MENÜ

Örnek Soru

Örnek Soru ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Örnek Soru haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.870 Örnek Soru haberi bulunmuştur.

Örnek Soru Haberleri

Uzmanlar LGS sorularını yorumluyor

Uzmanlar LGS sorularını yorumluyor

Yaklaşık 2 milyon öğrencinin girdiği LGS bitti. Uzmanlar LGS sorularını ders ders yorumladı:

20.06.2020Eğitim
Yayla çocuklarına LGS desteği

Yayla çocuklarına LGS desteği

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü, aileleriyle yaylalara çıkan öğrencilere soru kitapçığı ulaştırarak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına en iyi şekilde hazırlanmasını sağlıyor.

13.06.2020Eğitim
MEB, ‘LGS Son Tekrar’ programını başlatıyor

MEB, ‘LGS Son Tekrar’ programını başlatıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi’ne (LGS) girecek öğrencileri ekran başına çağırdı. 20 Haziran Cumartesi günü saat 09.30’da 2 oturum şeklinde uygulanacak sınava dair son tekrarın yapılacağı programda konu özetleri, sınav taktikleri ve örnek soru çözümleri yer alacak.

8.06.2020Haber
Online staj yapılabilecek

Online staj yapılabilecek

Staj zorunluluğu bulunan bölümlerde okuyanlar üniversitelerden nasıl mezun olacak? Çok sayıda soru gelen bu konuyu YÖK’e sordum. YÖK isteyen üniversitenin online staj da yaptırabileceğini açıkladı.

6.06.2020Eğitim
LGS için 1280 soruluk yeni destek paketi

LGS için 1280 soruluk yeni destek paketi

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınava katılacak öğrencilerin hazırlık sürecine destek olmak için 1280 sorudan oluşan Haziran ayı soru destek paketi yayımlandı. Daha önce yayımlanan 3 destek paketiyle birlikte bu yıl sınava hazırlanan öğrenciler için toplam 3 bin 796 soru kullanıma sunulmuş oldu.

3.06.2020Eğitim
Son dakika... MEB duyurdu: LGS’ye hazırlanan öğrencilere bin 280 soruluk 4’üncü destek paketi yayınlandı

Son dakika... MEB duyurdu: LGS’ye hazırlanan öğrencilere bin 280 soruluk 4’üncü destek paketi yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınava yönelik Haziran ayı çalışma sorularını yayınladı.

3.06.2020Gündem
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, LGSnin nasıl yapılacağına ilişkin video paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, LGS'nin nasıl yapılacağına ilişkin video paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bir eğitimci ve baba olarak çocuklarımızın sağlığı için Bilim Kurulu ile istişare ederek her türlü önlemi aldığımızı bilmenizi isterim." ifadesini kullandı.

30.05.2020Gündem
Bölüm başkanlarından ders ders LGS ipuçları

Bölüm başkanlarından ders ders LGS ipuçları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için mayıs ayı örnek soru kitapçığını yayınladı.

29.05.2020Gündem
Ders ders LGS 2020 tavsiyeleri

Ders ders LGS 2020 tavsiyeleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 Haziran'a ertelenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için mayıs ayı örnek soru kitapçığını yayımladı. LGS'ye girecek öğrenciler için her ay düzenlenen örnek soru kitapçıkları, birinci dönem müfredatı ve kazanımları doğrultusunda hazırlanıyor. Peki, sınava son bir ay kala eğitimciler bu soruları nasıl yorumladı? Öğrenciler için hangi uyarılarda bulundu? Sınava hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Bilfen İlköğretim Kurumları Bölüm Başkanları her branş için ayrı ayrı değerlendirme yaptı ve sınava hazırlanan öğrencilere önerilerde bulundu. İşte ders ders LGS tavsiyeleri:

27.05.2020Eğitim
LGS Mayıs ayı 2. örnek soru paketi yayımlandı LGS Mayıs ayı örnek soruları yayında

LGS Mayıs ayı 2. örnek soru paketi yayımlandı! LGS Mayıs ayı örnek soruları yayında!

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için hazırlıklarını gerçekleştiren öğrencilerin takip ettiği LGS Mayıs ayı örnek soruları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı. Öğrencilerin sınav öncesi fikir edinebilmesi için önemli bir rol oynayan LGS Mayıs ayı örnek soruları, sözel ve sayısal olarak gözlemlenebiliyor. Peki, LGS Mayıs ayı örnek soruları nasıl görüntülenir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

22.05.2020Eğitim
MEB’den LGS için 1000 soruluk ikinci destek paketi

MEB’den LGS için 1000 soruluk ikinci destek paketi

LGS’ye katılacak öğrencilerin hazırlık sürecine destek olmak için 1000 sorudan oluşan Mayıs ayı ikinci soru destek paketi MEB tarafından yayımlandı. Daha önce yayımlanan iki destek paketiyle birlikte toplam 2516 soru öğrencilere sunulmuş oldu.

22.05.2020Eğitim
LGS örnek soruları yayımda İşte LGS mayıs ayı 2. örnek soru kitapçığı

LGS örnek soruları yayımda! İşte LGS mayıs ayı 2. örnek soru kitapçığı

LGS örnek soruları her ay Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanıyor. 20 Haziran’da sınava girecek olan öğrenciler örnek sorulara yoğun ilgi gösteriyorlar. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava yönelik MEB tarafından hazırlanan mayıs ayı ikinci örnek soru kitapçığına ilişkin paylaşımda bulundu. İşte sayısal ve sözel LGS örnek soruları…

20.05.2020Eğitim
LGS mayıs ayı örnek soru kitapçığının ikincisi yayımlandı

LGS mayıs ayı örnek soru kitapçığının ikincisi yayımlandı

LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava girecek öğrenciler için her ay yayımlanan örnek soru kitapçığının ikincisi yayımlandı. Okulların pandemi nedeniyle kapalı olduğu dönemde ayda iki kez yayımlanmaya başlayan örnek soruların Mayıs ayı için hazırlanan ikinci kitapçığı erişime açıldı.

20.05.2020Eğitim
LGS örnek sorularını öğretmenler yorumladı

LGS örnek sorularını öğretmenler yorumladı

Milyonlarca orta öğretim öğrencisi ve velilerin beklediği LGS için sayılı günler kaldı. MEB’in yayımladığı örnek sorular ile sınavdaki başarısını artırmak isteyen öğrenciler tüm derslerdeki çalışmalarına son hızla devam ediyor. Bilfen İlköğretim Kurumlarının bölüm başkanları son virajda hızını artıran öğrenciler için LGS örnek sorularını ders ders yorumladı.

20.05.2020Eğitim
Son dakika haberler... Bakan Selçuk: LGS kılavuzu güncellendi, sonuçlar 16 Temmuzda açıklanacak

Son dakika haberler... Bakan Selçuk: LGS kılavuzu güncellendi, sonuçlar 16 Temmuz'da açıklanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS kılavuzunun güncellendiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sitesinde yayınlandığını duyurdu. Selçuk, 20 Haziranda yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının 16 Temmuz'da açıklanacağını söyledi.

6.05.2020Gündem
Son dakika haberler... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuktan flaş açıklama Okullar ne zaman açılacak

Son dakika haberler... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan flaş açıklama! Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında açıklamalarda bulundu. LGS sınavına ilişkin konuşan Bakan Selçuk, "Çocukların rahat etmesi için velilerin okul bahçesi dışında beklemelerini rica ediyoruz." ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, okulların 1 Haziran'da açılacağı iddialarına da yanıt verdi ve "MEB olarak okullar 1 haziran'da açılacak diye bir ifade kullanmadık. Bizim böyle bir ifademiz yok. 1 Haziran'da açıldığında ne şekilde bir planlamamız var gibi senaryoları sıralarken bunun içinde 1 Haziran da vardı." dedi.

5.05.2020Gündem
LGS 1000 soruluk destek paketi MEB tarafından yayınlandı.. İşte MEB çalışma soruları destek paketi

LGS 1000 soruluk destek paketi MEB tarafından yayınlandı.. İşte MEB çalışma soruları destek paketi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınava katılacak öğrencilerin hazırlık sürecine destek olmak için 1000 sorudan oluşan mayıs ayı soru destek paketi yayımlandı.

4.05.2020Gündem
MEB mayıs ayı LGS örnek sorularını yayımladı

MEB mayıs ayı LGS örnek sorularını yayımladı

MEB, 'Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınava Yönelik Mayıs Ayı Çalışma Soruları'nı yayımladı.

4.05.2020Eğitim
Son dakika... Bakan Selçuktan LGSye hazırlanan öğrencilere önemli duyuru

Son dakika... Bakan Selçuk'tan LGS'ye hazırlanan öğrencilere önemli duyuru

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava girecek öğrencilerin hazırlık sürecine destek olmak için 1000 sorudan oluşan mayıs ayı soru destek paketini yayımladı. Bakan Ziya Selçuk, öğrencilere seslenerek "Merak etmeyin, bu süreçte hep yanınızdayız" dedi.

4.05.2020Gündem
Lise öğrencileri için soru destek paketi yayınlandı

Lise öğrencileri için soru destek paketi yayınlandı

MEB, koronavirüs pandemisi nedeniyle zorunlu olarak okul dışında, uzaktan devam eden eğitim sürecinde öğrencilere destek sağlamak amacıyla 750 sorudan oluşan ikinci soru destek paketini yayınladı.

27.04.2020Eğitim
Ve ikincisi de erişime açıldı Milli Eğitim Bakanı’ndan önemli duyuru…

Ve ikincisi de erişime açıldı! Milli Eğitim Bakanı’ndan önemli duyuru…

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), lise öğrencilerine yönelik 750 sorudan oluşan ikinci "Soru Destek Paketi"ni "http://odsgm.meb.gov.tr" internet adresinden erişime açıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise açıklamasında ‘Öğrencilerimizin belirsizlik duygusuna kapılmadan, rahat bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri çok önemli. Bunun için ne gerekliyse yapmaya gayret ediyoruz. Bundan sonraki soru destek paketlerini ünite bazında hazırlayacağız. Böylece öğrencilerimiz eksiklerini daha iyi görme ve telafi etme imkanı bulacak’ dedi.

27.04.2020Gündem
Gönüllü öğretmenler gönülleri fethetti

Gönüllü öğretmenler gönülleri fethetti

Sivas’ta gönüllü öğretmenler, Corona Virüs (Covid-19) salgını ile mücadele sürecinde gönülleri fethetti. Sivas Valisi Salih Ayhan’ın talimatı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan çalışmalarda gönüllü olarak görev alan öğretmenler, maske üretiminden kitap dağıtımına, 7/24 online rehberlik hizmetinden sanatsal ve sportif faaliyetlere kadar bir çok etkinlikte görev alarak önemli bir diğerkâmlık örneği sergiledi.

27.04.2020Gündem
LGS ikinci örnek soru kitapçığı yayınlandı

LGS ikinci örnek soru kitapçığı yayınlandı

MEB, LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavla ilgili nisan ayı ikinci örnek soru kitapçığını yayınladı.

22.04.2020Eğitim
MEBden LGS için çalışma soruları destek paketi

MEB'den LGS için çalışma soruları destek paketi

MEB, LGS’ye girecek 8’inci sınıf öğrencileri için çalışma soruları destek paketi yayımladı. Birinci dönem müfredat ve kazanımlarına yönelik paket, 516 sorudan oluşuyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğrencilerimizin aldığı uzaktan eğitimin kalitesini arttırmak için destek çeşitliliğimizi her geçen gün artırıyoruz" dedi.

16.04.2020Eğitim
Lise öğrencilerine soru destek paketi

Lise öğrencilerine soru destek paketi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğrencilerimizin aldığı uzaktan eğitimin kalitesini arttırmak için destek çeşitliliğimizi her geçen gün arttırıyoruz. Önümüzdeki haftalarda yeni sürprizlerimizle bu desteklerin çeşitliliğini arttıracağız" dedi.

9.04.2020Eğitim
LGS örnek soruları yayınlandı

LGS örnek soruları yayınlandı

LGS 2020 yılında 7 Haziran tarihinde yapılacak. Sınava girecek olan öğrenciler LGS sorularının hangi konulardan geleceğini öğrenmek istiyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı belirli aralıklarla örnek soruları yayınlıyor. İşte örnek sorular...

8.04.2020Eğitim
LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı

MEB tarafından her ay hazırlanarak, internet sitesinden erişime açılan örnek soru kitapçıkları yayımlandı. Önceden ayda bir adaylarla paylaşılan kitapçıklar, artık 15 günde bir yayımlanacak.

8.04.2020Eğitim
LGSye ilişkin örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS'ye ilişkin örnek soru kitapçığı yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatı ve kazanımlarını kapsayan ikinci örnek soru kitapçığı yayımlandı.

8.04.2020Gündem
LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS’nin sadece birinci dönem müfredatı ve kazanımlarını kapsayacağını açıklayan MEB, bu kapsamda hazırlanan ilk soru kitapçığını erişime açtı.

27.03.2020Eğitim
2020 LGS örnek soruları MEB tarafından paylaşıldı - LGS örnek Türkçe soru kitapçığı linki

2020 LGS örnek soruları MEB tarafından paylaşıldı - LGS örnek Türkçe soru kitapçığı linki

2020 LGS örnek soruları MEB tarafından paylaşıldı. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatından yapılacağını bildirmişti. Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatı ve kazanımlarını kapsayan örnek soru kitapçığı 27 Mart Cuma günü yayımlandı. Liselere Geçiş Sınavı sözel bölüm soruları içindeyse toplamda 25 soru soruldu. İşte LGS örnek soru kitapçığı ve 2020 8. Sınıf müfredatı...

27.03.2020Gündem
Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı LGS örnek soru kitapçığı yayınladı

Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı LGS örnek soru kitapçığı yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatı ve kazanımlarını kapsayan örnek soru kitapçığı yayımlandı.

27.03.2020Gündem
Okullarda tatil uzayacak mı sorusuna Milli Eğitim Bakanından cevap

'Okullarda tatil uzayacak mı?' sorusuna Milli Eğitim Bakanı'ndan cevap

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Selçuk, 'Tatil uzayacak mı?' sorusuna "Uzaktan eğitimin uzayıp uzamaması konusu Bilim Kurulu'nun dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri izleyip alacağı tavsiye kararlara bağlı olacak. Biz bu kararları alırken tek başımıza almıyoruz. Tüm bakanlıklar eşgüdümlü alıyoruz." yanıtını verdi. 'Tercihim sınavları ertelememek' diyen Bakan Selçuk, 3 adet sınav planlarının olduğunu söyledi. Selçuk, "Biz sınavı yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacağız." derken EBA sisteminde eğitimlerin 23 Mart günü saat 09.00'da başlayacağını söyledi.

19.03.2020Eğitim
15 soruda uzaktan eğitim

15 soruda uzaktan eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs önlemi olarak 16 Mart’tan itibaren bütün okullarda bir hafta tatil kararı aldı. 23 Mart’tan itibaren de uzaktan eğitim modeline geçilecek. Bakanlık, eğitimi internet üzerinden ulaşılan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve TRT kanalları üzerinden vermeyi planlıyor. Tamamen eğitime ayrılan bu kanallardan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri sabahçı ve öğlenci olmak üzere belirli zaman dilimlerinde faydalanacak.

14.03.2020Eğitim
LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı

MEB, 7 Haziran’da yapılacak LGS ile ilgili şubat ayı örnek soru kitapçığını yayımlandı.

24.02.2020Eğitim
Liseye giriş formülleri

Liseye giriş formülleri

Bu yıl ortaokul son sınıfta olup Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) girecek öğrenciler ve veliler için zor bir sene. Veliler hem çocuklarının sınav stresiyle baş etmeye çalışıyor, hem de bu yıl sınava girecek öğrencilerin yüzde 40 artışıyla evlatlarının bir liseye girme şansının azalmasından endişe ediyor. Durumu konuyla ilgilenen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’e sordum. Özer, il il kontenjanları belirlediklerini ve fiziki bir sorun olmayacağını söylüyor. Bazı lise türlerini değiştirerek ya da kurumları birleştirerek ve yeni okullar yaparak kapasite arttırma yoluna gitmeye başladıkları için sıkıntı yaşanmayacağı düşüncesinde.

22.02.2020Eğitim
LGS Ocak ayı örnek sorular kitapçığı yayımlandı

LGS Ocak ayı örnek sorular kitapçığı yayımlandı!

MEB tarafından 7 Haziran’da yapılacak LGS için ocak ayı örnek soru kitapçığı, MEB’in internet sitesinden yayımlandı.

24.01.2020Eğitim
2020 LGS ne zaman yapılacak

2020 LGS ne zaman yapılacak?

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen 17 Ocak'ta yarıyıl tatiline başlayacak. 8. sınıfta eğitim hayatına devam pek çok öğrenci de liseye geçişte girmek zorunda oldukları LGS için tarih araştırması yapmaya başladı. Peki, 2020 LGS ne zaman yapılacak?

16.01.2020Gündem
LGS Aralık örnek soruları yayınlandı 2020 LGS ne zaman

LGS Aralık örnek soruları yayınlandı! 2020 LGS ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 7 Haziran 2020'de yapılacak merkezi sınava yönelik hazırlanan aralık ayı örnek soru kitapçığı yayınlandı. Gözler şimdi LGS'nin 2020 etabının yapılacağı tarihte. İşte, LGS örnek soruları ve LGS'ye dair ayrıntılar...

25.12.2019Gündem
Aralık ayı örnek LGS soru kitapçığı yayınlandı

Aralık ayı örnek LGS soru kitapçığı yayınlandı

MEB, 7 Haziran 2020'de yapılacak LGS için hazırlanan aralık ayı örnek soru kitapçığı yayınlandı.

24.12.2019Eğitim
2020 LGS ne zaman yapılacak

2020 LGS ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın, 2020'de ne zaman yapılacağı, bu sınava katılacak öğrenciler ve aileleri tarafından merakla araştırılıyor. Peki, 2020 LGS ne zaman yapılacak?

18.11.2019Gündem
LGS ne zaman yapılacak LGS başvurusu nasıl yapılır

LGS ne zaman yapılacak? LGS başvurusu nasıl yapılır?

LGS ne zaman yapılacak sorusu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yanıtlandı. Toplam 1.5 milyon öğrencinin katılım sağlamasının beklendiği LGS için sınav tarihi haziran ayının içerisine dahil edildi. Peki, LGS ne zaman yapılacak? İşte, binlerce kişinin merakla araştırdığı LGS başvuru tarihi ve detaylı bilgiler

27.10.2019Gündem
1.5 milyonluk LGS 7 Haziran’da

1.5 milyonluk LGS 7 Haziran’da

LGS'nin takvimi açıklandı. ‘6-7 yaşındaki çocukların birlikte eğitime başlaması’ nedeniyle bu yıl sınava yüzde 50 daha fazla öğrencinin katılması bekleniyor.

25.10.2019Eğitim
Uzmanlar LGS örnek soruları değerlendirdi

Uzmanlar LGS örnek soruları değerlendirdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 7 Haziran 2020’de yapılacak LGS ile ilgili ilk örnek soru kitapçığı yayımlandı. Kitapçıkta, sayısal ve sözel testlerde yöneltilecek soru sayısının yarısı kadar örnek soruya yer verildi. Uzmanlar örnek soruları değerlendirdi.

24.10.2019Eğitim
LGS için örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS için örnek soru kitapçığı yayımlandı

MEB, 7 Haziran 2020'de yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınava yönelik ilk örnek soru kitapçığı yayımladı. Kitapçığa, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden erişilebilecek.

24.10.2019Eğitim
2020 LGS’nin tarihi belli oldu

2020 LGS’nin tarihi belli oldu

MEB tarafından, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı sonunda LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihi, 7 Haziran 2020 olarak belirlendi. İki oturum olarak düzenlenen sınavda soru sayısı, ders dağılımları ve sınav süresinde değişiklik yapılmadı.

24.10.2019Eğitim
LGS 2020 sınavı ve başvuruları ne zaman Örnek sorular yayımlandı

LGS 2020 sınavı ve başvuruları ne zaman? Örnek sorular yayımlandı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen ve İki oturumda yapılacak olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2020 sınav takvimi açıklandı. Öğrenciler sınav hazırlıklarına devam ederken, LGS 2020 sınav tarihinin yanı sıra sınav başvuru tarihini de merak konusu oldu. Peki, LGS 2020 sınavı ne zaman yapılacak? LGS başvuru tarihi hangi tarihte? İşte, o konu hakkında detaylar.

24.10.2019Gündem

Yazar Sonuçları

OnlIne staj yapılabilecek

Staj zorunluluğu bulunan bölümlerde okuyanlar üniversitelerden nasıl mezun olacak? Çok sayıda soru gelen bu konuyu YÖK’e sordum. YÖK isteyen üniversitenin online staj da yaptırabileceğini açıkladı.

6.06.2020

Site bahçesinde sokağa çıkma yasağı yok mu?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, sosyal mesafe kuralları, diğer koronavirüs tedbirleri sitelerin bahçeleri için geçerli değil mi? Cezası yok mu? Site bahçesi de olsa kısmi ya da genel sokağa çıkma yasağı ilan edildiyse evden çıkamazsınız. Genel kural bu ve uymakla yükümlüsünüz.

20.04.2020

15 soruda uzaktan eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs önlemi olarak 16 Mart’tan itibaren bütün okullarda bir hafta tatil kararı aldı. 23 Mart’tan itibaren de uzaktan eğitim modeline geçilecek. Bakanlık, eğitimi internet üzerinden ulaşılan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve TRT kanalları üzerinden vermeyi planlıyor. Tamamen eğitime ayrılan bu kanallardan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri sabahçı ve öğlenci olmak üzere belirli zaman dilimlerinde faydalanacak.

14.03.2020

Liseye giriş formülleri

Bu yıl ortaokul son sınıfta olup Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) girecek öğrenciler ve veliler için zor bir sene. Veliler hem çocuklarının sınav stresiyle baş etmeye çalışıyor, hem de bu yıl sınava girecek öğrencilerin yüzde 40 artışıyla evlatlarının bir liseye girme şansının azalmasından endişe ediyor. Durumu konuyla ilgilenen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’e sordum. Özer, il il kontenjanları belirlediklerini ve fiziki bir sorun olmayacağını söylüyor. Bazı lise türlerini değiştirerek ya da kurumları birleştirerek ve yeni okullar yaparak kapasite arttırma yoluna gitmeye başladıkları için sıkıntı yaşanmayacağı düşüncesinde.

22.02.2020