EKSTRA
MENÜ

Ortaçağ

Ortaçağ haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ortaçağ hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.752 Ortaçağ haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ortaçağ Haberleri

Akyaka’da ortaçağ kalesi

Akyaka’da ortaçağ kalesi

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı ‘Sakin Kent’ unvanlı Akyaka’da ortaya çıkarılan ortaçağdan kalma kale surları kazılıyor.

1.08.2021Seyahat
Protestanlık nedir Hristiyanlıkta protestan mezhebi ve özellikleri

Protestanlık nedir? Hristiyanlıkta protestan mezhebi ve özellikleri

Protestanlık terimi, hareket temel ilkelerini koruduğu, ancak Küresel Güney ve Küresel Doğu'da yeni biçimler aldığı için tarihsel bir gerçeklik olmaya devam ediyor. Kutsal Yazılara göre Mesih aracılığıyla kişisel kurtuluşa yönelik temel kaygısıyla, ya benliğe ya da belirli bir Hıristiyan topluluğa kişisel bir yanıt olarak kabul görüyor. Peki, Protestanlık nedir? İşte, tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Chanson de Roland destanı hangi millete ait

Chanson de Roland destanı hangi millete ait?

Chanson de Roland destanı, çoktan seçmeli sorularda ya da belirli sınavlarda karşılaşılan konular arasında yer alıyor. Chanson de Roland destanı hangi millete ait sorusuna cevap arayan pek çok kişi, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştiriyor. Peki, kısaca Chanson de Roland hangi millete aittir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

29.06.2021Gündem
Kaligrafi Nedir Ve Nasıl Yapılır Kaligrafi Sanatı Hakkında Bilgi

Kaligrafi Nedir Ve Nasıl Yapılır? Kaligrafi Sanatı Hakkında Bilgi

İlk tüy kalemin, ilk parşömene çarptığı andan itibaren, insanlar güzel yazı yazmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Günümüzde "Kaligrafi" ve tarih boyunca "Hat Sanatı" bunun en güzel örneklerinden biridir. Peki, Kaligrafi nedir ve nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Araştırma
İpek Yolu Nedir, Nereden Başlar Ve Geçer İpek Yolu Özellikleri Ve Tarihçesi

İpek Yolu Nedir, Nereden Başlar Ve Geçer? İpek Yolu Özellikleri Ve Tarihçesi

Tarihte yer alan çok önemli ticaret yolları bulunmaktaydı. Bu ticaret yolları oldukça değerli olmakla birlikte uzun yıllar varlığını sürdürmüşlerdir. Sizler için İpek yolu nedir, nereden başlar ve geçer? İpek yolu özellikleri ve tarihçesi nelerdir? Tüm detayları ile derledik.

24.06.2021Araştırma
Dünya edebiyatında ilk hikayenin ismi nedir Dünya edebiyatında ilk hikaye kitabının yazarı kimdir

Dünya edebiyatında ilk hikayenin ismi nedir? Dünya edebiyatında ilk hikaye kitabının yazarı kimdir?

Nesir türlerinden biri olan hikaye, serim - düğüm ve çözüm bölümünden oluşur. Serim (Giriş) bölümünde karakterlerin genel özelliklerinden bahsedilir. Düğüm bölümünde detaylı bir şekilde aktarılan olaylar çözüm bölümünde sonuca bağlanır. Hikayeler durum ve olay öyküsü olarak ikiye ayrılır. 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra kaleme alınan öyküler ise ''modern hikaye'' olarak nitelendirilir. Dünya edebiyatında ilk hikayenin adı nedir, yazarı kimdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.06.2021Araştırma
Çağları aşan Kerem ile Aslı

Çağları aşan Kerem ile Aslı

Irmaklar, dağlar, şehirler boyunca Ermeni Aslı ile Müslüman Kerem’in gerçekle hayalin, düş ile yaratıcı kurmacanın iç içe geçtiği maceralara tanık oluruz. Hikâye durmaksızın anlatıldıkça dil, coğrafya ve psikolojiler de genişler. ‘Kerem ile Aslı Hikâyesi’, Ali Duymaz’ın titiz çalışmasıyla hikâyenin tekrar bugüne aktarılmış hali...

10.06.2021Kitap Sanat
Frp Nedir Fantastik Rol Yapma Oyunları Nelerdir

Frp Nedir? Fantastik Rol Yapma Oyunları Nelerdir?

Fastastik bir dünyada etkin bir rol oynamak hemen hemen herkesin hayalidir. Bu hayal FRP oyunlarla hayat buluyor diyebiliriz. Çünkü oyunları bu denli popüler olmasının altında yatan en büyük sebep ise fantastik dünyaları ile insanı kendilerine hayran bırakmalarıdır. Peki, FRP yani Fantasy Role Play oyunları nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Derebeylik Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır Derebeylik Yönetim Şekli Ve Özellikleri Nelerdir

Derebeylik Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Derebeylik Yönetim Şekli Ve Özellikleri Nelerdir?

İnsanoğlu tarihte toplumların yönetim şekillerini oluşturabilmek adına birçok soysal, politik ve kültürel sistemler kurmuş ve bu sistemler insanların yaşayış şekillerini doğrudan etkilemiştir. Peki, bu sistemler arasında bulunan derebeylik nedir, nasıl ortaya çıkmıştır? Derebeylik yönetim şekli ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Mantığın mantıkdışı evrimi

Mantığın mantıkdışı evrimi

Günlük yaşamda “mantık” kavramının bir kabuller kümesine işaret etmek amacıyla kullanımına sıkça rastlarız. “Benim mantığıma uymuyor”, “toplum mantığına aykırı” şeklindeki ifadeler bunun tipik örnekleridir. Ne var ki bu kavram, yaklaşık 2 bin500 yıllık geçmişiyle bir bilimin de adı. Mantığın bir bilim olması, kurallarının kişiye ve topluma bağlı olmaması, tıpkı matematik gibi genel geçerli kurallarının olması demek. Dolayısıyla da bir akıl yürütmenin doğruluğundan emin olabilmek için mantık kurallarını bilmek kaçınılmazdır. Ne var ki böyle bir durumda “o halde mantık (yani çıkarım) kurallarını bilmeyen bir kimse doğru düşünemez mi?” gibi bir soru akla gelebilir.

28.05.2021Eğitim
Portre Nedir Portre Ne Anlama Gelir Portre Türleri Ve Özellikleri

Portre Nedir? Portre Ne Anlama Gelir? Portre Türleri Ve Özellikleri

Portre sözcüğü günlük hayatta çok sık karşılaşılan bir sözcüktür. Televizyonlarda, dergi ve kitaplarda denk gelinen "portre" sözcüğü bu nedenle merak edilen bir kavramdır. Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte portre sözcüğü ile değişik sosyal mecralarda da karşılaşmak olanaklıdır. Portre tam olarak neyi anlatır, portre denildiğinde ne anlatılmak isteniyor soruları kafaları meşgul etmektedir. Portre nedir? Portre ne anlama gelir? Sizler için portre konusunda bilgileri derledik.

27.05.2021Araştırma
Feodalizm nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır Feodalizm (derebeylik) yönetimi özellikleri

Feodalizm nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır? Feodalizm (derebeylik) yönetimi özellikleri

Ortaçağ Döneminde özellikle ortaya çıkan Feodalizm oldukça zayıf bir idare sistemidir. Günümüz dünya ülkelerinde de bu sistem çoktan yok olup gitmiştir. Feodalizm hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için detayları derledik.

24.05.2021Araştırma
Müzik nedir ve nasıl bir sanattır Müzik tarihçesi hakkında bilgi

Müzik nedir ve nasıl bir sanattır? Müzik tarihçesi hakkında bilgi

“Müzik ruhun gıdasıdır” sözünü duymuşsunuzdur. İnsanlık tarihinin öncesinde dahi var olduğuna inanılan bu sanat türü hakkında henüz bilinmeyen pek çok şey var. Bu yazı dizininde Müzik ve müziğin sanata, insanlara kattığı değere dair detayları derledik.

21.05.2021Araştırma
Giresun Adasında 4 yıl aradan sonra ilk Birçok buluntu ele geçti

Giresun Adası'nda 4 yıl aradan sonra ilk! 'Birçok buluntu ele geçti'

Giresun'da UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması için başvuru yapılan Giresun Adası’nda, 4 yıl aradan sonra yeniden arkeolojik kazı yapılacak. Giresun Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, geçmişte Aretias, Nesos, Areos ve Khalkeritis gibi pek çok isimle anılan, antikçağdan beri süregelen yaşam izlerine sahip olan adanın birçok efsane ve mitolojik anlatıma konu olduğuna yer verildi.

18.05.2021Gündem
Dünya mirasına iki yeni nokta

Dünya mirasına iki yeni nokta

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki kültür varlığı sayısı 85’e yükseldi.

9.05.2021Seyahat
Simya Nedir Ve Amaçları Nelerdir Tarihteki Önemli Simyacılar Ve Çalışmaları

Simya Nedir Ve Amaçları Nelerdir? Tarihteki Önemli Simyacılar Ve Çalışmaları

Simya nedir ve amaçları nelerdir? Tarihteki önemli simyacılar ve çalışmaları nelerdir? Simyanın insanlığın gelişimi açısından yeri ve önemi nedir? Simyacıların çalışmaları tarihin seyrini nasıl değiştirmiştir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.05.2021Araştırma
Demokrasi Nedir Demokrasinin Özellikleri, İlkeleri Ve Tarihi Hakkında Bilgi

Demokrasi Nedir? Demokrasinin Özellikleri, İlkeleri Ve Tarihi Hakkında Bilgi

Demokrasi ne kadar da çok işittiğimiz bir kelimedir. Toplumsal yaşamda belki de en fazla karşı karşıya kaldığımız kavramdır. Ancak gerçekten demokrasi nedir diye sorulsa verilecek cevabımız ne olurdu? Demokrasi nedir? Demokrasinin özellikleri nelerdir? Demokrasinin ilkeleri nelerdir? Demokrasinin tarihi hakkında ilgiyle okuyacağınız bilgileri sizin için derledik.

3.05.2021Araştırma
Lavanta Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Lavanta Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Lavanta Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Lavanta Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Genel olarak Akdeniz Bölgesinde yetişen lavanta çiçekleri, günümüzde oldukça popüler bir çiçektir. Oldukça hoş kokusuyla beraber daha çok sıcak havalarda ve yaz mevsimlerinde açar. Peki lavanta çiçeği nedir ve bakımı nasıldır? Lavanta çiçeği anlamı, özellikleri, faydaları nedir ve yetiştiriciliği nasıldır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.04.2021Bitki Bakımı
Foucault’nun zamanı

Foucault’nun zamanı

Ali Akay, yeni kitabı ‘Delilik Gemisi’nde Foucault metni ‘Deliliğin Tarihi’nin katmanlarında geziniyor. David Lynch sineması ile Akay’ın Foucault metni üzerinden çıktığı yol arasında bir paralellik kurmak da mümkün. Tanıdık olanın altını oyan, ancak bunu yaparken onu bağlamından koparmak gibi bir amacın peşine düşmeyen bir yaklaşım bu.

30.04.2021Kitap Sanat
Foucault’nun zamanı

Foucault’nun zamanı

Ali Akay, yeni kitabı ‘Delilik Gemisi’nde Foucault metni ‘Deliliğin Tarihi’nin katmanlarında geziniyor. David Lynch sineması ile Akay’ın Foucault metni üzerinden çıktığı yol arasında bir paralellik kurmak da mümkün. Tanıdık olanın altını oyan, ancak bunu yaparken onu bağlamından koparmak gibi bir amacın peşine düşmeyen bir yaklaşım bu.

30.04.2021Kitap Sanat
Kültürel miras canlanıyor

Kültürel miras canlanıyor

Kentteki doğal ve kültürel değerleri canlandırarak turizme katkı sağlayacaklarını belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Kentin kültürel mirasını gelecek nesillere aktarabilmek için şehrin her noktasında çok yönlü bir restorasyon çalışması başlattık” dedi.

29.04.2021Ekonomi
Poplin Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi Poplin Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Poplin Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Poplin Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Üretimine ilk olarak Ortaçağ'da başlanılan ve günümüze kadar tekstil sektöründe büyük bir yer edinen kumaşlara poplin denir. Daha çok bir işleme tekniği olan poplin kumaşlar sık dokunmuş pamuk ipliğiyle elde edilir. Poplin kumaş nedir, kaliteli midir, terletir mi ve kullanım alanları nelerdir sorularını sizin için derledik.

Renklerin sırları açığa çıkıyor

Renklerin sırları açığa çıkıyor!

Avrupalı casuslar neden Türk kırmızısının peşine düştü? Ortaçağ’da erkekler neden kırmızı iç çamaşırı giyerdi? 1. Dünya Savaşı’nda 27.000 askerin bir günde ölmesine sebep olan renk hangisi? Paranın rengi neden yeşil? Sarışınlara neden aptal damgası vuruldu? Sosyal medyada hangi renkler dikkat çekmenizi sağlar? Pelin Gülşen bu hafta raflarda yerini alan Renkler kitabında renklerle ilgili çarpıcı ve ilginç bilgileri tarih, sanat, kültür ve psikoloji perspektiflerinden inceleyerek eşsiz bir bilgi kaynağı sunuyor. Renklerin zengin dünyasına adım atmak ve onları hayatınızda etkin kullanmak için Renkler kitabının heyecan dolu sayfalarında gezinirken şaşırtıcı anlara hazır olun.

8.04.2021Keyif
Rey Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Rey Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Rey Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Rey Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Büyük Selçuklu döneminden kalma, uzun yıllar boyunca toprağın altında keşfedilmeyi bekleyen Rey Medresesi, günümüze kadar gelmeyi başarmış en eski yapılardan biridir. Bu tarihi yapı hakkında geniş kapsamlı malumatları ve yakından görmek isteyenler için medresenin konum bilgilerini derledik.

23.02.2021Seyahat
Sevakin Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Sevakin Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sevakin Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Sevakin Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sevakin Adası bir liman kenti olması ile dikkat çekmektedir. Sudan'ın kuzeydoğu bölgesinde bulunmaktadır. Bunun yanında Kızıldeniz kıyısında konumlanmıştır. Sevakin Adası nerede ve nasıl gidilir? Sevakin adası gezilecek yerleri, konaklama, tarihi ve özellikleri nelerdir? İşte, tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
Sakız Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Sakız Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sakız Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Sakız Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Yaz mevsimine yaklaşılmasıyla beraber tatil için erken rezervasyonlar yapılmaktadır. Tatil adalarından birisi olan Sakız Adası nerede ve nasıl gidilir? Sakız adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler nelerdir? İşte, tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
Rodos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Rodos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Rodos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Rodos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Rodos on iki adalar içerisinde en büyük olanıdır. Bu ada neredeyse 2400 yıllık bir tarihi barındırmaktadır. Birbirinden güzel evleri ve sokakları ile adeta cennetten bir köşe gibidir. Her sen pek çok turist çekmektedir. Rodos adası nerede ve nasıl gidilir? Rodos adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgileri sizler için derledik.

22.02.2021Seyahat
Midilli Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Midilli Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Midilli Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Midilli Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Midilli Adası; Yunanistan'da yer alan bir adadır. Bununla beraber tatil yeri mekanları arasında bulunan Midilli Adası, oldukça merak edilen bir yerdir. Peki Midilli adası nerede ve nasıl gidilir? Midilli adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler nelerdir? İşte, tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
Meis Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Meis Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Meis Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Meis Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Meis Adası, Antalya'nın Kaş ilçesinin karşısında yer alan ve oldukça şirin görünümü ile insanı büyüleyen bir Yunan adasıdır. Kıyıda dizilmiş küçük evleri ile estetik bir görünüme sahiptir. Sakin bir ada olması sebebi ile turistler tarafından tercih edilmektedir. Meis adası nerede ve nasıl gidilir? Meis adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgileri derledik.

22.02.2021Seyahat
Man Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Man Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Man Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Man Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Siyaset gündemine konu edilen Man Adası'nın nerede olduğu pek çok kişi merak etmeye başlamıştır. Vergileri oldukça düşük olan bu ada hakkında genel bir bilgi sahibi olmaya çalışanlar internette aramalar yapmaya başladı. Bir gezi yazısı hazırlayarak Man Adası nerededir, turistik yerleri, özellikleri ve tarihi hakkında bilgileri derledik.

22.02.2021Seyahat
Malta Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Malta Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Malta Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Malta Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Malta Adası Akdeniz'de bulunmaktadır. Burada bulunan 3 tane takım adadan biridir. Burada sürekli ılıman iklim görülmektedir. Malta Adası nerede ve nasıl gidilir? Malta Adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkındaki bilgiler.

22.02.2021Seyahat
İbiza Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir İbiza Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

İbiza Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? İbiza Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

İbiza Adası, İspanya'ya bağlı olan takım adalar içerisinde yer alır. Burada eğlence hayatı oldukça gelişmiştir. Birbirinden güzel plajları ve alışveriş alanları ile de en çok tercih edilen turistik alanlardan biri olmuştur. İbiza adası nerede ve nasıl gidilir? İşte İbiza Adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler.

22.02.2021Seyahat
Burgaz Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Burgaz Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Burgaz Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Burgaz Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Burgaz Adası, Prens adlarından biridir. Bu ada Prens adaları içerisinde büyüklük bakımından üçüncü sıradadır. Gezilecek pek çok yeri olması ve doğal güzellikleri sebebi ile insanlar tarafından ilgi görmektedir. Burgaz Adası nerede ve nasıl gidilir? Burgaz Adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler.

22.02.2021Seyahat
Gaziantepte ele geçirildi Orta Çağa ait ve 340 santimetre uzunluğunda...

Gaziantep'te ele geçirildi! Orta Çağ'a ait ve 340 santimetre uzunluğunda...

Gaziantep'te üzerinde İbranice yazıların ve ve şeytan figürlerinin bulunduğu tarihi eser niteliğinde piton yılanı derisi ele geçirildi. Tarihi eser niteliğindeki piton yılanı derisini satmaya çalışan iki kişi suçüstü yakalandı.

20.02.2021Gündem
Sevgililer Günü ne zaman ortaya çıktı 14 Şubat Sevgililer Günü kutlanıyor

Sevgililer Günü ne zaman ortaya çıktı? 14 Şubat Sevgililer Günü kutlanıyor

Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü'nün 2021 etabı için araştırmalar hız kazandı. Bu yıl pazar gününe denk gelen bu özel gün, yüz binlerce çift tarafından heyecanla kutlanırken, bu günün tarihçesi de merak ediliyor. Peki, Sevgililer Günü ne zaman ortaya çıktı?

13.02.2021Gündem
Helenistik dönemin Çördük Kalesinde defineci tahribatı

Helenistik dönemin Çördük Kalesi'nde defineci tahribatı

TOKAT'ta Helenistik çağdan kalan ve bugüne kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Çördük Kalesi define avcılarının talanına uğradı. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hatice Uyanık, "Kalede birçok yerli ve yabancı araştırmacılar incelemede bulundu. Günümüzde ise tescilli olmasına rağmen defineciler tarafından tahrip edilen bir eser. Arkeolojik alanlar zarar görüyor" dedi.

12.02.2021Gündem
Şanlıurfada ele geçirildi Ortaçağdan kalma ve 4 metre uzunluğunda...

Şanlıurfa'da ele geçirildi! Ortaçağ'dan kalma ve 4 metre uzunluğunda...

Şanlıurfa'da Ortaçağ'dan kalma olduğu değerlendirilen ve üzerine figürlerin işlendiği 4 metre uzunluğundaki piton derisi ile çeşitli dini kitaplar ele geçirildi.

11.02.2021Gündem
Masallardan fırlamış gibi görünen şehirler… Hepsi birbirinden güzel

Masallardan fırlamış gibi görünen şehirler… Hepsi birbirinden güzel

Eğer bir gezginseniz pek çok gezilecek yerler listesi ile karşılaşmışsınızdır. Yalnız bu listedekiler çok başka… Özellikle kış aylarında hepsi adeta masallardan fırlamış gibi görünüyor.

9.02.2021Seyahat
Şanlıurfada tarihi işlemeli piton derisi ve dini kitaplar ele geçirildi

Şanlıurfa'da tarihi işlemeli piton derisi ve dini kitaplar ele geçirildi

Şanlıurfa'da Ortaçağ'dan kalma olduğu değerlendirilen ve üzerine figürlerin işlendiği 4 metre uzunluğundaki piton derisi ile çeşitli dini kitaplar ele geçirildi.

6.02.2021Haber

Yazar Sonuçları

Sakız Adası - Ege’nin en güzel adalarından birinde masmavi günler

Adaların en güzel zamanı ilkbahar ve sonbahardır, yaz ayları kalabalıktır hareketlidir ama bu kalabalık sizi yorabilir. Ada demek huzur, sakinlik demek, Sakız adası demek mavi deniz, gökyüzü, esinti demek, ve daha fazlası.. Bana gezdiğin adalar içinde en çok hangi adayı sevdin diye soranlara, ‘Hayatımın kalan kısmını Sakız Adası’nda yaşayabilirim’ cevabını veriyorum.

4.07.2021

Mobilyalara meraklı mısınız?

Frederick Litchfield’in ikonik kitabı ‘Eşyanın Resimli Tarihi’ mobilyaların izinde, zevk ve siyasal tarihin eğlenceli bir özeti... İçindekiler listesi kitabın alanında önemli bir çalışma olduğunu gösteriyor...

3.07.2021

Resident Evil Village: Korku oyunlarında yeni boyut

Resident Evil serisini uzun yıllardır pek çokları gibi takip ediyorum. Son olarak Ethan karakterimizle birlikte eşi Mia'yı kurtarmak için uzun soluklu bir maceraya atılmış, ancak kabus gibi üzerimize çöken bir 'aile'nin üstesinden gelmeye çalışmıştık. Resident Evil: Biohazard'ın ardından bu kez kapımızı Resident Evil Village çaldı. Bunca yıldır korku oyunlarından pek çoğunu deneyimleyen biri olarak, bir oyunu oynarken bu kadar üst seviyede gerildiğimi hatırlamıyorum. Şimdi isterseniz oyunla ilgili dikkatimi çeken notları 'spoiler' vermeden paylaşayım.

11.05.2021

Antalya muzu sorun oluyor

Bugün yine muzdan söz etmek istiyoruz. Neden diye sorarsanız, iş vahim bir hal alıyor. Hesap kitap yapılmadan ilgili-ilgisiz yerlerde bu kadar muz ekilirse bundan para kazanılmaz tabii ki. Antalya Ticaret Borsası, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Antalya Tarım Konseyi’nin işbirliğinde düzenlenen ve 6 gün devam eden Muz E-Çalıştayı’nda 10 oturumda 5 yabancı uzmanın bildirisi yer aldı. 48 bildirinin sunulduğu çalıştayın sonunda değerlendirme raporuyla sonuç bildirgesi açıklandı. Hiç de parlak şeyler anlatılmıyor.

22.04.2021

Festivalin en derin izleri

İstanbul Film Festivali bu yıl 40 yaşına bastı. Bu süreçte sinemaseverlerin hatıralarında derin izler bırakan çok sayıda yapıt izledik. İşte zihinlerimizdeki yerleri son derece sağlam olan bu yapımlardan oluşmuş, kişisel bir ‘40 yılın 40 filmi’ listesi...

3.04.2021

Suyun da tadı varmış

Yarın Dünya Su Günü... Kaynakları dikkatli kullanmalı, tüketimimize dikkat etmeliyiz. Sorumluluk sahibi her dünya vatandaşı gibi yapmamız gerekenleri biliyoruz. Ama gelin bu yıl biraz da suyun gastronomik özelliklerini ele alalım...

21.03.2021

Mezardan çıkan bir virüs ve acılı bir pirenin hikâyesi

Cuma günü bu fotoğraf önüme geldiğinde uzun uzun baktım.

21.03.2021

Sibelius yalnızlığı

Ünlü, Finlandiyalı besteci Jean Sibelius (1865–1957) belgeselini seyrettim. Ardından diskoteğimden Sibelius Senfonileri’ni dinlemeye başladım.

14.03.2021

Karnaval Turizmi

Dünyaca virüsle mücadele etmiyor olsaydık, belki de bu hafta sonu bir karnaval heyecanı için seyahate çıkmıştık. Biliyorum hemen aklınıza dünyanın en renkli karnavallarından birisi olan Rio karnavalı geliyor ama inanın artık birçok ülkede, farklı şehirlerde bu işin turizm ve ekonomik yönü ön planda, insanlar hem eğleniyor, hem dini inançlarını yerine getiriyor. Hepsinden önemlisi düzenlenen turlarla, şehirler ve ülkeler arası seyahatlerle önemli bir ekonomik hareketlilik sağlanıyor.

22.02.2021

Urfa’da mutfağın öyküsü var

Öyle bir şehir ki yemek yapmak da yemek de önemli bir sosyal etkinlik. Dost meclislerinin, aile ortamlarının, misafir ağırlamalarının birleştirici unsuru hep yemek... Mutfağa törensel bir yaklaşımın olduğu Şanlıurfa, haliyle sayısız hikâye barındırıyor. Yakın zamanda çıkacak olan ‘Tarih Yaratan Mutfak Öyküleri’ de işte bu köklü zenginliğe ışık tutuyor.

21.02.2021

‘Türk’ün uzaydaki seyir defteri

Milli Uzay Programı hedefleri dahilinde Türkiye’nin 2023’te Ay’a gitme isteği gündeme gelirken biz de daha önce ‘uzaya çıkmış’ Türklerin maceralarını anlatan filmlerimizi derledik... İşte size çoğu hafızalarda yer etmiş yerli, milli ve uzaylı yapımlarımız...

20.02.2021