EKSTRA
MENÜ

Oruç

Oruç ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oruç haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.661 Oruç haberi bulunmuştur.

Oruç Haberleri

Son dakika haberi: Bakan Akardan Yunanistana tepki

Son dakika haberi: Bakan Akar'dan Yunanistan'a tepki

Son dakika haberi... Mili Savunma Bakanı Akar, Yunanistan’ın, Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyet alanı ile kısmen örtüşen bir bölgede saha ilan etmek suretiyle tatbikat yapacağını açıklamasını gerginliği artıran bir faaliyet olarak değerlendirdi.

24.08.2020Gündem
Güneş’ten Oruç Reis’e tam koruma

Güneş’ten Oruç Reis’e tam koruma

Akdeniz'de sismik araştırma yapan milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis, gövde sigortasından harp durumunda meydana gelecek zararlara kadar Güneş Sigorta tarafından sigortalandı.

24.08.2020Ekonomi
Doğu Akdenizde kritik hafta

Doğu Akdeniz'de kritik hafta

Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın tahrikleri sürüyor. Yunanistan-Mısır arasındaki sözde deniz sınırı anlaşması bugün Yunan parlamentosuna geliyor. Almanya Dışişleri Bakanı ise yarın hem Atina’yı hem de Ankara’yı ziyaret edecek.

24.08.2020Dünya
10 soruda doğal gaz keşfi

10 soruda doğal gaz keşfi

Akdeniz ve Karadeniz’de enerji kaynağı arama ve tarama çalışmalarını sürdüren Türkiye, Karadeniz’de 320 milyar metreküplük gaz rezervi tespit etti. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? Bu gaz Türkiye’nin ne kadarlık ihtiyacını karşılayacak? Türkiye, gazı nasıl çıkarmayı planlıyor? İşte bu soruların cevapları...

24.08.2020Ekonomi
Oruç Reise Navtexi 27 Ağustosa kadar uzatıldı

Oruç Reis'e Navtex'i 27 Ağustos'a kadar uzatıldı

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına 27 Ağustos'a kadar devam edeceği bildirildi.

23.08.2020Gündem
Türkiye 3 sondaj, 2 sismik araştırma gemisiyle Karadeniz ve Akdeniz’de faaliyetlerini sürdürüyor... 5 gemimiz fersah fersah arıyor

Türkiye 3 sondaj, 2 sismik araştırma gemisiyle Karadeniz ve Akdeniz’de faaliyetlerini sürdürüyor... 5 gemimiz fersah fersah arıyor

Türkiye, enerji piyasasındaki gücünü arttırmak ve enerji bağımsızlığı yolunda hızla ilerlemek için 3 sondaj gemisi ve 2 sismik araştırma gemisiyle Doğu Akdeniz başta olmak üzere denizlerde Türk bayrağını dalgalandırmaya devam ediyor. Fatih sondaj gemisi şu anda Karadeniz’de çalışırken, Yavuz sondaj gemisi Akdeniz’de çalışmalarını sürdürüyor. Bakımı devam eden Kanuni sondaj gemisinin ise yıl sonunda Akdeniz’de görev başına gelmesi bekleniyor. Sismik araştırma gemileri Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis de Akdeniz’de araştırmalarına devam ediyor.

23.08.2020Ekonomi
Tarihi doğalgaz müjdesinin mimarı Berat Albayrak ilk işareti 2017’de verdi... Adım adım doğalgaz keşfine

Tarihi doğalgaz müjdesinin mimarı Berat Albayrak ilk işareti 2017’de verdi... Adım adım doğalgaz keşfine

Enerjide dışa bağımlılık noktasında Türkiye’nin elini rahatlatacak açıklama Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Erdoğan, Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfedildiğini duyurdu. Türkiye’nin doğalgaz ve petrol arama konusunda bu noktaya gelmesinde büyük pay sahibi olan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, dün açıklanan müjdenin ilk işaretlerini 2017’de yaptığı bir açıklama ile vermişti.

23.08.2020Ekonomi
Son dakika... Emekli Amiral Kutluk, Hürriyetcom.tr’ye değerlendirdi: Türkiye aslanlar masasında…

Son dakika... Emekli Amiral Kutluk, Hürriyetcom.tr’ye değerlendirdi: Türkiye aslanlar masasında…

Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği doğalgaz rezervini Hürriyetcom.tr’ye değerlendiren emekli Tümamiral Dr. Ali Deniz Kutluk, Türk araştırma ve sondaj gemilerinin teknolojik kapasitesine dikkat çekti.

22.08.2020Gündem
Türkiye’nin enerjisini katlayan müjde: En büyük doğalgaz keşfi

Türkiye’nin enerjisini katlayan müjde: En büyük doğalgaz keşfi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın günlerdir merakla beklenen müjdeli haberi, Karadeniz’de zengin bir doğalgaz yatağı keşfi oldu. Erdoğan, “Her arayan bulamaz, ama bulanlar arayanlardır. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi. Erdoğan müjdeyi Dolmabahçe Ofisi’nden yaptığı konuşmayla duyururken özetle şunları söyledi:

22.08.2020Gündem
Karadeniz’deki doğalgaz keşfi Türkiye’nin enerji piyasasındaki rolünü değiştiriyor... Transit değil, merkez ülke

Karadeniz’deki doğalgaz keşfi Türkiye’nin enerji piyasasındaki rolünü değiştiriyor... Transit değil, merkez ülke

Son yıllarda sahip olduğu jeopolitik konum nedeniyle hep enerjide transit ülke ya da enerji koridoru gibi kavramlarla anılan Türkiye, Karadeniz’deki keşifle beraber enerjide merkez olma hedefi için önemli bir adım attı. Uzmanlara göre Türkiye için asıl önemli olan bu rezervin yanında bölgede olduğu tahmin edilen daha büyük miktardaki gazın ekonomiye kazandırılması.

22.08.2020Ekonomi
Son dakika... Türkiyenin araştırma gemileri Nerelerde çalışma yapıyorlar

Son dakika... Türkiye'nin araştırma gemileri! Nerelerde çalışma yapıyorlar?

Türkiye son yıllarda sondaj çalışmalarını yoğunlaştırdı. Hem Akdeniz'de hem de Karadeniz'de 5 farklı tam donanımlı araştırma gemilerini görevlendirdi. İlk milli sondaj gemisi Fatih ile yolculuğa başlayan Türkiye ardından Yavuz, Kanununi'nin yanı sıra Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis'le çalışmalarını sürdürüyor.

21.08.2020Ekonomi
Son dakika haberler… Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘tarihi müjde’yi açıkladı: Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi

Son dakika haberler… Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘tarihi müjde’yi açıkladı: Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde ‘Millete Sesleniş’ konuşması gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi." müjdesini verdi. Erdoğan, "Fatih sondaj gemimiz Tuna-1'deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda." ifadelerini kullandı. "Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır." diyen Erdoğan, "İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz." şeklinde konuştu.

21.08.2020Gündem
Sondaj ne demek, nedir İşte Türkiyenin ilk yerli sondaj gemisi Fatih’in özellikleri

Sondaj ne demek, nedir? İşte Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi Fatih’in özellikleri

Gündemdeki haberler ardından sondaj terimi ve Türkiye’nin sondaj gemileri bir kez daha merak konusu oldu. Oruç Reis ve Yavuz'un ardından sondaj gemisi Kanuni de Akdeniz'e açılmak için gün sayıyor. Peki, sondaj ne demek? Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi Fatih’in özellikleri neler?

21.08.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğanın açıklaması Zonguldakta heyecanla bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması Zonguldak'ta heyecanla bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saat 15.00'te açıklayacağı müjde, Fatih Sondaj Gemisi’nin sondaj faaliyetini sürdürdüğü noktaya en yakın il olan Zonguldak'ta heyecanla bekleniyor.

21.08.2020Gündem
Muharrem ayı orucunun faziletleri ve önemi: Muharrem orucu ne zaman tutulur 2020

Muharrem ayı orucunun faziletleri ve önemi: Muharrem orucu ne zaman tutulur 2020?

Muharrem ayında oruç tutmanın faziletleri, muharrem ayı ile beraber gündeme geldi. Büyük önem arz eden muharrem orucunu tutarak ibadetlerini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, muharrem orucunun tarihini merak ediyor. Muharrem ayı orucu da bu ay içerisinde yapılması önerilen ibadetler arasında yer alacak. Bu ayda mübarek gün ve gecelerde kaza namazları olanların öncelikle kaza namazlarını kılmaları uygun olur. Peki, Muharrem ayı orucu ne zaman ve nasıl tutulur? İşte, muharrem ayı orucuyla ilgili bilgiler.

20.08.2020Gündem
Son dakika... MSB duyurdu: Oruç Reis gemisine refakat ediyorlar

Son dakika... MSB duyurdu: Oruç Reis gemisine refakat ediyorlar

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Deniz Kuvvetlerine ait fırkateyn ve korvetlerin, Oruç Reis gemisine refakat ve koruma görevine kararlılıkla devam ettiğini duyurdu.

20.08.2020Gündem
Muharrem ayı orucu akşam ezanına göre açılacak - Muharrem orucu saat kaçta açılacak Akşam ezanı saatleri

Muharrem ayı orucu akşam ezanına göre açılacak - Muharrem orucu saat kaçta açılacak? Akşam ezanı saatleri

Hicri yılbaşı olarak bilinen Muharrem ayı 20 Ağustos Perşembe günü itibariyle başladı. Muharremde oruç tutulup aşure pişirilerek dağıtılması ve Kerbela'da Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile şehit olanların yad edilmesi, İslam toplumlarında önemli olaylar arasında yer alıyor. Muharrem ayının ilk orucu ise bugün tutuluyor. Muharrem ayı orucu akşam ezanına göre açılacak. Peki, akşam ezanı saat kaçta okunacak? İşte il il akşam ezanı saatleri...

20.08.2020Gündem
Geleneksel mutfağımızın en önemli değerlerinden tarhana

Geleneksel mutfağımızın en önemli değerlerinden tarhana

"Türkiye'de her evin mutfağında mutlaka bulunan bir malzeme söyleyin" desek akla geleceklerin ilk sıralarında mutlaka tarhana yer alır. Hem pratikliğiyle, hem lezzetiyle, hem de özellikle koronavirüs pandemisi esnasında daha da bir kıymete binen bağışıklık güçlendirici besin öğeleriyle özellikle kış aylarında vazgeçilmez bir lezzet olan tarhana için en milli gıdalarımızdan biri dersek de yanlış olmaz herhalde. Tarihsel kayıtlara göre, Türklerin Orta Asya'da yaşadıkları dönemden günümüze kadar varlığını sürdüren tarhananın tarihine, hazır mevsimi de gelmişken biraz daha yakından bakalım mı?

20.08.2020Lezzet

AB’den Yunanistan’a kötü haber: O harita geçersiz

Avrupa Birliği Komisyonu Hürriyet’in sorusu üzerine yaptığı açıklamada Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de kendi tezlerini savunmak için öne sürdüğü ‘Sevilla Haritası’nın ‘AB’nin resmi belgesi olmadığını’ belirtti. AB, bu açıklamayla Atina’nın tezleriyle arasına bir kez daha mesafe koymuş oldu.

20.08.2020Dünya
Oruç Reis sözleri istifa getirdi

Oruç Reis sözleri istifa getirdi

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Milli Güvenlik Başdanışmanı Aleksandros Diakopulos, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleriyle ilgili tartışmalı açıklamaları sonrası istifa etti.

20.08.2020Dünya
Türkiyeye yönelik skandal sözleri sonu oldu Yunanistanda istifa depremi

Türkiye'ye yönelik skandal sözleri sonu oldu! Yunanistan'da istifa depremi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Ulusal Güvenlik Danışmanı Aleksandros Diakopulos, "Oruç Reis'in Yunan kıta sahanlığında araştırmalar yaptığı ve bölgeyi işaretlediği" yönündeki açıklamaları sonrası istifa etti.

19.08.2020Dünya
Erzincanda Muharrem orucu sürecinde Kovid-19 nedeniyle oruç açma yemeği dağıtılmayacak

Erzincan'da Muharrem orucu sürecinde Kovid-19 nedeniyle oruç açma yemeği dağıtılmayacak

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün, Muharrem ayının ilk orucunu yarın tutacaklarını belirterek, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla cemevlerinde oruç açma yemeklerinin verilmeyeceğini bildirdi.

19.08.2020Gündem
Karantinayı ihlal edip düğüne gitmişler Öğrendiğimizde şok olduk

Karantinayı ihlal edip düğüne gitmişler! 'Öğrendiğimizde şok olduk'

Samsun'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bulaş riskini önlemek için evinde karantina altında tutulan bir ailenin karantinayı ihlal edip düğüne gittikleri belirlendi. İl Sağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç, "Denetimlerimizde bir ilçemizde izolasyondaki bir ailenin, düğüne gittiğini öğrendiğimizde şok olduk, bu derece umursamazlığı anlamakta ve açıklamakta zorlanıyoruz'' dedi.

19.08.2020Gündem
Hicri yeni yıl ne zaman başlayacak

Hicri yeni yıl ne zaman başlayacak?

Son peygamber Hazreti Muhammed ve ashabının 1442 yıl önce Mekke'den Medine'ye hicreti, İslam aleminde hicri takvimin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Peki Hicri yeni yıl ne zaman başlayacak?

19.08.2020Gündem
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Tahiyyat Duası Ve Anlamı konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Tahiyyat Duası Ve Anlamı konu anlatımı

Namazlarda okunan Tahiyyat duasının diğer adı Ettehiyyatü Duasıdır. Namazların ilk ve son oturuşlarında okunması gerekir. 4 rekat kılınan namazlarında 2. ve 4. rekatında okunur. 5. sınıflar için Tahiyyat Duasının anlam ve önemini anlattık.

18.08.20205. SINIF
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ramazan Bayramı Sevinci konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ramazan Bayramı Sevinci konu anlatımı

11 ayın sultanı Ramazanda Müslümanlar otuz gün boyunca oruç tutar. Oruç her Müslüman için farzdır ve İslam'ın beş şartından biridir. 30 günün sonunda ise Ramazan Bayramı kutlanır. 5. sınıflar için Ramazan Bayramı sevinci konusunu anlattık.

18.08.20205. SINIF

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Oruç İbadetinin Kişiye Ve Topluma Kazandırdıkları konu anlatımı

İslam'ın beş şartından biri olan oruç tutmak, en önemli ibadetlerden biridir. Buluğ çağına ermiş her Müslüman, Ramazan Ayında otuz gün boyunca oruç tutar. 5. sınıflar için oruç ibadetinin kişiye ve topluma kazandırdıklarını anlattık.

18.08.20205. SINIF
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz Davud (A.s.) Ve Hayatı konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz Davud (A.s.) Ve Hayatı konu anlatımı

Hz. Davud (a.s.) Kur'an-ı Kerim'de ismi geçen peygamberlerden biridir. Hz. Davud Kudüs şehrinde dünyaya gelmiştir. Bu şehirde de yaşamını sürdürmüştür. Allah (c.c.) Hz. Davud (a.s.) peygamberi İsrailoğullarına peygamberlik yapması için göndermiştir. İşte, Hz. Davud (A.s) ve hayatına ait tüm detaylar.

18.08.20205. SINIF
Son dakika haberi: Ömer Çelikten Bidena sert tepki Bidenın sözleri tam anlamıyla darbecilik

Son dakika haberi: Ömer Çelik'ten Biden'a sert tepki! 'Biden'ın sözleri tam anlamıyla darbecilik'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK Toplantısı gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. ABD Başkan adayı Joe Biden'ın skandal sözlerine tepki gösteren Çelik, "Biden'ın sözleri tam anlamıyla darbecilik. Eski sömürge zihniyetini yansıyan bir yaklaşımla konuşmuş. Demokratlar uzun süredir ABD'de Rusya'nın seçimlere müdahale ettiğini dile getirmişlerdi. Şimdi Başkan Trump'a karşı seçim politikası yürütüyorlardı" ifadelerini kullandı.

18.08.2020Gündem
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Aileyi her türlü kötülüklerden korumak vazifemizdir

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Aileyi her türlü kötülüklerden korumak vazifemizdir

Ailenin diri tutulmasını gerektiğini vurgulayan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Özellikle son dönemlerin yalnızlaşan, bireyselleşen, çaresiz hale gelen ve kalabalıkların içerisinde neredeyse kimsesiz kalan insanın güçlü bir şekilde hayatına devam etmesini sağlayabilmenin kilit rolü ailenin üzerindedir. Aileyi her türlü kötülüklerden korumak vazifemizdir, aile hayatını ortadan kaldıracak, aileyi lüzumsuz, değersiz ve geçersiz hale getirecek her türlü sinsi fikirlere, akımlara ve ideolojilere karşı uyanık olmak mecburiyetindeyiz." şeklinde konuştu.

18.08.2020Gündem
Ağır koku ilçelere yayıldı, vatandaşlar isyan etti

Ağır koku ilçelere yayıldı, vatandaşlar isyan etti!

İzmir'deki Harmandalı Çöp Depolama Alanı'ndan yükselen ve çevre ilçelerden hissedilen ağır çöp kokusu vatandaşların günlük yaşamını olumsuz etkiliyor. Kokuyu engellemek ve kendilerine geçici de olsa bir çözüm sağlamak isteyen vatandaşlar yüzlerine kat kat maske takıyor.

18.08.2020Gündem
Son dakika haberi: Yunan fırkateynini kovalamıştı TCG Kemalreis’e yeni görev

Son dakika haberi: Yunan fırkateynini kovalamıştı! TCG Kemalreis’e yeni görev

Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ‘Savunma Alanı İşbirliği Anlaşması’na Türkiye’den sert tepki geldi. Oruç Reis’e taciz girişiminde bulunan Yunan fırkateyni Limnos’u kovalayan TCG Kemalreis fırkateyni de bu kez Kıbrıs’ın doğusunda Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat etmeye başladı.

17.08.2020Gündem
2. Sınıf Hayat Bilgisi Kültürel Miras Ögeleri konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Kültürel Miras Ögeleri konu anlatımı

Ülkemizin sınırları içerisinde bulunan tüm tarihi eserler ve yapılar kültürel miras ögesidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere armağan ettiği ulusal bayramlar da kültürel miraslara örnek olarak gösterilebilir. 2. Sınıflar için kültürel miras ögeleri konusunu örneklerle anlattık.

16.08.20202. SINIF
2. Sınıf Hayat Bilgisi Dinî Bayramlarımız konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Dinî Bayramlarımız konu anlatımı

İslam alemince kutsal kabul edilen iki dini bayramımız vardır. Bunlardan biri Ramazan, diğeri Kurban Bayramıdır. Ramazan Bayramı 3 gün sürerken, Kurban Bayramının süresi 4 gündür. 2. sınıflar için dini bayramlarımızı anlattık.

16.08.20202. SINIF
1. Sınıf Hayat Bilgisi Bayram, Kutlama Ve Törenler konu anlatımı

1. Sınıf Hayat Bilgisi Bayram, Kutlama Ve Törenler konu anlatımı

Ülkemizde her yıl kutladığımız milli ve dini bayramlarımız bulunmaktadır. Bu kutlamalar ve bayramları şimdi bu ünite içerisinde öğreneceğiz ve neler olduğuna bakacağız. İşte 1. sınıf hayat bilgisi bayram, kutlama ve törenler konu anlatımı.

16.08.20201. SINIF
Yunanistana Alman freni

Yunanistan'a Alman freni

Yunanistan’ın önceki günkü AB dışişleri bakanları görüşmesindeki istekleri Almanya engeline takıldı. Atina’nın hesaplarını bozan Almanya diyalogdan yana tavır koydu.

16.08.2020Dünya
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu yaklaşım devam ederse gereğini yaparız

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu yaklaşım devam ederse gereğini yaparız

AK Parti il teşkilatıyla yemek programında bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "100 yıl önce Türkiye'yi ince bir siyasetle güneyindeki enerji kaynaklarının dışında bırakanlar Doğu Akdeniz'de bunu başaramayacaklardır. Kıta sahanlığımızda haydutluğa asla boyun eğmeyeceğiz. Yaptırım ve tehdit dili karşısında geri adım atmayacağız. Bir asır önce vatanımızı parçalamayı hedefleyen Sevr'i nasıl yırtıp atmışsak, bugün de 'Mavi Vatan'ı aynı kararlılıkla koruyacağız." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Oruç Reis'e en küçük bir tacizde bulunulması halinde gereken cevabı vermekten asla çekinmeyeceğiz.' diye konuştu. Erdoğan, "Yunanistan bizim yaklaşımımıza aynı şekilde cevap vermiyor. Bu yaklaşım tarzını devam ettirecek olurlarsa şunu bilmelidirler ki biz gereğini yaparız." dedi.

15.08.2020Gündem
Son dakika haberi: Türkiyeden Doğu Akdeniz tepkisi: Tehlikeli oyunlar kabul edilemez boyutlara ulaştı...

Son dakika haberi: Türkiye'den Doğu Akdeniz tepkisi: "Tehlikeli oyunlar kabul edilemez boyutlara ulaştı..."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak, ''Oruç Reis Mavi Vatan sınırlarımız içerisindeki çalışmalarına kararlılıkla devam etmektedir. Bazı ülkelerin bu çalışmaları bahane ederek Doğu Akdeniz’de oynamakta oldukları tehlikeli oyunlar Türkiye açısından kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır.'' açıklamasında bulundu.

15.08.2020Gündem
Doğu Akdenizde tırmanan gerilim... Uzmanlar yorumladı: Yunan denizci arkadaşlarımıza yazık olur

Doğu Akdeniz'de tırmanan gerilim... Uzmanlar yorumladı: Yunan denizci arkadaşlarımıza yazık olur

Dünkü Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın görüşmesi ve Doğu Akdeniz'deki gerilim CNN TÜRK canlı yayınında tartışıldı. Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikol ve Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk dikkat çeken ifadelerde bulundu. "Atina hükümeti kendi kamuoyunu da aldatıyor." diyen Çelikol, "Yunanistan devamlı olarak Türkiye'yi yalnız bırakmak, AB ile Türkiye arasını açma konusunda diplomatik girişimler yürütüyor." ifadelerini kullandı. Kutluk ise "Oruç Reis gemisine yapılacak eylem bunu yapanlara ağır zarar verebilir. Yunan denizci arkadaşlarımıza yazık olur diye endişe edebilirim. Yunan siyasetçileri itidale davet ediyorum." diye konuştu. Öte yandan, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından "Doğu Akdeniz’deki “Yunan tiyatrosu” hukuksuzluk ve şımarıklıktan başka bir şey değildir. Buna eklenen Fransız tehditkarlığı ise ciddiyetsizliktir. Avrupa Birliği bu siyasi tiyatronun figüranı olmamalıdır." açıklamasında bulundu.

15.08.2020Haber

Yazar Sonuçları

Geçmişten bugüne aşure günü

Aşure günü için kısa süre kaldı. Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ay olan Zilhicce sona ermesiyle birlikte Muharrem ayı başladı. Muharrem Ayı’nın onuncu günü ise ‘Aşure Günü’ olarak idrak edilecek. Peki aşure günü ne zaman?

24.08.2020

Yeni kararlar öncesi yenilenme vakti

Yeni bir mevsime geçiş yapmadan biz de yenilenmek isteriz. Sonbahar öncesi yaz sıcaklarında kuruyan cildimizi sağlıklı bir hale getirme, alınan kiloları da verme zamanı...

24.08.2020

Hora’dan filoya

Yaşı ancak 50 ve üzeri olanlar Hora gemisini hatırlayacaktır. Hora, bir zamanlar Türkiye’nin denizlerdeki hakları için sefere çıkan ve sembol olan sismik araştırma gemisinin adıdır.

24.08.2020

Üç bakana bravo

Üç bakanın sel felaketinin vurduğu Giresun’un Dereli ilçesinde bir mahallede mahsur kalan vatandaşlarla görüşmek için iş makinesinin kepçesinde gittikleri bir görüntü var.

24.08.2020

Dakika 1

Hemen başladılar.

22.08.2020

Şükrün ve hüznün ayı: Muharrem

Hicri takvime göre muharrem ayının ilk günü, yeni yılın da ilk günüdür.

21.08.2020

Doğu Akdeniz’deki krizin anatomisi

Doğu Akdeniz’de içinden geçilen çalkantılı günlerin tarihi yazılırken -üç kritik dönüm noktası- olarak şu hadiselere muhakkak dikkat çekilecektir:

20.08.2020

Fikir zikir

“Darbe’yle değil, seçimle.” Bir iktidarın değişmesi için zaten seçimden başka bir yol var mı?

18.08.2020

Doğu Akdeniz’de NAVTEX hamleleri

GAZETELERDE, TV haberlerinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hamleleriyle ilgili yeni ‘NAVTEX’ bildirimleriyle karşılaşmak artık rutin bir hale gelmeye başladı. Türkiye’nin bu hamlelerini, sıkça Yunanistan’ın yaptığı NAVTEX duyuruları izliyor.

18.08.2020