EKSTRA
MENÜ

Öğrenme

Öğrenme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öğrenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.073 Öğrenme haberi bulunmuştur.

Öğrenme Haberleri

Uzaktan öğrenim sırasında yapılmaması gereken 6 şey

Uzaktan öğrenim sırasında yapılmaması gereken 6 şey

Sanal öğrenme çocuklar için hiç de kolay değil. Eğitimde yeni normal ebeveynler için de yepyeni bir macera. Çocukları uzaktan eğitime adapte etmek için her ebeveynin kendi taktikleri vardır. Ancak yapılmaması gerekenler neredeyse aynıdır. İşte kesinlikle yapılmaması gereken 6 şey.

31.12.2020Çocuk-Aile
31 Aralık ve 1 Ocak yılbaşında canlı ders olacak mı MEB canlı ders programını duyurdu

31 Aralık ve 1 Ocak yılbaşında canlı ders olacak mı? MEB canlı ders programını duyurdu

Canlı ders programı yarın var mı sorusu, öğrencilerin gündeminde geldi. Yeni yıl öncesinde, 31 Aralık ve yılbaşında canlı ders olup olmadığı öğrencilerin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Uzaktan eğitim sürecinin devam etmesi dolayısıyla eğitimlerini online olarak alan pek çok kişi, buna göre hareket edecek. Resmi tatil takvimine göre, 1 Ocak 2021 resmi tatil arasında yer alıyor. Peki, 31 Aralık ve yılbaşında canlı ders olacak mı? İşte, pek çok öğrencinin merak ettiği o konu hakkında detaylı bilgiler

30.12.2020Gündem
Pikan cevizi tam bir vitamin zengini Günde bir avuç yerseniz…

Pikan cevizi tam bir vitamin zengini! Günde bir avuç yerseniz…

Hepimizin bildiği gibi kuruyemişler de doğru miktarda tüketildiğinde, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Son zamanlarda faydalarıyla sürekli adını duyuran pikan cevizi ise sağlıklı atıştırmalıklar listesinin başlarında yer alıyor.

30.12.2020Sağlık
Bakan Selçuk: Zorluklardan büyük tecrübeler kazandık

Bakan Selçuk: Zorluklardan büyük tecrübeler kazandık!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "2020'nin tüm zorluklarına karşın biz bu yıl eğitim stratejimizi kapsayıcılık, adalet ve erişilebilirlik üzerine kurduk. 2020'nin getirdiği zorluklardan büyük tecrübeler kazandık. Bu tecrübelerle artık daha güçlüyüz" dedi.

30.12.2020Gündem
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuktan son dakika açıklamaları Uzaktan eğitim, dijital karne, koronavirüs aşısı...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan son dakika açıklamaları! Uzaktan eğitim, dijital karne, koronavirüs aşısı...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası'nın sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk, ''Okulları açmadık çünkü bizim koşullarımız, ülkemizin yapısı, sosyal hayatımız, düğünlerimiz, cenazelerimiz, bütün bunların sosyo antropolojik fotoğrafına bakmak zorundayız'' dedi. Bakan Selçuk, uzaktan eğitimle ilgili de ''Daha önce canlı ders yapabilme kapasitemiz 100 bin civarındaydı. Şu anda 3 milyonu geçtik'' ifadelerini kullandı. Dijital karne olabileceğini söyleyen Bakan Selçuk, ''Yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz yok. Dijital karne söz konusu. Liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabilir'' diye konuştu.

30.12.2020Gündem
Uzaktan eğitime adapte olamayan çocuklar için püf noktaları

Uzaktan eğitime adapte olamayan çocuklar için püf noktaları

Çocuğunuzun aylarca uzaktan eğitimden sonra tükenmiş hissetmesi alışılmadık bir şey değil. Çocukların uzaktan eğitime motive olmalarına yardımcı olabilirsiniz. İşte bu konuda bazı püf noktaları…

30.12.2020Eğitim
Salgın çocukları eğitimsiz bırakacak

Salgın çocukları eğitimsiz bırakacak

Dünya Bankası, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde aksayan eğitimin fazladan 72 milyon çocuğun ‘eğitim yoksulluğu’ yaşamasına neden olacağını duyurdu.

30.12.2020Dünya
2021 senesinde meydana gelecek olan tutulmalar

2021 senesinde meydana gelecek olan tutulmalar

Kuzey ve Güney ay düğümleri bize o sene meydana gelecek olan Güneş ve Ay tutulmalarının hangi burçlarda meydana geleceğini belirtirler. Ve unutmamak gerekir ki, Ay düğümleri ve tutulmalar, hayatımızda aldığımız çok önemli virajları, keskin dönüşleri, radikal değişimleri, majör birtakım olaylara işaret eder. Ve bu olaylar hem kişisel anlamda ruhsal gelişimimiz açısından çok önemlidir diğer yandan dünya üzerinde değişen trendlere ve meydana gelecek olan olaylara da vurgu yaparlar. Ay düğümleri ve tutulmaların etkileri ile hayatımızda istesek de istemesek de aksiyonun meydana geldiği zamanlardır. Kaçarsanız aksiyon evren sizin adınıza ve sizin kontrolünüz dışında alır.

29.12.2020Astroloji
Çocukların kendi başlarına mücadele etmesine izin vermek neden önemlidir

Çocukların kendi başlarına mücadele etmesine izin vermek neden önemlidir?

Kontrolcü ebeveynlik çocuklara tahmin edildiğinin aksine birçok yönden zarar verir. Çocuğunuzun hayatına daha fazla dahil olmak, düşük özgüvene yol açacağı gibi onları hayatın zorlukları için de oldukça hazırlıksız bırakabilir. Bazı zorlukları kendi başlarına çözmelerine izin vermenin oldukça faydası vardır. Mutlu ve kendine güvenen çocuklar yetiştirmek için neler yapılabilir? Bu önerileri dikkate alabilirsiniz…

29.12.2020İlişkiler
Diyanet İşleri Başkanlığı 78 personel alımı yapıyor...İşte, başvuru ekranı ve şartları

Diyanet İşleri Başkanlığı 78 personel alımı yapıyor...İşte, başvuru ekranı ve şartları

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesine gerçekleştirilecek olan 78 personel alımı için düğmeye basıldı. 40 Cami Rehberi, 38 PDR öğretmeni alımı gerçekleştirecek olan Diyanet İşleri Başkanlığı, alınacak olan alanlara göre KPSS ve dil puanı şartı koşacak. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı 78 personel alımı başvuru şartları hakkında detaylı bilgiler

29.12.2020Gündem
Dünya Bankası: Pandemi nedeniyle 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya

Dünya Bankası: Pandemi nedeniyle 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya

Dünya Bankası’nın yayınladığı rapora göre, Kovid-19’un okulların kapanmasına etkisiyle dünya genelinde 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya.

29.12.2020Dünya
Türksat 6A uydusu için son hazırlıklar yapılıyor

Türksat 6A uydusu için son hazırlıklar yapılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin dijital iletişim ve haberleşme alanında gelişmiş ülkelerle aynı seviyeyi yakaladığını belirterek, "Yolcu ve yük taşımada tüm hizmetlerde dijitalleşmeyi sağlarken, bölgemizde ve dünyada lider ülke olmak yolunda emin adımlarla ilerliyoruz." dedi.

29.12.2020Teknoloji
“Pandemi dönemi yaşayan çocuklar, kaygı düzeyleri yüksek bireylere dönüşebilir”

“Pandemi dönemi yaşayan çocuklar, kaygı düzeyleri yüksek bireylere dönüşebilir”

Yeni tip koronavirüs salgını her yaştan çocukların psikolojisini etkiledi. Uzmanlar kaygı ve stres kaynaklı olarak çocuklarda uykusuzluk, korkulu rüya, iştahsızlık, huzursuzluk görülebileceğini, pandemi dönemi yaşayan çocukların gelecekte kaygı düzeyleri yüksek bireylere dönüşebileceğini söylüyor. Çocuk ve ergenlerin pandemiden nasıl etkilendiğini anlatan Doç. Dr. Sebla Gökçe, “Fiziksel aktivite azlığı, akranları ile vakit geçirememeleri, ailelerin öğretmen rolüne geçmesi sebebi ile çocukların ve ailelerin kaygı, tükenmişlik, öfke gibi olumsuz duygu yoğunluğunda artış ve aile içi çatışmaların arttığı görülebiliyor” dedi.

28.12.2020Sağlık
Koronavirüs çocukların psikolojisini nasıl etkiliyor

Koronavirüs çocukların psikolojisini nasıl etkiliyor?

Yeni tip koronavirüs salgını her yaştan çocukların psikolojisini etkiledi. Uzmanlar kaygı ve stres kaynaklı olarak çocuklarda uykusuzluk, korkulu rüya, iştahsızlık, huzursuzluk görülebileceğini, pandemi dönemi yaşayan çocukların gelecekte kaygı düzeyleri yüksek bireylere dönüşebileceğini söylüyor. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü’nden Doç. Dr. Sebla Gökçe, çocuk ve ergenlerin pandemiden nasıl etkilendiğini her yaş grubu için ayrı ayrı anlattı.

2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

Küresel bir salgının bizi aldığımız nefesle sınaması, temel beşeri gerekliliğimiz olan sosyalleşme ihtiyacımızı elimizden alması hem bireysel hem de kurumsal anlamda ağır bir sınavdı. 2020 bu yüzden dünya tarihinde pek çok alanda büyük kırılmalar yarattı.

28.12.2020Eğitim
Arı sütü nedir Arı sütünün faydaları nelerdir Arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir

Arı sütü nedir? Arı sütünün faydaları nelerdir? Arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir?

Arı sütünün gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır? Kimlerin kullanması sakıncalıdır? Arı sütü ile merak ettiğiniz her şeyi Diyet Uzmanı Merve Tığlı Çınar anlatıyor.

27.12.2020Sağlık
İlk dergimi 10 yaşında çıkardım, 5 kuruşa okuttum

"İlk dergimi 10 yaşında çıkardım, 5 kuruşa okuttum"

Bu ay meslekteki 70. yılını kutlayan gazeteci-yazar Altan Öymen ile eski albümlerini karıştırdık… Öymen bize İkinci Dünya Savaşı gölgesinde kurşun askerlerle oynadıkları oyunları, sokaklardaki sığınak kazıcıları, çocukluğunda Atatürk’ün onu neden hayal kırıklığına uğrattığını ve 10 yaşındaki ilk yayın yönetmenliği tecrübesini anlattı, ‘Altan Ağabey’in zarafet kurallarını paylaştı…

27.12.2020Gündem
10 başlıkta gelecek Peki ya sonra

10 başlıkta gelecek! Peki ya sonra?

Bu yıl tüm dünya, her açıdan ve hiç olmadığı kadar hızlı değişti... Bir virüs geldi ve milyarların yaşamını altüst etti.. Bir zamanlar bilimkurgu filmlerinde görüp de “Yok artık” dediğimiz pek çok şey gerçek oldu. Şimdi yeni bir yıla giriyoruz ama sadece 2021’e değil, geleceğe, önümüzdeki döneme bakalım; bundan sonra neler olacak... Fütüristler Derneği’nden uzmanlar 10 başlıkta geleceği yorumladı.

27.12.2020Hürriyet Pazar
Kritik düzenleme Mecliste kabul edildi TBMM tatile girdi

Kritik düzenleme Meclis'te kabul edildi! TBMM tatile girdi

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklif görüşmelerinin ardından TBMM tatile girdi.

26.12.2020Gündem
Sınavlar 4 Ocakta yüz yüze mi yapılacak Okullarda sınavlar iptal oldu mu Bakan Selçuktan son dakika açıklaması

Sınavlar 4 Ocak'ta yüz yüze mi yapılacak? Okullarda sınavlar iptal oldu mu? Bakan Selçuk'tan son dakika açıklaması

Sınavların iptal edilmesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) son dakika açıklama geldi. Daha önce 4-22 Ocak tarih aralığında sınava girmeyen öğrenciler için yüz yüze sınav yapılacağını duyuran MEB, bir günde en fazla iki sınav yapılacağını açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı son dakika açıklamasına göre 4 Ocak'ta yapılması planlanan yüz yüze sınavlar için ertelenme kararı alındı. İşte, sınavlar iptal mi oldu, sorusunun yanıtı.

25.12.2020Gündem
Son dakika: Sınavlar iptal mi oldu, ne zaman yapılacak Bakan Selçuk yanıt verdi

Son dakika: Sınavlar iptal mi oldu, ne zaman yapılacak? Bakan Selçuk yanıt verdi

Sınavların ne zaman ve nasıl olacağı, öğrencilerin gündeminde yer alırken, son dakika açıklama geldi. Daha önce yapılan açıklamaya göre, sınavlar için 31 Aralık sonrasını işaret gösteren MEB, sınavların yapılmayacağını bildirdi. Bakan Selçuk, Bakan Selçuk, ‘Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak.’ dedi ve liseler ile ilgili de açıklama yaptı.

25.12.2020Gündem
Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu Yüz yüze sınavlar ertelendi

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu! Yüz yüze sınavlar ertelendi

Gelen son dakika haberine göre; Yüz yüze sınavlar ertelendi. Karne notu için sınavlar sömestr tatili sonrasına bırakıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla ilk dönem sınavların iptal edildiğini duyurdu. Bakan Selçuk 'ilk ve ortaokul öğrencilerinin karne notunu öğrencilerin derse katılımları, lise öğrencilerinin birinci dönem notlarını ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlar belirleyecek' dedi. İşte sınavlar ne zamana ertelendi ve ne zaman yapılacak detaylar..

25.12.2020Gündem
Pandemi sürecinde öğrencilerin sosyal gelişimlerine de odaklanılmalı

Pandemi sürecinde öğrencilerin sosyal gelişimlerine de odaklanılmalı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze sınavların sömestr tatili sonrasına ertelendiğini duyurdu. Uzmanlar yönetmeliklerin sınavlar konusunda önemli kolaylıklar sağladığını belirterek, "Sadece akademik başarı üzerine değil aynı zamanda çocukların sosyal gelişimleri üzerine de yoğunlaşılmalı" dedi.

25.12.2020Eğitim
Çocuklar hangi yaşta hangi ev işlere yardım etmeye başlamalıdır

Çocuklar hangi yaşta hangi ev işlere yardım etmeye başlamalıdır?

Ailelerine ev işlerinde yardım eden çocuklar yetişkin yaşamlarında daha iyi performans gösterirler. Bu işler, dahil olduklarından ve kendilerini önemli hissettiklerinden çocukların zihinsel sağlığını bile iyileştirebilir. Bununla birlikte, her iş belirli bir yaşta tanıtılmalı ve ebeveynler işlerini yapmaları için çocukları bir araç olarak kullanılmamalıdır. Bunun yerine, işler çocuklara değerli hayat dersleri öğretmenin bir yolu olarak kullanılmalıdır.

Sınavlar ne zaman olacak Okullarda sınavlar iptal oldu mu Açıklama geldi

Sınavlar ne zaman olacak? Okullarda sınavlar iptal oldu mu? Açıklama geldi

Sınavların iptal olup olmadığı ile ilgili sorusu yanıt buldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, 'Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz.' dedi.

25.12.2020Gündem
Sınavlar iptal

Sınavlar iptal

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla ilk dönem sınavların iptal edildiğini duyurdu. Bakan Selçuk ilk ve ortaokul öğrencilerinin karne notunu öğrencilerin derse katılımları, lise öğrencilerinin birinci dönem notlarını ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlar belirleyecek” dedi.

25.12.2020Eğitim
Yüz yüze sınavlar ertelendi

Yüz yüze sınavlar ertelendi

Gelen son dakika haberine göre; Yüz yüze sınavlar ertelendi. Karne notu için sınavlar sömestr tatili sonrasına bırakıldı.

25.12.2020Haber
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlüdan aşı nasıl olacak sorusuna yanıt

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'dan aşı nasıl olacak sorusuna yanıt

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında koronavirüs aşısıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özlü, Türkiye'de aşılamanın nasıl yapılacağı sorusuna yanıt verdi. Özlü, kuyruk olmaması için randevu usulü aşı yapılacağını söyledi.

25.12.2020Haber
Son dakika haberleri... Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlüden koronavirüs aşısı açıklaması Aşılama randevu usulü olacak

Son dakika haberleri... Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den koronavirüs aşısı açıklaması! Aşılama randevu usulü olacak

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında koronavirüs aşısıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Koronavirüs aşılarının nasıl yapılacağı merak ediliyordu. Prof. Dr. Özlü, Türkiye'de aşılamanın nasıl yapılacağı sorusuna yanıt verdi. Özlü, kuyruk olmaması için randevu usulü aşı yapılacağını söyledi.

25.12.2020Gündem
Veri Analisti nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Veri Analisti olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Veri Analisti nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veri Analisti olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Günümüzün modern çağında pek çok şirket Veri analistine ihtiyaç duyar. Sizin için Veri Analisti nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veri Analisti olma şartları, maaşları ve iş imkanları konularını tüm detayları ile derledik.

25.12.2020Meslekler
Tarih Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Tarih Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Tarih Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Tarih Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Tarih Öğretmenliği bölümü okuyan, bu meslekte iş yapanlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için derledik. Tarih Öğretmenliği nedir? Ne iş yapar? Maaşı ne kadardır? Nasıl olunur? Görevleri nelerdir? Akla gelen soruların hepsine yanıt verdik.

24.12.2020Meslekler
TRT EBA Anaokulu başladı

TRT EBA Anaokulu başladı

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), TRT EBA İlkokul, TRT EBA Ortaokul ve TRT EBA Lise’nin ardından eğitim kanallarını dört farklı içeriğe çıkararak "TRT EBA Anaokulu"nu da yayına aldı. TRT EBA Anaokulunda, "Dünyanın en büyük duvarsız anaokulu" sloganı ile okul öncesi çağındaki çocuklara görsel, duyusal ve zihinsel gelişim süreçleri için ihtiyaç duydukları eğitimler veriliyor.

24.12.2020Gündem
TRT EBA Anaokulu açıldı

TRT EBA Anaokulu açıldı

TRT EBA İlkokul kanalı bünyesinde yayınlanan ‘TRT EBA Anaokulu’ hafta içi her gün 08.00 ve 19.30 saatlerinde çocuklarla buluşacak. TRT EBA Anaokulunda, ‘Dünyanın en büyük duvarsız anaokulu’ sloganıyla okulöncesi çağındaki çocuklara görsel, duyusal ve zihinsel gelişim süreçleri için ihtiyaç duydukları eğitimler veriliyor.

24.12.2020Eğitim
Sınıf Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Sınıf Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Sınıf Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Sınıf Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Herkes kendine uygun bir mesleği tercih edip bu alanda eğitim alıyorlar. Özellikle öğretmenlik geçmişten günümüze en çok tercih edilen meslekler arasında yer alıyor. Sınıf öğretmenliği nedir? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

24.12.2020Meslekler
Psikolojik Danışman nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Psikolojik Danışman olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Psikolojik Danışman nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Psikolojik Danışman olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Psikolojik danışmanlık, danışanın kendini ve çevresini daha iyi anlayıp kabul etmesine ve etkin seçimler yapmasını amaçlayan bir süreçtir. Bu süreci yöneten kişi ise psikolojik danışmanlardır. Birçok gencin kariyer hedeflerinde yer alan psikolojik danışmanlık mesleğine dair psikolojik danışman nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Psikolojik danışman olma şartları, maaşları ve iş imkanlarını sizler için derledik.

24.12.2020Meslekler
Profesör Doktor nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Profesör Doktor olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Profesör Doktor nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Profesör Doktor olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Profesör Doktor, akademik araştırmalar çeşitli akademik çalışma faaliyetleri içinde yer alırlar. Sizin için Profesör Doktor nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Profesör Doktor olma şartları, maaşları ve iş imkanları konularını tüm detayları ile derledik.

24.12.2020Meslekler
Son dakika haberleri... İngiltere açıkladı Koronavirüsün bir mutasyonu daha tespit edildi

Son dakika haberleri... İngiltere açıkladı! Koronavirüsün bir mutasyonu daha tespit edildi!

Son dakika haberi... İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Birleşik Krallık'ta corona virüsünün (koronavirüs) yeni bir varyantının daha tespit edildiğini açıkladı. Bakan Hancock mutasyona uğrayan yeni corona virüsüne (501.V2) yakalanan iki hastanın Güney Afrika'dan seyahat edenlerle temaslı olduğunu duyurdu. Öte yandan Birleşik Krallık'ta corona virüsü vakaları son 24 saatte rekor kırdı ve 39 bin 237 olarak kayıtlara girdi.

23.12.2020Dünya
2020li yıllarda istihdamı etkileyecek 5 büyük değişiklik

2020'li yıllarda istihdamı etkileyecek 5 büyük değişiklik

İşgücü piyasasını etkileyen iki büyük güç var: Teknolojik yeniliklerin hızlanması ile gelişen otomasyon ve Covid-19 salgını. İşte geleceğin meslekleri...

23.12.2020Teknoloji
Uzmanı uyardı: Pandeminin çocuklar üzerindeki etkisine dikkat edilmeli

Uzmanı uyardı: Pandeminin çocuklar üzerindeki etkisine dikkat edilmeli

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemen Işık, ailelere, Covid-19'un psikolojik etkileriyle mücadele için "Olumsuz durumları olumluya çevirmek kendi hayatımız için yapabileceğimiz en önemli şey. Evet olumsuz bir durum var ama bunu olumluya nasıl çevirebilirim diye düşünmemiz lazım." önerisinde bulundu.

Kamerunlu öğrenciye en iyi proje ödülü

Kamerunlu öğrenciye en iyi proje ödülü

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilişim Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri Bölümü yüksek lisans öğrencisi Kamerunlu Beltus Nkwawir, Wiysobunri 2020 Uluslararası Öğrenci Akademisi Ödülü'ne değer görüldü.

22.12.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Çocuklarda gelişim geriliği nedir?

Covid-19 sürecinde ebeveynler zorunlu olmadıkça sağlık kuruluşlarına başvurmak istemiyor. Ancak çocukların rutin doktor kontrollerinin yapılmaması gelişim geriliği riskini arttırıyor ve pek çok hastalığın teşhis ve tedavisini zorlaştırıyor.

31.12.2020

Ulaşımın geleceği

Pek çok sektörde olduğu gibi, otomotiv sektöründe de inovasyon artık geleneksel oyunculardan ziyade, teknoloji firmalarından geliyor ve otomobillerimiz de tekerler üzerinde giden oldukça gelişmiş bilgisayarlara dönüşüyor… Bir önceki yazımda da belirttiğim üzere, Apple’ın son tüketicilere yönelik araba projesi ve sürücüsüz araç teknolojilerine yönelik hamleleri bu radikal değişime oldukça somut bir örnek teşkil ediyor.

29.12.2020

En güzel 2021 hediyesi: Belirsizlikle Barış

Hem dünya hem de bizler için bir dönüm noktası olarak tarihe geçen 2020 yılına veda etmemize sayılı günler kaldı. Hepimiz yeni umutlara, hedeflere ve hayallere beyaz bir sayfa açmak için heyecanla 2021’in gelmesini bekliyoruz.

29.12.2020

Aşı yanlıları neden bu kadar sertleşti?

Aşı olmayı reddedenleri başka insanların hayatını tehlikeye atmakla suçluyorlar. Eğer ben aşı olup salgına karşı bir koruma geliştirdiysem, başkasının aşı olmaması benim hayatımı niye riske atsın ki? Aşı olmayan kişi, en fazla kendisi gibi aşı olmayan birine bulaştırabilir hastalığı...

29.12.2020

Sağlıklı olmak için... 2021’e basit hedeflerle girin

Birçok kişi için yeni yıl, yeni sağlık hedefleri demek. Ancak herkes başarılı olamıyor. İşin sırrı yeni yıla basit ve gerçekçi bir planla başlamak.

27.12.2020

Türkiye için bu ilk aynı anda 4 AB projesi

BENİM için güçlü demokrasilerin olmazsa olmazı sivil toplum örgütleridir. Ülkeleri için, yaşadıkları kentler için, insanlık için hizmet eden kurumlara ve buralarda görev yapan herkese sonsuz saygı duyuyorum.

26.12.2020

Veliler ne istiyor, okullar ne bekliyor?

Eğitimciler ve ebeveynler olarak pek çok konuda aynı yöne bakarken pandemi ile birlikte eğitim, öğretmen ve okul kavramlarına bakış açımız farklılaştı ve edindiğimiz deneyimlerle yenileri eklendi.

25.12.2020

Çocuğunuz geometrik şekilleri soyut sanatla tanısın

Okul öncesi dönemde çocuklar sayılara ve geometrik şekillere karşı ilgilidir. Bu dönemde çocuğunuza geometrik şekilleri üç boyutlu cisimlerle ya da kağıt üzerine çizerek tanıtmanın yanında, soyut resimleri çocuğunuzla birlikte inceleyerek de şekilleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

24.12.2020

Çocuklarda mülkiyet kavramı gelişimi

Çocuklarda mülkiyet kavramı dediğimiz şey aslında daha anlaşılır bir tabirle “sahip olduğunun bilincinde olma” şeklinde açıklanabilir. Genellikle okul öncesi dönemde 2-4 yaş arası süreçte gelişen bu özellik çocukların kendilerine ait olanı fark etmelerine, sahip oldukları şeyleri tanımalarına ve tanımlamalarına yardımcı olan, kendilerine ait olmayanı da tanıdıkları ve artık yavaş yavaş sınırlarını belirledikleri bir gelişim görevidir.

23.12.2020

Bergen’in kaderi

İzmir’de yaşayan ünlü magazinci Şenay Düdek’le görüşmek her zaman iyi fikirdir, ne de olsa yakın dostuz. Geçenlerde gazeteci Yeşim Demir’in “Bergen” adlı biyografi kitabından bahsetti. Hemen yazara ulaştım, sonra da buluştuk.

23.12.2020