MENÜ

Orta Asya

Orta Asya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Orta Asya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.559 Orta Asya haberi bulunmuştur.

Orta Asya Haberleri

Kayserinin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Kayseride Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Kayseri'nin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Kayseri'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Kayseri, Orta Asya’yı birbirine bağlayan bir kervan yolu, Helenistik Dönem ’de Kapadokya’nın başkenti ve günümüzde de Anadolu’nun tam kalbidir. Uzaktan bakıldığında sıradan ve küçük bir şehir gibi görünse de Kayseri içerisinde değerli tarihi yapıları ve doğal güzellikleri barındırmaktadır. Peki, Kayseri’nin ilçeleri nelerdir ve hangi bölgede yer almaktadır? Kayseri’de gezilecek ve tarihi yerler nelerdir? İşte sizin için hazırladığımız Kayseri bilgi rehberi.

29.03.2020Gündem
Her şeye rağmen ihracata devam

Her şeye rağmen ihracata devam

Dış ticaretin devamlılığı için çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “1 Mart itibarıyla Irak ile olan yolcu giriş-çıkışını kapattık. Ben o gün ‘Ticaret kapanmayacak’ dedim. ‘Nasıl yaparız’ dediler, ‘Bir çaresini buluruz’ dedik. İş dünyası ticarete devam etmeli. Alınan önlemler kapsamında temassız dış ticarete başladık. Bütün dünyaya örnek olacak başarılar elde ettik” dedi.

28.03.2020Ekonomi
Bakan Pekcan: Ciddi önlemler aldık

Bakan Pekcan: Ciddi önlemler aldık

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Bakanlığımız ve diğer bakanlıklar ülkemizde virüs görülmeden önce ciddi önlemler aldı" dedi.

27.03.2020Ekonomi
Türk tarihinin ilk izleri: Saymalı Taş

Türk tarihinin ilk izleri: Saymalı Taş

Türk tarihi açısından Orta Asya’da bulunan Kırgızistan topraklarında bulunan yerler büyük öneme sahip. Tanrı Dağlarının bir kolu olan Aladağ zirvesinde bulunan Saymalı taş isimli yer de Türk tarihinin en eski izlerini taşıyan bir yer konumunda.

27.03.2020Seyahat
Gaziantepte Proton Hızlandırma Tesisi kuruluyor

Gaziantep'te Proton Hızlandırma Tesisi kuruluyor

Gaziantep'te yerli ve milli imkanlarla kurulacak Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Üretimi Tesisi Kurulumu Projesi için imza töreni düzenlendi.

24.03.2020Teknoloji
Türkiye, Batıya 42 milyar dolarlık kara yolu ihracatı yapıyor

Türkiye, Batı'ya 42 milyar dolarlık kara yolu ihracatı yapıyor

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, Türkiye'nin Batı'ya kara yolu ile yapılan ihracatının yıllık 42 milyar dolar olduğunu belirterek, "Her ne olursa olsun Batı, taşımanın önüne bir engel koymuyor. Bazı AB üyesi ülkeler, koronavirüsten dolayı genel olarak sokağa çıkma yasağı uygularken, taşımacılığa engel koymuyor. Çünkü bunlar gıda, ilaç, ham madde, belki maske ve koruyucu malzeme taşıyor." dedi.

22.03.2020Ekonomi
Erdoğan’ın Nevruz mesajı: ‘Nevruz güzellik ve iyilikler getirsin’

Erdoğan’ın Nevruz mesajı: ‘Nevruz güzellik ve iyilikler getirsin’

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, bolluğun ve bereketin bayramı Nevruz’un, millet için güzellik ve iyilik getirmesi dileğinde bulunarak, “Baharın müjdecisi Nevruz’un, sahip olduğumuz değerlerin, zenginliklerin hatırlanmasına, korunmasına ve yeni nesillere aktarılmasına vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

22.03.2020Gündem
Sağlık çalışanlarını alkışlıyorum, şerden hayır doğacak

Sağlık çalışanlarını alkışlıyorum, şerden hayır doğacak

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dünyanın dağınıklığının bir virüsün müdahalesiyle dengelenip düzenlendiğini belirterek, “Şimdiden her ihtimale karşı hazırlıklı olmamız, hakim ve hadim bir iradeyle hareket etmemiz tarihi bir görevdir.

22.03.2020Gündem
MHP lideri Bahçeliden Corona Virüsü açıklaması

MHP lideri Bahçeli'den 'Corona Virüsü' açıklaması

MHP lideri Devlet Bahçeli, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. "KOVİD-19 salgını adım adım dünyayı dolaşıyor. Bütün ülkeler ortak bir amaçta birleşip hastalığa karşı direniyor." diyen Bahçeli, "Şimdiden her ihtimale karşı hazırlıklı olmamız, hakim ve hadim bir iradeyle hareket etmemiz tarihi bir görevdir." ifadelerini kullandı.

21.03.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğandan Nevruz mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Nevruz mesajı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Dünya Nevruz Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan'ın mesajında şu ifadeler yer aldı;

21.03.2020Gündem
Pandemi tarihi

Pandemi tarihi

İnsanlık tarihinin her döneminde salgın hastalıklar büyük olaylara sebep oldu. İmparatorluklar yıkıldı, insanlar kıtalararası göç etmek zorunda kaldı. Antik dönemlerden bu yana insanlığın mücadele etmek zorunda kaldığı salgın hastalıklardan en çok etki edenler arasında ise veba, kolera, tifüs, çiçek, ebola ve grip geldi. İşte o sessiz katiller:

20.03.2020Gündem
İran’la ticarete dezenfekte önlemi

İran’la ticarete dezenfekte önlemi

Koronavirüs salgını sonrası İran sınırındaki Kapıköy geçişi üzerinden tren trafiğinin askıya alınması üzerine iki ülke arasındaki ticaretin aksamaması için yeni düzenlemeye gidildi.

19.03.2020Ekonomi
Son dakika haberleri: Corana virüsü toplantısı sona erdi Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları açıkladı

Son dakika haberleri: Corana virüsü toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları açıkladı

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin merakla beklediği corona virüsü toplantısı sonrasında çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında, "Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tehdit ortadan kalkana kadar, evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir" dedi. Erdoğan ayrıca 76 yaş üstü emekli vatandaşların eğer isterlerse emekli maaşlarını evlerinden alabileceklerini söyledi.

18.03.2020Gündem
Propolis nedir Propolis faydaları ile dikkat çekiyor

Propolis nedir? Propolis faydaları ile dikkat çekiyor

Arıların bitki ve tomurcuklar yoluyla ürettiği bir madde olan propolis son zamanlarda çok rağbet görmeye başladı. Tarihi eskilere dayanan propolis, uygarlıklar tarafından farklı amaçlarla kullanılmış. Peki, propolis nedir, faydaları neler?

17.03.2020Sağlık
Kuranda geçen kız bebek isimleri ve anlamları

Kuran'da geçen kız bebek isimleri ve anlamları

Bir bebeğin dünyaya gelecek olması anne babasına eşi benzeri bulunmayacak bir mutluluk yaşatır. Bebeğin cinsiyetinin belli olmasından itibaren anne babalar bebeklerine hangi ismi koyacakları konusunda düşünmeye başlarlar. Kuran’da geçen isimleri çocuklara vermek bir gelenek halini almıştır. Kız bebek isimlerinde Kuran’da geçen isimleri ve anlamlarını sizler için hazırladık.

15.03.2020Gündem
Çekirge istilası nerede başladı Çekirge istilası neden olur

Çekirge istilası nerede başladı? Çekirge istilası neden olur?

Afrika kıtasında aylardır devam eden çekirge istilası bu kez Orta Asya ve Doğu Avrupa'yı tehdit etmeye başladı. Etkisini sürdüren çekirge istilası Şu ana kadar Afrika'nın büyük bir kesiminde gözlemlendi ve kuzeye doğru hareket etmeye başladı. Gündemde yer alan çekirge istilası ile ilgili haberler gelmeye devam ederken, çekirge istilasının ilk çıktığı yer vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. Peki, Çekirge istilası nerede başladı? Çekirge istilası neden olur? İşte, o konuyla ilgili detaylı bilgiler.

13.03.2020Gündem
Corona Virüse karşı hareket eden şirketlere EBRDden destek

Corona Virüse karşı hareket eden şirketlere EBRD'den destek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD), Türkiye’nin içinde bulunduğu 38 gelişen ekonomide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkisiyle mücadele eden şirketlere yardım etmek üzere bir önlemler paketi üzerinde çalıştığı bildirildi.

12.03.2020Ekonomi
Kuruluş Osman Balgay komutan kimdir Balgay ne zaman öldü

Kuruluş Osman Balgay komutan kimdir? Balgay ne zaman öldü?

Kuruluş Osman'ın son bölümüne damga vuran Moğol Komutanı Balgay'ın tarihi hayatı izleyenler tarafından merak konusu oldu. Moğol Komutanı Balgay dizide Osman Gazi’nin en büyük düşmanı olarak yer buluyor. Peki, Balgay komutan kimdir? Kuruluş Osman Balgay ne zaman öldü? İşte, tarihi bilgilere göre Kuruluş Osman Moğol komutanı Balgay'ın hayatı ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

11.03.2020Televizyon
Kız Kardeşim Projesi 2020 için hedef büyüttü

Kız Kardeşim Projesi 2020 için hedef büyüttü

81 ile yayılan proje 100 Bin Kız Kardeş’e ulaşacak

9.03.2020Ekonomi
Propolis pek çok hastalıkta tedaviye destek oluyor

Propolis pek çok hastalıkta tedaviye destek oluyor

Propolis, tamamlayıcı tıpta yüzyıllar boyunca kullanılmış %100 doğal bir arı ürünüdür. Arılar ağaçlardan topladığı bu reçineyi (propolisi) kovanlarını korumak için kullanırlar. Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, propolisle ilgili merak edilenleri anlattı.

9.03.2020Sağlık
Kız Kardeşim Projesi 2020 için hedef büyüttü

Kız Kardeşim Projesi 2020 için hedef büyüttü

Coca-Cola Türkiye’nin kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımına destek olmak amacıyla Habitat Derneği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle yürüttüğü Kız Kardeşim Projesi 2020 yılında, hedef büyüterek 100 bin kadına ulaşacak.

9.03.2020Ekonomi
Her şeyi toz pembe göstereceğimiz bir gün değil bugün

Her şeyi toz pembe göstereceğimiz bir gün değil bugün

İlk kitabı vasıtasıyla tanıştığım Güneş Altunkaş, geçtiğimiz günlerde 2. kitabını yayınladı.

8.03.2020Etkinlikler
‘Ticaretin akışını sağlamak zorundayız’

‘Ticaretin akışını sağlamak zorundayız’

Koronavirüs nedeniyle daha fazla tedbirli olunması gerektiğini söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İran, Irak, Gürcistan ve Azerbaycan ile temas kurulduğunu, alternatif güzergâhlardan tampon bölgelere kadar her türlü önlemi almaya çalıştıklarını ifade etti. Bakan Pekcan, “Önceliğimiz insan sağlığı ama ticaretin akışını da sağlamak zorundayız” dedi.

8.03.2020Ekonomi
Kuruluş Osman Balgay kimdir ve zaman öldü Moğol Komutanı Balgay tarihte var mı

Kuruluş Osman Balgay kimdir ve zaman öldü? Moğol Komutanı Balgay tarihte var mı?

Kuruluş Osman dizinin son bölümüne damga vuran Moğol Komutanı Balgay'ın hayatı diziseverler tarafından araştırılıyor. Ünlü oyuncu Yurdaer Okur'un hayat verdiği Balgay karakterinin tarihte olup olmadığı ve ne zaman öldüğü Kuruluş Osman hayranlarının cevap aradığı konulardan oldu. Osman Gazi ile karşı karşıya gelen ve Kayı Obası'nda yapılan baskının sorumlusu olan Balgay dizide Osman Gazi’nin en büyük düşmanı. Peki, Kuruluş Osman Balgay kimdir ve zaman öldü? Moğol Komutanı Balgay tarihte var mı?

4.03.2020Televizyon
Kalender ne demek kalender nedir Kalender TDK kelime anlamı

Kalender ne demek? kalender nedir? Kalender TDK kelime anlamı

Kalender kelime anlamı ile cümle içerisinde farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Özellikle meşrep kelimesi ile beraber değişik anlamlarda cümle içerisinde geçebiliyor. Siz de kalender kelimesinin gerçek anlamını öğrenebilir ve cümle kurarken değerlendirebilirsiniz.

4.03.2020Gündem
Kırgız ve dünya edebiyatının önemli ismi Cengiz Aytmatovun hayatına kısa bir bakış

Kırgız ve dünya edebiyatının önemli ismi Cengiz Aytmatov'un hayatına kısa bir bakış

Kırgızistan, doğal güzelliğinin yanı sıra Edebiyat denilince akıllara gelen ülkelerden bir tanesi. Bu ülkede yaşamış ve hem Kırgız hem de Dünya edebiyatına önemli katkılar yapmış bir isim olan Cengiz Aytmatov’un yaşadığı ev şu an bir müze haline dönüştürülmüş durumda... Bu müzede Aytmatov’un çocukluğundan başlayarak son nefesini verdiği zamana kadar olan tüm eşyaları, madalyaları, kitapları burada sergileniyor.

4.03.2020Seyahat
Zaimağa Konağı: bakanlar kurulunun Ankara dışında ilk kez toplandığı yer

Zaimağa Konağı: bakanlar kurulunun Ankara dışında ilk kez toplandığı yer

Eşsiz tarih ve kültür mirasına sahip olan Sivrihisar, Eskişehir’ in en büyük ilçesi olmasının yanında, pek çok Selçuklu ve Osmanlı eserlerini de barındıran önemli bir yerleşim yeri. İlçe, Kurtuluş Savaşı’nda düşman istilasına uğramış, önemli olaylara tanıklık etmiş.

3.03.2020Seyahat
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 şehidimiz var, rejimin kaybı çok büyük

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 şehidimiz var, rejimin kaybı çok büyük

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde Siyaset Akademisi açılışı dersinde konuştu. 'Libya ve İdlib'de gelişmeler lehe döndü' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "3 tane şehidimiz var. Rejim güçlerinin kaybı çok yüksek. Mücadele devam ediyor, edecek. Ruslarla görüşmeler devam ediyor, edecek." ifadelerini kullandı.

27.02.2020Gündem
Tarhana lezzetinden sağlığa faydalarına her şeyiyle masaya yatırıldı

Tarhana lezzetinden sağlığa faydalarına her şeyiyle masaya yatırıldı

Trakya Üniversitesi'nde (TÜ) düzenlenen panelde tarhananın lezzeti, tarihi ve sağlık açısından yararları anlatıldı.

Kuruluş Osman Balgay tarihte kimdir Balgayı canlandıran Yurdaer Okurun hayatı

Kuruluş Osman Balgay tarihte kimdir? Balgay'ı canlandıran Yurdaer Okur'un hayatı

Kuruluş Osman'ın son bölümüne damga vuran Moğol Komutanı Balgay'ın tarihi bilgiler çerçevesinde hayatı merak ediliyor. Ünlü oyuncu Yurdaer Okur'un hayat verdiği Balgay'ın tarihte olup olmadığını öğrenmek isteyenler, Kuruluş Osman Balgay tarihte kimdir? sorusuna yanıt arıyor. Balgay karakteri, Cengiz Han, Moğol komutan, hükümdar ve Moğol İmparatorluğu'nun kurucusudur. İşte, Balgay'ı canlandıran Yurdaer Okur'un hayatı...

26.02.2020Televizyon
Mangala nedir Mangala nasıl oynanır Mangala oyunu kuralları ve taktikleri

Mangala nedir? Mangala nasıl oynanır? Mangala oyunu kuralları ve taktikleri

Mangala oyununun geçmişi çok eski tarihlere dayanır. Bazı kayıtlara bakıldığında çöke ski dönemlerde Mangala sadece eğlence amaçlı değil bazı kayıtları tutmak için de kullanılıyordu. Mangala eski zamanlarda taşlar ile değil tohumlar ile oynanıyordu. İşte, mangala nedir, nasıl oynanır, bu oyuna ait kurallar ve taktikler hakkında detaylı bilgiler…

26.02.2020Gündem
Cemre düştü mü Cemreler ne zaman düşüyor 2020

Cemre düştü mü? Cemreler ne zaman düşüyor 2020?

Cemre düşmesi ile birlikte havaların ısınacağı inancı, bu yıl da birçok vatandaşın gündeminde yer almaya başladı. Sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşen cemreler, son cemrenin ardından hava sıcaklıklarının tam anlamıyla artışına vesile olacak. Pek çok kültürde yer alan bu inanç, Türk toplumunda cemre olarak adlandırılıyor. Peki, Cemreler ne zaman düşüyor? İşte, Cemre düştü mü sorusunun cevabı ve bazı bilgiler

26.02.2020Gündem
Hüseyin Usta, Hollywooda çalışıyor

Hüseyin Usta, Hollywood'a çalışıyor

Diyarbakırlı takı tasarımcısı Hüseyin Sağtan'ın tasarımları, Hollywood yapımlarından sonra Netflix'te ilgi gören diziler "The Witcher" ile "Black Sails"da dikkati çekti.

25.02.2020Keyif
Facebook İstasyona o da ortak oldu

Facebook İstasyon'a o da ortak oldu

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, "Türkiye'de sosyal medya çok sık kullanılıyor, şirketlerin kullanımı yüzde 55 ama hala sosyal medyayı istenen ölçüde kurumsal bazda kullanamıyoruz, o yüzden bu girişimcilik ofisleri çok önemli." dedi.

25.02.2020Teknoloji
ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi açıldı

ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi açıldı

ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi'nin açılışında konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, "ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi ile küresel düzeyde ICC'nin tüm networku İstanbul'a gelmiş oluyor.

24.02.2020Ekonomi
Kımız nedir Kımız neyden yapılır

Kımız nedir? Kımız neyden yapılır?

Çok eski bir tarihi olan kımız, ilk olarak Orta Asya’da Türkistan ve Moğolistan taraflarında yaşayan kavimlerce içilmiştir. Kımızın bileşimi, yapıldığı hammaddeye, işleniş şekline göre az çok farklılık gösterir. Laktik asit ve alkol miktârına göre çeşitli tiplerde işlenir. Kımız içeceğine hâlen değer veren ülkelerin başında Rusya gelmektedir. Peki,kımız nedir? Kımız neyden yapılır?

24.02.2020Gündem
İngilizlere Brexit sonrası üçüncü ülkelerde Türkiye ile iş birliği önerisi

İngilizlere Brexit sonrası "üçüncü ülkelerde Türkiye ile iş birliği" önerisi

Türkiye'deki İngiliz Ticaret Odası Kurul Üyesi Tayfun Uğur "İki ülke, birbirinin avantajlarını kullanarak Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya'da beraber iş de yatırım da yapabilir. İngilizlerin kendi maliyetleriyle dünyanın farklı bölgelerinde yatırım yapmaları çok zor" dedi.

22.02.2020Ekonomi
Havalimanına sağlık turizmi köşesi geliyor

Havalimanına sağlık turizmi köşesi geliyor

ÖZEL Hastaneler ve Sağlık Kurumları Derneği (OHSAD) üyelerine yapılan duyuruda, bazı özel sağlık sunucularına İstanbul Havalimanı işletmesi İGA tarafından yolcu karşılama alanına ilişkin teklif dosyası gönderildiği belirtildi.

22.02.2020Ekonomi
Türkiye elektrikli araç bataryası üretiminde Çinli firmanın radarında

Türkiye elektrikli araç bataryası üretiminde Çinli firmanın radarında

Atlantik Konseyi Küresel Enerji Merkezi İklim ve İleri Teknolojiden Sorumlu Direktör Vekili Livingston, "Türkiye gibi zengin imalat ekonomisine sahip bir ülke, yerli batarya üretiminde stratejisini belirlemeli." dedi.

21.02.2020Teknoloji
Son dakika haberler... Bakan duyurdu: Ya kurala uyarlar ya da her 3 ayda bir güvensiz otobüs şirketlerini açıklarız

Son dakika haberler... Bakan duyurdu: Ya kurala uyarlar ya da her 3 ayda bir güvensiz otobüs şirketlerini açıklarız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Otobüslerde sıkı yönetim ilan ediyoruz. Ya doğru kurala uyarlar ya da her 3 ayda bir en güvensiz otobüs şirketlerini açıklarız" dedi.

21.02.2020Gündem
Türkiyeye dev batarya fabrikası kurulabilir

Türkiye'ye dev batarya fabrikası kurulabilir

Atlantik Konseyi Küresel Enerji Merkezi İklim ve İleri Teknolojiden Sorumlu Direktör Vekili Livingston "Türkiye gibi zengin imalat ekonomisine sahip bir ülke, yerli batarya üretiminde stratejisini belirlemeli" dedi.

21.02.2020Ekonomi
İkinci cemre ne zaman düşecek

İkinci cemre ne zaman düşecek?

Halk kültüründe 'baharın habercisi' olarak kabul edilen cemrenin birincisi 19-20 Şubat'ta havaya düştü. İnanışa göre üç tane olduğuna inanılan cemrelerin ikincisinin ne zaman suya düşeceği vatandaşlarca merak ediliyor. Peki, ikinci cemre ne zaman düşecek?

21.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Doğu-Batı halleri... Çatışma mı, etkileşim mi?

Batıdaki doğuya, doğudaki de batıya yürüdü, hepsi bu. Ama karşılaşmaları çatışma mı yoksa etkileşim mi, bunu bize bakış açımız söyler.

28.03.2020

Birer cümleyle

Sıkı yönetim dönemlerinde bile hiç bu kadar disiplinli olmamıştık, bence haftada bir çarşı izni’ni hak etmiş durumdayız.

27.03.2020

Veba ve İspanyol nezlesi gibi onun da şakası yok: Koronavirüs

Tıp, karşısında aczini ifade ediyor. Ne cins özellikleri, ne faaliyet sırasındaki değişimi ne de bulaşma yolları kesinlikle tarif edilmiş değil. Çin’den başladı, Hindistan’dan çarpıcı bir haber yokken İran’da patladı, aradan Türkiye ve Yunanistan’ı geçti, patlama İtalya’da ortaya çıktı. Kuzey ülkeleri de kervana katılıyor. Rusya’daki ortaya çıkış ve gelişimden yeterince haber yok. İnsanlar çaresiz.

22.03.2020

M-4 üzerindeki saldırıda iki Türk askerini kim şehit etti?

Uzun bir zamandır bu köşede -HTŞ ile ilgili son yazılar da dahil olmak üzere-sınırda Hatay’a komşu İdlib’de Türkiye açısından artan güvenlik risklerine ve göç dalgalarıyla birlikte büyümekte olan insani felaketlere dikkat çekmeye çalışıyorum.

21.03.2020

Okkalı kahvaltı geleneği çay kültürüyle başladı

Malum, kahvaltımızın şanı dünyaca biliniyor. Biz de dillere destan bu ‘öğün’ü asırlardır kültürümüzün bir parçasıymış sanıyoruz! Oysa durum hiç de bildiğimiz gibi değil. Gelin tarihiyle, gelişimiyle ve zengin içeriğiyle bu hafta kahvaltı kültürümüzü ‘masa’ya yatıralım.

15.03.2020

Gündemin nabzı

Geçen hafta Küresel Gazeteciler Konseyi ile birlikte gittiğim Berlin seyahatim daha çok iş odaklıydı.

11.03.2020

Çizgi romanın ‘kara’ günü

İkisi de çocukluk ve ilk gençlik kahramanlarımızdı. En çok onlarla özdeşleştirirdik kendimizi. Yerli ve milliydiler. Biri Altaylar’dan gelen kahraman Türk ‘Karaoğlan’, diğeri ‘Fatih’in Fedaisi Kara Murat’.

4.03.2020