EKSTRA
MENÜ

Okuma Alışkanlığı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.605 haberi bulunmuştur.

Okuma Alışkanlığı Haberleri

Maden Suyunun Faydaları Neler Maden Suyu ve Soda Arasındaki Farklar

Maden Suyunun Faydaları Neler? Maden Suyu ve Soda Arasındaki Farklar

Maden suyu, içerdiği zengin mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır. Bu nedenle vücuda sayısız faydası vardır. Genellikle soda ile karıştırılan maden suyunun farklarına ve faydalarına gelin birlikte bakalım.

2.04.2021İyi Yaşam
Gençlerin yeni uğrak noktası

Gençlerin yeni uğrak noktası

Vatandaşın hizmetine 2019 ve 2020 yıllarında sunulan 10 yeni kütüphane özellikle gençlerden ilgi görürken, Cerrahpaşa ve Fatih Belediyesi Hizmet Binası'nda açılacak kütüphaneler de ziyaretçilerini ağırlayacağı günü bekliyor.

2.04.2021Keyif
Ceza infaz kurumlarına kütüphane yapılacak

Ceza infaz kurumlarına kütüphane yapılacak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında, ceza infaz kurumlarında kütüphane kurulması için çalışma başlatıldı.

29.03.2021Gündem
Sonsuz bilginin kaynağı

Sonsuz bilginin kaynağı

Normalleşme sürecinde kütüphaneler de tekrar hizmet vermeye başladı. Her yerin kapalı olduğu şu günlerde bu müthiş kültür sığınaklarını sadece araştırma yapmak ya da sınavlara hazırlanmak için değil; sakince çalışmak, kitap okumak, hatta belki kendimizi dinlemek için bile ziyaret edebiliriz. Jürimizle Beyoğlu’ndan Fatih’e, Ankara’dan İzmir’e gidebileceğimiz 10 kütüphaneyi sıraladık.

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır atasözü, günlük hayatta oldukça sık duyulan bir atasözüdür. Bu atasözünün ne anlama geldiğini ve cümle içinde ne şekilde kullanılacağını, sizler için ayrıntılarıyla bir araya getirdik.

Ümit Kireççi :Çizgi roman yaşam coşkusu verir

Ümit Kireççi :Çizgi roman yaşam coşkusu verir

Tom Miks, Red Kit, Asteriks, Süperman, Tenten, Batman ve daha birçok karakterle büyüdü milyonlarca kişi. Şimdiki kuşak çok bilmez ama çizgi roman kültürüyle büyüyen bizler şanslıydık. O kadar kıymetli ve önemliydi ki… Ümit Kireççi ile yazmış olduğu 'Çizgi Roman Senaryosu' kitabını, çizgi romanı ve bu alanda yaptıklarını konuştuk.

22.02.2021Keyif
Köy okulları ve miniklere ders başı

Köy okulları ve miniklere ders başı

Anaokulları ve köy okullarında yüz yüze eğitim bugün başlarken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün tüm velilere video mesajla seslendi. Eğitimin güçlendirilmesinde ailelerin desteğinin önemli olduğuna dikkat çeken Selçuk, çocuklar için maske ve hijyen konusunda da titiz olunmasını istedi.

15.02.2021Eğitim
Bakan’dan yüz yüze eğitim mesajı

Bakan’dan yüz yüze eğitim mesajı

Ana okulları ve köy okullarında yüz yüze eğitim öğretimin başlamasına saatler kala Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk velilere bir video mesajla seslendi. Eğitimin güçlendirilmesinde ailelerin desteğinin önemli olduğuna dikkat çeken Selçuk, çocuklar için maske ve hijyen konusunda da titiz olunmasını istedi.

14.02.2021Eğitim
Kitap okuyana hediye

Kitap okuyana hediye

Başakşehir Belediyesi, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için 'oku, anla, kazan´ projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında, bilgi evlerindeki kütüphanelerden yararlanan ve en az 4 kitap okuyan çocuklara, her ay sürpriz hediyeler verilecek.

30.01.2021Eğitim
Çocuğun gelişim dönemine uygun kitap seçimi nasıl yapılır

Çocuğun gelişim dönemine uygun kitap seçimi nasıl yapılır?

Çocuğun gelişim sürecinde kitapların önemli katkısı olduğunu belirten uzmanlar, çocuğun yaş dönemine uygun kitap seçilmesi gerektiğini vurguluyor. Zengin uyaranların ve elverişli şartların çocuğun potansiyelini ortaya çıkarmasında ve tüm gelişim alanlarının desteklenmesinde önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar, çocukla kitap arasındaki bağın 1 yaş civarında kurulmasını öneriyor. Hikâye ve masalların tedavi edici, iyileştirici, terapötik bir yönü olduğunun da bilindiğini belirten uzmanlar, “Beyin için hikâyeler/masallar, yaşamsal tehditlere karşı savunma tepkileri hazırlar; bilişsel esneklik kazandırır” diyor.

29.01.2021Eğitim
Beğenmediği kitabı okutmak kitaplardan uzaklaştırabilir

Beğenmediği kitabı okutmak kitaplardan uzaklaştırabilir

Ebeveynlerin kitap seçiminde çocuklarının fikirlerini sormaları ve kitaplıklarına onların istediği kitapları koymaları büyük önem taşıyor. Renkli ve görselliği ön planda olan kitapların öğrenmeyi ve kitap alışkanlığını artırdığına dikkat çeken uzmanlar, istemediği bir kitabın zorla okutulmasının da çocuğu okumaktan soğutabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, 6-7 aydan itibaren çocukla doğumdan itibaren kurulan iletişimin artırılmasını ve 3 yaşından itibaren çocuklara hikaye anlatmaya başlanmasını tavsiye ediyor.

15.01.2021Çocuk-Aile
Kitaplar neden önemli

Kitaplar neden önemli?

Online eğitim döneminde çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak daha mı güçleşti? Bu alışkanlığı edinmelerini nasıl sağlarız? Kitap okumanın okul çağı çocukları için faydası ne olur?

4.01.2021Eğitim
Aileler ekran değil kitap başında toplansın...

Aileler ekran değil kitap başında toplansın...

KoçSistem, bilinçli teknoloji kullanımına dikkat çekmeyi ve aile içerisinde ebeveyn-çocuk iletişimine katkı sağlamayı amaçlayan projesi ‘Aile Saati’nde yola yeni proje ortağı Yapı Kredi Yayınları ile devam ediyor. Proje kapsamında aileler ekrana mola vermeye kapatmaya davetli...

28.12.2020Kitap Sanat
Doğum Günü Hediyeleri - Erkeğe, kadına ve çocuğa en güzel teknolojik doğum günü hediyesi önerileri

Doğum Günü Hediyeleri - Erkeğe, kadına ve çocuğa en güzel teknolojik doğum günü hediyesi önerileri

Başta akıllı saatler ve ahtapot tripotlar olmak üzere birçok teknolojik ürün, uygun ödeme koşullarıyla alıcıların beğenisine sunuluyor. Doğum gününde sevdiklerine farklı bir hediye almayı düşünenler mevcut seçeneklerden bir ya da birkaçını değerlendirebilir. Erkeğe, kadına ve çocuğa alınabilecek en güzel teknolojik doğum günü hediyeleri neler? İşte, tüm detaylar.

Bu sene LGS’ye nasıl hazırlanmalı

Bu sene LGS’ye nasıl hazırlanmalı?

Geçen martta uzaktan eğitime geçilince LGS ve YSK’de sadece ilk dönem soruları sorulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl merkezi sınavlarda öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. Bahçeşehir Koleji ve Uğur Okulları öğretmenleri, öğrencilere pandemi döneminde sınavlara iyi hazırlanmaları için şu tavsiyeleri verdi:

5.12.2020Eğitim
‘Uzaktan’ LGS tüyoları

‘Uzaktan’ LGS tüyoları

Geçen martta uzaktan eğitime geçilince LGS ve YSK’de sadece ilk dönem soruları sorulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl merkezi sınavlarda öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. Bahçeşehir ve Uğur Koleji öğretmenleri, öğrencilere pandemi döneminde sınavlara iyi hazırlanmaları için şu tavsiyeleri verdi:

5.12.2020Eğitim
Sırtımdaki Kütüphane projesiyle 6 bin 200 çocuğa ulaştılar

'Sırtımdaki Kütüphane' projesiyle 6 bin 200 çocuğa ulaştılar

ŞIRNAK'ta bir grup gönüllü tarafından oluşturulan 'Sırtımdaki Kütüphane' projesiyle 2 yılda köylerde yaşayan 6 bin 200 öğrenciye ulaşıldı. Köydeki çocuklara kitapları hediye eden gönüllüler, yeteneklerine göre okuma sonrası yanlarında getirdikleri tablet ve bilgisayarlarla robotik kodlama eğitiminin yanı sıra enstrümanlarla konser etkinliği düzenliyor.

30.11.2020Güncel
Çiğli’den Edebiyat Otobüsü geçti

Çiğli’den Edebiyat Otobüsü geçti

İzmir'de, Çiğli Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte Edebiyat Otobüsü kapılarını vatandaşlara açarken, programda edebiyatseverler ile yazarlar bir araya geldi, minik okurlara kitap hediye edildi.

14.11.2020Eğitim
Öğrencilerin ara tatilde ekran süresi sınırlandırılmalı

Öğrencilerin ara tatilde ekran süresi sınırlandırılmalı

İlk ara tatillerini yapmaya hazırlanan öğrenciler için uzman isim Sibel İzgiman tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerin bu süreyi fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmeye ayırması gerektiğini söyleyen İzgiman, “Akademik ilk çeyreği çoğunlukla uzaktan eğitimle geçirdik. Bu süre içerisinde ekran süresi biraz daha kısalabilir ve öğrenciler fiziksel etkinliklere yönelebilirler” dedi.

Pandemide Müslüm dinledik

Pandemide Müslüm dinledik

Salgın döneminde eski şarkılar iki kat daha fazla dinlenmeye başlandı

29.10.2020Ekonomi
Türkiye Obezleşiyor Her 3 Kişiden 2si Fazla Kilolu

Türkiye Obezleşiyor! Her 3 Kişiden 2'si Fazla Kilolu

Türkiye'de, günümüz rakamlarına bakıldığında her 3 kişiden ikisinin fazla kilolu ya da obez olduğunu dile getiren Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, "Eğilim devam ederse, Türkiye'de 2030 yılına kadar %60 fazla kilolu ya da obez olacağı da öngörülmektedir" dedi.

13.10.2020İyi Yaşam
4. Sınıf Türkçe Başlık Belirleme konu anlatımı

4. Sınıf Türkçe Başlık Belirleme konu anlatımı

Kompozisyonlara ve kitaplara verilen her isim bir başlıktır. Başlık, yazının, kitabın ve paragrafın hangi konu hakkında olduğunu gösterir. Diğer adı serlevha olan başlıklar kısa ve sade olmalıdır. 4. sınıflar için Türkçe Başlık Belirleme konusunu örnek cümlelerle anlattık.

12.10.20204. SINIF
7. Sınıf Sosyal Bilgiler İletişim Araçlarını Kullanırken konu anlatımı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler İletişim Araçlarını Kullanırken konu anlatımı

Hem sağlığımızı korumak hem de zamanı daha verimli değerlendirmek için iletişim araçlarını kullanırken belli başlı kurallara dikkat etmemiz gerekiyor. 7. sınıflar için ''İletişim Araçlarını Kullanırken'' konusunu ayrıntılarıyla anlattık.

23.09.20207. SINIF
Okuyan Balık Sesli Kütüphanesi açıldı

Okuyan Balık Sesli Kütüphanesi açıldı

'Okuyan Balık' Sesli Elektronik Kütüphanesi tanıtımı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı programla yapıldı. İçerisinde öğrencilerin isterlerse okuyabileceği, isterlerse de dinleyebileceği hikâye kitaplarının yer aldığı kütüphanenin giderek büyüyeceğini söyleyen Bakan Selçuk, hikayeler üzerinden çocukların duygu dünyalarının zenginleşeceğini belirtti.

22.09.2020Eğitim
Züko ve Züri gezegenler ile tanışıyor

Züko ve Züri gezegenler ile tanışıyor

Züko İle Züri - Uzay Macerası, minik okurları heyecanlı bir yolculuğa davet ediyor. Yazar Zeynep Demirel, 2 yıl üzerinde çalıştığı “Züko İle Züri - Uzay Macerası” ile +3 yaş grubuna hitap ederek onların hayal dünyalarına uzanıyor.

4.09.2020Etkinlikler
Okul öncesi çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu

Okul öncesi çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu

Çocukların ilk yaşları, hayat boyu sürecek bir okuma sevgisinin geliştirilmesi için oldukça kritiktir ve bunun için hiçbir yaş erken değildir. Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Çağla Acar, okul öncesi çocukların iyi bir okur olmasına anne ve babaların nasıl yardımcı olabileceğine dair 9 ipucu paylaştı.

Çocuklar yeni yüzyıla farklı bakış açıları ile hazırlanmalı

Çocuklar yeni yüzyıla farklı bakış açıları ile hazırlanmalı

"İnsan olmaya dair zihinsel, bedensel ve ruhsal alanda kendini tanıyan çocukları hayata hazırlamalıyız" diyen Yazar, Yaratıcı Drama Lideri ve Eğitmen olan Damla Kunç Koçman ile çocuklara nasıl okuma alışkanlığı kazandırılacağı ve bilim kurgu kitaplarının onlara faydalarıyla ilgili bir sohbet gerçekleştirdik.

28.07.2020Eğitim
Sosyal medya üzerinden haberleşip, kitap okuma etkinliği düzenlediler

Sosyal medya üzerinden haberleşip, kitap okuma etkinliği düzenlediler

TEKİRDAĞ'ın Malkara ilçesinde, sosyal medya üzerinden haberleşip bir araya gelen öğrenciler, sosyal mesafe kurallarına uyarak, 'Gençler Kitap Okuyor' etkinliği düzenledi.

25.07.2020Gündem
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Kulüpler konu anlatımı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Kulüpler konu anlatımı

Okullardaki sosyal kulüpler farklı dallara ayrılır. Bazıları sportif ve sanatsal iken, bazıları bilimsel ve sosyal araştırmalarda görev alır. Bu kulüpler öğrencilerin ders dışı etkinliklerde sorumluluk almalarını ve birbirleriyle yardımlaşmalarını sağlar. 4. sınıflar için sosyal kulüplerin görev ve sorumluluklarını madde madde inceledik.

20.07.20204. SINIF
YKS TYT 2020 soruları zor muydu kolay mıydı İşte uzmanların TYTde soruları hakkındaki yorumları

YKS TYT 2020 soruları zor muydu kolay mıydı? İşte uzmanların TYT'de soruları hakkındaki yorumları

YKS'nin ilk oturumu olan TYT'de adaylara toplam 120 soru yöneltildi ve 165 dakika süre verildi. Sınav sonrasında bazı adaylar Türkçe sorularının uzun olduğunu, bazıları ise matematikte zorlandıklarını söyleseler de genel görüş soruların kolay olduğu doğrultusundaydı. Peki eğitim uzmanları ne diyor. TYT'de sorulan 120 soruyu inceleyen eğitim uzmanlarının değerlendirmeleri şöyle:

27.06.2020Eğitim
İş Bankası’ndan çocuklara tatil hediyesi kitaplar

İş Bankası’ndan çocuklara tatil hediyesi kitaplar

Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı 'Karneni Göster, Kitabını Al', bu yıl 13’üncü kez gerçekleştiriliyor. Bu seneki karne hediyeleri; 'Dünya’nın Merkezine Yolculuk', 'Doktor Ox’un Deneyi' ve 'Define Adası' kitapları...

19.06.2020Kitap Sanat
Karneni Göster, Kitabını Al

'Karneni Göster, Kitabını Al'

Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı, 'Karneni Göster, Kitabını Al' kampanyası, bu yıl 13’üncü kez gerçekleştiriliyor. Çocuklara küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla hayata geçirilen kampanyada kitaplar, virüs salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle bu yıl İş Bankası şubelerinden dağıtılmak yerine, www.kumbaradergisi.com sitesi üzerinden ya da mobil cihazlara indirilen Kumbara Dergisi uygulamasıyla dijital olarak sunuluyor.

19.06.2020Eğitim
Türkiyede 32 bin 411 kütüphane faaliyet gösteriyor

Türkiye'de 32 bin 411 kütüphane faaliyet gösteriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılına ilişkin "Kütüphane İstatistikleri"ni açıkladı.

19.06.2020Keyif
Çocukların bir oturuşta okuyup bitireceği 10 dünya klasiği kitap

Çocukların bir oturuşta okuyup bitireceği 10 dünya klasiği kitap

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verildi. Çocuklar bu süreçte kitap okumayı ihmal etmemeli. Her çocuğun kütüphanesinde bulunması gereken dünya klasiklerini listeledik. İşte hepsi birbirinden sürükleyici 10 kitap…

Evde keyifle okuyabileceğiniz 10 sürükleyici kitap

Evde keyifle okuyabileceğiniz 10 sürükleyici kitap

Eve kapandığımız şu günlerde yapılacak en iyi şeylerden biri kuşkusuz kitap okumak… Okuduğumuz bu kitapların olay örgülerinin içinde kaybolarak gerçek dünyadaki sorunlardan az da olsa uzaklaşabiliriz. Kitap okuyarak kurmaca dünyanın içinde gezinmek, yeni şeyler hayal etmek bir terapi yöntemi olarak da kullanılabilir.

24.03.2020Evdehayat

Yazar Sonuçları

‘Başladığım Kitabı Bitirmeli Miyim?’

Çağımızda kitap okuma alışkanlığı gün geçtikçe ilerleyeceğine maalesef ki geriye doğru gidiyor. Toplumca zaten okumayı çok sevdiğimiz söylenemez. Ancak son zamanlarda hayatımıza giren sesli kitap dinleme platformları biraz daha kitap konusuna ilgi duyulmasına neden oldu gibi.

3.03.2021

Memurluğu reddedip gezgin oldu... Otostopla Türkiye'yi geziyor

Furkan Kumkaya (27) hayata karşı sınırları olmayan ve özgür ruhla yaşamak için hayatını dönüştürmüş biri. Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimini bitirdi. Çocukluğundan beri eczacı kalfalığı, garsonluk ve anketörlük gibi birçok işte çalıştı. En son KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavında iyi bir puan yaptı. Sonra işe başlamak için evrakları hazırlarken bir anda her şeyden vazgeçti ve gezgin olmaya karar verdi. Otostopla Türkiye turuna çıktı ve 30’dan fazla şehir gezdi. Yolda resim yaparak bütçe oluşturdu, hatta bir kitap bile yazdı. Şimdi ise hedefi daha büyük. Kumkaya ile seyahat macerasını konuştuk…

13.01.2021

Kendileri küçük, hedefleri büyük

Pek çoğumuz ocak ayının ilk günlerinde kendine hedefler koyar, bununla ilgili kararlar alır, listeler hazırlar... Çocukların neyi eksik? Uzmanlardan onlar için yeni yıl kararı olabilecek öneriler istedik.

2.01.2021

Sütle Başınız Dertte mi?

Dünya nüfusunun aşağı yukarı %70’inde laktoz intoleransı mevcuttur. Süt ve ürünleri tüketildiğinde, gastrointestinal sistemde şikayetler (mide ve barsak şikayetleri) başlar. Oysa kemik sağlığı, boy uzaması, büyüme gelişme ve kas sağlığı açısından kıymetli bir besindir.

26.11.2020

Uzaktan eğitimde başarılı olmanın yolları

Mart ayında ülkemizde ilk Covid-19 vakasının görülmesiyle birlikte hayatımıza uzaktan eğitim girdi ve o andan itibaren veliler çocuklarının eğitim süreçlerine daha fazla destek olmak durumunda kaldı. Yüz yüze eğitim döneminde bile çocuklarına nitelikli destek vermekte zorlanan veliler uzaktan eğitim süreçlerinde çok daha fazla zorlandı.

1.10.2020

Kızlara ilham için kitaplar yola geldi

Asil Özbay, motosikletiyle son 5 yılda 3 kıtada 250 bin kilometreye yakın yolu tek başına ve de “kadınlara özgürlük” için aştı. Şimdi özellikle kızlara hem hikâyesini anlatmak hem kitaplarla aralarında köprü olmak için “Kitaplar yola geldi” diyerek Türkiye turuna çıktı. Üç ay sürmesini planladığı bu anlamlı yolculuğuna Özbay, “Dünyanın en güzel yön tabelasına sahip” dediği Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinden başladı.

18.09.2020

Televizyon şeridi

Çocuklarınız ile evde bulunduğunuz süre içerisinde eğlenceli etkinlikleri yanı sıra birçok gelişimine katkısı olan hikaye okuma ve parmak oyunlarına da yer verilmelidir.

14.07.2020

Umudu tüketmeyelim

Karantina günleri dilerim geçmişimizde kalsın. Aramızdan ayrılan yakınlarımızın anısını kalbimize gömelim. Kendimizi bayramın sevincine hazırlayalım.

22.05.2020

“Evdeyim, okuyorum…”

Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu (OKUYAY), ülkemizde okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını çalışma konularından biri haline getiren Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın yürüttüğü Sivil Toplum Sektörünün Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamına alınan hibeyle kurulmuş bulunuyor. Platform; okuma kültürünü desteklemeye çalışan sivil toplum kuruluşlarına, aktivistlere, gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.

7.04.2020