.

20.01.2010

Kıymetli bir yıl dileğiyle

AUGGIE 13 yıl boyunca her sabah aynı saatte, aynı açıdan, aynı yerin fotoğrafını çeker.

31.12.2009

Hangi ünlü hangi kitabı okuyor?

Salı günü sizlere en çok kimin okuduğu kitapları okumak istersiniz diye sormuştum. Sizden aldığım epostalara göre şöyle bir liste oluştu.

16.09.2009

Yahya Kemal’in masası

PARİS’te Montparnasse’daki Closerie des Lilas adlı restorana seneler önce gitmiştim. Oturduğumuz masada küçük pirinç bir plaketin üzerinde Yahya Kemal Beyatlı yazıyordu.

5.06.2009

Oyuncu fırlayınca küfrü basmışım!

Bu hayatı sizin için yaşıyorum herhalde.

30.05.2009

Türk edebiyatının Balkan boyutunu hatırlamak gerek

Balkanlar’da yüzyıllardır devam eden edebi bağlantılarımızın tarihi ve bugünü konusunda önemli bir kitap yayımlandı.

15.05.2009

İki kurumun tarihi

İki kurumun tarihiyle ilgili yayınlanan iki kitabı tanıtacağım bugün.

3.04.2009

Ömrüm bana ver hayatı

AUGGIE 13 yıl boyunca her sabah aynı saatte, aynı açıdan, aynı yerin fotoğrafını çeker.

31.12.2008