MENÜ

Palmira Antik Kenti

Palmira Antik Kenti ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Palmira Antik Kenti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 58 Palmira Antik Kenti haberi bulunmuştur.

Palmira Antik Kenti Haberleri

Kaçakçı dolgusu

Kaçakçı dolgusu

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen mezar steli, ‘Roma dönemi heykeline protez göz’ başlığıyla sosyal medyada gündem oldu. Heykelin yüzünün parçalanan sol tarafı alçı ya da beyaz çimento benzeri bir maddeyle doldurulmuş. Eserin kaçakçılar tarafından daha yüksek fiyata satılması için kırık yere dolgu yapılarak müzeye teslim edildiği, müze restoratörlerinin de eserin zarar görme ihtimali nedeniyle dolgu malzemeyi almadıkları belirtildi.

13.09.2019Kitap Sanat
Yoğun bakımdaki ‘tanrıça’

Yoğun bakımdaki ‘tanrıça’

Suriye’deki savaştan nasibini alanlar arasında ülkenin zengin tarihinden kalma eserler de vardı. Aralarında en can acıtanı da 2 bin yıl ayakta durduktan sonra terör örgütü DEAŞ’ın 2015’te saldırıp yok ettiği Palmira Antik Kenti’ydi. Kentten ‘yaralı kurtarılan’ eserler şimdi Şam Ulusal Müzesi’nde tedavi ediliyor. Bunlardan biri de ‘tanrıça’yı sembolize eden ‘Allat Aslanı’...

17.09.2017Dünya
Esad rejimi Halep’e odaklanırken Palmira’da kâbus

Esad rejimi Halep’e odaklanırken Palmira’da kâbus

Suriye’de Türkiye’nin El Bab, SDG’nin Rakka ve Irak’ta hükümet güçlerinin Musul operasyonlarıyla baskı altına alınan DEAŞ, 9 ay önce kaybettiği Suriye’nin antik kenti Palmira’nın merkezine dün girdi. DEAŞ’ın Palmira’daki ordu birliklerinin Halep cephesine sevk edilmesinden faydalandığı belirtiliyor.

11.12.2016Dünya
Suriyede savaş uçağı düştü

Suriye'de savaş uçağı düştü

Suriye rejim güçleri ile DEAŞ arasındaki çatışmalar son 24 saatte özellikle Palmira antik kenti çevresinde şiddetlendi. DEAŞ güçlerinin bu bölgede birkaç yönden Suriye rejim güçlerine karşı saldırı gerçekleştirdikleri ve çeşitli kazanımlar elde ettikleri bildiriliyor. Öte yandan Suriye rejimine ait bir MİG-23 savaş uçağı da Humus bölgesinde düştü.

10.12.2016Dünya
Palmira tarih katliamı Türkiyede de yaşanıyor

Palmira tarih katliamı Türkiye'de de yaşanıyor

IŞİD’in Suriye’nin Palmira Antik Kenti’nde yaptığı yıkımın benzeri bir süredir Anadolu’da yaşanıyor. 2 bin yıllık anıtlardaki insan figürleri keski, matkap, asit ve dinamitle yok ediliyor. Son birkaç yılda Friglerden kalma beş büyük Kibele anıtı tahrip edilen Afyon’da dinamitlenen yazıtın yanı başına şu yazılmış: “Vur dumana, gel imana.” Tahribatı yakından izleyen arkeolog, editör Nezih Başgelen’le İzmir ve Afyon’da saldırıya uğrayan anıtları gezdik.

23.04.2016Hayat
Rus uzmanlar Palmirada kara mayınlarını temizliyor

Rus uzmanlar Palmira'da kara mayınlarını temizliyor

Rus uzmanlar, geçen ay terör örgütü IŞİD'den kurtarılan Suriye'deki 2 bin yıllık antik kent Palmira'da kara mayınlarını temizliyor.

15.04.2016Dünya
‘Türkiye’de hayat göçmen için zor’

‘Türkiye’de hayat göçmen için zor’

TÜRKİYE’den gelen göçmenlerin Türkiye’ye iade edileceği adalardan biri olan Sakız Adası’nın ana limanı, bir süredir mültecilerin işgali altında. Vial kampında tutulan mültecilerin bir kısmı telleri aşıp limanın yolcu bölümüne kurdukları kendi kamplarında bekliyor.

7.04.2016Gündem
‘Rus Rambo Palmirada öldü

‘Rus Rambo' Palmira'da öldü!

Rus özel operasyon gücü askeri Aleksandr Prohorenko, Suriye'deki antik kent Palmira'da öldü. "Rus Rambo" lakabıyla anılan Prohorenko'nun, IŞİD militanları tarafından kuşatıldığını anladıktan sonra, Rus uçaklarına kendisini vurması için çağrı yaptığı ve yaşamını kaybettiği öne sürüldü.

31.03.2016Dünya
Son dakika: Palmira tamamen Suriye güçlerinin elinde

Son dakika: Palmira tamamen Suriye güçlerinin elinde

Suriye medyası ve İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, antik kent Palmira'nın tamamıyla Şam rejimi güçlerinin kontrolüne geçtiğini duyurdu.

28.03.2016Dünya
Suriye ordusu, Palmirayı 10 ay sonra geri aldı

Suriye ordusu, Palmira'yı 10 ay sonra geri aldı

Suriye ordusu, Rus hava desteğiyle antik kent Palmira’yı IŞİD’den geri aldı. IŞİD’in kentteki müzeleri yağmalayıp tahrip ettiği ancak büyük anıtların çoğunun ayakta olduğu görüldü. Yıkılan tapınaklar restore edilecek. Palmira’nın, Deyr ez Zor ve Rakka’ya yönelik askeri operasyonlar için merkez üssü olacağı açıklandı.

27.03.2016Dünya
Rejim ordusu Palmira kalesini geri aldı

Rejim ordusu Palmira kalesini geri aldı

Suriye’de rejim ordusu, önceki gün girdikleri Palmira’da IŞİD’e karşı dün de mevzi kazandı.

25.03.2016Dünya
Suriye ordusu Palmiraya girdi

Suriye ordusu Palmira'ya girdi

Suriye devlet televizyonu, Esad rejimi güçlerinin Palmira kentine girdiğini duyurdu. Palmira antik kenti yaklaşık bir yıldır terör örgütü IŞİD'in elindeydi.

24.03.2016Dünya
Palmira birkaç saat içinde Esadın eline geçebilir

Palmira birkaç saat içinde Esad'ın eline geçebilir

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kuvvetleri IŞİD'in elindeki Palmira antik kentine çok yaklaştı. Esad rejimi kuvvetlerinin kente ulaşmasına 1 km kaldığı ve Palmira'nın saatler içinde IŞİD'den alınabileceği bildirildi.

23.03.2016Dünya
IŞİD bin 400 yıllık Hz. İlyas manastırını yok etti

IŞİD bin 400 yıllık Hz. İlyas manastırını yok etti

IŞİD Ortadoğu'daki tarihi eserleri yok etmeye devam ediyor... Bu kez Irak'ın en eski manastırı IŞİD tarafından yerle bir edildi.

20.01.2016Dünya
Rus uçakları Palmirayı vurdu

Rus uçakları Palmira'yı vurdu

Rusya, savaş uçaklarının Suriye’de antik Palmira kenti çevresindeki IŞİD mevzilerini bombaladığını açıkladı.

3.11.2015Dünya
Şamdan Palmiraya hava operasyonu

Şam'dan Palmira'ya hava operasyonu

Suriye hükümeti IŞİD'in elindeki Palmira bölgesine hava operasyonları düzenledi.

19.09.2015Dünya
Bel Tapınağı’na IŞİD bombası

Bel Tapınağı’na IŞİD bombası

Kanlı terör örgütü IŞİD’in son kurbanı, Palmira Antik Kenti’ndeki Bel Tapınağı oldu. Yabancı ajanslara göre, IŞİD’in patlattığı bomba, tapınakta büyük hasara yol açtı.

31.08.2015Dünya
IŞİD Palmirada başka bir tapınağı daha yok etti

IŞİD Palmira'da başka bir tapınağı daha yok etti

Suriye'de bulunan Palmira tapınağı içindeki başka bir tarihi yapı daha IŞİD tarafından yok edildi. Palmira Antik Kenti'nde bulunan ve UNESCO tarafından dünya mirası listesinde bulunan Bel Tapınağı, dün IŞİD tarafından 30 tonluk patlayıcılarla havaya uçuruldu. Olay yerindeki bir görgü tanığı ise patlamanın Pazar günü öğleden sonra saat 1400 civarında gerçekleştiğini ve tapınağın sadece dış duvarlarının ayakta olduğunu söyledi. 2000 yıllık bir yapı olan Bel Tapınağı, ana girişe giden yolun yanında sıralanmış kolonların bulunduğu, şehrin hemen yanında kalan bir bölgede bulunuyor. UNESCO tapınağı yok etmenin savaş suçu olduğunu açıkladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevinden yapılan açıklamada tapınağın ağır hasar gördüğünü duyurdu.

31.08.2015Haber
Tarihi eserleri IŞİDden korumak için dijital plan

Tarihi eserleri IŞİD'den korumak için 'dijital plan'

Times'ın ana sayfa manşetinde yer alan habere göre Oxford ve Harvard üniversitelerinden arkeologlar, Ortadoğu'daki tarihi eserlerin IŞİD tarafından yok edilmesine karşı 'dijital' bir mücadele planını devreye sokuyor.

28.08.2015Dünya
IŞİD, Palmirada yıktığı tapınağın görüntülerini yayınladı

IŞİD, Palmira'da yıktığı tapınağın görüntülerini yayınladı

Terör örgütü IŞİD'in Suriye'de ele geçirdiği Palmira antik kentindeki tarihi Baalşamin Tapınağı'nı havaya uçurduğu anın görüntüleri ortaya çıktı.

25.08.2015Dünya
IŞİD Suriyenin Karyatayn kentini ele geçirdi

IŞİD Suriye'nin 'Karyatayn kentini ele geçirdi'

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Irak Şam İslam Devleti'nin Humus'un güneyindeki Esad güçlerine ait Karyatayn kentini ele geçirdiğini belirtti.

6.08.2015Dünya
IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı

IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı

Her gün yeni bir vahşetle gündeme gelen IŞİD, insanlığın kültür mirasına da zarar vermeye devam ediyor. Terör örgütü, Palmira Antik Kenti'ndeki harabelerden kaçırıldığını öne sürdüğü heykellerin parçalanma görüntülerini yayınladı. Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü, IŞİD'ın Palmira Müzesi'nin önündeki 2 bin yıllık aslan heykelini de parçaladığını doğruladı.

4.07.2015Dünya
Antik kent Palmiraya mayın döşediler

Antik kent Palmira'ya mayın döşediler

Irak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD'in tarihi tahrip etmee devam ediyor. Kanlı örgütün bu kez Suriye'deki Palmira antik kentine mayın döşediği iddia edildi.

22.06.2015Dünya
Flaş iddia: IŞİD, Palmirayı ele geçirirken ABD yapımı TOW füzelerini kullandı

Flaş iddia: IŞİD, Palmira'yı ele geçirirken ABD yapımı TOW füzelerini kullandı

IŞİD üyelerinin, geçen ay Suriye’deki Palmira Antik Kenti’ni ele geçirirken, ABD yapımı TOW tanksavar füzeleri kullandığını iddia eden bir video yayınlandı.

9.06.2015Dünya
İşte IŞİDin elindeki ağır silahlar

İşte IŞİD'in elindeki ağır silahlar

Terör örgütü üyelerinin, geçen aySuriye’deki Palmira Antik Kenti’ni ele geçirirken, ABD yapımı TOW tanksavarfüzeleri kullandığını iddia eden bir video yayınlandı.“The Raid of Abu Malik Tamimi” başlıklıvideoda, IŞİD üyelerinin kente yönelik saldırıları sırasında tank, roketatar,obüs ve başkaca ağır silahlar kullandığı görülüyor.pjmedia’da yer alan haberde; IŞİD’in sözkonusu silahların büyük bir kısmını yenilgiye uğrattığı Suriye ve Irak ordularındanve ABD’nin desteklediği Suriyeli ılımlımuhaliflerden aldığı ifade edildi.Patrick Poole imzalı yazıda, El Kaide veIŞİD’in ılımlı muhaliflere ABD tarafından sağlanan TOW füzelerini kullandığınadair elde inandırıcı kanıtlar bulunduğu bilgisi yer aldı.

9.06.2015Haber
IŞİD, Palmira Antik Kentinden ilk görüntüleri yayınladı

IŞİD, Palmira Antik Kenti'nden ilk görüntüleri yayınladı

IŞİD, Suriye'de geçen hafta ele geçirdiği; Roma dönemi tapınak, çeşme ve amfitiyatrosuyla ünlü Palmira Antik Kenti'nin içinden ilk görüntüleri yayınladı.

27.05.2015Dünya
IŞİDden Palmirada korkunç katliam: Kadın, çocuk demeden öldürdüler

IŞİD'den Palmira'da korkunç katliam: Kadın, çocuk demeden öldürdüler

Suriye devlet televizyonu, IŞİD’in Palmira şehrinin merkezinde çoğu kadın ve çocuk en az 400 sivili öldürdüğünü duyurdu. Katliamdan ilk kareler ajanslara düştü... Öte yandan terör örgütünün Halep'in doğusunda rejim güçlerine ait bir helikopteri düşürdüğü iddia edildi.

24.05.2015Dünya
IŞİD 2 bin yıllık antik kenti ele geçirdi

IŞİD 2 bin yıllık antik kenti ele geçirdi

Suriye'de, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan ve "Çölün Gelini" olarak anılan 2 bin yıllık Palmira antik kenti, terör örgütü IŞİD'in eline geçti. Açık hava müzelerine ve paha biçilemeyen tarihi eserlere ev sahipliği yapan kente giren IŞİD militanlarının, Irak'ta yaptıkları gibi tarihi eserleri tahrip etmesinden endişe ediliyor.

20.05.2015Dünya
Vize kalktı, Suriye turları başladı

Vize kalktı, Suriye turları başladı

Suriye ile vizenin kalkmasının ardından iki ülke arasında hareketli günler yaşanıyor. Seyahat acenteleri de bu ilgiyi farkederek Türkiye'den Suriye'ye tur düzenlemeye başladı.

11.11.2009Ekonomi
Palmira 2019da ziyarete açılacak

Palmira 2019'da ziyarete açılacak

SURİYE’de terör örgütü DEAŞ’ın işgali altında büyük hasar gören Palmira antik kentinin 2019’da turistlerin ziyaretine açılacağı açıklandı.

16.08.2018Kitap Sanat
DEAŞ Palmirada bir yapıyı daha yok etti

DEAŞ Palmira'da bir yapıyı daha yok etti!

Terör örgütü DEAŞ Palmira antik kentinin en ünlü yapısı olan 'Tetrapylon'u yerle bir etti.

20.01.2017Dünya
Suriyedeki antik kent Palmira yeniden DEAŞın eline geçti

Suriye'deki antik kent Palmira yeniden DEAŞ'ın eline geçti

Suriye'deki antik Palmira (Tedmur) kentinin yeniden tümüyle terör örgütü DEAŞ'ın kontrolüne geçtiği bildirildi.

11.12.2016Dünya
IŞİD kamyonlarla parçalamış

IŞİD kamyonlarla parçalamış!

Terör örgütü IŞİD’in Suriye’deki antik kent Palmira’daki tarih katliamından yeni görüntüler ortayaçıktı. Suriye, Filistin, Lübnan, Mısır ve Anadolu’nun bir kısmını kapsayan kısa ömürlüimparatorluk olan Palmira’dan (260–273) günümüze değin ayakta kalmayı başarankalıntıları bombalayarak yok eden IŞİD’in militanları, son görüntülerde müzelerden çıkardıkları mumyaları,üzerlerinden kamyonlarla geçerek paramparça ediyor. IŞİD, 10 ay elinde tuttuğu Palmira’dakipek çok antik yapıya zarar vermişti. Suriye ordusu, antik kenti 27 Mart’ta gerialmıştı. Palmira’nın geçmişi 4 bin yıl geriye gitse de tarihi eserlerin çoğuesas olarak Roma devrinden kalma.

9.07.2016Haber
4 bin yıllık nefret

4 bin yıllık nefret

IŞİD, antik kent Palmira’daki mumyaları üzerlerinden kamyonlarla geçerek parçalamış.

8.07.2016Dünya
IŞİDin tahrip ettiği o kentte teröre inat konser

IŞİD'in tahrip ettiği o kentte teröre inat konser

Rusya'nın ünlü Mariinsky Tiyatrosu orkestrası, Rus hava yardımlarının da desteğiyle terör örgütü IŞİD'in elinden bir ay önce alınan Palmira'daki amfi tiyatroda klasik müzik konseri verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de konsere telekonferans yöntemiyle bağlandı.

5.05.2016Dünya
Londradaki Palmira

Londra'daki Palmira

SURİYE’nin antik kenti Palmira’da terör örgütü IŞİD’in yıktığı 2 bin yıllık Zafer Takı’nın bir benzeri İngiltere’nin başkenti Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda inşa edildi.

19.04.2016Dünya
IŞİD’e Palmira’dan sonra ikinci darbe

IŞİD’e Palmira’dan sonra ikinci darbe

Geçtiğimiz hafta antik kent Palmira’yı IŞİD’in elinden alan Suriye ordusu, dün de Hıristiyan kenti Karyatayn’ın yarısında kontrolü sağladı.

3.04.2016Dünya
Palmira müzesinde yıkım şoku

Palmira müzesinde yıkım şoku

Suriye’de Esad rejimine bağlı güçlerin antik kent Palmira’yı 10 ay sonra IŞİD’den geri almasının yankıları sürüyor.

28.03.2016Dünya
Suriye ordusu Palmiranın girişinde

Suriye ordusu Palmira'nın girişinde

SURİYE ordusu ve müttefik güçleri, terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki Palmira antik kentinin yeniden kontrolü altına almak için başlattıkları operasyonda ilerliyor.

23.03.2016Dünya
Kurtlar Vadisinde heyecan dorukta

Kurtlar Vadisi'nde heyecan dorukta

Kanal D’nin fenomen dizisi “Kurtlar Vadisi Pusu”nun bu akşamki bölümünde, iç savaşın tüm şiddetiyle sürdüğü Suriye’de tarihi eserlerin nasıl talan edildiği konusu ekrana taşınacak.

6.01.2016Magazin
BM: Palmiradaki Bel Tapınağı yıkıldı

BM: Palmira'daki Bel Tapınağı yıkıldı

Birleşmiş Milletler, Suriye'de antik kent Palmira'daki Bel Tapınağı'nın yıkıldığını açıkladı.

1.09.2015Dünya
IŞİDin patlattığı Palmyradaki Bel Tapınağı hala ayakta

IŞİD'in patlattığı Palmyra'daki Bel Tapınağı 'hala ayakta'

Suriye'nin antik yapılardan sorumlu yetkilisi, IŞİD'in çok sayıda patlayıcıyla saldırdığı Palmyra'nın Bel Tapınağı'nın hala ayakta olduğunu söyledi.

31.08.2015Dünya
IŞİD, 2 bin yıllık mirası imha etti

IŞİD, 2 bin yıllık mirası imha etti

Terör örgütü IŞİD, Suriye’nin antik kenti Palmira’nın en bilinen eserlerinden 2 bin yıllık Baalşamin Tapınağı’nı patlayıcılarla imha etti. IŞİD militanları, daha önce de kentteki bin 900 yıllık El Lat Aslanı heykelini parçalamıştı. Bölgedeki kaynaklar, IŞİD militanlarının antik eserlere yönelik saldırılarının süreceğini düşünüyor.

24.08.2015Dünya
IŞİD’in kara kutusu ABD’de

IŞİD’in kara kutusu ABD’de

Amerikan ordusunun 16 Mayıs’ta Suriye’de IŞİD’in mali işlerden sorumlu liderlerinden Ebu Sayaf’a düzenlediği baskında terör örgütünün yönetim biçimi, finansal yapısı ile ilgili dört ile yedi terabayt’lık data hazinesine ulaştığı belirtiliyor. New York Times’a göre veriler sayesinde iki hafta içinde örgütün liderlerinden biri daha öldürüldü, IŞİD liderlerinin eşlerinin haberleşmede önemli rol oynadığı, petrol gelirlerinin nasıl paylaşıldığı öğrenildi.

9.06.2015Dünya
‘Palmira’da 400 kişi katledildi’ iddiası

‘Palmira’da 400 kişi katledildi’ iddiası

Suriye devlet televizyonu antik kent Palmira'yı geçen hafta ele geçiren terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) şehirde çoğu kadın ve çocuk 400 kişiyi katlettiğini duyurdu.

25.05.2015Dünya
Suriyenin Irakla sınır kapısı kalmadı

Suriye'nin Irak'la sınır kapısı kalmadı

Suriye'deki antik kent Palmira'yı ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının ilerleyişine devam ederek Irak ile Suriye arasındaki son sınır kapısını da kontrol altına aldı.

22.05.2015Dünya
Suriyenin yarıdan çoğu IŞİDin kontrolünde

'Suriye'nin yarıdan çoğu IŞİD'in kontrolünde'

Muhaliflerin kurduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, son olarak antik Palmira ve modern Tedmur kentlerini alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün ülkenin yarısından çoğunu ele geçirdiğini açıkladı.

21.05.2015Dünya
Çölün antik gelini IŞİD’in yoluna çıktı

Çölün antik gelini IŞİD’in yoluna çıktı

Ortadoğu’yu kana boğan, Irak’ta tarihi eserleri balyozlarla kıran IŞİD terör örgütü, Suriye’nin ‘Çölün Gelini’ denen 2 bin yıllık tarihi antik kenti Palmira’ya 2 kilometre kadar yaklaştı.

15.05.2015Dünya
IŞİD’den bir kültür yıkımı daha

IŞİD’den bir kültür yıkımı daha

TERÖR örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak ve Suriye’de bulunan tarihi mirasa yönelik kıyımları sürüyor.

4.04.2015Dünya