EKSTRA
MENÜ

Orta Asya

Orta Asya haberleri sayfasında güncel ve son dakika Orta Asya hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 13.431 Orta Asya haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Orta Asya Haberleri

P&Gnin Olimpik Anneleri İbrahim Çolaka destek için buluştu

P&G'nin Olimpik Anneleri İbrahim Çolak'a destek için buluştu

P&G’nin Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla başlattığı Olimpik Anneler projesinin yıldızları olan sporcu anneleri, Olimpiyatlarda mücadele eden çocuklarına destek vermek amacıyla bir araya geldi.

2.08.2021Tokyo2020
Son dakika: FETÖnün haberleşme programı ByLockun lisans sahibi David Keynes teslim oldu

Son dakika: FETÖ'nün haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi David Keynes teslim oldu!

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve sevk edildiği hakimlikçe tutuklandığı ortaya çıktı. David Keynes hakkında, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

28.07.2021Gündem
Son dakika... Yurt dışında doğdu, yerli ve milli oldu Küresel markalara hamburgerle meydan okuyorlar

Son dakika... Yurt dışında doğdu, yerli ve milli oldu! Küresel markalara hamburgerle meydan okuyorlar

Türkiye'de restoran sektörüne yeni soluk getiren hamburgerciler giderek çoğalmaya başladı. Yüksek kar marjı, müşterilerin ilgisi, piyasanın da elverişli olması hamburgercilerin iştahını artırıyor. Küresel markaların satışlarını geçmek üzere olan hamburgerciler iddialı konuştu ve küresel markaların 1 yıl içinde küçülmeye gideceğini öngördü.

28.07.2021Ekonomi
His Taşı Nedir Ve Ne İşe Yarar His Taşı Nasıl Anlaşılır Ve Kullanılır His Taşı Faydaları Ve Özellikleri

His Taşı Nedir Ve Ne İşe Yarar? His Taşı Nasıl Anlaşılır Ve Kullanılır? His Taşı Faydaları Ve Özellikleri

Hislerimiz bazen çok karmaşık durumlar sergileyebilir. Hatta o anlarda ne hissettiğimizi bile anlamakta güçlük çekebiliriz. Neyse ki, his taşları bu konuda oldukça işlevseldir. Sadece duygu durumunuzu kavramak için değil, aynı zamanda stresinizi azaltmak için de His taşlarına güvenebilirsiniz. Peki, His Taşı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

28.07.2021İyi Yaşam
Türkiye-ABD ilişkilerinde resmi enerji diyaloğu önerisi

Türkiye-ABD ilişkilerinde 'resmi enerji diyaloğu' önerisi

Türkiye ile ABD arasında son dönemde enerji alanında iş birlikleri öne çıkarken, sektör temsilcileri, mevcut iş birliğinin geliştirilmesi için iki hükümet arasında resmi bir diyalog kurulması önerisini destekliyor.

27.07.2021Ekonomi
FETÖnün sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı hakkındaki iddianame kabul edildi

FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı hakkındaki iddianame kabul edildi

MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirilen ve 5 Temmuz'da adli makamlara teslim edilen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın "silahlı terör örgütü yöneticiliğinden" cezalandırılması talebiyle hazırlanan iddianame, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'tan örgütsel talimatlar verdiği belirlenen İnandı'nın, programa 2 bin 158 kez giriş yaptığı ve 1206 mail alıp gönderdiği tespiti yer aldı.

27.07.2021 Gündem
Osmanlı’yı Halil İnalcık’ın titiz gözüyle okumak...

Osmanlı’yı Halil İnalcık’ın titiz gözüyle okumak...

Osmanlı tarihçiliğinin dünyada önde gelen isimlerinden, söylem değil yöntem tarihçisi Halil İnalcık, ‘Devlet-i Aliyye’nin beşinci cildinde, Sultan 1. Murat ve onun Rumeli’deki faaliyetlerine uzunca yer verir. Çünkü kuruluş öyküsünün ete kemiğe bürünmesinin uzam/uzayı Rumeli’dir...

22.07.2021Kitap Sanat
Rus uzmanlardan dikkat çeken Türkiye yorumu: Son 5 yılda...

Rus uzmanlardan dikkat çeken Türkiye yorumu: Son 5 yılda...

Rus uzmanlar, Türkiye'nin uluslararası alanda önemli rol oynadığını ve bölgesel güç haline dönüştüğünü belirtti. Ayrıca Rusya'daki Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Amur Gadjiyev, Türkiye'nin milli çıkarları doğrultusunda hareket ettiğinin altını çizerek, "Türkiye, son 5 yılda bölgedeki konumunu güçlendirdi ve komşu ülkeler üzerinde etkisini artırdı." ifadesini kullandı.

22.07.2021Dünya
Evlad-ı Fatihan’la gönül köprüsü

Evlad-ı Fatihan’la gönül köprüsü

Diyanet Vakfı, bu sene kurban bağışlarının bir kısmını da ‘Evlad-ı Fatihan’ olarak anılan Balkan halkına dağıttı. Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yapılan dağıtıma 3 ünlü ismin yanı sıra Hürriyet de eşlik etti...

22.07.2021Gündem
Silahların gölgesinde bayram

Silahların gölgesinde bayram

Farklı coğrafyalardaki 8 ülkede yaklaşık 250 milyon Müslüman bayram sabahına silahların gölgesinde uyandı. Aktif olarak silahlı çatışma yaşanan ya da kriz halinin sürdüğü Afganistan, Irak, Filistin, Libya, Nijerya, Suriye, Burkina Faso ve Yemen’de Müslümanlar bayramı buruk karşıladı.

20.07.2021Dünya
Türbe nedir ve ne amaçla yapılmıştır Mimaride türbe ve örnekleri

Türbe nedir ve ne amaçla yapılmıştır? Mimaride türbe ve örnekleri

Orta Asya'da yoğun olarak görülen mimari ve tarihi değerler bulunmaktadır. Türbe de yapısı itibariyle en çok merak edilen mimari yapılardan birisidir. Türbe nedir ve ne amaçla yapılmıştır? Mimaride Türbe ve örnekleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

20.07.2021Araştırma
Konar göçer nedir Tarihte konar göçer yaşamın Türkler üzerindeki etkileri ve nasıl ortaya çıkmıştır

Konar göçer nedir? Tarihte konar göçer yaşamın Türkler üzerindeki etkileri ve nasıl ortaya çıkmıştır

Özellikle Türkler açısından bakıldığında çok eski dönemler konargöçer bir toplum yaşamını işaret etmektedir. Osmanlı devletinden sonra ise bu durum değişkenlik göstermeye başladı. Peki, konar göçer nedir? Tarihte konar göçer yaşamın Türkler üzerindeki etkileri ve nasıl ortaya çıkmıştır? İşte bu konu üzerine merak edilenler.

19.07.2021Araştırma
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yunan basınına açıklamalarda bulundu

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yunan basınına açıklamalarda bulundu

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bazı Yunan politikacıların, Rum politikacılarla birlikte Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) haklarını yok sayan maksimalist iddialar ortaya attıklarını belirterek, "Yunan tarafından beklentimiz, artık maksimalist iddialarında ısrar etmeyerek, bölgenin zenginliklerinden birlikte ve barışçıl bir şekilde faydalanmanın yollarını düşünmeleridir." dedi.

18.07.2021Gündem
FETÖ imamına ‘jet’ dava

FETÖ imamına ‘jet’ dava

MİT operasyonuyla yakalandıktan sonra Türkiye getirilen ve 12 Temmuz günü tutuklanan FETÖ’nün Orta Asya imamı Orhan İnandı hakkında savcılık, ‘örgüt yöneticiliği’ suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası talebiyle dava açtı.

17.07.2021Gündem
Son dakika... MİT tarafından Türkiyeye getirilmişti Orhan İnandı hakkında flaş gelişme

Son dakika... MİT tarafından Türkiye'ye getirilmişti! Orhan İnandı hakkında flaş gelişme

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonuyla Kırgızistan'dan Türkiye'ye getirilerek tutuklanan, FETÖ/PDY'nin 'Orta Asya sorumlusu' Orhan İnandı hakkında 'terör örgütü yöneticiliği' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

16.07.2021Gündem
Nedim Şener: FETÖnün inine girildi

Nedim Şener: FETÖ'nün inine girildi

Milletin fedakârlıklarıyla eğitilen, devletin emanet ettiği üniforma, yetki ve görevleriyle doğup büyüdüğü ülkesine ihanet eden asker, polis, hâkim kılığına bürünmüş Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden tam 5 yıl geçti. O gece yaşadığımız ihaneti ve o gece bizzat yaşadığım tarihe geçen direnişi anmadığım, anlatmadığım bir günüm geçmedi. Atılmadık iftira, edilmedik hakaret kalmadı ama 5 yıl yani tam tamına 1825 gün, 15 Temmuz gecesi şehit olan 251 kahramanı anmaktan, FETÖ’cü hainlerin ihanetini anlatmaktan vazgeçmedim.

15.07.2021Gündem
‘FETÖ, 100 ülkede devletin içinde’

‘FETÖ, 100 ülkede devletin içinde’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından çevrim içi düzenlenen ‘5’inci Yılında 15 Temmuz’ konulu sempozyumun açılış konuşmasını yaptı.

15.07.2021Gündem
Rusya Afganistan Özel Temsilcisi Kabulov: Amacımız çatışmaların yayılmasını önlemek

Rusya Afganistan Özel Temsilcisi Kabulov: Amacımız çatışmaların yayılmasını önlemek

Rusya lideri Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, “Rusya olarak temel amacımız Afganistan’daki iç çatışmaların Orta Asya bölgesine yayılmasını önlemek” dedi.

15.07.2021Dünya
Kopuz nedir, neyden yapılır Kopuz ne için kullanılınır

Kopuz nedir, neyden yapılır? Kopuz ne için kullanılınır?

Türklerin milli çalgısı olan Kopuz, hakkında ilk bilgiler Çince, Uygurca ve Divanü Lugati't-Türk'ün yazdığı metinlerden gelmektedir. Türk müziğinin erken döneminde Hunlar, Göktürkler, Uygurlar olmak üzere siyasi ve kültürel bağları olan diğer milletler arasında sevilen bir çalgıdır. Peki, Kopuz nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere de prim vermeyeceğiz, bu da böyle bilinsin" dedi.

14.07.2021Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere prim vermeyeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere prim vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere de prim vermeyeceğiz, bu da böyle bilinsin" dedi.

14.07.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktaydan FETÖ ile mücadele açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan FETÖ ile mücadele açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, '15 Temmuz'dan bu yana ihraç edilen hakim ve cumhuriyet savcısı kılığındaki terörist sayısı 3 bin 968'dir.' dedi.

14.07.2021Gündem
Gülen’le martta yüz yüze görüşmüş

Gülen’le martta yüz yüze görüşmüş

Tutuklanan FETÖ’nün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı’nın poliste verdiği 89 sayfalık ifadesinin detayları ortaya çıktı. İnandı, 15 Temmuz darbe girişiminin yöneticilerinden Adil Öksüz’ü tanıdığını ve Gülen ile en son mart ayında yüz yüze görüştüğünü anlattı.

14.07.2021Gündem
Son dakika... Nedim Şener canlı yayında anlattı İşte Orhan İnandının ifadesini detayları: Gülenin talimatı...

Son dakika... Nedim Şener canlı yayında anlattı! İşte Orhan İnandı'nın ifadesini detayları: Gülen'in talimatı...

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener, CNN TÜRK yayınında FETÖ'cü Orhan İnandı'ya ilişkin detayları anlattı. Şener, "Türkiye'de devletin kılcal damarlarına kadar girme gibi stratejileri vardı. Bunu yurtdışında yerleşme taktiğiyle yapmışlar. Yani Fetullah Gülen 'yerleşin oraya' dermiş" dedi. Şener, "Şu anda Kırgızistan'da darbe yapacak durumdalar. Bunu Kırgızistan Ulusal Güvenlik Başkanı açıkladı" ifadelerini kullandı.

13.07.2021Gündem
Son dakika: FETÖcü Orhan İnandının ifadesine ulaşıldı Flaş detaylar: Her şeyi anlattı

Son dakika: FETÖ'cü Orhan İnandı'nın ifadesine ulaşıldı! Flaş detaylar: Her şeyi anlattı

Son dakika haberine göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonuyla Kırgızistan'dan Türkiye'ye getirilerek tutuklanan, FETÖ/PDY'nin 'Orta Asya sorumlusu' Orhan İnandı, 15 Temmuz darbe girişimini televizyondan öğrendiğini söyledi. İnandı, örgütün 'yurt dışı sorumlusu' Ali Ursavaş'ın, darbe girişiminden 3-5 gün sonra gözaltıların hukuksuz olduğu yönünde kendisine mesaj gönderdiğini belirterek, "Bu mesajı alt tabanımıza duyurmamızı, ne kadar fazla kişiye ulaşırsa cemaatin geleceği için iyi olacağını söyledi. Ben de mesajları tabanımızda benim sorumluluğumda olan arkadaşlarla paylaşarak mesajların yayılması yönünde talimat verdim" dedi.

13.07.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu Orhan İnandı tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! Orhan İnandı tutuklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, MİT tarafından yakalandığını duyurduğu FETÖ'nün üst düzey ismi Orhan İnandı örgütün sözde Orta Asya genel sorumlusu olduğunu itiraf etti. DHA’nın aldığı bilgilere göre Orhan İnandı, FETÖ elebaşının kaldığı Pensilvanya ile ilgili kapsamlı bilgiler verdi. Orhan İnandı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

12.07.2021Gündem
Rusyadan uyarı gibi ABD açıklaması

Rusya'dan 'uyarı' gibi ABD açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin askeri üslerini Orta Asya ülkelerinde yerleştirmek istediğini belirterek, "Amerikan askeri üslerin Orta Asya'da konuşlandırılmasının bölgedeki güvenliğin çıkarına olacağını düşünmüyorum." dedi.

12.07.2021Dünya
Rusya Taliban’la masaya oturdu

Rusya Taliban’la masaya oturdu

RUSYA, 2003 yılından beri terör örgütü saydığı Taliban hareketi ile masaya oturdu.

10.07.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu FETÖ’nün üst düzey ismi Orhan İnandı sorguya alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! FETÖ’nün üst düzey ismi Orhan İnandı sorguya alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MİT tarafından yakalandığını duyurduğu FETÖ'nün Orta Asya Genel Sorumlusu Orhan İnandı, Ankara'ya getirilerek, emniyette sorguya alındı. İnandı'nın gözaltı süresinin 11 Temmuz'a kadar uzatıldığı öğrenildi.

9.07.2021Gündem
Bakan Elvan, İngiliz şirketlerin yöneticileriyle görüştü

Bakan Elvan, İngiliz şirketlerin yöneticileriyle görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Londra merkezli Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) Başkanı Alderman Emma Edhem'in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya video konferans yöntemiyle katıldığını bildirdi.

9.07.2021Ekonomi
Şark Meselesi Nedir Osmanlıyı Nasıl Etkilemiştir Şark Meselesinin Aşamaları..

Şark Meselesi Nedir? Osmanlıyı Nasıl Etkilemiştir Şark Meselesinin Aşamaları..

Türklerin Anadoluyu yurt haline getirmesi ile birlikte özellikle Avrupalı devletler için ortak amaç bu milleti, geldiği topraklara yani kısaca Orta Asya topraklarına geri göndermek olmuştur. Özellikle doğu ile olan tüm siyasi ilişkilerde bu ilke temel alınarak dünyanın “Şark Meselesi” olarak adlandırdığı genel bir görüş ortaya çıkmıştır. Şark meselesi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

8.07.2021Araştırma
Alp Dağları (Alpler) nerede İşte Alp Dağları konumu

Alp Dağları (Alpler) nerede? İşte Alp Dağları konumu

Alp Dağları kendi içinde üç kısma ayrılır: Batı, Orta ve Doğu Alpler. Batı Alp Sıradağlarında Maritime, Cotian, Dauphine, Graian ve Pennine Alpleri önemlilerindendir. Alplerdeki bitki örtüsü çok zengin ve çeşitlidir. İki bin yüz metrenin üstünde çiçek veren bitki çeşidine rastlanmıştır. Peki, Alp Dağları nerede? İşte Alp Dağları konumu hakkında bilgiler...

7.07.2021Gündem
Yabancıya gayrimenkul satışında 2025 eylem planı açıklandı

Yabancıya gayrimenkul satışında 2025 eylem planı açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem "2003'ten bu yana toplamda 225 milyar dolar düzeyinde uluslararası doğrudan yatırım çektik. Bunun 57 milyar dolarlık kısmı gayrimenkul yatırımlarından oluşmaktadır" dedi.

6.07.2021Ekonomi
FETÖcü Orhan İnandı hakkında detaylar belli oldu

FETÖ'cü Orhan İnandı hakkında detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam FETÖ/PDY'nin 'Orta Asya genel sorumlusu' Orhan İnandı'nın yakalanarak Türkiye'ye getirildiğini duyurdu. Orhan İnandı'nın, sık sık örgüt elebaşı Fetullah Gülen'i ziyaret ettiği ve Orta Asya'da Türkiye aleyhine faaliyet yürüttüğü belirlendi.

6.07.2021Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu FETÖcü Orhan İnandı hakkında detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! FETÖ'cü Orhan İnandı hakkında detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam FETÖ/PDY'nin 'Orta Asya genel sorumlusu' Orhan İnandı'nın yakalanarak Türkiye'ye getirildiğini duyurdu. Orhan İnandı'nın, sık sık örgüt elebaşı Fetullah Gülen'i ziyaret ettiği ve Orta Asya'da Türkiye aleyhine faaliyet yürüttüğü belirlendi.

6.07.2021Gündem
Milliyet eşitlik için büyük görev üstlendi

Milliyet eşitlik için büyük görev üstlendi

Kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için bugüne kadar ulusal ve uluslararası çapta çalışmalara imza atan Milliyet, beş yıl boyunca somut faaliyetler içeren taahhütlerini belirleyerek Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’nda yerini aldı...

6.07.2021Gündem
Salgın döneminde doğrudan destek tutarı 150 milyarı aştı

Salgın döneminde doğrudan destek tutarı 150 milyarı aştı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pandemi sürecinde çeşitli kesimlere sağlanan desteklere ilişkin, “Doğrudan desteklerin tutarı 150 milyar lirayı aştı. Yıl sonuna kadar bu tutarın milli gelirimizin yüzde 3.5’ine ulaşmasını bekliyoruz” dedi. Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası salgınla mücadele, ekonomik gelişmeler ve terörle mücadele konusunda özetle şu açıklamaları yaptı:

6.07.2021Gündem
Son dakika haberi... Emeklilere müjde: Temmuz maaşı ve  bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarih açıklandı

Son dakika haberi... Emeklilere müjde: Temmuz maaşı ve bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarih açıklandı

Son dakika haberi... Corona virüsüne karşı aşılama seferberliğini tam gaz sürdüren Türkiye, 1 Temmuz'da normalleşme sürecine geçerken, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi de bu kritik dönemeç sonrası ilk toplantısını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıda, salgının seyri, aşılama çalışmaları, turizm sezonu masaya yatırıldı. Erdoğan, toplantının ardından düzenlediği Millete Sesleniş konuşmasında, temmuz ayı emekli maaşları ve bayram ikramiyelerinin Kurban Bayramı'ndan önce yatırılacağını duyurdu.

5.07.2021Gündem
Son dakika... FETÖye ağır darbe Erdoğan duyurdu: O hain de yakalandı

Son dakika... FETÖ'ye ağır darbe! Erdoğan duyurdu: O hain de yakalandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, FETÖ'nün üst düzey isimlerinden Orhan İnandı'nın yakalanarak Türkiye'ye getirildiğini duyurdu.

5.07.2021Gündem
Hazar Denizi’nde korkunç patlama Hazar Denizi nerede, hangi ülkelere kıyısı var

Hazar Denizi’nde korkunç patlama! Hazar Denizi nerede, hangi ülkelere kıyısı var?

Hazar Denizi'nin Azerbaycan'ın başkenti Bakü kıyılarına yakın kısmında patlama meydana geldi. Metrelerce yükselen alevler gecenin karanlığında korku yarattı. Patlamanın sebebi ve yeriyle ilgili resmi açıklama yapılmazken, Hazar Denizi’nin nerede olduğu ve kıyıları olan ülkeler araştırılmaya başlandı. Peki, dehşete düşüren patlamanın meydana geldiği Hazar Denizi nerede? İşte, Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkeler…

5.07.2021Gündem
Alparslan dizisinin başrolleri belli oldu – Kadroda Fahriye Evcen de var

Alparslan dizisinin başrolleri belli oldu – Kadroda Fahriye Evcen de var

Alparslan dizisinin başrolleri belli oldu. TRT1 ekranlarında yayın hayatına başlayacak Alparslan dizisinin başrollerini Barış Arduç ve u Fahriye Evcen paylaşıyor. Alparslan, Türkler'in Orta Asya'dan Anadolu'ya geliş döneminde mücadele veren komutan olarak biliniyor. İşte Alparslan dizisinin detayları…

2.07.2021Televizyon
Son dakika... Bakan Akardan Afganistan açıklaması

Son dakika... Bakan Akar'dan Afganistan açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan’daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işletilmesi ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Şu anda alınmış bir karar yok. Gelişmelere, görüşmelerin sonuçlarına göre çıkacak sonucu da Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılacak toplantıda ele alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayını müteakip planımızı gerçekleştireceğiz." dedi.

2.07.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Türklerin binlerce yıllık temel besini

Kurban bayramıyla birlikte akıllarda takılan en önemli soru; Dana mı? Kuzu mu? sorusudur. Her ikisi de dini ritüellere göre uygun olduğuna göre Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvanın cinsini ne belirliyor? Ekonomik tercihler, damak tadı, sağlık gibi sebeplerle keseceğimiz kurbanın dana veya kuzu olmasını bizler belirliyoruz.

18.07.2021

FETÖ imamı İnandı, Kırgızistan’a ‘YERELLEŞME’ taktiğini anlattı

Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından Kırgızistan’dan getirilen Fetullahçı Terör Örgütü’nün Orta Asya İmamı Orhan İnandı Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nda verdiği ifadede, örgütün yurtdışı yapılanmasını isim isim anlattı.

14.07.2021

CHP’nin başına operasyonla gelen tek isim

Zülfü Livaneli, gazeteduvar.com internet sitesinde İrfan Aktan’a 3 Temmuz 2021 günü verdiği röportajda, PKK’nın siyasi kolu HDP ile işbirliği yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu överken şunları söyledi: “Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve HDP’nin sağduyulu siyaseti Türkiye’ye iyiye doğru tarihi bir adım attırdı.”

9.07.2021

Bir seyyahın not defteri

“Tek gerçek yolculuk aynı gözlerle, yüz değişik ülkeyi dolaşmak değil; aynı ülkeyi, yüz değişik gözle görebilmektir.” (Marcel Proust)

8.07.2021

Caparov’un ‘hediyesi’ paket servisi yapılmış

Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, 9-11 Haziran tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bazı anlaşmalar imzalamış, her iki ülke için çok büyük tehlike olan FETÖ’ye karşı ortak mücadele kararı aldıklarını açıklamıştı.

7.07.2021

Su da yanıyor

Şair Vedat Koparan’ın dizelerindeki yangınların yaşandığı günlerden geçiyoruz...

3.07.2021