EKSTRA
MENÜ

Omurilik Felci

Omurilik Felci ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Omurilik Felci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 265 Omurilik Felci haberi bulunmuştur.

Omurilik Felci Haberleri

Engelli balet, ABD’de eğitim almak için destek istiyor

Engelli balet, ABD’de eğitim almak için destek istiyor

İZMİT’te yaşayan ve 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Bale Bölümü’nden mezun olduğu gün geçirdiği trafik kazasında belden aşağısı felç kalan Mehmet Sefa Öztürk (40), engelli bireylere bale eğitimi vermek istiyor. ABD'de eğitim almak istediğini belirten Öztürk, "ABD’de eğitim almak için bir fırsat yakaladım. 5 bin dolara ihtiyacım var. Bir hayırsever destek verirse eğitimimi tamamlayıp Türkiye'de benim gibi engelli bireylere dans eğitimi vereceğim" dedi.

16.10.2020Gündem
Omurilik Felci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Omurilik Felci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beyin, vücut arasındaki iletişimi sağlayan yaklaşık 43 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde olan omuriliklerin sağlıklı işlevi sağlığımız açışından büyük önem taşıyor. 31 tane sinirin çıktığı bu bölgede çeşitli nedenlerden dolayı oluşan hasar durumunda ise felç durumu ile karşılaşabiliriz.

4.09.2020İyi Yaşam
Engelli genç yaptırılan asansör sayesinde 12 yıl sonra sokakla buluştu

Engelli genç yaptırılan asansör sayesinde 12 yıl sonra sokakla buluştu

Üniversite yıllarında deniz kazası geçirerek omurilik felci olan ve 12 yıldır yatağa bağımlı olarak evde yaşayan gence Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, asansör yaptırdı. Yaşadığı üç katlı binada asansör olmaması nedeniyle adeta eve mahkum olan genç, yapılan asansörle sokağa çıkmanın mutluluğunu yaşadı.

16.04.2020Gündem
Bu nasıl  hakkaniyet... Kızı bakıyor diye tazminatını kestiler

Bu nasıl hakkaniyet... Kızı bakıyor diye tazminatını kestiler

Bilirkişi, otobüs kazasında felç olan 60 yaşındaki Ayşe Erkan’a 500 bin 251 TL bakıcı gideri hesapladı. Mahkeme, ‘Kızı bakıyor’ deyip tazminatta yüzde 50 indirime gitti. Gerekçeli kararda bu işlem ‘hakkaniyet indirimi’ olarak açıklandı.

23.01.2020Gündem
Felcin faturası çıktı

Felcin faturası çıktı

Erzurum’da Ayşe Erkan (60), üç yıl önce eşi Nedim ile bindiği otobüs devrilince felç kaldı. Bilirkişi Ayşe Erkan’ın 16 yıl 10 ay 29 günlük ömrünün kaldığını varsaydı. Mahkeme Erkan’a 711.147 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

12.01.2020Gündem
Sadece matematik değil farkındalık da öğretiyor

Sadece matematik değil farkındalık da öğretiyor

Adıyaman'da 2014 yılında geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyede yaşamına devam eden matematik öğretmeni Bedriye Çiloğlu, üç yıl önce atandığı lisede öğrencilerine en iyi eğitimi vermek için çabalıyor.

8.01.2020Eğitim
Ayşe Hanım’ın ömür hesabı

Ayşe Hanım’ın ömür hesabı

Şoförün yüzde 100 hatalı çıktığı otobüs kazasında felç olan Ayşe Erkan’ın tazminat davasında bilirkişi ‘varsayımsal ömür hesabı’ yaptı: Kaza sırasında 57 yaşındaydı. Ortalama 16 yıl 10 ay 29 gün daha yaşar, 4 Nisan 2033’te ömrünü tamamlar. Buna göre 878 bin 184 lira tazminat ödenmeli...

16.12.2019Gündem
Acınacak olmayı değil, ilham vermeyi seçtim

'Acınacak olmayı değil, ilham vermeyi seçtim'

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde okurken, 2013’te başına stant düştüğü için omurilik felci olan Yiğit Caner Aydın, hayata okçulukla tutundu

7.06.2019Diğer
Wings for Life World Runa bir hafta kaldı

Wings for Life World Run'a bir hafta kaldı

Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için 5 Mayıs'ta tüm dünyada aynı anda koşulacak Wings for Life World Run 2019'a bir hafta kaldı.

29.04.2019Diğer
Omurilik felcine elektroterapi

Omurilik felcine elektroterapi

İsviçre Federal Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen 'Wings For Life Vakfı' tarafından desteklenen elektrikli uyarım terapisi 'elektroterapi' omurilik felci geçiren İsviçreli David Mzee'nin yeniden adım atması sağladı.

25.04.2019Gündem
İpek Soylu’dan Wings for Life World Run’a destek

İpek Soylu’dan Wings for Life World Run’a destek

Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için 5 Mayıs Pazar günü tüm dünyada aynı anda koşulacak Wings for Life World Run 2019’a, İzmir bu sene de ev sahipliği yapacak.

25.04.2019Tenis
Burcu Esmersoy omurilik felçliler için koştu

Burcu Esmersoy omurilik felçliler için koştu

Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için 5 Mayıs Pazar günü tüm dünyada aynı anda ’Wings for Life World Run 2019’ koşulacak. Burcu Esmersoy’un etinlik öncesi Bebek’te düzenlediği hazırlık koşusuna 150 kişi katıldı.

22.04.2019Diğer
Sen de yapabilirsin

Sen de yapabilirsin

“Engelli durumda olanlar sakın yapamam diye düşünmesin.Bakın ben yaptım ve Türkiye şampiyonuyum. Evde oturarak, hayıflanarak ömrünüzü tüketmeyin. Ben yapıyorum, siz neden yapamayasınız...” Doğuştan kolları ve bacakları olmayan Dilan Onğulu, kendisiyle aynı durumda olan binlerce kişiye bu sözlerle sesleniyor. Üniversite öğrencisi Onğulu, son iki yılda yurtiçinde katıldığı yüzme şampiyonalarında yedi altın madalya aldı. Şimdiki hedefi Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etmek.

21.04.2019Gündem
Koşamayanlar için koşacaklar Hazırlıklar tamam...

Koşamayanlar için koşacaklar! Hazırlıklar tamam...

Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak için 5 Mayıs Pazar günü tüm dünyada aynı anda koşulacak Wings for Life World Run 2019 öncesinde hazırlıklar tamamlandı.

15.04.2019Futbol
Mutluluğu beklemedi, mutlu olmaya karar verdi

Mutluluğu beklemedi, mutlu olmaya karar verdi

20 yaşında yaz tatili için geldiği Almanya’da geçirdiği bir kaza sonucu ağır yaralanan Şeyma Avcı’nın mücadelesi, duyanlara umut aşılıyor. 11 yıldır omurilik felci olan Şeyma Avcı, ilk başlarda zorlansa da hayatta mutluluğu beklemek yerine mutlu olmaya karar verdiğini söyledi.

12.04.2019Avrupa
‘Online’ zamanlar

‘Online’ zamanlar

Çağnam Erkmen’in yeni romanı ‘Yıldızfer’ bir kategoriye mensup olmayan, zamanına ait bir roman; ne olduğumuzu ya da olmadığımızı bize bir kez daha hatırlatan...

12.04.2019Kitap Sanat
Engelsiz Aslanlar’dan büyük destek

Engelsiz Aslanlar’dan büyük destek

Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için 5 Mayıs Pazar günü tüm dünyada aynı anda koşulacak

28.03.2019Basketbol
Wings For Life World Run omurilik felcine umut olmaya devam ediyor

Wings For Life World Run omurilik felcine umut olmaya devam ediyor

Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak için 5 Mayıs'ta tüm dünyada aynı anda koşulan Wings For Life World Run 2019’a Türkiye’de yine İzmir ev sahipliği yapacak.

21.02.2019Diğer
Wings For Life World Run 6 kıtada aynı anda koşulacak

Wings For Life World Run 6 kıtada aynı anda koşulacak

Omurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için dünyanın 6 kıtasında ve 12 farklı şehirde aynı anda koşulacak Wings For Life World Run, Türkiye’de 5 Mayıs'ta İzmir’de düzenlenecek.

14.02.2019Diğer
Yiğit Caner Aydın: Asla pes etme, daima ilham ol

Yiğit Caner Aydın: Asla pes etme, daima ilham ol!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, “Farklılıklarla Yaşıyorum, Engelleri Aşıyorum Projesi” uyarınca; Bahçelievler Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen seminerde, Dünya Şampiyonu Milli Paralimpik Okçu Yiğit Caner Aydın ve Hürriyet Gazetesi Basketbol Muhabiri Fatih Saboviç öğrencilerle buluştu.

2.01.2019Diğer
Engelli bireylerde idrar kaçırma tedavi edilebiliyor

Engelli bireylerde idrar kaçırma tedavi edilebiliyor

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, engellilerde sosyal hayatı etkileyen en büyük ürolojik sorunlardan bir tanesinin idrar kaçırma problemi olduğunu belirtti.

3.12.2018Sağlık
Felçli hasta yürüdü

Felçli hasta yürüdü

ABD’de omurilik felci geçirenler için umut olacak bir cihaz geliştirildi.

23.11.2018Dünya
Koşu grupları Wings For Life’a hazırlanıyor

Koşu grupları Wings For Life’a hazırlanıyor

Omurilik felci araştırmalarına katkı sağlamak adına düzenlenen Wings For Life World Run, 6 Mayıs’ta İzmir’de düzenlenecek.

26.04.2018Diğer
Wings For Lifeta umuda koşacağım

Wings For Life'ta umuda koşacağım

Tuğçe Akgün, 7 yıl önce İzmir’de aşırı hız sebebiyle geçirdiği trafik kazasında omurilik felci oldu.Bir anda hayatı değişen milli sporcu, buna karşın yaşama küsmedi ve hayallerinin peşinden koşmaya devam etti. Önce hep yaşamak istediği Bodrum’a taşındı, sonra da İstanbul’a giderek milli sporcu oldu.

19.04.2018Diğer
İzmir Wings For Life World Runa hazır

İzmir Wings For Life World Run'a hazır

Omurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için dünya genelinde 12 farklı şehirde aynı anda koşulacak Wings For Life World Run’ın Türkiye ayağı, 6 Mayıs'ta İzmir’de düzenlenecek.

12.04.2018Diğer
Wings For Life World Run’a geri sayım

Wings For Life World Run’a geri sayım

Omurilik felcinin tedavisi için yürütülen araştırmalara kaynak yaratmak amacıyla Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 12 ülkede bu yıl beşinci kez düzenlenecek Wings For Life World Run’a iki ay kaldı.

7.03.2018Diğer

Yazar Sonuçları

Yatılı Fizik Tedavinin Önemi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, postür ve kas dengesizliğini düzeltmek, hareket kabiliyeti ve dayanıklılığı artırmak için uygulanır. Kasları kuvvetlendirme, eklemleri hareketlendirme, yumuşak dokuda kısalık ve hareketlerde kısıtlılık gelişimini önlemek veya kısıtlılığı düzeltmek için uygulanan pek çok farklı egzersizleri, egzersizlere ek olarak ağrıdan kurtulmak için değişik terapi yöntemlerini içerebilmektedir.

8.09.2020

Erken Dönem Felç Tedavisinde Robotların Etkisi Büyük...

Erken dönem omurilik ve beyin felcine bağlı yatağa bağımlılık durumunun ortadan kalkması, hastalarımızın oturma dengesi, ayakta durma dengesi gelişiminin hızlandırılması amaçlı kullandığımız ‘erigo robotik teknolojisi'nden faydalanmaktayız.

22.07.2020

Yeni Umut Işığı: Robotik Rehabilitasyon

Vücudumuzun sağ veya sol yarımında yada her iki kol ve bacakta etkilenme ile ortaya çıkan felçlerin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan birincisi beyin hasarları diğeri ise omurilik yaralanmalarıdır.

8.06.2020

Ömer Döngeloğlu’nun vasiyeti var

İlahiyatçı yazar, hayvan hakları savunucusu Ömer Döngeloğlu’nun vefat haberini aldığımda üzüldüm ve gözyaşı döktüm.

5.05.2020

Meninin aşırı sulu olmasının sebebi nedir? Doğurganlığı etkiler mi?

Sperm hücreleri, üretildikleri andan itibaren meni adı verilen bir sıvının içerisinde yüzmeye başlarlar. Testis, prostat, seminal vezikül ve Cowper bezleri tarafından üretilen meni sıvısı genelde yoğun, beyaz renkli ve akışkandır. Bazı durumlarda meninin rengi ve yoğunluğu değişkenlik gösterebilir. Genellikle yaş, cinsel ilişki süresi, beslenme faktörleri gibi fizyolojik nedenlerle ortaya çıkan meni değişiklikleri bazı hastalıkların da habercisi olabilir.

23.02.2020

En ağır engellilerin oynayabildiği tek spor: Boccia

GÖZLERİMİ yaşartıyor böyle adanmışlıklar! Şebnem Sezer, yürünmeyen yollarda yürüyen kadınlardan biri. Bence şahane bir şey yapıyor. Çok sevdiği serebral palsili yeğeni için neler yapabileceğini araştırırken, ‘boccia’ sporuyla tanışıyor. En ağır engelli grubunun dahi oynayabildiği tek spor branşı boccia. Dünyada 35 yıldır oynanıyor. Tarihi de Romalılara dayanıyor. Şebnem Sezer, önce yeğeni sebebiyle bu işe dalıyor ama sonra bu sporun engelli bireylerin hayatını nasıl değiştirdiğini görüyor. Ve onların antrenörü oluyor! Bence güneş gibi bir kadın. Daha da çok engelli bireyin hayatını aydınlatması dileğiyle... Bana “Sesimiz olur musunuz?” dedi. Seve seve. Bu röportajla başladık. Elimden ne gelirse yapmaya hazırım...

19.04.2019

TBMM antetli kâğıtta çok konuşulacak bir Mehmet Âkif cevabı

GEÇENLERDE “Fesliler ve Cübbeliler neden Mehmet Âkif’e düşman” başlıklı bir yazı yazdım.

16.01.2019