Bugün neler oldu?

Paralel Yapı

Güncelleme Tarihi:

Paralel Yapı haberleri sayfasında Paralel Yapı hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4074 Paralel Yapı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Gülen hareketi, Gülen cemaati, Hizmet hareketi ya da son günlerde kullanılan adıyla Paralel Yapı; eski bir imam, vaiz ve yazar olan Fethullah Gülen’in telkinleri ile bir araya gelen insanların oluşturduğu, 1960’ların sonunda İzmir’de ortaya çıkmış, faaliyetlerini başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerde gerçekleştiren bir toplumsal harekettir.

Hareketin İslami bir hareket mi yoksa bir sivil toplum hareketi olarak mı tanımlanacağı tartışma konusudur. Hareket, çeşitli toplum kesimlerince Türkiye içi ve dışında, eğitime, Türk kültürünü tanıtmaya, dinlerarası diyaloğa ve fakirlikle mücadeleye yaptığı katkılardan dolayı desteklenirken başka kesimlerince de laikliğe bir tehlike olarak görülmesinin yanı sıra siyasî ve ekonomik bir güç haline geldiği söylenerek eleştirilmektedir.

Paralel Yapı haberleri

DAHA FAZLA #PARALEL YAPI HABERLERİ

Paralel Yapı’a ait tüm site haberleri