EKSTRA
MENÜ

Otomobil Sektörü

Otomobil Sektörü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Otomobil Sektörü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.667 Otomobil Sektörü haberi bulunmuştur.

Otomobil Sektörü Haberleri

Otomotiv ve teknoloji şirketlerinin yöneticileri IAEC 2020’de buluşacak

Otomotiv ve teknoloji şirketlerinin yöneticileri IAEC 2020’de buluşacak

Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı (IAEC), "Bağlantılı Araçlar ve Akıllı Altyapı" ana temasıyla otomotivin geleceğine yön verecek uzman isimleri ağırlamaya hazırlanıyor.

7.11.2020Ekonomi
Almanya’da sanayi üretimi eylülde beklentilerin altında arttı

Almanya’da sanayi üretimi eylülde beklentilerin altında arttı

Almanya'da sanayi üretimi eylülde sermaye ve tüketim malı üretiminin artmasının etkisiyle bir önceki aya göre yüzde 1,6 ile beklentilerin altında artış gösterdi.

6.11.2020Ekonomi
Otomotiv sektörü pandemide de gaz kesmedi

Otomotiv sektörü pandemide de "gaz kesmedi"

İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça gibi farklı kanallar üzerinden ekonominin önemli alanlarından birini oluşturan otomotiv sektörü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında gösterdiği performansla ülke ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ediyor.

18.10.2020Ekonomi
İngiliz otomotiv sektöründe son 21 yılın en düşük araç satışı

İngiliz otomotiv sektöründe son 21 yılın en düşük araç satışı

İngiltere’de eylül ayında toplam araç satışı aylık bazda yüzde 4,4 azalarak son 21 yılın en düşük seviyesine geriledi.

5.10.2020Ekonomi
İkinci el araçta hareketlilik sürecek

İkinci el araçta hareketlilik sürecek

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç "Yıl sonuna doğru yeni araçların da bayilere gelişinin ardından sıfır araç arzındaki yükselişle arz-talep dengesi sağlanacak, sıfır araç satışlarının artmasıyla ikinci el araç sektörü de hareketlenecek" dedi.

2.10.2020Ekonomi
İş günü haftada dört güne düşsün

İş günü haftada dört güne düşsün!

Almanya’da artan işsizlikle mücadele etmek için sendika, haftalık çalışma gün sayısının düşürülmesini önerdi. Alman Metal Sendikası IG Metall Başkanı Jörg Hoffmann “İşsizlik sorunun cevabı haftada dört gün çalışmaktan geçer” dedi.

16.08.2020Avrupa
Otomobil pazarının lideri belli oldu

Otomobil pazarının lideri belli oldu

Türkiye'de temmuz ayı sonu itibarıyla en fazla satılan otomobil markası Renault oldu. En çok satılan hafif ticari araç markası da Ford olarak kayıtlara geçti.

7.08.2020Ekonomi
Otomotivde sıcak yaz

Otomotivde sıcak yaz

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte otomotiv sektöründe de havalar ısınıyor. Haziranda satışlar 10 yılın ortalamasını yakalarken, yılın ikinci yarısında beklenti rakamların daha da büyümesi. Özellikle filo kiralama şirketlerinin alımları ciddi bir orana sahip oldu. Otomotiv ihracatı iki aylık aradan sonra yeniden 2 milyar doların üzerine çıktı.

6.07.2020Ekonomi
‘Uçurumun dibini gördük, şimdi...’

‘Uçurumun dibini gördük, şimdi...’

Merkezi Köln kentinde bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü’den yapılan açıklamada, 2020 yılında tüm sektörlerin koronavirüs nedeniyle büyük kayba uğradığı, kayıpların kısmen 2021’de de süreceği, 2022’den itibaren ise hem sanayi hem de hizmet sektöründe canlanmanın yaşanacağı ve kriz öncesi seviyeye ulaşılacağı belirtildi.

30.06.2020Avrupa
Fransa’dan otomobil sektörüne 8 milyar Euro destek

Fransa’dan otomobil sektörüne 8 milyar Euro destek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs salgınından etkilenen otomobil sektörüne 8 milyar Euro destek sağlanacağını bildirdi.

27.05.2020Avrupa
Otomobil teşvik primi hazirana kaldı

Otomobil teşvik primi hazirana kaldı

Korona Almanya’da ekonominin motoru otomobil sanayiini de krize soktu. Otomobil satışları durdu. Otomobilcilerin talebi canlandırmak için teşvik primi talebi hazirana ertelendi.

5.05.2020Avrupa
Nerede kaldı adalet

Nerede kaldı adalet

Almanya’da hükümet korona krizinde gerekeni ve doğru olanı yaptı. 750 milyar Euro yardım paketi çıkardı. Yardım paketi vergi mükelleflerinin ödediği vergilerden karşılanıyor.

22.04.2020Avrupa
Hyundai üretimini durduruyor

Hyundai üretimini durduruyor

Hyundai, koronavirüs etkisi nedeniyle Güney Kore'deki üretimini askıya alacak.

4.02.2020Otomobil
Son 1 hafta: Acele edin Yılın ilk otomobil kampanyaları tükenmek üzere

Son 1 hafta: Acele edin! Yılın ilk otomobil kampanyaları tükenmek üzere

2020 yılına girişle beraber otomobil sektörü de kampanyalarını duyurdu. İşte Ocak 2020'de bitecek birbirinden cazip kampanyalar...

22.01.2020Ekonomi
Anlaşmasız ayrılığın İngiliz otomotiv sektörüne maliyeti 42,7 milyar sterlin

Anlaşmasız ayrılığın İngiliz otomotiv sektörüne maliyeti 42,7 milyar sterlin

İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu, İngiltere'nin AB'den anlaşmasız şekilde ayrılması halinde ülkede otomotiv sektöründeki üretimin 2024 yılına kadar yaklaşık 1,5 milyon adet azalabileceğini belirtti.

28.11.2019Ekonomi
600 bin Euro’luk koltuğu istemedi

600 bin Euro’luk koltuğu istemedi

SPD eski Genel Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’e yılda 600 bin Euro kazanacağı Alman Otomobil Endüstrisi Birliği (VDA) Başkanlığı önerilmişti. Başkanlık için düşünme süresi isteyen 60 yaşındaki siyasetçi, teklifi reddetti.

6.11.2019Avrupa
Otomotiv sektörünü krizden kim çıkaracak

Otomotiv sektörünü krizden kim çıkaracak?

Bir yanda dizel skandalı diğer yanda Çin ve ABD’nin baskısıyla karşı karşıya olan Alman otomotiv sektörü, bu krizden çıkış yolunu iki eski siyasetçide arıyor.

27.10.2019Avrupa
Ev alacaklar dikkat Konut kredi faizleri düşecek mi

Ev alacaklar dikkat! Konut kredi faizleri düşecek mi?

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 14'e düşürmesinin arından konut kredi faizlerinde de düşüş beklentisi ortaya çıktı. Yatırım yapacak olanlar daha düşük faizi beklemeye başladı.

26.10.2019Ekonomi
AB otomotiv sektöründen anlaşmasız Brexit uyarısı

AB otomotiv sektöründen anlaşmasız Brexit uyarısı

Avrupa ülkelerinin otomotiv sektör temsilcileri, İngiltere'nin AB'den anlaşmasız biçimde ayrılmasının yıkıcı sonuçları olacağını açıkladı.

23.09.2019Ekonomi
Kredi faizleri düşecek beklentisi

Kredi faizleri düşecek beklentisi

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın bugünkü ilk Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından faiz indirimi kararı çıkması bekleniyor. Piyasada tahminler 2-4 puan arası değişirken 6 puana kadar tahminler de bulunuyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimi bankaların kredi faizlerinde de gerileme yaşanmasını sağlayacak.

25.07.2019Ekonomi
Otomobilde Renault, ticaride Ford tercih edildi

Otomobilde Renault, ticaride Ford tercih edildi

Yılın ilk yarısında Türkiye'de en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 27 bin 227 adetle Renault, en fazla hafif ticari araç satan marka da 14 bin 84 adetle Ford oldu.

5.07.2019Ekonomi
Binde 5 artması beklenirken, binde 8 geriledi

Binde 5 artması beklenirken, binde 8 geriledi

Almanya’da piyasalar, sanayi üretiminin ocakta yüzde 0,5 artmasını beklerken ‘beklenmedik şekilde’ yüzde 0,8 gerileme yaşandı. Gerilemeye, ocakta otomobil üretiminde yüzde 9,2 düşmesi gerekçe gösterildi.

11.03.2019Avrupa
Alman ekonomisi 4üncü çeyrekte büyümedi

Alman ekonomisi 4'üncü çeyrekte büyümedi

Alman ekonomisinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla değişmediği teyit edildi

22.02.2019Ekonomi
89. Cenevre Otomobil Fuarı gün sayıyor

89. Cenevre Otomobil Fuarı gün sayıyor

Dünyanın en önemli otomobil fuarlarından kabul edilen 89. Cenevre Otomobil Fuarı, 7-17 Mart'ta ziyaret edilebilecek.

20.02.2019Ekonomi
Renault satışlarda liderliği kaptırmadı

Renault satışlarda liderliği kaptırmadı

Geçen yıl otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının lideri, yeni yılın başında da değişmeyerek Renault oldu.

9.02.2019Ekonomi
Varank’a göre 2022’de 140 bin  elektrikli araç yollara çıkacak

Varank’a göre 2022’de 140 bin elektrikli araç yollara çıkacak

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomobil sektörü temsilcileri ve akademisyenlerle 2018’de derinlemesine yapılan bir analiz çalışmasına göre Türk halkının elektrikli araçlara sıcak baktığını belirterek, “Ülkemizde 2022 yılında 140 bin elektrikli aracın ve 14 bin ticari şarj ünitesinin aktif olarak kullanımda olması öngörülmektedir.

8.02.2019Ekonomi
Yük taşımaya Türk çözümü

Yük taşımaya Türk çözümü!

Dünyada, “Peugeot’yu gençleştiren, Mercedes’i zarif kılan, VW’yi yenileyen kişi” olarak tanınan dünyaca ünlü Türk tasarımcı Murat Günak, Almanya’da yarattığı Ono isimli yeni markasıyla sektöre geri döndü. Hem pedal hem elektrikle çalışan aracıyla büyük kentlerde nakliyat trafiğinde devrim yaratmaya hazırlanan Günak, yeni nesil bu araçla şehirleri daha az gürültüsüz, havayı daha temiz ve trafiği akıcı kılmayı hedefliyor.

7.02.2019Ekonomi
Otomotiv sektörü yeni yıla iyimser başladı

Otomotiv sektörü yeni yıla iyimser başladı

ASF Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, genel anlamda 2019 yılını otomobil sektörü açısından ikinci el yılı olarak görülebileceğini söyledi.

11.01.2019Ekonomi
Merkelden Avrupa ülkelerine batarya üretme çağrısı

Merkel'den Avrupa ülkelerine batarya üretme çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin elektrikli otomobillere yönelik batarya hücresi üretiminde diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte çalışması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

19.09.2018Teknoloji
Çin bunu yaptı herkesi kandırdı Fotoğraftaki detayı farkettiniz mi

Çin bunu yaptı herkesi kandırdı! Fotoğraftaki detayı farkettiniz mi?

Hızla gelişen otomobil dünyasında adını yaptığı kopya otomobilleriyle sıkça duymaya alıştığımız Çin otomobil sektörü, son hız büyümeye devam ediyor.

26.08.2018Ekonomi
AB-ABD ticaret savaşı arabaya sıçradı

AB-ABD ticaret savaşı arabaya sıçradı

ABD'nin, yürürlüğe koyduğu ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararına AB ülkelerini de dahil etmesi iki blok arasında ticaret savaşının fitilini ateşledi. Çeşitli ürünlere gümrük vergileri konmasıyla başlayan ticari misillemelere otomobil sektörü de dahil oldu. İlave gümrük vergilerine otomobilin girmesinin ekonomik etkilerinin büyük olacağı belirtiliyor.

26.06.2018Ekonomi
Avrupadan ABDye 340 ürünlük misilleme

Avrupa'dan ABD'ye 340 ürünlük misilleme

AVRUPA Birliği, ABD’nin ithal çelik için yüzde 25, alüminyum için ise yüzde 10 ek gümrük tarifesi uygulamasına misilleme amaçlı önlemlerini yarın (cuma) devreye sokuyor.

20.06.2018Ekonomi
Süre doluyor: AB’de tedirgin bekleyiş

Süre doluyor: AB’de tedirgin bekleyiş

ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyuma ek tarife uygulama konusunda Avrupa Birliği’ne tanıdığı muafiyetin sona ermesine on günden az bir süre kala Brüksel’de karamsarlık giderek artıyor.

22.05.2018Ekonomi
ABD süre verdi: 90 gün içinde...

ABD süre verdi: 90 gün içinde...

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015'te imzalanan anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından işaretini verdiği yaptırımlarla ilgili ABD Maliye Bakanlığı açıklamada bulundu.

8.05.2018Dünya
Lise öğrencileri hibrit otomobil üretti

Lise öğrencileri hibrit otomobil üretti

Trabzon Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi motor bölümü öğrencileri, yerli imkanlarla "Hibro" adı verilen hibrit otomobil üretti.

8.05.2018Teknoloji
Yerli otomobilin yatırım bedeli 3 milyar dolar

Yerli otomobilin yatırım bedeli 3 milyar dolar

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil projesi için 3 milyar dolar yatırım yapılmasının ön görüldüğünü açıkladı.

25.03.2018Ekonomi
Türkiye rekor kırdı Zirvede Almanya

Türkiye rekor kırdı! Zirvede Almanya

Yılın ilk 7 ayında 193 ülkeye ihracat yaparak yüzde 41.1’lik büyüme ile rekor kıran otomotiv sektörü, Türkiye’nin ihracatına da rekor artış getirdi. Son 6 yılın en iyi, tarihinin ise üçüncü en yüksek ihracat artışını temmuzda yüzde 31.2 ile yakalayan ihracat 11.4 milyar dolar oldu.

1.08.2017Ekonomi
Otomobil sektörü vites attı

Otomobil sektörü vites attı

Otomobil üretimi bu yılın ilk dört ayında 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 42 artarak 400 bini geçti. Öte yandan otomobil satışları aynı dönemde yüzde 10 düştü.

12.05.2017Ekonomi
5 yıl sonra çift hane

5 yıl sonra çift hane

En son Nisan 2012’de çift haneyi gören tüketici enflasyonu şubatta yüzde 10.13 ile yeniden çift hanede. Aylık yüzde 0.81 artış ise beklentileri neredeyse katladı. Artışta en büyük etki kur ve ÖTV zamlarının yapıldığı otomotivden geldi. Analistler yüzde 11’in önümüzdeki aylarda görülebileceğini söylüyor.

3.03.2017Ekonomi
Üretilen her 100 araçtan 77si ihraç edildi

Üretilen her 100 araçtan 77'si ihraç edildi

Türkiye'de 2016 yılında otomotiv üretimi yüzde 9 artışla 1 milyon 486 bine çıkarken, üretilen her 100 araçtan 77'si ihraç edildi.

11.01.2017Ekonomi
Yeni araba alacaklar dikkat

Yeni araba alacaklar dikkat

Motorlu araçların vergilemesinde yeni dönem başlıyor.  ÖTV belirlenirken araçların sınıfından, yolcu kapasitesine; sunroofundan kapı sayısına kadar herşey dikkate alınacak. Buna ilaveten egzozundan çıkan karbondioksit oranı da yani emisyon miktarı da vergiyi artıracak. Bu da dizel araçlarda ilave vergi anlamına geliyor.

1.11.2016Ekonomi
Türkiye’den 34 firma katıldı

Türkiye’den 34 firma katıldı

Almanya’nın Nürnberg kentinde 27-29 Eylül tarihleri arasında yapılan Uluslararası Paketleme ve Ambalaj Uzmanlık Fuarı’nda (FachPack) yer alan 34 Türk firması, en çok ilgi gören ülkelerin başında geldi.

30.09.2016Ekonomi
Gelecek de bir gün gelecek: Sürücüsüz otomobillerle ilgili bilmeniz gereken her şey

Gelecek de bir gün gelecek: Sürücüsüz otomobillerle ilgili bilmeniz gereken her şey

Otomobil sektöründe çağ atlamayı sağlayacak sürücüsüz otomobiller iki yıl sonra satışa sunulmaya hazırlanıyor. İşte sürücüsüz otomobillerin özellikleri...

22.06.2016Otomobil
Avrupada otomotiv sektöründe patlama

Avrupa'da otomotiv sektöründe patlama

Brüksel merkezli Araba Üreticileri Birliği (ACEA), dün yaptığı açıklamada yeni araç satışlarının yüzde 14,6 oranında artarak bir milyon 360 bine ulaştığını duyurdu. Böylece Avrupa otomotiv sektörü beş buçuk yıl içinde en güçlü aylık büyümeyi yakalamış oldu.

17.07.2015 Avrupa

Yazar Sonuçları

‘Araba önemli değil, yolda olalım yeter’

Ne Alman’ın hızlısı ne Amerikan’ın kaslısı... Z Kuşağı güce de bakmıyor, estetiğe de! Onlar çevreci bir araçla, sürekli yolda olmak istiyor. Bu tavırlarıyla da koca sektörü değiştiriyorlar!

25.10.2020