EKSTRA
MENÜ

Özgün

Özgün ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Özgün haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.290 Özgün haberi bulunmuştur.

Özgün Haberleri

Bakan Karaismailoğlu: Milli elektrikli trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız

Bakan Karaismailoğlu: Milli elektrikli trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Milli Elektrikli Tren Seti'nin prototip üretimini ve fabrika testlerinin gerçekleştirilmesini takiben yol testlerine başlandığını belirterek, "Trenimizi bu yıl içerisinde milletimizin hizmetine sunacağız." dedi.

14.06.2021Haber
Bakan Karaismailoğlu: Milli elektrikli trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız

Bakan Karaismailoğlu: Milli elektrikli trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Milli Elektrikli Tren Seti'nin prototip üretimini ve fabrika testlerinin gerçekleştirilmesini takiben yol testlerine başlandığını belirterek, "Trenimizi bu yıl içerisinde milletimizin hizmetine sunacağız." dedi.

14.06.2021Ekonomi
İlk çeviri romanı nedir İlk çeviri romanı yazarı Yusuf Kamil Paşa kimdir Türk edebiyatında ilk çeviri roman

İlk çeviri romanı nedir? İlk çeviri romanı yazarı Yusuf Kamil Paşa kimdir? Türk edebiyatında ilk çeviri roman

Edebiyatımızda ortaya çıkan roman türünün ilk örnekleri, Tanzimat döneminden önceye aittir. Bunlar hem uyarlama, hem de çeviri hem de özgün özellikler taşır. Osmanlıca harfler ile Türkçe'ye yapılan ilk çeviri eser ise, Tercüme-i Telemak’tır. Bu eser, edebiyatımızda yapılan ilk çeviri roman özelliği taşır. İlk çeviri romanı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.06.2021Araştırma
İstanbul’da gizemli keşif Bu açıdan ilk defa görüntülendi

İstanbul’da gizemli keşif! Bu açıdan ilk defa görüntülendi

İstanbul'da Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Aya İrini Kilisesi gibi önemli yapıların bulunduğu Tarihi Yarımada'nın altındaki gizemli yapılar, bir bölümü botla yapılan yolcukla incelendi. Çalışmaların ilklerini anlatan Tarihçi Arzu Ulaş, "Fatih Camii Karadeniz Medresesi, Ahmediye Camii, Süleymaniye Camii ve Arkeoloji Müzeleri bahçesinde bulunan sarnıçların su altı görüntüleri bu çalışma ile ilk defa görüntülendi.

13.06.2021Gündem
Seyrantepe’ye 800 milyon dolar yatırım

Seyrantepe’ye 800 milyon dolar yatırım

İstanbul Seyrantepe’de yer alan Skyland İstanbul için 800 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirten Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu “Skyland İstanbul gayrimenkul yatırımlarımız arasında bizim için son derece önemli bir yere sahip, hatta imza projemiz olarak görüyoruz” dedi.

11.06.2021Ekonomi
Berceste ne demek TDKya göre berceste kelimesinin anlamı nedir Berceste sözlük anlamı

Berceste ne demek? TDK'ya göre berceste kelimesinin anlamı nedir? Berceste sözlük anlamı

Berceste kelimesi özellikle Osmanlı döneminde gazel ve kaside yazan Divan şairleri tarafından sıklıkla kullanılır. -Ber eki ve ''ceste'' sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan bu sözcük dilimize Farsçadan geçmiştir. 17. yüzyılda literatüre girmiş olan berceste kelimesi daha çok manzum eserler için kullanılır. TDK'ya göre Berceste kelimesinin anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Sözlük
Türkiyenin uzay yolculuğunda teknolojileri adım adım büyüyecek

Türkiye'nin uzay yolculuğunda teknolojileri adım adım büyüyecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir "İnşallah kendi özgün haberleşme ve gözlem uydularımızın uzayda olduğu, kendi fırlatma sistemlerimizle uzaya gidebildiğimiz, uzay yolculuğu yapabilecek çeşitli modüllerimizin olduğu bir dünyaya doğru adım adım yürüyeceğiz" dedi.

10.06.2021Ekonomi
Bakan Kurum, Yargıtay Başkanlığının yeni hizmet binasının tamamlanacağı tarihi açıkladı

Bakan Kurum, Yargıtay Başkanlığının yeni hizmet binasının tamamlanacağı tarihi açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yargıtay Başkanlığının yeni hizmet binasını temmuzda tamamlayacaklarını bildirdi.

9.06.2021Gündem
Evde öğrenme

Evde öğrenme

Okul öncesi dönem, bilişsel, sosyal-duygusal, fiziksel, dil gelişimi alanında önemli değişimlerin yaşandığı, gelişimin hızlı ve en yoğun olduğu kritik bir dönemdir. Bu dönemde edinilen temel bilgi, beceri ve alışkanlıkların çocuğun gelecek yaşamını etkileyecek olması nedeniyle bu dönemde gelişimi destekleyici etkinlikler ayrı bir öneme sahip. Okul öncesi dönem çocuklarının çok yönlü ve bütüncül olarak gelişimini besleyen en önemli uğraşı ve gereksinimi oyundur. Çocukların oyunları sırasında kullandıkları materyaller ise öğrenmelerini ve gelişimsel alanlara yönelik becerilerini destekler.

9.06.2021Eğitim
Pierre Cardin İlkbahar & Yaz 2021 Koleksiyonu

Pierre Cardin İlkbahar & Yaz 2021 Koleksiyonu

Pierre Cardin’in zamansızlık vurgusunu taşıyan İlkbahar & Yaz ’21 koleksiyonu ilhamını ‘baharın gelişiyle birlikte yeniden canlanan doğadan ve doğayla bütünleşen şehrin dinamik noktalarından’ alıyor.

8.06.2021Koleksiyonlar
Rüyada Motorsiklete Binmek Ne Anlama Gelir Rüyada Motosiklet (Motor) Görmek Ve Sürmek Tabiri

Rüyada Motorsiklete Binmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Motosiklet (Motor) Görmek Ve Sürmek Tabiri

Rüyalar; çok gizemli olup birçok şeyi ifade edebilirler. Rüyada görülen her sembolün kendine göre anlamı bulunur. Rüya sahipleri ise, rüyalarının anlamlarını araştırmaktadırlar. Peki rüyada motosiklete binmek ne anlama gelir? Rüyada motosiklet (motor) görmek ve sürmek tabiri nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

7.06.2021Mahmure
Füruzan’ın Sevda Dolu Bir Yazı Yunancada

Füruzan’ın 'Sevda Dolu Bir Yaz'ı Yunancada

Füruzan’ın iki uzun öyküden oluşan kitabı 'Sevda Dolu Bir Yaz' Yunancaya çevrildi. Kitap Yunanistan’da Thanos Zaragkalis çevirisiyle 'Ena Kalokairi Yemato Agapi adıyla yayımlandı.

7.06.2021Kitap Sanat
Letonyalı Bakandan ziyaret... Türkiyenin ilk uçan arabasına büyük ilgi

Letonyalı Bakan'dan ziyaret... Türkiye'nin ilk uçan arabasına büyük ilgi!

Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Pabriks​​​​​​​, "Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri"ni ziyaret etti. Baykar Genel Müdürü Bayraktar, heyete milli ve özgün olarak geliştirilen S/İHA sistemleri ile ilgili bilgi verdi.

7.06.2021Ekonomi
İzmirdeki skandal görüntüler tepki çekmişti İlk kez konuştular

İzmir'deki skandal görüntüler tepki çekmişti! İlk kez konuştular

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Toros Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi'nde 3 kadının sosyal medyada paylaştığı görüntüler büyük tepki çekmişti. Olayla ilgili konuşan Saniye Kılıç'ın çocukluk hayalini gerçekleştirdiklerini belirterek, 'Hakaretlere, tehditlere maruz kaldık. Çok çirkin iftiralar atıldı. Hepimizin bir hayatı, ailesi, arkadaşları var. İftiralar atanlar, yalan haberler yapanlar, tehdit ve küfür edenler hakkında şikayetçi olduk.' dedi.

7.06.2021Gündem
Çatalhöyük’ün gizemlerine yolculuk

Çatalhöyük’ün gizemlerine yolculuk

Londra'da yaşayan Kıbrıslı yazar R. Shener’in sondan başa doğru 12 kitap olarak kurguladığı, tarihi-polisiye ve bilimkurgu öğelerini içeren ‘Ghods of Zargon’ serisinın ilk romanı ‘Çatalhöyük-12’ yayımlandı. Kitapta arkeolog Ryan, 2015’te Çatalhöyük’te bir kazı sırasında yaşanan şaibeli ölümün izini sürerken bilinen tarihin bilinmeyen yüzünü de keşfetmeye başlıyor. R. Shener, “Çatalhöyük’ün gizemli bilinmezliğinin verdiği ilhamla yaptığım kurguda, binlerce yıl önce buraya gizlenmiş bir sırrı ortaya çıkartarak hikâyeme başlamak istedim. Kahramanımız, tarihin derinliklerinde yapacağı yolculuğuna Çatalhöyük’te başlıyor, eski medeniyetlerin bıraktığı izleri takip ederek alternatif bir bakış açısıyla bugünü anlamaya çalışıyor” diyor.

6.06.2021Kitap Sanat
Bin yıllık ‘Bohça’ açıldı

Bin yıllık ‘Bohça’ açıldı

Türk el sanatlarını yaşatmak amacıyla ilki 1945 yılında Beyoğlu’nda Refia Övüç tarafından kurulan Olgunlaştırma Enstitüleri, İstiklal Caddesi’ndeki tarihi binasının giriş katında kendi mağazasını açtı.

6.06.2021Gündem
Çevreci uygulamalarla 1.5 milyon ağacı kurtardı

Çevreci uygulamalarla 1.5 milyon ağacı kurtardı

Çevreci üretim modeli ile örnek olan İpeker Tekstil, bu uygulamaları ile 1.5 milyon ağacın yükünü aldı. 243 bin 828 ton karbon salınımını engelledi.

5.06.2021Ekonomi
Bugünün ve geleceğin iş dünyası hibrit bir dünyada varlığını sürdürecek

Bugünün ve geleceğin iş dünyası hibrit bir dünyada varlığını sürdürecek

Uzun bir süredir dijital dönüşüm adı altında şirketler son teknolojiyi kullanarak iş süreçlerini dijital platformlara kaydırıyor ve Microsoft’un sunduğu pek çok çözüm sayesinde bu süreç çok daha etkin bir şekilde yönetilebiliyor. Hibrit çalışma modeli ise gelecekte hayatımızın merkezinde olacak.

4.06.2021Teknoloji
Vlog nedir ve nasıl çekilir

Vlog nedir ve nasıl çekilir?

Son zamanlarda sosyal medya platformları üzerinde paylaşılan içerikler oldukça fazla önem kazanmıştır. En fazla paylaşılan içerikler arasında vlog videoları da yer almaktadır. Vlog nedir ve nasıl çekilir? Siz de vlog çekimi hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Vlog konusunda ve çekimi hakkında detaylı bilgileri derledik.

2.06.2021Teknoloji
Usta edebiyatçı Orhan Kemal anılıyor

Usta edebiyatçı Orhan Kemal anılıyor

Eserlerinde toplumsal gerçekleri birey-toplum ilişkileri çerçevesinde ele alıp gözlemlere dayanarak sade yalın bir anlatımla dile getiren Orhan Kemal'in vefatının ardından 51 yıl geçti.

1.06.2021Keyif
Kılıçdaroğlu Dünya şampiyonu Ayşe’yi ağırladı

Kılıçdaroğlu Dünya şampiyonu Ayşe’yi ağırladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakü’de düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı ve arkadaşları ile görüşerek sohbet etti.

1.06.2021Gündem
Yeni çağa ‘dijital’ öncülük

Yeni çağa ‘dijital’ öncülük

Tüm uygulamalarını dijitalleşme ile baştan tanımladıklarını ve yeni çağa tercüme ettiklerini ifade eden Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort, “Yeni çağa cesur adımlarla giriş yaparken bugünden geleceğin yolunu açıyoruz. Migros müşteri odaklı çevik dönüşüme, çoklu kanallara, dijitalleşmeye ve ileri teknolojiye, insana, işin ve dünyanın sürdürülebilirliğine uzun yıllardır kararlılıkla yatırım yapıyor. Ürün arzını yönetmenin yanı sıra tüketicilerin yeni oluşan ihtiyaçlarına bu yatırımlar sayesinde büyük bir çeviklikle cevap veriyoruz” diye konuştu.

1.06.2021Ekonomi
Son dakika haberler: ZMAnın üretimi tamamlandı... Sürüş ve atış testlerini başarıyla geçti

Son dakika haberler: ZMA'nın üretimi tamamlandı... Sürüş ve atış testlerini başarıyla geçti!

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesi kapsamında üretilen ön prototip sürüş ve atış testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

30.05.2021Ekonomi
Zırhlı Muharebe Aracı testlerini başarıyla geçti

Zırhlı Muharebe Aracı testlerini başarıyla geçti

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesi kapsamında üretilen ön prototip sürüş ve atış testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

30.05.2021Ekonomi
Genç nüfusun BESe dahil edilmesiyle 3 milyar liralık fon birikebilecek

Genç nüfusun BES'e dahil edilmesiyle 3 milyar liralık fon birikebilecek

Genç nüfusun BES'e otomatik dahil edilmesi ile orta vadede 5 milyona yakın yeni katılımcının sisteme entegre olabileceği ve bu kanaldan ilk yılda yaklaşık 3 milyar liralık fonun birikebileceği belirtiliyor.

30.05.2021Ekonomi
‘Milli takımımıza klip çekme şansı sürreel bir his’

‘Milli takımımıza klip çekme şansı sürreel bir his’

Zeynep Bastık, Mustafa Sandal, Çağla, Kerimcan Durmaz gibi popüler isimlere renkli müzik klipleri çekiyor. Sosyal medyada çok seviliyor. ABD-Türkiye arasında mekik dokuyan genç yönetmen Ecem Lawton şimdi de UEFA EURO 2020’de mücadele edecek Türkiye A Milli Futbol Takımımızın tanıtım videosunun yönetmenliğini yapacak.

30.05.2021Hürriyet Pazar
Kanser gülüşümüzle baş edemez

Kanser gülüşümüzle baş edemez

Ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce çocuk lösemiye, yani kan kanserine yakalanıyor. Kanser teşhisinden sonra küçücük bedenleri oldukça zorlu bir tedavi sürecine giriyor. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nda hastalığı yenmiş çocuklarla konuştuk, diğer lösemili çocuklara söylemek istediklerini dinledik: “Lösemi değil, biz güçlüyüz. Asla pes etme!”

30.05.2021Hürriyet Pazar
Koronayı atlatan Özgün öğretmen: Yoğun bakımdaki 4-5 gün kabir azabı gibiydi

Koronayı atlatan Özgün öğretmen: Yoğun bakımdaki 4-5 gün kabir azabı gibiydi

Antalya'da evlerine gelen misafir nedeniyle koronavirüse yakalanan, belirtileri mevsimsel alerjiyle karıştırınca tedavisi geciken öğretmen Özgün Öz (37), zorlu bir sürecin ardından sağlığına kavuştu. Yoğun bakımdaki süreci anlatan Öz, “İlk gün çok kötüydü. Çünkü nefes alamıyordum. Yüzüstü yatmam isteniyordu. En sonunda beni uyuttular. 2'nci gün uyanık olarak yoğun bakımda bekledim. Ölümle yaşam arasında gidip geldim. 4-5 gün benim için kabir azabı gibiydi" dedi.

28.05.2021Gündem
Atak helikopterleri dostu-düşmanı ASELSANla tanıyacak

Atak helikopterleri dostu-düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

ASELSAN ürünü IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihaz T129 Atak helikopterine entegre edildi ve testleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. Bundan sonraki ATAK teslimatları ASELSAN'ın özgün ürünü IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazıyla gerçekleştirilecek.

28.05.2021Ekonomi
Kooperatif Nedir Kooperatif Türleri Nelerdir Nasıl Kurulur

Kooperatif Nedir? Kooperatif Türleri Nelerdir? Nasıl Kurulur?

Ekonomik ve sosyal kalkınma için çeşitli mekanizmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle de birlikler ve kooperatifler ülke kalkınmasında çok önemli bir yere sahiptir. Kooperatif nedir? Kooperatif türleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

27.05.2021Kobi
Kalyon Nedir Ne İşe Yarar Kalyon Hakkında Kısaca Bilgiler

Kalyon Nedir Ne İşe Yarar? Kalyon Hakkında Kısaca Bilgiler

Kalyonlar bir zamanların efsane gemilerindendi. İspanyol Krallığı tarafından tasarlanan bu gemiler, neredeyse dünyanın dört bir yanını gezdiler. Pek çok kişi kalyonların isimlerini daha önce duymuştur. Fakat tam olarak ne işe yaradıkları konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
Edip Cansever dizeleriyle anılıyor

Edip Cansever dizeleriyle anılıyor

Yeditepe Şiir Armağanı, Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü ve Sedat Simavi Edebiyat Ödülü sahibi, "İkinci Yeni" şiir akımının önemli şairlerinden Edip Cansever, vefatının 35. yılında anılıyor.

27.05.2021Keyif
ATP Bilgisayar halka arz ne zaman, eşit mi oransal mı yapılacak

ATP Bilgisayar halka arz ne zaman, eşit mi oransal mı yapılacak?

ATP Bilgisayar halka arz için için talep toplamaya başladı. 27-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan halka arz sürecinde talep toplama tutarı, 24 TL olacak. Yüzde 20'lik bir hisseyi halka arz edecek olan ATP Bilgisayar, sabit fiyat toplama yöntemini kullanacak. İşte, ATP Bilgisayar halka arz hakkında merak edilen bazı bilgiler

27.05.2021Ekonomi
TÜBİTAK BİGG’den tarım girişimcisine 200 bin TL hibe

TÜBİTAK BİGG’den tarım girişimcisine 200 bin TL hibe

Yenilenen adı ve güncellenen başvuru koşulları ile TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (TÜBİTAK BİGG) başvuruları devam ediyor. TÜBİTAK BİGG 1. Aşama Uygulayıcı Kuruluşları arasında yer alan Yaşar Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent iş birliğiyle ‘Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme’ tematik alanı öncelikli olmak üzere, girişimcilere 200 bin TL hibe destek sağlanan 2021 birinci çağrı dönemi kapsamında, başvuru sürecini başlattı. Girişimci adayları, iş fikri başvurularını 30 Haziran’a kadar ‘T-BİGGY’ye yapabilecek.

27.05.2021Avrupa
Spektrum nedir Kısaca spektrum tanımı

Spektrum nedir? Kısaca spektrum tanımı

Spektrum kelime anlamı olarak, belli aralıklar içinde pek çok farklı nokta olması durumudur. Gökkuşağı ve yelpaze gibi pek çok farklı durumun bulunduğu bir aralık anımsanmasına verilen isim spektrumdur. Spektrum nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
Fagositoz Nedir Özellileri Nelerdir Hangi Hücrelerde Görülür

Fagositoz Nedir? Özellileri Nelerdir? Hangi Hücrelerde Görülür?

Fagositoz sıklıkla duyduğumuz önemli terimler arasında yer alıyor. Fakat çoğu insan fagositoz konusu hakkında bilgi sahibi değil. Bundan dolayı çok fazla sorulan ve araştırılan Fagositoz nedir? Özellikleri nelerdir? Hangi hücrelerde görülür şeklindeki soruların yanıtlarını tüm detayları ile derledik.

26.05.2021Sağlık
Manifesto Nedir Manifesto Tanımı Ve Tdk Sözlük Anlamı

Manifesto Nedir? Manifesto Tanımı Ve Tdk Sözlük Anlamı

Latince kökenli bir sözcük olan manifesto kelimesinin özgün hali ''manifeste'' şeklinde yazılır. Antik Roma döneminden beri kullanılan bu sözcük, o dönem kralın yazılı ve sözlü beyanatları anlamına geliyordu. Günümüzde ise bu sözcük sanat ve politika gibi farklı alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. TDK'ya göre manifestonun tanımı ve sözlük anlamı nedir? Örnek cümleler ile birlikte ayrıntılı olarak derledik.

26.05.2021Ramazan Özel
Beşiktaştan ‘Bizim coin’imiz yok’ davası

Beşiktaş'tan ‘Bizim coin’imiz yok’ davası

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği, piyasaya süreceği coin’lerin (kripto paraların) kulübe aitmiş gibi satışını yaptığı ve haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla bjk-coin.com internet sitesine dava açtı. Kulüp avukatları, Beşiktaş’ın marka hakkına yapılan haksız tecavüzün önlenmesini ve davalı internet sitesine erişimin engellenmesini talep etti.

26.05.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Mardin Süryani mutfağı

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Süryani toplumunun muhteşem bir mutfağı vardır. Mezopotamya’nın bu kadim halkının, binlerce yıllık birikiminden gelen ve zenginleşen mutfak kültürü günümüzde de devam ediyor.

13.06.2021

19 yıllık siyaset pratiğinin öğrettiği beş şey

Doğal olmayan yolların denenmesine meyletmek...

8.06.2021

Trap’i mırıldanan kadın

İki yıl gibi kısa bir zamanda ‘mırıldanarak’ söylediği şarkılarıyla müzik piyasasındaki yerini perçinleyen Lil Zey, ilk albümü ‘Kara Tiyatro’ ile karşımızda... Berklee’de müzik eğitimi alan ve daha önce Grammy ödüllü sanatçılarla çalışan Lil Zey’in yolu açık...

5.06.2021

Görsel dünyada gezintiler

Pandemi nedeniyle geçen yıl aralık ayında çevrimiçi gerçekleştirilen sergi Contemporary İstanbul’un 15’inci edisyonu 1–6 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar’da fiziki olarak izleyicileri kabul ediyor.

1.06.2021

Ressam robot Ai-Da yeni sergi açtı

Robotlar insan portresi çizebilir mi?

31.05.2021

Merak edilen hafta: ‘Bakalım ne olacak’

MİLYONLARCA insanı ilgilendiren kritik bir hafta başlıyor. Salı günü 1 Haziran ve “Tam kapanma” ardından gelen “Normalleşme” süresi sona eriyor. Restoran, lokanta, kafe, kafeterya, kahvehane gibi yerlerin işletmecileri, çalışanları, “Yeni kararlar, geleceğimiz ne olacak, açılabilecek miyiz?” diye merakla bekliyor.

30.05.2021

Işık Ülkesi’nin gözbebeği

Bu hafta rotamı güney sahillerine çevirdim, yol beni Kalkan’a götürdü. Patara Plajı’nın tadını çıkarırken vakit ayırıp 2020’ye adını veren antik kenti de gezi listeme aldım. Mesleğim gereği hep ben anlatmaya alışkınım ancak bu sefer rehberim Patara kazı başkanı sevgili Prof. Havva İşkan Işık. Eminim siz de bu satırları okurken heyecanlanıp yolunuzu Patara’ya düşüreceksiniz.

28.05.2021