EKSTRA
MENÜ

Özgün

Özgün haberleri sayfasında güncel ve son dakika Özgün hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 19.568 Özgün haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Özgün Haberleri

Çevreci uygulamalarla 1.5 milyon ağacı kurtardı

Çevreci uygulamalarla 1.5 milyon ağacı kurtardı

Çevreci üretim modeli ile örnek olan İpeker Tekstil, bu uygulamaları ile 1.5 milyon ağacın yükünü aldı. 243 bin 828 ton karbon salınımını engelledi.

5.06.2021Ekonomi
Bugünün ve geleceğin iş dünyası hibrit bir dünyada varlığını sürdürecek

Bugünün ve geleceğin iş dünyası hibrit bir dünyada varlığını sürdürecek

Uzun bir süredir dijital dönüşüm adı altında şirketler son teknolojiyi kullanarak iş süreçlerini dijital platformlara kaydırıyor ve Microsoft’un sunduğu pek çok çözüm sayesinde bu süreç çok daha etkin bir şekilde yönetilebiliyor. Hibrit çalışma modeli ise gelecekte hayatımızın merkezinde olacak.

4.06.2021Teknoloji
Vlog nedir ve nasıl çekilir

Vlog nedir ve nasıl çekilir?

Son zamanlarda sosyal medya platformları üzerinde paylaşılan içerikler oldukça fazla önem kazanmıştır. En fazla paylaşılan içerikler arasında vlog videoları da yer almaktadır. Vlog nedir ve nasıl çekilir? Siz de vlog çekimi hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Vlog konusunda ve çekimi hakkında detaylı bilgileri derledik.

2.06.2021Teknoloji
Usta edebiyatçı Orhan Kemal anılıyor

Usta edebiyatçı Orhan Kemal anılıyor

Eserlerinde toplumsal gerçekleri birey-toplum ilişkileri çerçevesinde ele alıp gözlemlere dayanarak sade yalın bir anlatımla dile getiren Orhan Kemal'in vefatının ardından 51 yıl geçti.

1.06.2021Keyif
Yeni çağa ‘dijital’ öncülük

Yeni çağa ‘dijital’ öncülük

Tüm uygulamalarını dijitalleşme ile baştan tanımladıklarını ve yeni çağa tercüme ettiklerini ifade eden Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort, “Yeni çağa cesur adımlarla giriş yaparken bugünden geleceğin yolunu açıyoruz. Migros müşteri odaklı çevik dönüşüme, çoklu kanallara, dijitalleşmeye ve ileri teknolojiye, insana, işin ve dünyanın sürdürülebilirliğine uzun yıllardır kararlılıkla yatırım yapıyor. Ürün arzını yönetmenin yanı sıra tüketicilerin yeni oluşan ihtiyaçlarına bu yatırımlar sayesinde büyük bir çeviklikle cevap veriyoruz” diye konuştu.

1.06.2021Ekonomi
Kılıçdaroğlu Dünya şampiyonu Ayşe’yi ağırladı

Kılıçdaroğlu Dünya şampiyonu Ayşe’yi ağırladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakü’de düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı ve arkadaşları ile görüşerek sohbet etti.

1.06.2021Gündem
Son dakika haberler: ZMAnın üretimi tamamlandı... Sürüş ve atış testlerini başarıyla geçti

Son dakika haberler: ZMA'nın üretimi tamamlandı... Sürüş ve atış testlerini başarıyla geçti!

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesi kapsamında üretilen ön prototip sürüş ve atış testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

30.05.2021Ekonomi
Zırhlı Muharebe Aracı testlerini başarıyla geçti

Zırhlı Muharebe Aracı testlerini başarıyla geçti

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesi kapsamında üretilen ön prototip sürüş ve atış testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

30.05.2021Ekonomi
Genç nüfusun BESe dahil edilmesiyle 3 milyar liralık fon birikebilecek

Genç nüfusun BES'e dahil edilmesiyle 3 milyar liralık fon birikebilecek

Genç nüfusun BES'e otomatik dahil edilmesi ile orta vadede 5 milyona yakın yeni katılımcının sisteme entegre olabileceği ve bu kanaldan ilk yılda yaklaşık 3 milyar liralık fonun birikebileceği belirtiliyor.

30.05.2021Ekonomi
‘Milli takımımıza klip çekme şansı sürreel bir his’

‘Milli takımımıza klip çekme şansı sürreel bir his’

Zeynep Bastık, Mustafa Sandal, Çağla, Kerimcan Durmaz gibi popüler isimlere renkli müzik klipleri çekiyor. Sosyal medyada çok seviliyor. ABD-Türkiye arasında mekik dokuyan genç yönetmen Ecem Lawton şimdi de UEFA EURO 2020’de mücadele edecek Türkiye A Milli Futbol Takımımızın tanıtım videosunun yönetmenliğini yapacak.

30.05.2021Hürriyet Pazar
Kanser gülüşümüzle baş edemez

Kanser gülüşümüzle baş edemez

Ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce çocuk lösemiye, yani kan kanserine yakalanıyor. Kanser teşhisinden sonra küçücük bedenleri oldukça zorlu bir tedavi sürecine giriyor. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nda hastalığı yenmiş çocuklarla konuştuk, diğer lösemili çocuklara söylemek istediklerini dinledik: “Lösemi değil, biz güçlüyüz. Asla pes etme!”

30.05.2021Hürriyet Pazar
Koronayı atlatan Özgün öğretmen: Yoğun bakımdaki 4-5 gün kabir azabı gibiydi

Koronayı atlatan Özgün öğretmen: Yoğun bakımdaki 4-5 gün kabir azabı gibiydi

Antalya'da evlerine gelen misafir nedeniyle koronavirüse yakalanan, belirtileri mevsimsel alerjiyle karıştırınca tedavisi geciken öğretmen Özgün Öz (37), zorlu bir sürecin ardından sağlığına kavuştu. Yoğun bakımdaki süreci anlatan Öz, “İlk gün çok kötüydü. Çünkü nefes alamıyordum. Yüzüstü yatmam isteniyordu. En sonunda beni uyuttular. 2'nci gün uyanık olarak yoğun bakımda bekledim. Ölümle yaşam arasında gidip geldim. 4-5 gün benim için kabir azabı gibiydi" dedi.

28.05.2021Gündem
Atak helikopterleri dostu-düşmanı ASELSANla tanıyacak

Atak helikopterleri dostu-düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

ASELSAN ürünü IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihaz T129 Atak helikopterine entegre edildi ve testleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. Bundan sonraki ATAK teslimatları ASELSAN'ın özgün ürünü IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazıyla gerçekleştirilecek.

28.05.2021Ekonomi
Kooperatif Nedir Kooperatif Türleri Nelerdir Nasıl Kurulur

Kooperatif Nedir? Kooperatif Türleri Nelerdir? Nasıl Kurulur?

Ekonomik ve sosyal kalkınma için çeşitli mekanizmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle de birlikler ve kooperatifler ülke kalkınmasında çok önemli bir yere sahiptir. Kooperatif nedir? Kooperatif türleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

27.05.2021Kobi
Kalyon Nedir Ne İşe Yarar Kalyon Hakkında Kısaca Bilgiler

Kalyon Nedir Ne İşe Yarar? Kalyon Hakkında Kısaca Bilgiler

Kalyonlar bir zamanların efsane gemilerindendi. İspanyol Krallığı tarafından tasarlanan bu gemiler, neredeyse dünyanın dört bir yanını gezdiler. Pek çok kişi kalyonların isimlerini daha önce duymuştur. Fakat tam olarak ne işe yaradıkları konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
Edip Cansever dizeleriyle anılıyor

Edip Cansever dizeleriyle anılıyor

Yeditepe Şiir Armağanı, Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü ve Sedat Simavi Edebiyat Ödülü sahibi, "İkinci Yeni" şiir akımının önemli şairlerinden Edip Cansever, vefatının 35. yılında anılıyor.

27.05.2021Keyif
ATP Bilgisayar halka arz ne zaman, eşit mi oransal mı yapılacak

ATP Bilgisayar halka arz ne zaman, eşit mi oransal mı yapılacak?

ATP Bilgisayar halka arz için için talep toplamaya başladı. 27-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan halka arz sürecinde talep toplama tutarı, 24 TL olacak. Yüzde 20'lik bir hisseyi halka arz edecek olan ATP Bilgisayar, sabit fiyat toplama yöntemini kullanacak. İşte, ATP Bilgisayar halka arz hakkında merak edilen bazı bilgiler

27.05.2021Ekonomi
TÜBİTAK BİGG’den tarım girişimcisine 200 bin TL hibe

TÜBİTAK BİGG’den tarım girişimcisine 200 bin TL hibe

Yenilenen adı ve güncellenen başvuru koşulları ile TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (TÜBİTAK BİGG) başvuruları devam ediyor. TÜBİTAK BİGG 1. Aşama Uygulayıcı Kuruluşları arasında yer alan Yaşar Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent iş birliğiyle ‘Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme’ tematik alanı öncelikli olmak üzere, girişimcilere 200 bin TL hibe destek sağlanan 2021 birinci çağrı dönemi kapsamında, başvuru sürecini başlattı. Girişimci adayları, iş fikri başvurularını 30 Haziran’a kadar ‘T-BİGGY’ye yapabilecek.

27.05.2021Avrupa
Spektrum nedir Kısaca spektrum tanımı

Spektrum nedir? Kısaca spektrum tanımı

Spektrum kelime anlamı olarak, belli aralıklar içinde pek çok farklı nokta olması durumudur. Gökkuşağı ve yelpaze gibi pek çok farklı durumun bulunduğu bir aralık anımsanmasına verilen isim spektrumdur. Spektrum nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
Fagositoz Nedir Özellileri Nelerdir Hangi Hücrelerde Görülür

Fagositoz Nedir? Özellileri Nelerdir? Hangi Hücrelerde Görülür?

Fagositoz sıklıkla duyduğumuz önemli terimler arasında yer alıyor. Fakat çoğu insan fagositoz konusu hakkında bilgi sahibi değil. Bundan dolayı çok fazla sorulan ve araştırılan Fagositoz nedir? Özellikleri nelerdir? Hangi hücrelerde görülür şeklindeki soruların yanıtlarını tüm detayları ile derledik.

26.05.2021Sağlık
Manifesto Nedir Manifesto Tanımı Ve Tdk Sözlük Anlamı

Manifesto Nedir? Manifesto Tanımı Ve Tdk Sözlük Anlamı

Latince kökenli bir sözcük olan manifesto kelimesinin özgün hali ''manifeste'' şeklinde yazılır. Antik Roma döneminden beri kullanılan bu sözcük, o dönem kralın yazılı ve sözlü beyanatları anlamına geliyordu. Günümüzde ise bu sözcük sanat ve politika gibi farklı alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. TDK'ya göre manifestonun tanımı ve sözlük anlamı nedir? Örnek cümleler ile birlikte ayrıntılı olarak derledik.

26.05.2021Ramazan Özel
Beşiktaştan ‘Bizim coin’imiz yok’ davası

Beşiktaş'tan ‘Bizim coin’imiz yok’ davası

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği, piyasaya süreceği coin’lerin (kripto paraların) kulübe aitmiş gibi satışını yaptığı ve haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla bjk-coin.com internet sitesine dava açtı. Kulüp avukatları, Beşiktaş’ın marka hakkına yapılan haksız tecavüzün önlenmesini ve davalı internet sitesine erişimin engellenmesini talep etti.

26.05.2021Ekonomi
Polonyalı Bakandan dikkat çeken SİHA sözleri

Polonyalı Bakan'dan dikkat çeken 'SİHA' sözleri

Türkiye'nin ilk milli ve özgün Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB2, Polonya'ya ihraç edilecek. Blaszczak, Türkiye'den aldıkları silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) ilgili, "Bu SİHA'lar çok iyi. En önemlisi de bunlar denenmiş ve başarısı kanıtlanmış sistemlerdir. Polonya savunma sistemine çok büyük katkıları olacağından eminim" şeklinde konuştu.

25.05.2021Gündem
Gökbey Helikopteri limitleri zorluyor.. İşte teknik özellikleri

Gökbey Helikopteri limitleri zorluyor.. İşte teknik özellikleri

Türkiye'nin genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platformla karşılanması hedefiyle geliştirilen Gökbey Helikopteri, testlerde limitleri zorlayarak göreve hazırlanıyor.

25.05.2021Gündem
Gökbey Helikopteri limitleri zorluyor

Gökbey Helikopteri limitleri zorluyor

TUSAŞ Gökbey Helikopteri Program Müdürü Gökhan Tursun "Özellikle uçuş testlerinde helikopterin limitlerine ağırlık, denge, hız, irtifa anlamında çıkıyoruz. En önemli özelliklerinden biri otopilotu kendimiz geliştiriyoruz. Bu kapsamda otopilot testlerine de başlamış durumdayız" dedi.

25.05.2021Haber
Gökbey limitleri zorluyor

Gökbey limitleri zorluyor

TUSAŞ Gökbey Helikopteri Program Müdürü Gökhan Tursun "Özellikle uçuş testlerinde helikopterin limitlerine ağırlık, denge, hız, irtifa anlamında çıkıyoruz. En önemli özelliklerinden biri otopilotu kendimiz geliştiriyoruz. Bu kapsamda otopilot testlerine de başlamış durumdayız" dedi.

25.05.2021Ekonomi
SMS ile yayılıyor, dünyayı tehdit ediyor

SMS ile yayılıyor, dünyayı tehdit ediyor

Siber güvenlik şirketi uzmanlları tarafından, ilk defa Aralık 2020’de İspanya’da görülen FluBot kötü amaçlı yazılımı, dünyanın farklı ülkelerinde de yayılıyor. Kötü amaçlı uygulamaları indirtmek için bağlantıların yer aldığı metin mesajları (SMS) yollamakla ünlenen FluBot, android kullanıcılarını hedef alıyor olsa da iPhone kullanıcıları da bu yazılımın hedefinde.

25.05.2021Teknoloji
Biçem nedir Biçem örnek cümleler

Biçem nedir? Biçem örnek cümleler

Biçem, yazarın hem mensur (düz yazı) hem de mazmun (şiir) eserlerde kullandığı üslup demektir. Bir metne ''neyi anlatıyor'' sorusu sorulduğunda içeriğini, ''nasıl ifade ediyor, nasıl anlatıyor'' diye sorulduğunda biçemini öğreniriz. Bir yazarın üslubu ne kadar özgünse eseri de aynı şekilde özgün kabul edilir. Biçem nedir? Metnin biçem özelliklerini örnek metinler ile birlikte derledik.

25.05.2021Araştırma
Bayraktar TB2 SİHAlar Avrupa semalarında uçacak

Bayraktar TB2 SİHA'lar Avrupa semalarında uçacak

Türkiye’nin ilk milli ve özgün SİHA’sı Bayraktar TB2, Polonya’ya ihraç edilecek. İhracata yönelik anlaşma Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’nın huzurunda Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak tarafından imzalandı.

24.05.2021Gündem
Bayraktar TB2 SİHA’lar Avrupa Birliği semalarında uçacak

Bayraktar TB2 SİHA’lar Avrupa Birliği semalarında uçacak!

Türkiye’nin ilk milli ve özgün SİHA’sı Bayraktar TB2, Polonya’ya ihraç edilecek. İhracata yönelik anlaşma Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’nın huzurunda Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak tarafından imzalandı.

24.05.2021Haber
Özdeyiş nedir ve özellikleri nelerdir Özdeyiş örnekleri

Özdeyiş nedir ve özellikleri nelerdir? Özdeyiş örnekleri

Özdeyişler, öğrencilere henüz ilkokuldayken öğretilmektedir. Çünkü Özdeyişler hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Peygamber Efendimizin verdiği öğütlerden, Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği hayata dair her söz kulağımıza küpe olmuştur. Özdeyişlerin tanımını ve özelliklerini sizler için derledik.

24.05.2021Araştırma
Üslup nedir ve çeşitleri nelerdir Üslup özellikleri konu anlatımı

Üslup nedir ve çeşitleri nelerdir? Üslup özellikleri konu anlatımı

Üslup terimi biçem ismi ile de bilinmektedir. Bu terim kişilerin günlük yaşamlarında yazılı ve sözlü olarak ifade ettikleri konularda kullandıkları dilin ifadesi anlamına gelir. Üslup nedir ve çeşitleri nelerdir? Üslup özellikleri nelerdir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

23.05.2021Araştırma
Senaryomu kullandılar

Senaryomu kullandılar

Yönetmen ve senarist Halil Özer, Fox TV’de yayınlanan “O Hayat Benim” dizisinin özgün hikaye ve ilk 3 bölüm senaryosunun kendisine ait olduğunu iddia ederek yapımcı şirket ve televizyona 20 bin TL’lik tazminat davası açtı.

23.05.2021Magazin
Türkiye’nin en güzel meydanları

Türkiye’nin en güzel meydanları

Meydanlar şehirlerin simgesidir. Randevular verilir, kutlamalar yapılır, şehir destanları meydanlarda yazılır. İçinde bulunduğumuz salgın dönemi nedeniyle belki de tarihlerinin en sakin günlerini geçiriyorlar. “Havalar da ısınmışken kısmen sakin olan meydanların tadını çıkaralım” dedik ve jürimize bu hafta Türkiye’nin en güzel meydanlarını sorduk…

23.05.2021Seyahat
Bankacılık dışı finansın ilk çeyrek işlem hacmi 60,8 milyar lira oldu

Bankacılık dışı finansın ilk çeyrek işlem hacmi 60,8 milyar lira oldu

Finansal Kurumlar Birliği'nin (FKB) çatısı altındaki faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin ilk çeyrekteki işlem hacmi 60,8 milyar lira olurken, müşteri sayısı 2,5 milyona çıktı.

21.05.2021Ekonomi
GÖKBEYde büyük test başlıyor

GÖKBEY'de büyük test başlıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), tam statik teste tabi tuttuğu GÖKBEY helikopteri ile Türkiye'de bir ilke imza atacak.

21.05.2021Ekonomi
LGS için ebeveynlere öneriler

LGS için ebeveynlere öneriler

Bu yıl LGS’ye girecek öğrencilerin ebeveynlerin zihinlerini en çok meşgul eden, aile içinde edilen sohbetlerde ilk gündem olan sınava yaklaşık iki hafta kaldı. Anne ve babaların bu süreçte de çocuklarının geleceği ile ilgili kaygı duymaları ve onlar için en iyisini istemeleri çok doğal. Ancak uzmanlar sınava yaklaştıkça çocukların kaygısının yükseldiğinin unutulmaması gerektiğini hatırlatıyor.

20.05.2021Eğitim
Toprak Razgatlıoğlu: Bu sene tek hedef, dünya şampiyonluğu...

Toprak Razgatlıoğlu: "Bu sene tek hedef, dünya şampiyonluğu..."

Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu, hafta sonunda başlayacak 2021 Dünya Superbike Şampiyonası öncesinde sadece Demirören Haber Ajansı'na konuştu.

20.05.2021Motor Sporları
Dolgu Uygulamalarında Yeni Dönem

Dolgu Uygulamalarında Yeni Dönem!

Estetik ve Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Topal, ameliyatsız estetik uygulamalarının günümüzde geldiği noktayı ve nereye doğru ilerlemesi gerektiğini anlattı.

Tarihi caminin avlusunda bulundu Roma dönemine ait...

Tarihi caminin avlusunda bulundu! Roma dönemine ait...

Antalya Kaleiçi'ndeki Osmanlı dönemine ait Tekeli Mehmet Paşa Camii'nde, 2018'de başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında, avluda tuvalet yeri için kazı yapılırken Roma dönemine ait geometrik motiflerden oluşan mozaik ortaya çıkarıldı. Çalışmalarda 2 sarnıç, 2 tandır ve 3 de mezar bulundu.

20.05.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Trap’i mırıldanan kadın

İki yıl gibi kısa bir zamanda ‘mırıldanarak’ söylediği şarkılarıyla müzik piyasasındaki yerini perçinleyen Lil Zey, ilk albümü ‘Kara Tiyatro’ ile karşımızda... Berklee’de müzik eğitimi alan ve daha önce Grammy ödüllü sanatçılarla çalışan Lil Zey’in yolu açık...

5.06.2021

Görsel dünyada gezintiler

Pandemi nedeniyle geçen yıl aralık ayında çevrimiçi gerçekleştirilen sergi Contemporary İstanbul’un 15’inci edisyonu 1–6 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar’da fiziki olarak izleyicileri kabul ediyor.

1.06.2021

Ressam robot Ai-Da yeni sergi açtı

Robotlar insan portresi çizebilir mi?

31.05.2021

Merak edilen hafta: ‘Bakalım ne olacak’

MİLYONLARCA insanı ilgilendiren kritik bir hafta başlıyor. Salı günü 1 Haziran ve “Tam kapanma” ardından gelen “Normalleşme” süresi sona eriyor. Restoran, lokanta, kafe, kafeterya, kahvehane gibi yerlerin işletmecileri, çalışanları, “Yeni kararlar, geleceğimiz ne olacak, açılabilecek miyiz?” diye merakla bekliyor.

30.05.2021

Işık Ülkesi’nin gözbebeği

Bu hafta rotamı güney sahillerine çevirdim, yol beni Kalkan’a götürdü. Patara Plajı’nın tadını çıkarırken vakit ayırıp 2020’ye adını veren antik kenti de gezi listeme aldım. Mesleğim gereği hep ben anlatmaya alışkınım ancak bu sefer rehberim Patara kazı başkanı sevgili Prof. Havva İşkan Işık. Eminim siz de bu satırları okurken heyecanlanıp yolunuzu Patara’ya düşüreceksiniz.

28.05.2021

Malatya’ya 44 kere maşallah

Anadolu’nun ilk yerleşimlerinin doğduğu topraklar üzerinde kurulan Malatya, aynı zamanda pek çok medeniyete, kültüre de ev sahipliği yapmış. Bir kültür hazinesi niteliğindeki mutfağı ise çok renklidir...

25.05.2021

Sezar salatası Sezar’ındır

Geçen haftalarda yazdığım bir detay vardı: 2055 yıl önce Antakya üzerinden Tokat’ın Zile İlçesi’ne gelen Roma İmparatoru Julius Sezar, Pontus asıllı Basforos kralı II. Pharneke ile Zile Altıağaç mevkiinde çok kanlı bir savaş yapar.

23.05.2021

19 Mayıs 1919’un anımsattıkları

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Bu günün gençliğe armağan edilmesi, Cumhuriyet’in kuşaklar arası devamına bir çağrıdır.

20.05.2021