EKSTRA
MENÜ

Panik Atak

Panik Atak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Panik Atak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.503 Panik Atak haberi bulunmuştur.

Panik Atak Haberleri

Panik atak kadınları iki kat daha fazla etkiliyor

Panik atak kadınları iki kat daha fazla etkiliyor

Endişe veya yoğun korku dalgalanması olan panik atak; çarpıntı, terleme, boğulma hissinin eşlik ettiği, beklenmedik bir anda gerçekleşen ve size kendinizi çaresiz hissettiren bir durumdur. Panik atak durumunda beden ve zihin kontrolünü kaybetme korkusunun yaşandığını ve genellikle kalp krizi geçirildiği veya ölündüğünün düşünüldüğünü belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Toplumda her 75 kişiden birinde panik atak görülür. Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık iki kat daha fazla görülüyor. Başlangıç yaşı genellikle 20'li yaşlar olsa da yaşamın her döneminde görülebilir” açıklamasında bulundu.

6.05.2020Sağlık
Çaycı Hüseyin öldü iddiaları yeniden gündemde - Alparslan Özmol kimdir

Çaycı Hüseyin öldü iddiaları yeniden gündemde - Alparslan Özmol kimdir?

'Çaycı Hüseyin öldü' iddiaları yeniden gündeme geldi. Daha önce hakkında bir çok kez öldüğü iddia edilen Çocuklar Duymasın'ın Çaycı Hüseyin'i - Alparslan Özmol'ın bu kez Corona'dan öldüğü söylentileri yayıldı. Twitter'da pek çok kullanıcı 'Çaycı Hüseyin corona virüsü nedeniyle öldü' şeklinde paylaşım yapınca 'Çaycı Hüseyin' kelimesi trend topic listesinde yer aldı. Peki, Çaycı Hüseyin karakteriyle hafızalara kazınan Alparslan Özmol kimdir?

6.05.2020Magazin
Stres ve Kaygıyı Azaltmanın Yolları

Stres ve Kaygıyı Azaltmanın Yolları

İnsanların evde kaldığı süre içerisinde stres ve kaygı seviyesini azaltmak veya minimumda tutmak için zihni eğitici, öğretici ve dinlendirici aktivitelerle meşgul etmek gerektiğini söyleyen Klinik Psikolog Dr. Hüseyin Ebadi, stres ve kaygıyı azaltmanın yollarını anlattı.

Nur Yerlitaş kimdir, evli miydi, çocuğu var mıydı Ölümüyle yasa boğan Nur Yerlitaşn hastalığı neydi

Nur Yerlitaş kimdir, evli miydi, çocuğu var mıydı? Ölümüyle yasa boğan Nur Yerlitaş'n hastalığı neydi?

Modacı Nur Yerlitaş’ın ölümü sanat dünyasını yasa boğdu. Başta sahne kıyafetlerini tasarladığı ünlü isimler olmak üzere pek çok isim Nur Yerlitaş'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ünlü modacıyla çekildikleri fotoğrafları paylaştı. Hem esprili hem de dobra olan Nur Yerlitaş, jüri üyeliğini üstlendiği programlarla ismini geniş bir kitleye duyurmuştu. Peki, Nur Yerlitaş kimdir, kaç yaşındaydı? Ölümüyle yasa boğan Nur Yerlitaş'n hastalığı neydi?

28.04.2020Magazin
Evde, sağlıklı, mutlu...

Evde, sağlıklı, mutlu...

65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için alınan sokağa çıkma yasağı birinci ayını doldurdu. Bu süreçte morallerin yüksek tutulması ve egzersizler hiç olmadığı kadar önemli... İşte uzman isimlerden onların hayatını kolaylaştıracak öneriler.

26.04.2020Hürriyet Pazar
Online psikoterapi hizmetine yoğun ilgi

Online psikoterapi hizmetine yoğun ilgi!

Online psikoterapi ve online psikiyatri görüşmeleri, içinde bulunduğumuz dönemde alternatifi olmayan bir hizmet konumuna geldi. Klasik muayene ortamındaki uzun seans süreleri, hastalar ve doktorlar için de bulaş yolunu artırmakta ve artık tercih edilmemektedir.

24.04.2020Sigorta
Karantinada Dikkat  Sadece Midenizi Değil, İlişkinizi de Besleyin

Karantinada Dikkat! Sadece Midenizi Değil, İlişkinizi de Besleyin

Hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı kadar evde zaman geçiriyoruz. Bu süreçte hem kendimiz hem de partnerimizle olan ilişkimiz için ruhsal ve fiziksel dengede kalmamızın önemini anlatan Enerji Terapisti Zehra Köse ile Yaşam Koçu Seçkin Zenginler, bazı sorunların her şey yolundayken anlaşılamayacağını ve bu krizin ilişkiler için bir test olduğunu söylediler.

20.04.2020Aşk
Seda Bakan: Hâlâ emziriyorum

Seda Bakan: Hâlâ emziriyorum

Seda Bakan Ekim 2014’te müzisyen Ali Erel ile evlenmişti, Ağustos 2019’da kızı Leyla’yı dünyaya getirmişti. 34 yaşındaki oyuncu annelik sürecini ve karantina günlerini Kanal D’deki ‘2. Sayfa’ya anlattı.

20.04.2020Magazin
Panik atak nedir, belirtileri neler Panik atak krizi ne demek

Panik atak nedir, belirtileri neler? Panik atak krizi ne demek?

Panik atak, tıbbi ortamlarda en sık karşılaşılan anksiyete bozukluğudur. Panik atak belirtileri cinsiyetler arasında da farklılık sergileyebilmektedir. Bir çalışmada kadınlarda solunum sistemine ait belirtilerin daha çok saptandığı bildirilmiştir. Diğer ruhsal rahatsızlıklarda olduğu gibi panik bozukluğun etiyolojisinde ruhsal ve biyolojik etkenler birlikte etkileşerek rol oynamaktadırlar. Peki, panik atak nedir, panik atak belirtileri neler? Panik atak krizi ne demek?

14.04.2020Sağlık
Almanyada Depresyondan Emeklilik Mümkün Müdür

Almanya'da Depresyondan Emeklilik Mümkün Müdür?

Son dönemlerde en çok merak edilen konular arasında, Almanya'da psikolojik sebeplerden dolayı emeklilik yaşanıp yaşanmayacağıdır. Özellikle Almanya'da ikamet eden ve çalışan pek çok gurbetçi bu konuda bilgi almak için araştırma gerçekleştiriyor. Peki, Almanya'da depresyondan emeklilik mümkün müdür? İşte bu konu hakkında bilinmesi gerekenler.

6.04.2020Gündem
“Panik atak anında ne yapabilirim” diye düşünenlere rahatlatan öneriler

“Panik atak anında ne yapabilirim?” diye düşünenlere rahatlatan öneriler

Son günlerde koronavirüs ile ilgili yaşanılan süreç, panik atak rahatsızlığı olan kişileri daha fazla etkiledi. Bu dönemde atak nöbetlerinin arttığına dikkat çeken Uzman Psikolog Ceylan Şekerci; çok önemli önerilerde bulundu, panik atak esnasında yapılması gerekenleri detaylarıyla anlattı.

6.04.2020Sağlık
Almanyada Psikolojik Emeklilik Şartları Nelerdir

Almanya'da Psikolojik Emeklilik Şartları Nelerdir?

Psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle Almanya'da erken emekli olan kişi sayısı artmaya devam ediyor. Birçok farklı sebepten dolayı emekli olmayı isteyen kişiler, bu konuda araştırma yapmakta ve internetten bilgi almaya çalışmaktadır. Peki, Almanya'da psikolojik emeklilik şartları nelerdir? İşte bu konu hakkında bilinmesi gerekenler.

5.04.2020Dünya
Kaçış sendromu nedir, ne demektir

Kaçış sendromu nedir, ne demektir?

Kaçış sendromu hastalığı basında özellikle Mehmet Ali Erbil'in geçirdiği rahatsızlığın ardından çok konu olmuş ve vatandaşlar tarafından merak edilmişti. Peki Kaçış sendromu nedir, ne demektir? ve bu rahatsızlık neden meydana gelir? İşte detaylar

3.04.2020Sağlık
Bu belirtiler varsa koronafobidir

Bu belirtiler varsa koronafobidir

Ateş basması, çarpıntı, nefes daralması, ellerde ayaklarda üşüme, öksürük... Uzmanlar uyarıyor: Bu belirtiler her ne kadar koronavirüs gibi duruyorsa da aynı zamanda panik atak göstergesi. Sakin olun ve telefonla psikiyatrist desteği alın.

2.04.2020Gündem
Negatif Enerjimizi Üzerimizden Atmak İçin Yapabileceğimiz Şeyler

Negatif Enerjimizi Üzerimizden Atmak İçin Yapabileceğimiz Şeyler

Alışkın olmadığımız durumlarla karşılaştığımızda savunmasız hissederiz ve içsel çatışmalarımızı yatıştırmakta güçlük çekeriz. İç huzurumuzu arttırarak negatif enerjimizi üzerimizden atmak için neler yapabileceğimize odaklanalım.

31.03.2020İyi Yaşam
Korona günlerinde evde ilişkinizi sağlıklı tutmanın yolları

Korona günlerinde evde ilişkinizi sağlıklı tutmanın yolları

"Koronavirüs salgınının; yaşamı, hayatı ve rutinlerini etkilediği bir dönemden geçiyoruz. Bu tehdit nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde sevdiğimiz insanlarla, ailemizle bir arada kalmanın güzellikleri olduğu gibi riskleri olduğunun da farkında olmalıyız." diyen Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, konuyla ilgili önerilerde bulundu.

26.03.2020İlişkiler
Ünlü oyuncu Pınar Deniz anlattı: Test sonucunu bekliyoruz

Ünlü oyuncu Pınar Deniz anlattı: Test sonucunu bekliyoruz!

OYUNCU Pınar Deniz’in annesi, teyzesi ve anneannesi koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı.

20.03.2020Magazin
Panik atak

Panik atak

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesiyle birlikte vatandaşlar markete koştu. Raflar boşalırken insanların oluşturduğu yoğun görüntüler ortaya çıktı. Alışverişi abartanlar da göze çarptı. Market arabalarını sonuna kadar dolduranlar olduğunu söyleyen çalışanlar, “2 aylık ihtiyacını alanları gördüm. Bazıları ürünlerin markalarına dahi bakmıyordu. Garip bir yarış içine girmişlerdi” diye konuştu.

12.03.2020Ekonomi
Panik, korona virüsünden çok daha hızlı yayılıyor

Panik, korona virüsünden çok daha hızlı yayılıyor

Tüm dünya alarmda. Birçok bölge karantina altında, farklı ülkelerde okullar, iş yerleri tatil. Sokaklar boş. Panik, korona virüsünden çok daha hızlı yayılıyor. Peki, virüs nedeniyle psikolojimizin olumsuz etkilenmemesi için neler yapabiliriz? Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, çok önemli noktalara değindi.

11.03.2020Sağlık
Panik atak nedir Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Panik atak nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Panik atak, ani başlayan ve korku, sıkıntı, endişe gibi duyguları içinde barındıran ruhsal bir problemdir. Erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görülür. Peki, panik atak semptomları nelerdir, panik atak nasıl tedavi edilir? Konuyla ilgili merak edilenleri Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar anlattı.

10.03.2020Sağlık
Panik atak kontrolü için 10 basit önlem

Panik atak kontrolü için 10 basit önlem

Panik atak veya panik bozukluğun son yıllarda sıkça görüldüğünü aktaran uzmanlar, kişinin beklemediği bir anda ve hiçbir sıkıntısı yokken ortaya çıkabilen bu sorunun göğüste bir ağrı ya da baş dönmesi ile kendini gösterdiğini, şikayetlerin çarpıntı, titreme, terleme, sıcak basması, bulantı ve kolda uyuşma ile devam ettiğini aktardı.

9.03.2020Sağlık
Çaycı Hüseyin diye tanıdığımız Alpaslan Özmol kimdir ‘Öldü’ iddialarına yanıt verdi

'Çaycı Hüseyin' diye tanıdığımız Alpaslan Özmol kimdir? ‘Öldü’ iddialarına yanıt verdi

Çocuklar Duymasın dizisinin Çaycı Hüseyin’i olarak tanınan Alpaslan Özmol, sosyal medyada hakkında çıkan ‘öldü’ haberlerine isyan etti. Alpaslan Özmol’ın son olarak koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Peki, 'Çaycı Hüseyin' diye tanıdığımız Alpaslan Özmol kimdir?

4.03.2020Magazin
Alpaslan Özmol isyan etti: Bir gün gerçekten öleceğim kimse inanmayacak

Alpaslan Özmol isyan etti: Bir gün gerçekten öleceğim kimse inanmayacak

Çocuklar Duymasın dizisinde canlandırdığı Çaycı Hüseyin karakteriyle ünlenen Alpaslan Özmol, sosyal medyada hakkında çıkan ‘öldü’ haberlerine isyan etti.

4.03.2020Magazin
Son dakika haberler... Şeyma Yıldızın annesinden şoke eden ifadeler: Benim çocuğum da kocam da çok temiz insandı

Son dakika haberler... Şeyma Yıldız'ın annesinden şoke eden ifadeler: 'Benim çocuğum da kocam da çok temiz insandı'

Ankara'da 'erkek arkadaşı' olduğu için babası tarafından öldürülen Şeyma Yıldız'la ilgili son dakika haberleri art arda gelmeye devam ediyor. Kızı Şeyma'yı öldürdüğü için tutuklanarak cezaevine gönderilen baba Harun Yıldız'ın eşi Emine Yıldız'ın şoke eden ifadeleri tepki çekti. Anne Yıldız, "Benim eşim böyle bir adam değil, kötü bir adam değil, benim çocuğum da kocam da çok temiz insandı. Benim kocam hastaydı, Şeyma'ya 'çiçeğim, prensesim, bir tanem' derdi. Kendi yapmadı, hastalığı yaptırdı. 28 senelik hayat arkadaşım, yavrularımıza da bana da kıymaz. Bize bir gün bile sesini yükseltmedi" dedi.

8.02.2020Gündem
100 kişiye sorduk Depreme hazır mısınız

100 kişiye sorduk! 'Depreme hazır mısınız?'

Hemen her büyük sarsıntıdan sonra depreme nasıl hazırlanmak gerektiğiyle ilgili haberler çıkar. Hürriyet Pazar olarak biz de defalarca binamızı nasıl test ettirebileceğimizi, deprem çantasında neler olması gerektiğini, toplanma alanlarının durumunu sayfalarımıza taşıdık. Geçen hafta Elazığ, Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki, 41 vatandaşımızı yitirmemize neden olan depremden sonraki ilk yazıişleri toplantısında çalışma arkadaşlarımız arasında benzer konuları tekrar işlemekle ilgili tereddüdü olanlar vardı. Büyük bir çoğunluksa hâlâ pek çok kişinin depreme hazır olmadığını düşünüyordu. Bu durumda geriye yapılacak tek bir şey kalıyordu; insanlara sormak. İstanbul, Yalova, Gebze, Bartın, Bursa, Malatya, Elazığ, Adana ve Ankara’dan 100 kişiye depreme ne kadar hazırlıklı olduklarını sorduk. Sonuç vahim; 43 kişinin evinin güvenli olup olmadığıyla ilgili hiçbir fikri yok, 16 kişi güvenli olmadığını bildiği halde oturmaya devam ediyor. 64’ünün deprem çantası yok. 39’u depremden sonra nereye gideceğini bilmiyor. Bu durumda yeniden bir depreme hazırlık rehberi hazırlamak şart oldu.

Manisada tedirgin bekleyiş

Manisa'da tedirgin bekleyiş

MANİSA'nın Akhisar ilçesinde, çarşamba günü meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar sürüyor. Depremin merkez üssü olan Musalar Mahallesi ve yakın mahallelerde vatandaşlar, bu geceyi de dışarıda sokakta ateş yakarak geçirdi.

24.01.2020Gündem
Son dakika haberi: Manisada bir deprem daha

Son dakika haberi: Manisa'da bir deprem daha

Manisa'nın Akhisar ilçesinde AFAD'dan alınan bilgiye göre 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ayrıca Manisa'nın Akhisar ilçesinde dün meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar sürüyor. Dün saat 16.18'den bugün saat 11.45’e kadar Manisa'nın Akhisar, Kırkağaç ve Yunusemre ilçelerinde toplam 245 sarsıntı yaşandı. 3 kişinin hafif yaralandığı, 1 kişinin de panik atak geçirdiği 5.4 büyüklüğündeki depremde, 5 metruk binanın yıkıldığı, bazı binalarda da çatlaklar oluştuğu bildirildi. Akhisar’da vatandaşlar, evlerine girmeye korkarken, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, çadıra ihtiyaç duyduklarını söyledi.

23.01.2020Gündem
Feci olay Kullandığı ilaç vücudunu yakıp, görme yetisini kaybettirdi

Feci olay! Kullandığı ilaç vücudunu yakıp, görme yetisini kaybettirdi

Antalya'da sağlık meslek lisesi öğrencisi Hikmet Mina Kara'nın (17), sınav stresini yenmek için gittiği hastanede verilen ilacın yan etkisiyle vücudunda yanıklar ile morluklar oluştu. Görme yetisini de kaybeden Hikmet Mina, yoğun bakımda tedaviye alınırken, anne Burcu Sargın (39), hastane ile doktoru Sağlık Bakanlığı'na şikayet etti. İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı.

23.01.2020Gündem
Son dakika haberi Çok arzu etmiyoruz dedi ve paylaştı: Karar bugün

Son dakika haberi! 'Çok arzu etmiyoruz' dedi ve paylaştı: Karar bugün!

Manisa Valisi Ahmet Deniz ve Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu depremle açıklamalarda bulundu. Vali Deniz "Vatandaşlarımızın çatlak olan evlere girmesini çok arzu etmiyoruz" ifadelerini kullanırken evlere girilip girilmesiyle ilgili kararın bugün verileceğini kaydetti.

22.01.2020Gündem
Son dakika haberi Manisada deprem... İstanbulda da deprem hissedildi

Son dakika haberi! Manisa'da deprem... İstanbul'da da deprem hissedildi

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 22.22'de 5.4 büyüklüğünde İstanbul'da hissedilen bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir, Bursa, Balıkesir gibi bir çok ilde hissedildi. Kandilli Rasathanesi 22.25'te aynı noktada 4.4 büyüklüğünde bir artçı kaydedildiğini açıkladı. AFAD can kaybı ve yaralanma olmadığını duyururken Manisa Valiliği, Manisa Valisi ve Akhisar Belediye Başkanından peş peşe açıklamalar geldi. Depremin ardından ilk yarım saatte 11 olmak üzere 72 artçı sarsıntı kaydedildi.

22.01.2020Gündem
Kaçış sendromu hastalığı nedir Kaçış sendromu nasıl belirti verir

Kaçış sendromu hastalığı nedir? Kaçış sendromu nasıl belirti verir?

Ülkemizde Mehmet Ali Erbil ile adını duyuran kaçış sendromu, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması olarak tanımlanıyor. Kanın yoğunlaşması ve tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren hastalık dünya üzerinde sınırlı sayıda kişide görülüyor. Peki, kaçış sendromu hastalığı nedir? Kaçış sendromu nasıl belirti verir?

14.01.2020Sağlık
Son dakika haberler: Fenerbahçeli eski futbolcu İsmail Güldürenin kayınvalidesi gölette ölü bulundu

Son dakika haberler: Fenerbahçeli eski futbolcu İsmail Güldüren'in kayınvalidesi gölette ölü bulundu

Bursa'nın Kestel ilçesinde Fenerbahçe'nin eski futbolcusu ve İnegölspor'un eski teknik direktörü İsmail Güldüren'in kayınvalidesi Mediha Türkyılmaz (65), Kazancı Göleti'ne düştü. Türkyılmaz'ın cansız bedeni Jandarma ve AFAD ekiplerince bulundu.

24.12.2019Gündem
THY, 1200 kişiyi uçuş fobisinden kurtararak uçaklarla buluşturdu

THY, 1200 kişiyi uçuş fobisinden kurtararak uçaklarla buluşturdu

Türk Hava Yolları(THY) Havacılık Akademisinin uçuş korkusunu yaşayanlara yönelik düzenlediği 2 günlük Uçuş Korkusunu Yenme Programı 13 yılda toplam 1200 kişiyi uçuş fobisinden kurtararak uçaklarla buluşmasını sağladı. Yurt dışından da çok sayıda katılımcı uçuş korkusunu yenmek için programa yazılırken, özellikle kabin simülatöründe uzman eğitmenler, psikologlar, katılımcılara uçuş korkusunu yenmeleri için yardımcı oluyor. Katılımcılar programın son aşamasında da gerçek bir uçuş yaparken, son programa katılan Sabahattin Fırat da 68 yıl sonra uçuş korkusunu yenerek uçakla buluştu.

22.12.2019Ekonomi
Klostrofobi nedir, Klostrofobi korkusu nerde yaşanır

Klostrofobi nedir, Klostrofobi korkusu nerde yaşanır?

Genel olarak halk arasında kapalı alan korkusu olarak bilinse de klostrofobinin bir çok farklı yönü var. İnsanların kapalı alanda verdiği tepki olarak klostrofobi, sadece kapalı alanda kalmak ile sınırlı değil. Peki klostrofobi rahatsızlığının nedeni nedir?

21.11.2019Gündem
Açık hava çarpıntı yaptı sinemaya  kaçtım

Açık hava çarpıntı yaptı sinemaya kaçtım

Şimdi aslında yazdan kalma bir günden ya da ‘Çölde Çay’ filminden havaların hüküm sürdüğü şu günlerde benim değişik yerlere, bol bol hava almaya çıkmam beklenir. Ama her çıktığımda mümkün mertebe kapalı bir mekân olan sinemaya gidiyorum. Niye, çünkü şehirli insanın şehirli insanlıktan uzak olma halleri bana biraz bastı.

10.11.2019Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Salgın sürecinde ya panik atak geçirirsem?

Bilindiği üzere panik ataklardan oluşan hastalığın adı olan panik bozukluk, aslında kaygı bozukluğunun bir alt dalıdır. Yani normal zamanlarda da kaygının, stres kaynağının olduğu zamanlarda panik atakların sıklaşması veya daha sonraki bir zaman dilimine aktarılması ve birikmesi muhtemeldir. Peki, evde kaldığımız kendimizi karantinaya aldığımız zor günler geçirdiğimiz bu süreçte panik ataklarımız artar mı?

13.05.2020

Adı Sadece 'Bağırsak'tı Oysaki

Sıcak bir ekmeğin, fırından yeni çıkan bir poğaçanın ya da altı henüz yeni kapatılmış bir bamya yemeğinin kokusuyla başlamıştı bile sindirim. Ağıza girmeden hemen önce hem de. Bir yolculuk yaşayıp anüste son bulacaktı oysa ki.

12.05.2020

Korona Virüs Salgını ile Mücadelede Eşlere Tavsiyeler

Korona virüs salgınından korunmak için sosyal mesafeye dikkat ettiğimiz şu günlerde pek çok kişinin kendini tecrit etmesi ile hepimizin hayatında “hayat eve sığar” cümlesinden hareketle yeni bir yaşam biçimi gelişti.

22.04.2020

Sağlık Bakanı Koca: Diş hekimleri de sahada

Sosyal medyada bir paylaşıma rastladım.

20.04.2020

Nereden çıktı bu baş ağrısı

Öksürük, nefes darlığı ve ateş. COVID-19’un en belirgin semptomları. Ancak son günlerde ‘baş ağrısı’ nedeniyle doktora koşanların sayısında da artış var. Endişeye mahal yok! Koronavirüse yakalanmadınız. Peki ama nereden çıktı bu geçmeyen baş ağrısı? Yok mu bir çaresi? Uzmanlar yanıtladı.

31.03.2020

Panik Atak Krizlerini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Panik duygusu belki de ilk insandan beri hepimizde var olan ve bizi hayatta tutan önemli bir duygudur. Her panik olmak, beraberinde panik atağı getirmeyecektir. Panik atak, nöbet gibi seyreder. Panik duygusunun bizi hayatta tutabilmek adına bir sisteme dönüşmesine ise panik atak diyebiliriz. Bu sistem, bir tehdit karşımıza çıktığında, bizim kaçmak ve savaşmak arasında karar vermemizi sağlayan alarm sistemidir.

24.03.2020

Koronafobiye dikkat!

Koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 300’ü geçti. Birçok ülke karantina ilan etti. Türkiye’de de ilk vakaya rastlanmasıyla endişe rüzgârları esmeye başladı. Koronavirüsün kendisinden çok, yaşanan panik havası kaygı veriyor. Bu kaygıyla nasıl başa çıkacağız? ‘Koronafobi’den kurtulmanın yolları neler? Uzmanlara sorduk.

12.03.2020

Menopoz dönemi beslenme önerileri

Menopoz kelime anlamı olarak adet kanamalarının bir yıl boyunca olmaması olarak tanımlanır. Menopoz döneminde beslenme de oldukça önemlidir. Peki, neler yemeli, nelerden kaçınılmalıdır?

5.03.2020

3 bela

2020’de sık konuşacağımız sağlık konularından bazılarını geçtiğimiz hafta liste halinde yayınladım. Bu hafta bunlardan 3’ünü mercek altına alacak ve onları daha yakından tanımanızı sağlamaya çalışacağım. Buyurun...

6.01.2020

Bir hezimetin anatomisi

Başarıyı kabullenen çoktur; fakat hezimeti kimse kenarından, köşesinden tutmaz. Galatasaray bu sezon bir hezimetten ibarettir.

12.12.2019

Bursalı psikolog İsveçliye duygu öğretiyor

İsveç’in ilk Türk Psikoloğu Uzman Klinik Psikolog Dr. Zeliha Kasımova, aldığı eğitimleri, uluslararası deneyimlerini ve mesleğine olan aşkını kendi insanına da yansıtabilmek için İsveç ile eş zamanlı Bursa’da da hizmet vermeye başladı. İsveçlilere ‘duyguyu’ öğrettiğini söyleyen Kasımova, ‘Bana gelen iyileşmeden dönmeyecektir’ dedi.

7.11.2019