EKSTRA
MENÜ

Otizm Tedavisi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 234 haberi bulunmuştur.

Otizm Tedavisi Haberleri

Bu yöntem ile otizmde fark yaratmak mümkün

Bu yöntem ile otizmde fark yaratmak mümkün

Ülkemizde 600 bine yakın çocuğu etkileyen ve gelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanan otizm konusunda, özel eğitimler sayesinde gelişme sağlanabiliyor. Özel Eğitim Öğretmeni ve Aile Danışmanı Mine Ağır, otizm tedavisinde 6 farklı konuda gelişimsel ilerleme sağlamaya olanak tanıyan “floortime” modeli hakkında bilgiler verdi.

Otizm nedir Otizm anne karnında anlaşılır mı

Otizm nedir? Otizm anne karnında anlaşılır mı?

Otizm nedir, neden olur? Otizm anne karnında saptanabilir mi? Çocuk-Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, otizm belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Otizmde erken müdahale önemli

Otizmde erken müdahale önemli

Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla açıklama yapan Uzman Klinik Psikolog Sümeyra Çelik, otizmde erken teşhis ve müdahalenin, çocuğun ileriki yaşlarında ciddi gelişim sorunları yaşamaması açısından önemli olduğunu dile getirdi.

Otizm nasıl tedavi edilir Otizmli çocuk sahibi ebeveynlere öneriler

Otizm nasıl tedavi edilir? Otizmli çocuk sahibi ebeveynlere öneriler

2018 verilerine göre; dünya üzerinde 59 çocuktan birini etkileyen otizmden, ülkemizde 550.000’den fazla çocuğun etkilendiği düşünülüyor. Toplumsal farkındalık artıkça otizmle mücadelede özel eğitimin önemi de artıyor. Konuyla ilgili merak edilenleri Özel Eğitim Öğretmeni ve Aile Danışmanı Mine Ağır anlattı.

Çoğu aile çocuğunda otizm olduğunu anlayamıyor

Çoğu aile çocuğunda otizm olduğunu anlayamıyor

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizmle ilgili ailelere önemli bilgiler…

Otizmi fark edin

Otizmi fark edin!

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde konuyla ilgili bilinçlenelim.

Otizm sanılan keneden geçen lyme hastalığı

Otizm sanılan keneden geçen lyme hastalığı

DOKUZ Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Barbaros Çetin, Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği’nin (ODER) Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlediği toplantıda, keneden bulaşan lyme hastalığının otizmle karıştırıldığını hatırlattı.

28.03.2013Ege
Otizm belirtileri ve tedavisi...

Otizm belirtileri ve tedavisi...

Otistik bozukluğu olan çocuklarla iletişim kurmak oldukça güç, göz göze gelmek de buna dahil!

14 gün sonra uyandı ama konuşamıyor

14 gün sonra uyandı ama konuşamıyor

Mersin’de diş tedavisi için götürüldüğü özel bir hastanede anestezi ile uyutulduktan 14 gün sonra uyandırılabilen 5 yaşındaki Oğuzhan Sivas’ın konuşma yeteneğini kaybettiği ve anne-babasını tanımadığı iddia edilirken, hastanenin başhekimi ise daha önce otizm rahatsızlığı geçiren çocuğun durumunun aile ile konuşulduğunu, yaşadığı travmalar nedeniyle yaklaşık bir ay gibi zamana ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

29.09.2010Gündem
İki hafta sonra uyandı

İki hafta sonra uyandı

Genel anestezi sonrasında iki haftadır uyanamayan çocuk 28 Eylül'de kendine geldi ve yoğun bakımdan çıkarıldı.

28.09.2010Gündem
Pika sendromu (Toprak, kil, tebeşir vb. yeme alışkanlığı) nedir, ne eksikliği, kimlerde görülür Uzmanı açıkladı

Pika sendromu (Toprak, kil, tebeşir vb. yeme alışkanlığı) nedir, ne eksikliği, kimlerde görülür? Uzmanı açıkladı!

Geçtiğimiz günlerde Seda Sayan'ın programına katılan ve 23 yıl önce hamileyken canı toprak çektiğini söyleyen kadın, o günden sonra her gün 2 kiloya yakın moloz yediğini açıklayarak şaşkınlığa neden olmuştu. Hamile olduğu dönemde camdan dışarı bakarken canının toprak çektiğini ifade eden genç kadın, zorlandığı için dışarı çıkamadığını ve bu süreçte evde parke altındaki kum ve betonları sökerek yediğini aktardı. Bu durumun hangi hastalığın belirtileri olduğu merak konusu olurken, tedavisi ve ne eksikliği sonucu meydana geldiği de araştırılmaya başlandı. Tıpta pika sendromu denilen toprak, kil, tebeşir vb. yeme alışkanlığı nedir, kimlerde görülür, tedavisi var mıdır? İşte, uzmanından pika sendromu ile ilgili tüm merak edilenlerin yanıtları...

4.10.2021Sağlık
Pandemi kaynaklı sosyal gelişim geriliği otizmle karıştırılıyor

Pandemi kaynaklı sosyal gelişim geriliği otizmle karıştırılıyor

0-3 yaş arası çocuklarda otizm şüphesiyle psikologlara başvuran ailelerin sayısında artış var. Pandemi nedeniyle evde etkileşimsiz kalan miniklerin gösterdiği belirtiler otizm ya da disleksi sanılabiliyor.

26.09.2021Hürriyet Pazar
Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz 10 SORU 10 YANIT

Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz? 10 SORU 10 YANIT

2 yıl önce ailesiyle birlikte nar yiyen 4 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirmişti. Birkaç gün önce ise bu vakanın adli tıp raporu ortaya çıktı. Rapora göre küçük kızın yediği nara sıkılan tarım ilacından zehirlenerek öldüğü tespit edildi. Kabuğunu soyarak tükettiğimiz meyvelerde bile böyle bir tehlike varsa ‘asıl vitamini kabuğunda’ diye soymadan tükettiğimiz meyveler ne kadar riskli? Artık kabuğuyla ısırarak elma armut yiyemeyecek miyiz?

20.09.2021Gündem
Otizm DIRFloortime tedavisinde iletişime dayalı seanslar uygulanıyor

Otizm DIRFloortime tedavisinde iletişime dayalı seanslar uygulanıyor

Otizm spektrum bozukluğu hastalığı, 12 – 18 ay öncesinde daha sık görülürken 18-24 aya kadar normal gelişim, sonrasında gerileme ve beceri düzeylerinde sabitlik şeklinde de geç ortaya çıkabiliyor. Otizm tedavisinde uygulanan DIRFloortime seanslarının çocuğun doğal ortamında gerçekleştirildiğini belirten uzmanlar, bu sayede çocuğun diğerleri ile birlikte olmayı, etkinlik başlatmayı, kendi isteklerini karşı tarafa iletmeyi öğrendiğini ifade ediyor. Ergoterapi Uzmanı Cahit Burak Çebi, otizm spektrum bozukluğu ve hastalığın tedavisinde kullanılan DIR Floortime yöntemi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Belli bir yaştan sonra erkeklerin spermlerindeki risk... ‘40’tan önce spermleri dondurun’

Belli bir yaştan sonra erkeklerin spermlerindeki risk... ‘40’tan önce spermleri dondurun’

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, yaşlı erkeklerin spermlerinde meydana gelen mutasyon sebebi ile çocukların otizm ve kalp hastalıklarına yakalanma riski artıyor. 15 erkekten biri çocuklarına negatif mutasyon geçirme riskiyle karşı karşıya! Tüm bunlar ne anlama geliyor?

31.08.2021Dünya
Aniden içimde bir şeyler koptu... 28 yaşında otizm teşhisi kondu, hayatı tamamen değişti…

'Aniden içimde bir şeyler koptu...' 28 yaşında otizm teşhisi kondu, hayatı tamamen değişti…

Otizm bireylere genelde bebek yaşta teşhis konsa dai bu her zaman mümkün olmuyor. Tıpkı muhabirlik yapan Rebecca Dingwell gibi… İşte 28 yaşına kadar otizmli olduğunu bilmeden yaşayan ve hayata ayak uydurmaya çalışan Dingwell’ın kendi kelimeleriyle hikayesi…

27.06.2021Dünya
Asperger sendromu nedir, belirtileri nelerdir Asperger sendromu tedavisi...

Asperger sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Asperger sendromu tedavisi...

Asperger sendromu, büyük oranda genetik yoluyla geçen bir rahatsızlık. Asperger Sendromu tanısı konan bireyler, iletişim kurmasa bazı problemler yaşayabilirler. Peki Asperger sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Asperger sendromu tedavisi...

4.04.2021Sağlık
Otizm nedir, nasıl anlaşılır Otizmin belirtileri

Otizm nedir, nasıl anlaşılır? Otizmin belirtileri

Çocuğun çevresiyle yeterli sosyal ilişkiler kuramaması, dil-iletişim alanında belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ve takıntılı davranış biçimlerine sahip olması ile kendini belli eden otizm, en çok merak edilen hastalıklar arasında yer alıyor. Peki otizm nedir, belirtileri nelerdir? İşte otizm hakkında tüm merak edilenler.

2.04.2021Sağlık
Yüzleşme programının formatı nedir

Yüzleşme programının formatı nedir?

Birbirini tanımayan yedi farklı kişinin sağlık sorunları ve hayata tutunma çabalarının ekrana geldiği “Yüzleşme”, ekran macerasında bir haftayı tamamladı. Yüzleşme katılımcılarının örnek sorunları arasında bağımlılık, panik atak, fazla kilonun yol açtığı psikolojik rahatsızlıklar, yeme bozukluğu, sıfır beden olma takıntısı ve uykusuzluk yer alıyor.

12.02.2021Televizyon
Doç. Dr. Oytun Erbaş kimdir Yüzleşme programının moderatörlüğünü yapacak

Doç. Dr. Oytun Erbaş kimdir? Yüzleşme programının moderatörlüğünü yapacak

Doç. Dr. Oytun Erbaş’ın moderatörlüğünü yapacağı Yüzleşme programının tanıtımı yayınlandı. Birbirinden farklı 7 kişinin hayat hikayesinin anlatıldığı ve Doç. Dr. Oytun Erbaş'ın moderatörlüğünü yaptığı "Yüzleşme" programı yakında Kanal D ekranlarında olacak. Peki, Oytun Erbaş kimdir?

29.01.2021Televizyon
Müzik, nörogelişimsel problemleri çözecek

Müzik, nörogelişimsel problemleri çözecek

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) tarafından geliştirilen ’neurosound cihazı’ başta otizm olmak üzere disleksi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu gibi nörogelişimsel problemlerin çözümüne katkı sağlıyor. Neurosound programı Türkiye genelinde 60 noktada uygulanıyor.

5.01.2021Teknoloji
Vakalar arttı... Aşı reddi toplum sağlığını tehdit ediyor

Vakalar arttı... Aşı reddi toplum sağlığını tehdit ediyor

Artan aşı karşıtlığı toplum sağlığını doğrudan etkiliyor. Özellikle son yıllarda aşıyı reddeden aileler dolayısıyla kızamık vakalarında patlama yaşandı. Aşılama ile sadece birey sağlığı değil toplum sağlığının da korunduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dr. Öğr. Üyesi Banu Yazıcı, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Almanyada Hangi Hastalıklardan Emekli Olunur

Almanya'da Hangi Hastalıklardan Emekli Olunur?  

Almanya'da ikamet eden vatandaşlar malulen nasıl emekli olunur merak etmektedir. Bu konu çok fazla ilgi görmekte ve internet üzerinden öğrenilmeye çalışılmaktadır. Peki, Almanya'da hangi hastalıklardan emekli olunur? Neler yapmak gerekir? Kriterler nelerdir? İşte konu hakkında bilinmesi gerekenler.

5.04.2020Dünya
Otizmli çocuğunuza hayatta tutunabileceği yollar açın

Otizmli çocuğunuza hayatta tutunabileceği yollar açın

Çocuğunuzda göz teması kuramama, sürekli ağlama ve bağırma gibi davranışlar varsa otizm ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Uzman Klinik Psikolog Pelin Özaydın, “Tanı konduktan sonra aile bireylerinde kendini suçlama duygusunu çok fazla görüyoruz. Oysa bu hastalıkta bir suçlu yoktur. Otizmli çocuğa hayatta tutunabileceği yollar açılmalıdır” dedi ve konuyla ilgili çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Oytun Erbaş kimdir ve nereli Kariyerine dair detaylı bilgiler

Oytun Erbaş kimdir ve nereli? Kariyerine dair detaylı bilgiler

Doç Dr. Oytun Erbaş, yaptığı açıklamalar dolayısıyla pek çok vatandaşın araştırdığı isimler arasında yer alıyor. Yapmış olduğu deneysel çalışmalarla ödüller alan Oytun Erbaş, bazı bilim dergilerinde de editörlük yapmaktadır. İnflamasyon ve psikiyatrik ilişkiler, oksitosin etkileri, epilepsi mekanizmaları ve tedavisi, nörogelişimsel bozukluklar (otizm) ve tedavisi, diyabetik nöropatide nöroprotektif ilaç denemeleri, Oytun Erbaş'ın çalışma alanlarını oluşturmaktadır.

5.03.2020Televizyon
Tüp bebek otizm riskini arttırır mı

Tüp bebek otizm riskini arttırır mı?

Pek çok sebebe bağlı olarak, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler her zaman doğal yollarla bunu sağlayamıyor. Bu durumda da, çocuk sahibi olabilmek için en etkili yöntem tüp bebek tedavisi haline geliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek tedavisine başlayan anne baba adaylarının en büyük endişesinin, doğacak bebeğin sağlığı olduğunu söylüyor. Peki, tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelen bebekler normal yolla dünyaya gelen bebekler kadar sağlıklı mı oluyor? Tüp bebeklerde otizm riski var mıdır?

5.02.2020Sağlık
Otizmli çocuklar, engelleri müzik ve eğitimle aşıyor

Otizmli çocuklar, engelleri müzik ve eğitimle aşıyor

SAMSUN'da, otizmli çocukların aileleri tarafından kurulan Otizmli Çocuklar Derneği’nce Yıldız Çocuklar Korosu oluşturuldu. Nisan ayında konser vermeye hazırlanan tamamı otizmli çocuklardan oluşan koro, hummalı bir çalışma dönemine girdi. Otizmi müzikle aşan, seslendirdiği şarkıların yanı sıra sahne performanslarıyla da beğeni toplayan çocuklar, sosyal ve mesleki özel eğitimler sayesinde ise kendilerine yetebilecekleri bir geleceğin kapısını aralıyor.

1.02.2020Gündem
Otizm nasıl fark edilir

Otizm nasıl fark edilir?

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülüyor.

9.12.2019Eğitim
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nasıl tedavi edilir

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nasıl tedavi edilir?

“Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB), çocuklarda çok sık yaşanan bir sağlık sorunudur” Özel Eğitim Öğretmeni ve Psikolog Mine Ağır; bu sorunun erken yaşta tespitine dikkat çekti, önemli bilgiler verdi.

Bakan Selçuk: Hedefimiz, tüm öğretmenlerimize otizm farkındalığı eğitimi vermek

Bakan Selçuk: Hedefimiz, tüm öğretmenlerimize otizm farkındalığı eğitimi vermek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Beslenmenin Otizm Üzerine Etkileri Projesi Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Selçuk, “Hedefimiz, tüm öğretmenlerimize otizm farkındalığı eğitimi vermek. Otizmi olan bireylerin beslenmeleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla öncelikli olarak tüm özel eğitim, rehberlik, okulöncesi ve sınıf öğretmenlerinin katılımına yönelik 'uzaktan eğitim mesleki gelişim sertifika programı' hazırlanması konusunda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

20.11.2019Eğitim
Otizm neden TT oldu Otizm nedir Otizmli çocukların özellikleri

Otizm neden TT oldu? Otizm nedir? Otizmli çocukların özellikleri

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), Aksaray'da otizmli öğrencilerin okul çıkışında veliler tarafından yuhalandığı iddiasıyla ilgili soruşturma başlattı. İsmini vermek istemeyen otizmli öğrenci velisi, isyan etti. Olayın ortaya çıkması ardından sosyal medya kullanıcıları ‘otizm’ etiketiyle tepkilerini dile getirdi. Peki, otizm nedir? Otizmli çocukların özellikleri neler?

7.11.2019Sağlık
Tohum Otizm Vakfı’ndan Muş’a yeni özel eğitim sınıfı

Tohum Otizm Vakfı’ndan Muş’a yeni özel eğitim sınıfı

Tohum Otizm Vakfı, 14’üncü sınıfını Muş’ta açtı. Prof. Dr. Vahit Özmen İlkokulu’nda açılan sınıf, özel eğitim materyalleriyle donatıldı.

25.09.2019Eğitim
Asperger Sendromu nedir Asperger Sendromunun belirtileri nelerdir

Asperger Sendromu nedir? Asperger Sendromu'nun belirtileri nelerdir?

Asperger Sendromu, sosyal anlamda aksaklıkların yaşandığı, otizm rahatsızlıklarından birisidir. Tek bir tedavisi olmayan Asperger Sendromu için genel olarak tedavi yöntemi ise davranışsal terapidir. Asperger Sendromu'nda önemli olan ise moral desteğidir. İşte, Asperger Sendromu hakkında bazı bilgiler

24.09.2019Sağlık
Aileleri isyan ettiren görüntü Şehir şehir geziyor, tedavi için kandırıyor...

Aileleri isyan ettiren görüntü! Şehir şehir geziyor, tedavi için kandırıyor...

OTİZMİ bitirdiğini öne süren kişi, sosyal medya üzerinden ulaştığı çaresiz ailelerden sözde tedavi için 35 bin lira talep ediyor. İl il dolaşan bu kişinin sözde tedavisi sırasında çekildiği belirtilen görüntüler aileleri isyan ettirdi. Harekete geçen Otizm Dernekler Federasyonu da uyarıda bulundu.

6.09.2019Gündem
Beşiktaş taraftarı Taylan, umut arıyor

Beşiktaş taraftarı Taylan, umut arıyor

İstanbul’da yaşayan ve doğuştan otizm ve DMD kas hastalığı teşhisi konulan koyu Beşiktaş sevdalısı Taylan Erime (7), hastalığını yenebilmek için umut arıyor.

4.09.2019Futbol
Çocuğunuz arkadaş edinmekte zorlanıyor mu

Çocuğunuz arkadaş edinmekte zorlanıyor mu?

Sosyal İletişim Bozukluğu (SCD) teşhisi konulan bireyler, sosyal ortamlarında iletişim sorunları yaşar ve toplumsal ilişkileri bozulur. Sosyal iletişim bozukluğunun nedenlerinin tam olarak bilinmediğine vurgu yapan Özel Eğitim Öğretmeni ve Psikolog Mine Ağır, konuyla ilgili önemli bilgiler aktardı.

Almanya’dan giden test sonucu şoke etti: Türkiye’de tek...

Almanya’dan giden test sonucu şoke etti: Türkiye’de tek...

Hakan-Elif Şenol çifti, otizmli kızları Öykü’ye yaptırdıkları gen testinin Almanya’dan gelen sonucunu görünce şok oldu. Test sonucuna göre Öykü’de otizmin farklı bir boyutu tespit edildi. Dünyada bu durumda 35 kişi bulunduğu, Öykü’nün ise Türkiye’de tek olduğu ortaya çıktı.

20.06.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Otizmin ilaç tedavisi

Dikkatlerini toplamakta zorlanırlar, kendilerine zarar verici davranışlar içine girebilirler.

28.01.2018

Otizm korkulacak bir hastalık mıdır?

Otizmli çocukların yaşıtlarından geç bile olsa beyin fonksiyonları yavaş yavaş tamamlanmakta, duygusal tepkiler vermekte ve gelişimleri yavaş yavaş ilerlemektedir.

7.04.2016

Gluten alerjisine dikkat! Birçok hastalığın nedeni olabilir

Gluten buğday, arpa, çavdar içeriğinde doğal olarak bulunan, gıda katkısı olarak, yoğunlaştırıcı amaçla kullanılan, iştah artırıcı özelliği olan bir kimyasaldır. Gluten hassasiyeti bu yapıya karşı oluşmuş immunolojik reaksiyonların tümünü kapsar.

19.11.2020

Asperger Sendromu nedir? Tanısı nasıl koyulur?

Günlük yaşantımızda çevremizdeki çocuklar için kullanılan “ne kadar yaramaz”, “çok bilmiş”, “tam bir dahi!”, “uyumsuz” gibi ifadelerin sarf edildiğini hep duymuşuzdur. Çocukların genel davranış ve tutumlarına yönelik bu yakıştırmaların Asperger Sendromu tanılı çocuklar için de kullanıldığını söyleyebiliriz. Toplumda Asperger Sendromuna yönelik bir farkındalık olmadığı için çoğu çocuk gerek olumsuz yakıştırmalara gerek sosyal ve eğitim hayatlarında sınırlara maruz kalabiliyor.

11.12.2019

Aşılara karşı çıkmak bağışıklık için tehdit

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi, Aşı Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yüksel Gürüz konuğum bugün: “Okulların açılması, ulaşım, aile ekonomisi, velilerin ödev yaptırma yükü dışında bir başka sorunu da kapımıza dayadı, grip. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre mevsimsel grip, influenza virüslerinin insanları etkileyen akut solunum yolu enfeksiyonudur.

24.09.2019

Bodrum Müzik Festivali’nin tüm geliri Tohum Otizm Vakfı’na

D-Marin Turgut Reis Müzik Festivali olarak başlayan ancak giderek uluslararası bir boyut kazandığı için birkaç yıldan beri Bodrum Müzik Festivali diye anılan festival 15. Yılında.

4.08.2019
Aşırı tükürük üretimine dikkat

Aşırı tükürük üretimine dikkat!

Ağız içinden dışarı sızan tükürük dudakların çatlamasına ve deri enfeksiyonlarına yol açabilir.

19.06.2019

Çocuklarda parmak ucunda yürüme neden görülür?

Çocuklarda parmak ucunda yürüme, yürümenin başlangıç döneminde sıklıkla görülen ve çocukların %5-%12’sini etkileyen bir yürüme şeklidir. Bu yürüme şekli altta yatan nörolojik bir problem yoksa 2 yaşına kadar normal kabul edilebilir fakat sonrasında da devam eden parmak ucunda yürüme durumunda profesyonel yardım alınması gereklidir.

9.06.2019