MENÜ

Palmira

Palmira ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Palmira haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 462 Palmira haberi bulunmuştur.

Palmira Haberleri

Suriye ordusu Palmiranın girişinde

Suriye ordusu Palmira'nın girişinde

SURİYE ordusu ve müttefik güçleri, terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki Palmira antik kentinin yeniden kontrolü altına almak için başlattıkları operasyonda ilerliyor.

23.03.2016Dünya
Rusya: Suriyede Kürt güçlerini eğittik

Rusya: Suriye'de Kürt güçlerini eğittik

Rusya’nın geçtiğimiz Eylül ayından bu yana Suriye’deki askeri operasyonlarını yöneten komutanın Korgeneral Aleksander Dvornikov olduğu ortaya çıktı. Rusya hükümeti resmi yayın organı “Rossiyskaya gazeta” gazetesine verdiği demeçte kendini deşifre eden General Dvronikov, Suriye’de sadece havada değil, kara komando birlikleriyle de varlık gösterdiklerini ve aynı zamanda Kürt gerillaları da eğittiklerini itiraf etti.

23.03.2016Dünya
Palmira birkaç saat içinde Esadın eline geçebilir

Palmira birkaç saat içinde Esad'ın eline geçebilir

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kuvvetleri IŞİD'in elindeki Palmira antik kentine çok yaklaştı. Esad rejimi kuvvetlerinin kente ulaşmasına 1 km kaldığı ve Palmira'nın saatler içinde IŞİD'den alınabileceği bildirildi.

23.03.2016Dünya
IŞİD, Esadın 26 elit askerini öldürdü

IŞİD, Esad'ın 26 elit askerini öldürdü

Terör örgütü IŞİD'in, Suriye'deki antik kent Palmira'da rejim güçlerinin elit kuvvetlerine 26 kayıp verdirdiği bildirildi.

23.03.2016Dünya
Beyruttan IŞİD kontrolündeki bölgeye giden yolcu otobüsleri

Beyrut'tan IŞİD kontrolündeki bölgeye giden yolcu otobüsleri

Uluslararası haber ajansı AFP, Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan terör örgütü IŞİD kontrolündeki Suriye topraklarına giden yolcu otobüslerinin tüyler ürperten hikayesini gözler önüne serdi.

21.03.2016Dünya
ABD: Rusya Suriyeden bir avuç uçak çekti

ABD: Rusya Suriye'den 'bir avuç' uçak çekti

IŞİD'e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonları Sözcüsü Albay Steve Warren, Suriye’de güçlerini azaltma karanının ardından Rusya'nın bu ülkeden sadece “bir avuç” uçağını çektiğini gördüklerini bildirdi.

16.03.2016Dünya
Rusyada günün esprisi: Suriye olmadan nasıl yaşayacağız

Rusya'da günün esprisi: Suriye olmadan nasıl yaşayacağız!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’den kısmi kuvvet çekme kararı alması Rusya’daki sosyal ağlarda da tartışmalar başlattı.

16.03.2016Dünya
SANA: Rus uçakları IŞİDi bombaladı

SANA: Rus uçakları IŞİD'i bombaladı

Moskova’nın Suriye’deki hava gücünün büyük bölümünün çekildiğini duyurduğu saatlerde, Suriye’de kalan Rus uçaklarının Humus yakınlarındaki Palmira civarında bulunan IŞİD hedeflerini bombaladığı açıklandı.

15.03.2016Dünya
Rusya: Rakkada ABD ile ortak çalışacağız

Rusya: Rakka'da ABD ile ortak çalışacağız

Rusya, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle birlikte Suriye'nin Rakka kentinde IŞİD’i şehirden çıkarmak için koordineli bir çalışma yürütmeye hazır olduğunu açıkladı.

14.03.2016Dünya
IŞİD bin 400 yıllık Hz. İlyas manastırını yok etti

IŞİD bin 400 yıllık Hz. İlyas manastırını yok etti

IŞİD Ortadoğu'daki tarihi eserleri yok etmeye devam ediyor... Bu kez Irak'ın en eski manastırı IŞİD tarafından yerle bir edildi.

20.01.2016Dünya
Kurtlar Vadisinde heyecan dorukta

Kurtlar Vadisi'nde heyecan dorukta

Kanal D’nin fenomen dizisi “Kurtlar Vadisi Pusu”nun bu akşamki bölümünde, iç savaşın tüm şiddetiyle sürdüğü Suriye’de tarihi eserlerin nasıl talan edildiği konusu ekrana taşınacak.

6.01.2016Magazin
Acı dolu bir yıl

Acı dolu bir yıl

Hürriyet’in geleneksel yılbaşı testinde geçen defa ‘felaketlerden uzak, umut dolu bir yıl’ temenni etmiştik. Maalesef 2015 zor ve acı dolu bir yıl oldu. Yıla Avrupa umuduyla yola çıkan mültecilerin dramı, savaş ve terör eylemleri damgasını vurdu. Terör örgütü IŞİD’in kanlı saldırıları, hacdaki facialar, Paris katliamı, Rusya ile uçak krizi en çok konuşulan olayların başında geldi. Yeni umutlarla, yeni yıla ‘Merhaba’ demişken 2015 ile ilgili hafızanızı test etmeye ne dersiniz?

31.12.2015Dünya
IŞİD, 2015te elindeki toprakların yüzde 14ünü kaybetti

IŞİD, 2015'te elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS Janes'in raporuna göre IŞİD, 2015 içinde elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti. Aynı rapora göre Suriyeli Kürtleri ise kontrol ettikleri alanı artırdı.

22.12.2015Dünya
IŞİD: Milyar dolarlık ekonomi

IŞİD: Milyar dolarlık ekonomi

IŞİD'in aylık geliri 80, yıllık geliri 960 milyon dolar. Bu paranın çoğu toplanan vergilerden geliyor. Ancak son zamanlarda baskı altı altında olduğu belirtilen IŞİD, militanların maaşlarını azalttı.

11.12.2015Dünya
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: Tarihsel bir kapı yeniden açılabilir

'HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: Tarihsel bir kapı yeniden açılabilir

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Çözüm Süreci buzdolabına kaldırıldıktan sonra şiddetten başka bir şey üretilmedi. Yeniden bir sürecin başlangıcı sağlanabilir. Çözüm ve müzakere masası yeniden kurulursa yaşanan sorunların çözümü için çok önemli ve tarihsel bir kapı yeniden açılabilir" dedi.

8.12.2015Gündem
Fransa Suriyedeki toprağını satışa çıkardı

Fransa Suriye'deki toprağını satışa çıkardı

Fransa'da Maliye Bakanlığı'nın, Suriye'de terör örgütü IŞİD'in kontrolü altındaki antik kent Palmira yakınındaki Fransız devletine ait bir toprağı satışa çıkardığı ortaya çıktı.

5.12.2015Dünya
Times: Rusya Suriyedeki ikinci hava üssünü kuruyor

Times: Rusya Suriye'deki ikinci hava üssünü kuruyor

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, Rusya'nın Suriye'de yeni bir hava üssü inşa ettiğini yazıyor. Gazetenin haberinde, Humus kenti yakınlarındaki üsse askeri personel ve ekipman gittiği aktarılıyor.

1.12.2015Dünya
Rus uçakları Palmirayı vurdu

Rus uçakları Palmira'yı vurdu

Rusya, savaş uçaklarının Suriye’de antik Palmira kenti çevresindeki IŞİD mevzilerini bombaladığını açıkladı.

3.11.2015Dünya
Şamdan Palmiraya hava operasyonu

Şam'dan Palmira'ya hava operasyonu

Suriye hükümeti IŞİD'in elindeki Palmira bölgesine hava operasyonları düzenledi.

19.09.2015Dünya
IŞİD Palmiradaki kule mezarları havaya uçurdu

IŞİD Palmira'daki 'kule mezarları havaya uçurdu'

Suriye'nin antik eserlerden sorumlu en üst düzey yetkilisi, IŞİD militanlarının Palmira antik kentindeki üç kule mezarı havaya uçurduğunu söyledi.

4.09.2015Dünya
BM: Palmiradaki Bel Tapınağı yıkıldı

BM: Palmira'daki Bel Tapınağı yıkıldı

Birleşmiş Milletler, Suriye'de antik kent Palmira'daki Bel Tapınağı'nın yıkıldığını açıkladı.

1.09.2015Dünya
Bel Tapınağı’na IŞİD bombası

Bel Tapınağı’na IŞİD bombası

Kanlı terör örgütü IŞİD’in son kurbanı, Palmira Antik Kenti’ndeki Bel Tapınağı oldu. Yabancı ajanslara göre, IŞİD’in patlattığı bomba, tapınakta büyük hasara yol açtı.

31.08.2015Dünya
IŞİDin patlattığı Palmyradaki Bel Tapınağı hala ayakta

IŞİD'in patlattığı Palmyra'daki Bel Tapınağı 'hala ayakta'

Suriye'nin antik yapılardan sorumlu yetkilisi, IŞİD'in çok sayıda patlayıcıyla saldırdığı Palmyra'nın Bel Tapınağı'nın hala ayakta olduğunu söyledi.

31.08.2015Dünya
IŞİD Palmirada başka bir tapınağı daha yok etti

IŞİD Palmira'da başka bir tapınağı daha yok etti

Suriye'de bulunan Palmira tapınağı içindeki başka bir tarihi yapı daha IŞİD tarafından yok edildi. Palmira Antik Kenti'nde bulunan ve UNESCO tarafından dünya mirası listesinde bulunan Bel Tapınağı, dün IŞİD tarafından 30 tonluk patlayıcılarla havaya uçuruldu. Olay yerindeki bir görgü tanığı ise patlamanın Pazar günü öğleden sonra saat 1400 civarında gerçekleştiğini ve tapınağın sadece dış duvarlarının ayakta olduğunu söyledi. 2000 yıllık bir yapı olan Bel Tapınağı, ana girişe giden yolun yanında sıralanmış kolonların bulunduğu, şehrin hemen yanında kalan bir bölgede bulunuyor. UNESCO tapınağı yok etmenin savaş suçu olduğunu açıkladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevinden yapılan açıklamada tapınağın ağır hasar gördüğünü duyurdu.

31.08.2015Haber
Tarihi eserleri IŞİDden korumak için dijital plan

Tarihi eserleri IŞİD'den korumak için 'dijital plan'

Times'ın ana sayfa manşetinde yer alan habere göre Oxford ve Harvard üniversitelerinden arkeologlar, Ortadoğu'daki tarihi eserlerin IŞİD tarafından yok edilmesine karşı 'dijital' bir mücadele planını devreye sokuyor.

28.08.2015Dünya
IŞİD, Palmirada yıktığı tapınağın görüntülerini yayınladı

IŞİD, Palmira'da yıktığı tapınağın görüntülerini yayınladı

Terör örgütü IŞİD'in Suriye'de ele geçirdiği Palmira antik kentindeki tarihi Baalşamin Tapınağı'nı havaya uçurduğu anın görüntüleri ortaya çıktı.

25.08.2015Dünya
IŞİD, 2 bin yıllık mirası imha etti

IŞİD, 2 bin yıllık mirası imha etti

Terör örgütü IŞİD, Suriye’nin antik kenti Palmira’nın en bilinen eserlerinden 2 bin yıllık Baalşamin Tapınağı’nı patlayıcılarla imha etti. IŞİD militanları, daha önce de kentteki bin 900 yıllık El Lat Aslanı heykelini parçalamıştı. Bölgedeki kaynaklar, IŞİD militanlarının antik eserlere yönelik saldırılarının süreceğini düşünüyor.

24.08.2015Dünya
IŞİD Palmira antik kentindeki tapınağı havaya uçurdu

IŞİD Palmira antik kentindeki tapınağı 'havaya uçurdu'

Suriyeli yetkililer, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanlarının Pazar günü, Palmira antik kentindeki tarihi Baalşamin Tapınağı'nı havaya uçurduğunu açıkladı.

24.08.2015Dünya
IŞİD bin 600 yıllık manastırı buldozerlerle yıktı

IŞİD bin 600 yıllık manastırı buldozerlerle yıktı

Suriye'de ilerleyişini sürdüren IŞİD, ele geçirdiği Karyatayn şehrindeki tarihi bir manastırı yerle bir etti. IŞİD, manastırı yıkma gerekçesini de açıkladı.

21.08.2015Dünya
Hayatını Palmira’ya adamıştı, infaz edildi

Hayatını Palmira’ya adamıştı, infaz edildi

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), mayıs ayında kontrolünü ele geçirdiği antik kent Palmira’da Suriye’nin en önemli arkeologlarından 82 yaşındaki Halid Esad’ı vahşice öldürdü.

19.08.2015Dünya
IŞİD Palmira antik kentinden sorumlu arkeoloğu öldürdü

'IŞİD Palmira antik kentinden sorumlu arkeoloğu öldürdü'

Suriye hükümeti yetkilileri, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Palmira antik kentinin bakımından sorumlu arkeolog Halid Esad'ın öldürüldüğünü açıkladı.

19.08.2015Dünya
IŞİD listeyle gelip kaçırdı

IŞİD listeyle gelip kaçırdı

IŞİD, hafta içinde ele geçirdiği Suriye’deki Karyatayn’da insan avı başlattı. Terör örgütü, rejim yanlısı olmakla suçladığı isimleri listeyle arayarak yakaladı. Kentteki pek çok Hıristiyan da IŞİD’in eline düştü. 250 kişinin IŞİD tarafından alıkonulduğu belirtiliyor.

8.08.2015Dünya
Ölüp dirilen kent Humus

Ölüp dirilen kent Humus

Humus’u gezmeye Halidiye ile Zehra arasında uzanan yoldan başladım. Rejime karşı isyanın neden kanlı bir yola girdiğinin yanıtı bu hatta. Humus Sünni, Alevi, Şii ve Hıristiyanların iç içe yaşadığı bir kent. Onları birbirinden ayıran tavla masasında birinin ezan okununca camiye, ötekinin çan çalınınca kiliseye gidiyor olması. Düşmanlık mezhepçi cinayetlerle körüklendi. Ama halk yeniden birbirinin yüzüne bakmaya başladı.

8.08.2015Dünya
IŞİD Suriyede 200den fazla Hıristiyanı kaçırdı

'IŞİD Suriye'de 200'den fazla Hıristiyanı kaçırdı'

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) IŞİD'in Humus'un güneyindeki Karyatayn kentini ele geçirmesinin ardından 230 sivili kaçırdığını bildirdi.

7.08.2015Dünya
Halep’i ayakta tutan yol

Halep’i ayakta tutan yol

Halep yolundayız. Burası rejimin iki yakasını birleştiren stratejik bir güzergâh. Nusra ve IŞİD’in kontrol ettiği bölgelerin arasından kıvrıla kıvrıla uzanan meşakkatli yolda karşılaştığımız Ebu Muhammed’e Rakka’da hayatı sordum. Paçasını sıyırıp çoraplarını gösterdi: “Kapanacaksın! Adama bu sıcakta bu çorabı bile giydiriyorlar. Sigara yasak. Namaz vakti ya evde ya da camide olacaksın. Şimdi Tartus’a giderken sakalımı kısalttım. Kısa sakal orada sorun oluyor, uzun sakal ise burada insanı şüpheli yapıyor...”

6.08.2015Dünya
IŞİD Suriyenin Karyatayn kentini ele geçirdi

IŞİD Suriye'nin 'Karyatayn kentini ele geçirdi'

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Irak Şam İslam Devleti'nin Humus'un güneyindeki Esad güçlerine ait Karyatayn kentini ele geçirdiğini belirtti.

6.08.2015Dünya
IŞİD Almanca kliple Almanyayı tehdit etti

IŞİD Almanca kliple Almanya'yı tehdit etti

Terör örgütü IŞİD, ilk kez sadece Almanya'ya yönelik, Almanca bir propaganda klibi yayınladı. Klipte Başbakan Angela Merkel, Almanya'nın peşmergeye silah yardımı yapmasından ötürü intikamla tehdit ediliyor.

6.08.2015Dünya
Esad: Asker sıkıntısı çekiyoruz bazı bölgelerden çekildik

Esad: Asker sıkıntısı çekiyoruz bazı bölgelerden çekildik

Suriye lideri Beşar Esad, ordu birliklerinin eleman sıkıntısı çektiğini ve bu nedenle bazı kritik yerleri ellerinde tutmak için daha az önemdeki bölgelerden çekildiklerini söyledi.

26.07.2015Dünya
IŞİD bu kez öyle bir yeri tehdit etti ki

IŞİD bu kez öyle bir yeri tehdit etti ki

Irak Şam İslam Devleti örgütü IŞİD, Mısır'da bulunan piramitleri ve Sfenks'i yıkma çağrısı yaptı.

11.07.2015Dünya

IŞİD'den antik kentte toplu infaz

Terör örgütü IŞİD, mayıs ayında ele geçirdiği UNESCO dünya mirası listesindeki Palmira antik kentindeki bir amfitiyatroda 25 Suriyeli askerin infaz edilirken çekilen görüntülerini yayınladı.

5.07.2015Dünya
IŞİDin infazlarını tiyatro izler gibi izlediler

IŞİD'in infazlarını tiyatro izler gibi izlediler!

Terör örgütü IŞİD, mayıs ayında ele geçirdiği UNESCO dünya mirası listesindeki Palmira antik kentindeki bir amfitiyatroda 25 Suriyeli askerin infaz edilirken çekilen görüntülerini yayınladı.

5.07.2015Haber
IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı

IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı

Her gün yeni bir vahşetle gündeme gelen IŞİD, insanlığın kültür mirasına da zarar vermeye devam ediyor. Terör örgütü, Palmira Antik Kenti'ndeki harabelerden kaçırıldığını öne sürdüğü heykellerin parçalanma görüntülerini yayınladı. Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü, IŞİD'ın Palmira Müzesi'nin önündeki 2 bin yıllık aslan heykelini de parçaladığını doğruladı.

4.07.2015Dünya
İran: IŞİD, Şiiler için kutsal sayılan türbelere yaklaşırsa doğrudan savaşa gireriz

İran: IŞİD, Şiiler için kutsal sayılan türbelere yaklaşırsa doğrudan savaşa gireriz

Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, terör örgütü IŞİD'i Irak'ta Şiiler için kutsal sayılan mekanlara yaklaşmaması konusunda uyardığını ifade etti.

3.07.2015Dünya
IŞİD Palmirada heykelleri parçaladı

IŞİD Palmira'da heykelleri parçaladı

Irak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD, Suriye'de Palmyra antik kentindeki harabelerinden kaçırıldığını söylediği bazı heykellerin parçalanma fotoğraflarını yayımladı.

2.07.2015Dünya
FT: Ürdünden Suriyenin güneyinde tampon bölge planı

FT: Ürdün'den Suriye'nin güneyinde tampon bölge planı

Financial Times Ürdün'ün, Suriye'nin güneyinde cihatçı grupların zaferini önlemek adına bir tampon bölge kurmayı planladığını yazdı.

30.06.2015Dünya
IŞİD Palmiradaki türbeleri havaya uçurdu

IŞİD Palmira'daki türbeleri havaya uçurdu

Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Maamun Abdulkerim Fransız haber ajansı AFP'ye, IŞİD militanlarının ellerinde tuttukları tarihi Palmira kentinde, Hz. Muhammed'in kuzenin soyundan gelen Muhammed Bin Ali ile Nizar Ebu Bahaeddin'e ait türbeleri havaya uçurduğunu söyledi.

24.06.2015Dünya
IŞİD videolarını izleyip dehşet saçtı

IŞİD videolarını izleyip dehşet saçtı

İngiltere'nin başkenti Londra'da IŞİD videolarını izleyen 25 yaşındaki Nicholas Salvador, 82 yaşındaki bir kadının kafasını keserek sokaklarda dehşet saçtı. Polis Eylül ayında yaşanan olayın helikopter kamerasından kaydedilmiş görüntülerini paylaştı.

24.06.2015Dünya
Antik kent Palmiraya mayın döşediler

Antik kent Palmira'ya mayın döşediler

Irak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD'in tarihi tahrip etmee devam ediyor. Kanlı örgütün bu kez Suriye'deki Palmira antik kentine mayın döşediği iddia edildi.

22.06.2015Dünya

Yazar Sonuçları

Yedi düvelle savaşıyoruz

Haftanın konuğu: Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa

24.11.2015