EKSTRA
MENÜ

Panik Atak

Panik Atak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Panik Atak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.533 Panik Atak haberi bulunmuştur.

Panik Atak Haberleri

Hayat devam ediyor

Hayat devam ediyor

Art arda gelen terör saldırıları nedeniyle başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye şokta. Olaylara anlam veremeyen, yaşadıklarının şokunu atlatamayanlar psikolojik travmanın eşiğinde. Klinik psikologlar İbrahim Eke ve Hakan Yüksek saldırıların psikolojik boyutunu değerlendirdi. Uzmanlar, yalnızca İstanbul'da, bir milyonu aşkın insanda kalıcı düzeyde ‘travma sonrası stres bozukluğu’ oluşacağını söyledi.

21.11.2003Gündem
Çekingenliğinizi test edin

Çekingenliğinizi test edin!

Nasıl bir kişiliğe sahipsiniz? Çekingen mi, yoksa dışa dönük mü? "Maalesef çekingen bir yapım var" diyorsanız üzülmeyin, sorununuzda yalnız değilsiniz!

Kadınlar daha panik

Kadınlar daha panik

Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, panik bozukluğu, kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülüyor.

Panik Atak Paniklemeyin

Panik Atak! Paniklemeyin

Panik atak, insanı yanıltan fizik bulgularla kendisini gösteren özünde ruhsal bir bozukluktur. Bu hastalarda kalbe ait yakınmalar ön planda olduğundan sıklıkla ilk başvurdukları doktor kalp doktorlarıdır. Hastalığın özünde genetik yatkınlık olduğu düşünülmektedir. Başlangıç yaşı genellikle ergenliğin sonu ile 30 yaş arasındadır. Her yüz kişiden onunda hastalığın bulguları görülmekle birlikte toplumumuzda yüz kişiden dördünün panik atak tedavisi gerektirecek düzeyde hastalığı olduğu düşünülmektedir. Panik atak hastalığına kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.

9.02.2004Kelebek
Çocuklarda işitme azlığına dikkat

Çocuklarda işitme azlığına dikkat

Çocuğumuz seslendiğimizde birkaç defa tekrarlatıyor ve derslerde başarısında azalmalar olup televizyonun sesini çok açıyor yada yakından izliyorsa işitmesinde bir azalma olup olmadığı yönünde uyanık olmakta yarar var! Özellikle televizyonu yakından izleyen çocuklar öncelikle göz hekimlerine başvuruyor. Televizyonu yakından izlemenin ana nedeni olabilecek işitme azlıkları gözden kaçabilir. Sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, genellikle burun tıkanıklığı sorunu yaşayan ya da uyku sırasında ağzı açık uyuyan belki de horlayan çocuklarda orta kulakta sıvı toplanması son derece sık karşılaşılan bir durumdur.

16.02.2004Kelebek
Panik atak mısınız

Panik atak mısınız?

Panik atak, insanı yanıltan fiziki bulgularla kendisini gösteren özünde ruhsal bir bozukluk.

Cep telefonları kansere neden olur mu

Cep telefonları kansere neden olur mu?

Cep telefonları günümüzün vazgeçilmezlerinden birisi olarak yerini çoktan almış durumda. Üstelik sadece konuşarak iletişim sağlamıyorlar, fax çekmek, internete girmek, fotoğraf çekmek ve daha bir çok özelliği beraberinde taşıyarak ajandamız haline geldiler.

23.02.2004Gündem
Röntgen kadın

Röntgen kadın

Sevinç Kerimova insanların iç organlarını görüyor, teşhislerinin röntgenle doğrulandığını söylüyor. Birçok kişiye şifa bulduğunu iddia ediyor.

Kendinizi bitkin mi hissediyorsunuz

Kendinizi bitkin mi hissediyorsunuz?

Bitkinlik, güçsüzlük ve kişinin kendisini tükenmiş hissetmesi durumudur. Sanki yaptığınız her şey eskisiyle kıyaslandığında daha yorucuymuş gibi gelir. Yerinizden kalkmak istemezsiniz. Parmağınızı bile kıpırdatacak haliniz yoktur. Bütün bu yakınmaların kanınızdaki kırmızı hücrelerin sayısıyla ilişkili olabileceği hiç aklınıza geldi mi?

15.03.2004Kelebek
24 gün yemek yemedim sürekli bayılıp ağlama krizlerine giriyordum

24 gün yemek yemedim sürekli bayılıp ağlama krizlerine giriyordum

Önce yoğurt ve diyet bisküviyle başladı rejime. Sonra bisküviyi bıraktı. Daha sonra yoğurt bile fazla geldi. Onu da bıraktı. Tam 24 gün ağzına bir şey koymadığı oldu. ‘Anoreksiya Nervoza’ adı verilen yeme bozukluğu hastalığına yakalanan Elvan Odabaşı, hem ruh sağlığını elinden alan hastalığını, hem de hayata yeniden nasıl döndüğünü Formsante Dergisi’nden Yeşim Nur’a anlattı.

15.03.2004Kelebek
Koku Alma Yetiniz Yaşamınızı Kurtarabilir

Koku Alma Yetiniz Yaşamınızı Kurtarabilir!

Koku alma duyumuzun önemini ancak nezle olduğumuzda burun tıkanıklığı yaşadığımızda anlarız. Yediğimiz yemeğin tadını alamamaktan, güzel bir parfümü koklayamamaktan şikayetçi oluruz. Oysa kokuları alabilmek bizi farkında olmadan tehlikelerden koruyor. Burnumuz sadece güzel ya da kötü kokulara karşı değil aynı zamanda tehlikelere karşı da bizi uyarır.

22.03.2004Kelebek
Doğum öncesi Ultrason bebeğimize zarar verir mi

Doğum öncesi Ultrason bebeğimize zarar verir mi?

Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi tıp biliminde de hastalıkların tanı ve tedavisini gittikçe kolaylaştırıyor. Kısa denebilecek bir geçmişte insanların iç organlarını muayene sırasında dokunarak hissetmek dışında görebilme olanağımız yokken artık ilerleyen inceleme yöntemleri ile hastalıkların çok erken evrede tanınması mümkün oluyor.

29.03.2004Gündem
Depresyon riski kimlerde yüksek

Depresyon riski kimlerde yüksek?

Depresyon yaşayan kişi, içinde bulunduğu durumu tarif ve kabul etmekte zorlanır. Yakınlarının gözlemleri ve yönlendirmesi tedavi sürecini hızlandırır

Panik atak kadın seviyor

Panik atak kadın 'seviyor'

Panik atak, çok eskiden beri bilinen bir hastalık. Ama çoğunlukla başka hastalıklarlakarıştırılmış. Ayrıca hasta sayısında asıl patlama şehirleşmeyle birlikte başlamış. Doç. Dr. Tarık Yılmaz, 'Ani gelen ölüm korkusu' olarak nitelendirilebilecek hastalıkla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Anne olmak için geç mi kalıyorum

Anne olmak için geç mi kalıyorum?

Çalışma yaşamında kadınların erkeklerle aynı koşulları paylaşmaları günümüz kadınının anne olma planını daha ilerilere atmasına neden oluyor. İlerleyen yaşla birlikte anne adayının kafasında ister istemez soru işaretleri oluşuyor. Bunlardan ilki daha genç yaşlara göre kıyaslandığında aynı kolaylıkla gebe kalınıp kalınamayacağı. Daha sonraki kaygıları; gebeliğin sağlıklı şekilde sürüp sürmeyeceği, doğum sırasında çıkabilecek güçlükler. Kuşkusuz en büyük endişe ilerleyen anne yaşının bebeğinin sağlığını ne yönde etkileyeceği.

19.04.2004Kelebek
Gel, gel, çağın hastalıgına gel

Gel, gel, çağın hastalıgına gel

Eskiden ‘Canım sıkılıyor’ diye mızmızlanırdı çocuklar. Artık ‘Stresliyim’ diyorlar. Çok üstlerine giderseniz ‘Depresyondayım’ diye ekliyorlar. Korkmanıza gerek yok, onlarınki numara. Sizden ve diğer yetişkinlerden duyduklarını tekrarlıyorlar sadece. Ama ya siz? Çağımızın en yaygın üç ruhsal rahatsızlığıyla sizin aranız nasıl?

28.04.2004Kelebek
Çağın hastalıkları: Depresyon, panik atak, stres

Çağın hastalıkları: Depresyon, panik atak, stres

Eskiden 'Canım sıkılıyor' diye mızmızlanırdı çocuklar. Artık 'Stresliyim' diyorlar. Çok üstlerine giderseniz 'Depresyondayım' diye ekliyorlar.

Panik atak geçicidir inanın

Panik atak geçicidir inanın

Bulantı, kalp atışlarında hızlanma, terleme... Hayır, bu kalp krizi değil. Stres ve depresyondan sonra ‘Beynin Şeytan Üçgeni’ dediğimiz üçgenin son kenarı: Panik atak! İnsanları öleceğine bile inandıran bu hastalıktan kurtulmak aslında o kadar basit ki!

29.04.2004Kelebek
Panik atak geçicidir inanın

Panik atak geçicidir inanın

Bulantı, kalp atışlarında hızlanma, terleme... Hayır, bu kalp krizi değil. Stres ve depresyondan sonra ‘Beynin Şeytan Üçgeni’ dediğimiz üçgenin son kenarı: Panik atak!

29.04.2004Kelebek
Panik atak geçicidir inanın

Panik atak geçicidir inanın

Bulantı, kalp atışlarında hızlanma, terleme... Hayır, bu kalp krizi değil. Stres ve depresyondan sonra 'Beynin Şeytan Üçgeni' dediğimiz üçgenin son kenarı: Panik atak! İnsanları öleceğine bile inandıran bu hastalıktan kurtulmak aslında o kadar basit ki!

Her 30 kişiden biri saplantılı

Her 30 kişiden biri saplantılı

Eşyaları sürekli düzeltme, kapı ve pencereleri kontrol etme, bazı eşyaları sabitlemek gibi takıntı halini alan, "Saplantı ve Zorlantı Bozukluğu" adı verilen uygunsuz davranışlar yaklaşık her 30 kişiden birinde görülüyor.

Elleriniz ne kadar temiz

Elleriniz ne kadar temiz?

Bazılarımız Türk toplumunun ne kadar temiz olduğundan söz eder ve bunu Müslümanlık öğretisine bağlar. Toplumumuzun suyla temizlik alışkanlıklarını başka ülkelerinkiyle kıyaslayıp temiz bir toplum olduğumuzdan söz ederler. Aynı Türk halkına ait genel tuvaletlere girmek zorunda kaldığınızda ise karşılaştığınız manzarayı yaşam boyu anımsamak istemezsiniz.

3.05.2004Kelebek
Utangaçlığı abartmayın

Utangaçlığı abartmayın

Utangaçlık, giderek toplumlarda önemli bir ruhsal soruna dönüşüyor. Utangaç olmanın sadece size zarar vereceğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Bu özellik, yakın çevrenizdeki kişilerin de mutluluğuna gölge düşürebilir.

1.07.2004Kelebek
Utangaçlığın çaresi var

Utangaçlığın çaresi var

Utangaçlık, giderek toplumlarda önemli bir ruhsal soruna dönüşüyor. Utangaç olmanın sadece size zarar vereceğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Aile ağacınızı yaptınız mı

Aile ağacınızı yaptınız mı

Doktorunuz bazı hastalıklar ve sağlık sorunlarına ilişkin risklerinizi belirlemek için aile ağacınızdan faydalanmak isteyecektir.

Terapistim internette Yakında cebe de girecek

Terapistim internette! Yakında cebe de girecek

İnternetin psikoterapide kullanımı üzerine çalışan doktor Alp Karaosmanoğlu hastalarıyla sürekli bağlantı sağlayabileceği bir web sitesi kurdu. Dr. Karaosmanoğlu’nun hedefi, veri tabanını geliştirip sistemi cep telefonuna taşımak.

16.08.2004Kelebek
Başı sonu olmayan bir su yazısı

Başı sonu olmayan bir su yazısı

Dedim ya, suyla aram iyidir. Bir defa denize taparım. Özellikle bahar ama kış yağmurlarını da severim. Boğaz’ın, olmadı akar bir suyun kenarında yaşamayı çok isterim, filan filan... Ha, bir de, açlıktan ölme korkum yoktur ama susuz kalmaktan çok korkarım. Su bulamazsam eğer, resmen panik atak yaşarım. Eee, sen suyu bu kadar sevince, su da seni sever tabii ! Bir yerde bir su akıyorsa eğer, mutlaka... beni basar !

17.08.2004Kelebek
Panik atak kadınlarda daha çok görülüyor

Panik atak kadınlarda daha çok görülüyor

Kişide sürekli bir kaygı duyma özelliği vardır. Panik atağın iş kalitesinde düşme, iş kaybı ve ilişkilerde bozulma gibi olumsuz sonuçları da var.

Kadınlar daha fazla panik atak

Kadınlar daha fazla 'panik atak'

Daha çok 20-30'lu yaşlarda başlayan panik atak hastalığına yakalananların büyük çoğunluğu kadınlardan oluşuyor

Panik atak hastası arttı mı

Panik atak hastası arttı mı?

Son zamanlarda "panik atağım var" sözleri çok arttı. Gerçekten panik ataklı hasta sayısı mı arttı?

Süper kadın sendromuna dikkat!

Ev, iş, çocuklar, sosyal aktivite derken kadın bir girdabın içinde buluyor kendini. Kimi zaman depresyon veya panik atağa kadar varan bu durumun tıpta bir adı var: süper kadın sendromu.

Yazar Sonuçları

Deli dana yine gündemde

90'lı yıllarda vejetaryenler hariç herkesi tedirgin eden Deli Dana Hastalığı, Amerika'da görülmesinin ardından yeniden tartışma konusu oldu.

6.01.2004

Pilot Bey! Zerrin Hanım Ankara’da inmek istiyor

Türkstar seçmeleri sırasında, çok maceralı bir Trabzon yolculuğumuz oldu. Aslında bütün Türkstar seçmelerinde ulaşım çok sorunluydu ama özellikle Trabzon yolculuğu en zorlusuydu.

30.03.2004

Dört kişiydik, üçümüz bokserli

ZAFER Mutlu kötü haberi bir gece önce verdi.‘Galiba Cem’in evinde kalacağız’ dedi.Cem Kozlu’nun davetlisi olarak Viyana’ya gidecektik.

3.04.2004

Misafirleri memnun edeceğim derken mide fesadı geçirdim

ündelik hayatımızda çok kullandığımız bazı deyimler aslında gerçeği anlatmazlar biliyorsunuz.

27.06.2004

Dostlar alışverişte görmeyiversin

İyi bari, rahatladım... Şükürler olsun, arslan gibi, kadın gibi kadınmışım... Konu uzmanı, bizim Alışveriş Cadısı Banu’dur (Tuna) ama vallahi kendisinden icazet aldım, bugüne mahsus, onun alanına dalacağım.

8.07.2004

Net hata ve noksan

TÜRKİYE’de yaşayan insanların bilinçaltında ‘döviz bitmesi’ diye bir korku vardır. Gerçi bu korku, şimdilerde çok azalmıştır.

30.07.2004

Aile ağacınızı yaptınız mı

Doktorunuz bazı hastalıklar ve sağlık sorunlarına ilişkin risklerinizi belirlemek için aile ağacınızdan faydalanmak isteyecektir.

11.08.2004