EKSTRA
MENÜ

Özlem Türeci

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 260 haberi bulunmuştur.

Özlem Türeci Haberleri

Son dakika... Joe Biden çok net konuştu: Tereddüt etmem

Son dakika... Joe Biden çok net konuştu: Tereddüt etmem

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Trump yönetiminin yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının dağıtım planlarına en kısa sürede erişmek istediklerini belirterek, "İşbirliği yapmazsak daha fazla kişi ölebilir" dedi. Biden, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin başında olduğu BioNTech ile Amerikan şirketi Moderna'nın geliştirdiği aşıları yaptırmakta tereddüt etmeyeceğini duyurdu.

16.11.2020Dünya
Son dakika haberler: ABD’li ilaç şirketinden koronavirüs aşısı açıklaması Yüzde 94.5 oranında etkili

Son dakika haberler: ABD’li ilaç şirketinden koronavirüs aşısı açıklaması! Yüzde 94.5 oranında etkili

Gelen son dakika haberine göre, ABD’li ilaç şirketi Moderna tarafından geliştirilen potansiyel yeni tip korona virüs (Covid-19) aşısının yüzde 94.5 etkili olduğu açıklandı. Şirketin CEO'su Stephane Bancel, "Faz 3 çalışmamızdan elde ettiğimiz bu pozitif ara analiz bize aşımızın ciddi hastalıklar dahil koronavirüs hastalığını önleyebileceğine dair ilk klinik doğrulamayı sağladı" ifadelerini kullandı.

16.11.2020Dünya
Uğur Şahin kimdir nereli kaç yaşında Uğur Şahin hakkında merak edilenler

Uğur Şahin kimdir nereli kaç yaşında? Uğur Şahin hakkında merak edilenler

Koronavirüs aşısını bulan şirketin sahibi olan Uğur Şahin, pek çok vatandaşın araştırdığı isim olmaya devam ediyor. Pfizer şirketi ile ortaklaşa yürüttükleri aşı çalışmasında başarıya ulaştıklarını duyuran Uğur Şahin, kısa süre içerisinde aşının üretimine başlayacaklarını ifade etti. Peki, Uğur Şahin kimdir nereli kaç yaşında? İşte, Uğur Şahin hakkında merak edilen bazı bilgiler

16.11.2020Hayat
Son Dakika Haber... Koronavirüs (coronavirüs) aşısı Türkiyeye geldi mi, fiyatı ne kadar olacak İşte korona virüs aşısında son durum

Son Dakika Haber... Koronavirüs (coronavirüs) aşısı Türkiye'ye geldi mi, fiyatı ne kadar olacak? İşte korona virüs aşısında son durum

Koronavirüs aşısında Türkiye'deki son durum, Kovid-19 ile mücadele sürecinde gündemde yer alıyor. Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin umut vaden aşı çalışmasında aşının fiyatı ve Türkiye'ye geliş tarihi de müjdelenmişti. Tüm dünya BioNTech'in koronavirüs aşısındaki başarıyı konuşurken Oxford Üniversitesi ile Astra Zeneca'nın geliştirdiği aşının başındaki Profesör Andrew Pollar'dan da kritik açıklamalar geldi. Peki, Koronavirüs aşısı Türkiye'ye ne zaman gelecek? İşte, korona virüs aşı çalışmalarında son durum.

16.11.2020Televizyon
Koronavirüs aşısında bir kritik gelişme daha

Koronavirüs aşısında bir kritik gelişme daha

Başında Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin bulunduğu biyoteknoloji şirketi BioNTech'in bulduğu koronavirüs aşısı dünya genelinde heyecan yaratırken, Oxford Üniversitesi ile Astra Zeneca'nın geliştirdiği aşının başındaki Profesör Andrew Pollar'dan da kritik açıklamalar geldi.

15.11.2020Dünya
‘BioNTech’in olağanüstü çalışmalarından gurur duyuyoruz’

‘BioNTech’in olağanüstü çalışmalarından gurur duyuyoruz’

Prof. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin şirketi BioNTech’in olağanüstü çalışmalarından gurur duyduklarını belirten Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, “Şu sıralarda iyi bir gelişme. Ancak aşı olasılığını ihmal ve erken gevşeme için bir bahane olarak kullanmamalıyız” dedi.

15.11.2020Avrupa
Son dakika haberleri: AB’den Macron ve Kurz’un taleplerine fren.. Taslak belge yumuşatıldı

Son dakika haberleri: AB’den Macron ve Kurz’un taleplerine fren.. Taslak belge yumuşatıldı

AB, Avusturya ve Fransa’nın terörle mücadeleyi göç ve radikalizmle İslam odağına yerleştirme çabalarına izin vermedi. İspanya, İtalya ve Hollanda gibi ülkeler bu taleplere karşı çıktı. Avrupa’ya entegrasyon örneği olarak gösterilen Türk çiftin koronaya karşı aşı geliştirmesi de aşırı taleplerin frenlenmesinde etkili oldu.

15.11.2020Dünya
Koronavirüs aşısı bu dolaplarda saklanacak

Koronavirüs aşısı bu dolaplarda saklanacak

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, BioNTech ile Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs aşısının saklanabileceği eksi 70 derecelik dolapları gösterdi. Mehmet Ceyhan’a göre bu sıcaklığı sağlayabilecek depoların kurulması için hem zaman hem de para gerekiyor.

15.11.2020Gündem
Koronavirüs aşısı ile ilgili o tarihlere işaret etti: Rahat ve güzel günler göreceğiz

Koronavirüs aşısı ile ilgili o tarihlere işaret etti: Rahat ve güzel günler göreceğiz

HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Akova, "Aşıyla ilgili olacak deneyimlerin hepsini yaşayarak öğreneceğiz. 2021'in ilk yarısında bu aşılar kullanılmaya başlanacak; ancak üretim yeterli olmayacak. 2021'in sonu 2022 yılının başında daha rahat ve güzel günler göreceğiz" dedi.

14.11.2020Gündem
Uğur Şahin: Geliştirdiğimiz aşının salgını bitireceğinden eminim

Uğur Şahin: Geliştirdiğimiz aşının salgını bitireceğinden eminim

Koronavirüs aşısı çalışmalarında ilk klinik deneylerden başarılı sonuçlar aldığını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının koronavirüs salgınını bitireceğinden emin olduğunu söyledi.

14.11.2020Teknoloji
Son dakika.. BioNTech ve Pfizerın koronavirüs aşısı bulaşmayı önleyecek mi Prof. Dr. Uğur Şahinden heyecanlandıran açıklama

Son dakika.. BioNTech ve Pfizer'ın koronavirüs aşısı bulaşmayı önleyecek mi? Prof. Dr. Uğur Şahin'den heyecanlandıran açıklama

Son Dakika Haberi... Koronavirüse karşı koruyuculuğu yüzde 90’ın üzerinde aşı geliştirdiklerini duyuran Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, tüm dünyanın umudu oldu. “Bu salgını sonlandırmanın eşiğindeyiz” diyen Prof. Dr. Şahin İngiltere medyasına yaptığı açıklamada geliştirdikleri aşının virüsün bulaşmasını engelleyeceğine inandığını söyledi. Salgını bitirebilecek bu kritik gelişmeyle ilgili açıklama dünyada büyük yankı uyandırdı.

13.11.2020Dünya
Uğur Şahin kimdir Aşıyı bulan Türk: Uğur Şahin nereli ve kaç yaşında

Uğur Şahin kimdir? Aşıyı bulan Türk: Uğur Şahin nereli ve kaç yaşında?

Uğur Şahin, aşı haberleri sonrasında gündemde yer almaya devam ediyor. Koronavirüs aşısı üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren Prof. Dr. Uğur Şahin, pek çok kişinin biyografisi ile araştırdığı isim oldu. Almaya'da yaşayan ve eşi Özlem Türeci ile birlikte kurdukları BioNTech isimli firma ile aşı çalışmalarına başlayan Uğur Şahin, Pfizer ile ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde Koronavirüs aşısında başarıya erişti. Peki, aşıyı bulan Türk olarak adından söz ettiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir? İşte, o isimler hakkında detaylı bilgiler

13.11.2020Gündem
Son dakika… Bakan Koca’dan umutlandıran sözler: Yakın zamanda hayatımızdan çıkacak…

Son dakika… Bakan Koca’dan umutlandıran sözler: Yakın zamanda hayatımızdan çıkacak…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan yaptığı açıklamada dikkat çeken uyarılarda bulundu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise pandeminin tek bir aşı ile değil, ancak etkinliği ve güvenliğinden emin olunan birkaç farklı aşı ile sonlandırılabileceğini söyledi.

13.11.2020 Gündem
Son dakika haberler: Çin aşısı mı Alman aşısı mı tartışmaları yersiz, önemli olan bilimsel sonuçlar

Son dakika haberler: "Çin aşısı mı Alman aşısı mı?" tartışmaları yersiz, önemli olan bilimsel sonuçlar

Sağlık  Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, pandeminin tek bir aşı ile değil, ancak etkinliği ve güvenliğinden emin olunan birkaç farklı aşı ile sonlandırılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Yavuz, “Bir ülkenin aşısı iyi, diğeri kötü tartışmaları çok anlamsız. Biz, her iki aşı çalışmasına da dahil olduk. Herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadık. Her aşının avantajları dezavantajları var. Önemli olan etkinlik ve güvenlik sonuçları. Dolayısıyla bir aşı mükemmel, öteki kötü demek çok yersiz. Klinik çalışmalardaki etkinliği çıktıktan sonra her aşı kullanılabilir. Araştırmalara dair sonuçlar da şeffaf bir şekilde paylaşılıyor. Zaten böyle bir salgında tek bir aşıyı bütün ülkeye yapabilme şansınız olmaz. Onun için çeşit çeşit aşılarımızın olması lazım” dedi.

13.11.2020Gündem
Koca, Prof. Dr. Şahin ile görüştü

Koca, Prof. Dr. Şahin ile görüştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19’a karşı aşı geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

13.11.2020Gündem
Koronavirüs aşısının fiyatı ne kadar Aşı ne zaman Türkiyeye gelecek İşte coronavirüs aşısında son durum

Koronavirüs aşısının fiyatı ne kadar? Aşı ne zaman Türkiye'ye gelecek? İşte coronavirüs aşısında son durum

Koronavirüs aşısında son durum gündemde yer almaya devam ediyor. Almanya'da biyoteknoloji firması BioNTech'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının yüzde 90'dan fazla etkili olduğunun açıklanmasıyla şirketin kurucuları arasında yer alan Türk göçmenlerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci de insanlığa umut olan bir başarıya imza atmış oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da Şahin ve Türeci ile görüştüğünü aktardı. Peki, Koronavirüs aşısının fiyatı ne kadar? İşte, ayrıntılar.

12.11.2020Gündem
Son Dakika Haber: Pfizer ve BioNTechin koronavirüs aşısında merak edilen soru yanıt buldu.. Türkiye öncelikli olacak

Son Dakika Haber: Pfizer ve BioNTech'in koronavirüs aşısında merak edilen soru yanıt buldu.. 'Türkiye öncelikli olacak'

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin bulduğu aşı dünya gündemine oturdu. Prof. Dr. Uğur Şahin, “2021’in ilk 3 ayı içinde Türkiye’ye aşı getirme imkânı olur. Sağlık Bakanlığı kaç doza ihtiyaç olduğunu ve zamanını bildirirse Türkiye için de yeterince aşı ayırmayı istiyoruz” dedi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de Hürriyet’e, Türkiye’nin 3. faz çalışmalarında yer aldığı için öncelikli ülkelerden olduğunu vurguladı. Aşının yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğunun açıklanması üzerine tüm dünyada dağıtımın nasıl yapılacağı kavgası başladı. Bu arada New York Times, Şahin ve Türeci’nin yaşantısıyla ilgili ilginç ayrıntılara yer verdi. Türk usulü çayla kutlamaları da bu ayrıntılardan biri oldu

12.11.2020Gündem
Bakan Koca, dünyanın konuştuğu Prof. Dr. Uğur Şahinle görüştü

Bakan Koca, dünyanın konuştuğu Prof. Dr. Uğur Şahin'le görüştü

Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech'in kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, dünyanın gündeminde... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Şahin'le görüştüğünü duyurdu.

12.11.2020Gündem
Korona Aşısı Bulundu Peki Şimdi Neler Olacak Prof. Dr. Ateş Kara Anlatıyor...

Korona Aşısı Bulundu! Peki Şimdi Neler Olacak? Prof. Dr. Ateş Kara Anlatıyor...

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin yaptığı çalışma tüm dünyada yankı uyandırdı. Dr. Ateş Kara, bu aşıyla ilgili olarak Ömür Kurt'un sorularını yanıtladı.

12.11.2020Life Style
Yeni kurulan 4 şirketten 1’inin sahibi göçmen

Yeni kurulan 4 şirketten 1’inin sahibi göçmen

Devlet Yatırım Bankası KfW’nin yaptırdığı bir araştırma, Almanya’da yaşayan göçmenlerin ülke ekonomisi için önemli faaliyetlerde bulunduklarını ortaya koydu. Araştırmanın sonucuna göre; geçen yıl kurulan her dört şirketten biri, bir göçmene ait. KfW Şefi Fritzi Köhler-Geib, “Yeni şirket kurmak ekonomik faaliyetler için büyük önem taşıyor. Almanya’da son yıllarda göçmenlerin kurduğu şirketler katlanarak artıyor” dedi.

12.11.2020Avrupa
Son dakika haberler: Koronavirüs aşında son durum... Pfizer ve BioNTech aşısından sonra Rusya da flaş gelişmeyi duyurdu

Son dakika haberler: Koronavirüs aşında son durum... Pfizer ve BioNTech aşısından sonra Rusya da flaş gelişmeyi duyurdu!

Son Dakika Haberi... Koronavirüse karşı koruyuculuğu yüzde 90’ın üzerinde aşı geliştirdiklerini duyuran Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, tüm dünyanın umudu oldu. “Bu salgını sonlandırmanın eşiğindeyiz” diyen Prof. Dr. Şahin için “Dünya krizinin kurtarıcısı” yorumları yapıldı. BioNTech ve ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’ın geliştirdiği COVID-19 aşısının piyasa değerinin altında olacağı duyuruldu. Koronavirüs aşısındaki bu flaş gelişmenin ardından az önce Rusya'dan da bir aşı haberi geldi. Rusya, geliştirdiği Sputnik V adlı aşının etkisini açıklayarak aşı yarışında öne geçmek için kritik bir adım attı. İşte koronavirüs aşısındaki en sıcak gelişmeler...

11.11.2020Dünya
Son dakika haberi: Koronavirüs aşısıyla insanlığa umut olan Türk çift Amerikan basınının manşetinde: Bilim dünyası için bu aşı...

Son dakika haberi: Koronavirüs aşısıyla insanlığa umut olan Türk çift Amerikan basınının manşetinde: Bilim dünyası için bu aşı...

Son dakika haberine göre; Almanya'da biyoteknoloji firması BioNTech'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği potansiyel aşının yüzde 90'dan fazla etkili olduğunun açıklanmasıyla şirketin kurucuları arasında yer alan Türk göçmenlerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Amerikan basınının manşetine taşındı.

11.11.2020Dünya
Aşı çıkmadan dağıtım kavgası başladı

Aşı çıkmadan dağıtım kavgası başladı

Prof. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin geliştirdiği aşının ‘koronaya karşı yüzde 90’ın üzerinde başarılı’ açıklaması üzerine aşı paylaşımı kavgası çıktı. Aşıya ABD şirketi Pfizer’ın ortak olması nedeniyle ABD’ye öncelik verileceği korkusu yaşanıyor. Bu tartışmalar sürerken BioNTech’ten açıklama geldi. Mali İşler Başkanı Sierk Pötting, “Biz Pfizer ile aşının eşit ve adil dağılımı üzerine anlaştık. Belirli ülkelere aşının daha fazla dağıtımına karşıyız” dedi.

11.11.2020Avrupa
BioNTech nedir

BioNTech nedir?

2008'de Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Christoph Huber tarafından kurulan şirket, yıllar içinde tıp alanında pek çok araştırma yaptı. BioNTech şirketi Eylül 2019'da Bill ve Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz tedavilerine yönelik de bir anlaşma imzalamıştı.

11.11.2020Teknoloji
Özlem Türeci kimdir

Özlem Türeci kimdir?

Şirketin kurucularından Dr. Özlem Türeci, on yıl boyunca Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu'nda görev yaptıktan sonra 2018'de BioNTech Tıp Şefi oldu.

11.11.2020Teknoloji
‘Aşı konusunda halkı bilgilendirmeliyiz’

‘Aşı konusunda halkı bilgilendirmeliyiz’

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı etkili bir aşı umudu, aynı zamanda güvenliği ve yan etkileri konusunda endişeleri de beraberinde getirdi. Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, vatandaşlara aşıyı ve faydalarını anlatmak için kampanya yapacaklarını söyledi.

11.11.2020Avrupa
Dünyayı kurtaran çift

Dünyayı kurtaran çift

Koronavirüse karşı koruyuculuğu yüzde 90’ın üzerinde aşı geliştirdiklerini duyuran Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, tüm dünyanın umudu oldu. “Bu salgını sonlandırmanın eşiğindeyiz” diyen Prof. Dr. Şahin için “Dünya krizinin kurtarıcısı” yorumları yapılıyor.

11.11.2020Dünya
Prof. Uğur Şahin kimdir ve kaç yaşında İşte dünyanın konuştuğu Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci hakkında bilgiler

Prof. Uğur Şahin kimdir ve kaç yaşında? İşte dünyanın konuştuğu Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci hakkında bilgiler

Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech'in kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci için dünya basınında yankı uyandırdı. Almanya merkezli BioNTech şirketinin kurucuları olan Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci dünya basınında "Dünyayı kurtaran çift" haberleri manşetlere taşındı. Almanya’da yaşayan Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Dr. Özlem Türeci’nin yıllardır kanseri yenmek için yürüttükleri araştırma tüm dünyaya umut olmuştu. Peki, Prof. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci kimdir?

11.11.2020Gündem
Son dakika... Dünyanın konuştuğu koronavirüs aşısını yaptıranlardan flaş yorumlar...

Son dakika... Dünyanın konuştuğu koronavirüs aşısını yaptıranlardan flaş yorumlar...

ABD merkezli ilaç devi Pfizer ve Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci'nin başında olduğu BioNTech şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı dünyanın bir numaralı gündem maddesi olmuş durumda. 43 bini aşkın kişi üzerinde denenen ve 3'üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında başarılı olduğu belirlenen aşıyla ilgili gönüllüler konuştu.

10.11.2020Dünya
Dünyanın umudu oldu

Dünyanın umudu oldu

Almanya’nın Mainz kentinde kurulu Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin başında bulunduğu BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer’in geliştirdiği aşıda yüzde 90’ın üzerinde başarı elde edildiği haberi, koronavirüsten bunalan dünyayı bir anda umutlandırdı.

10.11.2020Avrupa
‘Alınan önlemlere mutlaka uyun’

‘Alınan önlemlere mutlaka uyun’

Berin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, koronavirüs salgınının etkili olduğu şu günlerde Almanya’da yaşayan Türklere seslendi: “Alınan önlemlere mutlaka uyun. Bu önlemler hayatın normale dönmesi için. Şansölye Merkel de sık sık herkese sorumluluk alması çağrısında bulunuyor. Bu çağrılara uymak, her şeyden önce sağlık açısından çok önemli.”

4.11.2020Avrupa
Spahn talimatı verdi: ‘Aşı merkezlerini hazırlayın’

Spahn talimatı verdi: ‘Aşı merkezlerini hazırlayın’

Tüm dünya koronavirüs kâbusundan kurtulmak için etkili bir aşının ne zaman çıkacağını merak ederken, Almanya’nın aşıya bu yıl içinde başlamaya hazırlandığı belirtildi.

23.10.2020Avrupa
Son dakika haberi: Türk bilim insanı koronavirüs aşısı için tarih verdi

Son dakika haberi: Türk bilim insanı koronavirüs aşısı için tarih verdi

Son dakika haberi.. Koronavirüs (corona virüs) ile mücadelede umutlar, ‘BNT162’ aşısında. Aşıyı Pfizer ile birlikte geliştiren şirketin CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, Amerikan CNN televizyonuna, “Aşı mükemmele yakın. Ekim sonu veya kasım başında onaya hazır hale gelecek” dedi.

10.09.2020Gündem
Koronavirüse karşı aşının ilk test iznini alan Türk doktor Uğur Şahin DHAya konuştu

Koronavirüse karşı aşının ilk test iznini alan Türk doktor Uğur Şahin DHA'ya konuştu

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) can almaya devam ederken, virüse karşı küresel ölçekte aşı çalışmaları da sürüyor. Koronavirüse karşı bağışıklık kazandıracak aşının ilk test iznini alan Türk doktor Prof. Uğur Şahin Demirören Haber Ajansı'na (DHA) konuştu. Şahin yaptığı açıklamada, "ilk 8 haftada aşının 500 kişi üzerinde daha sonraki klinik deneylerde ise on binlerce insan üzerinde deneneceğini belirterek," Türkiye ile de temas halindeyiz.TUBİTAK ve TÜSEB ile görüşüyoruz. Görüşmeler olumlu geçmesi durumunda 2 ay içerisinde Türkiye’de klinik deneylere başlayabiliriz" dedi

14.05.2020Dünya
Aşı izni yıl sonunda bekleniyor

Aşı izni yıl sonunda bekleniyor

Almanya’da aşı izninden sorumlu Paul Ehrlich Enstitüsü bu yıl sonu koronavirüse karşı aşı izninin gündeme geleceğini söyledi.

14.05.2020Avrupa
Aşı yarışı

Aşı yarışı

Koronavirüse karşı aşı bulma faaliyetleri hızlandı. ABD ve Çin’den sonra Almanya, İngiltere ve İsviçre de yarışa katıldı. Almanya’daki aşı çalışmasının başında Türk profesör Uğur Şahin bulunuyor.

23.04.2020Dünya
Almanya’da ilk test izni Türk Profesöre

Almanya’da ilk test izni Türk Profesöre

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüse karşı umut oldu. Almanya’da aşı araştırmalarına izin veren Paul Ehrlich Enstitüsü’nün Başkanı Prof. Paul Cichutek, virüse karşı bağışıklık kazandıracak aşının ilk test iznini Prof. Şahin’in başında bulunduğu Mainz’daki BioNTech şirketine verdiklerini açıkladı.

22.04.2020Avrupa
Son 24 saatte ne oldu (05.02.2018)

Son 24 saatte ne oldu? (05.02.2018)

İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

5.02.2018Haber

Yazar Sonuçları

Piyasalar aşıyı satın alıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın piyasa dostu olarak değerlendirilen açıklamaları ve koronavirüse karşı etkili bir aşının bulunduğunun bildirilmesi piyasaları olumlu etkiledi. Borsalarda tüm zamanların rekoru kırılırken, döviz kurlarında da geri çekilme yaşandı.

15.11.2020

Karabağ’da kim ne kazandı

Önemli gelişmelerin yaşandığı bir haftayı geride bırakıyoruz.

13.11.2020

İnsanlığa adanmış bir hayat

DÜNYA medyası koronavirüs aşısını geliştiren Türk doktorlar Prof. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’yi yazıyor.

12.11.2020

Aşının öyküsünü unutmayın

Tüm Avrupa basınında Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin başarısından söz ediliyor. Dört yaşındayken Türkiye’den ailesiyle Almanya’ya göçmesi, tanışmaları, BioNTech’i kurmaları tekrar ve tekrar anlatılıyor. Amerika bile BioNTech’i yetkilendirerek büyük ortak olan Pfizer’in başarısından söz ediyor ve bunda Türk çiftin isimleri ön plana çıkıyor. Almanya’nın Mainz kentinde bulunan BioNTech firmasını kuran Şahin çiftinin yaşadığı Almanya’da 1960’da Alman devletinin talebiyle başlayan işgücü göçü aralıksız yıllarca sürdü.

12.11.2020

Covid-19 aşısını bulan ekibin üçüncü kişisini de tanıyalım

Türkiye 10 Kasım günü Atatürk’ü anarken, İngiltere’nin en önemli gazetelerinden The Times’ın kapağında da karıkoca bir Türk çiftin fotoğrafı vardı.

12.11.2020

Konutta fiyat arttı kontrol şart oldu

İZMİR depremi kentin ruh halini de değiştirdi. Körfez depreminden sonra İstanbullular ne hissediyorsa, İzmirliler de şimdi aynı durumda.

11.11.2020

Türk Curie’leri

Eğer korona aşısı başarıyla ruhsat alabilirse bunu insanlığa hediye edenler de bir Türk karı-koca olacak. BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci. Tıpkı radyasyon alanındaki çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü alan “Pierre ve Marie Curie” gibi.

11.11.2020

‘Bir bölen’in haklı mazereti yoktur. CHP’li İnce değerlidir

CHP’nin önceki hafta sonu yapılan kurultayında Kılıçdaroğlu’nu eleştiren konuşması sosyal medyada yoğun şekilde paylaşılmaya devam eden, geçmiş dönem İzmir milletvekili Sabri Ergül... Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılacağı haberleri üzerine, Kılıçdaroğlu’na karşı genel başkan adaylığında kendisini desteklemiş bir dostu, ağabeyi olarak, bu aşamada İnce’ye şöyle sesleniyor:

7.08.2020

‘Aşı insanlık malıdır’

Dünya çapında 120 civarında aşı çalışması var. Bunların 10-15’i de önde gidiyor. Yine bu sütunlarda duyurmuştuk, önde gidenlerden biri de Almanya’da Prof.Dr. Uğur Şahin ve eşi Doçent Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortaklarından olduğu BionTech firması. Çinli Fosun Pharma’nın ABD’li Pfizer ile geliştirdiği aşının insanlar üzerinde denenmesine başlandı. Keza Oxford’daki araştırmada da epey yol alındı. Türkiye’de çalışmalar var.

20.05.2020

Ulusal egemenliğin doğuşu

ADD kurucu üyesi ve 4. genel başkanı Prof. Dr. Özer Ozankaya, “TBMM’nin 100. yıldönümünde, bağımsızlık savaşını kazandıran ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olan Meclis yönetiminin yerine, siyaset biliminde benzeri bilinmeyen bir cumhurbaşkanı yönetiminin ağır olumsuzluklarını yaşıyoruz” diyor. Ve devam ediyor:

23.04.2020

FETÖ, Prof. Ovalı’yı da hedefine almıştı

Koronavirüs tedavisi üzerinde bir süreden bu yana çalıştığı bilinen Türk doktor Prof. Ercüment Ovalı, müjdeli haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Geliştirdikleri tedavinin onaylandığını aktaran Ovalı, “Ve COVID-19 immün plazma ve tedavisi onaylandı. Kök hücre ise yolda...” dedi.

8.04.2020