EKSTRA
MENÜ

Parion Antik Kenti

Parion Antik Kenti haberleri sayfasında güncel ve son dakika Parion Antik Kenti hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 53 Parion Antik Kenti haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Parion Antik Kenti Haberleri

Kazı çalışmalarında bu yıl 6 binden fazla eser gün ışığına kavuştu

Kazı çalışmalarında bu yıl 6 binden fazla eser gün ışığına kavuştu

Bilim heyetleri tarafından yapılan kazı ve araştırma çalışmalarında 1891, Müze Müdürlükleri başkanlığındaki kurtarma kazıları ve sondaj gibi çalışmalarda ise 4 bin 546 envanterlik eser müzelere kazandırıldı.

31.12.2020Keyif
Parion Antik Kenti 1850 yıl sonra meclis toplantısına ev sahipliği yaptı

Parion Antik Kenti 1850 yıl sonra meclis toplantısına ev sahipliği yaptı

Helenistik dönemin önemli antik liman kenti Parion Antik Kenti, 1850 yıl sonra belediye meclisine ev sahipliği yaptı.

2.09.2020Keyif
Osmanlı mirası mezar taşları Parionda sergilenecek

Osmanlı mirası mezar taşları Parion'da sergilenecek

Çanakkale'nin Biga ilçesindeki Parion Antik Kenti, yakınındaki köyde bulunan Osmanlı dönemine ait 200 mezar taşına ev sahipliği yapacak.Çanakkale'nin Biga ilçesindeki Kemer köyü yakınında yer alan Helenistik dönemin önemli liman kentlerinden Parion, 2 bin 700 yıllık yapısının yanı sıra Osmanlı dönemine ait mezar taşlarıyla da ziyaretçilerini karşılayacak.

8.01.2020Keyif
Osmanlı mirası mezar taşları Parionda sergilenecek

Osmanlı mirası mezar taşları Parion'da sergilenecek

Çanakkale'nin Biga ilçesindeki Parion Antik Kenti, yakınındaki köyde bulunan Osmanlı dönemine ait 200 mezar taşına ev sahipliği yapacak.

8.01.2020Seyahat
Çanakkalede bulundu 1800 yıllık ve üzerinde Parisin resmi var

Çanakkale'de bulundu! 1800 yıllık ve üzerinde 'Paris'in resmi var

Çanakkale'nin Biga ilçesi Kemer köyü yakınındaki antik dönemin önemli liman kenti Parion'da 15 yıldır devam eden arkeolojik kazılarda, şehrin kurucusu kabul edilen "Paris"in resminin yer aldığı 1800 yıllık sikke bulundu. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, "Bu sikke bize Paris'in burada yaşadığı ve kente adını vermiş olabileceği noktasında ciddi bir veri sağlıyor, bu da bizim için son derece önemli. Yani burası aslında Paris'in kenti diyebiliriz. Parion'un Paris'in doğup büyüdüğü bir kent olduğunu söyleyebiliriz"

29.11.2019Gündem
Parion Antik Kentinde 1800 yıllık Paris resimli sikke bulundu

Parion Antik Kenti'nde 1800 yıllık "Paris" resimli sikke bulundu

Çanakkale'nin Biga ilçesi Kemer köyü yakınındaki antik dönemin önemli liman kenti Parion'da 15 yıldır devam eden arkeolojik kazılarda, şehrin kurucusu kabul edilen "Paris"in resminin yer aldığı 1800 yıllık sikke bulundu.

29.11.2019Keyif
Bitmeyen aşkın mezarı

Bitmeyen aşkın mezarı

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyündeki Parion Antik Kenti'ndeki kazılarında bulunan ve iki sevgiliye ait olduğu tahmin edilen mezar, "bitmeyen bir aşkın öyküsü" olarak koruma altına alınıp arkeopark haline getirildi.

25.09.2018Kitap Sanat
Kendine çeken gösterişli güzellik..

Kendine çeken gösterişli güzellik..

Bandırma’dan sonra Edincik ilçesini geçince Gönen sapağına geliyorsunuz. Yol bir düzlüğün içine düşüyor. Sonra tepeye tırmanınca Biga ovası ve koylar gözüküyor... Koylarda tatil kentleri var. Tahirova’nın meyveliklerini geçince ilerde Türkiye’nin en eski tatil kentlerinden birisi, Denizkent çıkıyor karşımıza ve Biga Ovası’nın ortasından, güzelim tarlaların arasından geçerek giriyoruz ilçeye.

22.07.2018Seyahat
2 bin yıllık oda mezardan kazdıkça iskelet çıktı

2 bin yıllık oda mezardan kazdıkça iskelet çıktı

Çanakkale Parion Antik Kenti'nde, yapılan kazıda 1'i çocuk toplam 24 kişiye ait iskelet çıkarıldı. Görenleri şaşkına çeviren manzara karşısında antropologlar olayı çözemedi. Çoklu definin gizeminin gelecek yıl yapılacak kazılarda aydınlatılacağı ifade edildi.

19.09.2017Seyahat
2 bin yıllık oda mezarı kazdıkça ceset çıktı

2 bin yıllık oda mezarı kazdıkça ceset çıktı

Çanakkale'deki 2 bin 600 yıllık Parion Antik Kenti'nde, bu sezon kazılarında açılan oda mezardan 1'i çocuk toplam 24 kişiye ait iskelet çıktı. Arkeologları şaşkına çeviren M.S. 1'nci Yüzyıl ile 3'üncü Yüzyıl arasında kullanıldığı tespit edilen mezardaki çoklu definin gizemini, gelecek yıl yapılacak antropolojik araştırmaların aydınlatacağı bildirildi.

15.09.2017Haber
Kazdıkça iskelet çıktı

Kazdıkça iskelet çıktı

Çanakkale'deki 2 bin 600 yıllık Parion Antik Kenti'nde, bu sezon kazılarında açılan oda mezardan 1'i çocuk toplam 24 kişiye ait iskelet çıktı. Arkeologları şaşkına çeviren M.S. 1'nci Yüzyıl ile 3'üncü Yüzyıl arasında kullanıldığı tespit edilen mezardaki çoklu definin gizemini, gelecek yıl yapılacak antropolojik araştırmaların aydınlatacağı bildirildi.

15.09.2017Gündem
Su patlağının ortaya çıkardığı lahitten servet çıktı

Su patlağının ortaya çıkardığı lahitten servet çıktı

Çanakkale'nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü yakınlarında, su borusundaki patlağı onarmak için kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan 3 lahitten ikisi bugün açıldı. Lahidin birinden altın takılar çıkarken, diğerinde değerli eşya bulunmadı. Üçüncü lahit ise yarın açılacak.

28.09.2016Gündem
Çanakkalede su patlağı üç lahit ortaya çıkardı

Çanakkale'de su patlağı üç lahit ortaya çıkardı

Çanakkale'nin Biga İlçesi'ne bağlı Kemer Köyü yakınlarında, su borusundaki patlağı onarmak için kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan üç lahit için Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından kurtarma kazısı başlatıldı.

27.09.2016Gündem
Marmara’da müthiş keşif

Marmara’da müthiş keşif

Çanakkale’nin Karabiga ilçesi kıyılarında amatör dalış yapan bir dalgıç grubu Priapos ve Parion antik kentlerine yakın, denizden 20-25 metre açıkta bir antik kenti görüntüledi.

23.06.2016Gündem
Kentin haritası çıkarılacak

Kentin haritası çıkarılacak

ÇANAKKALE’de 2 bin 700 yıllık geçmişe sahip tarihi Parion Antik Kenti’nin 11’inci sezon kazı çalışmaları kapsamında antik kentin arkeojeofizik haritası çıkarılacak.

4.08.2015Ege
Küçük arkeologlar kazı yaptı

Küçük arkeologlar kazı yaptı

Yaşları 7 ile 17 arasında değişen öğrenciler Çanakkale’deki Parion Antik Kenti ile Apollon Smintheus Tapınağı’nda arkeolojik kazılara katıldılar.

30.07.2015 Hayat
Arkeoloji aşısı

Arkeoloji aşısı

Çanakkale’De tarihi eser ve tarihi mirasın önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla çocukları kapsayan bir proje hayata geçirildi.

24.07.2014Eğitim
Arkeoloji aşısı

Arkeoloji aşısı

ÇANAKKALE’de tarihi eser ve tarihi mirasın önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla çocukları kapsayan bir proje hayata geçirildi.

23.07.2014Gündem
Küçük arkeologlar işbaşında

Küçük arkeologlar işbaşında

ÇANAKKALE'de, tarihi eser ve tarihi mirasa karşı farkındalık oluşturmak amacıyla çocuklar için 'küçük arkeologlar' projesi uygulamaya konuldu.

22.07.2014Ege
Antik kentte “küçük arkeologlar” kazı yaptı

Antik kentte “küçük arkeologlar” kazı yaptı

Tarihi eser ve tarihi mirasa karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Çanakkale’de çocuklar için “küçük arkeologlar” projesi İÇDAŞ sponsorluğunda uygulamaya konuldu.

22.07.2014Keyif
Parion Antik Kent kazılarından köylüler de kazanıyor

Parion Antik Kent kazılarından köylüler de kazanıyor

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde, 2005 yılından beri sürdürülen Parion Antik Kenti kazılarından köylüler “ekmek parası” ve “düğün parası” çıkarıyor.

7.09.2013Ekonomi
Parionda Kentauros heykeli bulundu

Parion'da Kentauros heykeli bulundu

Çanakkale’nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü’nde sürdürülen Parion Antik Kenti kazılarında, 8’inci sezon çalışmalarının sonlarına yaklaşılırken, Kentarus olarak bilinen belden yukarısı insan, aşağısı ise at görünümlü mitolojik yaratık heykeli bulundu.

30.07.2012Gündem
Tanrıça Artemis Parion’dan çıktı

Tanrıça Artemis Parion’dan çıktı

Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü sınırlarında yer alan Parion Antik Kenti’nde 8’inci sezon kazı çalışmaları sırasında Artemis heykeli bulundu.

11.07.2012Ege
Parion Antik Kentinde kazılar başladı

Parion Antik Kenti'nde kazılar başladı

Çanakkale’nin Biga İlçesine bağlı Kemer Köyü sınırları içindeki Parion Antik Kenti'nde 8. dönem arkeolojik kazı çalışmaları başladı.

26.06.2012Ege
Bu fotoğraf çok sert ama öyküsü ağlatır

Bu fotoğraf çok sert ama öyküsü ağlatır

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyündeki Parion Antik Kenti'ndeki kazılarda, 1500 yıllık olduğu tahmin edilen 'sevgili mezarı' bulundu.

25.07.2011Gündem

Onlarınki 1500 yıllık bir aşk hikâyesi

Çanakkale’nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü’ndeki Parion Antik Kenti’ndeki kazılarda, 1500 yıllık olduğu tahmin edilen sevgili mezarı bulundu.

23.07.2011Gündem
2 bin yıllık Odeon gün yüzüne çıkıyor

2 bin yıllık Odeon gün yüzüne çıkıyor

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti'ndeki 2 bin yıllık odeon bu yıl başlayan kazılarla gün yüzüne çıkarılıyor.

10.07.2010Gündem
Köy evinden lahit çıktı

Köy evinden lahit çıktı

ÇANAKKALE’nin Biga İlçesi'ne bağlı Kemer Köyü'ndeki bir evde bulunan ve geçmiş dönemde fırının hamur teknesi olarak kullanılan lahit, Parion Antik Kenti’nin nekropolinde sergilenmeye başladı.

12.08.2009Gündem
Antik kent Parion’un kraliçesi de bulundu

Antik kent Parion’un kraliçesi de bulundu

ÇANAKKALE’nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü sınırlarında yer alan Parion Antik Kenti’nde prenses mezarından sonra, bu kez de içindeki çok özel taç nedeniyle kraliçeye ait olduğu sanılan mezar bulundu.

14.07.2009Gündem
2000 yıllık kalorifer sistemi

2000 yıllık kalorifer sistemi

Çanakkale'nin Biga yarımadasında yapılan kazılarda 2000 yıllık bir kalorifer sistemi bulundu.

14.07.2009Teknoloji
Biga’da prenses mezarı bulundu

Biga’da prenses mezarı bulundu

ÇANAKKALE’nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan ve bir prensese ait olduğu sanılan lahit mezarın içinde altın taç parçaları, küpeler ve yüzükler bulundu.

9.07.2009Gündem
Türkiyenin dört bir yanı kazılıyor

Türkiye'nin dört bir yanı kazılıyor

Türkiye'nin dört bir yanı, kışın soğuğuna, yazın kavurucu sıcaklarına rağmen kazılıyor. 44 yabancı, 93 Türk kazı başkanı, Türkiye'nin tarihi zenginliklerinin ortaya çıkarılması için toplam 137 önemli merkezde kazı çalışmaları yürütüyor.

14.07.2008Gündem
‘Parion’da paha biçilmez hazine

‘Parion’da paha biçilmez hazine

Çanakkale’nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü’nde bulunan Parion Antik Kenti’nde, kurtarma kazılarından sonra ilk kez kapsamlı olarak bu yıl yapılan kazılarda, 2 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen bir prens ya da kral ile eşine ait altın taç ve takılarla, 150 parça tarihi eser bulundu.

1.08.2005Gündem
Parion Antik Kentinde kazılar sürüyor

Parion Antik Kenti'nde kazılar sürüyor

Çanakkakale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde bulunan Parion Antik Kenti'nde, ilk kez kapsamlı olarak bu yıl yapılan kazılarda, 2 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen bir prens ya da kral ile eşine ait, altın taç ve takılarla, 150 parça tarihi eser bulundu. Kazı heyeti başkanı Atatürk Üniversitesi (AÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Cevat Başaran, 20 Haziran'da başlayan kazıların, en önemli bölümünü oluşturan lahitlerden 4 tanesini gün yüzüne çıkardıklarını bildirdi.

1.08.2005Gündem