EKSTRA
MENÜ

Pardus

Pardus ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pardus haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 189 Pardus haberi bulunmuştur.

Pardus Haberleri

Çevrim İçi Pardus Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Çevrim İçi Pardus Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu

Türkiye Açık Kaynak Platformu tarafından yürütülen “PARDUS’un Yaygınlaştırılması” Projesi kapsamında 12-23 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Çevrim İçi Pardus Yarışması”nda ilk üçe giren ekipler ödüllerini aldı.

3.06.2021Teknoloji
İşletim sistemi nedir ve ne işe yarar İşletim sistemi çeşitleri, özellikleri ve görevleri hakkında bilgi

İşletim sistemi nedir ve ne işe yarar? İşletim sistemi çeşitleri, özellikleri ve görevleri hakkında bilgi

Günümüzde teknoloji çok hızlı gelişiyor. Bu gelişmeye bağlı olarak teknolojik cihazların kullanımı da artıyor. Sosyal yaşamda ve iş yaşamında bilgisayarlar en önemli bilgi depolama araçları olmuş durumda. Bilgisayarların doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışması için de işletim sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. İşletim sistemi nedir ve ne işe yarar? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

2.06.2021Teknoloji
Anadolu parsı, benekleri ve tüm ayrıntılarıyla ilk kez görüntülendi

Anadolu parsı, benekleri ve tüm ayrıntılarıyla ilk kez görüntülendi

Yıllardır “Nesli tükendi mi yaşıyor mu” diye merak edilen pars için artık şunu kesinlikle diyebiliriz: O, bu toprakların canlısı. İlk kez tüm detaylarıyla görüntülenen parsı, büyük keşfi yapan ekibin başındaki Prof. Ahmet Karataş’a sorduk.

16.05.2021Hürriyet Pazar
Nesli tükendiği düşünülüyordu Uzun yıllar sonra ilk kez Anadolu Parsı görüntülendi

Nesli tükendiği düşünülüyordu! Uzun yıllar sonra ilk kez Anadolu Parsı görüntülendi

Şırnak Cudi Dağı eteklerinde nesli tükendiği düşünülen Anadolu parsına ait üç fotoğraf elde edildi. Uzun yıllar sonra ilk kez Anadolu Parsı canlı görüntülendi. 1974'te Ankara Beypazarı'nda vurulan ve MTA'da doldurulmuş olarak sergilenen Anadolu parsını hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Karataş, 'Ondan sonra 1976'da Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı'nda vuruluyor ve o gün bugündür hep bir efsane gibiydi' dedi:

11.05.2021Gündem
BTK Akademi’den 13 yeni eğitim

BTK Akademi’den 13 yeni eğitim

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Akademi, 13 yeni eğitimi erişime açtı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, COVID-19 salgını tedbirleri kapsamında evde kalmanın kişisel gelişim için harika bir fırsat sunduğunu belirtti.

8.05.2021Eğitim
Pardus ETA, 100 binin üzerinde etkileşimli tahtada kullanılacak

Pardus ETA, 100 binin üzerinde etkileşimli tahtada kullanılacak

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen Pardus Etkileşimli Tahta Arayüzü, MEB’e bağlı okullardaki 100 binin üzerinde etkileşimli tahtada kullanılacak.

6.04.2021Teknoloji
Güneydoğuda ortaya çıktı Efsanenin en net görüntüsü

Güneydoğu'da ortaya çıktı! 'Efsanenin en net görüntüsü'

NESLİ tamamen yok olduğu düşünülen Anadolu Parsı'na ait olduğu iddia edilen ve Güneydoğu'da çekilen bir görüntü paylaşıldı. Yaban hayatı uzmanları görüntüdeki hayvanın Anadolu Parsı olduğunu ve Anadolu'da varlığına ilişkin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün elinde başka görüntüler olduğunu açıkladı. Henüz yayınlanmayan görüntülerden birinin de Akdeniz'deki bir Anadolu Parsı'na ait olduğu öne sürüldü.

27.08.2020Gündem
Güneydoğuda Anadolu Parsı böyle görüntülendi

Güneydoğu'da Anadolu Parsı böyle görüntülendi

Nesli tamamen yok olduğu düşünülen Anadolu Parsına ait olduğu iddia edilen ve Güneydoğu'da çekilen bir görüntü paylaşıldı. Yaban hayatı uzmanları görüntüdeki hayvanın Anadolu Parsı olduğunu ve Anadolu'da varlığına ilişkin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü elinde başka görüntüler olduğunu da açıkladı. Henüz açıklanmayan bu görüntülerden birinin de Akdeniz'de bir Anadolu Parsına ait olduğu ortaya çıktı.

27.08.2020Haber
Pardus yaygınlaşacak, Diyanetİn 10 bin bilgisayarına kurulacak

Pardus yaygınlaşacak, Diyanet'İn 10 bin bilgisayarına kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyanet İşleri Başkanlığı ile imzaladıkları protokol kapsamında, Pardus işletim sisteminin Diyanet’in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayara yaygınlaştırılacağını belirterek, "Bu durum yerli ve milli yazılım alanında, kamuda şimdiye kadar yapılmış en yaygın kullanım sözleşmesi anlamına geliyor." dedi.

23.06.2020Teknoloji
Son dakika... Bakan Varank: PARDUS 10 bin bilgisayarda yaygınlaştırılacak

Son dakika... Bakan Varank: PARDUS 10 bin bilgisayarda yaygınlaştırılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "İmzalayacağımız protokolle PARDUS, Diyanet'in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayara yaygınlaştırılacak." dedi.

23.06.2020Ekonomi
Trend Micro, Pardus desteğini duyurdu

Trend Micro, Pardus desteğini duyurdu

Trend Micro, TUBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi Pardus desteğini resmi olarak açıkladı. Trend Micro MEDI Bölgesi Başkanı Yakup Börekcioğlu, tüm bölge yöneticilerinin katıldığı Global 2020 PartnerTrends Etkinliği’nde Pardus desteğini ilk kez duyurdu.

21.05.2020Teknoloji
Çevrim içi seminerler bugün PARDUS ile devam ediyor

Çevrim içi seminerler bugün PARDUS ile devam ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Açık Kaynak Platformu'nun çevrim içi seminerlerinin bugünkü programı Twitter hesabından paylaştı.

21.04.2020Teknoloji
Varank, Türkiye Açık Kaynak Platformunun çevrim içi seminerine katıldı

Varank, Türkiye Açık Kaynak Platformu'nun çevrim içi seminerine katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Proje ekibimizin hazırladığı Türkiye Açık Kaynak Platformuna İstanbul ve Doğu Marmara kalkınma ajanslarımız 30 milyon liralık katkı sunacak." dedi.

15.04.2020Teknoloji
Pardus Linux Sistem Yönetimi Uygulamalı Eğitimi gerçekleştirildi

Pardus Linux Sistem Yönetimi Uygulamalı Eğitimi gerçekleştirildi

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından ‘Kütüphane Eğitimleri’ kapsamında düzenlenen ‘Pardus Linux Sistem Yönetimi Uygulamalı Eğitimi’ Merkez Kütüphane Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

19.02.2020Teknoloji
Milli işletim sistemi Pardusun okullardaki etkileşimi artıyor

Milli işletim sistemi Pardus'un okullardaki etkileşimi artıyor

Milli işletim sistemi Pardus'un, öğretmenlerin ders anlatırken ihtiyaç duyacağı tüm gereklilikler düşünülerek geliştirilen etkileşimli tahta arayüzünü kullanan derslik sayısı Türkiye genelinde 35 bine ulaştı.

23.12.2019Teknoloji
MEB 2020 bütçesi TBMM’de kabul edildi

MEB 2020 bütçesi TBMM’de kabul edildi

Bütçe görüşmelerinin altıncı turunda MEB, YÖK, ÖSYM, Yükseköğretim Kalite Kurulu ile 127 üniversitenin bütçeleri ve kesin hesapları ele alınarak kabul edildi.

16.12.2019Eğitim
TÜBİTAK yetkilileri Tekirdağda PARDUS eğitimi verdi

TÜBİTAK yetkilileri Tekirdağ'da "PARDUS" eğitimi verdi

Süleymanpaşa ilçesinde TÜBİTAK yetkilileri tarafından okul yöneticilerine ve öğretmenlere milli işletim sistemi PARDUS ile ilgili eğitim verildi.

26.11.2019Teknoloji
MEB, okullarda Pardus için düğmeye bastı

MEB, okullarda "Pardus" için düğmeye bastı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), milli işletim sistemi "yeni nesil Pardus"u okullarda yaygınlaştırmak üzere harekete geçti. Sistemi ilk etapta 60 bin etkileşimli tahtada uygulamaya alacak Bakanlık, ardından tüm okullardaki tahtalar ve bilgisayarlarda Pardus dönemini başlatacak.

25.10.2019Teknoloji
MEB, okullarda ‘Pardus’ için düğmeye bastı

MEB, okullarda ‘Pardus’ için düğmeye bastı

MEB, milli işletim sistemi ‘yeni nesil Pardus’u okullarda yaygınlaştırmak üzere harekete geçti. YEĞİTEK ve TÜBİTAK ULAKBİM arasında imzalanan sözleşmeyle Pardus'un öncelikle 60 bin etkileşimli tahtada kullanılması sağlanacak.

25.10.2019Eğitim
HAVELSAN uzaktan Pardus yönetimini LİMAN ile çözdü

HAVELSAN uzaktan Pardus yönetimini "LİMAN" ile çözdü

HAVELSAN, kurumlarda Pardus işletim sistemlerini uzaktan yönetebilmek için LİMAN isimli "Merkezi Yönetim Sistemi" geliştirdi.

5.10.2019Ekonomi
Adalet Bakanlığı 78 sözleşmeli personel alacak.. İşte başvuru şartları ve ücret detayları

Adalet Bakanlığı 78 sözleşmeli personel alacak.. İşte başvuru şartları ve ücret detayları

Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü emrinde istihdam edilmek üzere 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 6’ncı maddesi ile 31/12/2008 tarih ve 27097 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Büyük Ölçekli Bilgi İşlem Birimlerinde Sözleşmeli Bilişim Personeli İstihdamına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik'in 8’inci maddesi uyarınca sözlü sınav başarı sırasına göre yapılacak yerleştirme ile 78 (yetmişsekiz) sözleşmeli bilişim personeli alınacaktır. İşte ilanın detayları ve başvuru şartları

30.09.2019Gündem
Bakanlık duyurdu 2020de hizmete girecek

Bakanlık duyurdu! 2020'de hizmete girecek

Tüm belediyeler 2020 yılına kadar e-belediye sistemine dahil olacak, yerel yönetim hizmetleri elektronik ortama taşınacak. Vatandaş odaklı yerel yönetim yapısı oluşturularak, vatandaşların belediye hizmetlerinden daha hızlı, kolay ve kesintisiz bir şekilde yararlanabilmesi sağlanacak. Halihazırda 24 modülün uygulamada olduğu sistemde tüm mödüllerin devreye girmesiyle belediyelerde yıllık 3 milyar lira tasarruf sağlanacak.

22.09.2019Ekonomi
Uluslararası Lider Araştırmacılar Programına en çok başvuru ABD, İngiltere ve Almanyadan

'Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı'na en çok başvuru ABD, İngiltere ve Almanya'dan'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı için 243 başvuru aldıklarını belirterek, "Başvurular, ağırlıklı olarak ABD, İngiltere ve Almanya'dan yapıldı." dedi.

25.07.2019Teknoloji
Bakan Varank: 2023 yılına kadar da 50 bin teknoloji yıldızı yetiştirmeyi hedefliyoruz

Bakan Varank: 2023 yılına kadar da 50 bin teknoloji yıldızı yetiştirmeyi hedefliyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yazılım teknolojileri alanında faaliyet gösteren TÜBİTAK BİLGEM öncülüğünde ilk milli mikro işlemcimizin tasarımına başladık. Milli tasarım işlemcinin 2021 yılı içerisinde silah sistemlerinde test edilebilir noktaya geleceğini öngörüyoruz" dedi. 2023 yılına kadar 50 bin teknoloji yıldızı yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Bakan Varank, "Bu ülkenin hiçbir gencini imkansızlığa terk etmeyeceğiz. Gerekirse 780 bin kilometrekareyi tarayarak o cevherleri tek tek bulacağız" ifadelerini kullandı.

24.07.2019Ekonomi
Efsane geri döndü

Efsane geri döndü

Anadolu parsı geçen günlerde önce Hakkâri’de, ardından da Tunceli’de fotokapana yakalandı. Biyolojik çeşitlilik kaybının yüksek boyutlara ulaştığı günümüzde, artık şundan eminiz: Anadolu’da leopar yaşıyor!

14.07.2019Hürriyet Pazar
Pars ne demek Pars isminin anlamı nedir

Pars ne demek? Pars isminin anlamı nedir?

Yeni bebek bekleyen aileler, duydukları her yeni ismin anlamını merak ediyor, son günlerde en çok gündeme gelen isimlerden biri de Pars oldu. Peki, Pars ne demek? Pars isminin anlamı nedir?

6.05.2019Gündem
Ankara Müzik ve Güzel Sanat Üniversitesine 65 sürekli personel alımı yapılacak - İşte başvuru şartları

Ankara Müzik ve Güzel Sanat Üniversitesi'ne 65 sürekli personel alımı yapılacak - İşte başvuru şartları

Ankara Müzik ve Güzel Sanat Üniversitesi, ilan.gov.tr sayfası üzerinden personel alımı ilanı yayımladı. Paylaşılan duyuruya göre, 65 sürekli personel alımı yapılacak. Peki, Ankara Müzik ve Güzel Sanat Üniversitesi personel alımı başvuru şartları neler?

16.04.2019Gündem
Üretim için açık kaynak yazılıma vurgu

Üretim için açık kaynak yazılıma vurgu

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan "Açık kaynak yazılımlar, Türkiye'nin üretmesi ve gelişmesi için en etkin seçenek olacak" dedi.

13.03.2019Ekonomi
Erdoğan’ın sözleriyle gündeme gelmişti Detaylar ortaya çıktı…

Erdoğan’ın sözleriyle gündeme gelmişti! Detaylar ortaya çıktı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle gündeme gelen milli siber güvenlik çözümü "Ahtapot"un kullanımı yaygınlaştırılacak. 2016'dan beri Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren sistem, kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyelerde de test ediliyor. Ahtapot tarafından korunan siteler şubat ayındaki siber saldırıları başarıyla savuştururken, sistem NATO tatbikatındaki senaryoların tümünden de başarıyla geçti.

27.12.2018Gündem
Türkiyenin siber kalkanı Ahtapot yaygınlaştırılacak

Türkiye'nin siber kalkanı "Ahtapot" yaygınlaştırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle gündeme taşınan milli siber güvenlik çözümü "Ahtapot"un kullanımı artırılacak. 2016 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet veren sistem için kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyelerde test çalışmaları yapılıyor.

27.12.2018Teknoloji
Açık kaynak kodlu sistemlere göç yarını nasıl değiştirecek

Açık kaynak kodlu sistemlere göç yarını nasıl değiştirecek?

Bilişim İnovasyon Derneği ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği tarafından düzenlenen ‘Teknoloji Açık Tarafta Gelişiyor: Açık Kaynak Sistemlere Göç’ konulu panelde konuşan Mehmet Fatih Zeyveli, Türkiye’nin 2017 yılı yazılım sektörü hacminin 16 Milyar TL olduğunu ve bunun 2 Milyar TL’sinin yurt dışı kaynaklı kapalı kodlu sistemlere harcandığını belirtti. Yurtdışına giden paranın yurtiçinde kalması için açık kaynak özgür yazılımlara öncelik verilmesini söyleyen, Açık kaynak kodlu yazılımların aslında milli olduğuna dikkat çeken, Zeyveli, “Dijital dünya, açık kaynak kodlu sistemler tarafında gelişiyor. Gelişmek istiyorsak “open source” dünyaya ayak uydurmak zorundayız.” dedi.

7.12.2018Teknoloji

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yerli yazılım hamlesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen Pardus İşletim Sistemi ve açık kaynak kodlu alt projelerine geçiş kararı aldı.

19.10.2018Gündem
Milli e-posta NATO yolunda

Milli e-posta NATO yolunda

TÜBİTAK BİLGEM’in 15 yıl önce askeri ihtiyaçların karşılanması amacıyla başlattığı proje kapsamında geliştirilen milli e-posta sistemi KurumNet, NATO’nun askeri mesajlaşma ihtiyacına yönelik açtığı ihalede son aşamaya kaldı. Ana yüklenici olarak ihaleye giren Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), teklifini bu hafta NATO’ya sunmaya hazırlanırken, ihalenin kazanılması durumunda NATO’nun askeri mesajlaşma sistemini STM ve TÜBİTAK BİLGEM birlikte kuracak.

8.10.2018Gündem
Teknolojide milli hamle

Teknolojide milli hamle

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın teknolojide yerli ve milli çağrısına şirketlerden destek sürüyor. Türkiye’nin yerli telefon üreticilerinden Başarı Elektronik bünyesindeki Kaan, Türkiye’de üretim için kolları sıvadı. Bunun için şirket Ankara’da sıfır bir fabrika kurdu. Türkiye’nin millileştirilmiş işletim şirketi Pardus da tüm kamuya yayılmak için görev bekliyor. AK Partili belediyelere ‘Pardus kullanın’ çağrısı yapılırken Pardus’un ticarileşmesi için çalışan HAVELSAN, kamu kurumlarının gönül rahatlığıyla Pardus’a geçebileceğini belirtiyor.

20.08.2018Ekonomi
Leoparı saklasak da mı korusak

Leoparı saklasak da mı korusak?

Varlıklarından hep öldüklerinde haberdar oluyorduk. O, Anadolu’nun en gizemli, en karizmatik ve ne yazık ki görüldüğü yerde üzerine hemen kurşun yağdırıldığı için en talihsiz hayvanı. ‘Anadolu Parsı’ yani leopardan bahsediyoruz. Geçen hafta ilk defa canlısını görüntülemeyi başardığımız bu canlıyla ilgili ciddi bir sınav bekliyor şimdi bizi. Onu koruyacak mıyız yoksa katletmeye devam mı edeceğiz? Bu, aslında doğayı ne kadar önemsediğimizin, başka canlıların yaşam hakkına ne kadar saygı duyduğumuzun sınavı...

17.02.2018Hürriyet Pazar
TÜBİTAK ödül töreni sona erdi

TÜBİTAK ödül töreni sona erdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bütün kurumlar ve yetişmiş insan kaynağıyla girişimcilerin, firmaların ve bilim insanlarının hizmetinde olacaklarını belirterek, "Bilim ve teknoloji politikaları ile sanayi politikalarını bütünleştireceğiz. Türkiye'yi bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi ülkesi yapmak için durmadan, dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

28.12.2017Teknoloji

Yazar Sonuçları

Çorum aslanı leblebi yer mi?

Haberler üst üste gelmeye başlayınca ben de meraklandım, Çorum’da köylünün kayıp hayvanlarını Çorum Aslanı mı götürdü?

19.06.2020

Her teknolojiyi millileştirmek zorunda mıyız?

Ülke olarak teknolojiye daha çok yatırım yapmamız gerektiğini yıllardır yazıyorum. Bu yüzden son dönemde daha yüksek ses ile konuşulmaya başlanan çeşitli teknolojilerin, cihazların, servislerin ve yazılımların millileştirilmesi çağrılarını keyifle takip ediyorum.

27.08.2018

Türkiye’de güzel şeyler oluyor!

Ağustos ayı başında Bolu Abant’ın o serin serin esen muhteşem köşelerinden birinde, yaklaşık 600 kişi sabah akşam sınıflara doluşmuş, yeni programlama dilleri ve sistem yönetimi öğrendi son 15 gündür.

6.08.2018