MENÜ

Palmira

Palmira ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Palmira haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 462 Palmira haberi bulunmuştur.

Palmira Haberleri

Batı anlaşmaya saygı duymalı

Batı anlaşmaya saygı duymalı

Türk, Rus ve İranlı dışişleri bakanlarının Moskova’da düzenledikleri ve Suriye’de barışçıl çözüm öngören zirvenin yankıları sürüyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Batı’nın Suriye mutabakatına saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

22.12.2016Dünya
Halep’in düşmesi savaşın bitmesi anlamına gelmez’

'Halep’in düşmesi savaşın bitmesi anlamına gelmez’

İngiltere’nin Suriye Özel Temsilcisi Gareth Bayley, Halep’in düşmesinin savaşın bittiği anlamına gelmediğini belirterek, Suriye lideri Beşar Esad’ın, Hatay ve Kilis’e doğru daha fazla Suriyeli mülteci gelmesi için İdlib tarafına baskı yapabileceğini söyledi.

14.12.2016Dünya
ABDden Halep açıklaması

ABD'den 'Halep' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, sivillerin Halep’ten çıkartılması konusunda henüz bir anlaşmaya varılamamasına ilişkin, "Çok derin bir hayal kırıklığı içerisindeyiz fakat Rusya’nın Halep’te ateşkes sağlanmasına yanaşmamasına şaşırmadık." dedi.

13.12.2016Dünya
Rusya: Palmira işbirliği eksikliğinden kaybedildi

Rusya: Palmira işbirliği eksikliğinden kaybedildi

Suriye’de ‘Çölün Gelini’ olarak bilinen antik Palmira şehrinin önceki gün DEAŞ unsurlarının eline geçmesinin yankıları sürüyor.

12.12.2016Dünya
Esad rejimi Halep’e odaklanırken Palmira’da kâbus

Esad rejimi Halep’e odaklanırken Palmira’da kâbus

Suriye’de Türkiye’nin El Bab, SDG’nin Rakka ve Irak’ta hükümet güçlerinin Musul operasyonlarıyla baskı altına alınan DEAŞ, 9 ay önce kaybettiği Suriye’nin antik kenti Palmira’nın merkezine dün girdi. DEAŞ’ın Palmira’daki ordu birliklerinin Halep cephesine sevk edilmesinden faydalandığı belirtiliyor.

11.12.2016Dünya
Suriyedeki antik kent Palmira yeniden DEAŞın eline geçti

Suriye'deki antik kent Palmira yeniden DEAŞ'ın eline geçti

Suriye'deki antik Palmira (Tedmur) kentinin yeniden tümüyle terör örgütü DEAŞ'ın kontrolüne geçtiği bildirildi.

11.12.2016Dünya
DEAŞ Palmira’da  saldırıya geçti

DEAŞ Palmira’da saldırıya geçti

Terör örgütü DEAŞ’ın, dün Suriye’de rejimin kontrolündeki antik kent Palmira’ya girdiği iddia edildi.

10.12.2016Dünya
Suriyede savaş uçağı düştü

Suriye'de savaş uçağı düştü

Suriye rejim güçleri ile DEAŞ arasındaki çatışmalar son 24 saatte özellikle Palmira antik kenti çevresinde şiddetlendi. DEAŞ güçlerinin bu bölgede birkaç yönden Suriye rejim güçlerine karşı saldırı gerçekleştirdikleri ve çeşitli kazanımlar elde ettikleri bildiriliyor. Öte yandan Suriye rejimine ait bir MİG-23 savaş uçağı da Humus bölgesinde düştü.

10.12.2016Dünya
Musul’dan sonra  sıra Rakka’da

Musul’dan sonra sıra Rakka’da

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD’in fiili başkenti Rakka’ya yönelik operasyonun Irak’ın Musul kentindeki operasyonla örtüşeceğini kaydetti.

25.10.2016Dünya
Moskova ilk kez İran’dan vurdu

Moskova ilk kez İran’dan vurdu

Suriye’nin en büyük ikinci kenti Halep’te çatışmalar şiddetlenirken, Esad rejiminin en önemli müttefiki Rusya’dan dün son derece kritik bir hamle geldi. Uzun menzilli Rus bombardıman uçakları Şam yönetiminin diğer önemli müttefiki İran’ın Hamedan Hava Üssü’nden havalanarak Suriye’deki IŞİD ve adını Fetih el Şam diye değiştiren Nusra hedeflerini bombaladı.

16.08.2016Dünya
Rus uçakları, Suriyeli muhaliflere karşı İran üssünü kullanacak

Rus uçakları, Suriyeli muhaliflere karşı İran üssünü kullanacak

Rusya, Suriye'deki muhalifleri vurmak için ilk kez İran'ın Hamedan Hava Üssü'ne stratejik bombardıman uçakları konuşlandırdı.

16.08.2016Dünya
IŞİDden bir tarih katliamı daha

IŞİD'den bir tarih katliamı daha

IŞİD’in Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke vilayetine bağlı Tal Ajaja kasabasında Asurlular’dan kalma arkeolojik alanları tahrip ettiği ortaya çıktı.

7.08.2016Dünya
Suriye’ye tam güç dönebiliriz

Suriye’ye tam güç dönebiliriz

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın onayıyla bu ülkede 30 Eylül 2015 tarihinde geniş çaplı askeri operasyonlara başlayan ve 16 Mart 2016’da temel hedeflere ulaşıldığını açıklayarak bu ülkedeki askeri varlığını azaltan Rusya’dan “Gerekirse 24 saat içinde tam gücümüzle döneriz” açıklaması geldi.

22.07.2016Dünya
IŞİD böyle düşürdü iddiası

'IŞİD böyle düşürdü' iddiası

Terör örgütü IŞİD, Suriye’nin Palmira kenti yakınlarındaRusya'ya ait bir askeri helikopteri düşürdü, iki Rus pilot hayatını kaybetti.Sosyal medyada yayımlanan bu görüntülerin, düşürülen Rus helikopterine ait olduğusürüldü. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriyeordusuna ait bir Mi-25 helikopterinin test uçuşunu gerçekleştiren Ruspilotların, IŞİD militanlarına hava saldırısı düzenledikleri sırada saldırıyahedef oldukları belirtildi. Yerden açılan ateş sonucu vurulan helikopter Suriyeordusunun kontrolündeki bölgeye düştü. Hayatını kaybeden Rus pilotlarınisimleri Riyafagat Kabibulin and Yevgeniy Dolgin olarak açıklandı. 

10.07.2016Haber
IŞİD helikopter düşürdü, 2 Rus pilot öldü

IŞİD helikopter düşürdü, 2 Rus pilot öldü

Terör örgütü IŞİD, Suriye’nin Palmira kenti yakınlarında dün Rusya ordusuna ait bir helikopteri düşürdü, iki Rus pilot hayatını kaybetti.

9.07.2016Dünya
IŞİD kamyonlarla parçalamış

IŞİD kamyonlarla parçalamış!

Terör örgütü IŞİD’in Suriye’deki antik kent Palmira’daki tarih katliamından yeni görüntüler ortayaçıktı. Suriye, Filistin, Lübnan, Mısır ve Anadolu’nun bir kısmını kapsayan kısa ömürlüimparatorluk olan Palmira’dan (260–273) günümüze değin ayakta kalmayı başarankalıntıları bombalayarak yok eden IŞİD’in militanları, son görüntülerde müzelerden çıkardıkları mumyaları,üzerlerinden kamyonlarla geçerek paramparça ediyor. IŞİD, 10 ay elinde tuttuğu Palmira’dakipek çok antik yapıya zarar vermişti. Suriye ordusu, antik kenti 27 Mart’ta gerialmıştı. Palmira’nın geçmişi 4 bin yıl geriye gitse de tarihi eserlerin çoğuesas olarak Roma devrinden kalma.

9.07.2016Haber
4 bin yıllık nefret

4 bin yıllık nefret

IŞİD, antik kent Palmira’daki mumyaları üzerlerinden kamyonlarla geçerek parçalamış.

8.07.2016Dünya
ABD Rakka için temkinli

ABD Rakka için temkinli

Amerikan Savunma Bakanlığı, Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka’ya yönelik kapsamlı bir harekâta giriştiği yönündeki haberleri temkinli karşıladı. Yetkililer, Rakka’ya yönelik büyük bir operasyon başladığını teyit etmekten kaçınırken, CENTCOM’un yaptığı açıklamaya göre de dün Rakka çevresinde sadece bir hava saldırısı düzenlendi.

25.05.2016Dünya
Suriye’de El-Tias Rus üssü muamması

Suriye’de El-Tias Rus üssü muamması

Rusya’nın Suriye’de taarruz helikopterlerini konuşlandırdığı Humus ile Palmira arasında yer alan dördüncü El-Tias askeri üssü etrafında sır dolu olaylar yaşanmaya başlandı.

24.05.2016Dünya
Gazeteciler o konseri anlattı

Gazeteciler o konseri anlattı

SURİYE’de mart ayında terör örgütü IŞİD’den kurtarılan Palmira antik kentindeki amfi tiyatroda, geçen perşembe günü ünlü Rus orkestra şefi Valeriy Gergiyev yönetimindeki Mariinskiy Tiyatro Orkestrası konser vermişti.

10.05.2016Dünya
Teröre inat konser

Teröre inat konser

Rusya'nın ünlü Mariinsky Tiyatrosu orkestrası, Rus hava yardımlarının da desteğiyle IŞİD'in elinden bir ay önce alınan Palmira'daki amfi tiyatroda klasik müzik konseri verdi.

5.05.2016Haber
IŞİDin tahrip ettiği o kentte teröre inat konser

IŞİD'in tahrip ettiği o kentte teröre inat konser

Rusya'nın ünlü Mariinsky Tiyatrosu orkestrası, Rus hava yardımlarının da desteğiyle terör örgütü IŞİD'in elinden bir ay önce alınan Palmira'daki amfi tiyatroda klasik müzik konseri verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de konsere telekonferans yöntemiyle bağlandı.

5.05.2016Dünya
Zafer istedi

Zafer istedi

ABD ve Rusya’nın, Halep’te ateşkes için uzlaşıya varmasının ardından dün çatışmalar azaldı. Esad, Putin’e çektiği telgrafta “nihai zafer” dışındaki başka bir sonuçla tatmin olmayacaklarını vurgulayarak, ateşkesin geleceği konusunda şüphelere yol açtı. Esad, Halep’i Nazilere karşı verilen direnişle anılan Rusların Stalingrad kentine benzetti.

5.05.2016Dünya
Sky News televizyonu Esad ile IŞİD arasındaki kirli işbirliğini sergileyen belgelere ulaştı

Sky News televizyonu Esad ile IŞİD arasındaki kirli işbirliğini sergileyen belgelere ulaştı

İngiltere merkezli Sky News televizyonu, Suriye'de Esad rejimi ile terör örgütü IŞİD arasındaki kirli işbirliğini ortaya koyan belgelere ulaştı.

4.05.2016Dünya
Rusya: Suriye ordusu Rakka harekâtına hazırlanıyor

Rusya: Suriye ordusu Rakka harekâtına hazırlanıyor

Halep'te hava saldırılarına devam eden ve ateşkesi ihlal etmekle suçlanan Suriye ordusunun Irak Şam İslam Devleti'nin kalesi olarak görülen Rakka'ya yeni bir kara harekâtı hazırlığında olduğu belirtildi.

29.04.2016Dünya
Palmira tarih katliamı Türkiyede de yaşanıyor

Palmira tarih katliamı Türkiye'de de yaşanıyor

IŞİD’in Suriye’nin Palmira Antik Kenti’nde yaptığı yıkımın benzeri bir süredir Anadolu’da yaşanıyor. 2 bin yıllık anıtlardaki insan figürleri keski, matkap, asit ve dinamitle yok ediliyor. Son birkaç yılda Friglerden kalma beş büyük Kibele anıtı tahrip edilen Afyon’da dinamitlenen yazıtın yanı başına şu yazılmış: “Vur dumana, gel imana.” Tahribatı yakından izleyen arkeolog, editör Nezih Başgelen’le İzmir ve Afyon’da saldırıya uğrayan anıtları gezdik.

23.04.2016Hayat
Londradaki Palmira

Londra'daki Palmira

SURİYE’nin antik kenti Palmira’da terör örgütü IŞİD’in yıktığı 2 bin yıllık Zafer Takı’nın bir benzeri İngiltere’nin başkenti Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda inşa edildi.

19.04.2016Dünya
Rus uzmanlar Palmirada kara mayınlarını temizliyor

Rus uzmanlar Palmira'da kara mayınlarını temizliyor

Rus uzmanlar, geçen ay terör örgütü IŞİD'den kurtarılan Suriye'deki 2 bin yıllık antik kent Palmira'da kara mayınlarını temizliyor.

15.04.2016Dünya
IŞİD Ninovada 2 bin yıllık Maşki Kapısını yok etti

IŞİD Ninova'da 2 bin yıllık Maşki Kapısı'nı yok etti

Terör örgütü IŞİD, 2014'ten bu yana kontrol ettiği Musul yakınlarındaki Ninova'da 2 bin yıllık bir tarihi yapıyı daha yerle bir etti.

13.04.2016Dünya
‘Türkiye’de hayat göçmen için zor’

‘Türkiye’de hayat göçmen için zor’

TÜRKİYE’den gelen göçmenlerin Türkiye’ye iade edileceği adalardan biri olan Sakız Adası’nın ana limanı, bir süredir mültecilerin işgali altında. Vial kampında tutulan mültecilerin bir kısmı telleri aşıp limanın yolcu bölümüne kurdukları kendi kamplarında bekliyor.

7.04.2016 Gündem
ABD: Rakkayı Suriye Demokratik Güçlerinin almasını tercih ederiz

ABD: Rakka'yı Suriye Demokratik Güçlerinin almasını tercih ederiz

ABD koalisyon güçleri sözcüsü Steve Warren, Rakka’yı Suriye rejim kuvvetlerinin ele geçirmesindense YPG’nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) ele geçirmesini tercih edeceklerini söyledi.

4.04.2016Dünya
IŞİD’e Palmira’dan sonra ikinci darbe

IŞİD’e Palmira’dan sonra ikinci darbe

Geçtiğimiz hafta antik kent Palmira’yı IŞİD’in elinden alan Suriye ordusu, dün de Hıristiyan kenti Karyatayn’ın yarısında kontrolü sağladı.

3.04.2016Dünya
Palmirada toplu mezar bulundu

Palmira'da toplu mezar bulundu

Suriye ordusunun hafta başında IŞİD'in elinden geri aldığı Palmira antik kentinde toplu mezar bulundu.

2.04.2016Dünya
‘Rus Rambo Palmirada öldü

‘Rus Rambo' Palmira'da öldü!

Rus özel operasyon gücü askeri Aleksandr Prohorenko, Suriye'deki antik kent Palmira'da öldü. "Rus Rambo" lakabıyla anılan Prohorenko'nun, IŞİD militanları tarafından kuşatıldığını anladıktan sonra, Rus uçaklarına kendisini vurması için çağrı yaptığı ve yaşamını kaybettiği öne sürüldü.

31.03.2016Dünya
Esad: Savaşın Suriyeye maliyeti 200 milyar dolardan fazla

Esad: Savaşın Suriye'ye maliyeti 200 milyar dolardan fazla

Rus haber ajansı Ria'ya konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye'de beş yıldır süren çatışmaların ülkeye maliyetinin 200 milyar dolardan fazla olduğunu söyledi.

30.03.2016Dünya
ABD Dışişleri Sözcüsü Kirbyden o iddialara yanıt

ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby'den o iddialara yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'de Beşar Esad rejimine bağlı güçlerin tarihi Tedmur (Palmira) ilçesini terör örgütü IŞİD'in kontrolüne almasını "iyi bir şey" olarak değerlendirdi. Kirby, ABD'nin Türkiye'de hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı düşürmeye çalıştığı iddialarına ilişkin soruya verdiği yanıtta ise, “Öylesine saçma sapan bir iddia ki, bunlara yanıt verip onurlandırmaya bile değmez" diye konuştu.

28.03.2016Dünya
Palmira müzesinde yıkım şoku

Palmira müzesinde yıkım şoku

Suriye’de Esad rejimine bağlı güçlerin antik kent Palmira’yı 10 ay sonra IŞİD’den geri almasının yankıları sürüyor.

28.03.2016Dünya
Son dakika: Palmira tamamen Suriye güçlerinin elinde

Son dakika: Palmira tamamen Suriye güçlerinin elinde

Suriye medyası ve İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, antik kent Palmira'nın tamamıyla Şam rejimi güçlerinin kontrolüne geçtiğini duyurdu.

28.03.2016Dünya
Suriye ordusu, Palmirayı 10 ay sonra geri aldı

Suriye ordusu, Palmira'yı 10 ay sonra geri aldı

Suriye ordusu, Rus hava desteğiyle antik kent Palmira’yı IŞİD’den geri aldı. IŞİD’in kentteki müzeleri yağmalayıp tahrip ettiği ancak büyük anıtların çoğunun ayakta olduğu görüldü. Yıkılan tapınaklar restore edilecek. Palmira’nın, Deyr ez Zor ve Rakka’ya yönelik askeri operasyonlar için merkez üssü olacağı açıklandı.

27.03.2016Dünya
Rusya Devlet Başkanı Putinden Suriye Devlet Başkanı Esada Palmira tebriği

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Suriye Devlet Başkanı Esad'a 'Palmira' tebriği

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Palmira Antik kentinin IŞİD'den geri alınması nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı kutladığını açıkladı.

27.03.2016Dünya
Esad: Suriyeli Kürtlerin federasyon girişimi kötü bir fikirdi

Esad: Suriyeli Kürtlerin federasyon girişimi kötü bir fikirdi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinin federasyon fikri için ‘fazla küçük’ olduğunu söyledi.

27.03.2016Dünya
Palmirada IŞİD ile Suriye ordusu arasında çatışmalar şiddetlendi

Palmira'da IŞİD ile Suriye ordusu arasında çatışmalar şiddetlendi

IŞİD'in geçen sene Mayıs'tan beri elinde tuttuğu antik kent Palmira'yı geri almak için üç haftadır uğraşan Suriye ordusu ilerlemesine devam ediyor.

26.03.2016Dünya
Bağdadi’nin yardımcısı öldürüldü

Bağdadi’nin yardımcısı öldürüldü

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, terör örgütü IŞİD’in üst düzey isimlerinden birkaçını bu hafta düzenlenen hava saldırılarında öldürdüklerini ve bunlardan birinin IŞİD’in finanstan sorumlu yetkilisi ve iki numarası Abdül Rahman Mustafa el-Kaduli olduğunu açıkladı.

25.03.2016Dünya
Rejim ordusu Palmira kalesini geri aldı

Rejim ordusu Palmira kalesini geri aldı

Suriye’de rejim ordusu, önceki gün girdikleri Palmira’da IŞİD’e karşı dün de mevzi kazandı.

25.03.2016Dünya
Suriyede Rus subayı öldürüldü

Suriye'de Rus subayı öldürüldü

Rus ordusu, Rus özel kuvvetlerinden bir subaylarının Suriye’nin Palmira şehri yakınlarında IŞİD’e karşı gerçekleştirilen bir operasyon sırasında vurularak hayatını kaybettiğini duyurdu.

24.03.2016Dünya
Irakın Musul operasyonu başladı

Irak'ın Musul operasyonu başladı

IRAK ordusunun sözcüsü Tuğgeneral Yahya Resul, IŞİD’in kontrolündeki Musul’u almak için aylardır beklenen operasyonun başladığını ve harekatın adının “Fetih Operasyonu” olduğunu açıkladı.

24.03.2016Dünya
Suriye ordusu Palmiraya girdi

Suriye ordusu Palmira'ya girdi

Suriye devlet televizyonu, Esad rejimi güçlerinin Palmira kentine girdiğini duyurdu. Palmira antik kenti yaklaşık bir yıldır terör örgütü IŞİD'in elindeydi.

24.03.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Konsolos meselesi

İstanbul’daki konsolosların Can Dündar’ın ve Erdem Gül’ün duruşmasına toplu olarak katılması, Cumhurbaşkanı’nın tarizine neden oldu. Bizce protokol bakımından başkonsoloslar düzeyindeki sorunların Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyu önünde ele alınması uygun değildir. Dışişleri Bakanı bu gibi işler için ne güne duruyor. Başkonsoloslar ve konsoloslar günümüzde diplomat statüsündedir. Lakin mazide öyle değillerdi.

2.04.2016