EKSTRA
MENÜ

Öğretici

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.248 haberi bulunmuştur.

Öğretici Haberleri

10 gönüllü, günde 5 bin maske üretiyor

10 gönüllü, günde 5 bin maske üretiyor

TOKAT'ın Zile ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi'nde, gönüllü 6 usta öğretici ve 4 kursiyer resmi kurumlar için koruyucu maske üretiyor.

8.05.2020Gündem
Uzaktan Erişim TRT başvuru formu ve başvuru numarası bilgisi Uzaktan Erişim nasıl katılabiliriz

Uzaktan Erişim TRT başvuru formu ve başvuru numarası bilgisi! Uzaktan Erişim nasıl katılabiliriz?

Çocukların evde olduğu süreçte özgün formatı ile güzel dakikalar yaşatan Uzaktan Erişim programı TRT 1 ekranlarında izleyicilerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Başvuru ile katılmanın mümkün olabileceği Uzaktan Erişim TRT başvuru formu aracılığıyla, katılım sağlanabiliyor. İşte, Uzaktan Erişim TRT başvuru formu numarası ve başvuru formu hakkında bazı bilgiler

6.05.2020Televizyon
TRT Çocuk, çocukların beğenisini ebeveynlerin güvenini kazandı

TRT Çocuk, çocukların beğenisini ebeveynlerin güvenini kazandı

Yerli çizgi dizilerle ve öğretici içeriklerle çocukların sevgisi kadar ebeveynlerin de güvenini kazanan TRT Çocuk'un Youtube kanalı, 3 milyara yakın görüntülenme ve 4 milyondan fazla abone sayısı ile çocuk kanalları arasında ilk sıraya yerleşti.

4.05.2020Televizyon
MEBden lise öğrencilerine ‘uluslararası yazılım eğitimi’ fırsatı

MEB'den lise öğrencilerine ‘uluslararası yazılım eğitimi’ fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı, lise öğrencilerinin bilişim teknolojileri alanındaki becerilerini geliştirmek amacıyla uluslararası akredite yazılım geliştirme programlarını erişime açtı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Programlarla öğrencilerin mobil uygulama oluşturma, yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz" dedi.

3.05.2020Eğitim
MEBden yeni adım... Bakan Selçuk anlattı

MEB'den yeni adım... Bakan Selçuk anlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, lise öğrencilerinin yapay zekadan dijital güvenliğe bilişim teknolojileri alanındaki becerilerini geliştirmek amacıyla uluslararası akredite yazılım geliştirme programlarını erişime açtı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Programlarla öğrencilerin mobil uygulama oluşturma, yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz" DEDİ.

3.05.2020Gündem
3 meslek lisesi 3 kahraman

3 meslek lisesi 3 kahraman

Koronavirüs döneminde bütün eğitim öğrenim kurumlarının kapıları kapandı. Ama meslek liselerininki kapanmadı. Çünkü onlar ülkenin, insanların ihtiyacı olan sağlık malzemelerin üretebilmek için çalışmaya devam ettiler, ediyorlar. Haberlerini izliyorsunuz meslek liseleri sahip oldukları üretim deneyimini dezenfektandan yüz siperine, maskeden teknolojik tıbbi cihazlara kadar bu dönemin ihtiyacı olan ürünler için seferber ettiler. Lafı uzatmaya gerek yok, koronavirüs döneminde meslek liselerinin yıldızı parladı. Acaba bu başarının ardında hangi etkenler var? Tabii ki bu okulların üretime imkan sağlayan alt yapısı, tabii ki yöneticilerinin, öğretmenlerinin eğitim ve deneyimleri önemli. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu okulların potansiyelini harekete geçirmesi ve üretim faaliyetlerini organize etmesi de önemli. Ama bu sürecin neferleri olan eğitim kadrosuna tek tek baktığımızda müthiş bir fedakarlık, müthiş bir sorumluluk duygusu görüyoruz. Bugün size o meslek liselerinde görev yapan iki müdür ve bir alan şefinin ciddi rahatsızlıklarına rağmen, okullarında nasıl çalıştıklarını, hastalıklarının arkasına sığınmadan nasıl çaba gösterdiklerini aktaracağım.

2.05.2020Eğitim
Öğretmenler deneyimlerini paylaşmaya devam ediyor

Öğretmenler deneyimlerini paylaşmaya devam ediyor

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürülüğü'nün 'Öğretmeniyle Güzel İstanbul' projesi kapsamında öğretmenler arasındaki öğrenme ve öğretme etkileşimini güçlendirmeyi öngören Deneyim Paylaşım Günleri, uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin dijital okuryazarlıklarını arttıran çalışmalarla sürüyor.

30.04.2020Eğitim
Çocuklarla evde ne yapmalı

Çocuklarla evde ne yapmalı?

Koronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan eğitimin uzatılması ile çocuklar için planlama yapmak, aktiviteler bulmak bu dönemde ebeveynlerin en önemli görevleri arasına girmiş durumda… Çocuklarla evde daha kaliteli ve keyifli zaman geçirmek isteyen ebeveynler Uzman Klinik Psikolog Tuğçe Ertekin’in önerilerine kulak vermeli…

Stres ve Kaygıyı Azaltmanın Yolları

Stres ve Kaygıyı Azaltmanın Yolları

İnsanların evde kaldığı süre içerisinde stres ve kaygı seviyesini azaltmak veya minimumda tutmak için zihni eğitici, öğretici ve dinlendirici aktivitelerle meşgul etmek gerektiğini söyleyen Klinik Psikolog Dr. Hüseyin Ebadi, stres ve kaygıyı azaltmanın yollarını anlattı.

Sağlık sistemi başarılı bir sınav veriyor

Sağlık sistemi başarılı bir sınav veriyor

Koronavirüs sonrasında “Bize bir şey olmaz” diyebilecek hiçbir ülkenin kalmadığını söyleyen TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, “Dünyada güvenli liman diye bir yer yok, krizler ortak” dedi. Bu süreçte Türkiye’de sağlık sisteminin başarılı bir sınav verdiğini belirten Kaslowski, “Devletler içe kapanma yerine küresel işbirliği ve koordinasyon içinde olmalı. Türkiye de bu süreçte birçok ülkeye yardım etti. Ayrıca şu anda Türkiye’de finansman destekleriyle işletmelerin ayakta kalması sağlanıyor” diye konuştu.

27.04.2020Ekonomi
Bir eğitim duayeninden ders gibi mektup: ‘2. Dünya Savaşı’nın gri iklimini yaşadım ben’

Bir eğitim duayeninden ders gibi mektup: ‘2. Dünya Savaşı’nın gri iklimini yaşadım ben’

Fahamettin Akıngüç, 94 yaşında. Kültür Koleji’nin kurucusu, İKÜ Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı. Bugüne kadar çok şey görmüş, geçirmiş bir duayen eğitimci. Hâlâ proje üretiyor, her yazılanı takip ediyor, bildiklerini, gördüklerini çalışanlarıyla mutlaka paylaşıyor. O şahane bir öğrenme paydaşı. Öğrenciliğiyle birlikte neredeyse 90 yıldır eğitimin içinde.

25.04.2020Eğitim
Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın sonuçları belli oldu

Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın sonuçları belli oldu

Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Bu yıl online olarak bir araya gelen jüri değerlendirmesi sonucunda; “Acayip Teknolojik Masallar” adlı hikayesiyle ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi Elif Sude Dobra birinci oldu.

24.04.2020Etkinlikler
Minecraft Eğitim Challenge başvuruları için son gün 29 Mayıs

Minecraft Eğitim Challenge başvuruları için son gün 29 Mayıs

Microsoft, uzaktan eğitime destek olan “Minecraft: Eğitim Sürümü” ile bir Challange başlatıyor. Öğrencilerin motive olması ve okulla ilişkilerinin güçlü bir şekilde devam etmesi için geliştirilen Minecraft Eğitim Challenge 2020 kapsamında öğrenciler “Daha İyi Bir Dünya Tasarlamaya” davet ediliyor. Yarışmaya son başvuru tarihi 29 Mayıs.

24.04.2020Teknoloji
Basketbolda akademi dönemi

Basketbolda 'akademi' dönemi

Türkiye Basketbol Federasyonu uzun zamandır üstünde çalıştığı dev projeyi hayata geçirdi.

22.04.2020Basketbol
Ogunlaşma Enstitüleri ve Halk Eğitim’lerden 7 milyon maske

Ogunlaşma Enstitüleri ve Halk Eğitim’lerden 7 milyon maske

Olgunlaşma enstitüleri ve halk eğitim merkezlerinde görevli usta öğreticiler ile kursiyerlerin kendi evlerinde ve kurumlarda yaptığı maske, tıbbi amaçlı tulum, dezenfektan ve yüz siperlikleri ücretsiz dağıtıldı.

21.04.2020Eğitim
Uzaktan eğitim tamam ama beden eğitimi ve sanat dersleri ne olacak

Uzaktan eğitim tamam ama beden eğitimi ve sanat dersleri ne olacak?

Çocuklar nisan sonuna kadar evde ve eğitimleri ‘uzaktan eğitim’ modeliyle devam ediyor. Bazı çocuklar EBA TV izliyor ve eba.gov.tr’yi takip ederek ders çalışıyor, bazıları da kendi okullarının kullandığı programlar aracılığıyla ilerliyor. Ancak çocuklar hangi sistemle eğitim hayatına devam ederse etsin, uzaktan eğitimde temel derslere ağırlık verildiği için görsel sanatlar, beden eğitimi, müzik ve yabancı dil dersleri ne yazık ki eksik kalıyor. O eksikleri de biz evde, internetin nimetlerinden faydalanarak tamamlayabiliriz.

MEB’den uzaktan eğitim, yakından ilgi seti

MEB’den 'uzaktan eğitim, yakından ilgi' seti

MEB, koronavirüs önlemleri kapsamında evlerinde vakit geçiren aile üyelerinin yakın ilişkiler kurarak güçlü bir aile bağı oluşturmasına katkı sağlamak için kılavuz, günlük program ve etkinlik tavsiyelerinden oluşan 'Uzaktan Eğitim Yakından İlgi' başlıklı bir set hazırladı.

16.04.2020Eğitim
MEBden velilere Uzaktan Eğitim, Yakından İlgi seti

MEB'den velilere 'Uzaktan Eğitim, Yakından İlgi' seti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çocukların ebeveynleriyle güzel anılar biriktirmeleri için okul öncesinden 8'inci sınıfa kadar evde etkinlik tavsiyelerinin yer aldığı kapsamlı bir "Uzaktan Eğitim Yakından İlgi Seti" hazırladıklarını açıkladı. Bakan Selçuk, "Telefonunuzun mesaj bölümünü kontrol edebilirseniz, size 'uzaktan eğitim yakından ilgi' diyen bir mesajımız var. Güzel günlere, güzel anılara, hep birlikte" dedi.

16.04.2020Gündem
Ailelerin çocuklarıyla birlikte keşfedebileceği güvenli ve faydalı internet siteleri

Ailelerin çocuklarıyla birlikte keşfedebileceği güvenli ve faydalı internet siteleri

Son yıllarda artan internet kullanımı bilginin ulaşılabilirliğini arttırması, zaman kullanımını iyileştirmesi, iletişimi kolaylaştırması gibi pek çok fayda sağlamasıyla yaşamımızda büyük bir yer edindi. İnternet kullanımının olumlu faydalarının olduğunu ama iyi yönetilmediğinde kötü etkileri olan bir alışkanlığa dönüşebildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Nazan Cankılıç, ailelerin güvenli internet kullanımında nelere dikkat etmesi gerektiğiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesinden Evde Bilimle Kal temalı videolar

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden "Evde Bilimle Kal" temalı videolar

Konya Büyükşehir Belediyesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle evde olan öğrenciler ile bilim meraklıları için YouTube kanalından "Evde Bilimle Kal" temalı bilimsel içerikli videolar yayınlıyor.

13.04.2020Teknoloji
Tayfur Havutçu: Seba beni düşündüğü için transfer ettirmedi

Tayfur Havutçu: "Seba beni düşündüğü için transfer ettirmedi"

Beşiktaş'a transferi için 10 yıl bekleyen Tayfur Havutçu, Hürriyet'e özel açıklamalarda bulundu.

11.04.2020Futbol
Yerel ürüne sahip çıkalım

Yerel ürüne sahip çıkalım

Elif Ovalı, büyük büyük dedelerinden kalan topraklara ve aile işletmesine sahip çıkarak Antakya’dan bir yeni nesil tarım markası yarattı. Teofarm’ın kurucusu Elif Ovalı, “Gerçek çiftçi biterse gerçek gıda da bitecek. Salgın öğretici olmalı. Yerel üreticilere ve yerel ürünlere sahip çıkılmalı” diyor.

11.04.2020Ekonomi
Türk Kızılay ve TikTok Covid-19’a karşı seferber oldu

Türk Kızılay ve TikTok Covid-19’a karşı seferber oldu

Popüler kısa video uygulaması TikTok Dünya Sağlık Örgütü ile yürüttüğü Covid-19 kampanyasının Türkiye ayağını Kızılay ile yürütüyor.

10.04.2020Ekonomi
Bu okulun evdeki öğrencileri sıkılmıyor

Bu okulun evdeki öğrencileri sıkılmıyor

İstanbul Gaziosmanpaşa´da bir ortaokulun idarecileri ve öğretmenleri, eğitim-öğretime verilen arada öğrencilerinin evde sıkılmaması için 'Her yeni güne yeni bir etkinlik' projesi başlattı. Öğrenciler proje kapsamında evdeki büyüklerinin oyunlarını oynuyor, mutfağa girip tarif deniyor, film izliyor, origami ve spor yapıyor, önemli günler için mesaj verip, online eğitim görüyor. Bunları yaparken çektikleri fotoğraflar da okulun sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor.

8.04.2020Eğitim
Her güne evde oynanacak bir oyun

Her güne evde oynanacak bir oyun

Bugünlerde evde her zamankinden daha fazla vakit geçiren çocuklar zaman zaman sıkılabiliyor. Uzmanlar, evden eğitim döneminde öğrencilerin aileleriyle birlikte keyifli vakit geçirebilmeleri için çeşitli oyunlar ve aktiviteler hazırladı.

8.04.2020Eğitim
Evde sıkılan çocuk kalmayacak Bu etkinlikler hem eğlenceli hem de öğretici

Evde sıkılan çocuk kalmayacak! Bu etkinlikler hem eğlenceli hem de öğretici

Sosyal izolasyon nedeniyle çocuklar da evde, dışarı çıkamıyor. Onlarla birlikte oynanabilecek düzinelerce oyun var... Eğer çocuğunuz size de sürekli sıkıldım diyorsa Uzman Klinik Psikolog Ceylan Şekerci'nin önerilerine kulak verin. İşte okul öncesi çocuklar için hem eğitici hem de eğlenceli birbirinden güzel aktiviteler...

Sağlıkçılar için asetat kağıdından yüz koruyucu siperlik üretiliyor

Sağlıkçılar için asetat kağıdından yüz koruyucu siperlik üretiliyor

Edirne Halk Eğitim Merkezinde görevli usta öğreticiler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede görev yapan sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik ve cerrahi maske üretiyor.

2.04.2020Teknoloji
Albayrak’tan ücretli öğretmenlere müjde

Albayrak’tan ücretli öğretmenlere müjde

Ekonomik İstikrar Kalkanı ile COVID-19 salgınında etkilenen meslek gruplarının taleplerini yerine getirmeye devam ettiklerini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin ek ders ücreti ödemelerini de bu süreç boyunca yapmaya devam edeceğiz” dedi.

2.04.2020Ekonomi
Ücretli öğretmenlik maaşı ödenecek mi Ücretli öğretmenlik ve usta öğretici ek ders ücreti kesilecek mi

Ücretli öğretmenlik maaşı ödenecek mi? Ücretli öğretmenlik ve usta öğretici ek ders ücreti kesilecek mi?

Binler ücretli öğretmen ve usta öğretici maaşlarıyla ilgili verilecek kararı merakla bekliyordu. Ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin maaş konusuyla ilgili soru işaretleri 1 Nisan 2020 itibariyle yanıt buldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ücretli öğretmenlerin maaşıyla ilgili açıklamada bulundu. Peki, ücretli öğretmenlik maaşı ödenecek mi? Ücretli öğretmenlik ve usta öğretici ek ders ücreti kesilecek mi?

1.04.2020Gündem
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi online yayınlarla bilimi eve taşıyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi online yayınlarla bilimi eve taşıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında etkinliklerine ve ziyaretçi kabulüne bir süre ara veren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), sosyal medya hesaplarından gerçekleştirdiği online yayınlarla bilimi eve taşıyor.

1.04.2020Teknoloji
Daha iyi bir dünya için yapay zekâ

Daha iyi bir dünya için yapay zekâ

Microsoft Türkiye CTO'su Onur Koç, ‘Çocuklar İçin Yapay Zekanın Sırları’ kitabıyla çocuklara zihin açıcı bir harita armağan ediyor. Kitabın akıcı ve anlaması kolay dilini, illüstratör Doğan Gençsoy başarılı çizimleriyle desteklemiş.

26.03.2020Kitap Sanat
Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz için 10 öneri

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz için 10 öneri

Çocuklarımızın okula gitmediği bu dönemde birlikte neler yapılabilir diye düşünmeye başladık. Evde birlikte vakit geçirmenin birçok alternatifi var. İşte size bazı tavsiyeler…

25.03.2020Evdehayat
Tüm vaktini evde geçirenler için ailece oynanabilecek oyunlar

Tüm vaktini evde geçirenler için ailece oynanabilecek oyunlar

Koronavirüsü salgını nedeniyle evinde çocuklarıyla hem eğlenceli hem de öğretici oyunlar oynamak isteyen ebeveynlere Çocuk Gelişimi Eğitimi Uzmanı ve Ebeveyn Danışmanı Elif İpek, yaş grubuna göre önerilerde bulundu.

Bu ekranlar çok öğretici

Bu ekranlar çok öğretici

Uzaktan öğretim dün evleri okula çevirirken, çocukları da yeniden derse döndürdü. Her kademe kendi ders saati geldiğinde 20’şer dakika ekran başında yerini aldı. Öğrencilerden ve velilerden ilk uzaktan ders deneyimlerini dinledik. Kimi televizyondan, kimi bilgisayardan kimi de telefondan takip etti dersleri. İşte Türkiye’nin dört bir yanından ilk ders izlenimleri...

24.03.2020Eğitim
Korona salgını eğitimde eşitliği de yaydı: Harvard da bedava PrInceton ve Yale de

Korona salgını eğitimde eşitliği de yaydı: Harvard da bedava PrInceton ve Yale de

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını eğitimi de etkiledi. Birçok ülkede okullar tatil edildi. Yıllık ücreti onbinlerce dolar olan Harvard, MIT, Columbia gibi önde gelen üniversiteler yüz yüze dersleri iptal ederek ücretsiz uzaktan eğitime geçti. İsteyen bu okulların eğitimini bedava alacak.

22.03.2020Gündem
Çocuklar güven ister

Çocuklar güven ister

Öğretim bir hafta tatilin ardından pazartesi günü uzaktan eğitimle yeniden başlıyor. Ancak her yaş grubundan öğrenciler bu defa bambaşka bir öğretim sistemini tecrübe edecek. Tabii aileleri de. Bu süreçte aile dayanışması da öne çıkacak. Ayrıca çocuklara güven duygusu aşılamak kritik önemde.

21.03.2020Eğitim
Yapay zeka bu kez Türkçe öğretmek için kolları sıvadı

Yapay zeka bu kez Türkçe öğretmek için kolları sıvadı

Son dönemde öğrenciler başta olmak üzere Türkiye’ye gelen yabancıların sayısındaki artış, Türkçe öğrenmek isteyenlerin sayısını da artırıyor. TÜBİTAK’ın finansal desteğiyle Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimi için yapay zekâ ve ses teknolojileri destekli bir eğitim platformu geliştiriliyor.

20.03.2020Teknoloji
2 milyon bilişim uzmanı yetiştirmeyi hedefliyor

2 milyon bilişim uzmanı yetiştirmeyi hedefliyor

Endüstriyel Dijital Dönüşüm Konferansı’nda Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademi Programı 2.0'ı duyuran Huawei, bu programla 2 milyon bilgi ve iletişim teknolojileri uzmanı yetiştirmeyi hedefliyor.

20.03.2020Teknoloji
Hastane talep etti, halk eğitim merkezinde maske dikimine başladı

Hastane talep etti, halk eğitim merkezinde maske dikimine başladı

MERSİN'in Erdemli ilçesinde halk eğitim merkezinin usta öğreticileri, İlçe Devlet Hastanesi Başhekimliği'nin talebi üzerine gönüllü maske dikimini başladı.

20.03.2020Gündem
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), internetten yayın yapacak

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), internetten yayın yapacak

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında faaliyetine ara veren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), internetten bilim meraklılarına on-line yayın yapacak.

20.03.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Eğitici ve öğretici: Yıldız Tilbe yayınları

Şu karantina zamanlarında herhalde hepimiz instagram canlı yayınlarına doyduk.

10.05.2020

Emzik ve bezle vedalaşmak için doğru zaman

Karantina süreci özellikle bebeği ya da küçük çocuğu olan aileler için her anlamda bir fırsat. Gelişimi için yaklaşımınızı ve günlük yaşamınızı gözden geçirebilirsiniz. Emzik ve tuvalet eğitimine odaklanmak da bu dönemde daha kolay.

8.05.2020

3 meslek lisesi 3 kahraman

Koronavirüs döneminde bütün okullar kapandı. Ama meslek liseleri çok ihtiyaç duyulan maske, dezenfektan gibi sağlık malzemelerini üretebilmek için çalışmaya devam ediyor. Bu sayede meslek liselerinin yıldızı da parladı. Meslek liselerinin eğitim kadrosuna tek tek baktığımızda müthiş bir fedakârlık görüyoruz. Bugün size o meslek liselerinde görev yapan iki müdür ve bir alan şefinin ciddi rahatsızlıklarına rağmen gösterdikleri çabayı aktaracağım.

2.05.2020

Çocuk yogasıyla tüm aile bir arada

Anne-babalar çocuklarının dikkat sürelerinin uzamasını, evde daha sakin kalmasını, bir yandan da eğlenmesini istiyor. Hepsini bir arada sağlamanın en iyi yolu da çocuk yogası. Aileyi bir araya getiren yoganın inceliklerini çocuk yogası ve bale eğitmeni Buse Agnaday’a sorduk.

1.05.2020

Haydi Türkiyem sana bu yakışır

İki hafta kadar önce günlük yazımın tepesine “Yapma Hocam, biraz erken olmuyor mu bu çıkış?” diyenlere kulak asmadan ‘Bu başarı alkışlanır’ yazdım.

29.04.2020

Bir eğitim duayeninden ders gibi mektup: ‘2. Dünya Savaşı’nın gri iklimini yaşadım ben’

Fahamettin Akıngüç, 94 yaşında. Kültür Koleji’nin kurucusu, İKÜ Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı. Bugüne kadar çok şey görmüş, geçirmiş bir duayen eğitimci. Hâlâ proje üretiyor, her yazılanı takip ediyor, bildiklerini, gördüklerini çalışanlarıyla mutlaka paylaşıyor. O şahane bir öğrenme paydaşı. Öğrenciliğiyle birlikte neredeyse 90 yıldır eğitimin içinde.

25.04.2020

Ramsar ve Bern sözleşmeleri Salda’ya darbeye izin vermez

Salda gölü kıyısına ‘millet bahçesi’ adı altında bir turistik tesis yapılabilir mi?

16.04.2020

Yeşilköy ve Sancaktepe konusu

VİRÜS dolayısıyla İstanbul’a ne kadar ‘acil’, ne kadar ‘sağlıklı’ projeler yapıyoruz...

10.04.2020

Karantina günlerinin sembolü

Karantina günleri, bugün Türkiye için oldukça yeni bir olay. Gerçi yıllar önce kolera vakası sırasında İstanbul’da da benzer tedbirler alınmıştı ama çok daha yüzeysel ve bu bölgeye mahsustu. Şimdi bütün Türkiye’de insanların evlerde oturması isteniyor ama bunun için imkânların her hanede bulunmadığı açık. Bazı yerlerde ısrarla dışarıya çıkmak istiyorlar. Bu duyguyu anlamak mümkün ama onaylanamaz. Çünkü bu yasağa uyulmadan facianın geçiştirilmesi mümkün değil gibi görünüyor. Fen insanlarının söylediği budur.

5.04.2020