MENÜ

Öğretmenler

Öğretmenler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öğretmenler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 25.851 Öğretmenler haberi bulunmuştur.

Öğretmenler Haberleri

Londrada hemşireler ve sağlık çalışanlarından protesto eylemi

Londra'da hemşireler ve sağlık çalışanlarından protesto eylemi

İngiltere'nin başkenti Londra'da hemşireler ve Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) çalışanı sağlık görevlileri koronavirüs salgını döneminde verdikleri yoğun emeğe karşın maaşlarına zam yapılmamasını protesto etmek için eylem düzenledi.

8.08.2020Dünya
Pazartesi açılmıştı, bugün kapandı

Pazartesi açılmıştı, bugün kapandı!

Almanya’nın Mecklenburg Vorpommern Eyaleti’nde okullar pazartesi günü açıldı. Ama iki okul koronavirüs vakası sonucu kapandı.

7.08.2020Avrupa
Doğru üniversite tercihi için DABİS Projesi

Doğru üniversite tercihi için DABİS Projesi

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından, öğrencilerin doğru bölüm ve meslek tercihi yapmalarında yol gösterici olan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin objektif veriye ulaşmalarını sağlamak amacıyla DABİS projesi faaliyete geçirildi. Yalnızca rehber öğretmenlerin kullanımına açılan sistem, ilgili üniversitelerin başarı durumları, bölümler için iş bulma süresi, başlangıç ücreti, nitelik uyuşmazlığı, kamuda işe yerleşme oranı gibi sayısal verileri içeriyor.

7.08.2020Eğitim
Okulların açılmasına az bir zaman kaldı Peki bu süreçte aileler nelere dikkat etmeli

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı! Peki bu süreçte aileler nelere dikkat etmeli?

Koronavirüs salgını nedeniyle online eğitime geçen ve kapatılan okullar bu ay sonunda yeniden açılıyor. Peki bu süreçte çocuklarını okula gönderecek aileler nelere dikkat etmeli? Sosyal mesafeye uyma konusunda çocuklara nasıl öneriler verilmeli? Virüs nedeniyle belli kurallara uymaları çocuklara nasıl aktarılabilir? Çocuk Gelişimi Eğitimi Uzmanı ve Ebeveyn Danışmanı Elif İpek, konuyla ilgili tavsiyelerini paylaştı.

Zihinsel engelli öğrenciler hayvanlar için atık petlerden su kapları yaptı

Zihinsel engelli öğrenciler hayvanlar için atık petlerden su kapları yaptı

VAN'ın Erciş ilçesindeki özel bir rehabilitasyon merkezinin öğretmen ve engelli öğrencileri, çevre bilincine dikkat çekmek amacıyla, atık pet şişelerinden su kapları yaparak, yaban hayvanları için doğaya bıraktı.

7.08.2020Gündem
İl dışı tayin kontenjanları açıklandı MEBBİS il dışı atama başvuru ekranı

İl dışı tayin kontenjanları açıklandı! MEBBİS il dışı atama başvuru ekranı

İl dışı atama kontenjanları MEB tarafından yayımlandı ve başvurular başladı. Yer değiştirmek isteyen öğretmenler başvurulara yoğun ilgi gösteriyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kılavuza göre başvurular 6 Ağustos ve 10 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak. Başvurular http://mebbis.meb.gov.tr veya http://personel.meb.gov.tr adreslerinden alınıyor. İşte il dışı atama kontenjanları ve MEBBİS başvuru ekranı...

7.08.2020Gündem
Özür grubu atamaları ne zaman yapılacak 2020 özür grubu atama takvimi

Özür grubu atamaları ne zaman yapılacak? 2020 özür grubu atama takvimi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Mazerete Bağlı Atama ve Yer Değiştirme olarak duyurduğu özür grubu atama takvimi, geçtiğimiz aylarda bakanlık tarafından yayımlandı. Peki, yayımlanan özür grubu atama takvimi çerçevesinde öğretmenler tarafından işlemler ne zaman yapılacak? İşte, özür grubu atamaları hakkında öğretmenlerin merakla araştırdığı detaylı bilgiler

6.08.2020Eğitim
Karamanda yeni kararlar Belirli alanlarda sigara içmek, dondurma ve kuruyemiş yemek yasaklandı

Karaman'da yeni kararlar! Belirli alanlarda sigara içmek, dondurma ve kuruyemiş yemek yasaklandı

Karaman'da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla belirlenen alanlarda sigara içmek, dondurma ve kuruyemiş yemek yasaklandı.

5.08.2020Gündem
Dünya Bankasından korkutan tahmin 10 yıl boyunca hissedilecek ve bu en kötümser senaryo değil

Dünya Bankası'ndan korkutan tahmin! '10 yıl boyunca hissedilecek ve bu en kötümser senaryo değil'

Dünya Bankasının Orta Asya uzmanı Aisha Wouda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan'ın eğitim ve öğretimine yıkıcı etkisinin gelecek 10 yıl boyunca hissedileceğini söyledi.

5.08.2020Dünya
AKS sonuçları ne zaman açıklanır İşte 2020 AKS sonuçları hakkında bilgi

AKS sonuçları ne zaman açıklanır? İşte 2020 AKS sonuçları hakkında bilgi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kadrolarında görev yapan aday (sözleşmeli/kadrolu) öğretmenler için Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Sınavın ardından sonuçların ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Peki, 2020 AKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

5.08.2020Gündem
İl dışı 2020 atama kontenjanları ihtiyaç listesi açıklandı mı MEB İl dışı tayin başvuru ekranı

İl dışı 2020 atama kontenjanları ihtiyaç listesi açıklandı mı? MEB İl dışı tayin başvuru ekranı

İl dışı atama kontenjanları araştırılan konular arasında bulunuyor. İl dışı yer değiştirme başvuruları 6 Ağustos tarihinde başlayacak. Başvuru şartlarını taşıyan ve yer değiştirmek isteyen öğretmenler işlemlerini 10 Ağustos tarihine kadar yapabilecekler. Başvurular, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://personel.meb.gov.tr adreslerinde yer alan Elektronik Başvuru Formu doldurulmak suretiyle yapılacak. Peki il dışı atama kontenjanları ihtiyaç listesi yayımlandı mı? İşte detaylar ve başvuru ekranı...

5.08.2020Gündem
Almanya’da okullar açılmalı mı

Almanya’da okullar açılmalı mı?

Almanya’da korona gölgesi altında okullarda düzenli derslere geçme planı tartışmalara yol açtı. Eyaletler korona nedeniyle ara verilen okullarda düzenli derslere hazırlanırken, öğretmenler ve sendikalar karşı çıktı.

4.08.2020Avrupa
Bu tercih sizin tercihiniz

Bu tercih sizin tercihiniz

Pandeminin gölgesinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı ve yine bir tercih döneminin hararetli günlerine merhaba dedik. Şimdi bazı evlerde sevinç bazı evlerde ise hüzün yaşanıyor. Gelen sonuçları memnuniyetle karşılayanlar olduğu gibi “Ah keşke biraz daha çalışsaydım da daha iyi bir sıralama elde etseydim” diyenler de olmuyor değil. Keyifsiz sonuçları yaşanan olumsuzluklara bağlamak da biraz âdettendir. Adaylar bu yıl haksız da sayılmaz.

3.08.2020Eğitim
‘Dağlarda mineral toplumda dönüşüm arıyordum’

‘Dağlarda mineral toplumda dönüşüm arıyordum’

Türkiye bir deprem ülkesi... Senede en az bir defa orta veya büyük şiddette bir deprem yaşıyor, televizyonlarda günlerce fay tartışmalarını izliyoruz. Ekranların en ilgi çeken simalarından biri de renkli tarzıyla tanıdığımız Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy… Üşümezsoy ile bayramın ilk günü buluştuk. Bize Tatar kökenlerini, çocukluğunda Suriçi’nde girdiği kavgaların bugün ekranlardaki fay tartışmalarında nasıl işe yaradığını, 1970’lerdeki gençliğinde madenlerde mineral ararken devrimciliği nasıl bulduğunu anlattı.

3.08.2020Gündem
Rusyadan bir aşı açıklaması daha Tarih verdi

Rusya'dan bir aşı açıklaması daha! Tarih verdi

Rusya, (DHA)- Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko’nun, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısının ekimden itibaren kitlesel uygulama aşamasına geçebileceğini duyurmasının ardından, Rusya’daki Vektör Araştırma Merkezi de ürettiği aşının yıl sonunda ya da önümüzdeki senenin başında risk grubundaki kişiler üzerinde uygulanabileceğini açıkladı.

2.08.2020Dünya
Kitap üretiminde tüm zamanların temmuz ayı rekoru kırıldı

Kitap üretiminde tüm zamanların temmuz ayı rekoru kırıldı

Temmuz ayında üretilen 60 milyon 637 bin 920 kitap, tüm zamanların temmuz ayı rekorunu getirdi.

2.08.2020Keyif
O eski ‘güzel dönem’den nefes nefese çağına yolculuk

O eski ‘güzel dönem’den nefes nefese çağına yolculuk

Kruvaze ceketi ve fötr şapkasıyla hemen fark edilen 22 yaşında bir delikanlı hızlı adımlarla Babıâli yokuşundan aşağı iniyordu. Az sonra aralarında Oktay Akbal, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behçet Necatigil, Haldun Taner gibi Türk edebiyatının efsane isimlerinin olduğu masada yerini alacaktı. Kulağa Woody Allen’ın ‘Paris’te Gece Yarısı’ filmi gibi gelen bu sahnenin kahramanı, yazar Erdal Öz’ün deyimiyle ‘kültür sanatın cumhurbaşkanı’ Doğan Hızlan’dı... Hızlan, bizi kendi kuşağının ‘Belle Epoque’ çağından bugünün ‘nefes nefese dönemi’ne doğru yolculuğa çıkardı.

2.08.2020Gündem
Okullar açılacak ama hazır değil

Okullar açılacak ama hazır değil

Almanya’da Mecklenburg Vorpommern Eyaleti’nde pazartesi günü okullar açılıyor. Bunu diğer eyaletler takip edecek. Eğitim bakanlarının hedefi, salgın nedeniyle yaz tatili öncesi kapanan okullarda düzenli eğitime başlamak. Ancak yeniden yükselişe geçen koronavirüs vakaları “Okullar düzenli eğitime ne kadar hazır?” sorusunu gündeme getirdi.

31.07.2020Avrupa
Şampiyonlardan tercih önerileri

Şampiyonlardan tercih önerileri

Üniversite tercihi yapacak adaylar “Nasıl tercih yapmalıyım?”, “Kimlerle konuşmalıyım?”, “Ailemin istediği bölümü mü yazmalıyım?” gibi sorularla bir yol haritası oluşturmaya çalışıyor. Her yıl sınava giren milyonlarca adaydan barajı geçenler tercihlerini buna göre yapıyor. İşte biz de bu süreci önde tamamlayan geçmiş yılların sınav birincilerine sorduk. Şampiyonlar, tercihte nelere dikkat ettiklerini, kimleri dinlediklerini, nasıl bir araştırma yaptıklarını anlattı.

30.07.2020Eğitim
Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "MEB olarak bizim görevimiz okulları açmak, açık tutmak. Okulların açılması için her türlü hazırlığımızı en küçük ayrıntısına kadar devam ettiriyoruz. Burada okulların tam olarak açılması ve tüm öğrencilerin okula devam etmesi birinci senaryomuz" dedi.

30.07.2020Eğitim
Son dakika haberi: Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Son dakika haberi: Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak bizim görevimiz okulları açmak, açık tutmak. Okulların açılması için her türlü hazırlığımızı en küçük ayrıntısına kadar devam ettiriyoruz. Burada okulların tam olarak açılması ve tüm öğrencilerin okula devam etmesi birinci senaryomuz" dedi.

30.07.2020Gündem
Özel okullar ne zaman açılacak Güncel bilgiler ve tarihler

Özel okullar ne zaman açılacak? Güncel bilgiler ve tarihler

Özel okullar ne zaman açılacak sorusu binlerce öğrencinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Öğrenciler, öğretmenler, eğitim alanında istihdam edilen personeller ve velilerin yakından takip ettiği özel okulların açılacağı tarih, haziran ayında gündeme gelmiş ve devlet okullarından önce olacağı konusunda bir açıklama gerçekleşmişti. Peki, özel okullar ne zaman açılacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

29.07.2020Gündem
Son dakika... MEBden önemli hazırlık Okullarda bu uygulamalar olacak

Son dakika... MEB'den önemli hazırlık! Okullarda bu uygulamalar olacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu"nun uygulanmasına ilişkin tanıtım programı Çankaya İlkokulunda düzenlendi. Öğrenciler sosyal mesafe kuralına uygun olarak her zaman aynı sırada oturacak, yer değişikliği yapılamayacak. Sesli anons sistemi ile öğrenciler sürekli uyarılacak.

27.07.2020Gündem
Okullara hijyen kılavuzu

Okullara hijyen kılavuzu

MEB ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında 'Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme İş Birliği Protokolü' imzalandı. Protokol kapsamında tüm eğitim kurumlarına ‘hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme kontrol kılavuzu’ verilecek. Öğrencilerin sağlığı ve güvenliği için atılması gereken adımlar kılavuza göre  uygulanacak. Bu uygulamalar, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen koşullar çerçevesinde denetlenecek.

27.07.2020Eğitim
Öğretmenlerin geliştirdiği makine günde 30 bin maske üretiyor

Öğretmenlerin geliştirdiği makine günde 30 bin maske üretiyor

Bursa'da, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince bir firmanın desteğiyle yapılan makine sayesinde günde 30 bin cerrahi maske üretiliyor.

27.07.2020Teknoloji
2020 AKS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte MEBin açıkladığı tarih

2020 AKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte MEB'in açıkladığı tarih

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kadrolarında görev yapan aday (sözleşmeli/kadrolu) öğretmenler için Adaylık Kaldırma Sınavı'nın (AKS) tamamlanmasının ardından bu kez de sonuçların ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Peki, 2020 AKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

27.07.2020Gündem
Son dakika... Milli Eğitim Bakanı Selçuktan açıklama: Okullarımızın açılması için hazırlığımızı devam ettiriyoruz

Son dakika... Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan açıklama: Okullarımızın açılması için hazırlığımızı devam ettiriyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okullarımızın açılması için her türlü hazırlığımızı yüksek bir dikkatle devam ettiriyoruz" dedi.

27.07.2020 Gündem
‘Ana dilimiz geleceğimizdir’

‘Ana dilimiz geleceğimizdir’

Baden Württemberg Eyaleti’ne bağlı Blumberg şehrindeki bir ilkokulda teneffüste arkadaşıyla Türkçe konuşan 9 yaşındaki kız öğrenciye Almanca ödev cezası veren öğretmene tepkiler büyüyor. Baden Türk Okul Aileler Birlikleri Dernekleri Federasyonu, Almanya Türk Toplumu (TGD), Almanya Türk Veli Dernekleri Federsyonu (FÖTED) ve Almanya Türk Öğretmenler Birliği Federasyonu (ATÖF), yaptıkları ortak açıklamada uygulamanın ana dile getirilen kısıtlama olduğu, öğrencinin gelişimi ve eğitimi açısından bunun kabul edilemez olduğu dile getirildi.

26.07.2020Avrupa
Doğa Koleji’nde İTÜ’lü dönem

Doğa Koleji’nde İTÜ’lü dönem

Aylarca öğretmenler maaş alamadığı için zor durumda kalan, eğitimi aksayan Doğa Koleji’nin İTÜ’ye geçişinde son aşama tamamlanmak üzere. 102 kampusta 8 bini öğretmen, 5 bini personel olmak üzere 13 bin çalışanı olan kurumda yönetimin başına geçen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji kurucu temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca ile son durumu konuştuk.

25.07.2020Eğitim
Anaokulunda  bulunan köpeği öğretmenler sahiplendi

Anaokulunda bulunan köpeği öğretmenler sahiplendi

KOCAELİ'nin Dilovası ilçesinde Sercan Sağlam Anaokulu'nda Atatürk büstü önünde bulunan sahipsiz köpek, anaokulu öğretmenleri tarafından sahiplenildi. Köpeğe, Atatürk büstü altında bulunması nedeniyle, Atatürk’ün köpeği 'Foks'tan esinlenilerek, 'Foksi' adı verildi.

25.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Okullar 31 Ağustosta açılacak mı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 4 planı açıkladı

Son dakika haberi: Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 4 planı açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında merak edilen soruların cevaplarını veriyor. Bakan Selçuk, "Okulların açılmasıyla ilgili 4 senaryo üzerinde çalışıyoruz." dedi. Ayrıca, "İlk kez burada açıklıyorum" diyen Selçuk, "Sanayi Bakanlığımızla Türk Stardartlar Enstitüsü ile bütün Türkiye'deki okulların standartını çıkardık." ifadeleri kullandı.

23.07.2020Gündem
Özel okullar ne zaman açılacak Güncel bilgiler

Özel okullar ne zaman açılacak? Güncel bilgiler

Özel okullar ne zaman açılacak sorusu binlerce öğrencinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Öğrenciler, öğretmenler, eğitim alanında istihdam edilen personeller ve velilerin yakından takip ettiği özel okulların açılacağı tarih, haziran ayında gündeme gelmiş ve devlet okullarından önce olacağı konusunda bir açıklama gerçekleşmişti. Peki, özel okullar ne zaman açılacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

23.07.2020Eğitim
İl içi atama ihtiyaç listesi açıklanan iller 2020: Kontenjana göre il içi öğretmen ihtiyaç listesi (23 TEMMUZ)

İl içi atama ihtiyaç listesi açıklanan iller 2020: Kontenjana göre il içi öğretmen ihtiyaç listesi (23 TEMMUZ)

Öğretmenlerin il içi ihtiyaç listesi toplam 76 ilde yayımlandı. İl içi yer değiştirme tayin başvurusu sürecinde büyük önem arz eden ihtiyaç listesi, bazı il müdürlükleri tarafından yayımlandı. Kontenjan bilgilerine göre başvurularını gerçekleştirecek olan binlerce öğretmen, il içi yer değiştirme ihtiyaç listeleri aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilecek. İşte, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yayımlanan 23 Temmuz tarihli güncel il içi kontenjan listesi 2020 hakkında detaylı bilgiler...

23.07.2020Eğitim
Duyar duymaz okula geldiler... Öğrenciler gözyaşlarına boğuldu

Duyar duymaz okula geldiler... Öğrenciler gözyaşlarına boğuldu

Kayseri'de, Furkan Doğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Mustafa Sümer (55), okul koridorunda ölü bulundu. Acı haber üzerine okula, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ve Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahamettin Karaköse geldi. Kurs için gelen öğrenciler ise gözyaşlarına boğuldu.

22.07.2020Gündem
Eğitimde teknolojiden nasıl faydalanabiliriz

Eğitimde teknolojiden nasıl faydalanabiliriz?

Dünya genelinde salgın nedeniyle okula gidemeyen milyonlarca çocuk bulunuyor. Maalesef salgın tehdidi henüz bitmedi. Peki teknoloji, eğitim ve öğretimin geleceğini değiştirebilir mi?

22.07.2020Teknoloji
İngilterede memurlara zam

İngiltere'de memurlara zam

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, hükümetin, kamu çalışanlarının Kovid-19 salgını döneminde ortaya koyduğu katkının farkında olduğunu belirterek söz konusu çalışanların maaşlarının yüzde 3,1’e varan oranlarda artırılacağını duyurdu.

21.07.2020Ekonomi
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Kulüpler konu anlatımı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Kulüpler konu anlatımı

Okullardaki sosyal kulüpler farklı dallara ayrılır. Bazıları sportif ve sanatsal iken, bazıları bilimsel ve sosyal araştırmalarda görev alır. Bu kulüpler öğrencilerin ders dışı etkinliklerde sorumluluk almalarını ve birbirleriyle yardımlaşmalarını sağlar. 4. sınıflar için sosyal kulüplerin görev ve sorumluluklarını madde madde inceledik.

20.07.20204. SINIF
Kaskoda düşük fiyat teklifi almanın yolları

Kaskoda düşük fiyat teklifi almanın yolları

Kasko sigortası yaptırırken çeşitlik maddeler mevcut. İhtiyaç duyulmayan maddelerin çıkarılması halinde kasko poliçesi fiyatı düşüyor.

20.07.2020Sigorta
MEB il ve ilçe müdürlüklerine iki yeni şube

MEB il ve ilçe müdürlüklerine iki yeni şube

MEB İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin 19 Temmuz 2020 sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

20.07.2020Eğitim
Teknolojiden uzak durdu, sınavda ipi göğüsledi

Teknolojiden uzak durdu, sınavda ipi göğüsledi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 20 Haziran'da yapılan sınavdan 500 tam puan alan ve yazılım mühendisi olmak isteyen Malatyalı öğrenci Ahmet Tağluk, dikkatini dağıttığı için teknolojik aletlerden uzak durarak başarılı olduğunu belirtti.

20.07.2020Teknoloji
MEB’den LGS dijital tercih danışmanlığı

MEB’den LGS dijital tercih danışmanlığı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınav, yerel ve pansiyonlu okul yerleştirme sürecine katılacak öğrenciler için 20 Temmuz’dan itibaren Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden online tercih danışmanlığı hizmeti başlatılacağını açıklayarak, "Bu hizmet, canlı sınıfların yapıldığı dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilecek" dedi.

19.07.2020Eğitim
Son dakika... Yarın başlıyor Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurdu

Son dakika... Yarın başlıyor! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınav, yerel ve pansiyonlu okul yerleştirme sürecine katılacak öğrenciler için yarından itibaren Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden online tercih danışmanlığı hizmeti başlatılacağını belirterek, "Bu hizmet, canlı sınıfların yapıldığı dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilecek" dedi.

19.07.2020Gündem
Ziya Öğretmen ile zümre buluşmaları

Ziya Öğretmen ile zümre buluşmaları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, illerdeki meslektaşlarıyla gerçekleştirdiği eğitim buluşmalarının ardından branş öğretmenleriyle zümre toplantıları başlattı. İlk konukları, Türkiye’nin dört bir yanından sınıf öğretmenleri olan Bakan Selçuk, İngilizce ve matematik öğretmenleriyle zümre toplantıları gerçekleştirdi.

18.07.2020Eğitim
Öğretmenler kendini dezenfekte eden akıllı kapı kolu tasarladı

Öğretmenler kendini dezenfekte eden "akıllı" kapı kolu tasarladı

İzmir'in Bayraklı ilçesindeki bir grup öğretmen, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında ultraviyole ışınlarıyla kendi kendini dezenfekte eden akıllı kapı kolu geliştirildi. Gazeteci Çetin Altan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki Elektrik-Elektronik ve Bilişim Teknolojileri alanı öğretmenleri Caner Kurt, Vahap Doğan, Mehmet Nuri Toplu, Mehmet Emin Erkan, Kovid-19 sürecinde bir araya gelerek, Ar-Ge grubu oluşturdu. Bu kapsamda virüs ve bakteri gibi mikroorganizmaların en çok temasla bulaşmasından yola çıkan öğretmenler, kapı kollarının sterilizasyonu üzerine yoğunlaştı. Öğretmenler, yaklaşık bir ay süren çalışma sonucu ultraviyole ışınlarıyla kendi kendini dezenfekte eden akıllı kapı kolu tasarladı Kolay monte edilebilen ve halihazırdaki kapı kolu sistemlerine uyumlu olan ürün, sensör ve mikro kontrolcü elektronik devre aracılığıyla, bırakıldıktan kısa süre sonra kendini temizliyor Ürünle, sosyal ve kamusal alan hareketliliğinin yoğun olduğu noktalarda izolasyonun etkin kontrolü amaçlanıyor.

17.07.2020Haber
Öğretmenler kendini dezenfekte eden akıllı kapı kolu tasarladı

Öğretmenler kendini dezenfekte eden akıllı kapı kolu tasarladı

İzmir'in Bayraklı ilçesindeki bir grup öğretmen, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında ultraviyole ışınlarıyla kendi kendini dezenfekte eden akıllı kapı kolu geliştirildi.

17.07.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Hayallerin için amma da uçtun derlerse bir cevabın olsun!

Umut Veis’le uzun uzun tartıştık. Ve istedik ki bu bayram biraz uçalım. Rüzgârı hissedelim. Gökyüzünü duyalım. Ve rüzgârın çocuklarından size bir bayram selamı verelim...

2.08.2020

Hibrit öğrenme modelinin avantaj ve dezavantajları

Covid-19 salgınının neden olduğu durum ve belirsizlik, birçok konuda olduğu gibi eğitim konusunda da ilgili makamların alternatif çözümler üretme arayışına girmesine neden oldu.

28.07.2020

Farklılaştırılmış öğretim; Yetkin öğretmen ve başarılı öğrenciler

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci bizlere eğitim ve okul algımızı yeniden düşünmemiz ve dizayn etmemiz için bir olanak sağladı.

28.07.2020

27 Temmuz 2020 haftası: Kimseye laf anlatmayın. Boşuna yorulmayın.

Günaydın hepinize yepyeni bir günden sevgili dostlarım.

28.07.2020

Doğa Koleji’nde İTÜ’lü dönem

Aylarca öğretmenler maaş alamadığı için zor durumda kalan, eğitimi aksayan Doğa Koleji’nin İTÜ’ye geçişinde son aşama tamamlanmak üzere. 102 kampusta 8 bini öğretmen, 5 bini personel olmak üzere 13 bin çalışanı olan kurumda yönetimin başına geçen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji kurucu temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca ile son durumu konuştuk.

25.07.2020