EKSTRA
MENÜ

Parlak

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 28.119 haberi bulunmuştur.

Parlak Haberleri

Ünlü İngiliz sunucu Piers Morgan koronavirüse yakalandı

Ünlü İngiliz sunucu Piers Morgan koronavirüse yakalandı

Ünlü İngiliz sunucu Piers Morgan iki doz AstraZeneca aşısı olmasına rağmen koronavirüse yakalandığını duyurdu. Virüsü Euro 2020'de kaptığını açıklayan Morgan 'Aşılı insanlar için bu kadar kötüyse, onunla yaşamayı öğrenmek zorundayız' dedi.

26.07.2021Dünya
Alışveriş platformları sahte ürünlerle doldu... Tüketici ne yapmalı Uzmanlar yanıtladı

Alışveriş platformları sahte ürünlerle doldu... Tüketici ne yapmalı? Uzmanlar yanıtladı

İnternetten alışveriş yapan hemen herkesin bir sahte ürün hikayesi vardı. Özellikle koronavirüs sebebiyle internetten alışverişin artması, bu gibi mağduriyetleri daha çok yaşamamıza sebep oldu. Peki sahte ürünlerle dolu alışveriş sitelerinde nasıl alışveriş yapacağız? Sahte ürün satın alan tüketici ne yapmalı?

25.07.2021Gündem
2021 Yazı Göz Makyajı Trendi: Cesur Renkler

2021 Yazı Göz Makyajı Trendi: Cesur Renkler

Yaz mevsiminde kendinizi parlak, canlı renklerle ifade etmeye hazır olun. Çoğumuz için renkli giyinmek korkutucu olsa da birazdan paylaşacağımız göz makyajında cesur yaz renklerine bayılacaksınız. Parıltılı makyajın favori olduğu 2021 yazında cesur renkleri keşfetmeye ne dersiniz? İşte sıcak havalarda içinizi ferahlatan yaz makyajı…

24.07.2021Makyaj
Barcelonadan görülmemiş disiplin kuralları Futbolculara saç boyatmak ve sıra dışı kıyafetler giymek yasaklandı

Barcelona'dan görülmemiş disiplin kuralları! Futbolculara saç boyatmak ve sıra dışı kıyafetler giymek yasaklandı

Katalan devi Barcelona, genç futbolcuları disipline etmek için ilginç yasaklar koydu. Antrenman ve maç günleri telefon kullanmak yasak, saçlar farklı renklere boyanmayacak ve sıra dışı modeller yapılmayacak.

23.07.2021Avrupa
Projeksiyon Nedir, Ne İşe Yarar Projeksiyon Yöntemleri Nelerdir

Projeksiyon Nedir, Ne İşe Yarar? Projeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Projeksiyon cihazları, tıpkı bir monitör gibi bağladığımız görüntü kaynaklarından gelen tüm sinyalleri alır ve büyük ekran olarak duvara ya da perdeye yansıtır. Kontrastı ve çözünürlüğü yüksek olan projektörlerden yansıyan görüntü bozulmaz. Oldukça net bir şekilde görüntü izlenebilir. Projeksiyon cihazları ise, DLP, 3LCD, LCOS, SXRD gibi değişik görüntüleme sistemleri içerir. Projeksiyon nedir, ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Mesut Özil, Bukayo Sakaya destek çıktı Nasıl bir his olduğunu bilirim...

Mesut Özil, Bukayo Saka'ya destek çıktı! "Nasıl bir his olduğunu bilirim..."

Fenerbahçe'nin deneyimli yıldızı Mesut Özil, Arsenal'dan eski takım arkadaşı Bukayo Saka'ya EURO 2020 finalinde kaçırdığı penaltı için destek oldu.

22.07.2021Futbol

Selda isminin anlamı nedir? Selda ne demek? Selda adının özellikleri, analizi ve kökeni

Ülkemizde yaklaşık her 1000 kişiden birinin kullandığı Selda adının ne anlama geldiği birçok kişi tarafından merak ediliyor. Farsça kökenli bir isim olan Selda, 90'lı yılların başından itibaren popülerlik kazandı. Selda isminin anlamı nedir? Selda ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Satı isminin anlamı nedir Satı ne demek Satı adının özellikleri, analizi ve kökeni

Satı isminin anlamı nedir? Satı ne demek? Satı adının özellikleri, analizi ve kökeni

Dilimize Arapçadan geçmiş olan Satı isminin sözlük anlamı öncü ve liderdir. Bununla birlikte, bu isim yüksek, ulu, parlak ve göz alıcı gibi anlamlara da gelir. Münir, Ziya, Şule, Zehra ve Enver gibi çok kullanılan isimler ile Satı eş anlamlıdır. Satı isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Sadiye isminin anlamı nedir Sadiye ne demek Sadiye adının özellikleri, analizi ve kökeni

Sadiye isminin anlamı nedir? Sadiye ne demek? Sadiye adının özellikleri, analizi ve kökeni

Arapçada isimler müzekker ve müennes olmak üzere ikiye ayrılır. Müzekker bir isim olan Sadi'den türetilen Sadiye sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Bu ismin sözlük anlamı şanslı olsa da günümüzde daha çok mutlu ve şen manasında kullanılır. Sadiye isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Lavinya isminin anlamı nedir Lavinya ne demek Lavinya adının özellikleri, analizi ve kökeni

Lavinya isminin anlamı nedir? Lavinya ne demek? Lavinya adının özellikleri, analizi ve kökeni

16. yüzyıldan itibaren Türkçeye, sadece Arapça ve Farsçadan değil, Yunanca ve Latinceden de birçok kelime geçmiştir. O kelimelerden biri olan Lavinya, ülkemizde kız çocuklarına verilen isimler arasında yer alıyor. ''Luna'' kökünden türetilmiş olan Lavinya, yüzü ay gibi parlak ve güzel olan demektir. Bu isim mitolojide ve masallarda farklı anlamlarda da kullanılmıştır. Lavinya isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Hare isminin anlamı nedir Hare ne demek Hare adının özellikleri, analizi ve kökeni

Hare isminin anlamı nedir? Hare ne demek? Hare adının özellikleri, analizi ve kökeni

Ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan Hare ismi dilimize Farsçadan geçmiştir. Bu ismin sözlük anlamı kaya ve sert taştır. Ancak bu kelime günümüzde daha çok dalgalı, parlak ve işlemeli kumaşlar için kullanılır. Hare isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Hanzade isminin anlamı nedir Hanzade ne demek Hanzade adının özellikleri, analizi ve kökeni

Hanzade isminin anlamı nedir? Hanzade ne demek? Hanzade adının özellikleri, analizi ve kökeni

Farsça kökenli bir sözcük olan Hanzade, ''Han'' ve ''Zade'' kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Han, hükümdar ve padişah anlamına gelirken zade sözcüğü oğul demektir. Şehzade ile eş anlamlı olan bu sözcük Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklu Devletinde, veliahtlar için kullanılırdı. Hanzade isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Ülkesinin kaderi onun çocuk doğurmasına bağlıydı: Sonunda Altın kafesten kaçtı

Ülkesinin kaderi onun çocuk doğurmasına bağlıydı: Sonunda 'Altın kafes'ten kaçtı!

Tüm dünyanın hafızasına 2011 yılındaki dillere destan düğünüyle kazınmıştı. Ama bunun tek nedeni "modern çağların külkedilerinden biri" olması yani küçücük bir ülkenin prensinin kalbini fethetmesi değildi. Düğünden önce çıkan "saraydan kaçmaya çalışıyor" söylentileri bir yana, prensle evlendiği törende sık sık gözyaşı dökmesiydi bunun bir nedeni de. Üstelik ileri sürülenlere göre bu gözyaşlarının nedeni, ilk anda akla geldiği gibi "mutluluk" da değildi. Aynı yıl evlenen Prens William ve Kate Middleton'ın düğününde "aşk" neredeyse elle tutulacak kadar yakınken onların düğününde sanki o en önemli ayrıntı eksik gibiydi yapılan yorumlara göre. O günden sonra da güzel gelin, hep "mutsuz prenses" olarak anıldı. Şimdi de dışarıdan bakıldığında 'peri masalı' gibi görünen o evliliğin artık bitme noktasına geldiği ileri sürülüyor. Elbette bu konuda resmi bir açıklama en azından şimdilik yok. 

20.07.2021Magazin
Esil isminin anlamı nedir Esil ne demek Esil adının özellikleri, analizi ve kökeni

Esil isminin anlamı nedir? Esil ne demek? Esil adının özellikleri, analizi ve kökeni

Esil ismi yeni doğacak bebeklere en çok koyulan isimlerden bir tanesidir. Esil isminin ne anlama geldiğini merak edenler yoğun bir araştırma içerisinde olmaktadırlar. Esil adının özellikleri ve Esil adının analizi sorgulanmaktadır. Son yılların en popüler bebek isimlerinden olan Esil ismi ne anlama gelmektedir? Esil ne demektir? Esil adının özellikleri ve bu ismin analizi nedir? Esil adının kökeni nedir? İşte Esil adı ile ilgili tüm detaylar.

Ayfer isminin anlamı nedir Ayfer ne demek Ayfer adının özellikleri, analizi ve kökeni

Ayfer isminin anlamı nedir? Ayfer ne demek? Ayfer adının özellikleri, analizi ve kökeni

18. yüzyıldan bu yana kullanılmakta olan Ayfer kelimesi, Ay ve fer kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuştur. Türkçe bir sözcük olan Ay, dünyanın tek doğal uydusu anlamına gelirken, dilimize Farsçadan geçen fer sözcüğü ışık ve parlaklık demektir. Ayfer isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Tragedya nedir ve özellikleri nelerdir Tragedya örnekleri ve yazarları

Tragedya nedir ve özellikleri nelerdir? Tragedya örnekleri ve yazarları

Günümüzde ehemmiyetini yitirmiş ve edebiyat tarihinin tozlu sayfalarında yerini çoktan almış bir tür olan "tragedya ya da trajedi" değişik şekillerde kendini gösterebilmektedir. Günümüz edebi eserlerinde izlerine rastlanabilen trajedi kavramının bir edebi tür olarak merak uyandırdığı şüphesizdir. İşte tragedya nedir, özellikleri nelerdir, tragedya örnekleri, yazarlar ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

20.07.2021Araştırma
Aynı yerde çalışırken tanışmışlar

Aynı yerde çalışırken tanışmışlar

Dünyanın en gözde modellerinden biri olan ve en parlak dönemini yaşayan Bella Hadid, son dönemde Marc Kalman ile başladığı ilişkisiyle gündemde. 74'üncü Cannes Film Festivali'nin konuğu olarak Fransa'da bulunan Bella Hadid, galalardan arta kalan zamanlarında sevgilisi Marc Kalman ile denizin ve güneşin keyfini çıkardı.

18.07.2021Magazin
Kurbanlık satışları besicileri sevindirdi

Kurbanlık satışları besicileri sevindirdi

Diyarbakır ve Siirt’te pazarlarda Kurban Bayramı öncesinde başlayan hareketlilik ve satışlar besicileri sevindiriyor.

18.07.2021Ekonomi
Öğle arası estetiği

Öğle arası estetiği

Sosyal yaşamın hızlı temposunda kişiler hem güzel ve bakımlı görünmek isterken hem de günlük hayatlarını kaçırmak istemiyorlar. Bu nedenle çözüm arayışları etkili ama çabuk ve sosyal hayattan alıkoymayan uygulamalara yöneldi.

18.07.2021Sağlık
Kayserispor 0 - 1 Samsunspor (Hazırlık maçı)

Kayserispor 0 - 1 Samsunspor (Hazırlık maçı)

Süper Lig ekiplerinden Kayserispor, hazırlık maçında karşılaştığı Samsunspor'a 1-0 mağlup oldu.

17.07.2021Futbol
Gülay İsminin Anlamı Nedir Gülay Ne Demek Gülay Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Gülay İsminin Anlamı Nedir? Gülay Ne Demek? Gülay Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Ülkemizde başında ya da sonunda ''gül'' olan onlarca farklı isim kullanılmaktadır. Bu isimlerden biri olan Gülay'ın sözlük anlamı güllerin açtığı aydır. Ülkemizde yaklaşık 20 bin kişi Gülay ismini kullanıyor. Bu kişilerden 9 bini İstanbul'da yaşamaktadır. Gülay ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Gökay İsminin Anlamı Nedir Gökay Ne Demek Gökay Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Gökay İsminin Anlamı Nedir? Gökay Ne Demek? Gökay Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Öz Türkçe bir isim olan Gökay, 11. yüzyıldan literatüre girdi. İlk kez İslamiyet öncesi Türk devletlerinde kullanılan bu ismin sözlük anlamı göklerdeki parlak aydır. Bu isim bazı ülkelerde unvan olarak kullanılmıştır. Gökay isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Funda İsminin Anlamı Nedir Funda Ne Demek Funda Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Funda İsminin Anlamı Nedir? Funda Ne Demek? Funda Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Antik Yunan döneminden beri kullanılmakta olan Funda kelimesi, orijinal dilinde ''fundano'' şeklinde yazılır. Ülkemizde kız çocuklarına verilen en popüler isimlerden biri olan Funda, Erica cinsindeki bitki türlerinin ortak adıdır. Irmak kelimesiyle eş anlamlı olan bu kelime, denize dökülen büyük akarsu anlamına gelir. Funda ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Eyşan İsminin Anlamı Nedir Eyşan Ne Demek Eyşan Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Eyşan İsminin Anlamı Nedir? Eyşan Ne Demek? Eyşan Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

2000'li yılların başından itibaren popüler olmaya başlayan Eyşan ismi, bazı yerlerde ''Ayşan'' olarak kullanılır. Eyşanü Türkçede seslenme sözü olarak kullanılan ''Ey'' ile Arapça kökenli ''şan'' kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Bu adın sözlük anlamı şanı yüce, geleceği parlak olandır. Eyşan isminin anlamı nedir? Bu isim Kur’an'ı Kerim'de geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Enver İsminin Anlamı Nedir Enver Ne Demek Enver Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Enver İsminin Anlamı Nedir? Enver Ne Demek? Enver Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Arapça kökenli bir sözcük olan Enver kelimesi, en nurlu, parlak, ışıltılı gibi anlamlara gelir. Ülkemizde erkek çocuklarına verilen Münir ve Ziya kelimeleri de bu sözcük ile eş anlamlıdır. Kelime mecazen yol gösteren, doğru yola sevk eden anlamında da kullanılır. Enver isminin anlamı nedir? Enver ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

‘Caz’lı eylülde yerinizi ayırtın

‘Caz’lı eylülde yerinizi ayırtın!

İKSV tarafından 1-24 Eylül arasında düzenlenecek 28. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri satışa çıktı. Uzun zamandır sessiz kalan İstanbul müzik sahnesini hareketlendirecek festivalin programında yer alan 40’a yakın konser arasından en dikkat çekenleri seçtik.

16.07.2021Kitap Sanat
Berkan İsminin Anlamı Nedir Berkan Ne Demek Berkan Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Berkan İsminin Anlamı Nedir? Berkan Ne Demek? Berkan Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Berkan ismi Farsçada kuzu postu anlamına gelir. Türkçede ise bu ismin sözlük anlamı ay gibi parlak olandır. Ülkemizde, özellikle 90'lı yıllardan sonra popüler olan Berkan ismini yaklaşık 18 bin kişi kullanıyor. Berkan isminin anlamı nedir? Bu isim Kur’an'ı Kerim'de geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Aysun İsminin Anlamı Nedir Aysun Ne Demek Aysun Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Aysun İsminin Anlamı Nedir? Aysun Ne Demek? Aysun Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

İlk kez 14. yüzyılda kullanılmaya başlanan Aysun ismi, eski Türkçedir. Ay ve sun kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bu ismin sözlük anlamı ay gibi güzel ve parlak olandır. Sun sözcüğü ise suna kelimesinin kısaltılmış halidir. Suna hem güzel hem de alımlı anlamında kullanılır. Aysun isminin anlamı nedir? Bu isim Kur’an'ı Kerim'de geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Aysu İsminin Anlamı Nedir Aysu Ne Demek Aysu Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Aysu İsminin Anlamı Nedir? Aysu Ne Demek? Aysu Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Türkiye’de kız çocukları için en fazla kullanılan ve beğenilen isimlerden birisi Aysu ismidir. Aysu ismini ilk anda çok beğenen kişiler, çocuklarına bu ismi vermek için ismin anlamını öğrenmek istemektedir. Anlamının dışında ismin özellikleri ve Kur’an’da geçip geçmediği ebeveynler için oldukça önemlidir. Aysu isminin anlamı nedir? Aysu ismi Kur’an’da geçiyor mu? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

Aynur İsminin Anlamı Nedir Aynur Ne Demek Aynur Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Aynur İsminin Anlamı Nedir? Aynur Ne Demek? Aynur Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Ay ve nur kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş olan Aynur ismi 18. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Ay eski Türkçe bir sözcüktür. Dilimize Arapçadan geçmiş olan Nur kelimesi ise ışık demektir. Münir, Şule, Dırahşan, Revnak ve Ziya kelimeleri nur ile eş anlamlıdır. Aynur isminin anlamı nedir? Bu isim Kur’an'ı Kerim'de geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Türkiyenin FETÖ ile mücadelesini uluslararası medyaya Bakan Çavuşoğlu anlattı

Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesini uluslararası medyaya Bakan Çavuşoğlu anlattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör konusunda mesajlarının net olduğunu belirterek Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) dahil, biçimleri ne olursa olsun tüm terörist örgütlerle aynı kararlılıkla ve birlikte hareket etmek zorunda olduklarını söyledi.

15.07.2021Dünya
Aykut İsminin Anlamı Nedir Aykut Ne Demek Aykut Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Aykut İsminin Anlamı Nedir? Aykut Ne Demek? Aykut Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Birinci yüzyıldan beri kullanılmakta olan Aykut ismi, Ay ve kut kelimelerinden oluşan birleşik bir isimdir. Ay, dünyanın doğal uydusu anlamına gelirken, kut da şans, baht açıklığı ve uğur demektir. Sözlük anlamı kutlu ay olan Aykut, Türkmenistan ve Tacikistan gibi ülkelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Aykut isminin anlamı nedir? Bu isim Kur’an'ı Kerim'de geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Ayhan İsminin Anlamı Nedir Ayhan Ne Demek Ayhan Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Ayhan İsminin Anlamı Nedir? Ayhan Ne Demek? Ayhan Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Farsçada han kelimesi hem okuyan ve davet eden hem de sahip anlamına gelir. Bu kelimenin yer aldığı birçok özel isim ise farklı manalarda kullanılmıştır. O isimlerden biri olan Ayhan kelimesinin sözlük anlamı ay ışığıdır. Ayhan ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Rüyada Taze Fasulye Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Taze Fasulye Toplamak Ve Yemek Anlamı

Rüyada Taze Fasulye Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Taze Fasulye Toplamak Ve Yemek Anlamı

Rüyalarımız, semboller, metaforlar, arketipler ve imgelerden oluşan, unutulmuş bir dilde bizimle iletişime geçmektedir. Bildiğimiz zamanın başlangıcından içgüdüsel olarak kalma görüntülere ve kalıplara arketip denir. Bunlar rüyalarla birlikte ortak bir benliğe bağlarlar. İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.07.2021Mahmure
Rüyada Siyah Araba Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Siyah Arabaya Binmek Ve Sürmek Anlamı

Rüyada Siyah Araba Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Siyah Arabaya Binmek Ve Sürmek Anlamı

Rüyada siyah araba görmek; takdir edilmek adına çaba sarf etmeye işaret eder. Rüyada siyah araba görmek; rüyayı gören bireyin başarılarının herkes açısından konuşulması adına uğraş göstermesine yorumlanır. Peki rüyada siyah araba görmek ne anlama gelir? Rüyada siyah arabaya binmek ve sürmek anlamı nedir? İşte, tüm detaylar.

13.07.2021Mahmure
Rüyada Sarı Renk Görmek Ne Anlama Gelir

Rüyada Sarı Renk Görmek Ne Anlama Gelir?

Sarı renk, genel olarak parlaklığı ile bilinir. Canlı bir renk olmasına rağmen bir bakıma hüznü simgelemektedir. Diğer yandan yaratıcılık, mutluluk ve iyimserliğin rengi olarak bilinir. Peki, rüyada sarı renk ve türevleri ne anlama gelir? İşte, tüm detaylar.

13.07.2021Mahmure
Daphne (Defne) ile Apollon hikayesi nedir Hikayenin geçtiği yer ile ilgili bilgiler

Daphne (Defne) ile Apollon hikayesi nedir? Hikayenin geçtiği yer ile ilgili bilgiler

Daphne (Defne) ile Apollon hikayesi bir dizi projesiyle gündeme geldi. Hikaye Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki bir şelaleye de adını vermiştir. Peki, Daphne (Defne) ile Apollon hikayesi nedir? Efsanede geçen Defne’nin gözyaşları şelalesi nerede?

13.07.2021Gündem
Türkiye’nin ilk yazılım lisesi

Türkiye’nin ilk yazılım lisesi

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü (MEİP) kapsamında Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) “yazılım lisesi” olarak faaliyet göstermesine karar verildi. Böylece Mehmet Rıfat Evyap MTAL, Türkiye’nin ilk yazılım meslek lisesi olarak “Yazılım Lisesi Mükemmeliyet Merkezi” kurgusuyla faaliyetini sürdürecek.

13.07.2021Eğitim
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerin kanı üzerinden ikbal devşirmeye çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerin kanı üzerinden ikbal devşirmeye çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türkiye Gençlik Zirvesi'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Tek bir gencimizin dahi heba olmasına, terörün vahşi dişlileri arasında yitip gitmesine gönlümüz razı değildir. Hangi sebeple olursa olsun, ulaşamadığımız, elinden tutamadığımız her bir gencimizin mesuliyetini yüreğimizde taşıyoruz. Gençlerin kanı üzerinden kendilerine ikbal devşirmeye çalışanlara 19 yıldır fırsat vermedik, bundan sonra da fırsat vermeyeceğiz'' dedi.

12.07.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Gezegenlerin temsil ettikleri...

Her gezegenin temsil ettiği coğrafi yerler, renkler, ağaçlar, bitkiler, hayvanlar, kokular vardır. Örneğin, Satürn ‘kötü kokulu’dur. Jüpiter parlak ve ışıltılı, Mars acı, Venüs yağlı ve tatlıdır... Merkür karmaşık bir tat ve renktedir. Güneş ve Ay ise astrolojide iki kutsal ışık olarak görülür. Ay bilinçaltımızdan gelen etkileri yönetirken Güneş de bilinçli davranışlarımızı gösterir...

24.07.2021

Pandemi, 60 üstü bir Beyaz Türk’ün ömrünü kaç yıl daha kısalttı

Biliyorum, şu güzel bayram gününde böyle bir sorunun ne manası var diyeceksiniz...

23.07.2021

Rumeli sahilinde ceketli bir heykel ve onun ceketsiz ölen büyük şairi

Şu günlerde “memleket meselesi” yazmamanın kıymetini daha iyi anladım.

22.07.2021

Sağlıklı yaşam-sağlıklı deri

SAĞLIKLI, uzun bir hayat istiyoruz. Bunun tek yolu var, kendimize iyi bakmak.

19.07.2021

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos, Burdur-Isparta arasında Ağlasun ilçesinin 7 kilometre kuzeyinde, Akdağ yamaçlarında denizden 1700 metre yükseklikte etkileyici bir Roma dönemi şehridir. Etkileyici kelimesinin ne olduğunu kentin yamaç tiyatrosunun en son basamağına çıkıp, oturarak tüm kenti ve dağları ayaklarınızın altına aldığınızda anlarsınız. İşte o zaman beni de hatırlayacaksınız.

18.07.2021

Bizans’tan Osmanlı’ya ve modern zamanlara geçişin adresi İznik

Şehrin Türklerin eline tam geçişi, yeniden dönüşü, Orhan Gazi dönemini bekleyecektir. Osmanlı çini sanatının da parlak merkeziydi. Türkler burada Akdeniz halkı oldular...

18.07.2021

Sanal âlemde iki devre...

Canlı aksiyonla animasyonun iç içe geçtiği ‘Space Jam Yeni Efsane’yi, NBA yıldızı LeBron James sürüklüyor. Film bir babanın oğlunu anlama sürecini, bir basketbol maçı eşliğinde anlatıyor. Bugs Bunny ve Looney Tunes karakterlerinin de olduğu eğlenceli bir yapım...

17.07.2021

Melih Bulu neden görevden alındı?

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, sürpriz bir şekilde görevden alındı.

16.07.2021

Gülşen ve kostümleri

Aslında ilk değil. Gülşen, klip ve sahne kostümleriyle her seferinde bir sınava sokuyor bizi.

16.07.2021