EKSTRA
MENÜ

Oran

Oran ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oran haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 31.095 Oran haberi bulunmuştur.

Oran Haberleri

Tevkifat Nedir Ve Nasıl Hesaplanır Kimler Tevkifat Yapar Ya Da Yapmaz

Tevkifat Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Kimler Tevkifat Yapar Ya Da Yapmaz

Tevkifat, vergi bakımından, vergiler üzerinde bölüşme ya da kesinti yapma anlamına gelir. Normal ya da irsaliyeli faturadan hiçbir farkı olmayan tevkifatlı faturayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise, faturaya işlenen verginin alıcı ve satıcı arasında bölüştürülerek iki taraftan da vergi alınıyor olmasıdır. Tevkifat nedir ve nasıl hesaplanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
Damga Vergisi Beyannamesi Nedir, Nasıl Ve Ne Zaman Verilir

Damga Vergisi Beyannamesi Nedir, Nasıl Ve Ne Zaman Verilir?

Damga vergisi, kurumlar ile kurumlar, kişiler ile kişiler ya da kişiler ile kurumlar arasındaki resmi ve hukuki işlemleri belgeleyen kağıtlardan alınan vergilerdir. Damga vergisinin normal kişilerden alınabilmesi için kağıdın ibraz edilebiliyor olması ve imzalanabilir ya da imza yerine geçen hüküm içeren ibareler bulunması gerekir. Damga vergisi beyannamesi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
Bankacılık sektöründe 185 bin 981 kişi istihdam ediliyor

Bankacılık sektöründe 185 bin 981 kişi istihdam ediliyor

Mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarında çalışan sayısı, mart sonu itibarıyla 185 bin 981 kişi oldu.

5.05.2021Ekonomi
Doğuda en fazla vaka oranı düşüşü Erzincan, Erzurum ve Iğdırda

Doğu'da en fazla vaka oranı düşüşü Erzincan, Erzurum ve Iğdır'da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'tam kapanma' uygulanmaya başlandıktan sonra ilk vaka oranı tablosunu açıkladı. Doğu'daki illerden vaka oranlarında en fazla düşüş; Erzincan, Erzurum ve Iğdır'da oldu.

5.05.2021Gündem
Halka arz edilecek şirketlere vergi indirimi geliyor

Halka arz edilecek şirketlere vergi indirimi geliyor

Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda ilk defa işlem görmek üzere en az yüzde 20 oranında halka arz edilen şirketler için 2 puanlık kurumlar vergisi indirimi uygulanmasına yönelik kuralların belirleneceği düzenlemenin yakında yayımlanması bekleniyor.

5.05.2021Ekonomi
Alman öğrenciler ortalamanın gerisinde

Alman öğrenciler ortalamanın gerisinde

Almanya’da 15 yaş grubundaki öğrenciler okuma ve anlama konusunda, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkeler arasında ortalamanın gerisinde kaldı. Alman öğrencilerin, sadece yüzde 45’i okudukları metindeki yorum ve somut bilgiyi ayırt edebildi. OECD ortalaması ise yüzde 47 oldu.

5.05.2021Avrupa
Japonyadaki çocuk nüfusu son 40 yılın en düşük oranına ulaştı

Japonya'daki çocuk nüfusu son 40 yılın en düşük oranına ulaştı

Japonya'daki çocuk nüfusu, geçen yıla kıyasla 190 bin düşerek 14,93 milyona geriledi, böylece yüzde 11,9 ile son 40 yılın en düşük oranı kaydedilmiş oldu.

5.05.2021Dünya
AB temmuzda yetişkinlerin yüzde 70inin aşılanması hedefini koruyor

AB temmuzda yetişkinlerin yüzde 70'inin aşılanması hedefini koruyor

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, temmuz ayında AB ülkelerindeki yetişkin nüfusun yüzde 70'inin aşılanmış olması için koyulan hedefe ulaşacaklarını belirtti.

4.05.2021Dünya
Her 5 Start-Up’tan biri göçmen kökenli

Her 5 Start-Up’tan biri göçmen kökenli

Almanya’da Friedrich-Naumann Vakfı ile Alman Start-Up’cılar Birliği’nin yaptığı araştırma her beş Start-UP’tan birinin göçmen kökenli olduğunu ortaya koydu.

4.05.2021Avrupa
Pandemi raporu: Kadınlar erkeklerden 3 kat daha dikkatli

Pandemi raporu: Kadınlar erkeklerden 3 kat daha dikkatli

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde kayıtlı 521 öğrenci üzerinden yapılan çalışmaya göre öğrencilerin yüzde 48,3’ü COVID-19 virüsüne yakalanma endişesi duyuyor, yüzde 24,6’sı kararsız, yüzde 27,1’i ise endişe duymadıklarını ifade ediyor. Öğrenciler çoğunluğu fiziksel ve ruhsal olarak süreçten olumsuz yönde etkilendiklerini söyleyerek yüz yüze eğitimin başlamasını istiyor.

4.05.2021Eğitim
Avrupa aşı şartıyla kapılarını açıyor BioNTech yaptıran gidecek, Sinovac ve Sputnik V şimdilik bekleyecek

Avrupa aşı şartıyla kapılarını açıyor! BioNTech yaptıran gidecek, Sinovac ve Sputnik V şimdilik bekleyecek

Avrupa Birliği sınırlarını turistik seyahate gelecek üçüncü ülke vatandaşlarına açmaya hazırlanıyor. Üye ülkeler AB Komisyonu’nun önerisini kabul ederse, Avrupa İlaç Ajansı ve DSÖ tarafından onaylanan aşıları yaptıranlar zorunluluk dışında da AB ülkelerine seyahat edebilecek.

4.05.2021Dünya
Kütle Nedir Ve Nasıl Ölçülür Kütle Birimi Ve Formülü Konu Anlatımı

Kütle Nedir Ve Nasıl Ölçülür? Kütle Birimi Ve Formülü Konu Anlatımı

Doğa üzerinde her cismin kapladığı belirli bir madde miktarı vardır. Bu madde miktarı arttıkça da kütle de artmaya başlar. Kütle, fizik derslerinin temel bir konusu olmakla birlikte fen derslerinde de işlenen bir alandır. Ay ve Dünya’da veya uzay boşluğunda tüm cisimler mevcut kütlelerini korumaktadır. Örnek verilecek olursa, Dünya’da mevcut kilogram ağırlığı 65 olan bir astronot, uzayda veya Ay’da da 65 kilogram olarak ölçülür. Bu durumdan hareketle basıncın ve sıcaklığın uzayda herhangi bir etki etmediğinden söz edilebilir. Peki Kütle nedir ve nasıl ölçülür? Kütle birimi ve formülü hakkında merak edilenleri derledik.

3.05.2021Araştırma
İkta Sistemi Nedir Ve Faydaları Nelerdir Selçuklularda İkta Sistemi Özellikleri Ve Amaçları

İkta Sistemi Nedir Ve Faydaları Nelerdir? Selçuklularda İkta Sistemi Özellikleri Ve Amaçları

Bireyler tarih kitapları gibi pek çok yerde sık sık ikta sisteminden bahsedildiğini görmüştür. Bu durumun genel olarak anlamı da bu bireyler tarafından merak edilmektedir. Bu nedenle sık sık İkta sistemi nedir ve faydaları nelerdir? Selçuklularda ikta sistemi özellikleri ve amaçları nedir? Gibi sorular bulunmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevabını sizler için derledik.

3.05.2021Araştırma
Fenerbahçede Emre Belözoğlundan oyuncularına eleştiri Oyun anlayışımda böyle bir şey yok

Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'ndan oyuncularına eleştiri! "Oyun anlayışımda böyle bir şey yok"

BB Erzurumspor'u sahasında 3-1 yenen Fenerbahçe'de Futbol A Takım Direktörü Emre Belözoğlu, maçın ardından konuştu. İlk yarıdaki oyundan çok memnun olduğunu söyleyen Belözoğlu, ikinci yarıdaki oyun nedeniyle oyuncularını eleştirdi.

3.05.2021Futbol

Galatasaray-Beşiktaş derbisinin iddaa oranları açıklandı! Maçın favorisi...

Süper Lig'de şampiyon hangi takım olacak? Galatasaray mı, yoksa Beşiktaş mı? Fenerbahçe son anda sürpriz yapar mı? 40. hafta nefesleri kesecek olan "Galatasaray-Beşiktaş" derbisinin iddaa oranları da belli oldu. İşte detaylar...

3.05.2021Futbol
Pandemi sebebiyle ofisler boş kaldı... Bundan sonra ne olacak

Pandemi sebebiyle ofisler boş kaldı... Bundan sonra ne olacak?

Pandemi nedeniyle dünya genelinde ofis çalışanlarının büyük bir kısmının evden çalışma düzenine geçmesiyle ofisler boş kaldı. Peki evden çalışma kalıcı hale gelirse bu ofis binalarına ne olacak?

3.05.2021Gündem
Çorumda 80 dönüm alanda kurdu 14 ülkeye ihraç ediyor

Çorum'da 80 dönüm alanda kurdu! 14 ülkeye ihraç ediyor

İnşaat mühendisi Mustafa Ilıca, 2012 yılında Çorum'da 80 dönüm alanda başladığı elma üretimini zaman içinde artırarak şirketleşti, son 6 yıldır da çok sayıda ülkeye yaş meyve ihracatı yapıyor.

2.05.2021Ekonomi
Çevreyi kirleten geri dönüşüm tesislerine rekor ceza

Çevreyi kirleten geri dönüşüm tesislerine rekor ceza

Adana'da 133 atık geri kazanımı tesisine yapılan denetimde, Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi olmadan çalıştığı tespit edilen 26 işletmeye, faaliyetten men kararı ile toplam 7 milyon 20 bin lira para cezası verildi.

2.05.2021Ekonomi
Bu yıl annelerin hediyeleri ve bayramlıklar internetten alınacak

Bu yıl annelerin hediyeleri ve bayramlıklar internetten alınacak

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, 9 Mayıs'taki Anneler Günü'nün ardından 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nın başlayacağını hatırlatarak, "Salgın önlemleri nedeniyle AVM ve cadde mağazaları kapalı olduğu için hediyelik alışverişinde online kanallar neredeyse tek seçenek gibi görünüyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde e-ticarette çok ciddi artış bekliyoruz." dedi.

2.05.2021Ekonomi
Brezilyada uygulanan Kovid-19 aşıları, 80 yaş üstündeki ölümleri azalttı

Brezilya'da uygulanan Kovid-19 aşıları, 80 yaş üstündeki ölümleri azalttı

Brezilya'da ocak ayında uygulanmaya başlanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıları, ülkedeki virüsün daha hızlı yayılan türü P1'e rağmen, 80 yaş üstü kişilerde ölümlerin azalmasında etkinlik gösterdi.

2.05.2021Dünya
Balık diye plastik mi yiyoruz Marmara ve Karadeniz’deki balık türlerindeki sonuçlar şaşırttı

Balık diye plastik mi yiyoruz? Marmara ve Karadeniz’deki balık türlerindeki sonuçlar şaşırttı

‘Seaspiracy: Denizlerdeki Komplo’ belgeseli deniz yaşamına dair anlattıklarıyla dikkatleri üzerine çekti. Görüntüler 'Balık yemeyi bırakın' çağrılarının dahi oluşmasına neden oldu. Peki denizler ve okyanuslar çevre kirliliğinden büyük ölçüde nasibini alıyorken Türkiye'de durum nasıl? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı.

2.05.2021Gündem
IMFden Türkiyeye destek övgüsü En iyiler arasında yer alıyor

IMF'den Türkiye'ye destek övgüsü! En iyiler arasında yer alıyor

Türkiye salgın sürecini hem sağlık hem de ekonomi açısından en iyi yöneten ülkeler arasında başı çekiyor. Başarılı süren aşılama ile birlikte ekonomi alanında atılan adımları IMF değerlendirdi. IMF'in raporunda yer alan bilgilere göre Türkiye mali disiplinini bozmadan GSYH'sının yüzde 9.4'nün destek olarak verdi. Prof. Dr. Sefer Şener, ABD vatandaşlarının yüzde 200 borçlu olduğunu, Türkiye'nin ise para basmadan, mali disiplinini bozmadan vatandaş ve şirketlerine yardım ettiğini söyledi.

1.05.2021Ekonomi

Metin Öztürk: 'Galatasaray'da işler Dallas dizisine döndü'

Galatasaray Başkan Adayı Metin Öztürk, iki yıldır seçime hazırlandığını ve Fatih Terim'in yalnız bırakıldığını ifade ederek, "Son dönemlerde yaşanan süreç hepimizin canını sıkıyor. Eskiden Dallas dizisi vardı. Galatasaray'daki işler son dönemlerde bu duruma geldi" dedi.

1.05.2021Futbol
Uzmanlığı olan bütün kadınlar davetlimiz

Uzmanlığı olan bütün kadınlar davetlimiz!

Kadınlar gazete ve televizyon haberlerinde, panel ve konferanslarda uzman olarak erkeklere göre çok daha az yer alıyor. ‘Bana Kadınlar Anlatsın’ projesinde hedef, “Vallahi istiyoruz ama kadın uzman bulamıyoruz” diyen medyanın bu ‘bahane’sini ortadan kaldırmak ve bilgisini paylaşmak isteyen kadın uzmanları görünür kılmak.

Katı yakıt istatistikleri açıklandı

Katı yakıt istatistikleri açıklandı

Katı yakıtlarda şubatta en fazla üretim ve teslimat linyit kömüründe yapıldı.

30.04.2021Ekonomi
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, Merkez Bankasına yönelik rezerv tartışmalarını değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, Merkez Bankası'na yönelik rezerv tartışmalarını değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, Merkez Bankasının 128 milyar dolarlık rezervine ilişkin eleştirilere yanıt verirken, ülkenin dünyadaki konjonktürden kaynaklanan süreci atlatmak için bu işlemlerin yapılmasının elzem olduğunu bildirdi.

29.04.2021Ekonomi
Almanyada işsizlik nisanda arttı

Almanya'da işsizlik nisanda arttı

Almanya'da işsiz sayısı, hükümetin iş gücünü korumaya yönelik önlemlerine rağmen nisanda 9 bin artarak 2 milyon 760 bine yükseldi.

29.04.2021Ekonomi
Nebatiden rezerv tartışmalarına yönelik değerlendirme

Nebati'den rezerv tartışmalarına yönelik değerlendirme

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, "Ülkenin kendisinden değil dünyadaki konjonktürden kaynaklanan süreci atlatmak için bu işlemleri yapmanız elzemdir. Ekonomi yönetimi bunları yaparken (salgının etkileriyle mücadelede) ülke içindeki bütün enstrümanları kullanmak durumunda. Sadece bir enstrümana bağlı kalarak, alışılmış, Ortodoks, dogmatik hale gelmiş düşünceleri uygulayarak bir yere varamazsınız. Ne yapacaksınız? Eldeki konjonktüre göre alternatif kanallar oluşturacaksınız" dedi.

29.04.2021Ekonomi
İşte Sputnik V anlaşmasının detayları DHA’ya anlattı...

İşte Sputnik V anlaşmasının detayları! DHA’ya anlattı...

Sputnik V aşısının Türkiye’deki üretimi için düğmeye basıldı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın “50 milyon doz aşı için anlaşma yaptık” diyerek, müjdesini verdiği Rus Gamelya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının önce bizzat bakanlık tarafından alımı yapılacak. Daha sonra da teknoloji transferi gerçekleştirilerek,Türkiye’de üretimine başlanacak. Aşıyı, Türkiye’ de üretebilmek için Sağlık Bakanlığı ile yaklaşık 10 aydır Rusya Yatırım Fonu (RDIF) yetkilileriyle yoğun bir bürokrasi trafiği yürüten Viscoran A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, süreci ilk kez DHA'ya anlattı.

29.04.2021Gündem
Covid-19 aşıları ve kadınlar: Farklı olan ne

Covid-19 aşıları ve kadınlar: Farklı olan ne?

Johnson & Johnson'ın ürettiği Covid-19 aşısını olduktan sonra kan pıhtılaşma sorunu yaşayan 8 kişiden 7'sinin kadın olması, Covid-19 aşılarının kadın ve erkeklerde farklı etkiler yaratıp yaratmadığı sorularını da beraberinde getirdi. Biz de uzmana sorduk.

29.04.2021Gündem
Birinci parti olmayı hedefleyen Yeşiller yine ‘iklim korunması’ dedi

Birinci parti olmayı hedefleyen Yeşiller yine ‘iklim korunması’ dedi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde en güçlü parti olarak çıkmayı hedefleyen Yeşiller’in seçim programında, daha önceki dönemlerde de olduğu gibi yine iklim ve çevre korunması ilk sırada yer aldı.

28.04.2021Avrupa
Okullaşma ve mezuniyet oranında kız öğrenciler erkekleri geçti

Okullaşma ve mezuniyet oranında kız öğrenciler erkekleri geçti

TÜİK’in açıkladığı çocuk verileri kapsamında eğitim alanında okullaşma ve okul tamamlama oranları kız çocuklar açısından artış gösterdi.

27.04.2021Eğitim
Bilecik ve Kütahya’da vakalar arttı, Eskişehir’de düşüşe geçti

Bilecik ve Kütahya’da vakalar arttı, Eskişehir’de düşüşe geçti

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık risk haritasında Eskişehir’de vaka sayılarının düşüşe geçtiği görülürken, Bilecik ve Kütahya’da ise yükseldi.

27.04.2021Gündem
Rus aşısında ilk anlaşma

Rus aşısında ilk anlaşma

Rus aşısı Sputnik V’nin teknoloji transferi ve Türkiye’deki üretimi için anlaşma sağlandı. Türkiye’de üretimi yapacak olan Viscoran İlaç’ın yazılı açıklamasında, “Gerekli izinler alınır alınmaz Sputnik V´nin Rusya´dan tedarikine hemen başlanacak, önümüzdeki aylarda da üretime geçilecek” denildi.

27.04.2021Gündem
Dünya bunu tartışıyor | Tek doz mu çift doz mu

Dünya bunu tartışıyor | Tek doz mu çift doz mu?

Koronavirüs salgınında dördüncü dalga olasılığı, aşı uzmanları arasında birinci ve ikinci dozlar arasında ne kadar bekleyecekleri konusunda bir tartışmayı yeniden alevlendirdi. İki doz arasındaki sürenin uzatılması, tek bir dozla kısmi korumaya sahip insan sayısını hızla artırabilir tezini savunan uzmanlar var ancak önemli riskler de mevcut...

23.04.2021Gündem
Türkiyede Rus aşısı Sputnik V devreye giriyor İşte aşı hakkında merak edilenler...

Türkiye'de Rus aşısı Sputnik V devreye giriyor! İşte aşı hakkında merak edilenler...

Yerli aşıda Faz-2 çalışmalarını başarıyla tamamlayan Türkiye, aktif olarak kullanılan iki aşı dışında başka aşıların da kullanılması için çalışmalarını sürdürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Rusya'nın ürettiği Sputnik V aşısının acil kullanım onayını aldığını ve yakında ülkemizde de devreye gireceğini açıkladı. Bunun yanı sıra aşının Türkiye'de de üretimi yapılacak. Peki Sputnik V aşısının diğer aşılardan farkı nedir? Semptomatik vakalara ve ölümlere karşı yüzde kaç oranında koruma sağlıyor? Prof. Dr. İsmail Balık hurriyet.com.tr’ye anlattı.

23.04.2021Gündem
Kredi kartı kullanımı Martta arttı

Kredi kartı kullanımı Mart'ta arttı

İnternetten ödeme yapılan kart adedi 26 milyona ulaşırken, internetten kartlı ödeme gerçekleşen iş yeri de 70 bini geçti.

23.04.2021Ekonomi
Gelecek yapay zeka, elektromobilite ve yeşil hidrojende

Gelecek yapay zeka, elektromobilite ve yeşil hidrojende

Nesnelerin internetini (IoT) yapay zeka (AI) ile birleştiren teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch, elektromobilitenin halihazırda meydana gelen derin teknolojik ve ekolojik değişimlerin arkasında yeni iş fırsatları geliştirmesine olanak sağlayacağına inanıyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, şirketin 2020 kapanış rakamlarını açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, “Bosch, koronavirüs pandemisinin ilk yılını iyi geçirdi. Elektromobiliteye geçişin kazanan taraflarından biriyiz ve yapay zeka ile ilişkilendirerek yazılım işimizi önemli ölçüde genişletiyoruz” dedi.

22.04.2021Teknoloji
Koronavirüs testlerinin pozitiflik oranı son iki ayda 3 kat arttı

Koronavirüs testlerinin pozitiflik oranı son iki ayda 3 kat arttı

Türkiye'de yapılan Kovid-19 testlerinin pozitiflik oranı, 21 Şubat'ta yüzde 6,47 iken, 21 Nisan'da yüzde 19,44'e yükseldi. Ocaktan bu yana en yüksek pozitiflik oranları ise nisanda görüldü. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, testlerin pozitiflik oranının bu seviyelere çıkmasının nedenlerini açıkladı. Prof. Dr. Turan, "Ne yazık ki pozitiflik oranları çok arttı... Bu hareketliliği elimizden geldiğince, mümkün olduğunca azaltalım" dedi.

22.04.2021Haber
Kılıçdaroğlu ve eski CHP’lilere terör soruşturması

Kılıçdaroğlu ve eski CHP’lilere terör soruşturması

Kolombiya’da 2017 yılında yapılan Sosyalist Enternasyonal toplantısı nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanatçı Levent Üzümcü, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile bazı eski CHP Milletvekilleri hakkında “terör soruşturması” yapıldığı ortaya çıktı. Soruşturmanın nedeni ise söz konusu toplantıya hakkında arama kararı bulunan eski PYD eş Genel Başkanı Salih Müslim’in da katılarak yaptığı konuşma olduğu anlaşıldı.

22.04.2021Gündem
Geleceğin kadın liderlerine destek

Geleceğin kadın liderlerine destek

Türkiye’deki 60. yılını kutlayan Cargill, kadın liderlerin yetişmesine katkıda bulunmak için Türk Eğitim Vakfı işbirliğinde ‘Geleceğe 60 Lider’ programını hayata geçirdi. Cargill Gıda Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu, “Öğrencilerimize staj, mentorluk, proje yarışmaları, workshop, fabrika ziyaretleriyle yerinde eğitim gibi çeşitli fırsatlar sunarak özgüvenli, donanımlı kadın liderler olmaları yolunda onları desteklemeyi hedefliyoruz. Bu öğrencilerimiz yarın öbür gün bizlerin yerine geçecek kadın liderler olacaklar” diye konuştu.

22.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Miyom nedir?

Miyomlar, rahmin kas dokusundan gelişen kanser olmayan tümörlerdir. Kadınlarda en sık görülen pelvik tümörlerdir. Ancak bu kadar sık görülmesi kadınları korkutmamalıdır. Çünkü miyomların, rahimden çıkarılma ameliyatı olan miyomektomi ameliyatı ancak miyomlar kadınlarda bir şikâyete neden olursa yapılır.

5.05.2021

Emlak vergisi hangi değer üzerinden ödenecek

En son 2017’de mülklerin emlak vergi değerleri belirlenmişti 2018 için. 2019, 2020 ve 2021 içinse; bir önceki yılın değerinin üzerine yeniden değerleme oranı (yarısı) dikkate alınarak mülklerin emlak vergi değeri otomatik olarak belirlenmişti. Takdir komisyonları vasıtasıyla; mülklerin arsa metrekare değeri belirleniyor. Arsa değerinin üzerine inşaat maliyeti de eklenerek emlak vergi değeri oluşuyor. Komisyonlarda; belediyeden, Maliye’den, tapu müdürlüğünden, ticaret odasından, muhtarlıklardan üyeler bulunuyor.

4.05.2021

Bağışlarda vergi avantajı

Ramazan ayı; yardımlaşma, paylaşma düşüncesinde olanlar için fırsat olarak görülür.

27.04.2021

Aşı kampanyasında temponun yükselmesi gerekiyor

Sağlık Bakanlığı’nın web sayfasında yer alan ve gün içinde sürekli yenilenen “COVID-19 Aşı Bilgilendirme Platformu”nda dün sabah saat 09.00 itibarıyla ülkemizde toplam 20 milyon 425 bin doz aşı yapılmış görünüyordu.

22.04.2021