EKSTRA
MENÜ

Okul Alışverişi

Okul Alışverişi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Okul Alışverişi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 639 Okul Alışverişi haberi bulunmuştur.

Okul Alışverişi Haberleri

E-ticarette kırtasiye hareketi başladı

E-ticarette kırtasiye hareketi başladı

Okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek olması e-ticarette kırtasiye alışverişini hareketlendirdi. ETİD Başkan Yardımcısı Hakan Çevikoğlu, “Şu anda kırtasiye alışverişleri pandemi öncesine kıyasla yüzde 60 yükseldi” dedi.

23.02.2021Ekonomi
17 yıl işkence gördü, yaşadıkları kan dondurdu

17 yıl işkence gördü, yaşadıkları kan dondurdu

Ardahan’da 6 çocuk annesi kadın, 17 yıllık evliliği boyunca eşinden şiddet gördü. Gördüğü şiddeti anlatan kadın, “Ayaklarıma ispirto döküp yaktı. Kadınlarla ilişkisini izletti. Annemin, abimin evlerini, arabalarını ateşe verdi. Uzaklaştırma kararı olmasına rağmen hala yanıma gelip çocuklarımın gözü önünde beni darp etti'' dedi.

16.09.2020Gündem
Pandemi döneminde eğitimde yaşanan aksaklık kırtasiye sektörünü derinden etkiledi... Defter, kalem rafta kaldı

Pandemi döneminde eğitimde yaşanan aksaklık kırtasiye sektörünü derinden etkiledi... Defter, kalem rafta kaldı

Yeni eğitim-öğretim yılının normal seyrinde başlamaması kırtasıye sektörünü olumsuz etkiledi. Özellikle yaz sonlarını kendi bayramları olarak tanımlayan sektör temsilcileri normal şartlarda yıllık cironun yüzde 40’ının sadece bir aylık dönemde yapıldığını söylerken bu süreçte ayakta kalabilmek için KDV indirimi talep ediyor.

5.09.2020Ekonomi
Velilere önemli uyarı Buna dikkat...

Velilere önemli uyarı! Buna dikkat...

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına günler kala öğrenci ve velileri okul alışverişi telaşı sardı. Türk Standardları Enstitüsü (TSE), aileleri kırtasiye malzemeleri satın alırken ürünlerin güvenilirliğine ve standartlara uygunluğuna dikkat etmeleri konusunda uyardı.

28.08.2020Ekonomi
‘İndirim için daha yer var’

‘İndirim için daha yer var’

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, dünyada faizlerin düşüş trendinde olduğunu, Merkez Bankası’nın da faiz indirimine devam edebileceği öngörüsünde bulunarak, “Faiz indirimi için daha yer var. Yılı çift hanelerin önlerinde yüzde 10-12 seviyelerinde kapatırız. Hedeflenen büyüme için bir an evvel tek haneli faiz seviyelerinin yakalanması lazım” dedi.

14.11.2019Ekonomi
Kırtasiye için esnaf odaları uyarıyor: Yerliyi tercih edin az ödeyin

Kırtasiye için esnaf odaları uyarıyor: Yerliyi tercih edin az ödeyin

Okullarda uyum eğitimi öncesi okul alışverişi de başladı. İlkokula başlamanın maliyeti semt pazarında giyim hariç en az 150 TL olurken alışveriş merkezlerinde, lüks kırtasiyecilerde 1000 TL’yi aşıyor. Kırtasiye sektörünün büyüklüğü 2 milyar TL.

3.09.2019Eğitim
Okul alışverişi internette daha mı ucuz

Okul alışverişi internette daha mı ucuz?

Okulların açılmasına sayılı günler kala, okula giden çağda çocuğu olan ailelerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Aileler bir yandan çocuğu için en iyisini, en güzelini, en sağlıklısını ararken diğer yandan da tüm alışverişi en ucuza getirecek şekilde tamamlamanın peşinde koşuyor. Minik öğrencilerin stillerini tamamlayan okul çantaları, öğrencilerin olmazsa olmazı defterler, ellerden düşmeyecek çeşit çeşit kurşun ve renkli kalemler, silgiler, kalem tıraşlar, okul alışveriş listelerinin en başında yer alıyor.

2.09.2019Teknoloji
Muğlada acı veda

Muğla'da acı veda

Muğla'nın Ortaca ilçesinde, minibüsle çarpışan motosiklette yaşamını yitiren 3 kişilik aileden Yeliz Kök (40) ve kızı Işıl Kök (12), son yolculuğuna uğurlandı. Baba Ali Kök'ün (46) ise, memleketi Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

31.08.2019Gündem
Okul kıyafetinde pamuklu ürün uyarısı

Okul kıyafetinde 'pamuklu ürün' uyarısı

Velilerin okul alışverişi devam ediyor. Uzmanlar, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okul kıyafeti seçiminde velileri, pamuklu ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

30.08.2019Eğitim
Örnek ilkokul ihtiyaç listesi

Örnek ilkokul ihtiyaç listesi

İlkokulda okuyan çocuklarınıza okul alışverişi yapmakta zorlanıyorsanız bu ihtiyaç listesine göz atmalısınız. Önce ihtiyaç listesini oluşturup, listeden yardım alarak alışverişe çıkmanız işinizi daha çok kolaylaştıracak. Biz sizin için örnek ihtiyaç listesi oluşturduk.

29.08.2019Eğitim
Okul alışverişiyle TOÇEV’li çocuklara destek

Okul alışverişiyle TOÇEV’li çocuklara destek

Velilerin okul alışverişi hızla sürüyor. Çocukların okul ihtiyaçlarının bulunduğu ‘Okul Başlangıç Setleri’ni alarak, TOÇEV’e destek olabilirsiniz. Kampanya, eylül sonuna kadar devam edecek.

29.08.2019Eğitim
Okullar açılırken...

Okullar açılırken...

Okullar açılmak üzereyken ben de okul alışverişlerini yapacağım, çantama koyacağım, okula ilk başlayan çocukların heyecanını yaşayacağım.

29.08.2019Kitap Sanat
Palandöken: Okul alışverişi esnafı canlandıracak

Palandöken: Okul alışverişi esnafı canlandıracak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni eğitim öğretim yılı için yapılacak harcamalarla piyasaya 25-30 milyar lira girmesinin beklendiğini belirtti.

27.08.2019Ekonomi
Okul alışverişi telaşı başladı... Neyi nereden almalı

Okul alışverişi telaşı başladı... Neyi nereden almalı?

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Okula dönüş yapacak öğrenciler için heyecan başladı. Aileler de okul alışverişi telaşına girdi.

26.08.2019Alisveris
TSEden okul alışverişi yapacak velilere uyarılar

TSE'den okul alışverişi yapacak velilere uyarılar

TSE Başkanı Adem Şahin, "Çocuklarımızı kalitesiz ya da standart dışı ithal kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolu alışverişlerde TSE markalı ürünleri tercih etmek. Yeni eğitim öğretim yılına başlarken çocuklarımızın sağlığı için tüm velilerimize TSE markalı ürünleri tercih etmeleri çağrısında bulunuyorum" dedi.

26.08.2019Eğitim
TSEden çok önemli uyarı

TSE'den çok önemli uyarı

TSE Başkanı Adem Şahin, "Çocuklarımızı kalitesiz ya da standart dışı ithal kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolu alışverişlerde TSE markalı ürünleri tercih etmektir. Yeni eğitim öğretim yılına başlarken çocuklarımızın sağlığı için tüm velilerimize TSE markalı ürünleri tercih etmeleri çağrısında bulunuyorum" açıklamasında bulundu.

26.08.2019Ekonomi
Okulların açılacak olması ekonomiyi hareketlendirecek

Okulların açılacak olması ekonomiyi hareketlendirecek

TESK Genel Başkanı Palandöken “Piyasaya 25-30 milyar TL girmesini bekliyoruz. 18 milyon öğrencinin okul alışverişi esnafı canlandıracak” dedi.

26.08.2019Ekonomi
Bakan Pekcan uyardı: Buna dikkat

Bakan Pekcan uyardı: Buna dikkat

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi kırtasiye ürünleri ve okul kıyafetlerine yönelik denetimlerimiz aralıksız devam ediyor. Okul alışverişi yapacak velilerimizin, üreticisi belli olmayan, merdiven altı olarak tabir edilen ve CE işareti bulunmayan ürünlere karşı dikkatli olmaları önem taşıyor. 2011 yılında kırtasiye ürünlerindeki aykırılık oranı yüzde 53 iken, denetimlerle 2018 yılında bu oran yüzde 3'e düşmüştür" açıklamasında bulundu.

25.08.2019Ekonomi
E-ticarette kırtasiye ürünleri aramaları arttı

E-ticarette kırtasiye ürünleri aramaları arttı

Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına az bir süre kala, online alışveriş mecralarında okul alışverişleri trafiği arttı. Kırtasiye ürünlerini online olarak arayanların sayısında önceki yıla göre yüzde 120 artış gözlendi.

21.08.2019Ekonomi
Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı

Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Okula gitme konusunda her çocuk farklı duygular içinde olabiliyor. Kimi isteksizliğini en başından gösterirken, kimi ilk günkü heyecanını sonraki günlere taşıyamayabiliyor. Hatta bu isteksizliğini “okula gitmek istememe” olarak belirtmek yerine, ayakkabılarının sıkmasından, karın ağrısına kadar farklı mazeretler üreterek gösterebiliyor.

13.09.2018Eğitim
Okul başladı diye oyuncakları kaldırmayın

Okul başladı diye oyuncakları kaldırmayın

Okul hayatına ilk adımı atan mini mini birleri de eğitimine devam eden öğrencileri de kaygı sardı. Ailelerin bu kaygıda payı büyük! Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Herdem Aslan Genç, “Çocuklarınıza baskı yapmayın. Bilgisayara, oyuna yasak koyup bunu okula bağlamanız onlara fayda değil zarar verir” dedi.

10.09.2018Eğitim
Pritt ile küçük uzaylılar okula dönüyor

Pritt ile küçük uzaylılar okula dönüyor!

Hayallerini gerçeğe dönüştür mottosu ile çocukların yaratıcılıklarını geliştirmelerine katkı sağlayan, dünyanın ilk stick yapıştırıcısı Pritt, her yıl okula dönüş sezonu için dikkat çekici bir konsept seçiyor. Birbirinden farklı temalarla çocukları cesaretlendiren, okula dönüşü eğlenceli hale getiren hikayeler yaratan Pritt’in 2018 okula dönüş sezonu için seçtiği tema ise uzay! Pritt, bu temayı da yine dünyanın ilk Neon Stick Yapıştırıcıları ile destekliyor. Doğal içeriği sayesinde güvenle kullanılan Pritt, çocukları şimdi yepyeni bir maceraya çıkarıyor.

6.09.2018Alışveriş
Bakan Pekcandan, kırtasiye alışverişi yapacaklar çok önemli uyarı

Bakan Pekcan'dan, kırtasiye alışverişi yapacaklar çok önemli uyarı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde Türkiye genelinde kırtasiye ve ofis malzemeleri denetimlerine hız verdiklerini belirterek, okul alışverişi yapan tüketicileri ürün satın alırken dikkatli olmaları yönünde uyardı.

6.09.2018Ekonomi
TSE’den velilere okul alışverişi uyarısı

TSE’den velilere okul alışverişi uyarısı

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, okul alışverişi öncesinde velilere uyarılarda bulunarak, “Çocuklarımızı kalitesiz ya da standart dışı ithal kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolu, alışverişlerde TSE markalı ürünleri tercih etmektir” dedi.

5.09.2018Eğitim
TSEden velilere flaş uyarı Kokulu olanlara dikkat

TSE'den velilere flaş uyarı! Kokulu olanlara dikkat

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, okul alışverişi öncesinde velilere uyarılarda bulunarak, "Çocuklarımızı kalitesiz ya da standart dışı ithal kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolu, alışverişlerde TSE markalı ürünleri tercih etmektir." ifadesini kullandı.

5.09.2018Gündem
Bu Tüyoları Okumadan Okul Alışverişine Çıkmayın

Bu Tüyoları Okumadan Okul Alışverişine Çıkmayın!

Uzun bir yaz tatilinin ardından okula dönüş günü yaklaşıyor. Çocuklar, arkadaşları ve öğretmenleri ile kavuşacağı için gün sayıyor.

Okul Ayakkabısı Seçerken Dikkat

Okul Ayakkabısı Seçerken Dikkat

Ayakkabı seçimi de tıpkı çanta seçimi kadar önemlidir. “Önümüzdeki yıl da giyer”mantığı ile çocuğunuzun ayak numarasından büyük ayakkabıları almayın. Aynı şekilde “Bu yıl da eskisini giysin, seneye alırız” diyerek çocuğunuza şekli bozulmuş ve dar ayakkabıları giydirmeyin.

Örnek Okul Alışverişi Listesi

Örnek Okul Alışverişi Listesi

Okul alışverişine bir ihtiyaç listesi hazırlayıp çıkmak daha organize olacağınız için hem işlerinizi kolaylaştırır hem de bu liste ile önceliklerinizi belirlediğiniz için gereksiz masrafı önlemiş olursunuz.

Yedek Hırka ya da Kazak Alın

Yedek Hırka ya da Kazak Alın

Okul döneminde çocukların üstlerine giydiği hırka ya da kazaklar okulun belirlediği yerlerden alınsa da çocuğunuza yedek hırka ya da kazak alabilirsiniz.

Kimyasal İçeren Kırtasiye Ürünlerinden Uzak Durun

Kimyasal İçeren Kırtasiye Ürünlerinden Uzak Durun

Çocuğun bir yıl boyunca kullanacağı ve doğrudan cildine temas eden boya kalemleri, defter, silgi, kalem kutusu gibi kırtasiye malzemeleri alırken çok dikkatli olunmalı. Kanserojen madde içeren bazı ürünler (boya, fırça, yapıştırıcı, silgi vb.) çocukların sağlığını ciddi boyutta tehlikeye sokuyor.

Matara Seçerken Dikkat

Matara Seçerken Dikkat

Matara seçerken de tıpkı beslenme kabında olduğu gibi sağlığa uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Bildiğiniz, güvenilirliğine inandığınız markaların ürünlerini tercih edin. Kaliteli malzemelerden üretilen mataralar belki size biraz pahalı gelebilir ama bu mataralar hijyenik olması nedeni ile aileler tarafından daha çok tercih edilir.

Beslenme Çantası ve Beslenme Kabı Sağlığa Uygun Olmalı

Beslenme Çantası ve Beslenme Kabı Sağlığa Uygun Olmalı

Beslenme çantalarını ayrı ayrı alabileceğiniz gibi set olarak satın alarak da tasarruf edebilirsiniz. Çocuklar çoğunlukla beslenme çantalarının sırt çantalarına uyumlu olmasını ister. Bu yüzden takım olarak almak daha mantıklı ve ekonomiktir.

Hafif ve Kullanımı Rahat Sırt Çantalarını Tercih Edin

Hafif ve Kullanımı Rahat Sırt Çantalarını Tercih Edin

Çanta seçiminde en önemli kriteriniz çocuğun omurga yapısına zarar vermeyecek ve sırt ağrılarına neden olmayacak çantayı satın almak olmalıdır.

Geçen Yıldan Kalan Eşyalarını Kontrol Edin

Geçen Yıldan Kalan Eşyalarını Kontrol Edin

Eğer çocuğunuz okula yeni başladıysa tüm okul araç gereçlerini almalısınız ancak ara yıllarda ise bir önceki yıllardan kalan eşyalarını kontrol edin. Böylece ihtiyacı olmayan şeyleri almadığınız için gereksiz masraftan kaçınmış olursunuz.

Online Alışverişin Kolaylığından Faydalanın

Online Alışverişin Kolaylığından Faydalanın

Kalabalıkta alışveriş yapmayı sevmiyor, tek seferde aradığınız her şeyi bulup kısa sürede okul alışverişinizi tamamlamak istiyorsanız online alışveriş siteleri tam size göre.

Kampanyalardan Haberdar Olun

Kampanyalardan Haberdar Olun

Birçok firma ve online alışveriş siteleri okullar açılmadan önce kampanya yaparlar. Bu dönemde kampanyalardan faydalanmak için gözünüzü dört açın, okul alışverişinizi çok daha ucuza çıkarın.

Son Güne Sıkıştırmayın

Son Güne Sıkıştırmayın

Okul alışverişinizi son günlere sıkıştırmayın. Alışverişi son günlere bırakan birçok aile özellikle büyük şehirlerde alışveriş esnasında sıkıntı yaşayabilirler.

Temel İhtiyaç Listenizi Oluşturun

Temel İhtiyaç Listenizi Oluşturun

Tüm eşyaları gözden geçirdikten sonra tamamlanması gereken eksikler için mutlaka bir ihtiyaç listesi oluşturun. Okulun verdiği liste ile birlikte tüm eksiklerinizi bir kağıda yazın.

Okul kıyafetleri raflarda

Okul kıyafetleri raflarda

İzmir'de, yaklaşan 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde okul formaları ve önlükler raflardaki yerini alırken, veliler ve öğrenciler de hazırlıklara başladı. Her okulun farklı renklerde tercih ettiği okul kıyafetlerinden kısa kollu, yakalı tişört 25 TL, uzun kollu kışlık kazak 35 TL, pantolonlar 45-50 TL, etekler ise 40 TL civarında fiyatlarla satışa sunuldu. Bazı okullarda hala kullanılan mavi önlük ise erkek öğrenciler için 40 TL, kız öğrenciler için 50 TL’den satılıyor.

29.08.2018Eğitim
Bir öğrencinin kırtasiye masrafı 165-650 TL

Bir öğrencinin kırtasiye masrafı 165-650 TL

Yeni eğitim öğretim yılına sayılı günler kaldı. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve yaklaşık 1 milyon öğretmen 17 Eylül’de ders başı yapacak. Aileler de yavaş yavaş okul alışverişine başladı. Çocuğunu özel anaokuluna gönderen bir ailenin cebinden 650 TL’ye varan kırtasiye masrafı çıkabilir.

29.08.2018Eğitim
Velilere kırtasiye alışverişi uyarısı

Velilere kırtasiye alışverişi uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Veliler, okul alışverişini esnaftan yapmalı. Tanıdığınız esnafın sattığı malzemeler, denetim ve kontrolü yapılmış güvenli ürünler" dedi.

28.08.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Çocuğunuz okula başlarken bunlara dikkat

Çocuğunuz okula başlarken bunlara dikkat!

Okula başlayan her çocuk endişe yaşar. Evlerinde ve sosyal çevrelerinde tanınan, herkesin özel ilgi ve sevgi gösterdiği ortamdan yabancı hissettiği bir ortama girmek çocuk için kaygı vericidir. Birey, kaygıyı tanımlayabilecek ve yönetebilecek yaşta olmadığından ailelerin okula uyum sürecine yaklaşımı çok önemlidir.

9.09.2019

Yarasın tosunuma!

Sosyal medyadan takip ediyoruz bizim tosunu.

4.09.2018