EKSTRA
MENÜ

Öğrenme

Öğrenme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öğrenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.073 Öğrenme haberi bulunmuştur.

Öğrenme Haberleri

Suna Dumankaya:Atatürk anneannemle tanışmak istemiş

Suna Dumankaya:Atatürk anneannemle tanışmak istemiş

Atatürk’e bile karışım hazırlamış bir lokman hatunun torunu olunur da başka yoldan gidilir mi? O da gitmemiş, bitkiler dünyasına dalmış, anneannesinden öğrendiklerinin üstüne kattıkça katmış. Bugün kendi adını taşıyan doğal içerikli bir markanın patroniçesi... Suna Dumankaya, durup dinlenmeden araştırmalarına devam ediyor. Bu hafta “Doğada keşfedilecek çok şey var” diyen Dumankaya ile bir araya geldim. Hem macerasını dinledim hem de pandemiye özel kişisel bakım tüyoları aldım.

22.12.2020Magazin
Komi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Komi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Komi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Komi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Birçok farklı alanda iş bulabilme imkanı olan komi, günümüzde devamlı sirkülasyon yaşayan meslekler içerisinde yer almaktadır. Pek çok insan komi nedir ya da komi olmak için kriterler nelerdir merak ediyor. Peki komi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Komi olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında merak edilenler.

22.12.2020Meslekler
İllüstratör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur İllüstratör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

İllüstratör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? İllüstratör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Pek çok farklı alanda iş bulma imkanı olan illustrator, günümüzde en çok ilgi çeken ve merak edilen meslekler içerisinde geliyor. Tabii bunun için belli bir yetenek ve beceri olması ile beraber, eğlenceli bir meslek dalı olarak da ön plana çıkıyor. Peki, illustrator nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? İllustrator olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında merak edilenler.

21.12.2020Meslekler
Beyninize Zarar Veren 13 Beklenmedik Şey

Beyninize Zarar Veren 13 Beklenmedik Şey

Vücudumuzun diğer organları gibi beynimiz de çeşitli faktörlerden muzdarip olabilir. Günlük alışkanlıklarınızdan bazılarının da bu faktörlerden olduğunu ve beyne ciddi zararlar verdiğini söylesek! Beyninize ciddi zararlar verebilecek günlük alışkanlıkları anlatıyoruz.

21.12.2020İyi Yaşam
Mesleki eğitimde 1.000 okul projesi

Mesleki eğitimde 1.000 okul projesi

Mesleki eğitim ülkelerin ekonomik gelişiminde önemli bir işlev görmektedir. Bu nedenle ülkeler işgücü piyasaları ile uyumlu bir mesleki eğitim sistemi kurabilmek için çaba sarf etmekte, böylece okuldan işe geçişi kolaylaştırmaya ve genç işsizlik oranını düşürmeye çalışmaktadır. Türkiye’de de mesleki eğitim uzun yıllardır bu işlevini başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Ancak, katsayı politikası gibi dış müdahaleler nedeniyle kendisinden beklentileri karşılayamaz hale getirilmiştir. On yıldan fazla uygulanan katsayı politikasıyla birlikte işverenler aradıkları elemanı bulamamaktan şikâyet etmeye başlamış ve mesleki eğitim hem toplum hem de işgücü piyasasında itibar kaybı yaşamıştır. Bu itibar kaybı bizatihi mesleki eğitimin niteliğiyle ilgili değildir. Ancak dış müdahalelerden kaynaklanmasına rağmen sonucun faturası maalesef haksız bir şekilde mesleki eğitime kesilmiştir.

21.12.2020Eğitim
Uzaktan eğitim döneminde öğretmen hazırlıklarının üç boyutu

Uzaktan eğitim döneminde öğretmen hazırlıklarının üç boyutu

2019’un sonu itibariyle dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıkan COVID-19 salgını günümüzde de etkisini sürdürüyor. Salgın, küreselleşen dünyanın da beraberinde getirdiği müthiş bir hızla dünyanın her köşesindeki ülkeleri etkisi altına alırken, salgınla mücadelenin tek yolunun da bulaşma riskini en aza indirmek olduğu aşikâr. Bu sebeple hastalığın bulaşma riskini azaltmak, herkesin üzerinde anlaştığı bir önleme yöntemi oldu.

21.12.2020Eğitim
Travma, pandemi ve psikolojik sorunlar

Travma, pandemi ve psikolojik sorunlar

İster yakın tarihli deprem gibi bir felaket, ister araba kazası olsun, ya da bir aile içinde yaşanan uzun veya kısa süren ve şiddet içeren bir süreç olsun, bu olaylar ‘travmatik süreçler’ olarak adlandırılır. İyi de, travmanın çeşidi, şiddeti, süresi ne olursa olsun bazı insanlar çok, bazıları ise hiç etkilenmiyor. Travmayı nasıl tanımlayacağız?

21.12.2020Eğitim
MEBden öğretmenlere Akran Öğreticiliği el kitabı

MEB'den öğretmenlere 'Akran Öğreticiliği' el kitabı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci başarısını artırmak için öğretmenlere yönelik "Akran Öğreticiliği" el kitabı hazırladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğretenin sorumluluk duygusu, öz güveni gelişir, öğrenen, eğlenerek daha kalıcı öğrenir. Bu yönteme ilişkin yapılmış pek çok uluslararası çalışmayı derleyerek 'Neden ve nasıl akran öğreticiliği' sorularına yanıt vermeye çalıştık" dedi.

20.12.2020Gündem
‘En kolayı öğretirken öğrenmek’

‘En kolayı öğretirken öğrenmek’

Millî Eğitim Bakanlığı, öğrenci başarısını artırmak için öğretmenlere yönelik hazırlanan el kitabı serisinin ikincisini yayımladı. Geri Bildirim El Kitabı’nın ardından paylaşılan ikinci kitap, “Akran Öğreticiliği” başlığını taşıyor.

20.12.2020Eğitim
O kanun teklifi TBMMde kabul edildi

O kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

19.12.2020Gündem
Covid 19 test sonucu nasıl sorgulanır e Nabız koronavirüs test sonucu öğrenme

Covid 19 test sonucu nasıl sorgulanır? e Nabız koronavirüs test sonucu öğrenme

Koronavirüs test sonucu, e-Nabız üzerinden sorgulanabiliyor. Bazı belirtilerin ardından şüphelenip test yaptıran vatandaşlar sonuçları öğrenmek için izlenmesi gerek adımları merak ediyorlar. Yeni tip koronavirüse yakalanan vatandaşlar test yaptırdıktan sonra sonuçlarını online olarak öğrenebiliyorlar.. E-nabız sistemi üzerinden sorgulama yapabilmeniz için barkod numaranızı, TC Kimlik numaranızın 4 son hanesini veya pasaport numaranızın son 4 hanesini sisteme girmeniz gerekiyor. İşte e-nabız covid 19 test sonucu sorgulama ekranı

18.12.2020Gündem
Uzmanı uyardı: Sorun sadece kullanım süresi değil, neye maruz kaldığı da önemli

Uzmanı uyardı: Sorun sadece kullanım süresi değil, neye maruz kaldığı da önemli

Pandemi ile birlikte çocukların ekran kullanım süreleri arttı. Uzmanlar çocukların ekran kullanımında nelerle meşgul olduğuna kullanım sürelerinden daha çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Her internet kullanımının bağımlılık olarak değerlendirilemeyeceğini ve her oyunun zararlı olmadığını belirten uzmanlar, ekran karartma ile çözüm sağlanamayacağını, ebeveynlerin çocukları ile aynı dili konuşabilmeleri gerektiğini ifade ediyor.

Piyanist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Piyanist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Piyanist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Piyanist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Piyanist tüm dünyada her yaştan kişi tarafından talep görmekte olan bir meslek dalı olmaktadır. Piyanist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Piyanist olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

18.12.2020Meslekler
Sabahattin Alinin sadelik felsefesi torununun tasarımlarında hayat buluyor

Sabahattin Ali'nin 'sadelik felsefesi' torununun tasarımlarında hayat buluyor

Sabahattin Ali'nin torunu sadekar İdil Laslo, 20 yıllık iş hayatını bıraktıktan sonra başladığı kuyumculuk sanatında önemli tasarımlara imza atarak, sade ve yoğun el işçiliğiyle değerli ve yarı değerli taşlara hayat veriyor.

17.12.2020Keyif
‘Uzaktan’ kopyayı önleyen sistem

‘Uzaktan’ kopyayı önleyen sistem

Uzaktan eğitime geçildiğinden bu yana en çok tartışılan konulardan biri online sınavlar. Çünkü öğrencileri evlerinde tek başına sınava girerken kontrol etmek bu süreçte bir hayli zor.

17.12.2020Eğitim
Son teknoloji beynin gizemini çözecek

Son teknoloji beynin gizemini çözecek

YÖK'ün girişimiyle Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin birlikte kurduğu araştırma merkezi NÖROM'da, beynin gizemini çözmek için yürütülecek yeni teknolojiler açıklandı.

17.12.2020Teknoloji
SETA’dan TIMSS raporu: Umut verici

SETA’dan TIMSS raporu: Umut verici

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'nin son yıllarda ortaya koymuş olduğu ulusal ve uluslararası hedefler düşünüldüğünde TIMSS 2019 (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) sonrasında ortaya çıkan ortalama puanların ve sıralamaların umut verici olduğu değerlendirmesi yapıldı.

17.12.2020Eğitim
Masöz nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Masöz olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Masöz nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Masöz olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek ve stresten uzak kalabilmek için masaj büyük bir öneme sahiptir. Bu konuda gerekli kriterleri taşıyan ve eğitimi almış uzmanlar olarak masözler ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda masöz olmak isteyen pek çok kişi meslek hakkında bilgi almaya çalışıyor. Peki, masöz nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Masöz olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında bilinmesi gerekenler.

17.12.2020Meslekler
Öğretmenlere dijital okuryazarlık kılavuzu

Öğretmenlere 'dijital okuryazarlık' kılavuzu

MEB, son yıllarda yaşantımızda önemli bir yer edinen, uzaktan eğitim süreciyle birlikte öğretmen, öğrenci ve velilerin dahil olduğu her yaştan insanın günlük hayatının merkezi haline gelen dijital teknolojileri doğru kullanma ihtiyacına dönük bir çalışmaya imza attı. Çocuklarımızın dijital hayata katılmaları, bu toplumda öğrenmeleri ve çalışmaları için yol gösterecek olan öğretmenler için 'Dijital Okuryazarlık Öğretmen Kılavuzu' hazırlandı.

16.12.2020Eğitim
Global şirketlerin İngilizce ortağı Beils, Türkiye’de

Global şirketlerin İngilizce ortağı Beils, Türkiye’de

Sosyal hayatın ve eğitimin sanal ortama taşındığı pandemi döneminde online İngilizce eğitimine olan talep giderek artıyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan online eğitim kurumu Beils, İngilizce eğitiminde güvenilir bir adres arayanlara, küresel başarıya sahip, yenilikçi, esnek ve ekonomik bir eğitim fırsatı sunuyor. Özgüvenli ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak, dil sınavlarına hazırlanmak veya kariyeri için İngilizce öğrenmek isteyenler, Beils’in her seviyeye uygun kapsamlı eğitim çözümleri sayesinde hedeflerine kolaylıkla ulaşıyor.

16.12.2020Gündem
Uzaktan eğitimde verimli çalışma

Uzaktan eğitimde verimli çalışma

Tüm yaş gruplarındaki insanlar için Mart 2020 ve sonrası bir milat oldu. Yeni bir yaşama alışmaya çalışıyoruz. Hayatlarımızı, alışkanlıklarımızı dönüştürüyoruz. Tabii bu süreçte en çok zorlanan kesim öğrenciler. Okul ve öğrenme tarihsel olarak çok eskilere dayansa da kuralları ve gereklilikleri değişmedi.

16.12.2020Eğitim
Uzaktan eğitim, öğrenci merkezli eğitimin doğasına hizmet etmede çok etkili

Uzaktan eğitim, öğrenci merkezli eğitimin doğasına hizmet etmede çok etkili

Koronavirüs salgınıyla birlikte deneyimlenen uzaktan eğitimin, öğrenci merkezli eğitim modeline destek olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Derya Kavgaoğlu, “Öğrenci merkezli eğitim felsefesi 21’inci yüzyılın ihtiyaç duyduğu özerk, kendi kendini yönlendiren ve kendine yetebilen öğrenciler yetiştirir” dedi.

16.12.2020Eğitim
Çocuklarda görülen göz hastalıklarına karşı nelere dikkat edilmeli

Çocuklarda görülen göz hastalıklarına karşı nelere dikkat edilmeli?

Çocuklarda okul başarısında en etkili durumlardan birinin de göz bozuklukları olduğunu ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

15.12.2020Çocuk-Aile
Pandemi döneminde çocukların ekran başında geçirdiği süre kısıtlanmalı

Pandemi döneminde çocukların ekran başında geçirdiği süre kısıtlanmalı

Pandemi sürecinde evde kalan çocuklar için uzmanlar, televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon ekranlarına karşı dikkatli olmaları konusunda ailelere uyarılarda bulundu.

BTK Dijital Okuryazarlık kitabını okuyucuların erişimine açtı

BTK "Dijital Okuryazarlık" kitabını okuyucuların erişimine açtı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Açık Kaynak Dijital İçerik Üretme Projesi'nin ilk kitabı "Dijital Okuryazarlık: Araçlar, Metodolojiler, Uygulamalar ve Öneriler"i, Güvenli İnternet Merkezinin internet sitesinden (http://acikkaynak.gim.org.tr/) okuyuculara sundu.

15.12.2020Teknoloji
Sanalda süre değil maruziyet önemli

Sanalda süre değil maruziyet önemli

Pandemiyle birlikte çocukların ekran kullanım süreleri arttı. Uzmanlar çocukların ekran kullanımında nelerle meşgul olduğuna kullanım sürelerinden daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Her internet kullanımının bağımlılık olarak değerlendirilemeyeceğini ve her oyunun zararlı olmadığını anlatan uzmanlar, ekran karartmayla çözüm sağlanamayacağını, ebeveynlerin çocuklarıyla aynı dili konuşabilmeleri gerektiğini söylüyor.

14.12.2020Eğitim
MEB bütçesi TBMM’de kabul edildi

MEB bütçesi TBMM’de kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, MEB’in 2021 yılı bütçe görüşmeleri yapıldı. Bakan Ziya Selçuk’un da bir konuşma yaptığı görüşmeler sonrasında MEB’in bütçesi kabul edildi.

14.12.2020Eğitim
Çalışanlar artık çalışma saati ve yerinde esneklik sağlayan iş istiyor

Çalışanlar artık çalışma saati ve yerinde esneklik sağlayan iş istiyor

Çalışanlar 2021’de esnek modellerin, dijital teknolojinin, çeşitlilik ve kapsayıcılığın, öğrenme ve gelişimin, iş hayatının geleceğine yön vereceğini düşünüyor. Ayrıca çalışanlar kendileriyle aynı görüşü paylaşan ve başarılı olmak ve kariyerlerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları alanı ve araçları kendilerine sağlayan şirketlerin sunduğu fırsatları kollayacak.

14.12.2020Teknoloji
Beşinci yılında YÖKAK

Beşinci yılında YÖKAK

Ülkemizde yükseköğretim alanında kalite güvencesi sisteminin güçlendirilmesi amacıyla, Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün yetki devri çalışmaları kapsamında 2015 yılında kurulan Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK), yine YÖK’ün çabalarıyla 2017 yılında idari ve mali açıdan bağımsız bir kuruluş haline geldi.

14.12.2020Eğitim
Espirizm (Deneycilik) nedir Felsefede Ampirizm Akımı özellikleri ve kurucusu hakkında bilgi

Espirizm (Deneycilik) nedir? Felsefede Ampirizm Akımı özellikleri ve kurucusu hakkında bilgi

Empirizm, eski Yunancada deney anlamına gelmektedir bununla beraber deneyim ve duyu verisi gibi anlamlarıda bulunmaktadır. Empeiria kelimesinden türetilmiş olan empirizm kelimesi bir felsefe terimidir. Empirizm kelimesinin felsefedeki esas anlamı ise tüm bilgi kaynaklarının deneyim olduğunu iddia eden bir bilgi kuramıdır. İnsanın yegane bilgi kaynağının deney olduğunu öne sürmektedir. Sizler için empirizm hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

13.12.2020Araştırma
Duygusal Zeka nedir ve neden önemlidir Duygusal Zeka eğitimi hakkında bilgi

Duygusal Zeka nedir ve neden önemlidir? Duygusal Zeka eğitimi hakkında bilgi

Duygusal zeka, bireyin kendi hisleri dışında yakın çevresindeki insanların duygularını anlamasına denir. İngilizce karşılığı Emotional Quotient olduğu için kısaca. ''EQ'' şeklinde yazılır. Yapılan araştırmalar sonucunda duygusal zekanın beynin sağ lobu ile ilintili olduğu ispatlanmıştır. Duygusal zekanın önemine ve eğitimine dair merak edilenleri sizin için derledik.

13.12.2020Araştırma
Son dakika haberi: Bakan Selçuktan yüz yüze eğitim ve tablet açıklaması 200 bin tablet dağıtılacak

Son dakika haberi: Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim ve tablet açıklaması! 200 bin tablet dağıtılacak

Son dakika haberine göre; Yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bir an önce yüz yüze eğitime geçilmesi için şartların olgunlaşmasını bekliyoruz." dedi. Ayrıca 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tablet, 2021 Ocak ortasına kadar ilave 300 bin tabletin dağıtılacağını duyurdu.

13.12.2020Gündem
Avrupa ile uzaktan eğitim toplantısı

Avrupa ile uzaktan eğitim toplantısı

Anadolu Üniversitesi'nin kurucu üyesi olduğu Avrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği (EADTU) Rektörler Toplantısı bu yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

12.12.2020Eğitim
Yükseköğretim notu yükseliyor

Yükseköğretim notu yükseliyor  

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK), kuruluşunun 5. yılına özel “Uluslararası Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Webinar”ı düzenledi.

12.12.2020Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Çocuklara basılı karne vermek istiyoruz

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Çocuklara basılı karne vermek istiyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze yapılacak en azından tek bir sınavla öğrencilere basılı bir karne vermek istediklerini söyledi.

12.12.2020Eğitim
İstanbul Tiyatro Festivali çevrim içi gösterimleri uzatıldı

İstanbul Tiyatro Festivali çevrim içi gösterimleri uzatıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali'nin çevrim içi programındaki 6 gösterinin yayın tarihi 28 Aralık'a kadar uzatıldı.

11.12.2020Keyif
Karnelere tek sınav notu yansıyacak

Karnelere tek sınav notu yansıyacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk NTV canlı yayınında gündeme dair soruları cevapladı. Bakan Selçuk yüz yüze yapılacak tek sınavla öğrencilere basılı karne vermek istediklerini belirtti.

11.12.2020Eğitim
Son dakika... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıtladı Öğretmenler aşı olacak mı Yarı yıl tatili öne alınacak mı

Son dakika... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıtladı! Öğretmenler aşı olacak mı? Yarı yıl tatili öne alınacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatilinin öne alınıp alınmayacağı ile ilgili olarak ''Yarı yıl tatilini öne almak senaryolar arasında var'' dedi. Bakan Selçuk, koronavirüs aşısı ile ilgili olarak da ''Öğretmenlerin bir an önce aşılanması için çalışma sürüyor'' ifadelerini kullandı.

11.12.2020Gündem
MEB açıkladı: Matematik ve fende başarının perde arkası

MEB açıkladı: Matematik ve fende başarının perde arkası

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, "EBA platformunun destekleri, ölçme değerlendirme merkezlerinde bu tür sorulara yönelik bir öğrenme kültürünün ön plana çıkarılmış olması ve özellikle son yılların eğitim trendlerinde vazgeçilmez unsurlardan biri olan, öğrencilerimizin eleştirel düşünce, girişimcilik, matematiksel ve dijital yetkinlikleri merkeze alan yaklaşımların bu sonucu getirdiğini düşünüyoruz" dedi.

10.12.2020Eğitim
Öğretmenler, ‘Almanca teşvik sınıflarından’ şikayetçi

Öğretmenler, ‘Almanca teşvik sınıflarından’ şikayetçi

Viyana Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, halk dilinde ‘getto sınıfları’ olarak adlandırılan ‘Almanca teşvik sınıflarında’ eğitim veren öğretmenlerin yüzde 64’ü yabancı kökenli öğrencilerin Almanca bilgilerini geliştirmek için hayata geçirilen sistemin verimli olmadığı görüşünü savunuyor.

10.12.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Pandeminin öğrenme sürecine etkisi

Tüm dünyada etkisini hızlı bir şekilde arttıran ve pandemi haline gelen Covid-19 nedeniyle zorunlu bir dijital dönüşüm ile karşı karşıya kaldık. Bu dijital dönüşümün en büyük yankıları kuşkusuz eğitim dünyasında gerçekleşti.

22.12.2020

Cinsel Organlarda, Pelviste Ağrı ve İçe Girme Bozukluğu

Cinsel siklusta olmayan ağrı, acı, kanama ve panik halinin cinsel siklusa sokulması olarak tarif ettiğim vajinismus ve disparoni, son bilimsel literatürde “cinsel organlarda ve pelviste ağrı ve içe girme bozukluğu” olarak tek bir cinsel işlev bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

22.12.2020

Atatürk anneannemle tanışmak istemiş

Atatürk’e bile karışım hazırlamış bir lokman hatunun torunu olunur da başka yoldan gidilir mi? O da gitmemiş, bitkiler dünyasına dalmış, anneannesinden öğrendiklerinin üstüne kattıkça katmış. Bugün kendi adını taşıyan doğal içerikli bir markanın patroniçesi... Suna Dumankaya, durup dinlenmeden araştırmalarına devam ediyor. Bu hafta “Doğada keşfedilecek çok şey var” diyen Dumankaya ile bir araya geldim. Hem macerasını dinledim hem de pandemiye özel kişisel bakım tüyoları aldım.

22.12.2020

Perakende sektöründe öne çıkan son trendler

Koronavirüs ile perakende sektöründe ciddi bir dönüşüm yaşanıyor, fiziksel mağazaların rolü tekrar tanımlanıyor. Bununla birlikte, e-ticaretin büyümesini ve online kanallardan siparişlerde görülen önemli artışı, fiziksel mağazacılığın sonu olarak değerlendirmek de doğru değil. Gerçek şu ki, fiziksel mağazacılık devam edecek; sınıf ortamındaki derslerin, ofiste çalışmanın devam edeceği gibi… Ancak, e-ticaretin ve gelişen dijital servislerin perakendeciliği nasıl etkilediğini ve dönüştürdüğünü düşünmek gerekiyor.

20.12.2020

ADANA’DAKİ ARAP MUTFAĞI

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Adana’da Arap mutfak kültürü de hakimdir. “Etsiz yemek olmaz, kahvaltıda bile ciğer yeriz” diyen Adana-Arap mutfağından birçok yemeği öğrenme şansım oldu...

20.12.2020

Çeşme başkanı şimdiden söylüyor

ÇEŞME Belediyesi “Çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi yönetmeliği” kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait yetkinin kendisine devredilmesini istemişti.

20.12.2020

“Restoranlar evde”nin çıtası yükseliyor

Pandeminin getirdiği koşullar, zor şartlarda ayakta kalmaya çalışan restoran sektörünün iş yapış şekillerini de derinden etkilemeye devam ediyor.

19.12.2020

Schüssler mineral tuzları ne işe yarar? Hangi durumlarda kullanılır?

Schüssler mineral tuzları, biyokimyasal mineral tedavisinin adıdır. Dr. Wilhelm Schüssler tarafından tedavisel amaçla kullanılmaya başlanmasından bu yana adıyla anılmaktadır.

14.12.2020