EKSTRA
MENÜ

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk haberleri sayfasında güncel ve son dakika Orhan Pamuk hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.835 Orhan Pamuk haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Orhan Pamuk Haberleri

Bir kefaret sohbeti

Bir 'kefaret' sohbeti

Orhan Pamuk: Kitaplarımda yoğun suçluluk duygusu var bence ama kefareti sen öğrettin bana! Jale Parla: Yazarın düşünmediği şeyi ona düşündürmek, her eleştirmenin ‘kibirli’ hayali olmalı.

17.03.2018Hürriyet Pazar
Türkiye ile AB birbirine şunu söyleyebilmeli: Gitme sana muhtacım

'Türkiye ile AB birbirine şunu söyleyebilmeli: Gitme sana muhtacım'

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, ilk röportajını Hürriyet’e verdi. Türkiye ve AB’nin birbirine ihtiyacı olduğunu belirten Buchwalter, Türkiye-AB ilişkilerini, Zeki Müren’in ‘Gitme sana muhtacım’ şarkısıyla anlatıyor. Çocukluğu ve gençliği Türkiye’de geçen, Orhan Gencebay ve Zülfü Livaneli dinleyen Buchwalter, oğlunun adını ise şarkıcı Teoman’dan esinlenerek ‘Teoman’ koymuş.

15.03.2018Dünya
Orhan Pamuk üzerine 6 yeni kitap

Orhan Pamuk üzerine 6 yeni kitap

Geçtiğimiz aylarda Orhan Pamuk’un romanları üzerine yurt dışında altı kitap birden yayımlandı. Kamuoyunun dikkatini henüz çekmeyen bu kitapların üçü İngilizce, ikisi Fransızca, biri de İtalyanca.

12.03.2018Kitap Sanat
Adalet Ağaoğlu ile dostluğum

Adalet Ağaoğlu ile dostluğum

Sadece masasının başında oturup roman yazan, toplumun içine çıkmayan, siyasi hareketleri es geçen biri değildir Adalet Ağaoğlu. Tanışıklığımızın başından beri süren dostluğumuzda dikkatimi çeken bir özelliği de diğer yazarlara övgüsünü esirgememesidir.

8.03.2018Kitap Sanat
‘Uzay Şairi Türk’ Londra’da anıldı

‘Uzay Şairi Türk’ Londra’da anıldı

30’dan fazla dile çevrilen eserleriyle Amerika ve bir çok Avrupa ülkesinden onlarca önemli ödül kazanan, iki kez de Nobel’e aday gösterilen ‘Uzay Şairi Türk’ Osman Türkay, Londra Sanat Forumu tarafından doğumunun 91’nci yıldönümünde anıldı.

24.02.2018Dünya
Mozart ve Salieri rekabetine Carolin Widmann yorumu

Mozart ve Salieri rekabetine Carolin Widmann yorumu

Ödüllü Alman keman sanatçısı Carolin Widmann, 27 Şubat akşamı İş Sanat’ta Festival Strings Lucerne eşliğinde Mozart, Salieri ve Mendelssohn’dan eserler seslendirecek.

22.02.2018Kitap Sanat
Donald Trump, Orhan Pamuk okumuş

Donald Trump, Orhan Pamuk okumuş

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2005 yılında New York Times gazetesine gönderdiği bir mektup tekrar gündem oldu. 'Entelektüel birikimi' tartışma konusu olan ABD Başkanı'nın mektubunda okuduğu yazarlar olarak John Updike, Philip Roth ve Orhan Pamuk'u göstermesi dikkat çekti.

15.02.2018Gündem
Beyaz, uykusuz ve uzakta

Beyaz, uykusuz ve uzakta  

Bir zamanlar İstanbul Haydarpaşa’dan yola çıkan Doğu Ekspresi’nin son istasyonu olarak bilirdik bu şehri. Şimdilerde ‘Orient Express’ modunda Ankara’dan kalkan Doğu Ekspresi ile bütünleşmiş Kars turizmi çok moda. Ben de yağmayan İstanbul’dan, karlar altında bir romantizm yaşama düşü ile geldim bu şehre; fazlasını buldum. Kars’ta ‘Beyaz Geceler’e buyurun!..

12.02.2018Seyahat
Aşkı en iyi onlar anlatır

Aşkı en iyi onlar anlatır

Yaklaşan Sevgililer Günü vesilesiyle, bu hafta aşkı en iyi anlatan romanları seçtik. Ancak bir sınırlama yaptık ve jürimize 21. yüzyılın en iyilerini sorduk. Ortaya çıkan listeye bakınca, henüz 17 yılı geride bırakmasına rağmen bu yüzyılda pek çok başyapıtın kaleme alındığını gördük. Listedeki romanların yarısı, çoktan sinemaya uyarlanmış bile.

Edebiyatçılarınki erkek erkeğe bir hayattı, aramıza bir kadın geldiğinde etrafında pervane olunurdu

Edebiyatçılarınki erkek erkeğe bir hayattı, aramıza bir kadın geldiğinde etrafında pervane olunurdu

Murat Belge son kitabında edebiyatımızın şiir kapısını aralıyor. Ünlü şairlerimizin eserlerini inceliyor, yaşamöykülerini kişisel tanıklıklarıyla harmanlayarak anlatıyor. Belge’yle buluştuk, bu türün neden eskisi kadar popüler olmadığını konuştuk, edebiyat magazini yaptık...

27.01.2018Hürriyet Pazar
Milanoda Masumiyet

Milano'da 'Masumiyet'

Nobelli yazar Orhan Pamuk’un İstanbul’da 2012’de açtığı Masumiyet Müzesi’ndeki eşyalarının replikalarından oluşan bir seçki, Milano’daki Bagatti Valsecchi Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

23.01.2018Kitap Sanat
Nobel’i beklerken...

Nobel’i beklerken...

2006’da Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’ne, 2015’te Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. 2018, bir Türkiyeli’nin, ülkesine üçüncü Nobel’i kazandırdığı yıl olabilir mi? Çalışmalarını yurtdışındaki farklı üniversitelerde sürdürseler de bu topraklarda doğan ve adı Nobel ile yan yana anılan biliminsanlarımız...

30.12.2017Hürriyet Pazar
Ferman Akgül kimdir Kaç yaşındadır

Ferman Akgül kimdir? Kaç yaşındadır?

Ferman Akgül kimdir, kaç yaşındadır sorusu birçok kişi tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan isimlerin arasında yer almaya başladı. Çıkardığı müzik ve albümlerle adından oldukça söz ettiren yetenekli sanatçı Ferman Akgül kimdir? Kaç yaşındadır?

27.12.2017Gündem
Orhan Pamuk’a ‘Edebi Ateş Ödülü’

Orhan Pamuk’a ‘Edebi Ateş Ödülü’

SIRBİSTAN-Karadağ’dan ayrılıp 2006 referandumuyla bağımsızlığını kazanan, Avrupa ve Balkanlar’ın en genç ülkelerinden Karadağ Cumhuriyeti’nce Orhan Pamuk’a ‘Edebi Ateş Ödülü’ verildi.

14.12.2017Kitap Sanat
Londra’da Dijital Türk Film Festivali düzenleniyor

Londra’da Dijital Türk Film Festivali düzenleniyor

Londra Türk Film Festivali bu yıl ilki deniyor. Festivali, oluşturduğu Film Turkey Dijital Platformu ile ilk Dijital Türk Film Festivali’ni düzenliyor. Perşembe günü başlayacak festival, 6 Aralık’a kadar sürecek.

21.11.2017Dünya
Aziz Nesin’in oyunu Londra’da prömiyer yapıyor

Aziz Nesin’in oyunu Londra’da prömiyer yapıyor

Türk mizahının ustalarından Aziz Nesin’in ‘Tut Elimden Rovni’ adlı oyununun prömiyeri, Londra’da özgürlüğün ve eğlencenin sınırlarının zorladığı Camden Town’da yapılacak.

13.11.2017Dünya
Aslolan, iyi bir hayat sürmek ve sonunda öleceğinizi bilmek...

Aslolan, iyi bir hayat sürmek ve sonunda öleceğinizi bilmek...

ABD’li çok satan ve ödüllü yazar Ann Patchett son romanı ‘Hep Beraber’de kalabalık bir ailenin 50 yıla ve farklı şehirlere uzanan iç içe geçmiş öyküsünü sürükleyici bir yapı kurarak anlatıyor. ‘Hep Beraber’ ile adeta hayatı kutluyor, kutsuyor ve okurunun içini tatlı hislerle dolduruyor, yazar. Sorularımızla Nashville’de yaşayan Ann Patchett’e bağlandık...

2.11.2017Kitap Sanat
Kördüğüm olmuş  bir ülkenin romanı

Kördüğüm olmuş bir ülkenin romanı

Ayşe Kulin’in yeni romanı ‘Kördüğüm’de, fonda Türkiye’nin güncel politik meseleleri akarken, hikâyenin belkemiğinde genç bir kadın ailesiyle, sevgilisiyle, yaşadığı ülkenin gerçekleriyle ama en önemlisi kendisiyle yüzleşiyor.

2.11.2017Kitap Sanat
Cumhuriyet duruşması öncesi 365 aydın, yazar ve sanatçıdan ortak imza

Cumhuriyet duruşması öncesi 365 aydın, yazar ve sanatçıdan ortak imza

Cumhuriyet yazar, yönetici ve çalışanlarının tutuklanmasının 1.yılında aralarında avukatlar, sanatçılar, gazeteciler ve akademisyenlerinde bulunduğu 365 kişi tutuklu bulunan Akan Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Emre İper’in serbest bırakılmasını istedi.

29.10.2017Gündem
Dönerse senindir

Dönerse senindir

Hiç döner yemeyen kim? Orhan Pamuk’u unutmaya ömrümüz yeter mi? Haftanın vukuatını ne kadar takip ettiğinizi deneme zamanı...

21.10.2017Hürriyet Pazar
Bu hikayeyi neden 30 yıl sonra yazdı

Bu hikayeyi neden 30 yıl sonra yazdı?

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Carl Hanser Yayınevi tarafından Almancası yayınlanan ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ adlı romanını tanıtırken, kitabında anlattığı hikayenin sırları, kendisi ve Türkiye hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Son 10 yıldır biraz feminist olmaya çalıştığını anlatan Pamuk, Türkiye’nin ‘Avrupa treni’nden uzaklaştıkça otoriterleştiğini söyledi.

18.10.2017Dünya
Avrupa turnesine Berlin’den başlıyor

Avrupa turnesine Berlin’den başlıyor

Zara, Anadolu’nun Masalları adı altında Avrupa turnesine çıkacak. İlk konserini cuma akşamı saat 20.30’da Berlin’de RBB salonlarında verecek.

18.10.2017Dünya
Macron ve Merkel, kitapları ‘aklın dili’ ve ‘rüyaya davet’ olarak tanıttı

Macron ve Merkel, kitapları ‘aklın dili’ ve ‘rüyaya davet’ olarak tanıttı

Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, beş gün sürecek Frankfurt Kitap Fuarı'nı dün akşam açtı. Fuarda ünlü yazarlar ve sanatçılar 4 bini aşkın etkinlikte okurları ve hayranlarıyla buluşacak.

10.10.2017Dünya
Frankfurt Kitap Fuarı bu akşam açılıyor

Frankfurt Kitap Fuarı bu akşam açılıyor

69’uncu kez düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı, bugün açılıyor. Dünya edebiyatının buluşacağı fuarın bu yılki ‘konuk ülke’si Fransa. Bu nedenle Almanya Başbakanı Angela Merkel, fuarın açılışını, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte yapacak.

10.10.2017Dünya
Frankfurt Kitap Fuarı salı günü açılıyor

Frankfurt Kitap Fuarı salı günü açılıyor

69’uncu kez düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı, salı günü açılıyor. Dünya edebiyatının buluşacağı fuarın bu yılki ‘konuk ülke’si Fransa. Bu nedenle Almanya Başbakanı Angela Merkel, fuarın açılışını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte yapacak.

9.10.2017Dünya
Kitap fuarının bu yılki onur konuğu Fransa

Kitap fuarının bu yılki onur konuğu Fransa

Bu yıl 69’uncu kez düzenlenecek Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı, onur konuğu olan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılacağı törenle 10 Ekim salı günü açılacak.

6.10.2017Dünya
Vildan Atasever: Özüme döndüm, yenilendim, enerjim değişti

Vildan Atasever: Özüme döndüm, yenilendim, enerjim değişti

Kısa sürede dizilerin aranan oyuncularından biri oldu. ‘İki Genç Kız’ ve ‘Kader’ filmlerindeki performansı çok beğenildi. Tam onu daha yakından tanımaya başlamıştık ki evliliğini bitirip Los Angeles’a taşındı. Türkiye’ye dönüşü de, umreye gidişi de çok konuşuldu. Dövmesi, estetik iddiaları, okuduğu kitap... Hep magazin gündeminin üst sıralarındaydı. Ama o söylenenlerin hiçbirine yanıt vermedi. Vildan Atasever’le yeni dizisi için buluştuk. Hakkında çıkan haberlerle ilgili ilk kez konuştu.

Gerçek ve hayalin iç içe geçtiği yer: Masumiyet Müzesi

Gerçek ve hayalin iç içe geçtiği yer: Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk’un daha romanını yazmaya başlamadan gerçekleştirmeyi planladığı bir proje aslında Masumiyet Müzesi... Müze, romanın başlıca kahramanlarından olan Füsun ve Kemal’in buruk aşk hikâyeleri üzerine temellendiriliyor. Klasik müze anlayışının yıkıldığı mekân, hem yaşamın içinden hem de bir o kadar bizden tatlar barındırıyor. Hafta sonu için güzel bir alternatif bu müze… İşte size Masumiyet Müzesi gezi rehberi…

13.09.2017Seyahat

Yazar Sonuçları

Nil’i dinlemeyen Nil

“Yok canım, Doğu Ekspresi’yle 27 saat gidilir mi” dedim kendime.

4.03.2018

CHP Sözcüsü Tezcan: Zinadan uzak duracağız

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan’la konuştum.

22.02.2018

Tanpınar Merkezi açıldı

MİMAR Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi, 18 Aralık Pazartesi akşamı Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde açıldı.

20.12.2017

Tanpınar üzerine

BAZI yazarlar hakkında yapılan her inceleme, yazılan her anı, yorum okurda yeni bir ufuk açıyor.

15.11.2017

Lütfi Özkök’ün ardından

İYİ fotoğrafçı Lütfi Özkök de aramızdan ayrıldı.

13.11.2017

Cumhuriyet’in kültür değerlerini hatırlamak

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, geçen pazartesi günü İstanbul’da yeni Atatürk Kültür Merkezi projesinin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet döneminin kültür ve sanat alanındaki birikimine bir hayli ağır eleştiriler yöneltti.

10.11.2017

Edebiyatımızın yurtdışına açılması

SABİTFİKİR dergisinin ekim sayısında kapak konusu ‘Edebiyatımızın Yurtdışı Yolculuğu’. Dosyayı Can Semercioğlu hazırlamış.

25.10.2017

Kabataş yalanına ne ceza vermiştin ey RTÜK

SAVCININ dosyayı görüp programı sunan İsmail Küçükkaya’nın ifadesini almasını bile beklemediler.

19.10.2017

Magazinde 6 yılda bir aynı şeyleri mi tartışacağız?

Hülya Avşar’ın evli erkeklerin arada bir çaktırmadan eşlerini aldatabileceği lafını ilk söylediğinde yıl 2011’di.

16.10.2017

Dikkat çekme yarışında şampiyon: Elif Şafak

DİKKAT çekme hastalığı diye bir şey varsa...

15.10.2017